Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διδυμομανούλες 2021


annie!

Recommended Posts

στις πριν 12 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Κι εμείς στο ίδιο κρεβάτι! Και το ευχαριστιομαστε πολύ! Ένα μεσημέρι ξάπλωσα μόνη μου και μου φαινόταν πολύ περίεργο

Εμείς στην Γερμανία μια χαρά ήμασταν αλλά στην Ελλάδα έχουμε πολυ μικρό κρεββάτι από τα φοιτητικά χρόνια και δεν χωράμε και οι 4... Κοιμόμαστε εγκαρσια με τα πόδια μας σε καρέκλες γιατί βγαίνουν έξω από το κρεββάτι 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.9k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 15 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Να σου ζήσουν! Να ναι γερά και τυχερά τα μωράκια σου! Εγώ δεν καιγόμουν  να θηλασω αποκλειστικά, μη σου πω ότι ήθελα να δίνω τουλάχιστον ένα γεύμα μπουκάλι την ημέρα ούτως ή άλλως. Και όντως στην αρχή έδινα αρκετό ξένο (ιδίως στην μπέμπα που δεν έπιανε καλά και με πονούσε). Τώρα όμως 5 μηνών θηλάζω αποκλειστικά απλά γιατί βολεύει και μου είναι πανεύκολο. Στην κλινική μάλιστα νομίζω δεν θήλασα σχεδόν καθόλου. Άντε κανένα μεζεδάκι για το πρωτόγαλα. Μιλάμε για σταγόνες. Ήξερα από την προηγούμενη εμπειρία μου οτι την 3η-4η μερα θα έρθει το γάλα. Στην αρχή ήταν αρκετά δύσκολο, οπότε είπα θα τα βάζω στο στήθος κι ο,τι πιάσουν. Κι έτσι έγινε και κάθε μέρα έπιναν και καλύτερα μέχρι που σταμάτησα τελείως το ξένο, δεν είχε νόημα. Με βοήθησε πολύ το μαξιλάρι για δίδυμα (brest friend), τώρα σπάνια το χρησιμοποιώ γιατί πίνουν σε 5 λεπτά. Θα έλεγα να μην τρελαθείς, αλλά να τα βάζεις έστω και για λίγο πριν (ή μετά) το μπουκάλι. Αν ειχες ενα θα σου ελεγα συνέχεια στήθος, αλλά Το ότι είναι δύο τα μωρά βοηθάει για να μην χαθεί η παραγωγή ακόμα κι αν ένα δεν πιει και για μέρες. Αν ένα πιάνει καλύτερα ξεκινα με αυτό, θα αρχίσει να τρέχει και το άλλο στήθος και θα βοηθήσει το άλλο να πιει πιο εύκολα γιατί θα του έρθει έτοιμο γάλα, χωρίς πολλή προσπάθεια. Πώς ειστε τωρα; έχεις κανένα θέμα πχ πληγωμένες θηλές; εμένα με βοήθησαν τα κοχύλια σε αυτό και η λανολινη. Οι πρώτες 2 εβδομάδες είναι δύσκολες κατά τη γνώμη μου. Πες μας λεπτομέρειες για να σου βρούμε λύσεις!

Σε ευχαριστώ πολύ. Δυστυχώς δεν κατάφερα ακόμη να θηλάσω αποκλειστικά. Στην αρχή ξεκινάνε με θηλασμό ρευονται κανονικά αλλά μετά ξανά κλαίνε και πεινάμε και δίνω μπουκάλι. Με προβληματίζει λίγο γιατί η πρώτη είναι αρκετά αδυνατούλα, γεννήθηκε 2250 έναντι 2750 σε σχέση με την άλλη. Νομίζω δεν μεγαλώνει. Αύριο έχουμε πρώτη φορά παιδίατρο για να δούμε πως θα πάει. Αν έχει κάποια κοπέλα κατι αντίστοιχο να μου πει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η mariamp είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ. Δυστυχώς δεν κατάφερα ακόμη να θηλάσω αποκλειστικά. Στην αρχή ξεκινάνε με θηλασμό ρευονται κανονικά αλλά μετά ξανά κλαίνε και πεινάμε και δίνω μπουκάλι. Με προβληματίζει λίγο γιατί η πρώτη είναι αρκετά αδυνατούλα, γεννήθηκε 2250 έναντι 2750 σε σχέση με την άλλη. Νομίζω δεν μεγαλώνει. Αύριο έχουμε πρώτη φορά παιδίατρο για να δούμε πως θα πάει. Αν έχει κάποια κοπέλα κατι αντίστοιχο να μου πει

