Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ποια κλινική να επιλέξετε για εξωσωματική γονιμοποίηση?


Recommended Posts

Αγαπητοί,

Γράφω από την Πορτογαλία. Δεν μιλάω ελληνικά και χρησιμοποιώ το Google Translator για να γράψω αυτήν την ανάρτηση. (Λυπάμαι αν κάνω γλωσσικά λάθη.) Η σύζυγός μου και εγώ είχαμε δύο αποτυχημένες προσπάθειες γονιμοποίησης in vitro εδώ στην Πορτογαλία. Έχουμε μάθει για τις ελληνικές κλινικές που φαίνεται να έχουν τις καλύτερες επιδόσεις σε θέματα γονιμότητας στην Ευρώπη. Βρήκαμε πολλές πληροφορίες σε αγγλόφωνους ιστότοπους και έχουμε διαβάσει πολλές κριτικές.

Ωστόσο, είναι πολύ δύσκολο για εμάς να βρούμε πληροφορίες στην ελληνική γλώσσα, επειδή οι πληροφορίες είναι πολύ διασκορπισμένες και πρέπει να χρησιμοποιούμε το Google Translator όλη την ώρα. Έτσι, θα ήθελα να ζητήσω κάποιες συμβουλές εδώ, προκειμένου να λάβω ευκολότερες και πιο άμεσες πληροφορίες. Είναι σημαντικό για εμάς να έχουμε αξιόπιστες πληροφορίες και τις προοπτικές του ελληνικού λαού και όχι μόνο από άτομα από άλλες χώρες που ταξιδεύουν στην Ελλάδα. (Προφανώς μπορείτε να απαντήσετε στα ελληνικά και θα χρησιμοποιήσω το Google Translator για ανάγνωση και απάντηση).

Αφού δημιουργήσαμε μια πρώτη λίστα κλινικών, συγκεντρώσαμε περισσότερες πληροφορίες και έχουμε τώρα μια πιο σύντομη λίστα: Embryoland, Embryolab, Newlife και Serum.

Θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες απόψεις σχετικά με αυτές τις κλινικές ή ακόμη και να υποδείξετε κάποια θέματα σε αυτό το φόρουμ; (Έχω κάνει αναζήτηση αλλά η αναζήτηση στα Ελληνικά είναι εξαιρετικά δύσκολη για μένα και είμαι βέβαιος ότι έχω χάσει πολλά καλά θέματα).

Ευχαριστώ πολύ!
τις καλύτερες ευχές

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Λισαβόνα είπε:

Αγαπητοί,

Γράφω από την Πορτογαλία. Δεν μιλάω ελληνικά και χρησιμοποιώ το Google Translator για να γράψω αυτήν την ανάρτηση. (Λυπάμαι αν κάνω γλωσσικά λάθη.) Η σύζυγός μου και εγώ είχαμε δύο αποτυχημένες προσπάθειες γονιμοποίησης in vitro εδώ στην Πορτογαλία. Έχουμε μάθει για τις ελληνικές κλινικές που φαίνεται να έχουν τις καλύτερες επιδόσεις σε θέματα γονιμότητας στην Ευρώπη. Βρήκαμε πολλές πληροφορίες σε αγγλόφωνους ιστότοπους και έχουμε διαβάσει πολλές κριτικές.

Ωστόσο, είναι πολύ δύσκολο για εμάς να βρούμε πληροφορίες στην ελληνική γλώσσα, επειδή οι πληροφορίες είναι πολύ διασκορπισμένες και πρέπει να χρησιμοποιούμε το Google Translator όλη την ώρα. Έτσι, θα ήθελα να ζητήσω κάποιες συμβουλές εδώ, προκειμένου να λάβω ευκολότερες και πιο άμεσες πληροφορίες. Είναι σημαντικό για εμάς να έχουμε αξιόπιστες πληροφορίες και τις προοπτικές του ελληνικού λαού και όχι μόνο από άτομα από άλλες χώρες που ταξιδεύουν στην Ελλάδα. (Προφανώς μπορείτε να απαντήσετε στα ελληνικά και θα χρησιμοποιήσω το Google Translator για ανάγνωση και απάντηση).

