Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Μιντόρι είπε:

Άλλο το 600 ,μου είπε η λογίστρια.δλδ σαν εργαζόμενη εμένα μου είπε ότι θα πάρω το επίδομα το δίμηνο της λοχείας. Μετά θα έχω τις 25 μέρες της κανονικής μου αδείας που δεν πήρα καθόλου αυτό το χρόνο. Εκεί μου είπε ότι παίρνεις γύρω στα 600 ευρώ έξτρα και μετά ξεκινάει το εξάμηνο του ΟΑΕΔ. Αυτό το επίδομα Α21 είναι άλλο. Μήπως εγώ δεν κατάλαβα καλά; 😏 Τέλος πάντων γενικώς ό,τι πάρουμε καλό θα είναι!! Πω πω κοντεύουν οι μέρες και οι δικές μου και έχω ψιλόαγχωθεί και εγώ ενώ  ημουν πολύ cool!

Τα θέλω κι εγω τα έξτρα 600 αν βγάλεις άκρη πες μου😂😂

 

Για τη γέννα αγχώθηκες; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις πριν 52 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Τα θέλω κι εγω τα έξτρα 600 αν βγάλεις άκρη πες μου😂😂

 

Για τη γέννα αγχώθηκες; 

Τα χρήματα του οαεδ στο συμπληρωματικο εισόδημα πόσο είναι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Clairy. είπε:

Τα χρήματα του οαεδ στο συμπληρωματικο εισόδημα πόσο είναι; 

Αν έχω καταλάβει καλά, το συμπληρωματικό του ΟΑΕΔ είναι τόσο ώστε μαζί με το επίδομα κυοφοριας κ λοχειας να παρεις τα χρήματα που θα επαιρνες γι αυτό το διάστημα από τη δουλειά σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Τα χρήματα του οαεδ στο συμπληρωματικο εισόδημα πόσο είναι; 

Είναι αυτό που λέει η @nik_ol

Αν και νομίζω πάει ανάλογα το μισθό οπότε δεν ειναι στάνταρ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Μαριλου1 είπε:

Υπάρχουν ασκήσεις για να μην χρειαστεί να κάνεις περινεοτομη; Μόνο για ένα λάδι είχα διαβάσει που το βάζεις στην περιοχή και κάνεις μασάζ 

Υπάρχουν ναι.Μου τα έστειλε η μαία μου.Με αμυγδαλέλαιο.Φυσικα ρωτάει η καθεμία τον γιατρό της.

received_1615551872147418.jpeg

received_2854033068170227.jpeg

received_392069228708845.jpeg

received_851965865398990.jpeg

received_1002895277184047.jpeg

received_791341258244985.jpeg

received_1810382135799559.jpeg

received_2634858086807446.jpeg

received_222322929471464.jpeg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Clairy. είπε:

Τα χρήματα του οαεδ στο συμπληρωματικο εισόδημα πόσο είναι; 

Ναι λίγο για την γέννα,έχω ΠΗΤ 1/8 ,αλλά μου είπε ο γιατρός ότι η μικρούλα πήρε θέση και μπορεί να γεννήσω και στις 20 και μου φάνηκε νωρίς!!😁Εν τω μεταξύ ζω σε πολη μακρια απο τους γονείς κ ο άντρας μου είναι στη δουλειά ολη μέρα..για αυτό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια φτιάξαμε την συρταριέρα και τελικα την αλλαξιερα την έβαλα πανω! Και εβαλα και ενα επιπλακι που ειχα και θα βαλω εκει οτι χρειάζεται για το αλλαγμα της πανας! Ενθουσιαστηκα παρα πολυ! Του άντρα μου δεν του αρέσει βέβαια γιατι λεει οτι ειναι υπερφορτωμενο το δωμάτιο 😂 αυριο θα ξεσκονισω τα επιπκα και θα τακτοποιήσω μεσα τα πρωτα πλυσίματα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η PanB είπε:

Είναι αυτό που λέει η @nik_ol

Αν και νομίζω πάει ανάλογα το μισθό οπότε δεν ειναι στάνταρ 

Ναι όλα τα επιδόματα είναι ανάλογα με το ημερομίσθιο μας. Εκτός από το εξάμηνο του ΟΑΕΔ που είναι στάνταρ σε 8ωρο κ 4ωρο νομίζω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Κορίτσια φτιάξαμε την συρταριέρα και τελικα την αλλαξιερα την έβαλα πανω! Και εβαλα και ενα επιπλακι που ειχα και θα βαλω εκει οτι χρειάζεται για το αλλαγμα της πανας! Ενθουσιαστηκα παρα πολυ! Του άντρα μου δεν του αρέσει βέβαια γιατι λεει οτι ειναι υπερφορτωμενο το δωμάτιο 😂 αυριο θα ξεσκονισω τα επιπκα και θα τακτοποιήσω μεσα τα πρωτα πλυσίματα 

Αααααα!!!! Τέλεια!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια..

Περινεοτομη δεν ειναι υποχρεωτικό να γίνει εκτός κ αν σε σκίσει το μωρό κ χρειαστεί ράμματα. Θα συμφωνήσω για τις kegel κ πριν κ μετά τον τοκετό. Αν κ θεωρώ ότι πριν βοηθανε τα Καθίσματα. Εγώ τώρα πέρα από την μπάλα δεν έκανα κάτι άλλο κ δεν έκανα ράμμα, στον 1ο όμως με έσφαξε ο γιατρός! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Πιστεύω ότι και τα καθίσματα βοηθανε.. Θέλω να πω αποκτας καποια ευλυγισία και ελαστικότητα στην περιοχή.. 

Υπάρχουν και ασκησούλες κατάλληλες για την εγκυμοσύνη τύπου γιόγκα πιλάτες.Κανουν καλό σίγουρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Μιντόρι είπε:

Ναι λίγο για την γέννα,έχω ΠΗΤ 1/8 ,αλλά μου είπε ο γιατρός ότι η μικρούλα πήρε θέση και μπορεί να γεννήσω και στις 20 και μου φάνηκε νωρίς!!😁Εν τω μεταξύ ζω σε πολη μακρια απο τους γονείς κ ο άντρας μου είναι στη δουλειά ολη μέρα..για αυτό...

Είναι δύσκολη αυτή η αναμονή για το ποτε θα έρθει το μπεμπακι. Έχεις δίκιο είναι ακόμα πιο δυσκολο που λείπει όλη μέρα ο άντρας σου. Θετική σκέψη όμως, η φυση ξέρει 😉 κ 20/7 είναι καλά νομίζω. Προγραμματισμένα θα πας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Γειά σας κορίτσια..

Περινεοτομη δεν ειναι υποχρεωτικό να γίνει εκτός κ αν σε σκίσει το μωρό κ χρειαστεί ράμματα. Θα συμφωνήσω για τις kegel κ πριν κ μετά τον τοκετό. Αν κ θεωρώ ότι πριν βοηθανε τα Καθίσματα. Εγώ τώρα πέρα από την μπάλα δεν έκανα κάτι άλλο κ δεν έκανα ράμμα, στον 1ο όμως με έσφαξε ο γιατρός! 

Και η γεννα στο νερο αποτρέπει την ρηξη του περινεου οπότε μπορει να βοηθβσε και αυτο.. Καθίσματα εννοείς τα squats? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Είναι δύσκολη αυτή η αναμονή για το ποτε θα έρθει το μπεμπακι. Έχεις δίκιο είναι ακόμα πιο δυσκολο που λείπει όλη μέρα ο άντρας σου. Θετική σκέψη όμως, η φυση ξέρει 😉 κ 20/7 είναι καλά νομίζω. Προγραμματισμένα θα πας;

Όχι προγραμματισμένα οπότε αποφασίσει το μωράκι,εκτός απροόπτου!Την Παρασκευή θα πάμε στον γιατρό κ φαντάζομαι ότι κάτι θα δει!!Γενικώς κ ο γιατρός μου είναι τρομερά κουλ κ υπέρ των φυσικών μεθόδων...οπότε κι εγώ δεν θα ήθελα πρόγραμματισμενα!!Αλλά φυσικά ο,τι γίνει να γίνει με ασφάλεια!!!

