Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διδυμομανούλες 2021


annie!

Recommended Posts

στις πριν 6 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Καλημέρα Νεφέλη μου, θα μπορούσε γιατί όχι; Υπάρχουν κ πολύ πιο οικονομικά.

https://petitbebe.gr/product/cuddles-μαξιλάρι-θηλασμού-διδύμων/

https://mamaka.eu/products/my-brest-friend-nursing-pillow-for-twins-pink-stripes

Αν και εγώ θα ξεκινήσω μ ένα κλασικό θηλασμού που έχω ή με το εγκυμοσύνης που κοιμάμαι κ είναι τεράστιο και μόνο αν δε με βολέψουν θα πάρω να σου πω την αλήθεια. Αχ κορίτσια μου εχθές όργωσα το ιντερνετ.. Ψωνισαααααα!!! 2 τελευταίες παραγγελίες μου έμειναν κ είμαι έτοιμη!!😍😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 12 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Ειναι ενα δαχτυλιδι που βάζουν στον τράχηλο και τον συγκρατεί για να μην ανοίξει.

Ευχαριστώ κορίτσι μου ! Ελπίζω να σου πάνε όλα καλά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Φαίνεται πολύ ωραίο! Εγώ σκεφτόμουν το breast friend, επίσης πανάκριβο αλλα σε ξενα σαιτ οι περισσοτερες με διδυμα λενε οτι σώθηκαν. Απορώ γιατί αυτά δεν κυκλοφορούν στην Ελλάδα. 

Αλλά είπα να το αναβάλω και να δω στην πραξη τι θα βολεψει. Για να φτάσουν στο σημείο να θηλάζουν 2 μωρά ταυτόχρονα θα πρέπει να πάνε τουλάχιστον 2-3 μηνών.  Ειδικα αν είναι πολύ πρόωρα και για όσο θα είναι μονάδα θα πηγαίνει το θήλαστρο σύννεφο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Antelope είπε:

Φαίνεται πολύ ωραίο! Εγώ σκεφτόμουν το breast friend, επίσης πανάκριβο αλλα σε ξενα σαιτ οι περισσοτερες με διδυμα λενε οτι σώθηκαν. Απορώ γιατί αυτά δεν κυκλοφορούν στην Ελλάδα. 

Αλλά είπα να το αναβάλω και να δω στην πραξη τι θα βολεψει. Για να φτάσουν στο σημείο να θηλάζουν 2 μωρά ταυτόχρονα θα πρέπει να πάνε τουλάχιστον 2-3 μηνών.  Ειδικα αν είναι πολύ πρόωρα και για όσο θα είναι μονάδα θα πηγαίνει το θήλαστρο σύννεφο

Ναι για αυτό το σκεφτομαι τα αξιζει λεει τα λεφτα του .εχεις δικιο στη πραξη να δουμε γιατί ανησυχω για το γαλα γενικοτερα...μακαρι να θηλασω ,το θελω πολυ και να μπορώ κιολας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η annie! είπε:

Καλημέρα Νεφέλη μου, θα μπορούσε γιατί όχι; Υπάρχουν κ πολύ πιο οικονομικά.

https://petitbebe.gr/product/cuddles-μαξιλάρι-θηλασμού-διδύμων/

https://mamaka.eu/products/my-brest-friend-nursing-pillow-for-twins-pink-stripes

Αν και εγώ θα ξεκινήσω μ ένα κλασικό θηλασμού που έχω ή με το εγκυμοσύνης που κοιμάμαι κ είναι τεράστιο και μόνο αν δε με βολέψουν θα πάρω να σου πω την αλήθεια. Αχ κορίτσια μου εχθές όργωσα το ιντερνετ.. Ψωνισαααααα!!! 2 τελευταίες παραγγελίες μου έμειναν κ είμαι έτοιμη!!😍😍😍

Το κλασικό θηλασμου, που ειναι σαν πέταλο, πραγματικά το ξέσκισα με το γιο μου! Ελπίζω και τώρα να το τιμήσω δεόντως! 