Αφού δημιουργήσαμε μια πρώτη λίστα κλινικών, συγκεντρώσαμε περισσότερες πληροφορίες και έχουμε τώρα μια πιο σύντομη λίστα: Embryoland, Embryolab, Newlife και Serum.

Θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες απόψεις σχετικά με αυτές τις κλινικές ή ακόμη και να υποδείξετε κάποια θέματα σε αυτό το φόρουμ; (Έχω κάνει αναζήτηση αλλά η αναζήτηση στα Ελληνικά είναι εξαιρετικά δύσκολη για μένα και είμαι βέβαιος ότι έχω χάσει πολλά καλά θέματα).

Ευχαριστώ πολύ!
τις καλύτερες ευχές

I suggest Genesis athens clinic ..

you can send an email and do videocall with them..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Λισαβόνα είπε:

Αγαπητοί,

Γράφω από την Πορτογαλία. Δεν μιλάω ελληνικά και χρησιμοποιώ το Google Translator για να γράψω αυτήν την ανάρτηση. (Λυπάμαι αν κάνω γλωσσικά λάθη.) Η σύζυγός μου και εγώ είχαμε δύο αποτυχημένες προσπάθειες γονιμοποίησης in vitro εδώ στην Πορτογαλία. Έχουμε μάθει για τις ελληνικές κλινικές που φαίνεται να έχουν τις καλύτερες επιδόσεις σε θέματα γονιμότητας στην Ευρώπη. Βρήκαμε πολλές πληροφορίες σε αγγλόφωνους ιστότοπους και έχουμε διαβάσει πολλές κριτικές.

Ωστόσο, είναι πολύ δύσκολο για εμάς να βρούμε πληροφορίες στην ελληνική γλώσσα, επειδή οι πληροφορίες είναι πολύ διασκορπισμένες και πρέπει να χρησιμοποιούμε το Google Translator όλη την ώρα. Έτσι, θα ήθελα να ζητήσω κάποιες συμβουλές εδώ, προκειμένου να λάβω ευκολότερες και πιο άμεσες πληροφορίες. Είναι σημαντικό για εμάς να έχουμε αξιόπιστες πληροφορίες και τις προοπτικές του ελληνικού λαού και όχι μόνο από άτομα από άλλες χώρες που ταξιδεύουν στην Ελλάδα. (Προφανώς μπορείτε να απαντήσετε στα ελληνικά και θα χρησιμοποιήσω το Google Translator για ανάγνωση και απάντηση).

Αφού δημιουργήσαμε μια πρώτη λίστα κλινικών, συγκεντρώσαμε περισσότερες πληροφορίες και έχουμε τώρα μια πιο σύντομη λίστα: Embryoland, Embryolab, Newlife και Serum.

Θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες απόψεις σχετικά με αυτές τις κλινικές ή ακόμη και να υποδείξετε κάποια θέματα σε αυτό το φόρουμ; (Έχω κάνει αναζήτηση αλλά η αναζήτηση στα Ελληνικά είναι εξαιρετικά δύσκολη για μένα και είμαι βέβαιος ότι έχω χάσει πολλά καλά θέματα).

Ευχαριστώ πολύ!
τις καλύτερες ευχές

I haid my ivf in newlife, personally I was satisfied and I got pregnant from the 1st cycle with twins. As far as I know they have a department for abroad patients and the first appointment via Skype is free. My opinion is to make appointments with at least two different clinics so you can see what’s suits you best.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Λισαβόνα είπε:

Αγαπητοί,

Γράφω από την Πορτογαλία. Δεν μιλάω ελληνικά και χρησιμοποιώ το Google Translator για να γράψω αυτήν την ανάρτηση. (Λυπάμαι αν κάνω γλωσσικά λάθη.) Η σύζυγός μου και εγώ είχαμε δύο αποτυχημένες προσπάθειες γονιμοποίησης in vitro εδώ στην Πορτογαλία. Έχουμε μάθει για τις ελληνικές κλινικές που φαίνεται να έχουν τις καλύτερες επιδόσεις σε θέματα γονιμότητας στην Ευρώπη. Βρήκαμε πολλές πληροφορίες σε αγγλόφωνους ιστότοπους και έχουμε διαβάσει πολλές κριτικές.

