Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σαν ζεστάνει η θαλασσα κ μυρισει καλοκαίρι, ο πελαργός στα χέρια μας μωράκια θα μας φέρει! Καλοκαιρινά μωράκια 2021


Recommended Posts

@Diana_caterina εγώ δεν έχω κάνει πλάνο τοκετού, αλλά κάθε μήνα που πάω στον γιατρό του λέω και τι δε θέλω: Όχι καισαρική, όχι πρόκληση, όχι επισκληριδιο, όχι ξύρισμα, όχι συμπλήρωμα 😛 Προς το παρόν δε μου αντιμιλαει αλλά καλά που το ανέφερες για να το δούμε κι αυτό τώρα που μπαίνω στον 7ο. 

Εγώ κορίτσια δεν κάνω καμία δουλειά στο σπίτι, αν και είμαι πολύ καλά πλέον. Τα κάνει ο άντρας μου αλλά δεν είναι και πολύ σχολαστικος, κάνει τα πάνω πάνω 😕 Σκέφτηκα να πω σε μια κυρία να έρθει να καθαρίσει αλλά τα έκανα πάντα μόνη μου και τώρα ντρέπομαι να λέω στην άλλη γυναίκα τι να κάνει κι εγώ να κάθομαι σαν γαϊδούρα 🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 17.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Diana_caterina

    2124

  • Clairy.

    1671

  • Tweema

    1530

  • Love32

    1488

στις Just now, ο/η Lia5 είπε:

@Diana_caterina εγώ δεν έχω κάνει πλάνο τοκετού, αλλά κάθε μήνα που πάω στον γιατρό του λέω και τι δε θέλω: Όχι καισαρική, όχι πρόκληση, όχι επισκληριδιο, όχι ξύρισμα, όχι συμπλήρωμα 😛 Προς το παρόν δε μου αντιμιλαει αλλά καλά που το ανέφερες για να το δούμε κι αυτό τώρα που μπαίνω στον 7ο. 

Εγώ κορίτσια δεν κάνω καμία δουλειά στο σπίτι, αν και είμαι πολύ καλά πλέον. Τα κάνει ο άντρας μου αλλά δεν είναι και πολύ σχολαστικος, κάνει τα πάνω πάνω 😕 Σκέφτηκα να πω σε μια κυρία να έρθει να καθαρίσει αλλά τα έκανα πάντα μόνη μου και τώρα ντρέπομαι να λέω στην άλλη γυναίκα τι να κάνει κι εγώ να κάθομαι σαν γαϊδούρα 🙄

Ρε κορίτσια σας διαβάζω για το πλάνο τοκετού και ζηλεύω, εγώ στο δημόσιο νοσοκομείο αισθάνομαι ότι δεν θα έχω λόγο και σε πολλά πράγματα. Ξέρω ότι μπορώ να ζητήσω αποκλειστικό θηλασμό για παράδειγμα αλλά γίνονται διάφορα για τα οποία δεν σε ενημερώνουν από ότι έχω ακούσει. Είμα και πρωτάρα..

Σε καταλαβαίνω για τη γυναίκα που λες, εγώ έχω πάρει μια φορά στο πρόσφατο παρελθόν και όντως κάπως αισθάνεσαι αλλά αν τη χρειάζεσαι πρέπει να το ξεπεράσεις. Εγώ σκεφτόμουν ότι αν έκανα όλα όσα έκανε μόνη μου θα είχα γεννήσει ήδη και έκατσα στον καναπέ μου φαρδιά πλατιά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

@Diana_caterina εγώ δεν έχω κάνει πλάνο τοκετού, αλλά κάθε μήνα που πάω στον γιατρό του λέω και τι δε θέλω: Όχι καισαρική, όχι πρόκληση, όχι επισκληριδιο, όχι ξύρισμα, όχι συμπλήρωμα 😛 Προς το παρόν δε μου αντιμιλαει αλλά καλά που το ανέφερες για να το δούμε κι αυτό τώρα που μπαίνω στον 7ο. 

