Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διδυμομανούλες 2021


annie!

Recommended Posts

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

Ελπίζω να μην τα σταμάτησουν και να προχωρήσουμε. Δεν ξέρω για πόσο θα μου τα δώσουν. Δεν έχω δει γιατρό ακόμη σήμερα. Είμαι 32+0 σήμερα.

Το καλό είναι ότι είσαι σε εβδομάδα ασφαλείας. Θεωρώ πως δεν υπάρχει περίπτωση να στα σταματήσουν, και στη χειρότερη ας σε κρατήσουν μέσα μέχρι να έρθει η ώρα σου να γεννήσεις κορίτσι μου. Σίγουρα θα προσπαθήσουν να τραβήξει όσο περισσότερο γίνεται η εγκυμοσύνη. Εσυ να σκέφτεσαι πως κάθε μέρα είναι κέρδος. Δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αλλά λένε 1 παραπάνω μέρα στη μήτρα = με 3 λιγότερες στη μονάδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Magaiver μου καλύτερα δεν είναι να μείνεις μέσα μέχρι να γεννήσεις; Όπως αισθάνεσαι εσύ βέβαια, η ψυχολογία παίζει μεγάλο ρόλο. Δεν ειναι και στο χερι σου βεβαια. Σε ελληνικο νοσοκομείο πιστευω θα σε κρατούσαν.

Συνεχίζουν οι πόνοι ή ηρέμησες λίγο τώρα με τους ορούς;

Πάντως αφού έκλεισες τις 32 δεν έχεις φόβο και τώρα να έρθουν

Να μας λες τα νεότερα, σε σκεφτόμαστε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@annie! @Antelope Ναι το προτιμώ να μείνω εδώ μέχρι να γεννήσω αλλά λόγω κορονοιου θέλουν να διώχνουν γενικώς τον κόσμο. Μέχρι να σταθεροποιηθεί πάντως δεν πρόκειται να φύγω. Γιατί θα πάω στο σπίτι και είμαι διαρκώς μέσα στο άγχος..

Το κακό είναι ότι με το που μου τα σταματούν τα τοκολυτικα ξεκινάει πάλι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Κι εγώ δεν νομίζω να είναι κάτι ανησυχητικό. Μέτρα κακού κακού και σημείωνε τα να είσαι σίγουρη αν χρειαστεί να τα δείξεις κάπου. Κι εγώ μετριέται γιατί παίρνω ένα χάπι για τις συσπάσεις που ρίχνει την πίεση. Εντάξει ειμαι μέχρι στιγμής, αν και έχω σημειώσει κάτι 100αρια σε σφυγμούς. Τα μωρά ήταν 1000-1100 στις 27 εβδομάδες. Ελπίζω να έχουν πάρει λίγο ακόμα. Τα δικά σου τέλεια από βάρος φτου φτου!

 

Μια χαρα βαρος ειχανε & θα παρουν κ αλλο  τα μωρακια σου, διοτι και εμενα 26+3 ηταν 950 και 910gr και μετα 30+4 στο ντοπλερ φτασανε 1546 γρ και 1734.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Magaiver είπε:

@annie! @Antelope Ναι το προτιμώ να μείνω εδώ μέχρι να γεννήσω αλλά λόγω κορονοιου θέλουν να διώχνουν γενικώς τον κόσμο. Μέχρι να σταθεροποιηθεί πάντως δεν πρόκειται να φύγω. Γιατί θα πάω στο σπίτι και είμαι διαρκώς μέσα στο άγχος..

Το κακό είναι ότι με το που μου τα σταματούν τα τοκολυτικα ξεκινάει πάλι

Ε τότε γιατί να σε αφήσουν να φυγεις ενω ξερουν ότι εισαι κοντά και οτι η κατάσταση δεν λύνεται με το να πας σπιτι; Θα παιζετε; Αμαν πια ποιος αποφασιζει εκει ετσι; 😤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν κορίτσια καλημέρα δε σας έχω στείλει εδώ και μέρες γιατί δεν μπορούσα!!! 

