Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διδυμομανούλες 2021


annie!

Recommended Posts

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

ΚΑλυτερα υγρή μορφη τότε ,αν σε ενοχλει το χαπι..ναι λογικο! υπομονη! Εμενα μου κοπηκανε ολα στην 11η εβδομαδα. 

Ανυπομονώ 😔😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 14 ώρες, ο/η lactaki είπε:

Πόσο είσαι τώρα?? Κάνε υπομονή.. Κ εγω μετά την 13η-14η  αρχισα να ηρεμώ. . 

Αύριο θα είμαι 10 ακριβώς.. αυτό θα κάνω υπομονή 3-4 βδομαδες 🤷🏼‍♀️, αν κ τώρα ανακάλυψα το χαμομήλακι, κάτι κάνει για λίγο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια. Μόλις γύρισα από την β επιπέδου. Ανάμεικτα συναισθήματα. Στο ένα έμβρυο βρέθηκε κομβίο , ο γιατρός με καθησύχασε λέγοντας μου ότι από την στιγμή που έχουμε καλές μετρήσεις του εμβρύου και καλή αυχενική 1:3000 μου είπε να μην ανησυχώ. Επίσης μου μέτρησε τον τράχηλο ενώ εξαρχής μου είπε ότι είναι στο 2.5 στο χαρτί γράφει 3 και μου είπε να είμαι τελείως ξάπλα . Θα μπορούσε να μου πει καμία κοπέλα να με ενημερώσει για τον τράχηλο πως το αντιμετώπισε; Και αν είχε καμία κοπέλα εμπειρία από κομβίο;( Είναι ένα άσπρο σημαδακι στην καρδιά του εμβρύου που προμηνύει σύνδρομο Down.)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η mariamp είπε:

Γεια σας κορίτσια. Μόλις γύρισα από την β επιπέδου. Ανάμεικτα συναισθήματα. Στο ένα έμβρυο βρέθηκε κομβίο , ο γιατρός με καθησύχασε λέγοντας μου ότι από την στιγμή που έχουμε καλές μετρήσεις του εμβρύου και καλή αυχενική 1:3000 μου είπε να μην ανησυχώ. Επίσης μου μέτρησε τον τράχηλο ενώ εξαρχής μου είπε ότι είναι στο 2.5 στο χαρτί γράφει 3 και μου είπε να είμαι τελείως ξάπλα . Θα μπορούσε να μου πει καμία κοπέλα να με ενημερώσει για τον τράχηλο πως το αντιμετώπισε; Και αν είχε καμία κοπέλα εμπειρία από κομβίο;( Είναι ένα άσπρο σημαδακι στην καρδιά του εμβρύου που προμηνύει σύνδρομο Down.)

Για το κομβιο δεν έχω ιδέα, αφού σε καθησύχασε ο γιατρός μην ανησυχείς. Σχετικά με τον τραχηλο εγώ στη β επιπέδου είχα 2.2 μου είπε καναπέ για 2 βδομαδες κ βλέπουμε, στον επόμενο υπέρηχο είχε κατέβει στο 1.5 κ είχε κάνει χοάνη. Κάναμε περιδεση την 25η βδομάδα. Οι οδηγίες που είχα ήταν καναπέ κ ξεκούραση. Γέννησα 36+2 προγραμματισμένα. Όλα θα πάνε καλά κορίτσι μου. Εμένα το ράμμα μ έσωσε. Να σκεφτείς ότι με το που το έβγαλε είχα διαστολή 3.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Για το κομβιο δεν έχω ιδέα, αφού σε καθησύχασε ο γιατρός μην ανησυχείς. Σχετικά με τον τραχηλο εγώ στη β επιπέδου είχα 2.2 μου είπε καναπέ για 2 βδομαδες κ βλέπουμε, στον επόμενο υπέρηχο είχε κατέβει στο 1.5 κ είχε κάνει χοάνη. Κάναμε περιδεση την 25η βδομάδα. Οι οδηγίες που είχα ήταν καναπέ κ ξεκούραση. Γέννησα 36+2 προγραμματισμένα. Όλα θα πάνε καλά κορίτσι μου. Εμένα το ράμμα μ έσωσε. Να σκεφτείς ότι με το που το έβγαλε είχα διαστολή 3.