Εγώ κορίτσια δεν κάνω καμία δουλειά στο σπίτι, αν και είμαι πολύ καλά πλέον. Τα κάνει ο άντρας μου αλλά δεν είναι και πολύ σχολαστικος, κάνει τα πάνω πάνω 😕 Σκέφτηκα να πω σε μια κυρία να έρθει να καθαρίσει αλλά τα έκανα πάντα μόνη μου και τώρα ντρέπομαι να λέω στην άλλη γυναίκα τι να κάνει κι εγώ να κάθομαι σαν γαϊδούρα 🙄

Χαχαχα τι γλυκούλα! Σιγα βρε που θα ντραπεις! Αφου σε βλέπει οτι εισαι έγκυος και πολλα πράγματα δεν γίνεται να τα κανεις! Εγω περιμενω τωρα τον άντρα μου να συνελθει απο κατι 20ωρα που δουλευε για να μαζεψουμε τα χαλια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η eleni5525 είπε:

Ρε κορίτσια σας διαβάζω για το πλάνο τοκετού και ζηλεύω, εγώ στο δημόσιο νοσοκομείο αισθάνομαι ότι δεν θα έχω λόγο και σε πολλά πράγματα. Ξέρω ότι μπορώ να ζητήσω αποκλειστικό θηλασμό για παράδειγμα αλλά γίνονται διάφορα για τα οποία δεν σε ενημερώνουν από ότι έχω ακούσει. Είμα και πρωτάρα..

Σε καταλαβαίνω για τη γυναίκα που λες, εγώ έχω πάρει μια φορά στο πρόσφατο παρελθόν και όντως κάπως αισθάνεσαι αλλά αν τη χρειάζεσαι πρέπει να το ξεπεράσεις. Εγώ σκεφτόμουν ότι αν έκανα όλα όσα έκανε μόνη μου θα είχα γεννήσει ήδη και έκατσα στον καναπέ μου φαρδιά πλατιά.

Στο δημόσιο αν εχεις καλο γιατρο και πας σε μονοκλινο πιστεύω θα εισαι μια χαρα. Μια φιλη μου ετσι εκανε και μάλιστα σε μαιευτήριο που εγω δεν εμπιστεύομαι και εκείνη εχει πολυ καλη εμπειρία! Απλα στο δημόσιο νομίζω δεν εχεις την επιλογή να στο κρατανε κ να το φερνουν οπότε εχεις επιλεξει αν το μωρο ειναι υγιες χωρις να χρειαστεί θερμοκοιτίδα τοτε το εχεις μαζι σου. Εγω αν πηγαινα δημόσιο θα έπαιρνα μονοκλινο γιατι εχω κακη εικονα απο τα τρικλινα στο συγκεκριμένο μαιευτήριο που πηγε η φιλη μου και φοβάμαι μην μου το κλεψουν το μωρο οι γυφτοι.. Θα γελάσετε το ξερω.. Αλλα στο ιδιο μαιευτήριο γεννηθηκε η αδελφή μου και ειχαν την μανα μου με γυφτους σε δωμάτιο 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@eleni5525 τον αποκλειστικό θηλασμό άμα το θέλεις θα το απαιτήσεις/ανακοινώσεις, δε θα το ζητήσεις. Πάντως αυτά που λες γίνονται και στις κλινικές, εξαρτάται από το προσωπικό και από το πόσο ενημερωμένη και αποφασισμένη είσαι. Εμένα είναι ο γιατρός μου στην κλινική και αυτός είναι ο μοναδικός λόγος που θα γεννήσω εκεί. 

Κι εγώ δεν πρόκειται να κάνω δουλειές πριν γεννήσω. Έχω 2 μήνες χωρίς αιμορραγίες αλλά δεν το ρισκάρω για κανένα λόγο. Σκόπευα να τα αφήσω έτσι μέχρι να γεννήσω και να τα κάνω μόνη μου μετά όπως τα θέλω, γιατί μόνο καθαριότητα χρειάζεται, χώρο έχουμε. Αλλά είναι 3 μήνες ακόμα οπότε θα αναγκαστώ κι εγώ το ξεπεράσω όπως λες αυτό με τη γυναίκα 🤷‍♀️

@Diana_caterina εγώ τον έβαλα να τα μαζέψει από αρχές Μαρτίου γιατί δεν τα σκούπιζε καλά 😆 Και αποφάσισα φέτος να τα δώσω πρώτη φορά σε ταπητοκαθαριστηριο γιατί ποιος θα μου τα πλύνει όπως τα επλενα μόνη μου 😏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Στο δημόσιο αν εχεις καλο γιατρο και πας σε μονοκλινο πιστεύω θα εισαι μια χαρα. Μια φιλη μου ετσι εκανε και μάλιστα σε μαιευτήριο που εγω δεν εμπιστεύομαι και εκείνη εχει πολυ καλη εμπειρία! Απλα στο δημόσιο νομίζω δεν εχεις την επιλογή να στο κρατανε κ να το φερνουν οπότε εχεις επιλεξει αν το μωρο ειναι υγιες χωρις να χρειαστεί θερμοκοιτίδα τοτε το εχεις μαζι σου. Εγω αν πηγαινα δημόσιο θα έπαιρνα μονοκλινο γιατι εχω κακη εικονα απο τα τρικλινα στο συγκεκριμένο μαιευτήριο που πηγε η φιλη μου και φοβάμαι μην μου το κλεψουν το μωρο οι γυφτοι.. Θα γελάσετε το ξερω.. Αλλα στο ιδιο μαιευτήριο γεννηθηκε η αδελφή μου και ειχαν την μανα μου με γυφτους σε δωμάτιο 