Τα μωράκια στη θερμοκοιτίδα τα έχουν μόνο με πάνα!!! Εμάς οι μικρούλες έχασαν και βάρος, όπως όλα τα παιδάκια.. χθες μας είπαν ότι μπορεί τη μία να την έχουμε σπίτι σε 3_4 ημέρες και την άλλη λίγο παραπάνω!!! Πάντως βρε κορίτσια αυτό που πας και τα βλέπεις χωρίς να μπορείς να τα ακουμπήσεις είναι πολύ στεναχωρο!!!! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Evi 89 είπε:

Ε τότε γιατί να σε αφήσουν να φυγεις ενω ξερουν ότι εισαι κοντά και οτι η κατάσταση δεν λύνεται με το να πας σπιτι; Θα παιζετε; Αμαν πια ποιος αποφασιζει εκει ετσι; 😤

Ε μα κι εγώ αυτό λέω, τι πρωτόκολλα έχουν εκεί; Και δεν έχεις και συγκεκριμένο γιατρό, όποιος έχει βάρδια σε βλέπει; Από την άλλη προφανώς είναι μελετημένα και για να σε διώχνουν σημαίνει ότι δεν υπάρχει κίνδυνος. Άλλο αν ταλαιπωρείσαι εσύ, αυτό είναι δευτερεύον 😡😤

@Magaiver εκει που εισαι εχει τουλαχιστον μοναδα νεογνων; Αχ ψυχουλες μου, θα μείνετε λίγο ακόμα μέσα να μην αγχώνεται η μαμά. Πες μας όταν σε δει γιατρός

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sweetie79 είπε:

Λοιπόν κορίτσια καλημέρα δε σας έχω στείλει εδώ και μέρες γιατί δεν μπορούσα!!! 

Τα μωράκια στη θερμοκοιτίδα τα έχουν μόνο με πάνα!!! Εμάς οι μικρούλες έχασαν και βάρος, όπως όλα τα παιδάκια.. χθες μας είπαν ότι μπορεί τη μία να την έχουμε σπίτι σε 3_4 ημέρες και την άλλη λίγο παραπάνω!!! Πάντως βρε κορίτσια αυτό που πας και τα βλέπεις χωρίς να μπορείς να τα ακουμπήσεις είναι πολύ στεναχωρο!!!! 

 

Αχου οι αγάπες μου! Τις βλέπεις δηλαδή μέσα από το τζαμι; Σύντομα θα τις εχεις αγκαλίτσα! Πόσα κιλά είναι η μια που θα βγει; Και πώς τρέφονται; πιάνουν κανονικά μπιμπερό; Δίνεις δικό σου γάλα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sweetie79 είπε:

Λοιπόν κορίτσια καλημέρα δε σας έχω στείλει εδώ και μέρες γιατί δεν μπορούσα!!! 

Τα μωράκια στη θερμοκοιτίδα τα έχουν μόνο με πάνα!!! Εμάς οι μικρούλες έχασαν και βάρος, όπως όλα τα παιδάκια.. χθες μας είπαν ότι μπορεί τη μία να την έχουμε σπίτι σε 3_4 ημέρες και την άλλη λίγο παραπάνω!!! Πάντως βρε κορίτσια αυτό που πας και τα βλέπεις χωρίς να μπορείς να τα ακουμπήσεις είναι πολύ στεναχωρο!!!! 

 

Τα γλυκουλια μωρε! Πάντα χάνουν λιγάκι βάρος νομίζω αλλά το σημαντικό είναι να μπορούν να σιτηστουν στο σπίτι. Αλλιώς δεν γίνεται να τα πάρετε γιατί φοβούνται. Καλύτερα λίγο παραπάνω εκεί σε προστατευμένο περιβάλλον πάρα στο σπίτι πριν είναι ακόμη έτοιμα.

Γιατί δεν σε αφήνουν να τα πιάσεις? Για μικρόβια? Δεν κάνουν αυτή τη μέθοδο του καγκουρό? Λένε ότι βοηθάει πολύ τα μωρά να ακουμπάνε πάνω στην μαμά τους και να νιώθουν ασφάλεια. Ρυθμίζουν καλύτερα τη θερμοκρασία τους και παίρνουν βάρος. Τουλάχιστον έτσι έχω διαβάσει.. Σε ποίο νοσοκομείο είσαι? Σε καταλαβαίνω απόλυτα που λες ότι είναι σκληρό να μην σε αφήνουν να τα αγγίξεις. Και εγώ φοβάμαι πολύ αυτό το συναίσθημα. Γάλα σου κατέβηκε? Κανείς άντληση με θηλαστρο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Magaiver είπε:

Τα γλυκουλια μωρε! Πάντα χάνουν λιγάκι βάρος νομίζω αλλά το σημαντικό είναι να μπορούν να σιτηστουν στο σπίτι. Αλλιώς δεν γίνεται να τα πάρετε γιατί φοβούνται. Καλύτερα λίγο παραπάνω εκεί σε προστατευμένο περιβάλλον πάρα στο σπίτι πριν είναι ακόμη έτοιμα.