Ξέχασα να σου πω ότι έχω και χαονη. Έχω πανικοβληθεί.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η mariamp είπε:

Ξέχασα να σου πω ότι έχω και χαονη. Έχω πανικοβληθεί.

 

 

Να μην πανικοβάλλεσαι, όσες κοπέλες είχαμε θέμα με τον τραχηλο κ κάναμε περιδεση πήγε μια χαρά!! Εγώ όταν την έκανα είχε πάει κάτω από 1.5 κ με την περιδεση έφτασε 2.4.. Πήγαμε στη μάνα μου για να μην κάνω δουλειές κλπ, δεν ήμουν ξάπλα τελείως, στον καναπέ κ μέχρι την αυλή πήγαινα. Από την 34η βδομάδα κ μετά μου έδωσε ο γιατρός το ελεύθερο. Καλά κ από πιο πριν (31η-32η) αφού είχαμε δει ότι όλα πάνε μια χαρά κ το ράμμα γερά κρατεί έβγαινα κ κανα μάρκετ μια φορά τη βδομάδα να ξεσκασω. Το πολύ πολύ να κανεις κ συ περιδεση. Θα το δείτε με το γιατρό σου. Ενώ λένε πως στις δίδυμες κυήσεις δεν ξέρουν αν έχει αποτέλεσμα κ εδώ στην ομάδα αλλά κ στο Facebook στις Διδυμομαμαδες εν δράσει όσες έκαναν περιδεση γέννησαν είτε προγραμματισμένα είτε νωρίτερα αλλά για άλλο λόγω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Να μην πανικοβάλλεσαι, όσες κοπέλες είχαμε θέμα με τον τραχηλο κ κάναμε περιδεση πήγε μια χαρά!! Εγώ όταν την έκανα είχε πάει κάτω από 1.5 κ με την περιδεση έφτασε 2.4.. Πήγαμε στη μάνα μου για να μην κάνω δουλειές κλπ, δεν ήμουν ξάπλα τελείως, στον καναπέ κ μέχρι την αυλή πήγαινα. Από την 34η βδομάδα κ μετά μου έδωσε ο γιατρός το ελεύθερο. Καλά κ από πιο πριν (31η-32η) αφού είχαμε δει ότι όλα πάνε μια χαρά κ το ράμμα γερά κρατεί έβγαινα κ κανα μάρκετ μια φορά τη βδομάδα να ξεσκασω. Το πολύ πολύ να κανεις κ συ περιδεση. Θα το δείτε με το γιατρό σου. Ενώ λένε πως στις δίδυμες κυήσεις δεν ξέρουν αν έχει αποτέλεσμα κ εδώ στην ομάδα αλλά κ στο Facebook στις Διδυμομαμαδες εν δράσει όσες έκαναν περιδεση γέννησαν είτε προγραμματισμένα είτε νωρίτερα αλλά για άλλο λόγω.

Δεν ξέρω γιατί την περίδεση την φοβάμαι. Αλλά αν μου το προτείνει ο γιατρός μου φυσικά και θα το κάνω για το καλό τον εμβρύων. Δεν τα θέτει σε κίνδυνο έτσι; Μπορεί να ρωτάω και χαζά τώρα αλλά από χθες δεν είμαι πολύ καλά. Αν και αυτές τι μέρες ένιωθα κάτω χαμηλά κάτι τραβήγματα αλλά δεν καταλάβαινα αν είναι συσπάσεις   η κινήσεις των εμβρύων. Που και ακόμη και τώρα δεν μπορώ να καταλάβω τι από τα δύο ειναι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η mariamp είπε:

Γεια σας κορίτσια. Μόλις γύρισα από την β επιπέδου. Ανάμεικτα συναισθήματα. Στο ένα έμβρυο βρέθηκε κομβίο , ο γιατρός με καθησύχασε λέγοντας μου ότι από την στιγμή που έχουμε καλές μετρήσεις του εμβρύου και καλή αυχενική 1:3000 μου είπε να μην ανησυχώ. Επίσης μου μέτρησε τον τράχηλο ενώ εξαρχής μου είπε ότι είναι στο 2.5 στο χαρτί γράφει 3 και μου είπε να είμαι τελείως ξάπλα . Θα μπορούσε να μου πει καμία κοπέλα να με ενημερώσει για τον τράχηλο πως το αντιμετώπισε; Και αν είχε καμία κοπέλα εμπειρία από κομβίο;( Είναι ένα άσπρο σημαδακι στην καρδιά του εμβρύου που προμηνύει σύνδρομο Down.)

