Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διδυμομανούλες 2021


annie!

Recommended Posts

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Δυστυχώς η αιμορραγία δεν σταματούσε και έκανα και δεύτερο χειρουργείο την επομενη μερα. Είχε δημιουργήσει αιμάτωμα που εάν δεν άνοιγαν την κοιλια δεν θα σταματούσε. Την Τετάρτη έγινε το χειρουργείο και ακόμα δεν με σήκωσαν από το κρεβάτι. Ευτυχώς έχουν αφήσει τον άντρα μου στο νοσοκομείο και έχουμε τα μωρα στο δωμάτιο. Βέβαια είναι εξουθενωτικο για εκεινον να αλλάξει και να ταΐσει 2 μωρά.

Εγώ αναρρώνω. Χαίρομαι που τα εχουμε εδώ μαζί μας αλλα ακομα δεν κατέβηκε το γάλα μου και συνεχίζει το πρωτόγαλα οπότε δίνουμε φόρμουλα γιατί έχουν χάσει και τα δύο βάρος και ειδικά ο μικρός δεν μας παίρνει. Γεννήθηκαν 2750 η μικρή και 2300 ο μικρός. Η μικρή κατάπιε το αμνιακο όταν στρεσαριστηκε που άνοιξαν την κοιλιά. Μπήκε 5 ώρες περίπου στην βοήθεια. Ευτυχώς είναι μεγάλη σε βάρος και τα κατάφερε πολύ καλά. Την είχαμε μαζί μας από τότε που ήρθαμε στο δωμάτιο.Τους κάνουν τώρα συνέχεια τεστ οι παιδίατροι κάθε μέρα. Αλλα είμαστε όλοι μαζί σε δωμάτιο και οι 4. Αύριο θα με σηκώσουν εμένα από το κρεβάτι οπωσδήποτε. Το γάλα πάντως ακόμα δεν κατεβηκε. Οπότε δίνουμε ξένο γιατί χάνουνε βάρος τα μωρά και φοβομαστε. Μέχρι 10% του βάρους είπαν εδώ είναι οκ. Μετά αγχώνεσαι..

Κορίτσια @melodyy @annie! Εσάς πόσο σας έχουν πει πρέπει να τρώνε? Μετράτε ml? Τα ξυπνάτε πχ ανά 3 ώρες ή τρώνε όποτε πεινάνε? Φαντάζομαι όλες μετράτε τα ml?

Με το θηλασμό λίγο έχω απογοητεύτει. Ακόμα πρωτογαλα 3 μέρα? Ποτέ θα κατέβει το γάλα? Δεν γίνεται να ζήσουν με πρώτογαλα. Δεν ειναι ποσότητα.. Πάντως κορίτσια συνέχεια κλαίνε. Ο άντρας μου ο τα έχει παίξει. Κοιμάται όσο προλαβαινει.. Αντε να σηκωθώ και εγώ από το κρεβάτι γιατί δεν γίνεται άλλο.. 

Κορίτσι μου καλή ανάρρωση να έχεις κ να ήταν το τελευταίο που σας βρήκε... Ατσαλένια να είσαι τώρα και να χαρείς τα ζουζούνια σου! Είναι πολύ λογικό να έχεις ακόμη πρώτογάλα.. Το κανονικό γάλα ξεκινάει να κατεβαίνει μετά την 3-4 μέρα... Πρόσεχε τώρα πάρα πολύ μη σου πετρωσει... Κάνε συνέχεια μασάζ και βγάζε όσο μπορείς ή αν πιάνουν τα παιδιά έχε τα συνεχώς στο στήθος.. Ναι μετράμε ακόμη ml εννοείται... Εμένα ξεκίνησαν τρώγοντας 30-40 ανά γεύμα.. ξύπνημα ανά 3 ώρες αν κ οι δικές μου ξυπνούσαν μόνες κ ζητούσαν.. Θελουν γύρω στις 8 - 10 πάνες βρεγμενες κ από αυτές 4-5 να έχουν κ κακάκια... Να ξέρεις τώρα είναι μαύρα τα κακάκια αλλά σιγά σιγά θα αλλάξουν χρώμα κ θα είναι σαν μπιλακια από το πρώτογάλα μη ξαφνιαστεις.. Γενικά θα αλλάζουν συνθεση κ μέχρι τον πρώτο μήνα θα μειώνονται οι φορές που κάνουν κακάκια.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 2/2/2021 at 9:54 ΜΜ, ο/η Nefeliap είπε:

Ευχαριστω πολυ ! Εχω κατα συγκινηθει! Ολα τωρα με πιασανε στη τελευταια βδομαδα χαχα αγχος συγκινηση τα παντα ολα .ακομα δε το πιστευω παντως ..θα σας ενημερωσω αμεσως :-) 

Κοριτσάκι μου @Nefeliap εφτασε η μέρα;; αντε κορίτσι μου με το καλό να υποδείξεις τα μωρουλια σου.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Magaiver πωπω κοριτσι μου ατονια μήτρας είναι πολύ σοβαρή κατάσταση. Ξέρω περίπτωση που της έκαναν ολική αφαίρεση εκτάκτως μετά τον τοκετό. Και καποια κοπελα εδώ στο φορουμ το ειχε πάθει και της αφαιρεσαν τη μήτρα, δεν θυμαμαι ποια. Φτηνά τη γλίτωσες. Το γάλα θα έρθει το πολύ αύριο. Και θα τρέχει και θα λες που ήταν όλο αυτό; θυμάμαι κι εγώ έλεγα δεν έχω γάλα και ξαφνικά 4η μέρα απέκτησα δύο τεράστιες βόμβες έτοιμες να σκάσουν! Απλά όπως σου είπε κι η @melodyy θέλει το ερέθισμα που πρακτικά είναι συχνα τα μωρά στο στήθος και προσοχή μη πάθεις καμία μαστιτιδα. Την ξέρετε την έκφραση "γαργάλατα γαργάλατα να κατεβουν τα γάλατα"; ε αυτο ολη μερα! Μασάζ και μωρά! Τώρα τα στήθη θα είναι οι πρωταγωνιστές. Τώρα θα καταλάβεις γιατί τα κουβαλούσες τόσα χρόνια! Οι μαίες εκει βοηθάνε με το θηλασμό; 

Τι ωραία που είστε και οι τέσσερις! Υπομονή να συνέλθεις κι εσύ και να πάτε σπιτάκι σας να βρείτε τους ρυθμούς σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Antelope είπε:

@Nefeliap έτοιμη για αύριο; πως αισθάνεσαι;

@Evi 89 πήγες νοσοκομειο; 

Γεννάει κ η @Nefeliap;;;; πω πω έχω χάσει πολλά επεισόδια!!! Αντε με το καλό!!!! Να πάνε όλα τέλεια! Με το καλό να κρατήσεις τα μωράκια σου στην αγκαλιά σου!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η melodyy είπε:

Γεννάει κ η @Nefeliap;;;; πω πω έχω χάσει πολλά επεισόδια!!! Αντε με το καλό!!!! Να πάνε όλα τέλεια! Με το καλό να κρατήσεις τα μωράκια σου στην αγκαλιά σου!!!! 

Ναι! Αύριο η @Nefeliap προγραμματισμένα 37+

Για την @Evi 89 δεν ξέρω τι εγινε που είχε συσπάσεις και πονακια και έχει να φανεί 2 μέρες.... Ελπίζω όλα καλά

Ευχαριστώ πολύ! Πλησιάζω κι εγω, 2 εβδομάδες το πολύ έχω

Εσείς πώς περνάτε; συνεχίζουν να είναι ήσυχες οι μικρούλες σου; Μοιάζουν καθόλου μεταξύ τους; Σας έχει τύχει να τις μπερδέψετε ποτέ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Magaiver κορίτσι μου περαστικα!!! Ο μπαμπάς μπήκε αμέσως στα βαθειά Ε? Σίγουρα θα του αρέσει όμως.. Με το καλό να σηκωθείς κ εσυ να τα χαρεις . Είναι πολυ καλο που είστε όλοι μαζί στο δωμάτιο, όλα θα πανε καλα θα αναρρώσεις κ θα πατε σπίτι σασ. Τα δυσκολα περασαν.. 