Γιατί δεν σε αφήνουν να τα πιάσεις? Για μικρόβια? Δεν κάνουν αυτή τη μέθοδο του καγκουρό? Λένε ότι βοηθάει πολύ τα μωρά να ακουμπάνε πάνω στην μαμά τους και να νιώθουν ασφάλεια. Ρυθμίζουν καλύτερα τη θερμοκρασία τους και παίρνουν βάρος. Τουλάχιστον έτσι έχω διαβάσει.. Σε ποίο νοσοκομείο είσαι? Σε καταλαβαίνω απόλυτα που λες ότι είναι σκληρό να μην σε αφήνουν να τα αγγίξεις. Και εγώ φοβάμαι πολύ αυτό το συναίσθημα. Γάλα σου κατέβηκε? Κανείς άντληση με θηλαστρο?

Τα μωρά όταν είναι στην μενν και μέσα στην θερμοκοιτίδα απαγορεύεται να τα αγγίξεις μόνο όταν βγουν έξω και είναι σε απλή παρακολούθηση αλλιώς όχι εγώ όταν είχα τον μικρό μου θυμάμαι ότι πολεμάμε με μπενταντιν τα χέρια φοραγαμε μια ειδική στολή και σκουφάκι και μετά μπαίναμε να δούμε το μωρό αχ Παναγία μου δεν θέλω να το θυμάμαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sweetie79 είπε:

Λοιπόν κορίτσια καλημέρα δε σας έχω στείλει εδώ και μέρες γιατί δεν μπορούσα!!! 

Τα μωράκια στη θερμοκοιτίδα τα έχουν μόνο με πάνα!!! Εμάς οι μικρούλες έχασαν και βάρος, όπως όλα τα παιδάκια.. χθες μας είπαν ότι μπορεί τη μία να την έχουμε σπίτι σε 3_4 ημέρες και την άλλη λίγο παραπάνω!!! Πάντως βρε κορίτσια αυτό που πας και τα βλέπεις χωρίς να μπορείς να τα ακουμπήσεις είναι πολύ στεναχωρο!!!! 

 

Αχ κορίτσι μου υπομονή όσο μπορείς κ σε λίγες μέρες θα τις έχεις σπίτι αγκαλίτσα!! Εσύ είσαι καλά; 
 

@Magaiver Δε θα σχολιάσω το ότι σας διώχνουν όπως όπως το μόνο που θα πω είναι αν σε διώξουν ας σου δώσουν τουλάχιστον τοκολυτικα από το στόμα. Μια χαρά κάνουν τη δουλειά τους. Είσαι τουλάχιστον στην πόλη σου; Έχει εκεί μονάδα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα σήμερα πήγαμε για να ακούσουμε καρδούλες και ακούσαμε μόνο την μια κ μου είπε ο γιατρός να ξαναπάω σε 10 μέρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Despoin είπε:

Καλησπερα σήμερα πήγαμε για να ακούσουμε καρδούλες και ακούσαμε μόνο την μια κ μου είπε ο γιατρός να ξαναπάω σε 10 μέρες.

Έχει συμβεί σε κάποια από εσάς;η γνωρίζετε κάτι;;;πριν μια εβδομάδα που ειχα Πάει το ένα έμβρυο ήταν κάπως περίεργο το σχήμα του αλλά τώρα έφτιαξε υπάρχει περίπτωση να είναι πιο μικρό κ να χτυπήσει πιο μετά;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Despoin είπε:

Έχει συμβεί σε κάποια από εσάς;η γνωρίζετε κάτι;;;πριν μια εβδομάδα που ειχα Πάει το ένα έμβρυο ήταν κάπως περίεργο το σχήμα του αλλά τώρα έφτιαξε υπάρχει περίπτωση να είναι πιο μικρό κ να χτυπήσει πιο μετά;;;;;

Εξ αρχής είχατε δει δυο έμβρυα ή μετά είδατε κ το 2ο; Ο γιατρός τι σου είπε; Εμείς κατευθείαν είδαμε 2 σάκους με εμβρυϊκά στοιχεία. Σε ποια εβδομάδα είσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Despoin είπε:

Καλησπερα σήμερα πήγαμε για να ακούσουμε καρδούλες και ακούσαμε μόνο την μια κ μου είπε ο γιατρός να ξαναπάω σε 10 μέρες.

