Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διδυμομανούλες 2021


annie!

Recommended Posts

στις πριν 13 ώρες, ο/η annie! είπε:

Από τη στιγμή που συνεχίζεις την αγωγή μια χαρά και στο σπιτάκι σου!! Ξεκουράσου τώρα και άσε τον άντρα σου να σε νταντεψει. Όχι δε θα με προλάβεις!! Έχεις μέλλον ακόμα!! 

Η αλήθεια είναι ότι νιώθω να μην αντέχω άλλο ρε γαμωτο. Η κοιλιά έχει κατέβει πολύ και η μέση μου με έχει πεθάνει. Βάζω ζεστές κομπρεσές και παυσίπονα φουλ. Επίσης παρατήρησα ότι ππρηστηκαν και τα πόδια μου όπως μας έλεγες και εσύ πριν λίγες μέρες.. Πως αισθάνεσαι? Νιώθεις θα ανακουφιστείς ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 7 ώρες, ο/η Magaiver είπε:

Η αλήθεια είναι ότι νιώθω να μην αντέχω άλλο ρε γαμωτο. Η κοιλιά έχει κατέβει πολύ και η μέση μου με έχει πεθάνει. Βάζω ζεστές κομπρεσές και παυσίπονα φουλ. Επίσης παρατήρησα ότι ππρηστηκαν και τα πόδια μου όπως μας έλεγες και εσύ πριν λίγες μέρες.. Πως αισθάνεσαι? Νιώθεις θα ανακουφιστείς ?

Υπομονή κοπέλα μου, σε καταλαβαίνουμε όλες εδώ. Εμένα μ έχει τσακίσει η πλάτη όχι η μέση, κ ο μικρός παίζει πόλεμο με τα πλευρά μου... Αστα😂😂 Το πρήξιμο από ένα σημείο κ μετά το ψιλό συνηθίζεις. Δοκίμασε τα πόδια ψηλά για αρκετές ώρες (πιο ψηλά από το ύψος της καρδιάς για να γίνει δουλειά) και κρύες κομπρέσες. Να σκέφτεσαι τα μωράκια σου και να παίρνεις δύναμη από εκεί. Το ξέρω είναι πολύ δύσκολο. Κ γω ώρες ώρες λέω βγείτε τώρα δεν αντέχω άλλο. Το βράδυ είχα τις πρώτες μου καλές συσπάσεις, αφού ήμουν έτοιμη να ξυπνήσω το άντρα μου κ να του πω πάμε κλινική γεννάμε. Γέροι πόνοι περιόδου και στην κοιλιά κ στη μέση. Μετά πέρασαν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Magaiver και @annie! δύσκολο ακούγεται αυτό που περνάτε. Σας νιώθω κι ας μην έχω όλα αυτά. Χθες που χρειάστηκε να περπατήσω 2 τετράγωνα ένιωθα σαν 90 χρόνων, δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου.

Καλα ειναι τα δικά μου νέα ως προς τα μωρά. 1550 και 1650 γραμμάρια. Επόμενος στόχος τα 2 κιλά! Τράχηλο δεν μετρήσαμε. Αυτός ο γιατρός θεωρεί ότι δεν έχει νόημα πια αφού δεν υπάρχει παρέμβαση και ίσα ίσα μπορεί να του κάνουμε και κακό αν τον ενοχλούμε. Επισης δεν πιστευει οτι η κατάκλιση βοηθαει. Ειναι μάλλον του γερμανικού μοντέλου 😁 Ωστόσο εγώ να ακολουθήσω τις οδηγίες του δικού μου γιατρού και να είμαι προετοιμασμένη για όλα.

@annie! μήπως να ενημερώσεις τον γιατρό σου για τις συσπάσεις; ακούγονται σαν ωδίνες τοκετού. Τι γίνεται με το ραμμα αν πάει να κάνει διαστολή ο τράχηλος; Λογικά δεν θα είναι κάτι, αφού σταμάτησαν αλλά τυχαία χθες είχα αυτή τη συζήτηση με τον εμβρυομητρικό. Μου είπε με το που θα νιώσω το πρώτο πονάκι τετοιου τυπου να βάλω υποθετο voltaren (πιθανόν αναστέλλει τις συσπάσεις) και να πάω άμεσα νοσοκομείο. Βέβαια εγώ είμαι άλλη περίπτωση γιατί έχω και το ιστορικό οξέως τοκετού ΚΑΙ το πρωτο μωρό είναι σε θεση έτοιμο να βγει. Ξαναείχες σήμερα; Πότε είναι το ραντεβού σου;