@Nefeliap με το καλό!! Όλα να πανε καλα, κ περιμενουμε νέα σου εννοείται!! Πω πω  κορίτσια όλες μια μια παιρνου παιρνουμε σειρά. Καλε που μ αφήνετε εμένα? Μη με ξεχασετε μανουλες, ακολουθώ κ εγώ στην 29 μπήκα 🤩🤣🙄

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/2/2021 at 8:40 ΜΜ, ο/η Magaiver είπε:

Καλά είμαι! Ήταν καταπληκτική εμπειρια! Βέβαια το πρωί ήμουν έτοιμη να τους πω να το ακυρώσουμε γιατί δεν έκανα ούτε μια συσπαση και ένιωθα πολύ καλά. Μάλλον είχαν δίκιο ότι πρέπει να περιμένουμε να μπούμεβκαι στην 38η εβδομάδα. Μπορεί και να έφτανα 38+0. Μου είπαν κιόλας ότι δεν ήμουν κοντά στον τοκετό ούτε εγώ ούτε τα μωράκια. Είχαν μπόλικο άμνιακο ακόμη. Οπότε σίγουρα λίγες μέρες ακόμη θα πήγαινε η κύηση.

Η μικρούλα πήρε υγρό δυστυχώς στα πνεύμονια της και δεν την έχω δει. Μόνο όταν βγήκε την είδα.. Ο μικρός αν και ελαφρυτερος ήταν πολύ δυνατός! Έπιασε θηλη κατευθείαν. Βέβαια ειχα κάτι σταγόνες από πρώτογαλα μόνο. Δεν έχει κατέβει ακόμα κατι άλλο. 

Δυστυχώς δεν με αφήνουν να σηκωθώ σήμερα γιατί έχω πολύ αιμορραγία και φοβούνται. 

Πάντως κορίτσια ήταν μοναδικα!!! Δεν μπορούσα να φανταστώ την συγκίνηση! Ο άντρας μου έκοψε τους λωρους από τα μικρούλια. Λέει ήταν πάρα πολύ σκληροί! 

Κορίτσια οπωσδήποτε επισκληριδιο! Όπως είπαν όσες το έζησαν είναι τρομερη εμπειρία. Και ήταν πανεύκολο. Δεν καταλαβαίνεις τίποτα! Και όσες αντέχετε μην βιαστείτε! Ακολουθείστε την στρατηγική της Νεφέλης και όχι την δική μου. Με το καλό και η Νεφέλη τώρα! Περιμένουμε αυτή την εβδομάδα εκείνη και μετά να παιρνετε σειρά εσύ @Antelope και η @Evi 89 !!!

Να σου ζήσουν κοριτσάκι μου. Τώρα ακόμα το πήρα χαμπάρι.  Γερά και καλοτυχία!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

@Magaiver κορίτσι μου περαστικα!!! Ο μπαμπάς μπήκε αμέσως στα βαθειά Ε? Σίγουρα θα του αρέσει όμως.. Με το καλό να σηκωθείς κ εσυ να τα χαρεις . Είναι πολυ καλο που είστε όλοι μαζί στο δωμάτιο, όλα θα πανε καλα θα αναρρώσεις κ θα πατε σπίτι σασ. Τα δυσκολα περασαν.. 

@Nefeliap με το καλό!! Όλα να πανε καλα, κ περιμενουμε νέα σου εννοείται!! Πω πω  κορίτσια όλες μια μια παιρνου παιρνουμε σειρά. Καλε που μ αφήνετε εμένα? Μη με ξεχασετε μανουλες, ακολουθώ κ εγώ στην 29 μπήκα 🤩🤣🙄

 

Θα περάσουν οι βδομάδες και δεν θα το καταλάβεις! Από τις 28 μέχρι τώρα που πλησιάζω τις 35 μου φάνηκε ότι πέρασαν νερό. 

