Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

στις πριν 8 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Κ εμένα μου είπε ότι μάλλον θα εξαντλήσουμε την πητ κ θα παρω κ καμιά δεκαριά μέρες ακόμα. 2900 είναι ο δικός μου. Μου είπε ο γιατρός να προσέξω λίγο τη διατροφή μου για να μην πάρω τώρα κιλά, εν τω μεταξύ τρώω πολυ προσεκτικα. Μάλλον ο μπέμπης λατρευει φρουτα, λαχανικά, κινόα, ταχινομελο κτλ που τρώω τι να πω 😝😝😝😝

Μαζί πάμε 💪 Εσύ δεν πρέπει να πάρεις κιλά ή ο μπέμπης; Εμένα δε μου είπε κάτι αλλά είναι και λίγο πιο μικρούλης. Τα φρούτα τα τσακιζω κι εγώ και φαίνεται να το απολαμβάνει 🥊🍉🍒🍅🍑

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

Καλησπέρα κορίτσια! 

@Alexey η πρώτη δόση μπαίνει στο τέλος του επόμενου μήνα από την ημερομηνία έγκρισης. Εάν η αίτηση σου εγκρίθηκε μέσα στον Ιούνιο θα πληρωθείς τέλος Ιουλίου.

@Starrr υπομονή!! Θα γεννήσεις ξαφνικά. Θα σου βάλω ένα λινκ με κάτι ασκήσεις για το μωράκι σου που είναι ηνιακο γαι να το βοηθήσουν να γυρίσει. Κ να κάθεσαι στα 4. Όσο μπορείς βέβαια όλα αυτά. Πάντως εφόσον κατά την ώρα τοκετού παρακολουθείται τους παλμούς κ δεν ζορίζεται μπορείς να γεννήσεις φυσιολογικά,εχω διαβάσει από μανούλες  για αρκετά μωράκια που τα γέννησαν φυσιολογικά κ στο σπίτι!!

https://www.spinningbabies.com/pregnancy-birth/techniques/

Εγώ κορίτσια δεν πήρα ποτέ ούτε κοχύλια ούτε λανολινη. Την 1η φορά είχα κεραλοιφη που είχα φτιάξει κ χρησιμοποιουσα επίθεματα ή πετσετουλες κ τώρα πήρα πλενομενα επίθεματα κ στις θηλες έβαζα σπαθολαδο, κεραλοιφη κ το γάλα μου. Με έσωσε το γάλα μου!! 

Δεν θυμάμαι πια κοπέλα έλεγε για τον πλακούντα,φτανει μέχρι grade 3..ο γιατρός όμως θα τον βλέπει  τον πλακούντα σε κάθε υπέρηχο που θα κάνετε στον 9ο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Μαριλου1 είπε:

Πρέπει να έχουμε πάρει κ πιπίλες ή όσο θηλάζουμε δεν χρειάζονται; επίσης κοχύλια έχει να προτείνει κάποια;

Εμένα η ξαδέρφη μου που είναι μαία και τη συμβουλεύομαι μου είπε πιπίλα άμα θέλω να θηλάσω να μην πάρω ακόμα. Να δούμε πώς θα πάει. Το πρώτο δίμηνο καλύτερα όχι.Προστατευτικα κοχύλια μου προτείνε της Μedela αυτά πήρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Starrr είπε:

Γειά σας κορίτσια από μένα... Εδώ από τρελή εξουθενώση... Εξάντληση. Κ που ανοίγω τα μάτια μου την θεωρώ μεγάλη κίνηση.... Πρέπει να χει πάει 25 ο αιματοκριτης.. Νυστάζω συνεχώς. Ανέβηκε λίγο η πίεση οριακά δηλ η μεγάλη 125. Έκανα ούρα όλα οκ. Είναι που έχω πριστει στα πόδια. Δεν αντέχω κ άλλο βάρος. Δεν μπορούν τα πόδια μου να σηκώσουν το σώμα μου. Σήμερα η μικρή 4.250 αλλά οκ γύρω στα 4 μου είπε.... Με είδε από κάτω κατάλαβα 1 διαστολή πως έχω. Κ μόλις ακούμπησε το κεφάλι της η κυρία τιναχτηκε προς τα πάνω. Τύπου μη με ενοχλείτε εγώ καλά περνάω εδώ πέρα..... Το επίσης πρόβλημα είναι ότι τώρα κοιτάει ανάσκελα κ όχι μπρούμυτα.. 🙄🤔 Κ άμα δεν αλλάξει, όταν σπάσουν τα νερά θα μπω επείγουσα καισαρική... 