Εμένα γεννήθηκαν 2310 η μικρή κ 2790 ο μικρός. Τα πήρα 2050 κ 2600 από το μαιευτήριο. Μέχρι να γίνουν 30 ημερών έδινα σε κάθε γεύμα πρώτα 30ml ξένο κ μετά θήλαζα. Όσο μπορούσαν γιατί ειδικά η μικρή κουραζόταν παρα πολύ εύκολα. Έτρωγαν ανα 2ωρο. Αν κοιμόταν τα ξυπνούσαμε. Κάθε μέρα δυνάμωνε βέβαια όλο κ περισσότερο. Όταν έγιναν 1 μηνών είχαν πάρει το επιθυμητό βάρος κ ξεκίνησα σταδιακά ανα 3-5 μέρες να κόβω από ένα μπιμπερό κ πλέον ταιζαμε ανα 3ωρο. Σιγά σιγά κόψαμε όλα τα μπιμπερό εκτός από το βραδινό που το κράτησα από δίκη μου επιλογή γιατί μου κοιμόταν αρκετά κ δεν ήθελα να το χαλάσω. Ότι χρειαστείς πες μας!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η annie! είπε:

Εμένα γεννήθηκαν 2310 η μικρή κ 2790 ο μικρός. Τα πήρα 2050 κ 2600 από το μαιευτήριο. Μέχρι να γίνουν 30 ημερών έδινα σε κάθε γεύμα πρώτα 30ml ξένο κ μετά θήλαζα. Όσο μπορούσαν γιατί ειδικά η μικρή κουραζόταν παρα πολύ εύκολα. Έτρωγαν ανα 2ωρο. Αν κοιμόταν τα ξυπνούσαμε. Κάθε μέρα δυνάμωνε βέβαια όλο κ περισσότερο. Όταν έγιναν 1 μηνών είχαν πάρει το επιθυμητό βάρος κ ξεκίνησα σταδιακά ανα 3-5 μέρες να κόβω από ένα μπιμπερό κ πλέον ταιζαμε ανα 3ωρο. Σιγά σιγά κόψαμε όλα τα μπιμπερό εκτός από το βραδινό που το κράτησα από δίκη μου επιλογή γιατί μου κοιμόταν αρκετά κ δεν ήθελα να το χαλάσω. Ότι χρειαστείς πες μας!! 

Σε ευχαριστώ πολυ. Με βοήθησες αρκετά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η mariamp είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ. Δυστυχώς δεν κατάφερα ακόμη να θηλάσω αποκλειστικά. Στην αρχή ξεκινάνε με θηλασμό ρευονται κανονικά αλλά μετά ξανά κλαίνε και πεινάμε και δίνω μπουκάλι. Με προβληματίζει λίγο γιατί η πρώτη είναι αρκετά αδυνατούλα, γεννήθηκε 2250 έναντι 2750 σε σχέση με την άλλη. Νομίζω δεν μεγαλώνει. Αύριο έχουμε πρώτη φορά παιδίατρο για να δούμε πως θα πάει. Αν έχει κάποια κοπέλα κατι αντίστοιχο να μου πει

Είναι και στο μωρό πάντως κορίτσι μου. Δηλαδή εμένα ο μικρός γεννήθηκε 2300 και έπινε αποκλειστικά από μένα. Η μικρη γεννήθηκε 2750 και της δίναμε συμπλήρωμα για κανένα μήνα (περίπου 100-120 ml την ημέρα). Στο τέλος του πρώτου μήνα η μικρή ήταν όσο ο μικρός ενώ γεννήθηκαν με μισό κιλό διαφορά. Σκέψου ότι η μικρή έκανε 15 μέρες να ανακτήσει το βάρος της γέννας ενώ ο μικρός μόνο 4 μέρες (πριν βγούμε από το μαιευτήριο ήδη ήταν πιο βαρύς). 