Πώς είσαι γενικά; Έχει μεγαλώσει η κοιλίτσα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Θα περάσουν οι βδομάδες και δεν θα το καταλάβεις! Από τις 28 μέχρι τώρα που πλησιάζω τις 35 μου φάνηκε ότι πέρασαν νερό. 

Πώς είσαι γενικά; Έχει μεγαλώσει η κοιλίτσα;

Μια μια τις μετρώ σα τους φαντάρους.. Καλά είμαι γενικά ομολογώ, σίγουρα υπάρχει διαφορά από τον 6ο μήνα κ την νιώθω.. Εχω φουσκώσει αλλά όχι υπερβολικά όλοι μ λένε ότι έχω μικρή κοιλιά βέβαια εγώ αρχίζω κ βλέπω τη διαφορά χαχαα.. Στον υπνο βάζω μαξιλαρια γιατί με πιανει πονος αν δε βάλω στην πλατη κυρίως.. Κ γενικά αυτό που παρατηρησα αυτό το μήνα είναι ότι ποναω στη περιοχη της λεκάνης κ γυρω γυρω τα κόκκαλα μου.. Παίζει ρόλο βέβαια κ το ότι κάθομαι όλη μέρα σχεδον καναπέ.. Είναι κ η μια χαμηλά οπότε ποναει όλο το συστημα εκεί περα.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Magaiver είπε:

Δυστυχώς η αιμορραγία δεν σταματούσε και έκανα και δεύτερο χειρουργείο την επομενη μερα. Είχε δημιουργήσει αιμάτωμα που εάν δεν άνοιγαν την κοιλια δεν θα σταματούσε. Την Τετάρτη έγινε το χειρουργείο και ακόμα δεν με σήκωσαν από το κρεβάτι. Ευτυχώς έχουν αφήσει τον άντρα μου στο νοσοκομείο και έχουμε τα μωρα στο δωμάτιο. Βέβαια είναι εξουθενωτικο για εκεινον να αλλάξει και να ταΐσει 2 μωρά.

Εγώ αναρρώνω. Χαίρομαι που τα εχουμε εδώ μαζί μας αλλα ακομα δεν κατέβηκε το γάλα μου και συνεχίζει το πρωτόγαλα οπότε δίνουμε φόρμουλα γιατί έχουν χάσει και τα δύο βάρος και ειδικά ο μικρός δεν μας παίρνει. Γεννήθηκαν 2750 η μικρή και 2300 ο μικρός. Η μικρή κατάπιε το αμνιακο όταν στρεσαριστηκε που άνοιξαν την κοιλιά. Μπήκε 5 ώρες περίπου στην βοήθεια. Ευτυχώς είναι μεγάλη σε βάρος και τα κατάφερε πολύ καλά. Την είχαμε μαζί μας από τότε που ήρθαμε στο δωμάτιο.Τους κάνουν τώρα συνέχεια τεστ οι παιδίατροι κάθε μέρα. Αλλα είμαστε όλοι μαζί σε δωμάτιο και οι 4. Αύριο θα με σηκώσουν εμένα από το κρεβάτι οπωσδήποτε. Το γάλα πάντως ακόμα δεν κατεβηκε. Οπότε δίνουμε ξένο γιατί χάνουνε βάρος τα μωρά και φοβομαστε. Μέχρι 10% του βάρους είπαν εδώ είναι οκ. Μετά αγχώνεσαι..

Κορίτσια @melodyy @annie! Εσάς πόσο σας έχουν πει πρέπει να τρώνε? Μετράτε ml? Τα ξυπνάτε πχ ανά 3 ώρες ή τρώνε όποτε πεινάνε? Φαντάζομαι όλες μετράτε τα ml?

Με το θηλασμό λίγο έχω απογοητεύτει. Ακόμα πρωτογαλα 3 μέρα? Ποτέ θα κατέβει το γάλα? Δεν γίνεται να ζήσουν με πρώτογαλα. Δεν ειναι ποσότητα.. Πάντως κορίτσια συνέχεια κλαίνε. Ο άντρας μου ο τα έχει παίξει. Κοιμάται όσο προλαβαινει.. Αντε να σηκωθώ και εγώ από το κρεβάτι γιατί δεν γίνεται άλλο.. 