 

Θα τον ρωτήσω αν μπορεί να γίνει κάτι με το δωμάτιο μακάρι να έχω επιλογή, ούτως ή άλλως θα πάρει και ήδη παίρνει λεφτά οπότε θα παρω κι εγώ το θάρρος να ρωτήσω... πιο πολύ με απασχολεί τελευταία το ότι θέλει να με βάλει στην 38 η για την καισαρική από ότι κατάλαβα από την τελευταία φορά. Εγώ ήθελα να πάρω και λίγες μέρες από την 39η και σκέφτομαι μην μου αρχίσει ότι κινδυνεύει το μωρό και τέτοια.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Στο δημόσιο αν εχεις καλο γιατρο και πας σε μονοκλινο πιστεύω θα εισαι μια χαρα. Μια φιλη μου ετσι εκανε και μάλιστα σε μαιευτήριο που εγω δεν εμπιστεύομαι και εκείνη εχει πολυ καλη εμπειρία! Απλα στο δημόσιο νομίζω δεν εχεις την επιλογή να στο κρατανε κ να το φερνουν οπότε εχεις επιλεξει αν το μωρο ειναι υγιες χωρις να χρειαστεί θερμοκοιτίδα τοτε το εχεις μαζι σου. Εγω αν πηγαινα δημόσιο θα έπαιρνα μονοκλινο γιατι εχω κακη εικονα απο τα τρικλινα στο συγκεκριμένο μαιευτήριο που πηγε η φιλη μου και φοβάμαι μην μου το κλεψουν το μωρο οι γυφτοι.. Θα γελάσετε το ξερω.. Αλλα στο ιδιο μαιευτήριο γεννηθηκε η αδελφή μου και ειχαν την μανα μου με γυφτους σε δωμάτιο 

 

Σε ποιο μαιευτήριο;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

@Diana_caterina εγώ δεν έχω κάνει πλάνο τοκετού, αλλά κάθε μήνα που πάω στον γιατρό του λέω και τι δε θέλω: Όχι καισαρική, όχι πρόκληση, όχι επισκληριδιο, όχι ξύρισμα, όχι συμπλήρωμα 😛 Προς το παρόν δε μου αντιμιλαει αλλά καλά που το ανέφερες για να το δούμε κι αυτό τώρα που μπαίνω στον 7ο. 

Εγώ κορίτσια δεν κάνω καμία δουλειά στο σπίτι, αν και είμαι πολύ καλά πλέον. Τα κάνει ο άντρας μου αλλά δεν είναι και πολύ σχολαστικος, κάνει τα πάνω πάνω 😕 Σκέφτηκα να πω σε μια κυρία να έρθει να καθαρίσει αλλά τα έκανα πάντα μόνη μου και τώρα ντρέπομαι να λέω στην άλλη γυναίκα τι να κάνει κι εγώ να κάθομαι σαν γαϊδούρα 🙄

Ξύρισμα γτ οχι; 🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diana_caterina είπε:

Εύχομαι σε ολες σας το ίδιο!! Και πανω απο ολα να ειστε υγιείς εσεις και η οικογένεια σας!! 

Έτσι υγεία σε όλες και στις οικογένειές σας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diana_caterina είπε:

Να κοιτας να κανεις οτι μπορεις! Να μην ζοριζεσαι! Κανεις δεν πρόκειται να σε παρεξηγησει! 

Γι'αυτό είπα δεν κάνω και πολλά είναι μετρημένα αυτά που κάνω!!! Χαχχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

@eleni5525 τον αποκλειστικό θηλασμό άμα το θέλεις θα το απαιτήσεις/ανακοινώσεις, δε θα το ζητήσεις. Πάντως αυτά που λες γίνονται και στις κλινικές, εξαρτάται από το προσωπικό και από το πόσο ενημερωμένη και αποφασισμένη είσαι. Εμένα είναι ο γιατρός μου στην κλινική και αυτός είναι ο μοναδικός λόγος που θα γεννήσω εκεί. 