Κοριτσάκι μου τι καλά νέα!!!! Όλα καλα θα πάνε,,,θα ακούσετε και την άλλη,,,είμαι σίγουρη,,,,να είσαι ήρεμη,,,ίσως ήταν λίγο νωρίς,,,,όλα να πανε κατ'ευχήν εύχομαι!! 🙏👶💓👶💓 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annie! είπε:

Εξ αρχής είχατε δει δυο έμβρυα ή μετά είδατε κ το 2ο; Ο γιατρός τι σου είπε; Εμείς κατευθείαν είδαμε 2 σάκους με εμβρυϊκά στοιχεία. Σε ποια εβδομάδα είσαι;

Είμαι στην 6 εβδομάδων Και 4 όχι δεν το είχαμε δει εξαρχής το υποψιαζόμασταν από τις χοριακες το δεύτερο έμβρυο ο γιατρός είπε σε 10 μέρες να ξαναπάω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η condios είπε:

Κοριτσάκι μου τι καλά νέα!!!! Όλα καλα θα πάνε,,,θα ακούσετε και την άλλη,,,είμαι σίγουρη,,,,να είσαι ήρεμη,,,ίσως ήταν λίγο νωρίς,,,,όλα να πανε κατ'ευχήν εύχομαι!! 🙏👶💓👶💓 

Σε ευχαριστω πολύ κ εσενα ότι καλύτερο ευχομαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Despoin είπε:

Είμαι στην 6 εβδομάδων Και 4 όχι δεν το είχαμε δει εξαρχής το υποψιαζόμασταν από τις χοριακες το δεύτερο έμβρυο ο γιατρός είπε σε 10 μέρες να ξαναπάω 

Είναι νωρίς ακόμα. Σκέψου ότι εμένα τότε δεν μου έβαλε καν τις καρδούλες αλλά σε επόμενη εβδομάδα. Ίσως είναι ακόμα μικρούλι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Είναι νωρίς ακόμα. Σκέψου ότι εμένα τότε δεν μου έβαλε καν τις καρδούλες αλλά σε επόμενη εβδομάδα. Ίσως είναι ακόμα μικρούλι.

Μακάρι μου έδωσε να κάνω κ ένα σωρό εξετάσεις ο θεός να βάλει το χέρι του σε ευχαριστω για την ανταπόκριση.εσυ νομίζω κοντεύεις;;;;όλα να σου πάνε καλά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Despoin είπε:

Μακάρι μου έδωσε να κάνω κ ένα σωρό εξετάσεις ο θεός να βάλει το χέρι του σε ευχαριστω για την ανταπόκριση.εσυ νομίζω κοντεύεις;;;;όλα να σου πάνε καλά 

Ναι σε κανα δυο βδομαδες γεννάω με το καλό. Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά κοπέλα μου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η annie! είπε:

@Πιου-πιου σε ποια βδομάδα γέννησες τα αγγελούδια σου; Να σαι καλά κορίτσι μου για τις πληροφορίες που μας δίνεις!!❤️❤️❤️

36+2 προγραμματισμένα με καισαρικη. 

Να είστε όλες καλά. Με το καλό τα μωράκια σας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Πιου-πιου είπε:

36+2 προγραμματισμένα με καισαρικη. 

Να είστε όλες καλά. Με το καλό τα μωράκια σας. 