Ωστόσο, είναι πολύ δύσκολο για εμάς να βρούμε πληροφορίες στην ελληνική γλώσσα, επειδή οι πληροφορίες είναι πολύ διασκορπισμένες και πρέπει να χρησιμοποιούμε το Google Translator όλη την ώρα. Έτσι, θα ήθελα να ζητήσω κάποιες συμβουλές εδώ, προκειμένου να λάβω ευκολότερες και πιο άμεσες πληροφορίες. Είναι σημαντικό για εμάς να έχουμε αξιόπιστες πληροφορίες και τις προοπτικές του ελληνικού λαού και όχι μόνο από άτομα από άλλες χώρες που ταξιδεύουν στην Ελλάδα. (Προφανώς μπορείτε να απαντήσετε στα ελληνικά και θα χρησιμοποιήσω το Google Translator για ανάγνωση και απάντηση).

Αφού δημιουργήσαμε μια πρώτη λίστα κλινικών, συγκεντρώσαμε περισσότερες πληροφορίες και έχουμε τώρα μια πιο σύντομη λίστα: Embryoland, Embryolab, Newlife και Serum.

Θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες απόψεις σχετικά με αυτές τις κλινικές ή ακόμη και να υποδείξετε κάποια θέματα σε αυτό το φόρουμ; (Έχω κάνει αναζήτηση αλλά η αναζήτηση στα Ελληνικά είναι εξαιρετικά δύσκολη για μένα και είμαι βέβαιος ότι έχω χάσει πολλά καλά θέματα).

Ευχαριστώ πολύ!
τις καλύτερες ευχές

I suggest you look for a clinic in Athens, because it will be way easier to come here than other cities (New life is great but it's in Thessaloniki and you may have to take a connecting flight). 

I think Genesis (suggested above) along with Iaso and Mitera are 3 of the best choices as they also have a great embryology department. I was at Mitera and got pregnant after the first embryo transfer. Also if you decide on a center get some opinion on doctors, it could make a huge difference. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/10/2020 at 9:15 ΜΜ, ο/η Λισαβόνα είπε:

Αγαπητοί,

Γράφω από την Πορτογαλία. Δεν μιλάω ελληνικά και χρησιμοποιώ το Google Translator για να γράψω αυτήν την ανάρτηση. (Λυπάμαι αν κάνω γλωσσικά λάθη.) Η σύζυγός μου και εγώ είχαμε δύο αποτυχημένες προσπάθειες γονιμοποίησης in vitro εδώ στην Πορτογαλία. Έχουμε μάθει για τις ελληνικές κλινικές που φαίνεται να έχουν τις καλύτερες επιδόσεις σε θέματα γονιμότητας στην Ευρώπη. Βρήκαμε πολλές πληροφορίες σε αγγλόφωνους ιστότοπους και έχουμε διαβάσει πολλές κριτικές.

Ωστόσο, είναι πολύ δύσκολο για εμάς να βρούμε πληροφορίες στην ελληνική γλώσσα, επειδή οι πληροφορίες είναι πολύ διασκορπισμένες και πρέπει να χρησιμοποιούμε το Google Translator όλη την ώρα. Έτσι, θα ήθελα να ζητήσω κάποιες συμβουλές εδώ, προκειμένου να λάβω ευκολότερες και πιο άμεσες πληροφορίες. Είναι σημαντικό για εμάς να έχουμε αξιόπιστες πληροφορίες και τις προοπτικές του ελληνικού λαού και όχι μόνο από άτομα από άλλες χώρες που ταξιδεύουν στην Ελλάδα. (Προφανώς μπορείτε να απαντήσετε στα ελληνικά και θα χρησιμοποιήσω το Google Translator για ανάγνωση και απάντηση).