Πάντως σε καταλαβαίνω για το άγχος σου με το μικρότερο μωρό. Και εγώ ανησυχούσα αρκετά. Απλά ήμουν τυχερή γιατί κάθε δεύτερη μέρα ερχόταν μαία στο σπίτι και τα ζυγιζαμε και βλέπαμε ότι ο μικρός παίρνει παραπάνω από 250γρ την εβδομάδα που είναι μια καλή πρόσληψη για θηλαζοντα βρέφη. Ίσως εάν τα ζυγίζεις συστηματικά να ξεαγχωθεις 😊 Και ο παιδίατρος εάν είναι σύμβουλος θηλασμού θα βοηθήσει πολύ στις αποφάσεις που θα πάρετε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!!!! @Nefeliapεμείς ξεκινησαμε στερεές και τα φαγητά τα βράζω σε κατσαρόλα και ύστερα πολτοποιω σε μπλέντερ που φτιάχνω τα smoothie, με έχει βολέψει μια χαρά!!! Όσον αφορά τις βόλτες έχω πάει κάποιες φορές για μπάνιο μόνη μου καμιά ώρα (είμαστε δίπλα στη θάλασσα).. αυτά τίποτα άλλο!!! 

@mariamp να σου ζήσουν τα μωράκια!!! Εγώ θηλάζω αποκλειστικά τα μωράκια μου, είναι τώρα 7 μηνών, δίνω μόνο ένα μπουκάλι ξένο το βράδυ στη μία από τις δύο!! Εγώ δυσκολεύτηκα αρκετά στην αρχή, επειδή ηταν από τη θερμοκοιτίδα και μικρούλες (2090 και 2400), ξεκίνησα με θήλαστρο και τους έδινα το δικό μου με μπιμπερό και μετά σιγά σιγά πρόσθετα θηλασμους!

@annie! με το καλό η βάφτιση, εμείς λέμε για του χρόνου!!!

Κορίτσια μου κι εγώ εδώ στο τρέξιμο, όλη νύχτα χθες μάτι δεν έκλεισα, κάθε λίγο και λιγάκι σηκωνόταν η μία!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sweetie79 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!!!! @Nefeliapεμείς ξεκινησαμε στερεές και τα φαγητά τα βράζω σε κατσαρόλα και ύστερα πολτοποιω σε μπλέντερ που φτιάχνω τα smoothie, με έχει βολέψει μια χαρά!!! Όσον αφορά τις βόλτες έχω πάει κάποιες φορές για μπάνιο μόνη μου καμιά ώρα (είμαστε δίπλα στη θάλασσα).. αυτά τίποτα άλλο!!! 

@mariamp να σου ζήσουν τα μωράκια!!! Εγώ θηλάζω αποκλειστικά τα μωράκια μου, είναι τώρα 7 μηνών, δίνω μόνο ένα μπουκάλι ξένο το βράδυ στη μία από τις δύο!! Εγώ δυσκολεύτηκα αρκετά στην αρχή, επειδή ηταν από τη θερμοκοιτίδα και μικρούλες (2090 και 2400), ξεκίνησα με θήλαστρο και τους έδινα το δικό μου με μπιμπερό και μετά σιγά σιγά πρόσθετα θηλασμους!

@annie! με το καλό η βάφτιση, εμείς λέμε για του χρόνου!!!

Κορίτσια μου κι εγώ εδώ στο τρέξιμο, όλη νύχτα χθες μάτι δεν έκλεισα, κάθε λίγο και λιγάκι σηκωνόταν η μία!!! 