Ευχαριστούμε κορίτσι μου!! Και συ να χαίρεσαι τα αγγελούδια σου!! Εντάξει δεν το πιστεύω.. Κ γω τότε θα γεννήσω αν έχουν το επιθυμητό βάρος. Η μπέμπα δηλαδή γιατί ο μπόμπιρας μια χαρά τρώει..😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/12/2020 at 12:04 ΜΜ, ο/η Antelope είπε:

Ε μα κι εγώ αυτό λέω, τι πρωτόκολλα έχουν εκεί; Και δεν έχεις και συγκεκριμένο γιατρό, όποιος έχει βάρδια σε βλέπει; Από την άλλη προφανώς είναι μελετημένα και για να σε διώχνουν σημαίνει ότι δεν υπάρχει κίνδυνος. Άλλο αν ταλαιπωρείσαι εσύ, αυτό είναι δευτερεύον 😡😤

@Magaiver εκει που εισαι εχει τουλαχιστον μοναδα νεογνων; Αχ ψυχουλες μου, θα μείνετε λίγο ακόμα μέσα να μην αγχώνεται η μαμά. Πες μας όταν σε δει γιατρός

Γεια σας κορίτσια. Δεν με έδιωξαν. Με έχουν κρατήσει μέσα και το παρακολουθουμε. Όντως ο στόχος είναι να τα κρατήσουν μέσα όσο γίνεται παραπάνω αλλά δεν ξέρω για πόσο ακόμα.. Το πρώτο μωρό σπρώχνει να βγει έξω. Κάνει συνέχεια συσπασεις η μήτρα.. Θα ήθελα πραγματικά να μείνουν μέχρι την 34η αλλά δεν το βλέπω πολύ πιθανόν.. Από μέρα σε μέρα πιστεύω θα γεννήσω.. Κάθε μέρα γίνεται και πιο έντονο. 

@AntelopeΈχει μονάδα νεογνων ναι. Και νομίζω είναι καλή μονάδα. Είναι πάρα πολλά χρόνια σε λειτουργία με μεγάλη εμπειρία σε πρόωρα μωρά. Και η μαια μου που είναι Ελληνίδα κιόλας μου είπε ότι εκείνη γέννησε πριν 20 χρόνια εδώ το πρώτο της μωρό την 30η εβδομάδα. Και η σπιτονοικοκυρά μου πρόωρα γέννησε πριν 2 χρόνια εδώ στο ίδιο νοσοκομείο. Δεν ανησυχώ για την μονάδα. Πιστεύω ειναι καλή. Αλλά λόγω γιορτών οι πιο μεγάλοι γιατροι είναι σε άδεια και πιστεύω θα επιστρέψουν μετά τα φώτα. Ελπίζω να κρατήσω έως τότε να μην με ξεγεννησει όποιος να ναι. Θα σας γράφω! 

Καλή χρονιά σε όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή χρονιά κοριτσάκια μου με υγεία και χαρά!! Με το καλό να υποδεχτούμε τα μωράκια μας και να τα έχουμε αγκαλιά!! 
 

@Magaiver Κορίτσι μου εύχομαι να μπορέσουν να κρατηθούν όσο περισσότερο γίνεται!!! Το καλό είναι πως σε κράτησαν κ πως είναι καλή η μονάδα όπως λες. Μέρα με τη μέρα θα προχωράς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρόνια πολλά! Ο καινούριος χρόνος θα μας φέρει την ευτυχία με υγιή μωράκια στην αγκαλιά μας!

@Magaiver είσαι σε καλά χέρια λοιπόν, το νοσοκομείο ακούγεται σούπερ! Και τι ωραία που έχεις ελληνίδα μαία! Είσαι σε καλή εβδομάδα και σε ασφαλή χώρο οπου ο,τι προκύψει θα αντιμετωπιστεί άμεσα!

Περασες τοσα και φτάνεις αισίως στο τέλος! Δυο νεοι ανθρωποι, που εσυ δημιουργησες περιμενουν να σε γνωρισουν! Καιρος να χαλαρώσεις και να απολαύσεις τις τελευταίες κλωτσιές των μωρών σου για όσες μέρες απομένουν. Σε λίγο καιρό θα σου λείπουν!