Αχ πες μας τι ωραία πραγματάκια ψώνισες να παίρνουμε τα πάνω μας, γιατί είμαι στις μαύρες μου με το θέμα του τραχήλου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Το κλασικό θηλασμου, που ειναι σαν πέταλο, πραγματικά το ξέσκισα με το γιο μου! Ελπίζω και τώρα να το τιμήσω δεόντως! 

Αχ πες μας τι ωραία πραγματάκια ψώνισες να παίρνουμε τα πάνω μας, γιατί είμαι στις μαύρες μου με το θέμα του τραχήλου

Να μην είσαι κοριτσάκι μου!! Ξεκούραση, θα βάλεις κ το πεσσό κ όλα θα είναι κομπλέ!! Εμένα σου λέω ήταν πολύ χαλαρός σε αυτό το ραντεβού. Απ ότι κατάλαβα ο τράχηλος πλέον δε μας απασχολεί εφόσον δεν κουράζομαι. Παρήγγειλα τις κούνιες τους, ρουχαλάκια, πολυθρόνα θηλασμού, αυτοκόλλητα για τον τοίχο, μπανάκι, νυχτικιές, ρόμπα φωτιστικά, φορμάκια εξόδου κλπ.. Οργίασα μιλάμε!!! Χαχαχαχα μόνο κάτι λευκά είδη μείνανε κ οι συρταριερες όταν θα είναι ξανά διαθέσιμες στην ΙΚΕΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Nefeliap είπε:

Ναι για αυτό το σκεφτομαι τα αξιζει λεει τα λεφτα του .εχεις δικιο στη πραξη να δουμε γιατί ανησυχω για το γαλα γενικοτερα...μακαρι να θηλασω ,το θελω πολυ και να μπορώ κιολας

Θα θηλασεις βρε! Δύο πράγματα χρειάζονται: να το θέλεις εσύ και να έχεις υποστηρικτικό περιβάλλον.

@annie! ευχαριστώ για το κουράγιο. Πολύ χαίρομαι που πάει τέλεια σε εσένα!

Καλά όντως πήρες τα πάντα! Πολύ οργανωτική σε κόβω! Έγιναν ήδη sold out οι συρταριέρες στο ΙΚΕΑ; ποιες θα πάρεις;

Πολυθρόνα θηλασμου είχε η παιδίατρος μου στο ιατρειο και παντα τη χρησιμοποιούσα στην αναμονή. Είναι πραγματικά πολύ χαλαρωτικές και ειδικά αυτές που πηγαίνουν μπρος πίσω με αντίστοιχη κίνηση στο υποπόδιο. Αν έχεις χώρο (Γιατί συνήθως είναι ογκώδεις) νομίζω έκανες πολύ καλή επένδυση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Θα θηλασεις βρε! Δύο πράγματα χρειάζονται: να το θέλεις εσύ και να έχεις υποστηρικτικό περιβάλλον.

@annie! ευχαριστώ για το κουράγιο. Πολύ χαίρομαι που πάει τέλεια σε εσένα!

Καλά όντως πήρες τα πάντα! Πολύ οργανωτική σε κόβω! Έγιναν ήδη sold out οι συρταριέρες στο ΙΚΕΑ; ποιες θα πάρεις;

Πολυθρόνα θηλασμου είχε η παιδίατρος μου στο ιατρειο και παντα τη χρησιμοποιούσα στην αναμονή. Είναι πραγματικά πολύ χαλαρωτικές και ειδικά αυτές που πηγαίνουν μπρος πίσω με αντίστοιχη κίνηση στο υποπόδιο. Αν έχεις χώρο (Γιατί συνήθως είναι ογκώδεις) νομίζω έκανες πολύ καλή επένδυση!