Μην ανησυχείς κορίτσι μου καλό θα κατέβει το γάλα. 3η-4η μέρα κατεβαίνει συνήθως. Εγώ ήμουν τυχερή κ κατέβηκε την 3η. Προσοχή μην πετρώσεις. Παρολα αυτά να ξέρεις ουσιαστικά το γάλα να ρέει εύκολα κ άπλετο σε μένα έγινε αφότου ήρθαμε σπίτι κ μετά από καμμία βδομάδα. Έστρωσε η ροή κ πλέον είναι από την παραγωγή στην κατανάλωση. Ελπίζω όλη η ταλαιπωρία σου να τελείωσε πλέον κ να μην έχεις τίποτα άλλο γλυκιά μου. Πάντως να βάζεις τα μικρά στο στήθος γιατί έτσι θα αυξηθεί η παραγωγή κ ας μην πολύ πίνουν. Εννοείται πως μετράμε, ειδικά στην αρχή. Μέχρι να πάρουμε πίσω το βάρος που χάσαμε να δεις άγχος για το ποσό έφαγαν.. Ταιζα κάθε 2 ώρες τη μικρή κ 2.30 το μικρό στην αρχή 30ml συμπλήρωμα + στήθος. Πλέον οι ώρες είναι 2.30 τη μέρα κ 3 τη νύχτα ίδιες ποσότητες με ένα βραδινό γεύμα 60ml και καλά για να μη θηλάσουν, δε φτάνει ούτε για ζήτω... Εννοείται πως θηλάζουν.. Τώρα από βδομάδα θα μας δει ο γιατρός κ θα αλλάξει το προγραμμα κ τα ml φαντάζομαι. Εσυ είσαι καλύτερα ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η lactaki είπε:

Μια μια τις μετρώ σα τους φαντάρους.. Καλά είμαι γενικά ομολογώ, σίγουρα υπάρχει διαφορά από τον 6ο μήνα κ την νιώθω.. Εχω φουσκώσει αλλά όχι υπερβολικά όλοι μ λένε ότι έχω μικρή κοιλιά βέβαια εγώ αρχίζω κ βλέπω τη διαφορά χαχαα.. Στον υπνο βάζω μαξιλαρια γιατί με πιανει πονος αν δε βάλω στην πλατη κυρίως.. Κ γενικά αυτό που παρατηρησα αυτό το μήνα είναι ότι ποναω στη περιοχη της λεκάνης κ γυρω γυρω τα κόκκαλα μου.. Παίζει ρόλο βέβαια κ το ότι κάθομαι όλη μέρα σχεδον καναπέ.. Είναι κ η μια χαμηλά οπότε ποναει όλο το συστημα εκεί περα.. 

Α κατάλαβα. Αυτό με τα κόκαλα στη λεκάνη που λες το είχα στην πρώτη εγκυμοσυνη. Όχι ακριβώς πόνο αλλά σαν να ξεκολλάνε μεταξύ τους, δεν μπορώ να το εξηγήσω ακριβώς. Μικροπονάκια θα έχεις από δω και πέρα. Εύχομαι να είναι μόνο αυτά! 

Θα θες φαντάζομαι να πας για ψώνια και να κάνεις τις ετοιμασίες σου. Και ξέρω δεν είναι ευχάριστο να νιώθεις καθηλωμένη. Ευτυχώς υπάρχουν οι ηλεκτρονικές παραγγελίες. Κάτσε καναπέ με βιβλία και Netflix. Θα αναπολούμε μετά αυτές τις μέρες ξεκούρασης ☺️.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@annie! πολυ καλο το πρόγραμμα σας! Και για μένα είναι πολύ σημαντικό ότι πιάνουν και στήθος και μπιμπερό. Ξέρω ότι για τους υπέρμαχους του θηλασμου δεν είναι σωστό αλλά προσωπικά δεν θα άντεχα να θέλουν μόνο στήθος και να μην μπορεί τα ταΐσει κανείς άλλος. Και το έχω δει αρκετά αυτό, να παιδευονται πόσα άτομα να ταΐσουν το μωρό αν πρέπει να λείψει η μαμά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Α κατάλαβα. Αυτό με τα κόκαλα στη λεκάνη που λες το είχα στην πρώτη εγκυμοσυνη. Όχι ακριβώς πόνο αλλά σαν να ξεκολλάνε μεταξύ τους, δεν μπορώ να το εξηγήσω ακριβώς. Μικροπονάκια θα έχεις από δω και πέρα. Εύχομαι να είναι μόνο αυτά! 