Αφού δημιουργήσαμε μια πρώτη λίστα κλινικών, συγκεντρώσαμε περισσότερες πληροφορίες και έχουμε τώρα μια πιο σύντομη λίστα: Embryoland, Embryolab, Newlife και Serum.

Θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποιες απόψεις σχετικά με αυτές τις κλινικές ή ακόμη και να υποδείξετε κάποια θέματα σε αυτό το φόρουμ; (Έχω κάνει αναζήτηση αλλά η αναζήτηση στα Ελληνικά είναι εξαιρετικά δύσκολη για μένα και είμαι βέβαιος ότι έχω χάσει πολλά καλά θέματα).

Ευχαριστώ πολύ!
τις καλύτερες ευχές

IAKENTRO, THESSALONIKI! good luck!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή σας! Το σκεφτόμαστε ακόμα και θα έχουμε κάποια διαδικτυακά ραντεβού για να αποφασίσουμε τι θα κάνουμε στη συνέχεια.

τις καλύτερες ευχές

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...
στις On 14/10/2020 at 10:25 ΠΜ, ο/η Λισαβόνα είπε:

Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή σας! Το σκεφτόμαστε ακόμα και θα έχουμε κάποια διαδικτυακά ραντεβού για να αποφασίσουμε τι θα κάνουμε στη συνέχεια.

τις καλύτερες ευχές

Ivf Embryo is one of the best in Athens. Mr Parasxos is very famous doctor in Greece. You can check this at google, youtube etc.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...

Good morning everyone,

I would like to give an update and ask a few questions.

We visited the Serum clinic (whose clientele is exclusively international), but we didn't like it and we didn't really trust what we saw and heard there.

We finally opted for the Genesis clinic (Dr. Pantos). We did a PRP (ovarian rejuvenation) in January, and we will try a new IVF here in Portugal in the coming weeks/months.

In the meantime, we have to think about the next phase, in case it doesn't work. We are considering the possibility of an egg donation in Greece (there are a lot of restrictions in Portugal, and choice of donors is reduced). So, my question is: are there clinics more reputable than others for this type of intervention? What do you think of Dr. Pantos's clinic in this respect?

I would appreciate any advice or recommendation. It is very difficult to find information in Greek :)

Best wishes

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Λισαβόνα είπε:

Good morning everyone,

I would like to give an update and ask a few questions.

We visited the Serum clinic (whose clientele is exclusively international), but we didn't like it and we didn't really trust what we saw and heard there.

We finally opted for the Genesis clinic (Dr. Pantos). We did a PRP (ovarian rejuvenation) in January, and we will try a new IVF here in Portugal in the coming weeks/months.

In the meantime, we have to think about the next phase, in case it doesn't work. We are considering the possibility of an egg donation in Greece (there are a lot of restrictions in Portugal, and choice of donors is reduced). So, my question is: are there clinics more reputable than others for this type of intervention? What do you think of Dr. Pantos's clinic in this respect?

I would appreciate any advice or recommendation. It is very difficult to find information in Greek :)