Εμένα και τα δύο παιδιά κοιτάζανε ταβάνι αντί για πάτωμα (νομίζω ίδια περίπτωση περιγράφουμε) και γύρισαν και τα δύο την ώρα του τοκετού και γέννησα φυσιολογικά, οπότε μέχρι τελευταία στιγμή μπορεί να γυρίσει και η δική σου! Με το καλό, καλή υπομονή, λίγο έμεινε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 

@Alexey η πρώτη δόση μπαίνει στο τέλος του επόμενου μήνα από την ημερομηνία έγκρισης. Εάν η αίτηση σου εγκρίθηκε μέσα στον Ιούνιο θα πληρωθείς τέλος Ιουλίου.

@Starrr υπομονή!! Θα γεννήσεις ξαφνικά. Θα σου βάλω ένα λινκ με κάτι ασκήσεις για το μωράκι σου που είναι ηνιακο γαι να το βοηθήσουν να γυρίσει. Κ να κάθεσαι στα 4. Όσο μπορείς βέβαια όλα αυτά. Πάντως εφόσον κατά την ώρα τοκετού παρακολουθείται τους παλμούς κ δεν ζορίζεται μπορείς να γεννήσεις φυσιολογικά,εχω διαβάσει από μανούλες  για αρκετά μωράκια που τα γέννησαν φυσιολογικά κ στο σπίτι!!

https://www.spinningbabies.com/pregnancy-birth/techniques/

Εγώ κορίτσια δεν πήρα ποτέ ούτε κοχύλια ούτε λανολινη. Την 1η φορά είχα κεραλοιφη που είχα φτιάξει κ χρησιμοποιουσα επίθεματα ή πετσετουλες κ τώρα πήρα πλενομενα επίθεματα κ στις θηλες έβαζα σπαθολαδο, κεραλοιφη κ το γάλα μου. Με έσωσε το γάλα μου!! 

Δεν θυμάμαι πια κοπέλα έλεγε για τον πλακούντα,φτανει μέχρι grade 3..ο γιατρός όμως θα τον βλέπει  τον πλακούντα σε κάθε υπέρηχο που θα κάνετε στον 9ο.. 

Κηραλοιφή με τι υλικά έκανες; Γιατί εγώ έκανα πριν την εγκυμοσύνη αλλά με πολλά υλικά και αιθέρια έλαια, Αλλά τώρα που θέλω να ξαναφτιάξω δεν ξέρω τι απαγορεύεται. Να μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις και για το σύγκαμα του μωρού... Μήπως συμβουλευτικές κάποιον παιδίατρο; Για τα υλικά εννοω,  γιατί το ψάχνω και δεν βγάζω άκρη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

Μαζί πάμε 💪 Εσύ δεν πρέπει να πάρεις κιλά ή ο μπέμπης; Εμένα δε μου είπε κάτι αλλά είναι και λίγο πιο μικρούλης. Τα φρούτα τα τσακιζω κι εγώ και φαίνεται να το απολαμβάνει 🥊🍉🍒🍅🍑

Εγω να μην παρω , δηλαδή να μην παρασυρθω κ πω οκ παμε προς το τέλος οπότε μπορώ να φάω χωρίς μέτρο. Ελπίζω να τα αγαπήσουν τα φρούτα κ όταν θα τους τα δίνουμε 😝 ποτε θα σε δει ξανά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 

@Alexey η πρώτη δόση μπαίνει στο τέλος του επόμενου μήνα από την ημερομηνία έγκρισης. Εάν η αίτηση σου εγκρίθηκε μέσα στον Ιούνιο θα πληρωθείς τέλος Ιουλίου.