Θα θες φαντάζομαι να πας για ψώνια και να κάνεις τις ετοιμασίες σου. Και ξέρω δεν είναι ευχάριστο να νιώθεις καθηλωμένη. Ευτυχώς υπάρχουν οι ηλεκτρονικές παραγγελίες. Κάτσε καναπέ με βιβλία και Netflix. Θα αναπολούμε μετά αυτές τις μέρες ξεκούρασης ☺️.

Οπως το είπες έχω γίνει φίλη με τους courier χαχαχ!! ☺ ευτυχώς όλα έχουν μπει σ ενα δρόμο κ σιγά σιγά οργανώνονται.. Δεν πρέπει να είμαι καθηλωμένη αλλά σχεδόν όλες τις ώρες ναι είμαι καναπε λόγω χαμηλου πλακουντα..ευτυχως που είναι κ έτσι η κατάσταση κ δε ξεσηκώνομαι για καφεδακια κ ταβερνουλες 😋🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Antelope είπε:

@Nefeliap έτοιμη για αύριο; πως αισθάνεσαι;

@Evi 89 πήγες νοσοκομειο; 

Ετοιμη να ελευθερωθω κανονικα!!! Ασε εχω τρομερο αγχος..εγω που ημουν χαλαρη σε ολη τη κυηση τωρα μου σκάνε τα παντα & εχω τρελη αγωνια..επισης ευτυχως παω αυριο γιατι απο προχθες δε μπορώ να κοιμηθώ ανετα οπως κοιμομουν κ πλεον ουτε να κρατησω τα βραδυνα ουρα,κ επιπλεον εχω πολλα πονακια οταν περπαταω κ με δυσκολια περπαταω, που μεχρι στιγμης δεν ειχα τιποτα απο αυτα..με λιγα λογια δε θα με επαιρνε αλλο να τα αφήναμε με τιποτα..ειναι μια ταλαιπωρια αυτες οι τελευταιες μερες & θεωρω ειναι η καταλληλότερη στιγμη..37+3

@melodyyευχαριστω !!!!! πωπω κοριτσια μου δε το πιστευω ακομα και μαλλον δε θα το πιστεψω ποτε χαχα @lactaki Εφτασες κ εσυ Πωω πως περναει ο καιρος,αραξε οσο προλαβαινεις :-)μετα ποτέ ξανα μονες..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Nefeliap είπε:

Ετοιμη να ελευθερωθω κανονικα!!! Ασε εχω τρομερο αγχος..εγω που ημουν χαλαρη σε ολη τη κυηση τωρα μου σκάνε τα παντα & εχω τρελη αγωνια..επισης ευτυχως παω αυριο γιατι απο προχθες δε μπορώ να κοιμηθώ ανετα οπως κοιμομουν κ πλεον ουτε να κρατησω τα βραδυνα ουρα,κ επιπλεον εχω πολλα πονακια οταν περπαταω κ με δυσκολια περπαταω, που μεχρι στιγμης δεν ειχα τιποτα απο αυτα..με λιγα λογια δε θα με επαιρνε αλλο να τα αφήναμε με τιποτα..ειναι μια ταλαιπωρια αυτες οι τελευταιες μερες & θεωρω ειναι η καταλληλότερη στιγμη..37+3

@melodyyευχαριστω !!!!! πωπω κοριτσια μου δε το πιστευω ακομα και μαλλον δε θα το πιστεψω ποτε χαχα @lactaki Εφτασες κ εσυ Πωω πως περναει ο καιρος,αραξε οσο προλαβαινεις :-)μετα ποτέ ξανα μονες..