Σ ευχαριστώ γλυκιά μου. Έχει μια στα kiddo καθισα κ έπαθα πολιτισμικό σοκ, τέτοια κουνιστή με το υποπόδιο είναι!! Μετά θα μπει σαλόνι ασυζητητί!! Πόλεμο θα παίζουμε για το ποιος θα πρώτο καθίσει.. 2 malm λευκές με 4 συρτάρια θέλω ρε συ αλλά οι άνθρωποι είναι ηλίθιοι!! Έχουν χωριστά τα καταστήματα από το eshop κ ενώ στα μαγαζιά είχε απόθεμα επειδή κλείσανε είναι μηδενικό.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η annie! είπε:

Σ ευχαριστώ γλυκιά μου. Έχει μια στα kiddo καθισα κ έπαθα πολιτισμικό σοκ, τέτοια κουνιστή με το υποπόδιο είναι!! Μετά θα μπει σαλόνι ασυζητητί!! Πόλεμο θα παίζουμε για το ποιος θα πρώτο καθίσει.. 2 malm λευκές με 4 συρτάρια θέλω ρε συ αλλά οι άνθρωποι είναι ηλίθιοι!! Έχουν χωριστά τα καταστήματα από το eshop κ ενώ στα μαγαζιά είχε απόθεμα επειδή κλείσανε είναι μηδενικό.. 

Θα κάθεστε και οι 4 πάνω στην πολυθρονα! Χαχα! Φλερτάρω κι εγώ με την ιδέα! 

Την malm με τα 4 έχω κι εγω και θέλω να πάρω άλλη μια! Πολύ βολική, χωράει τα πάντα, ειδικά αν παρεις και τα διαχωριστικά κουτιά και διπλώνεις τα ρουχαλάκια με τη μέθοδο Μαρί Κόντο, δεν χρειάζεσαι άλλο αποθηκευτικό χώρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antelope είπε:

Θα κάθεστε και οι 4 πάνω στην πολυθρονα! Χαχα! Φλερτάρω κι εγώ με την ιδέα! 

Την malm με τα 4 έχω κι εγω και θέλω να πάρω άλλη μια! Πολύ βολική, χωράει τα πάντα, ειδικά αν παρεις και τα διαχωριστικά κουτιά και διπλώνεις τα ρουχαλάκια με τη μέθοδο Μαρί Κόντο, δεν χρειάζεσαι άλλο αποθηκευτικό χώρο.

Ναι ρε συ έχει τις έχει η μάνα μου στο σπίτι και είναι αθάνατες. Πριν λίγο έβλεπα τα διαχωριστικά κ σκεφτόμουν βολεύει;;  Μέθοδος Μαρι Κοντό; Πρώτη φορά την ακούω. Θα το ψάξωζ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annie! είπε:

Ναι ρε συ έχει τις έχει η μάνα μου στο σπίτι και είναι αθάνατες. Πριν λίγο έβλεπα τα διαχωριστικά κ σκεφτόμουν βολεύει;;  Μέθοδος Μαρι Κοντό; Πρώτη φορά την ακούω. Θα το ψάξωζ 

Η Μαρί Κοντο είναι μια Γιαπωνέζα σχεδόν ψυχαναγκαστική θα έλεγα, που έχει και μια εκπομπή που βοηθάει ανθρώπους να οργανώσουν το σπίτι τους! Ουσιαστικά λέει πόσο βοηθάει να τοποθετούμε τα ρούχα διπλωμενα κάθετα και όχι σε στοίβα το ένα πάνω στο άλλο. Γιατί εξοικονομείς χώρο και χρόνο (Αφού τα βλέπεις όλα  δεν χρειάζεται να ψάχνεις). Δεν την έχω παρακολουθήσει πολύ αλλά το εφάρμοσα με τα μωρουδιακά όταν ξαφνικά μου έδωσαν πάρα πολλά ρούχα και έπρεπε να τα διαχωρισω και να τα οργανώσω.