Μην αγχώνεσαι για το τράχηλο κ γώ θα κάνω περιδεση μετά την αυχενική, αν είναι όλα καλά γιατί είχα κάνει κ στο πρώτο μου παιδακι, στη β επιπέδου είχαν δει δυναμικό τράχηλο απ´οτι μου είχαν πει κ μπήκα αρων αρων για περιδεση τότε κ πήγα όλα μια χαρά!! Τώρα για το κομβιο ούτε εγώ ξέρω, εμένα μου είπε μαζί με την αυχενική θα κάνουμε κ τη free dna για να είμαστε σίγουροι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/3/2021 at 12:08 ΠΜ, ο/η sova είπε:

Κορίτσια έχετε πάρει θηλαστρο ? Ψάχνω να δω τι να πάρω ! Και εγώ μπερδευτεί 

Και εγώ εχω νοικιάσει ένα νοσοκομειακο αλλά εντέλει δεν το χρησιμοποιώ γιατί δεν προλαβαίνω με τίποτα. Τα καλύτερα είναι medela ή ardo. Νοίκιασε καλυτερα από εταιρια απευθείας μην αγοράσεις. Πως πάτε γενικώς?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η mariamp είπε:

Δεν ξέρω γιατί την περίδεση την φοβάμαι. Αλλά αν μου το προτείνει ο γιατρός μου φυσικά και θα το κάνω για το καλό τον εμβρύων. Δεν τα θέτει σε κίνδυνο έτσι; Μπορεί να ρωτάω και χαζά τώρα αλλά από χθες δεν είμαι πολύ καλά. Αν και αυτές τι μέρες ένιωθα κάτω χαμηλά κάτι τραβήγματα αλλά δεν καταλάβαινα αν είναι συσπάσεις   η κινήσεις των εμβρύων. Που και ακόμη και τώρα δεν μπορώ να καταλάβω τι από τα δύο ειναι.

Μην φοβάσαι καθολου την περιδεση. Είναι πολύ απλη διαδικασία αν ο γιατρός είναι έμπειρος. Έκανα και εγώ στη 24η εβδομάδα γιατί είχα χοανη στον τράχηλο με το πόδι της μικρής μου μέσα έτοιμο να τον ανοίξει για να βγει.

Και εγώ το ίδιο θέμα είχα και δεν ήξερα εάν είναι πετρωμάτα λογω των κινήσεων των μωρων ή συσπασεις. Σε όλο το 3ο τρίμηνο είχα και ποτέ δεν έμαθα εντέλει τι ήταν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/3/2021 at 12:17 ΜΜ, ο/η lactaki είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε, πως ειστε με τα μωράκια σας??? Δε νομίζω να με ξεχασατε , έμεινα τελευταία κ ανυπομονω.. 8 Απριλη προγραμματισαμε κ ανυπομονω να περασει ο καιρός., όλα καλά , προχωραμε είμαι στην 35 κ ο γιατρουλης μου νιώθω το τερματίζει. Ακριβώς 37 θα είμαι τότε.. Ελπίζω να μη τον τρεχω νωρίτερα 🤣κακό του κεφαλιου του.. 

Με το καλο!!! Να είναι η 8η Απρίλη τυχερή μέρα και να σας φέρει την διπλή ευτυχία στο σπιτάκι σας! Είναι πολύ καλη εβδομάδα κύησης για δίδυμα! Δεν στο έλεγα ότι είναι καλό να μην είναι πολύ μεγάλα τα μωράκια γιατί έτσι σας παίρνει να φτάσετε μακρυά? Με πιο μεγάλα μωρά ίσως να μην αντέχες και να έπρεπε να τα πάρετε νωρίτερα. Ξέρει ο γιατρός 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Magaiver είπε:

Με το καλο!!! Να είναι η 8η Απρίλη τυχερή μέρα και να σας φέρει την διπλή ευτυχία στο σπιτάκι σας! Είναι πολύ καλη εβδομάδα κύησης για δίδυμα! Δεν στο έλεγα ότι είναι καλό να μην είναι πολύ μεγάλα τα μωράκια γιατί έτσι σας παίρνει να φτάσετε μακρυά? Με πιο μεγάλα μωρά ίσως να μην αντέχες και να έπρεπε να τα πάρετε νωρίτερα. Ξέρει ο γιατρός 😊