Το moto μας θα είναι ποτε ξανά μόνες 🤣🤣🤣 με το καλό βρε κορίτσι μου. Αυριο τέτοια ώρα θα είστε με τα παιδακια σου αγκαλιά... ❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

Οπως το είπες έχω γίνει φίλη με τους courier χαχαχ!! ☺ ευτυχώς όλα έχουν μπει σ ενα δρόμο κ σιγά σιγά οργανώνονται.. Δεν πρέπει να είμαι καθηλωμένη αλλά σχεδόν όλες τις ώρες ναι είμαι καναπε λόγω χαμηλου πλακουντα..ευτυχως που είναι κ έτσι η κατάσταση κ δε ξεσηκώνομαι για καφεδακια κ ταβερνουλες 😋🤣

Χαχα οντως καλα μας έκατσε η καραντίνα. Εχουμε συμπαράσταση από όλους! Κινείσαι δηλαδή μέσα στο σπίτι αλλά όχι δουλειές και βαριά πράγματα; Εντάξει, παλεύεται! Πιες κι ένα καφεδάκι με τους κολλητούς σου (κούριερ) να πείτε τα νέα σας 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

@annie! πολυ καλο το πρόγραμμα σας! Και για μένα είναι πολύ σημαντικό ότι πιάνουν και στήθος και μπιμπερό. Ξέρω ότι για τους υπέρμαχους του θηλασμου δεν είναι σωστό αλλά προσωπικά δεν θα άντεχα να θέλουν μόνο στήθος και να μην μπορεί τα ταΐσει κανείς άλλος. Και το έχω δει αρκετά αυτό, να παιδευονται πόσα άτομα να ταΐσουν το μωρό αν πρέπει να λείψει η μαμά

Συμφωνω απόλυτα μαζί σου κ εγώ αυτής της άποψης είμαι.. δε σκέφτομαι αποκλειστικό, μπιμπερό, θηλαστρο κ στήθος το ιδανικό❤☺🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Antelope είπε:

Χαχα οντως καλα μας έκατσε η καραντίνα. Εχουμε συμπαράσταση από όλους! Κινείσαι δηλαδή μέσα στο σπίτι αλλά όχι δουλειές και βαριά πράγματα; Εντάξει, παλεύεται! Πιες κι ένα καφεδάκι με τους κολλητούς σου (κούριερ) να πείτε τα νέα σας 😂😂

Ε καλά μη φανταστείς ότι κόβω βόλτες.. Για τα απαραίτητα.. Τα χάπια μου επίτηδες δε τα έχω δίπλα μου για να σηκώνομαι.. Η παω μόνη μου κ βάζω φαγητό.. Προς το παρον όλα καλά, την άλλη βδομάδα θα παω έξω μόνο για ένα κολπικο μπαμ μπαμ για τράχηλο κ πλακουντα.. Κ μετα στο νοσοκομείο. Τα ελέγχω από 100 μεριες χαχα τι να κάνω αφου στο νοσοκομείο δε μ κάνουν κολπικο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

@annie! πολυ καλο το πρόγραμμα σας! Και για μένα είναι πολύ σημαντικό ότι πιάνουν και στήθος και μπιμπερό. Ξέρω ότι για τους υπέρμαχους του θηλασμου δεν είναι σωστό αλλά προσωπικά δεν θα άντεχα να θέλουν μόνο στήθος και να μην μπορεί τα ταΐσει κανείς άλλος. Και το έχω δει αρκετά αυτό, να παιδευονται πόσα άτομα να ταΐσουν το μωρό αν πρέπει να λείψει η μαμά