@melodyy γεννησες; Όλα καλα να είναι κοπέλα μου

Οι υπόλοιπες πως είστε κορίτσια; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annie! είπε:

Υπομονή κοπέλα μου, σε καταλαβαίνουμε όλες εδώ. Εμένα μ έχει τσακίσει η πλάτη όχι η μέση, κ ο μικρός παίζει πόλεμο με τα πλευρά μου... Αστα😂😂 Το πρήξιμο από ένα σημείο κ μετά το ψιλό συνηθίζεις. Δοκίμασε τα πόδια ψηλά για αρκετές ώρες (πιο ψηλά από το ύψος της καρδιάς για να γίνει δουλειά) και κρύες κομπρέσες. Να σκέφτεσαι τα μωράκια σου και να παίρνεις δύναμη από εκεί. Το ξέρω είναι πολύ δύσκολο. Κ γω ώρες ώρες λέω βγείτε τώρα δεν αντέχω άλλο. Το βράδυ είχα τις πρώτες μου καλές συσπάσεις, αφού ήμουν έτοιμη να ξυπνήσω το άντρα μου κ να του πω πάμε κλινική γεννάμε. Γέροι πόνοι περιόδου και στην κοιλιά κ στη μέση. Μετά πέρασαν. 

Εγώ τον ξυπνάω κάθε βράδυ και του λέω γεννάμε.. Εδώ και 2 μήνες περίπου.. Ετοιμάζεται το σώμα και το δικό σου για τον τοκετό. Εάν περνάνε είναι οκ. Και εμένα μου έχουν πει να πάρω φουλ παυσίπονο όπως στην @Antelope εάν πονάω γιατί αλλιώς εκρινεται οξυτοκινη και είναι η αρχή του τοκετού. Μίλησες με τον γιατρό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Εγώ τον ξυπνάω κάθε βράδυ και του λέω γεννάμε.. Εδώ και 2 μήνες περίπου.. Ετοιμάζεται το σώμα και το δικό σου για τον τοκετό. Εάν περνάνε είναι οκ. Και εμένα μου έχουν πει να πάρω φουλ παυσίπονο όπως στην @Antelope εάν πονάω γιατί αλλιώς εκρινεται οξυτοκινη και είναι η αρχή του τοκετού. Μίλησες με τον γιατρό?

Κορίτσια καλημέρα! Συγνώμη που επεμβαίνω, αλλά μου δημιουργήθηκε η εξής απορία. Εγώ που δεν εχω ούτε συσπάσεις, ούτε πόνους, ούτε πετρώματα;; Υποδεικνύει ότι έχω δρομο ακόμα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Εγώ τον ξυπνάω κάθε βράδυ και του λέω γεννάμε.. Εδώ και 2 μήνες περίπου.. Ετοιμάζεται το σώμα και το δικό σου για τον τοκετό. Εάν περνάνε είναι οκ. Και εμένα μου έχουν πει να πάρω φουλ παυσίπονο όπως στην @Antelope εάν πονάω γιατί αλλιώς εκρινεται οξυτοκινη και είναι η αρχή του τοκετού. Μίλησες με τον γιατρό?

Χαχα έλα βρε magaiver γελάω μόνη μου! Μα κάθε βράδυ γεννάς; 

Χθες πως πέρασε η νυχτα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

@Magaiver και @annie! δύσκολο ακούγεται αυτό που περνάτε. Σας νιώθω κι ας μην έχω όλα αυτά. Χθες που χρειάστηκε να περπατήσω 2 τετράγωνα ένιωθα σαν 90 χρόνων, δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου.

Καλα ειναι τα δικά μου νέα ως προς τα μωρά. 1550 και 1650 γραμμάρια. Επόμενος στόχος τα 2 κιλά! Τράχηλο δεν μετρήσαμε. Αυτός ο γιατρός θεωρεί ότι δεν έχει νόημα πια αφού δεν υπάρχει παρέμβαση και ίσα ίσα μπορεί να του κάνουμε και κακό αν τον ενοχλούμε. Επισης δεν πιστευει οτι η κατάκλιση βοηθαει. Ειναι μάλλον του γερμανικού μοντέλου 😁 Ωστόσο εγώ να ακολουθήσω τις οδηγίες του δικού μου γιατρού και να είμαι προετοιμασμένη για όλα.