Αααχ αυτά τα ξενύχτια!!! Πήγαν κιόλας 7 μηνών οι μικρές σου εε? Φοβερό! Σε λίγο θα μπουσουλανε 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Sweetie79 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!!!! @Nefeliapεμείς ξεκινησαμε στερεές και τα φαγητά τα βράζω σε κατσαρόλα και ύστερα πολτοποιω σε μπλέντερ που φτιάχνω τα smoothie, με έχει βολέψει μια χαρά!!! Όσον αφορά τις βόλτες έχω πάει κάποιες φορές για μπάνιο μόνη μου καμιά ώρα (είμαστε δίπλα στη θάλασσα).. αυτά τίποτα άλλο!!! 

@mariamp να σου ζήσουν τα μωράκια!!! Εγώ θηλάζω αποκλειστικά τα μωράκια μου, είναι τώρα 7 μηνών, δίνω μόνο ένα μπουκάλι ξένο το βράδυ στη μία από τις δύο!! Εγώ δυσκολεύτηκα αρκετά στην αρχή, επειδή ηταν από τη θερμοκοιτίδα και μικρούλες (2090 και 2400), ξεκίνησα με θήλαστρο και τους έδινα το δικό μου με μπιμπερό και μετά σιγά σιγά πρόσθετα θηλασμους!

@annie! με το καλό η βάφτιση, εμείς λέμε για του χρόνου!!!

Κορίτσια μου κι εγώ εδώ στο τρέξιμο, όλη νύχτα χθες μάτι δεν έκλεισα, κάθε λίγο και λιγάκι σηκωνόταν η μία!!! 

Τι θα γινει με τα ξενυχτια δε ξερω ..εχω  ψοφησει.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπερα.. Να σας ζήσουν τα μωράκια σας. Περιμένω κ εγώ δίδυμα κ θα ήθελα να σας ρωτησω σχετικά με το καρότσι που αγοράσατε. Θα ήθελα να μου προτεινετε καποια. μετά από τη χρήση τόσο καιρό είστε ικανοποιημένες? Είναι καλυτερα  να προτιμησω τα καροτσια τα σκέτα η αυτά που είναι 3 σε 1  βολεύουν περισσοτερο?? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Panika είπε:

Κορίτσια καλησπερα.. Να σας ζήσουν τα μωράκια σας. Περιμένω κ εγώ δίδυμα κ θα ήθελα να σας ρωτησω σχετικά με το καρότσι που αγοράσατε. Θα ήθελα να μου προτεινετε καποια. μετά από τη χρήση τόσο καιρό είστε ικανοποιημένες? Είναι καλυτερα  να προτιμησω τα καροτσια τα σκέτα η αυτά που είναι 3 σε 1  βολεύουν περισσοτερο?? 

Καλησπέρα κοπέλα μου, με το καλό τα μωράκια σου!!! Εμείς έχουμε το book for two και είμαι απόλυτα ικανοποιημένη!! Πάει παντού. Γενικά να έχεις υπόψιν σε πεζοδρόμια δε χωράς και στις πόρτες είσαι τσίμα τσίμα με διδυμοκάροτσο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/7/2021 at 6:04 ΜΜ, ο/η Panika είπε:

Κορίτσια καλησπερα.. Να σας ζήσουν τα μωράκια σας. Περιμένω κ εγώ δίδυμα κ θα ήθελα να σας ρωτησω σχετικά με το καρότσι που αγοράσατε. Θα ήθελα να μου προτεινετε καποια. μετά από τη χρήση τόσο καιρό είστε ικανοποιημένες? Είναι καλυτερα  να προτιμησω τα καροτσια τα σκέτα η αυτά που είναι 3 σε 1  βολεύουν περισσοτερο?? 

Συγχαρητήρια! Ποτε γεννας κοριτσι; pegperego μακράν με διαφορα !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η annie! είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου, με το καλό τα μωράκια σου!!! Εμείς έχουμε το book for two και είμαι απόλυτα ικανοποιημένη!! Πάει παντού. Γενικά να έχεις υπόψιν σε πεζοδρόμια δε χωράς και στις πόρτες είσαι τσίμα τσίμα με διδυμοκάροτσο.