Best wishes

Olá!
Você deve encontrar um advogado para agir em seu nome para tomar as providências. É fácil ter um óvulo doado, mas precisa de alguns papéis. Entre em contato com um advogado, envie e receba os papéis para que quando você chegar tudo esteja bem e em ordem .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Το έχω ζήσει , ένιωθα κενή , ξέρω όλες σου τις σκέψεις. Ξέρω πως νιώθεις το ουράνιο τόξο όμως δεν θα αργήσει να έρθει . Πάρε οοοοολλλλοοο το χρόνο σου και ψυχολογικά αλλά και σωματικά θέλεις ηρεμία και χρόνο . Να θυμάσαι όμως ότι θα έρθει και θα σε γεμίσει όλο χαρά. Καλή δύναμη κοπέλα μου 
    • Έτσι είναι! Εμένα η μεγάλη τη βρώμη δεν την ήθελε. Δοκίμασα μια δυο τρεις, Ε μετά τα παράτησα 😂😂 ναι τραχανά λαχανικών! Η μεγάλη τον έτρωγε με κλειστά τα μάτια! Να δούμε η μικρή!
    • Πώς είστε γενικά κορίτσια;  Εγώ σήμερα είμαι σαν να με πατησε τρένο. Απίστευτος πονοκέφαλος όλη μέρα σχεδόν, δεν έχω καθόλου όρεξη, κοιμήθηκα 10 ώρες το βράδυ + 3 για μεσημέρι 🤣🤣 είμαι ένα ζόμπι πραγματικά, ούτε να περπατήσω δε βγήκα σήμερα και νιώθω λίγο τύψεις που είμαι σα τη χλαπατσα όλη μέρα...  Επίσης το άλλο το καινούργιο!!! Νομίζω έχω απέχθεια στη φέτα/μυζήθρα 😱😱😱 Το πρωί έφαγα μια μπουγάτσα με τυρί που είναι η αγαπημένη μου και μου φάνηκε τόσο απαίσια που νομίζα ότι έφταιγε που ήταν κατεψυγμένη. Τώρα το απόγευμα λιγουρευτηκα καρπούζι με τυρί (δε ξέρω αν το τρώτε κι εσείς, αλλά στη βόρεια Ελλάδα νομίζω είναι must συνδυασμός 😅) και η φέτα με αηδιασε άσχημα! Νόμιζα ότι ήταν ξινισμενη, ληγμένη, δε ξέρω. Ο σύζυγος ο καημένος έτρεξε να δει ημερομηνία και ήταν κομπλέ και μάλιστα μόλις την ανοίξαμε. Τι να πω, στεναχωρέθηκα, προσπάθησα να φάω 3-4 κομμάτια με το ζόρι μπας και, άλλα μου φαινόταν λες και έτρωγα κέρματα ένα πράγμα. Πολύ απαίσια γεύση 🥴
    • Η αλήθεια είναι ότι με έβαλες σε σκέψεις τώρα 😅 λοιπόν ο γυναικολόγος στην Ελλάδα όταν του έδειξα τα περιεχόμενα της πολυβιταμινης μου είπε συγκεκριμένα ότι το σίδηρο είναι σε χαμηλή περιεκτικότητα κι ίσως να κοιτάξω για κάποιο έξτρα συμπληρώματα. Μετά όταν πήγα στην αιματολογο στο εξωτερικό συμφώνησε και μου είπε να πάρω το σίδηρο όπως έπαιρνα και προ εγκυμοσύνης γιατί λέει οι ανάγκες σε σίδηρο πολλαπλασιάζονται στη εγκυμοσύνη. Έπειτα όταν είδα και τη γυναικολόγο μου την περασμένη εβδομάδα μου είπε κι αυτή ναι και μου έγραψε και το συμπλήρωμα. Να σημειωθεί ότι απ' τις τελευταίες μου εξετάσεις (7η εν) που της είδε η γυναικολόγος, ο αιματοκρίτης μου είναι μια χαρά (42.4). Δε ξέρω τι να πω, αφού 3 γιατροί είπαν να πάρω ξέρω γω... Θα τη ρωτήσω αύριο και θα πάρω και τον Έλληνα γυναικολόγο να διασταυρώσω πληροφορίες.
    • Τραχανά λαχανικών Ε;; Έδινα και εγώ στην πρώτη μου τώρα θυμήθηκα που το πες και μετά αλλάξαμε σε κατσικίσιο που τρώει μέχρι σήμερα..όχι δίκιο έχεις η καθεμία κάνει αυτό που νιώθει καλύτερο!! Εγώ είχα δώσει κρέμα με βρώμη και φαγοπυρο δεν ξέρω αν γνωρίζετε αλλά λένε ότι είναι πολυ δυναμωτικο και έχει βιταμίνες τώρα τι να πεις κάνουμε ότι μπορούμε όλες καλύτερο για τα ζουζούνια μας..αλλά να ακούγοντας άλλες μαμάδες παίρνουμε και ιδέες 🤪
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...