Τον τελευταίο μήνα όμως που έχει αναλάβει ο άντρας μου το πλύσιμο και τακτοποίηση (το σιδέρωμα είναι άγνωστη λέξη πια στο σπιτικό μας) στα συρταρια του μικρού επικρατεί ενα χάος και ψάχνει 15 λεπτά κάθε μέρα να βρει τι θα του φορέσει! 🤪

Όταν σηκωθώ έχει να πέσει γενική αναδιοργάνωση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Η Μαρί Κοντο είναι μια Γιαπωνέζα σχεδόν ψυχαναγκαστική θα έλεγα, που έχει και μια εκπομπή που βοηθάει ανθρώπους να οργανώσουν το σπίτι τους! Ουσιαστικά λέει πόσο βοηθάει να τοποθετούμε τα ρούχα διπλωμενα κάθετα και όχι σε στοίβα το ένα πάνω στο άλλο. Γιατί εξοικονομείς χώρο και χρόνο (Αφού τα βλέπεις όλα  δεν χρειάζεται να ψάχνεις). Δεν την έχω παρακολουθήσει πολύ αλλά το εφάρμοσα με τα μωρουδιακά όταν ξαφνικά μου έδωσαν πάρα πολλά ρούχα και έπρεπε να τα διαχωρισω και να τα οργανώσω.

Τον τελευταίο μήνα όμως που έχει αναλάβει ο άντρας μου το πλύσιμο και τακτοποίηση (το σιδέρωμα είναι άγνωστη λέξη πια στο σπιτικό μας) στα συρταρια του μικρού επικρατεί ενα χάος και ψάχνει 15 λεπτά κάθε μέρα να βρει τι θα του φορέσει! 🤪

Όταν σηκωθώ έχει να πέσει γενική αναδιοργάνωση 

Λογικό κοπέλα μου. Υπομονή, κάθεσαι για ιερό σκοπό!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια! Εχω μια ερώτηση. Οι πολυθρόνες θηλασμού κάνουν και για ύπνο; Δηλαδή αν πάρω μία απο τώρα που είμαι 23 βδομάδων θα με βολεψει πιστεύετε; Επίσης δεν θέλω να κουνιέται μόνιμα γιατί θα είναι λες και είμαι σε καράβι. Υπαρχουν σταθερες ε; Είδα καποια πραγματα αλλά δεν εβγαλα ακρη. Δεν είδα μεγαλη ποικιλία στο ίντερνετ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Evi 89 είπε:

Γεια σας κοριτσια! Εχω μια ερώτηση. Οι πολυθρόνες θηλασμού κάνουν και για ύπνο; Δηλαδή αν πάρω μία απο τώρα που είμαι 23 βδομάδων θα με βολεψει πιστεύετε; Επίσης δεν θέλω να κουνιέται μόνιμα γιατί θα είναι λες και είμαι σε καράβι. Υπαρχουν σταθερες ε; Είδα καποια πραγματα αλλά δεν εβγαλα ακρη. Δεν είδα μεγαλη ποικιλία στο ίντερνετ

Τι εννοείς; να κοιμάσαι εσυ ή να κοιμίζεις τα μωρά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Τι εννοείς; να κοιμάσαι εσυ ή να κοιμίζεις τα μωρά;

Να κοιμάμαι τώρα μέχρι να γεννήσω γιατί δεν μπορώ να ξαπλώνω, και αργότερα για τα μωρα να υποθέσω. Δεν έχω ιδέα. Δεν θα χρειαστεί να τα κοιμίζω και να τα θηλάζω εκεί; Για αργότερα να κοιμάμαι στην πολυθρόνα δε νομίζω. Για τώρα πιο πολύ.. απλά αν δεν κάνει, μηπως πάρω κανονική πολυθρονα να την βάλω σαλόνι. Εκτός απο την θηλασμού δηλαδή..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Evi 89 είπε:

Να κοιμάμαι τώρα μέχρι να γεννήσω γιατί δεν μπορώ να ξαπλώνω, και αργότερα για τα μωρα να υποθέσω. Δεν έχω ιδέα. Δεν θα χρειαστεί να τα κοιμίζω και να τα θηλάζω εκεί; Για αργότερα να κοιμάμαι στην πολυθρόνα δε νομίζω. Για τώρα πιο πολύ.. απλά αν δεν κάνει, μηπως πάρω κανονική πολυθρονα να την βάλω σαλόνι. Εκτός απο την θηλασμού δηλαδή..