@Starrr υπομονή!! Θα γεννήσεις ξαφνικά. Θα σου βάλω ένα λινκ με κάτι ασκήσεις για το μωράκι σου που είναι ηνιακο γαι να το βοηθήσουν να γυρίσει. Κ να κάθεσαι στα 4. Όσο μπορείς βέβαια όλα αυτά. Πάντως εφόσον κατά την ώρα τοκετού παρακολουθείται τους παλμούς κ δεν ζορίζεται μπορείς να γεννήσεις φυσιολογικά,εχω διαβάσει από μανούλες  για αρκετά μωράκια που τα γέννησαν φυσιολογικά κ στο σπίτι!!

https://www.spinningbabies.com/pregnancy-birth/techniques/

Εγώ κορίτσια δεν πήρα ποτέ ούτε κοχύλια ούτε λανολινη. Την 1η φορά είχα κεραλοιφη που είχα φτιάξει κ χρησιμοποιουσα επίθεματα ή πετσετουλες κ τώρα πήρα πλενομενα επίθεματα κ στις θηλες έβαζα σπαθολαδο, κεραλοιφη κ το γάλα μου. Με έσωσε το γάλα μου!! 

Δεν θυμάμαι πια κοπέλα έλεγε για τον πλακούντα,φτανει μέχρι grade 3..ο γιατρός όμως θα τον βλέπει  τον πλακούντα σε κάθε υπέρηχο που θα κάνετε στον 9ο.. 

Εγω ελεγα για τον πλακούντα εχθες! Απο την ντομπλερ και ύστερα δεν είναι που ο γιατρός παρακολουθει συχνότερα μεσα στο μηνα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Diana_caterina είπε:

Εγω ελεγα για τον πλακούντα εχθες! Απο την ντομπλερ και ύστερα δεν είναι που ο γιατρός παρακολουθει συχνότερα μεσα στο μηνα; 

Εμένα με είδε δυο βδομάδες μετά το Ντόπλερ κ μετά πάλι από δυο βδομάδες, χθες κ μου είπε ότι θα με δει πάλι σε δυο βδομάδες που θα είμαι στην 38η κ μετά κάθε εβδομάδα. Όταν μου είπε χθες ότι θα με δει σε δυο βδομάδες τον κοίταξα κάπως περιεργα κ μου λέει εντάξει αν αγχώνεσαι έλα την επόμενη 😂 φαντάσου πως τον κοίταξα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Εμένα με είδε δυο βδομάδες μετά το Ντόπλερ κ μετά πάλι από δυο βδομάδες, χθες κ μου είπε ότι θα με δει πάλι σε δυο βδομάδες που θα είμαι στην 38η κ μετά κάθε εβδομάδα. Όταν μου είπε χθες ότι θα με δει σε δυο βδομάδες τον κοίταξα κάπως περιεργα κ μου λέει εντάξει αν αγχώνεσαι έλα την επόμενη 😂 φαντάσου πως τον κοίταξα. 

🤣🤣🤣 φαντάζομαι πώς τον κοίταξες. Κ εμένα πολύ μου φαίνεται. Μόλις μπω στον μήνα μου θα του πω εγώ θα έρχομαι κάθε βδομάδα θες δεν θες 🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Εμένα με είδε δυο βδομάδες μετά το Ντόπλερ κ μετά πάλι από δυο βδομάδες, χθες κ μου είπε ότι θα με δει πάλι σε δυο βδομάδες που θα είμαι στην 38η κ μετά κάθε εβδομάδα. Όταν μου είπε χθες ότι θα με δει σε δυο βδομάδες τον κοίταξα κάπως περιεργα κ μου λέει εντάξει αν αγχώνεσαι έλα την επόμενη 😂 φαντάσου πως τον κοίταξα. 