Σ ευχαριστώ πολυ αγαπημένη μου. Περνάνε οι μέρες κ ανυπομονουμε να τα γνωρίσουμε... ποσο πολυ το θέλω.. Είμαστε καλά, αυριο θα παμε παλι γιατρο κ όλο κ κοντευουμε στο στόχο μας.. ☺☺🥰 φιλακια στα μικράκια σου... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η lactaki είπε:

Σ ευχαριστώ πολυ αγαπημένη μου. Περνάνε οι μέρες κ ανυπομονουμε να τα γνωρίσουμε... ποσο πολυ το θέλω.. Είμαστε καλά, αυριο θα παμε παλι γιατρο κ όλο κ κοντευουμε στο στόχο μας.. ☺☺🥰 φιλακια στα μικράκια σου... 

Είναι πραγματικά καταπληκτική εμπειρία!!! Παρόλο που έκαναν τόσα στραβά θυμάμαι τόσο γλυκά τον τοκετό. Ήταν μοναδικό που τα έβλεπα επιτέλους και έκλαιγα ασταμάτητα! Θα τρελαθείς όταν τα πάρεις αγκαλίτσα! 

Θα κάνεις επισκληριδιο? Ο άντρας σου θα είναι μαζί στο χειρουργείο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Magaiver είπε:

Είναι πραγματικά καταπληκτική εμπειρία!!! Παρόλο που έκαναν τόσα στραβά θυμάμαι τόσο γλυκά τον τοκετό. Ήταν μοναδικό που τα έβλεπα επιτέλους και έκλαιγα ασταμάτητα! Θα τρελαθείς όταν τα πάρεις αγκαλίτσα! 

Θα κάνεις επισκληριδιο? Ο άντρας σου θα είναι μαζί στο χειρουργείο?

Σε δημόσιο θα είμαι, οχι δε θα είναι μέσα. Λογικά.. Επισκληρηδιο ναι.. Ελπίζω να μη προκυψει κάτι νωρίτερα γιατί κάνω αντιπικτικες.. Κατά τ αλλά πηγαμε στο γιατρό σήμερα  Μ μείωσε σε 2 το μαγνήσιο από 3 κ Μ πε πρωταπριλια να τα κοψω όλα😱😱 κ ερωτω εγώ.. Θα αντέξω έως της 7 που θα μπω νοσοκομείο?. Εκανα κ καρδιοτοκογραφημα καμια συσπαση δε κάνω όλα οκ.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια !!!  Παρακολουθώ τις συζητήσεις σας!!! Είμαι στην 9η εβδομάδα και όπως καταλαβαινετε έχω πολλές απορίες ακόμα...... Χιχιχιιχ ήθελα να σας ρωτήσω επειδή σε λίγες βδομάδες θα κάνω την πρώτη εξέταση σοβαρη....αν έχει κάνει κάποια κοπέλα α επιπεδου στο Μητέρα.... θέλω να δω αν είστε ευχαριστημένες από το κέντρο αυτό ...επίσης λόγω covid σε αφήνουν να την κάνεις με τον σύζυγό η σε αφήνουν μόνη σου ;;; Σε ξεπετανε οι γιατροί εκεί;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Think Positive είπε:

Γεια σας κορίτσια !!!  Παρακολουθώ τις συζητήσεις σας!!! Είμαι στην 9η εβδομάδα και όπως καταλαβαινετε έχω πολλές απορίες ακόμα...... Χιχιχιιχ ήθελα να σας ρωτήσω επειδή σε λίγες βδομάδες θα κάνω την πρώτη εξέταση σοβαρη....αν έχει κάνει κάποια κοπέλα α επιπεδου στο Μητέρα.... θέλω να δω αν είστε ευχαριστημένες από το κέντρο αυτό ...επίσης λόγω covid σε αφήνουν να την κάνεις με τον σύζυγό η σε αφήνουν μόνη σου ;;; Σε ξεπετανε οι γιατροί εκεί;;;

Δεν γνωριζω αλλα γιατι να τη κανεις στο μητερα ;; Προτεινω κουρτη ή μαλιγιαννη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Δεν γνωριζω αλλα γιατι να τη κανεις στο μητερα ;; Προτεινω κουρτη ή μαλιγιαννη!!!