Ναι ναι είμαι τυχερή απ ότι φαίνεται γιατί λένε για σύγχυση θηλών κλπ εμείς δεν έχουμε θέμα προς το παρόν. Πάλι καλά. Θεωρώ υπερβολικά δύσκολο τον αποκλειστικό θηλασμό με τα δίδυμα. Καθαρα από θέμα κούρασης 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Ετοιμη να ελευθερωθω κανονικα!!! Ασε εχω τρομερο αγχος..εγω που ημουν χαλαρη σε ολη τη κυηση τωρα μου σκάνε τα παντα & εχω τρελη αγωνια..επισης ευτυχως παω αυριο γιατι απο προχθες δε μπορώ να κοιμηθώ ανετα οπως κοιμομουν κ πλεον ουτε να κρατησω τα βραδυνα ουρα,κ επιπλεον εχω πολλα πονακια οταν περπαταω κ με δυσκολια περπαταω, που μεχρι στιγμης δεν ειχα τιποτα απο αυτα..με λιγα λογια δε θα με επαιρνε αλλο να τα αφήναμε με τιποτα..ειναι μια ταλαιπωρια αυτες οι τελευταιες μερες & θεωρω ειναι η καταλληλότερη στιγμη..37+3

@melodyyευχαριστω !!!!! πωπω κοριτσια μου δε το πιστευω ακομα και μαλλον δε θα το πιστεψω ποτε χαχα @lactaki Εφτασες κ εσυ Πωω πως περναει ο καιρος,αραξε οσο προλαβαινεις :-)μετα ποτέ ξανα μονες..

Καλύτερο ταιμινγκ δεν θα μπορούσες να έχεις! Έρχονται την ιδανική στιγμή. Πώς σου βγήκε τώρα στο τέλος τέτοιο άγχος; Για τη διαδικασία; Ή για το μετά; όχι ότι δεν ειναι λογικό... Είσαι μπροστά σε ένα από τα μεγαλύτερα γεγονότα της ζωής σου! Αχ τι συγκίνηση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Ναι ναι είμαι τυχερή απ ότι φαίνεται γιατί λένε για σύγχυση θηλών κλπ εμείς δεν έχουμε θέμα προς το παρόν. Πάλι καλά. Θεωρώ υπερβολικά δύσκολο τον αποκλειστικό θηλασμό με τα δίδυμα. Καθαρα από θέμα κούρασης 

Κορίτσι, Με μπουκάλι δίνεις ξένο η δικό σου??? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

Κορίτσι, Με μπουκάλι δίνεις ξένο η δικό σου??? 

Ξένο δίνω με μπιμπερό. Πρώτα θηλάζουν κ μετά πίνουν το συμπλήρωμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η annie! είπε:

Ξένο δίνω με μπιμπερό. Πρώτα θηλάζουν κ μετά πίνουν το συμπλήρωμα 

Α την ίδια στιγμή εννοείς?? Οχι πχ να θηλασεις τώρα κ το επόμενο γευμα να είναι ξένο?? Τα δίνεις μαζί? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η lactaki είπε:

Α την ίδια στιγμή εννοείς?? Οχι πχ να θηλασεις τώρα κ το επόμενο γευμα να είναι ξένο?? Τα δίνεις μαζί? 

Ναι μαζί, έτσι λειτουργεί το συμπλήρωμα. Θηλάζω κ μετά δίνω 30ml. Μόνο το βράδυ σ ένα γεύμα δίνω 60ml για να μη θηλάσω αλλά δεν φτάνει ειδικά στον μικρό. Στόχος μας είναι να θηλάζουν αποκλειστικά τη μέρα κ να πίνουν ξένο τη νύχτα. Αυτό θα γίνει σιγά σιγά είπε ο γιατρός. Βασικά ότι μου πει ο παιδίατρος μας κάνω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Πωπω βρε κορίτσι μου τι περασες;! Δόξα το Θεό είσαι καλύτερα τώρα, εύχομαι περαστικά να είναι όλα στο τέλος και θα ηρεμήσετε μετά! Μην ακούς κανέναν, να κάνεις όπως νιώθεις εσύ καλά, οι γύρω πάντα λένε!
    • Καλημέρα Ιωάννα μου, πως είσαι; το μικρό σου; καλά εμείς δόξα το Θεό, τώρα περιμένω από μέρα σε μέρα το δεύτερο😊
    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...