@annie! μήπως να ενημερώσεις τον γιατρό σου για τις συσπάσεις; ακούγονται σαν ωδίνες τοκετού. Τι γίνεται με το ραμμα αν πάει να κάνει διαστολή ο τράχηλος; Λογικά δεν θα είναι κάτι, αφού σταμάτησαν αλλά τυχαία χθες είχα αυτή τη συζήτηση με τον εμβρυομητρικό. Μου είπε με το που θα νιώσω το πρώτο πονάκι τετοιου τυπου να βάλω υποθετο voltaren (πιθανόν αναστέλλει τις συσπάσεις) και να πάω άμεσα νοσοκομείο. Βέβαια εγώ είμαι άλλη περίπτωση γιατί έχω και το ιστορικό οξέως τοκετού ΚΑΙ το πρωτο μωρό είναι σε θεση έτοιμο να βγει. Ξαναείχες σήμερα; Πότε είναι το ραντεβού σου;

@melodyy γεννησες; Όλα καλα να είναι κοπέλα μου

Οι υπόλοιπες πως είστε κορίτσια; 

Τα μωράκια τα πάνε σούπερ!!! Και εγώ τα δύο κιλά έχω στόχο αυτή την εβδομάδα ελπίζω να φτάσουν! Στο νοσοκομείο δεν έτρωγα και πάλι έχασα κιλά βασικά και δεν πήραν τοοσο πολύ.

Και εγώ παντως μαζί με τον γιατρό αυτό συμφωνώ. Τι νόημα έχει να μετρήσεις τράχηλο εάν έχεις κάνει ο,τι γίνεται? Το πιθανότερο είναι να τον μαλακωνεις με το να τον μετράς. Εδώ πιστεύουν ότι η κατακλιση κάνει κακό. Δεν ξέρω πόσο κακό κάνει στον τράχηλο αλλα στο σώμα κάνει μεγάλο κακό γιατί εάν κάτσεις ξάπλα 4 εβδομαδες πχ από το ζόρι μετά του να σηκωθείς μπορεί να γεννήσεις που λέει ο λόγος. Δεν συνηθίζει δηλαδή το σώμα το βάρος σιγά σιγά.. Και κάθε βδομάδα το σώμα επιβαρύνεται πλέον με πολύ βάρος όχι αστεία.. Ίσως και εσένα να σε αφήσει σιγά σιγά να κάθεσαι σε καναπέ ή σε καρέκλα. Πως τρως γενικώς?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Evi 89 είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Συγνώμη που επεμβαίνω, αλλά μου δημιουργήθηκε η εξής απορία. Εγώ που δεν εχω ούτε συσπάσεις, ούτε πόνους, ούτε πετρώματα;; Υποδεικνύει ότι έχω δρομο ακόμα; 

Λογικά ναι! Έχεις δρόμο μπροστά σου! Αλλά εχε και το νου σου γιατι είπαμε στα δίδυμα όλα είναι απρόβλεπτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Antelope είπε:

Χαχα έλα βρε magaiver γελάω μόνη μου! Μα κάθε βράδυ γεννάς; 

Χθες πως πέρασε η νυχτα; 

Και χθές 2 φορές γεννούσα.. Πολύ πονο στην μέση και πετρωμάτα χαμηλά. Πετρωνει η μήτρα εκεί που βρίσκεται το πρώτο μωρό και σπρώχνει προς τα κατω.. Άστα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Evi 89 είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Συγνώμη που επεμβαίνω, αλλά μου δημιουργήθηκε η εξής απορία. Εγώ που δεν εχω ούτε συσπάσεις, ούτε πόνους, ούτε πετρώματα;; Υποδεικνύει ότι έχω δρομο ακόμα; 