Είναι καλοί γιατροί αυτοί; Πόσο καιρό πριν πρέπει να κλείσεις ραντεβού...? Είχα στο μυαλό μου το μητέρα γιατί μου το είπε η γυναικολόγος μου αλλά και εγώ έχω ακούσει ότι σε ξεπετανε λίγο εκεί.... Όποτε θα ψάξω και για τους γιατρούς που μου είπες..... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Think Positive είπε:

Είναι καλοί γιατροί αυτοί; Πόσο καιρό πριν πρέπει να κλείσεις ραντεβού...? Είχα στο μυαλό μου το μητέρα γιατί μου το είπε η γυναικολόγος μου αλλά και εγώ έχω ακούσει ότι σε ξεπετανε λίγο εκεί.... Όποτε θα ψάξω και για τους γιατρούς που μου είπες..... 

δε θα πηγαινα μητερα με τιποτα ! Αυτοι ειναι οι καλυτεροι! Στο λεω εγγυημενα !!οσο νωριτερα τοσο καλυτερα !!δε βρισκεις ευκολα τελευταια στιγμη..!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Think Positive είπε:

Γεια σας κορίτσια !!!  Παρακολουθώ τις συζητήσεις σας!!! Είμαι στην 9η εβδομάδα και όπως καταλαβαινετε έχω πολλές απορίες ακόμα...... Χιχιχιιχ ήθελα να σας ρωτήσω επειδή σε λίγες βδομάδες θα κάνω την πρώτη εξέταση σοβαρη....αν έχει κάνει κάποια κοπέλα α επιπεδου στο Μητέρα.... θέλω να δω αν είστε ευχαριστημένες από το κέντρο αυτό ...επίσης λόγω covid σε αφήνουν να την κάνεις με τον σύζυγό η σε αφήνουν μόνη σου ;;; Σε ξεπετανε οι γιατροί εκεί;;;

Με το καλο!!

Ποιον γιατρο εχεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/3/2021 at 10:35 ΠΜ, ο/η mariamp είπε:

Δεν ξέρω γιατί την περίδεση την φοβάμαι. Αλλά αν μου το προτείνει ο γιατρός μου φυσικά και θα το κάνω για το καλό τον εμβρύων. Δεν τα θέτει σε κίνδυνο έτσι; Μπορεί να ρωτάω και χαζά τώρα αλλά από χθες δεν είμαι πολύ καλά. Αν και αυτές τι μέρες ένιωθα κάτω χαμηλά κάτι τραβήγματα αλλά δεν καταλάβαινα αν είναι συσπάσεις   η κινήσεις των εμβρύων. Που και ακόμη και τώρα δεν μπορώ να καταλάβω τι από τα δύο 

Κι εγώ στη Β επίπεδου είχα τράχηλο 2,5. Αυτο είναι το όριο, οι περισσότεροι δεν θα έκαναν καμία παρέμβαση. Εμένα όμως ήταν λίγο ανησυχητικό γιατί έπεσε απότομα από 3,3 σε 2,5 μέσα σε 3 εβδομάδες. Επιπλέον το ένα μωρό φαινόταν ότι ήταν ήδη υπερβολικά χαμηλά και όσο θα μεγάλωνε θα εσπρωχνε τον τράχηλο και θα τον μείωνε κι άλλο. Με παρακολουθούσαν 2 γιατροί και οι δύο μου είπαν δεν κάνουν περιδεση σε δίδυμη (εκ των υστέρων θεωρώ ότι αν ήταν ακόμη πιο κοντός ο τράχηλος θα έκαναν σίγουρα περιδεση, απλά δεν ήταν τόσο τραγικά τα πράγματα) και αντ αυτού μου πρότειναν να βάλω πεσσό. Μπαίνει πανεύκολα και δεν πονάει καθόλου. Με κράτησε μέχρι 36+4 που γέννησα προγραμματισμένα. Αν θέλεις μπορείς να συζητήσεις και αυτή την εναλλακτική με το γιατρό σου.