Σ'ευχαριστώ πολυ! Αυτό φοβάμαι ότι δε θα μπορω να παω πουθενα μόνη μου γιατί δεν θα είμαι καθόλου καλή στην οδήγηση του καροτσιου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Συγχαρητήρια! Ποτε γεννας κοριτσι; pegperego μακράν με διαφορα !!!

Ευχαριστώ πολυ! Πητ 7/1 αλλά λογικά θα παμε νωρίτερα.. Χριστουγεννιάτικο δώρο θα είναι!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Panika είπε:

Ευχαριστώ πολυ! Πητ 7/1 αλλά λογικά θα παμε νωρίτερα.. Χριστουγεννιάτικο δώρο θα είναι!! 

Τι ωραια ! Ναι λογικα περιπου 17/12! Αν αντεξεις και πιο μετα ναι χριστουγεννιάτικα :-) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/7/2021 at 10:47 ΠΜ, ο/η Magaiver είπε:

Αααχ αυτά τα ξενύχτια!!! Πήγαν κιόλας 7 μηνών οι μικρές σου εε? Φοβερό! Σε λίγο θα μπουσουλανε 😊

Ναι μεγαλώσανε!!!! Περιμένουμε το μοουσουλημα τώρα, να δω πως θα τις μαζεύω τότε 😂😂

Εσείς τι κάνετε πόσο είστε τώρα??? 

@Nefeliap

Κι εγώ το ίδιο αναρωτιέμαι για τα ξενύχτια!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Sweetie79 είπε:

Ναι μεγαλώσανε!!!! Περιμένουμε το μοουσουλημα τώρα, να δω πως θα τις μαζεύω τότε 😂😂

Εσείς τι κάνετε πόσο είστε τώρα??? 

@Nefeliap

Κι εγώ το ίδιο αναρωτιέμαι για τα ξενύχτια!!!! 

Ασε δεν αντεχω αλλο πραγματικα και διαβαζω σε καποια γκρουπ φβ οτι μεχρι 2 ακομα ξυπνανε και εχω τρελαθει..τωρα θα κοιμηθω και ο μικρος θα ξυπνησει 1:30 ή 2 , η μικρή 3:30 ή 4 μετα ο μικρος ξανά 5:30 κ η μικρη 6 και ταιζω γαλα το πρωι και παλι καπακι κοιμίζω.κ μετα τα γευματα ολο κοιμίζω!! Και εσυ; Καθε 3 ωρες εμενα τρωνε και παντα θελουν υπνο αλλιως ξεκιναει γκρινια! Εσεις τι κανετε ρε κοριτσια;;;κ οκ να κοιμισω αλλα και δυσκολα  κοιμουνται και αν κοιμηθουνε μετα ξανα ξυπνανε κ ξανακοιμίζω. !!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Ασε δεν αντεχω αλλο πραγματικα και διαβαζω σε καποια γκρουπ φβ οτι μεχρι 2 ακομα ξυπνανε και εχω τρελαθει..τωρα θα κοιμηθω και ο μικρος θα ξυπνησει 1:30 ή 2 , η μικρή 3:30 ή 4 μετα ο μικρος ξανά 5:30 κ η μικρη 6 και ταιζω γαλα το πρωι και παλι καπακι κοιμίζω.κ μετα τα γευματα ολο κοιμίζω!! Και εσυ; Καθε 3 ωρες εμενα τρωνε και παντα θελουν υπνο αλλιως ξεκιναει γκρινια! Εσεις τι κανετε ρε κοριτσια;;;κ οκ να κοιμισω αλλα και δυσκολα  κοιμουνται και αν κοιμηθουνε μετα ξανα ξυπνανε κ ξανακοιμίζω. !!!!!