Κι εγώ δεν πρόκειται να κάνω δουλειές πριν γεννήσω. Έχω 2 μήνες χωρίς αιμορραγίες αλλά δεν το ρισκάρω για κανένα λόγο. Σκόπευα να τα αφήσω έτσι μέχρι να γεννήσω και να τα κάνω μόνη μου μετά όπως τα θέλω, γιατί μόνο καθαριότητα χρειάζεται, χώρο έχουμε. Αλλά είναι 3 μήνες ακόμα οπότε θα αναγκαστώ κι εγώ το ξεπεράσω όπως λες αυτό με τη γυναίκα 🤷‍♀️

@Diana_caterina εγώ τον έβαλα να τα μαζέψει από αρχές Μαρτίου γιατί δεν τα σκούπιζε καλά 😆 Και αποφάσισα φέτος να τα δώσω πρώτη φορά σε ταπητοκαθαριστηριο γιατί ποιος θα μου τα πλύνει όπως τα επλενα μόνη μου 😏

Χαχαχαχ. Εμεις τα δίνουμε καθε χρόνο οικογενειακως μαζι με της πεθερας μου και τα αποθηκεύουν κιολας κ τα φερνουν αργότερα οπότε μας βολεψε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η eleni5525 είπε:

Θα τον ρωτήσω αν μπορεί να γίνει κάτι με το δωμάτιο μακάρι να έχω επιλογή, ούτως ή άλλως θα πάρει και ήδη παίρνει λεφτά οπότε θα παρω κι εγώ το θάρρος να ρωτήσω... πιο πολύ με απασχολεί τελευταία το ότι θέλει να με βάλει στην 38 η για την καισαρική από ότι κατάλαβα από την τελευταία φορά. Εγώ ήθελα να πάρω και λίγες μέρες από την 39η και σκέφτομαι μην μου αρχίσει ότι κινδυνεύει το μωρό και τέτοια.

 

Το δωμάτιο θα το ζητησεις ούτως ή άλλως οταν κανεις εισαγωγη απο οτι εχω καταλάβει! Πάντως για την καισαρική να του το πεις. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατι δισταζεις, δικη σου γεννα δικο σου παιδι και τον πληρωνεις δεν το κανει απο την καλη του την καρδια! Αν σου δωσει λογικη εξήγηση για τον λόγο που θελει να σε βαλει μεσα νωρίτερα παω πασο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η eleni5525 είπε:

Ρε κορίτσια σας διαβάζω για το πλάνο τοκετού και ζηλεύω, εγώ στο δημόσιο νοσοκομείο αισθάνομαι ότι δεν θα έχω λόγο και σε πολλά πράγματα. Ξέρω ότι μπορώ να ζητήσω αποκλειστικό θηλασμό για παράδειγμα αλλά γίνονται διάφορα για τα οποία δεν σε ενημερώνουν από ότι έχω ακούσει. Είμα και πρωτάρα..

Σε καταλαβαίνω για τη γυναίκα που λες, εγώ έχω πάρει μια φορά στο πρόσφατο παρελθόν και όντως κάπως αισθάνεσαι αλλά αν τη χρειάζεσαι πρέπει να το ξεπεράσεις. Εγώ σκεφτόμουν ότι αν έκανα όλα όσα έκανε μόνη μου θα είχα γεννήσει ήδη και έκατσα στον καναπέ μου φαρδιά πλατιά.

Εγώ την κόρη μου την γέννησα στο ένα νοσοκομείο που υπάρχει εδώ.. δημόσιο έτσι....είχα μονοκλινο και είχα πληρώσει αναισθησιολογο για επισκληριδιο το ίδιο θα κάνω και τώρα αν όλα πάνε στην ώρα τους!!!! Για τον θηλασμό να σου πω ότι όταν ζήτησα να το κόψω οι μαίες με πίεζαν να συνεχίσω και είχαν όλη την καλή πρόθεση να μου δείξουν τα πάντα εγώ δεν άντεχα τον πόνο και έτσι την 3η μέρα το εκωψα με χάπι το μόνο που είναι μείον σε σχέση με τα ιδιωτικο για εμένα είναι τα πράγματα που χρειάζεται να έχεις μαζί σου κατά τα άλλα εγώ roomin θα ζητούσα και στο ιδιωτικό ότι και να γινόταν άρα μου έκατσε γάντι.....πέρασα 3μερες ζάχαρη και έδωσα στο σύνολο 250€ επισκληριδιο και μονοκλινο φαντάστηκα ήταν!!!ααα και χωρίς δικό μου γιατρό γέννησα στην εφημερία....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Valxris είπε:

Εγώ την κόρη μου την γέννησα στο ένα νοσοκομείο που υπάρχει εδώ.. δημόσιο έτσι....είχα μονοκλινο και είχα πληρώσει αναισθησιολογο για επισκληριδιο το ίδιο θα κάνω και τώρα αν όλα πάνε στην ώρα τους!!!! Για τον θηλασμό να σου πω ότι όταν ζήτησα να το κόψω οι μαίες με πίεζαν να συνεχίσω και είχαν όλη την καλή πρόθεση να μου δείξουν τα πάντα εγώ δεν άντεχα τον πόνο και έτσι την 3η μέρα το εκωψα με χάπι το μόνο που είναι μείον σε σχέση με τα ιδιωτικο για εμένα είναι τα πράγματα που χρειάζεται να έχεις μαζί σου κατά τα άλλα εγώ roomin θα ζητούσα και στο ιδιωτικό ότι και να γινόταν άρα μου έκατσε γάντι.....πέρασα 3μερες ζάχαρη και έδωσα στο σύνολο 250€ επισκληριδιο και μονοκλινο φαντάστηκα ήταν!!!

Εγω για το room in στο ιδιωτικό θα ζητησω να την παίρνουν μονο το βράδυ για να κοιμαμαι αλλα θελω να την θηλαζω κιολας αποκλειστικά δεν ξερω αν αυτα μπορούν να συνυπαρξουν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Εγω για το room in στο ιδιωτικό θα ζητησω να την παίρνουν μονο το βράδυ για να κοιμαμαι αλλα θελω να την θηλαζω κιολας αποκλειστικά δεν ξερω αν αυτα μπορούν να συνυπαρξουν 

Ναι φυσικά μπορείς να ζητήσεις να στην φέρνουν όταν κλαίει....και μόλις τελειώνεις με τον θηλασμό την δίνεις πάλι στις μαίες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Valxris είπε:

Ναι φυσικά μπορείς να ζητήσεις να στην φέρνουν όταν κλαίει....και μόλις τελειώνεις με τον θηλασμό την δίνεις πάλι στις μαίες!

Τελεια ευχαριστώ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Lia5 είπε:

@Diana_caterina εγώ δεν έχω κάνει πλάνο τοκετού, αλλά κάθε μήνα που πάω στον γιατρό του λέω και τι δε θέλω: Όχι καισαρική, όχι πρόκληση, όχι επισκληριδιο, όχι ξύρισμα, όχι συμπλήρωμα 😛 Προς το παρόν δε μου αντιμιλαει αλλά καλά που το ανέφερες για να το δούμε κι αυτό τώρα που μπαίνω στον 7ο. 

Εγώ κορίτσια δεν κάνω καμία δουλειά στο σπίτι, αν και είμαι πολύ καλά πλέον. Τα κάνει ο άντρας μου αλλά δεν είναι και πολύ σχολαστικος, κάνει τα πάνω πάνω 😕 Σκέφτηκα να πω σε μια κυρία να έρθει να καθαρίσει αλλά τα έκανα πάντα μόνη μου και τώρα ντρέπομαι να λέω στην άλλη γυναίκα τι να κάνει κι εγώ να κάθομαι σαν γαϊδούρα 🙄

Ακριβώς τα ίδια κ εγώ για την 1η παράγραφο 😜 εγώ σας είπα τον έχω πάρει από τα μούτρα!! Είχα έναν παρεμβατικό τοκετό κ φυσικά το κατάλαβα μετά. 

Εχω κατεβάσει πλάνο τοκετού πρέπει να το εκτυπώσω κ να το συμπληρώσω. Οπως είπε κ η @eleni5525είναι λιγάκι δύσκολο να απαιτήσεις στο δημόσιο. Δεν υπάρχει ο σεβασμός κ η υπομονή προς την εγκυμονουσα κ 2000€ να δώσεις στον γιατρό..βασικά είναι δύσκολο να μην υπάρχουν παρεμβάσεις κ πλάνο να κάνεις δεν σέβονται!! Δεν αφήνουν έναν τοκετό να εξελιχθεί φυσιολογικά, η φύση ξέρει! Κ ισχύει κ στα ιδιωτικά αυτό!! Αθήνα τουλάχιστον είναι ελάχιστοι οι μαιευτηρες που σέβονται αυτήν την στιγμή. Παρόλα αυτά στα μωρά σας δεν θα σας πει κανένας τι θα κάνετε. Αν θέλετε να θηλάσετε θα θηλάσετε  αν θέλετε να δώσετε ξένο θα δώσετε ξένο, αν θέλετε να το κάνουν μπάνιο να είστε παρούσες κ στις εξετάσεις του μωρού σας. Ελένη μου εσύ επειδή θα γεννήσεις σε δημόσιο κ συνηθίζεται στα δημόσια όταν παίρνουν τις αιματολογικες από την πατουσα να μένει το μωρό μόνο με τον παιδίατρο μην τους αφήσεις. Δεν έχουν κανένα δικαίωμα να γίνει κάτι τέτοιο.