Με το καλο κοριτσι μου τα μωρα σου! Ξερω οτι ειναι δύσκολο να μην αγχώνεσαι αλλά πραγματικά δεν υπάρχει λόγος εφόσον το παρακολουθείτε. Αν δεις πάντως στην ομάδα, ολες στο μήνα μας γεννήσαμε και κάποιες με πολύ σοβαρά προβλήματα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/3/2021 at 5:15 ΜΜ, ο/η lactaki είπε:

Σε δημόσιο θα είμαι, οχι δε θα είναι μέσα. Λογικά.. Επισκληρηδιο ναι.. Ελπίζω να μη προκυψει κάτι νωρίτερα γιατί κάνω αντιπικτικες.. Κατά τ αλλά πηγαμε στο γιατρό σήμερα  Μ μείωσε σε 2 το μαγνήσιο από 3 κ Μ πε πρωταπριλια να τα κοψω όλα😱😱 κ ερωτω εγώ.. Θα αντέξω έως της 7 που θα μπω νοσοκομείο?. Εκανα κ καρδιοτοκογραφημα καμια συσπαση δε κάνω όλα οκ.. 

Αχ αντε πλησιάζεις κι εσύ! Είχα κι εγώ τον ίδιο τρόμο τις τελευταίες μέρες μην γίνει κάτι ενώ θα έχω κόψει τα φάρμακα. Αλλά όχι, τίποτα δεν θα γίνει! Κι αν γίνει έχεις άπειρο χρόνο μεχρι να γεννήσεις :)

Αντιπηκτικες μέχρι και 12 ώρες πριν αν έχεις κάνει είσαι ΟΚ. Ολα θα πανε τέλεια! Καλώς να τα υποδεχτεις τα κριαράκια σου 🤩

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@sova εγώ έχω θήλαστρο το ameda lactaline personal ηλεκτρικό διπλής άντλησης. Με έχει βολέψει πολύ σε φάσεις που θέλω να αποσυμφορήσω και τώρα που θα αρχίσω να λείπω κάποιες ώρες. Με το ίδιο θήλαστρο είχα φτιάξει τράπεζα στο πρώτο μου παιδί. Ειναι αντίστοιχο με το medela swing. Θα πρότεινα διπλής άντλησης με τα 1000!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Αχ αντε πλησιάζεις κι εσύ! Είχα κι εγώ τον ίδιο τρόμο τις τελευταίες μέρες μην γίνει κάτι ενώ θα έχω κόψει τα φάρμακα. Αλλά όχι, τίποτα δεν θα γίνει! Κι αν γίνει έχεις άπειρο χρόνο μεχρι να γεννήσεις :)

Αντιπηκτικες μέχρι και 12 ώρες πριν αν έχεις κάνει είσαι ΟΚ. Ολα θα πανε τέλεια! Καλώς να τα υποδεχτεις τα κριαράκια σου 🤩

Ευχαριστώ αγαπημένη μου.. μετραω τις μέρες κ ανυπομονώ.. Όλο κ κοντευουμε.. Μου είπε 6 Απρ πρωι να κάνω την τελευταία αντιπικτικη κ μετα τέλος.. 7 εισαγωγή στο νοσοκομείο για προετοιμασια κ 8 η μεγάλη μέρα😃🌈 από κρυαρακια δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία χαχαχ μια κ καλη!! Για να δουμε.... Σ ευχαριστώ πολυ για τις ευχές σου!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Κι εγώ στη Β επίπεδου είχα τράχηλο 2,5. Αυτο είναι το όριο, οι περισσότεροι δεν θα έκαναν καμία παρέμβαση. Εμένα όμως ήταν λίγο ανησυχητικό γιατί έπεσε απότομα από 3,3 σε 2,5 μέσα σε 3 εβδομάδες. Επιπλέον το ένα μωρό φαινόταν ότι ήταν ήδη υπερβολικά χαμηλά και όσο θα μεγάλωνε θα εσπρωχνε τον τράχηλο και θα τον μείωνε κι άλλο. Με παρακολουθούσαν 2 γιατροί και οι δύο μου είπαν δεν κάνουν περιδεση σε δίδυμη (εκ των υστέρων θεωρώ ότι αν ήταν ακόμη πιο κοντός ο τράχηλος θα έκαναν σίγουρα περιδεση, απλά δεν ήταν τόσο τραγικά τα πράγματα) και αντ αυτού μου πρότειναν να βάλω πεσσό. Μπαίνει πανεύκολα και δεν πονάει καθόλου. Με κράτησε μέχρι 36+4 που γέννησα προγραμματισμένα. Αν θέλεις μπορείς να συζητήσεις και αυτή την εναλλακτική με το γιατρό σου.