Δεν ξέρω αν υπάρχει επιλογή να μη λικνίζεται. Μπορείς όμως να πάρεις ένα τηλέφωνο στα Λητω ή στα kiddo που έχουν τις πολυθρόνες και να ρωτήσεις. Σίγουρα θεωρώ από καναπέ θα είναι πιο άνετη για ύπνο. Εμάς σήμερα ήρθε αλλά και να τη στήσει ο άντρας μου δεν είμαι σπίτι για να τη δοκιμάσω..😢 Και γιατί να μην τη βάλεις κ μετά στο σαλόνι; Έχεις κάτσει ποτε σε τέτοια πολυθρόνα; Εγώ όταν τη δοκίμασα έπαθα ΣΟΚ!! Ερωτεύτηκα!! Εννοείται πως μετά πάει σαλόνι!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Δεν ξέρω αν υπάρχει επιλογή να μη λικνίζεται. Μπορείς όμως να πάρεις ένα τηλέφωνο στα Λητω ή στα kiddo που έχουν τις πολυθρόνες και να ρωτήσεις. Σίγουρα θεωρώ από καναπέ θα είναι πιο άνετη για ύπνο. Εμάς σήμερα ήρθε αλλά και να τη στήσει ο άντρας μου δεν είμαι σπίτι για να τη δοκιμάσω..😢 Και γιατί να μην τη βάλεις κ μετά στο σαλόνι; Έχεις κάτσει ποτε σε τέτοια πολυθρόνα; Εγώ όταν τη δοκίμασα έπαθα ΣΟΚ!! Ερωτεύτηκα!! Εννοείται πως μετά πάει σαλόνι!! 

Γεια σου Άννυ! Πώς πας;; Θα πάρω ναι αν ειναι! Δεν έχω κάτσει όχι! Πρώτη φορά μαμά και τώρα τα μαθαίνω! Λες να μην πάρω δυο δηλαδή;; Να την πάω σαλόνι! Ωραία δεν το σκέφτηκα! Εσένα κουνιέται; Και σε βολεύει κ στο σαλόνι δηλαδή; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Evi 89 γιατί δεν βολεύεσαι στο κρεβατι για υπνο; έχεις παλινδρόμηση; το λικνισμα πάντως βοηθάει πολύ τα μωρά για να κοιμηθούν, να χαλαρώσουν, με τους κολικους κλπ. Και αυτό είναι και το νόημα των συγκεκριμένων πολυθρόνων. Αν έχεις σκοπό να πάρεις πάντως αξίζει να πάρεις από τώρα.

 @annie! μου αρέσει πολύ αυτή από kiddo. Φαινεται πολύ κομψή σε σύγκριση με άλλες που είδα. Και ταιριαζει σε ολους τους χώρους. Ποιο χρώμα πηρες; Γκρι ή μπεζ; 

Έχω ψηθεί όπως καταλάβατε χεχε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

@Evi 89 γιατί δεν βολεύεσαι στο κρεβατι για υπνο; έχεις παλινδρόμηση; το λικνισμα πάντως βοηθάει πολύ τα μωρά για να κοιμηθούν, να χαλαρώσουν, με τους κολικους κλπ. Και αυτό είναι και το νόημα των συγκεκριμένων πολυθρόνων. Αν έχεις σκοπό να πάρεις πάντως αξίζει να πάρεις από τώρα.

 @annie! μου αρέσει πολύ αυτή από kiddo. Φαινεται πολύ κομψή σε σύγκριση με άλλες που είδα. Και ταιριαζει σε ολους τους χώρους. Ποιο χρώμα πηρες; Γκρι ή μπεζ; 