Υπάρχουν πολλά που γίνονται κατά την διάρκεια του τοκετού που αν γνωρίζαμε τις επιπτωσεις όλες οι γυναίκες δνε θα τους αφήναμε. 

@Diana_caterinaαπό ότι έχω καταλάβει μένεις Αθήνα.. Γέννησα το 1ο στο κρατικό!!!!! Καταλαβαίνεις... Τις ελληνιδες τουλάχιστον δεν τις έβαζαν μαζί με ρομα κλπ. Δεν ξέρω μήπως έχει να κάνει με τον μαιευτήρα δηλ τι όνομα έχει μέσα στην μαιευτική. Επίσης εκεί δεν υπήρχε μονόκλινο 😂😂 τώρα που θα γεννησω στο Έλενα μου έλεγε ο άντρας μου να πάρω μονόκλινο το θέμα είναι ότι σχεδόν όλο το 24ωρο θα μένω μόνη μου κ δνε θα το ήθελα να είμαι τελείως μόνη στο δωμάτιο, μπορεί κάτι να μου συμβεί κ με αγχώνει όλο αυτό. Δεν θα σου πρότεινα να δίνεις το μωρό το βράδυ. Θέλει πολλούς θηλασμόυς στην αρχή μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός κ ειδικά τις πρώτες μέρες θα πρέπει να το ξυπνάς κ εσύ για να θηλάζει. Έχω παρά πολλές γνωστές που δεν το είχαν μαζί κ ενώ είχαν ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό έδιναν κ ξένο οι μαιες. Κ μιλάω για αθηνα.κ εκεί πιστεύω ότι παίζει ρόλο το όνομα του γιατρού. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Tweema είπε:

Ακριβώς τα ίδια κ εγώ για την 1η παράγραφο 😜 εγώ σας είπα τον έχω πάρει από τα μούτρα!! Είχα έναν παρεμβατικό τοκετό κ φυσικά το κατάλαβα μετά. 

Εχω κατεβάσει πλάνο τοκετού πρέπει να το εκτυπώσω κ να το συμπληρώσω. Οπως είπε κ η @eleni5525είναι λιγάκι δύσκολο να απαιτήσεις στο δημόσιο. Δεν υπάρχει ο σεβασμός κ η υπομονή προς την εγκυμονουσα κ 2000€ να δώσεις στον γιατρό..βασικά είναι δύσκολο να μην υπάρχουν παρεμβάσεις κ πλάνο να κάνεις δεν σέβονται!! Δεν αφήνουν έναν τοκετό να εξελιχθεί φυσιολογικά, η φύση ξέρει! Κ ισχύει κ στα ιδιωτικά αυτό!! Αθήνα τουλάχιστον είναι ελάχιστοι οι μαιευτηρες που σέβονται αυτήν την στιγμή. Παρόλα αυτά στα μωρά σας δεν θα σας πει κανένας τι θα κάνετε. Αν θέλετε να θηλάσετε θα θηλάσετε  αν θέλετε να δώσετε ξένο θα δώσετε ξένο, αν θέλετε να το κάνουν μπάνιο να είστε παρούσες κ στις εξετάσεις του μωρού σας. Ελένη μου εσύ επειδή θα γεννήσεις σε δημόσιο κ συνηθίζεται στα δημόσια όταν παίρνουν τις αιματολογικες από την πατουσα να μένει το μωρό μόνο με τον παιδίατρο μην τους αφήσεις. Δεν έχουν κανένα δικαίωμα να γίνει κάτι τέτοιο.

Υπάρχουν πολλά που γίνονται κατά την διάρκεια του τοκετού που αν γνωρίζαμε τις επιπτωσεις όλες οι γυναίκες δνε θα τους αφήναμε. 

@Diana_caterinaαπό ότι έχω καταλάβει μένεις Αθήνα.. Γέννησα το 1ο στο κρατικό!!!!! Καταλαβαίνεις... Τις ελληνιδες τουλάχιστον δεν τις έβαζαν μαζί με ρομα κλπ. Δεν ξέρω μήπως έχει να κάνει με τον μαιευτήρα δηλ τι όνομα έχει μέσα στην μαιευτική. Επίσης εκεί δεν υπήρχε μονόκλινο 😂😂 τώρα που θα γεννησω στο Έλενα μου έλεγε ο άντρας μου να πάρω μονόκλινο το θέμα είναι ότι σχεδόν όλο το 24ωρο θα μένω μόνη μου κ δνε θα το ήθελα να είμαι τελείως μόνη στο δωμάτιο, μπορεί κάτι να μου συμβεί κ με αγχώνει όλο αυτό. Δεν θα σου πρότεινα να δίνεις το μωρό το βράδυ. Θέλει πολλούς θηλασμόυς στην αρχή μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός κ ειδικά τις πρώτες μέρες θα πρέπει να το ξυπνάς κ εσύ για να θηλάζει. Έχω παρά πολλές γνωστές που δεν το είχαν μαζί κ ενώ είχαν ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό έδιναν κ ξένο οι μαιες. Κ μιλάω για αθηνα.κ εκεί πιστεύω ότι παίζει ρόλο το όνομα του γιατρού. 