😂 Εμένα με καθησυχάζει πολυ και δεν ξερω νιώθω πολυ κουλ😂  αλλα φαντάζομαι το πρόσωπο σου! Δεν ξέρω πιστεύω ότι και νωρίτερα να μου πουν οτι πρέπει να βγει η μικρη θα ειμαι εντάξει αρκει να μην χρειαστεί αναπνευστική υποστήριξη ή θερμοκοιτίδα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η lenaki92 είπε:

🤣🤣🤣 φαντάζομαι πώς τον κοίταξες. Κ εμένα πολύ μου φαίνεται. Μόλις μπω στον μήνα μου θα του πω εγώ θα έρχομαι κάθε βδομάδα θες δεν θες 🤣🤣

Μάλλον πολυ περιεργα.... Κ άρχισαν να με πειράζουν μαζί με τον άντρα μου. Έκλεισα το ραντεβού σε δυο εβδομάδες κ αν θέλω να παω κ την επόμενη θα τον πάρω τηλέφωνο να πάω έτσι χωρίς ραντεβού, του το είπα 😂😝

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Diana_caterina είπε:

😂 Εμένα με καθησυχάζει πολυ και δεν ξερω νιώθω πολυ κουλ😂  αλλα φαντάζομαι το πρόσωπο σου! Δεν ξέρω πιστεύω ότι και νωρίτερα να μου πουν οτι πρέπει να βγει η μικρη θα ειμαι εντάξει αρκει να μην χρειαστεί αναπνευστική υποστήριξη ή θερμοκοιτίδα 

Ήμουν σίγουρη ότι θα μου έλεγε έλα την επόμενη εβδομάδα κ ξαφνιαστηκα όταν είπε σε δυο εβδομάδες. 

Αυτό ακριβώς, κ νωρίτερα να βγει αρκεί να μη χρειαστεί τίποτα. Μίλησες με τον γιατρό σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Μάλλον πολυ περιεργα.... Κ άρχισαν να με πειράζουν μαζί με τον άντρα μου. Έκλεισα το ραντεβού σε δυο εβδομάδες κ αν θέλω να πω κ την επόμενη θα τον πάρω τηλέφωνο να πάω έτσι χωρίς ραντεβού, του το είπα 😂😝

Εμας ειναι αρκετά συγκρατημενος αφου κανουμε αστεία και δεν γελαει😂 αλλα ειναι πολυ χαλαρος και μου εμπνέει εμπιστοσύνη 

Οχι μολις μου το θυμισατε θα του στείλω ενα μηνυμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η nik_ol είπε:

Εγω να μην παρω , δηλαδή να μην παρασυρθω κ πω οκ παμε προς το τέλος οπότε μπορώ να φάω χωρίς μέτρο. Ελπίζω να τα αγαπήσουν τα φρούτα κ όταν θα τους τα δίνουμε 😝 ποτε θα σε δει ξανά;

Πόσο να φάμε και τώρα με τέτοια ζέστη και με τέτοιες κλωτσιές στο στομάχι 😝 Θα πάω πάλι σε 2 βδομάδες που θα είμαι 38η. Τότε θα κάνω καρδιογράφημα και τις τελευταίες αιματολογικές. Σήμερα μου έκανε και κολπική καλλιέργεια και περιμένουμε αποτελέσματα από βδομάδα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Lia5 είπε:

Πόσο να φάμε και τώρα με τέτοια ζέστη και με τέτοιες κλωτσιές στο στομάχι 😝 Θα πάω πάλι σε 2 βδομάδες που θα είμαι 38η. Τότε θα κάνω καρδιογράφημα και τις τελευταίες αιματολογικές. Σήμερα μου έκανε και κολπική καλλιέργεια και περιμένουμε αποτελέσματα από βδομάδα. 