Είναι πολύ πολύ καλό που δεν κάνεις συσπάσεις ναι! Γιατί λογικά αντέχει ακόμα ο τράχηλος και δεν κονταινει!!! Και αυτό είναι σούπερ! Δεν βλέπεις τι τραβάμε όλες με τον τράχηλο? Αλλά σίγουρα δεν είναι μόνο οι συσπασεις ο λόγος που γεννάς. Μπορεί πχ να σπάσουν τα νερά χωρίς να έχεις συσπασεις. Ρώτα την άλλη εβδομάδα τη γιατρο σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Και χθές 2 φορές γεννούσα.. Πολύ πονο στην μέση και πετρωμάτα χαμηλά. Πετρωνει η μήτρα εκεί που βρίσκεται το πρώτο μωρό και σπρώχνει προς τα κατω.. Άστα

Δεν σε βοήθησε το τοκολυτικό; μαγνήσιο παίρνεις; 

Πάντως να σου πω την εμπειρία μου, όταν γεννούσα (στ' αλήθεια!) δεν ένιωθα αυτά τα πετρώματα. Ήταν καθαρά πόνοι περιόδου που έρχονταν και έφευγαν. Α! και μεγάλη ανάγκη για τουαλέτα, το #2

Σηκώνομαι για τουαλέτα, μπάνιο και να φάω. Όντως αυτο που λες νιώθω οτι το σώμα μου έχει αποδυναμωθεί από την ακινησία. Γιατί μιλάμε για 4 μήνες σχεδόν με ελάχιστη δραστηριότητα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Λογικά ναι! Έχεις δρόμο μπροστά σου! Αλλά εχε και το νου σου γιατι είπαμε στα δίδυμα όλα είναι απρόβλεπτα

Μακάρι! Αλλά οπως λες όλα είναι πιθανά! Η αλήθεια ειναι οτι μολις γινει κάτι διαφορετικό, ή με κλωτσήσουν και πονέσω λεω: ωχ! Μηπως ερχεται; Χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Είναι πολύ πολύ καλό που δεν κάνεις συσπάσεις ναι! Γιατί λογικά αντέχει ακόμα ο τράχηλος και δεν κονταινει!!! Και αυτό είναι σούπερ! Δεν βλέπεις τι τραβάμε όλες με τον τράχηλο? Αλλά σίγουρα δεν είναι μόνο οι συσπασεις ο λόγος που γεννάς. Μπορεί πχ να σπάσουν τα νερά χωρίς να έχεις συσπασεις. Ρώτα την άλλη εβδομάδα τη γιατρο σου!

Ελπίζω να αντέξω κανενα μήνα ακόμα! Έχω πάρει και κάτι πράγματα να προλάβουν να έρθουν! Μονιμο άγχος αυτον τον καιρό! Ναι ειναι και τα νερά, αυτό το ξεχνάω! Θα την ρωτήσω ναι! Αυτη μου ειπε ότι αρχικός στόχος ειναι οι 34. Εγώ σημερα ειμαι 31 και πιστεύω και νιωθω οτι θα τις πιάσω άνετα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Evi 89 εννοείται θα τις πιάσεις! Δεν έχεις λογο να πας νωρίτερα. Δεν καταλαβαίνω αυτό το 34 που σας ειπαν όμως. Λόγω σωματότυπου; Αφου δεν εχεις καμία άλλη ένδειξη για πρόωρο, γιατί όχι 36-37; Όχι ότι είναι άσχημο το 34. Στη φάση που είμαι φαντάζει ιδανικό! 30+2 σήμερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

@Evi 89 εννοείται θα τις πιάσεις! Δεν έχεις λογο να πας νωρίτερα. Δεν καταλαβαίνω αυτό το 34 που σας ειπαν όμως. Λόγω σωματότυπου; Αφου δεν εχεις καμία άλλη ένδειξη για πρόωρο, γιατί όχι 36-37; Όχι ότι είναι άσχημο το 34. Στη φάση που είμαι φαντάζει ιδανικό! 30+2 σήμερα

Ναι λόγω σωματότυπου μου το ειπε. Αλλά εγώ ειμαι αισιόδοξη γιατί πάω καλά. Να δούμε μονο μην τύχει τιποτα απρόοπτο. Αν σου έλεγαν στις 34 θα ησουν χαρούμενη; Δεν περνάνε οι μέρες; Ετσι νιώθεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antelope είπε:

@Magaiver και @annie! δύσκολο ακούγεται αυτό που περνάτε. Σας νιώθω κι ας μην έχω όλα αυτά. Χθες που χρειάστηκε να περπατήσω 2 τετράγωνα ένιωθα σαν 90 χρόνων, δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου.