 

Ναι Αθήνα μενω! Η μητέρα μου γεννησε στο Αλεξάνδρα και γίνεται της κακομοίρας εκει περα.. Τοτε εντωμεταξύ ειχα κοντο μαλλι και λέγανε στην μανα μου οτι αν ειχα μακρυ μαλλι θα με ειχαν κλέψει και εμενα μου πηγαινε νααα... 🤣Ωχ παναγια μου κατάλαβα.. Και ποτε να το δινω; την ημέρα; γιατί δεν ξερω απο την μια φοβάμαι να είναι συνεχώς μαζι μου και απο την αλλη δεν ξέρω και τι θα γίνεται οταν δεν θα την εχω μαζι μου και αγχωνομαι πολυ😂 και ξερω οτι η μαια του γιατρού μου δεν θα είναι συνέχεια εκει για να το αναλαβει αποκλειστικά 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Diana_caterina είπε:

Ωχ παναγια μου κατάλαβα.. Και ποτε να το δινω; την ημέρα; γιατί δεν ξερω απο την μια φοβάμαι να είναι συνεχώς μαζι μου και απο την αλλη δεν ξέρω και τι θα γίνεται οταν δεν θα την εχω μαζι μου και αγχωνομαι πολυ😂 και ξερω οτι η μαια του γιατρού μου δεν θα είναι συνέχεια εκει για να το αναλαβει αποκλειστικά 😂

Κοίταξε να δεις εγώ γενικά είμαι της άποψης το παιδί μαζί συνέχεια για να συνηθίζουμε γιατί μετά πάμε σπίτι και μας φαίνεται βουνό πέφτουμε στα βαθειά!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Valxris είπε:

Κοίταξε να δεις εγώ γενικά είμαι της άποψης το παιδί μαζί συνέχεια για να συνηθίζουμε γιατί μετά πάμε σπίτι και μας φαίνεται βουνό πέφτουμε στα βαθειά!!!!

Σωστά. Κ γω rooming in θα κάνω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Ναι Αθήνα μενω! Η μητέρα μου γεννησε στο Αλεξάνδρα και γίνεται της κακομοίρας εκει περα.. Τοτε εντωμεταξύ ειχα κοντο μαλλι και λέγανε στην μανα μου οτι αν ειχα μακρυ μαλλι θα με ειχαν κλέψει και εμενα μου πηγαινε νααα... 🤣Ωχ παναγια μου κατάλαβα.. Και ποτε να το δινω; την ημέρα; γιατί δεν ξερω απο την μια φοβάμαι να είναι συνεχώς μαζι μου και απο την αλλη δεν ξέρω και τι θα γίνεται οταν δεν θα την εχω μαζι μου και αγχωνομαι πολυ😂 και ξερω οτι η μαια του γιατρού μου δεν θα είναι συνέχεια εκει για να το αναλαβει αποκλειστικά 😂

Βρε κορίτσι μου αυτό γινόταν πολύ συχνά παλιά,παρα πολύ συχνά.. Πλέον δεν είναι έτσι τα πράγματα σε αυτό το κομμάτι τουλάχιστον. Κ γενικά πολλά μπορούν να συμβούν πιστεύω ακόμα κ τώρα όταν δεν έχεις οπτική επαφή με το παιδί σου. Εννοείται η μαία σου δεν μπορεί να είναι εκεί 24ωρες. Δεν θα εισαι μόνη σου σωστά; προσωπικά δεν θα άφηνα ποτέ το μωρό αλλού δεν είναι να εμπιστεύεσαι κανεναν στα νοσοκομεία κ πιστεύω ότι καλό είναι να είναι με την μαμά για να αρχίσει κ εκείνη να εξοικειωνεται κ να συνδέεται με το μωρό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

Το δωμάτιο θα το ζητησεις ούτως ή άλλως οταν κανεις εισαγωγη απο οτι εχω καταλάβει! Πάντως για την καισαρική να του το πεις. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατι δισταζεις, δικη σου γεννα δικο σου παιδι και τον πληρωνεις δεν το κανει απο την καλη του την καρδια! Αν σου δωσει λογικη εξήγηση για τον λόγο που θελει να σε βαλει μεσα νωρίτερα παω πασο