Έχω ψηθεί όπως καταλάβατε χεχε

Έχω διαφραγματοκήλη και πιέζεται υπερβολικά το σύστημα όλο ήδη. Λες και δεν μπορω να πάρω ανάσα. Ταχυπαλμίες προσπαθώ να αποφυγω.. αλλά γενικώς χάλια ναι. Σκεφτόμουν μήπως υπάρχει 2 σε 1. Θα κοιτάξω εκει που είπατε και θα πάρω και τηλ! Γιατί ναι σκέφτομαι να πάρω οπου να ναι!  Εσύ κοιμάσαι καλά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Antelope @Evi 89 εγώ πρώτη φορά στα kiddo κάθισα. Κουνιέται κ η πολυθρόνα κ το υποπόδιο. Βασικά την έχω δει και στα orchestra ακριβώς η ίδια ήταν απλά στο 2ο την είχαν πιο ακριβή. Δεν τη στήσαμε ακόμα γιατί μένουμε στη μαμά μου λόγω κατάστασης. Αύριο λογικά θα τη στήσει ο άντρας μου κ γω θα τη δω από βδομάδα που θα πάμε από κει για να δω πως θα μπουν τα έπιπλα. Τη γκρι πήρα γιατί μετά θα ταιριάζει στο σαλόνι. Μια φίλη την έχει ήδη στο σαλόνι μέχρι να γεννηθεί η μπέμπα. Ερωτευμένη κ αυτή με την πολυθρόνα μαλώνει με τον άντρα της ποιος θα πρώτο κάτσει. Καλά είμαι, έκανα την καμπύλη σήμερα και μου βγήκε διαβήτης κύησης όποτε αύριο παω ενδοκρινολόγο να δούμε τι θα μου πει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Evi 89 πω πω πολύ ζόρικο αυτό που περνάς. Εγώ καλά κοιμάμαι. Το μονο πρόβλημα είναι ότι ξυπνάω πολλές φορές για τουαλέτα σχεδόν με πόνο στην κύστη. Η μπέμπα είναι μάλλον πολύ χαμηλά και πιέζει. Επίσης νιώθω τις κλωτσιές της πολυ χαμηλά, σχεδόν στον κόλπο 😯

@annie! Ελπίζω να ρυθμίζεται με διατροφή το σάκχαρο σου. Είμαστε όλες υποψήφιες για διαβήτη κύησης εμείς με τα δίδυμα. Αλλά ευτυχώς είναι κάτι που φτιάχνει στην έσχατη με ινσουλίνη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Antelope είπε:

@Evi 89 πω πω πολύ ζόρικο αυτό που περνάς. Εγώ καλά κοιμάμαι. Το μονο πρόβλημα είναι ότι ξυπνάω πολλές φορές για τουαλέτα σχεδόν με πόνο στην κύστη. Η μπέμπα είναι μάλλον πολύ χαμηλά και πιέζει. Επίσης νιώθω τις κλωτσιές της πολυ χαμηλά, σχεδόν στον κόλπο 😯

@annie! Ελπίζω να ρυθμίζεται με διατροφή το σάκχαρο σου. Είμαστε όλες υποψήφιες για διαβήτη κύησης εμείς με τα δίδυμα. Αλλά ευτυχώς είναι κάτι που φτιάχνει στην έσχατη με ινσουλίνη

Ακριβώς όπως τα λες είναι κοριτσάκι μου. Πάντως από χθες που μετριέμαι, είπα να παω κ να έχω να δείξω κάτι στον ενδοκρινολόγο, έχει η μάνα μου μετρητή, είμαι σε χαμηλά επίπεδα. Κάτω από 85 μόνιμα. Όπως και να χει είναι κάτι που φτιάχνει όπως είπες κ συ!! Κ μένα η μικρή κλωτσάει χαμηλά, μετά την περιδεση ανέβηκε λίγο κ δεν το νιώθω τόσο έντονα. Πριν νόμιζα ότι θα βγάλει χέρι ή πόδι από κάτω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Antelope είπε:

@Evi 89 πω πω πολύ ζόρικο αυτό που περνάς. Εγώ καλά κοιμάμαι. Το μονο πρόβλημα είναι ότι ξυπνάω πολλές φορές για τουαλέτα σχεδόν με πόνο στην κύστη. Η μπέμπα είναι μάλλον πολύ χαμηλά και πιέζει. Επίσης νιώθω τις κλωτσιές της πολυ χαμηλά, σχεδόν στον κόλπο 😯