αυτοί οι κύκλοι ταίσματος-κοιμίσματος δεν τελειώνουν ποτέ. μερικές μέρες νομίζω ότι δεν κάνουμε τίποτα άλλο από αυτά τα δύο. όταν τελειώνει ο ένας αρχίζει ο άλλος. αυτό που έχει βολέψει τον τελευταίο καιρό είναι το εξής: με το που ξυπνάνε αλλάζω, ταίζω, μετά μένουν ξύπνια περίπου 2 ώρες και όταν πάνε να αρχίσουν την γκρίνια ξανακοιμίζω χωρίς να ταίσω. θα φάνε μόλις ξυπνήσουν, έστω και 20 λεπτά να κοιμηθούν. τη νύχτα προσπαθώ να τα βάλω για ύπνο γύρω στις 9 μετά το γάλα και κατά τη διάρκεια της νύχτας ξυπνάνε μόνο για να φάνε και ξανακοιμούνται αμέσως (δεν τα κρατάω να ρευτούν, θηλάζω όμως) μέχρι τις 8 που θα ξυπνήσουν για πρωί. Ενδεικτικά:

8:00 πρωινό ξύπνημα-τάισμα

10:00 ύπνος

11:00 ξύπνημα-τάισμα

13:00 ύπνος

14:00 ξύπνημα - τάισμα

17:00 ύπνος

18:00 ξύπνημα - τάισμα

21:00 μπάνιο - τάισμα - ύπνος

22:00 - 8:00 ύπνος με ενδιάμεσα ξυπνήματα για τάισμα (ξυπνάνε τουλάχιστον 2-3 φορές συγχρονισμένα)

φυσικά αν δω σημάδια πείνας/νύστας ενδιάμεσα πράττω αναλόγως. για αυτό λέω ότι το πρόγραμμα αυτό είναι ενδεικτικό, ποτέ δεν γίνεται ακριβώς. Αλλά παρατηρώ ότι είναι πιο ήρεμα όταν ξέρω πάνω-κάτω εγώ τι θα επακολουθήσει για να έχουν κι αυτά μια ρουτίνα και να παίρνουμε κι εμείς μια ανάσα. Ό,τι και να λέμε, τα δίδυμα θέλουν χέρια. Είναι φοβερά εξαντλητικό να τα κάνεις όλα μόνη σου. Άσε που για να τα κοιμίσω ταυτόχρονα μόνη μου θέλω περίπου δύο ώρες, ενώ αν είμαι με κάποιον άλλο κοιμούνται σε 10 λεπτά το πολύ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/7/2021 at 6:04 ΜΜ, ο/η Panika είπε:

Κορίτσια καλησπερα.. Να σας ζήσουν τα μωράκια σας. Περιμένω κ εγώ δίδυμα κ θα ήθελα να σας ρωτησω σχετικά με το καρότσι που αγοράσατε. Θα ήθελα να μου προτεινετε καποια. μετά από τη χρήση τόσο καιρό είστε ικανοποιημένες? Είναι καλυτερα  να προτιμησω τα καροτσια τα σκέτα η αυτά που είναι 3 σε 1  βολεύουν περισσοτερο?? 

εμάς μας χάρισαν ένα aria twin δεύτερο χέρι. πολύ ελαφρύ και ευέλικτο. Βολεύει αν είμαι μόνη μου ή με άλλο άτομο και τον 2,5 ετών αδερφό τους. Αλλά πιο συχνά χρησιμοποιούμε δύο μονά καρότσια που κουμπώνουν πάνω τα αυγά και ακόμα τους αρέσει να κοιτάνε προς εμάς, αντί για προς το δρόμο που αναγκαστικά είναι τα σκέτα καρότσια. Τα μονά είναι ένα PegPerego και ένα Inglesina. Το peg perego το αγαπώ. Δεν ξέρω όμως πώς είναι το διπλό. Ξέρω, δεν σε βοηθάω γιατί εσύ θα θες ένα καρότσι και όχι τρία! Με το καλό τα διδυμάκια σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Ασε δεν αντεχω αλλο πραγματικα και διαβαζω σε καποια γκρουπ φβ οτι μεχρι 2 ακομα ξυπνανε και εχω τρελαθει..τωρα θα κοιμηθω και ο μικρος θα ξυπνησει 1:30 ή 2 , η μικρή 3:30 ή 4 μετα ο μικρος ξανά 5:30 κ η μικρη 6 και ταιζω γαλα το πρωι και παλι καπακι κοιμίζω.κ μετα τα γευματα ολο κοιμίζω!! Και εσυ; Καθε 3 ωρες εμενα τρωνε και παντα θελουν υπνο αλλιως ξεκιναει γκρινια! Εσεις τι κανετε ρε κοριτσια;;;κ οκ να κοιμισω αλλα και δυσκολα  κοιμουνται και αν κοιμηθουνε μετα ξανα ξυπνανε κ ξανακοιμίζω. !!!!!