Καλα ειναι τα δικά μου νέα ως προς τα μωρά. 1550 και 1650 γραμμάρια. Επόμενος στόχος τα 2 κιλά! Τράχηλο δεν μετρήσαμε. Αυτός ο γιατρός θεωρεί ότι δεν έχει νόημα πια αφού δεν υπάρχει παρέμβαση και ίσα ίσα μπορεί να του κάνουμε και κακό αν τον ενοχλούμε. Επισης δεν πιστευει οτι η κατάκλιση βοηθαει. Ειναι μάλλον του γερμανικού μοντέλου 😁 Ωστόσο εγώ να ακολουθήσω τις οδηγίες του δικού μου γιατρού και να είμαι προετοιμασμένη για όλα.

@annie! μήπως να ενημερώσεις τον γιατρό σου για τις συσπάσεις; ακούγονται σαν ωδίνες τοκετού. Τι γίνεται με το ραμμα αν πάει να κάνει διαστολή ο τράχηλος; Λογικά δεν θα είναι κάτι, αφού σταμάτησαν αλλά τυχαία χθες είχα αυτή τη συζήτηση με τον εμβρυομητρικό. Μου είπε με το που θα νιώσω το πρώτο πονάκι τετοιου τυπου να βάλω υποθετο voltaren (πιθανόν αναστέλλει τις συσπάσεις) και να πάω άμεσα νοσοκομείο. Βέβαια εγώ είμαι άλλη περίπτωση γιατί έχω και το ιστορικό οξέως τοκετού ΚΑΙ το πρωτο μωρό είναι σε θεση έτοιμο να βγει. Ξαναείχες σήμερα; Πότε είναι το ραντεβού σου;

@melodyy γεννησες; Όλα καλα να είναι κοπέλα μου

Οι υπόλοιπες πως είστε κορίτσια; 

Καλημέρα κ χρόνια πολλά κορίτσια! Αντέχω ακόμη!!! Θα σας ενημερώσω όταν γεννήσω!! Είμαι μέσα στο νοσοκομείο οπότε όλα είναι ελεγχόμενα! @annie! Καλή αρχή!! Χαχαχα όταν σταματάει είναι προπαρασκευαστικες.. Αλλά μιλα με γιατρό... Άραγε με την περιδεση πως μετράνε από κάτω; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η melodyy είπε:

Καλημέρα κ χρόνια πολλά κορίτσια! Αντέχω ακόμη!!! Θα σας ενημερώσω όταν γεννήσω!! Είμαι μέσα στο νοσοκομείο οπότε όλα είναι ελεγχόμενα! @annie! Καλή αρχή!! Χαχαχα όταν σταματάει είναι προπαρασκευαστικες.. Αλλά μιλα με γιατρό... Άραγε με την περιδεση πως μετράνε από κάτω; 

Μπράβο!! Πολύ καλά νέα! Ποσο είσαι σήμερα; Πώς περνάς εκει; Νιώθεις το σώμα σου καλά; Αντέχεις ακόμα;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Evi 89 είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Συγνώμη που επεμβαίνω, αλλά μου δημιουργήθηκε η εξής απορία. Εγώ που δεν εχω ούτε συσπάσεις, ούτε πόνους, ούτε πετρώματα;; Υποδεικνύει ότι έχω δρομο ακόμα; 

Ουτε εγω εχω κατι...ειμαι 33η σημερα.αυριο θα παω για υπερηχο απλο κοιλιακο οποτε θα μαθω τι γινεται @Antelope μια χαρα το βαρος τους! κ μενα στις 30+3 που εκανα το ντοπλερ ητανε 1546 γρ και 1734 @melodyyμε το καλοοοο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Ουτε εγω εχω κατι...ειμαι 33η σημερα.αυριο θα παω για υπερηχο απλο κοιλιακο οποτε θα μαθω τι γινεται @Antelope μια χαρα το βαρος τους! κ μενα στις 30+3 που εκανα το ντοπλερ 1546 γρ και 1734 @melodyyμε το καλοοοο!!

Καλά πάμε δηλαδή! Να μας στείλεις νέα αυριο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Evi 89 είπε:

Καλά πάμε δηλαδή! Να μας στείλεις νέα αυριο! 