@annie! Ελπίζω να ρυθμίζεται με διατροφή το σάκχαρο σου. Είμαστε όλες υποψήφιες για διαβήτη κύησης εμείς με τα δίδυμα. Αλλά ευτυχώς είναι κάτι που φτιάχνει στην έσχατη με ινσουλίνη

Eίναι όντως.. και με αγχώνει κιόλας γιατί πάνω που είχα ηρεμήσει με έπιασαν ξανα τα περίεργα και δεν το χαίρομαι. Τι ν πεις.. δεν είναι όλα εύκολα! Δηλαδή στις επόμενες βδομάδες απο κατούρημα τι θα γίνει;; Θα γίνεται πιο συχνά;; Μονο που χρειάζεται να σηκωθεις μες στο βραδυ κλπ δε το λες και εύκολο.. 

 

@annie! δεν ξέρω από αυτά αλλά αφού λέτε ότι ρυθμίζεται εντάξει! Χαίρομαι.. να μας πεις νεότερα! 
 

κορίτσια θα δω και θα πάρω και τηλ οπως ειπατε ευχαριστώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλους. Ειμαι νεα στο φορουμ κ θα ήθελα την βοηθεια σας. Βρισκομαι σε διδυμη κυηση μετα απο ivf με την 2η προσπάθεια.  Ειμαι 15εβδ+5ημερων αλλα η κοιλια μου δεν έχει μεγαλώσει κατω χαμηλα. Ανησυχω μηπως κατι δεν πάει καλά. Τελευταια επίσκεψη ειχα πριν 2 εβδ κ ολα ήταν φυσιολογικα οπως κ η αυχενική διαφανεια που εκανα πριν 1μηνα. Παρολ αυτα διαβάζοντας σε διάφορα site γιατρων ολοι αναφέρουν ότι η γυναικα σε διδυμα φουσκώνει νωριτερα αποτι σε μια μονιρη κυηση. Ειμαι προβληματισμένη κ θα ηθελα την γνωμη σας. Ποτε διαπιστώσατε οτι μεγαλωσε η κοιλίτσα σας στην διδυμη κυηση? Ο γιατρος μου δεν μου ανέφερε κάτι ειχε πει την τελευταία φορά οτι ειναι νωρίς.  Εγω ειμαι ανήσυχη γιατι ταλαιπωρηθηκαμε αρκετά για να μείνω εγκυος μάλιστα έχω στο ιστορικό μου μια εξωμητρια κυηση κ ειμαι με μια σάλπιγγα (2015) και απο τοτε εως της 10 Αύγουστου του 2020 που καταφύγαμε στην 2η επιτυχημενη εξωσωματικη ειχα κανει αρκετές θεραπείες με φαρμακευτική αγωγή κ 3 σπερματεγχυσεις. Οποτε τωρα που τα καταφέραμε φοβαμαι μην κατι δεν πάει καλά. Θα εκτιμούσα την εμπειρία σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλα καλά με το γιατρό. Προσεγμένη διατροφή για αρχή χωρίς καθόλου γλυκά κλπ κ βλέπουμε. Σε γενικές γραμμές όλα καλά!! Και δεν αλλάζει κάτι κ για μένα ουσιαστικό. Ότι έτρωγα κ πριν, απλά θα μετριέμαι για να βλέπουμε τι γίνεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια και καλή Παρασκευούλα.Ξεκιναω σήμερα το φαρμακευτικό μου πρωτόκολλο.Πρωτος υπέρηχος 8 Μαϊου.Ευχομαι η δεύτερη ετ να είναι η τυχερή ♥️🙏♥️
    • Πωπω βρε κορίτσι μου τι περασες;! Δόξα το Θεό είσαι καλύτερα τώρα, εύχομαι περαστικά να είναι όλα στο τέλος και θα ηρεμήσετε μετά! Μην ακούς κανέναν, να κάνεις όπως νιώθεις εσύ καλά, οι γύρω πάντα λένε!
    • Καλημέρα Ιωάννα μου, πως είσαι; το μικρό σου; καλά εμείς δόξα το Θεό, τώρα περιμένω από μέρα σε μέρα το δεύτερο😊
    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...