Η μπεμπα ειναι η βιαστική; Αν αρχίσει ενεργός τοκετος θα σου βγάλουν το ράμμα για να γεννήσεις φυσιολογικά ή θα μπεις άμεσα για καισαρική;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Για εμένα, μπορεί και τσάμπα να το σκέφτεσαι.. μετά από τρίμηνη καταστολή των ενδογενών ορμονών δεν ξέρεις αν θα είναι καλές οι ορμόνες στην πρώτη εμμηνόρροια για να προχωρήσετε σε διέγερση.. μίλα με το γιατρό σου κάνε τις εξετάσεις σου δείτε πως θα είναι ο κύκλος σου και το αποφασίζετε τότε με το γιατρό σου..! Εγώ τουλάχιστον και σύμφωνα με αυτά που έχουν αναφέρει κορίτσια στο παρελθόν με ενδομητριωση, αν έπαιρνα το οκ από το γιατρό μου να προχωρήσουμε θα το έκανα τώρα που θεωρητικά η ενδομητριωση είναι σε ύφεση και οι πιθανότητες καλύτερες..
    • It is one of the well-known complications following in vitro fertilization (IVF) with embryo transfer (ET). The incidence of ectopic pregnancy is estimated to be 2.1–8.6% of clinical pregnancy after IVF-ET, which is 4 times higher than natural conceptions. No significant difference could be demonstrated on the incidence of EP in fresh IVF cycles vs. frozen/thawed cycles in a large cohort of patients. Donor egg recipients were found to have a significantly lower incidence of ectopic pregnancy compared with standard IVF patients. Πηγή: Pubmed  Ισχύει.. του εναντίον δηλαδή, η εξωσωματική αυξάνει τις πιθανότητες..
    • Δε γνωρίζω ακριβώς τον λόγο, δε ξέρω να στο εξηγήσω αλλά στην εξωσωματική δεν είναι ασυνήθεις οι εξωμητριες κυήσεις.  Κουλό έτσι; Κι όμως.... 
    • Γειά σου κορίτσι μου! Καλώς ήρθες! Εδώ όλες έχουμε περάσει παρόμοιες καταστάσεις και σε καταλαβαίνουμε. Λυπαμαι για τις αποτυχιες... οι βιοχημικες είναι συνηθισμένες, δυστυχώς. Και εξωμητριες ακους ολο και πιο συχνα... Αλλα, να σε ρωτήσω, πώς σου προεκυψε εξωμητρια από εξωσωματικη; Η εξωσωματικη παρακάμπτει τις σαλπιγγες και απ αυτή την άποψη θεωρείται πιο ασφαλής, αφου η ετ γινεται απευθειας στη μητρα.  Σ αυτό που ρωτάς, να κάνεις όπως αισθάνεσαι. Αν δεν είσαι έτοιμη για νέα διέγερση, να προσπαθήσετε μόνοι σας. Σας δινει το οκ ο γιατρος; Η καλή ψυχολογία έχει μεγάλη σημασία στην εξωσωματικη, να μην πιεστεις, αν αισθάνεσαι κουρασμένη. Ύστερα είναι και το οικονομικό, που είναι υπολογίσιμο κόστος. Η ηλικία σου ποια ειναι;  Από την άλλη, σκέψου ότι τα κέντρα κλείνουν κάποια στιγμή τον Αυγουστο. Δηλαδή αν πατε τον Ιούνιο μονοι σας και δεν προκυψει, οριακά προλαβαίνετε τον Ιούλιο, αναλόγως και τις ημερομηνίες της περιόδου σου. Ζύγισε τα όλα αυτά. Πάντως ο ένας ή οι δύο μήνες δεν κάνουν την διαφορά. Εμεις εδω ειμαστε, όπου μπορούμε να βοηθήσουμε. Καλή επιτυχία.
    • @ditaki μωρε και γω εχω ενέργεια και εννοειταο δε με πήραν τα χρονια. Εσυ ομως εισαι ηδη εγκυος. Και η ολη διαδικασία της συλληψης εχει ενα αγχος. Απλα αλλο να εισαι πχ 32 και να προσπαθείς για 3ο και αλλο 36. Προσωπικά δεν εχω σκοπο να κανω ελευθερα πχ εφορου ζωης και όποτε ερθει. Αν ήμουν 32 πχ θα ελεγα οτι εχω μια 3τια ανετα μπροστα μου. Αντιθετως αν ειχα μονο ενα παιδι ναι θα προσπαθουσα οσο με επαιρνε. Και στα 40 μου ακομα. Και στα 40 φευγα. Αν ολα πήγαιναν καλα τωρα θα ειχα ηδη ενα ακομα μωρο. Αλλα τωρα δεδομενων των συνθηκων εχω ενα χρονο διάγραμμα. Αν ερθει μέχρι τότε καλως. Αν οχι παλι καλως.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...