Ουτε ξερω ,δεν εχω ιδεα ,αυτο που εχω ειναι οτι σε 5 βηματα λαχανιάζω κ θελω να κατςω οπωςδηποτε, δε πειναω..αλλα οταν αργησω πολυ να φαω δηλ 5 ωρες και ..λυσσάω..και τα μωρα κουνιούνται συνεχως! Ναι αυρι0 θα γραψω!! :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antelope είπε:

@Magaiver και @annie! δύσκολο ακούγεται αυτό που περνάτε. Σας νιώθω κι ας μην έχω όλα αυτά. Χθες που χρειάστηκε να περπατήσω 2 τετράγωνα ένιωθα σαν 90 χρόνων, δεν μπορούσα να πάρω τα πόδια μου.

Καλα ειναι τα δικά μου νέα ως προς τα μωρά. 1550 και 1650 γραμμάρια. Επόμενος στόχος τα 2 κιλά! Τράχηλο δεν μετρήσαμε. Αυτός ο γιατρός θεωρεί ότι δεν έχει νόημα πια αφού δεν υπάρχει παρέμβαση και ίσα ίσα μπορεί να του κάνουμε και κακό αν τον ενοχλούμε. Επισης δεν πιστευει οτι η κατάκλιση βοηθαει. Ειναι μάλλον του γερμανικού μοντέλου 😁 Ωστόσο εγώ να ακολουθήσω τις οδηγίες του δικού μου γιατρού και να είμαι προετοιμασμένη για όλα.

@annie! μήπως να ενημερώσεις τον γιατρό σου για τις συσπάσεις; ακούγονται σαν ωδίνες τοκετού. Τι γίνεται με το ραμμα αν πάει να κάνει διαστολή ο τράχηλος; Λογικά δεν θα είναι κάτι, αφού σταμάτησαν αλλά τυχαία χθες είχα αυτή τη συζήτηση με τον εμβρυομητρικό. Μου είπε με το που θα νιώσω το πρώτο πονάκι τετοιου τυπου να βάλω υποθετο voltaren (πιθανόν αναστέλλει τις συσπάσεις) και να πάω άμεσα νοσοκομείο. Βέβαια εγώ είμαι άλλη περίπτωση γιατί έχω και το ιστορικό οξέως τοκετού ΚΑΙ το πρωτο μωρό είναι σε θεση έτοιμο να βγει. Ξαναείχες σήμερα; Πότε είναι το ραντεβού σου;

@melodyy γεννησες; Όλα καλα να είναι κοπέλα μου

Οι υπόλοιπες πως είστε κορίτσια; 

Όχι δε μίλησα με το γιατρό, αν δεν περνούσαν το βράδυ θα πήγαινα κλινική κατευθείαν κ τηλέφωνο το γιατρό αλλά μετά ηρέμησα. Όχι δε με ξανά έπιασαν από χθες. Αύριο έχω ραντεβού με το γιατρό 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Evi 89 είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Συγνώμη που επεμβαίνω, αλλά μου δημιουργήθηκε η εξής απορία. Εγώ που δεν εχω ούτε συσπάσεις, ούτε πόνους, ούτε πετρώματα;; Υποδεικνύει ότι έχω δρομο ακόμα; 

Καλε εδώ εγώ αύριο μπαίνω 37η κ 1η φορά είχα εχθές συσπάσεις. Τουλάχιστον εχθές τις κατάλαβα. Πριν 2.5 βδομαδες στον καρδιοτοκογραφο η μήτρα ήταν σε απόλυτη ηρεμία.

στις πριν 27 λεπτά, ο/η melodyy είπε:

Καλημέρα κ χρόνια πολλά κορίτσια! Αντέχω ακόμη!!! Θα σας ενημερώσω όταν γεννήσω!! Είμαι μέσα στο νοσοκομείο οπότε όλα είναι ελεγχόμενα! @annie! Καλή αρχή!! Χαχαχα όταν σταματάει είναι προπαρασκευαστικες.. Αλλά μιλα με γιατρό... Άραγε με την περιδεση πως μετράνε από κάτω; 