Με το καλο κοριτσι μου τα μωρα σου! Ξερω οτι ειναι δύσκολο να μην αγχώνεσαι αλλά πραγματικά δεν υπάρχει λόγος εφόσον το παρακολουθείτε. Αν δεις πάντως στην ομάδα, ολες στο μήνα μας γεννήσαμε και κάποιες με πολύ σοβαρά προβλήματα. 

Σε ευχαριστώ πολύ. Και εμένα από 3.5 πήγε στο 2.5 σε 15 μέρες. Τώρα είμαι ξαπλωμένη περπατάω για να ξεπιαστω λίγο δεν κάνω τίποτε αλλο. Την Δευτέρα θα με δει ο γιατρός μου να δω τι θα μου πει. Πέρα από τον πέσο που έβαλες τι άλλο σου πρότεινε να κάνεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Εντάξει μπορείς να φας λίγο πιστεύω εμένα με αφηνε η Ενδοκρινολογος να φάω μου είχε πει ποσότητα αλλά δεν θυμάμαι ποσο μου είχε πει 🤔  αλλά εγω να πω την αλήθεια το παγωτο λαχταρουσα πιο πολύ το καλοκαίρι  😂
    • Ναι θυμάμαι κορίτσι μου την περίπτωση σου ... πραγματικά λυπάμαι πολύ 😥είμαι σίγουρη όμως ότι θα καταφέρεις σύντομα να πιάσεις στα χέρια σου ένα γερό και δυνατό μωρό όπως εσύ!! 🙏🙏 Στο εύχομαι από την καρδιά μου 🫶🏼🫶🏼 μέσα σε όλο αυτό υπάρχει κ ένα καλό ότι τουλάχιστον με την σπερματεγχυση είχες αποτέλεσμα! Άντε να περάσει ο καιρός να πας να δούμε πως θα κινηθείτε!! ❤️
    • Χαχαχαχα εντάξει δηλαδή αν αντέξεις μέχρι της 5/6 τι να πω μπράβο για την υπομονή σου εγω δεν θα άντεχα με τίποτα κορίτσι μου να περιμένω 😂
    • Έχω ΣΠΩ! Οι εξετάσεις μας γενικα είναι καλές εκτός από την καμπύλη ινσουλίνης λόγω ΣΠΩ και τα ανδρογονα μου που έπεσαν στις τελευταίες εξετάσεις! Δεν εχουμε ανακαλύψει κάτι άλλο και ο γιατρός μας είπε ότι αυτό που μας δυσκολεύει είναι το ΣΠΩ! Μέχρι  τώρα δεν είχα φυσιολογική συλληψη παρά μόνο μόνο με σπερματεγχυνση! Τον Δεκέμβρη του 23 πρώτη συλληψη αλλά ήταν βιοχημικη και τον Φεβρουάριο δεύτερη συλληψη αλλά παλινδρομησε στην 9η εβδομάδα και έκανα απόξεση 3/4 🥲! Με έβαλε να κάνω κάποιες εξετάσεις για αυτοάνοσα και δυο για θρομβοφιλια και ευτυχως βγήκαν καλές και τώρα περιμενω να βγουν οι καρυοτυποι οι δικοί μας και του μωρού που χασαμε! Μετά το πασχα έχω ραντεβού με τον γιατρό για να μου δώσει κάποια αγωγη ( μάλλον για τα ανδρογονα ) θα μας πει στο ραντεβού!
    • Thank you!! Αν το βγάλω μετά τις 24 Οκτώβρη πάντως, θα έχει Αφροδίτη στον τοξότη κ θα βγει ταξιδιάρικο οπότε θα μπορεί να μας ακολουθεί!! 😁 Εμ βέβαια αφού πήραμε εμείς τα αγόρια εσείς θα βγάλετε τα κορίτσια τώρα!!!  Από 18η βδομάδα κ μετα λένε κάποιες το νιωθουν! Αντε να δούμε εμείς!!  Κορίτσια εν τω μεταξύ έχω κάνει μια κοιλια τεράστια!!! Εσείς φουσκωσατε πολύ?
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...