Πραγματικά πλεον θέλω να φάω κ δεν τρώω γιατί φοβάμαι ότι δε θα μπορώ να αναπνεύσω. Οπότε τα ίδια είπε κ σε σένα σε δυο βδομάδες 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η nik_ol είπε:

Πραγματικά πλεον θέλω να φάω κ δεν τρώω γιατί φοβάμαι ότι δε θα μπορώ να αναπνεύσω. Οπότε τα ίδια είπε κ σε σένα σε δυο βδομάδες 😉

Ναι αλλά εμένα δε μου φάνηκε μεγάλο το διάστημα γιατί τώρα είχα να πάω ένα μήνα από το ντοπλερ 😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η nik_ol είπε:

Πραγματικά πλεον θέλω να φάω κ δεν τρώω γιατί φοβάμαι ότι δε θα μπορώ να αναπνεύσω. Οπότε τα ίδια είπε κ σε σένα σε δυο βδομάδες 😉

Ε μάλλον βλέπουν γενικά πώς πάει και μια κύηση και σου λένε κάθε πότε πρέπει να σε δει. Αν έχεις καλή εγκυμοσύνη προφανώς δεν υπάρχει και λόγος συχνής παρακολούθησης. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγω εφτασα τα 9.5 κιλα😭 εγω εχω καουρες και το εχω παρακανει με τα παγωτα το τελευταίο μηνα!! Βέβαια δεν κατεβαινει μεσημεριανό με τιποτα οπότε τρωω φρουτο το μεσημέρι και τρωω το απόγευμα φαγητο. Καταφερα ομως να ξεπριστω!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η lenaki92 είπε:

Ε μάλλον βλέπουν γενικά πώς πάει και μια κύηση και σου λένε κάθε πότε πρέπει να σε δει. Αν έχεις καλή εγκυμοσύνη προφανώς δεν υπάρχει και λόγος συχνής παρακολούθησης. 

Αυτό σκέφτηκ μετά! Ότι είναι όλα καλά κ να μη γίνω εμμονική.... Αλλά αν αγχωθώ θα παω την επομενη εβδομαδα...Χαχαχα

@Diana_caterina κ εγώ στα 10 είμαι κ θα ήθελα να μείνω αλλά δεν το νομίζω. Τρώω μεσημεριανό έστω κ λίγο γιατί με ενοχλεί το στομάχι μου αν δε φάω κάτι μόλις πάρω το σίδηρο. Επίσης με ανακουφίζει κ το κρυο νερο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Diana_caterina είπε:

@nik_olναι και εγω λεω να συγκρατηθω λιγο γιατι εχουμε 5 βδομάδες ακόμα 😂

@Love32τι κάνεις κορίτσι; 

Πρέπει, πρεπει αλλά πόσο; 😝 μόνο η @Love32 ακολουθεί τη διατροφή της! 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά είμαι κορίτσια μου δόξα το Θεό!!!

Χαχα ναι εγώ με την διατροφή μου!!!Ο άντρας Μ για να φάει γλυκό περιμένει να πάω να ξαπλώσω 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Καλά είμαι κορίτσια μου δόξα το Θεό!!!

Χαχα ναι εγώ με την διατροφή μου!!!Ο άντρας Μ για να φάει γλυκό περιμένει να πάω να ξαπλώσω 😂😂😂

Τι καλός 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Love32 είπε:

Καλά είμαι κορίτσια μου δόξα το Θεό!!!

Χαχα ναι εγώ με την διατροφή μου!!!Ο άντρας Μ για να φάει γλυκό περιμένει να πάω να ξαπλώσω 😂😂😂

Εγω στις αρχες επαιρνα τις συσκευασίες με τα μικρα σοκολατακια μεσα για να μην αγοραζω μεγαλες σοκολάτες και το παρακανω και μου τα ετρωγε γιατι εγω δεν ετρωγα καθολου😂 και εννοείται πως οταν ηθελα δεν υπήρχε τίποτα... Τωρα παραπονιέται για τα 10κιλα που πηρε😂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...