Εγώ λέω στον εαυτό μου,για να τον πείσω,ότι θα γεννήσω πολύ εύκολα!!😁😁😁😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Λυπάμαι πολύ που ταλαιπωρηθηκες παλι.. Αλλα πιστεύω ότι τα ξεχνας ολα οταν εισαι με την μπεμπα.. Τελικα οσες εχετε γεννησει κανατε rooming in? 

Εγω ναι... Ευχαριστώ πολύ... Ακόμη δνε έχω αναρρώσει. Περπατάω πολύ σιγά. Δεν νιώθω χέρια πόδια από τα πρηξιματα... Μέση από επισκληριδιο. Μόνο η τομή δνε με πολύ ενοχλεί 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η PanB είπε:

Τα θέλω κι εγω τα έξτρα 600 αν βγάλεις άκρη πες μου😂😂

 

Για τη γέννα αγχώθηκες; 

Ναι μπορεί να είναι συγκεκριμένα για μένα τα 600 αναλογως του μισθού.θα σου πω αύριο τι διαδικασία μου ειπενα κάνω (Τα έχω σημειωμένα!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Μιντόρι είπε:

Ναι λίγο για την γέννα,έχω ΠΗΤ 1/8 ,αλλά μου είπε ο γιατρός ότι η μικρούλα πήρε θέση και μπορεί να γεννήσω και στις 20 και μου φάνηκε νωρίς!!😁Εν τω μεταξύ ζω σε πολη μακρια απο τους γονείς κ ο άντρας μου είναι στη δουλειά ολη μέρα..για αυτό...

Κοντά είμαστε! 10 μέρες νωρίτερα δεν είναι νωρίς, καλά είναι. Εγώ έχω ΠΗΤ 7/8 Αλλά δεν έχει εμπεδωθεί. Εσένα σε ποια εβδομάδα εμπεδωθηκε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Μιντόρι είπε:

Όχι προγραμματισμένα οπότε αποφασίσει το μωράκι,εκτός απροόπτου!Την Παρασκευή θα πάμε στον γιατρό κ φαντάζομαι ότι κάτι θα δει!!Γενικώς κ ο γιατρός μου είναι τρομερά κουλ κ υπέρ των φυσικών μεθόδων...οπότε κι εγώ δεν θα ήθελα πρόγραμματισμενα!!Αλλά φυσικά ο,τι γίνει να γίνει με ασφάλεια!!!

Εγώ λέω στον εαυτό μου,για να τον πείσω,ότι θα γεννήσω πολύ εύκολα!!😁😁😁😁

Έτσι, πρέπει να σκεφτόμαστε θετικά! Κ εγώ τα ίδια λέω κ προσπαθώ να μη σκέφτομαι κάτι άλλο!!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Starrr είπε:

Εγω ναι... Ευχαριστώ πολύ... Ακόμη δνε έχω αναρρώσει. Περπατάω πολύ σιγά. Δεν νιώθω χέρια πόδια από τα πρηξιματα... Μέση από επισκληριδιο. Μόνο η τομή δνε με πολύ ενοχλεί 

Περαστικά να είναι 🙏 Οι φλέβες σου είναι καθόλου καλύτερα; Με το rooming in πώς τα καταφέρνεις; Μπορείς να σηκώνεις μόνη σου την μπέμπα ή είχατε πού να αφήσετε το παιδί και έμεινε ο άντρας σου να σε βοηθάει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Lia5 είπε:

Περαστικά να είναι 🙏 Οι φλέβες σου είναι καθόλου καλύτερα; Με το rooming in πώς τα καταφέρνεις; Μπορείς να σηκώνεις μόνη σου την μπέμπα ή είχατε πού να αφήσετε το παιδί και έμεινε ο άντρας σου να σε βοηθάει;

Με τον άντρα μου συνέχεια είμαι. Με σηκώνει με καθιζει.... Του δώσε κ ένα γεύμα ξένο... Γιατί δε μπορούσα μονόλογου σα από την κούραση. Κ σα να λιπιθυμουσα... Μου. Μέτρησαν κ την πίεση αλλά όλα καλά. Οι φλέβες θα κάνουν πολύ καιρό να φτάσουν. Σίγουρα ενεσακια στη κοιλιά τουαλέτα 15 μέρες κ βλέπουμε... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Lia5 είπε:

Κοντά είμαστε! 10 μέρες νωρίτερα δεν είναι νωρίς, καλά είναι. Εγώ έχω ΠΗΤ 7/8 Αλλά δεν έχει εμπεδωθεί. Εσένα σε ποια εβδομάδα εμπεδωθηκε;

36+6 , Την Παρασκευή που πήγα γιατρό μου είπε ότι κατέβηκε με το κεφαλάκι. Αυτό και μου είπε ότι μάλλον θα μπορεί να γεννήσω και πιο μπροστά. Πάντως όλα είναι σχετικά, μην ανησυχείς, μπορεί να γυρίσει πάλι τελευταία στιγμή και εσένα αντιστρόφως να πάρει θέση τελευταία στιγμή οπότε μην το σκέφτεσαι καθόλου! Ό,τι γίνει τώρα.. φάγαμε το γάιδαρο!!😁😁😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η PanB είπε:

Καλημέραααα 😁 οι άντρες μας δικαιούνται τις 14 ημέρες άδεια πατρότητας πλέον, σωστα; κορίτσια που γεννησατε πρόσφατα; 

Ναι ναι ,έχει ψηφιστεί!!! Ελπίζω βέβαια να τις πάρουν γιατί εμένα θα του δωσουν μόνο δυο-τρεις και μετά σπαστά άλλες δυο-τρεις.... Αλλά τις δικαιούνται κανονικότητα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Diana_caterina είπε:

Κορίτσια φτιάξαμε την συρταριέρα και τελικα την αλλαξιερα την έβαλα πανω! Και εβαλα και ενα επιπλακι που ειχα και θα βαλω εκει οτι χρειάζεται για το αλλαγμα της πανας! Ενθουσιαστηκα παρα πολυ! Του άντρα μου δεν του αρέσει βέβαια γιατι λεει οτι ειναι υπερφορτωμενο το δωμάτιο 😂 αυριο θα ξεσκονισω τα επιπκα και θα τακτοποιήσω μεσα τα πρωτα πλυσίματα 

Όσες έχουμε μικρά σπίτια είναι όλα τώρα τσίμα-τσίμα αλλά δεν πειράζει Τι να κάνουμε! 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Μιντόρι είπε:

36+6 , Την Παρασκευή που πήγα γιατρό μου είπε ότι κατέβηκε με το κεφαλάκι. Αυτό και μου είπε ότι μάλλον θα μπορεί να γεννήσω και πιο μπροστά. Πάντως όλα είναι σχετικά, μην ανησυχείς, μπορεί να γυρίσει πάλι τελευταία στιγμή και εσένα αντιστρόφως να πάρει θέση τελευταία στιγμή οπότε μην το σκέφτεσαι καθόλου! Ό,τι γίνει τώρα.. φάγαμε το γάιδαρο!!😁😁😁

Κι ο δικός μου με το κεφαλάκι είναι από τον 7ο ☺ Απλώς εμένα ο γιατρός μου είπε ότι πιθανόν να περάσω την ΠΗΤ επειδή είναι το πρώτο μου 🤷🏼‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...