Πόσο είστε τώρα? Βρε τα μικρούλια όλο ξυπνάνε. Πόσα ml πίνετε? Εμείς πλεον 150 αλλά δε ξυπνάνε τη νυχτα. Σκέψου χθες έφαγαν 10:30 κ ξυπνησαν 6:30 για φαγητο. Τις περισσοτερες φορές 5-5μιση κ την ημέρα ανά 4ωρο 150ml. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/7/2021 at 4:07 ΜΜ, ο/η Antelope είπε:

εμάς μας χάρισαν ένα aria twin δεύτερο χέρι. πολύ ελαφρύ και ευέλικτο. Βολεύει αν είμαι μόνη μου ή με άλλο άτομο και τον 2,5 ετών αδερφό τους. Αλλά πιο συχνά χρησιμοποιούμε δύο μονά καρότσια που κουμπώνουν πάνω τα αυγά και ακόμα τους αρέσει να κοιτάνε προς εμάς, αντί για προς το δρόμο που αναγκαστικά είναι τα σκέτα καρότσια. Τα μονά είναι ένα PegPerego και ένα Inglesina. Το peg perego το αγαπώ. Δεν ξέρω όμως πώς είναι το διπλό. Ξέρω, δεν σε βοηθάω γιατί εσύ θα θες ένα καρότσι και όχι τρία! Με το καλό τα διδυμάκια σου!

Ευχαριστώ πολυ! Κ εσυ να τα χαίρεσαι!  Πάντως έχετε όλες καροτσια που τα μωρά είναι δίπλα δίπλα απ'οτι καταλαβαίνω.. Σκεφτόμουν για να μπορώ να κινούμαι πιο ευκολα μήπως έπαιρνα αυτά που τα μωρά είναι μπροστά πισω.. Βρήκα ένα ωραίο της cybex που γίνεται ευκολα κ μόνο καρότσι! Έχει κάποια από σας εμπειρία σε τέτοια καροτσια να μου πει? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!!! Τυχερες όσες κοιμούνται το βράδυ τα μωράκια... εμένα ακόμη η μία με έχει συνέχεια στην τσίτα, πεινάει συνέχεια!!! 

@Nefeliapκι εγώ κάτι τέτοια διαβάζω στο ίντερνετ και τρομάζω, ελπίζω κάποια στιγμή να σταματήσουν τα ξυπνηματα!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Sweetie79 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!!! Τυχερες όσες κοιμούνται το βράδυ τα μωράκια... εμένα ακόμη η μία με έχει συνέχεια στην τσίτα, πεινάει συνέχεια!!! 

@Nefeliapκι εγώ κάτι τέτοια διαβάζω στο ίντερνετ και τρομάζω, ελπίζω κάποια στιγμή να σταματήσουν τα ξυπνηματα!!!

 

Ο μεγάλος μου 2,5 ετών κι ακόμα ξυπνάει... Το χειρότερο ήταν μια φάση που ξύπναγε ορεξάτος για παιχνίδι και μας έπαιρνε 3 ώρες για να ξανακοιμηθούμε! Ευελπιστώ τα δίδυμα αν ξυπνάνε να "τα λένε" μεταξύ τους και να μην μας χρειάζονται για να παίξουμε στις 4 τα χαράματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/7/2021 at 3:59 ΜΜ, ο/η Antelope είπε:

αυτοί οι κύκλοι ταίσματος-κοιμίσματος δεν τελειώνουν ποτέ. μερικές μέρες νομίζω ότι δεν κάνουμε τίποτα άλλο από αυτά τα δύο. όταν τελειώνει ο ένας αρχίζει ο άλλος. αυτό που έχει βολέψει τον τελευταίο καιρό είναι το εξής: με το που ξυπνάνε αλλάζω, ταίζω, μετά μένουν ξύπνια περίπου 2 ώρες και όταν πάνε να αρχίσουν την γκρίνια ξανακοιμίζω χωρίς να ταίσω. θα φάνε μόλις ξυπνήσουν, έστω και 20 λεπτά να κοιμηθούν. τη νύχτα προσπαθώ να τα βάλω για ύπνο γύρω στις 9 μετά το γάλα και κατά τη διάρκεια της νύχτας ξυπνάνε μόνο για να φάνε και ξανακοιμούνται αμέσως (δεν τα κρατάω να ρευτούν, θηλάζω όμως) μέχρι τις 8 που θα ξυπνήσουν για πρωί. Ενδεικτικά:

8:00 πρωινό ξύπνημα-τάισμα

10:00 ύπνος

11:00 ξύπνημα-τάισμα

13:00 ύπνος

14:00 ξύπνημα - τάισμα

17:00 ύπνος

18:00 ξύπνημα - τάισμα

21:00 μπάνιο - τάισμα - ύπνος

22:00 - 8:00 ύπνος με ενδιάμεσα ξυπνήματα για τάισμα (ξυπνάνε τουλάχιστον 2-3 φορές συγχρονισμένα)

φυσικά αν δω σημάδια πείνας/νύστας ενδιάμεσα πράττω αναλόγως. για αυτό λέω ότι το πρόγραμμα αυτό είναι ενδεικτικό, ποτέ δεν γίνεται ακριβώς. Αλλά παρατηρώ ότι είναι πιο ήρεμα όταν ξέρω πάνω-κάτω εγώ τι θα επακολουθήσει για να έχουν κι αυτά μια ρουτίνα και να παίρνουμε κι εμείς μια ανάσα. Ό,τι και να λέμε, τα δίδυμα θέλουν χέρια. Είναι φοβερά εξαντλητικό να τα κάνεις όλα μόνη σου. Άσε που για να τα κοιμίσω ταυτόχρονα μόνη μου θέλω περίπου δύο ώρες, ενώ αν είμαι με κάποιον άλλο κοιμούνται σε 10 λεπτά το πολύ

Ακριβως τα ιδια κανω !! Ακριβως ! Με τη διαφορα οτι το βραδυ ξυπνανε οπως εγραψα πιο πανω δηλ κοιμουνται 21:00 κ 2 ή 3 ή 4 στανταρ θα ξυπνήσουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Antelope είπε:

Ο μεγάλος μου 2,5 ετών κι ακόμα ξυπνάει... Το χειρότερο ήταν μια φάση που ξύπναγε ορεξάτος για παιχνίδι και μας έπαιρνε 3 ώρες για να ξανακοιμηθούμε! Ευελπιστώ τα δίδυμα αν ξυπνάνε να "τα λένε" μεταξύ τους και να μην μας χρειάζονται για να παίξουμε στις 4 τα χαράματα!

Πωπω αλήθεια??? Τι μας περιμένει... μάτι δεν έκλεισα όλη την νύχτα, έκλαιγαν και οι δύο!!!! Βρε κορίτσια τα άλματα σε μας που είναι λίγο προωρακια (γεννήθηκαν 34+6) πως τα μετράμε??? Γιατί αν τις υπολογίσω όσο είμαστε τώρα, είμαστε σε αλμα.. όχι τίποτα άλλο να δικαιολογήσω τα κλάματα.. γιατί δόντια δε βλέπω σε καμία!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εντομεταξυ εγώ νόμιζα ότι ξεκινώντας τις στερεές θα μειωθούν σημαντικά κι οι θηλασμοι. αλλά από το βραδάκι που τους δίνω γάλα η μία θέλει κάθε δύο ώρες στήθος, κι είναι και τσουπωτη!!!!. 

Εσάς πόσο είναι τα μωράκια σας τώρα ηλικιακά και σε κιλά??? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...