Στο δημόσιο από όσο ξέρω στην εισαγωγή δεν μπορείς να ζητήσεις σε τι δωμάτιο θα μπεις, μάλλον τα κανονίζεις με τον γιατρό. Όσο για την καισαρική δεν διστάζω να του το πω, θα τον πιέσω να μου δώσει συγκεκριμένο λόγο για να με βάλει πιο νωρίς από την 39η.  Η καισαρική από πολύ καιρό τώρα είναι δεδομένη βέβαια και αυτό έχει αιτιολογία.  Γενικά εγώ δεν τον έχω πιέσει ακόμα σε κάτι και έτσι προβληματίζομαι μη στο τέλος τα χαλάσουμε με διαφωνίες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Valxris @tweetakiναι λογικά δικιο έχετε.. Εχω και γω τον φοβο.. Αλλα απο θεμα ξεκουρασης;; και εγω θα είμαι σε τρίκλινο και αν μου το παρει καμια εκει; τρελα σεναρια το ξερω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Diana_caterina είπε:

@Valxris @tweetakiναι λογικά δικιο έχετε.. Εχω και γω τον φοβο.. Αλλα απο θεμα ξεκουρασης;; και εγω θα είμαι σε τρίκλινο και αν μου το παρει καμια εκει; τρελα σεναρια το ξερω.. 

Νομίζω πως αγχώνεσαι άδικα ειδικά για τον συγκεκριμένο λόγο. Αυτό δεν γίνεται ούτε στα δημασία πλέον, πόσο μάλλον στα ιδιωτικά. Εν τω μεταξύ πριν 5 μερες με σήκωσε ο άντρας μου κ μου είπε τα ίδια που λες κ εσύ τώρα. Με ξυπνάει μου λέει στο Έλενα θα γεννήσεις; ναι, απαντώ. Ο γιατρός είναι μέσα στο Έλενα ναι; ναι, απαντώ. Μου λέει το ξέρεις ότι στο Έλενα παίρνουν τα παιδιά; έτσι κ γίνει κάτι τέτοιο να ξέρεις ο γιατρός δεν θα ζήσει.. Κ όλο αυτό από 1 άρθρο που ανέβασε μια ξαδέρφη του για κάτι που συνέβαινε πριν πολλά αα χρόνια. Κ φυσικά προσπέρασε ημερομηνίες τρόμαξε πάρα πολύ κ συνέχισε κ την επόμενη μέρα να μου λέει τα ίδια. Μάλλον το καθησυχασα γιατί έχει σταματήσει να μου το ανάφερει. 

Κ να σου πω κάτι θα κοιμάσαι όταν θα ειναι κάποιος μαζί σου.. Καντο όμως.. Εγώ στην 1η δεν κοιμόμουν παρόλο που ο άντρας μου ήταν συνεχώς μαζί μου είχα αρκετό άγχος. Τώρα πάλι έχω την αίσθηση ότι θα με παίρνει ο ύπνος ενώ θα είμαι μόνη μου συνέχεια κ με αγχώνει κ αυτό.. Γενικά δεν ακούτε κάτι άλλο από μένα πέρα από άγχος 😎

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
    • Ήθελα να αποθηλασω φυσικά... Το έκανα παρά πολύ αργά για να μην τη πατήσω αλλά κουράστηκα πολύ τις τελευταίες μέρες και μείωσα τις αντλήσεις πολύ... Οπότε την πάτησα.... Πονάει πολύ, νιώθω ερείπιο.  Εμένα έχει και πάνω και κάτω δόντια - σωστό κουνέλι δηλ. 🤣 Αλλά η γκρίνια δε φεύγει ποτέ 🤣 αγκαλίτσα και παιχνίδι μαζί αλλιώς γίνεται χαμός! Βρήκατε βρεφονηπιακό;  Εγώ δεν ανυπομονώ να γυρίσω στη δουλειά να είμαι ειλικρινής αλλά ξέρω πως όταν επιστρέψω θα νιώσω καλά... Παράνοια η κατάσταση.
    • Ξέρω ότι πρέπει να το δω σίγουρα απλά δεν μπορω να πάω αυτήν την βδομαδα με το καλο  που θα γυρίσω θα ψαξω να βρω γιατρό γιατί ξέρεις εδώ στο χωριό δεν έχει κιολας όποτε δεν είναι τόσο εύκολο να πω πετάγομαι παω σε έναν ενδοκρινολόγο, πρέπει κάνω ολόκληρο ταξίδι... αν ήμουν στο πρώτο τρίμηνο σίγουρα δεν θα το άφηνα καθόλου.. ευχαριστώ κορίτσι μου 🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...