Ο εμβρυομητρικος αγάπη δε με μέτρησε από κάτω στο ντοπλερ, είδε από πάνω ότι είναι κλειστός κ τέλος. Ο γιατρός με μετράει κανονικά με κολπικο υπέρηχο. Για να γεννήσεις φυσιολογικά ή αν πάει να κάνει διαστολή θέλει να κοπεί το ράμμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Ουτε ξερω ,δεν εχω ιδεα ,αυτο που εχω ειναι οτι σε 5 βηματα λαχανιάζω κ θελω να κατςω οπωςδηποτε, δε πειναω..αλλα οταν αργησω πολυ να φαω δηλ 5 ωρες και ..λυσσάω..και τα μωρα κουνιούνται συνεχως! Ναι αυρι0 θα γραψω!! :-)

Καλά ειμαστε πιστεύω! Α κ γω τα ιδια εχω! Κουραση πολλή. Σηκωνομαι το πρωι να παω τουαλετα κλπ και οταν γυρναω να κάτσω καναπε νιωθω τα ποδια μου κουρασμένα. Επισης δεν πειναω.. αλλά εμενα με πιανει στο 3ωρο αυτο! Η καθεμία με τα δικά της! Τι να κανουμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Δεν σε βοήθησε το τοκολυτικό; μαγνήσιο παίρνεις; 

Πάντως να σου πω την εμπειρία μου, όταν γεννούσα (στ' αλήθεια!) δεν ένιωθα αυτά τα πετρώματα. Ήταν καθαρά πόνοι περιόδου που έρχονταν και έφευγαν. Α! και μεγάλη ανάγκη για τουαλέτα, το #2

Σηκώνομαι για τουαλέτα, μπάνιο και να φάω. Όντως αυτο που λες νιώθω οτι το σώμα μου έχει αποδυναμωθεί από την ακινησία. Γιατί μιλάμε για 4 μήνες σχεδόν με ελάχιστη δραστηριότητα

Με βοηθησε το τοκολυτικο αλλά δεν είναι ότι δεν κάνω καθόλου πετρωματα. Απλά δεν είναι συστηματικά. Κυρίως τα πετρωματα ξεκινούν από κάποια κίνηση του μωρού. Παίρνω και μαγνησιο την μεγιστη δοση κιόλας. Από χθές είδα ότι με βοήθησε να βάζω θερμοφόρα στην μέση μου. Χαλαρώνουν οι μύες κατευθείαν! Ελπίζω να κάνει βέβαια γιατί ξέρω ότι τα πολύ ζεστά μπάνια δεν συστήνονται στην εγκυμοσύνη αλλά δεν ξέρω γιατί.. Λες και η θερρμοφορα να μην κάνει? Νομίζω σα να βοηθάει την αιμάτωση της μήτρα βασικά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η melodyy είπε:

Καλημέρα κ χρόνια πολλά κορίτσια! Αντέχω ακόμη!!! Θα σας ενημερώσω όταν γεννήσω!! Είμαι μέσα στο νοσοκομείο οπότε όλα είναι ελεγχόμενα! @annie! Καλή αρχή!! Χαχαχα όταν σταματάει είναι προπαρασκευαστικες.. Αλλά μιλα με γιατρό... Άραγε με την περιδεση πως μετράνε από κάτω; 

Μπράβο βρε κορίτσι μου!!! Βαστα όσο γίνεται! Σου χορηγούν κάτι στο νοσοκομείο? Θα μείνεις μέχρι να γεννήσεις? Πόσο είσαι τώρα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Evi 89 είπε:

Ναι λόγω σωματότυπου μου το ειπε. Αλλά εγώ ειμαι αισιόδοξη γιατί πάω καλά. Να δούμε μονο μην τύχει τιποτα απρόοπτο. Αν σου έλεγαν στις 34 θα ησουν χαρούμενη; Δεν περνάνε οι μέρες; Ετσι νιώθεις;

Θα φτάσεις σίγουρα πολύ παραπάνω! Εδώ εγώ με τόση ταλαιπωρία που έχει φάει το σώμα μου (πόσες έγκυες έχεις ακούσει να μπαίνουν εντατική στο 3ο τρίμηνο κιόλας?) και σήμερα ξεκινάω την 34η εβδομάδα. Απλά λόγω σωματοτυπου είναι πιο πιθανόν να γεννήσεις νωρίς. Μια κοπέλα που ήταν υπερλεπτη (τύπου σκελετός 40 κιλά) και κοντή έμεινε από την 20η εβδομάδα μέχρι την 34η νοσοκομείο αλλά άντεξε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...