Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εγκυμοσύνη και ανησυχίες


Recommended Posts

Γεια σας. Είμαι 36ετων και ναι είμαι έγκυος ξανα μετά από μια παλλιδρομη κύηση. Με βάση την Τερ είμαι στην 6η εβδομάδα και εδώ και λίγες μέρες έχω καφέ υγρά,2μερες αίμα και γενικά ψυχολογία άστα να πάνε. Με το ιστορικό μου και την πρόσφατη εμπειρία μου φυσικά και τόσο μυαλό πάει στο χειρότερο. Την Παρασκευή ευτυχώς πήγα για τον 1ο υπέρηχο και όλα έδειχναν καλά και ηρέμησα λιγάκι. Και εχθές πάμε πάλι(λίγο αίμα, συνεχώς μετά καφέ). Πλέον έγκλειστη σπίτι,δεν κάνω τίποτα και ελπίζω για το καλύτερο. Υπάρχουν μανουλες που περάσανε παρόμοιες καταστάσεις και τα κατάφεραν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η kalina είπε:

Γεια σας. Είμαι 36ετων και ναι είμαι έγκυος ξανα μετά από μια παλλιδρομη κύηση. Με βάση την Τερ είμαι στην 6η εβδομάδα και εδώ και λίγες μέρες έχω καφέ υγρά,2μερες αίμα και γενικά ψυχολογία άστα να πάνε. Με το ιστορικό μου και την πρόσφατη εμπειρία μου φυσικά και τόσο μυαλό πάει στο χειρότερο. Την Παρασκευή ευτυχώς πήγα για τον 1ο υπέρηχο και όλα έδειχναν καλά και ηρέμησα λιγάκι. Και εχθές πάμε πάλι(λίγο αίμα, συνεχώς μετά καφέ). Πλέον έγκλειστη σπίτι,δεν κάνω τίποτα και ελπίζω για το καλύτερο. Υπάρχουν μανουλες που περάσανε παρόμοιες καταστάσεις και τα κατάφεραν;

Συγχαρητήρια κορίτσι μου και εύχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσύνη! Πολλές το περναμε.... Και όχι λίγο αίμα.... Ροή κανονική.. Μίλησες με το γιατρό σου;;;; γτ δεν πας να σε ξαναδεί; παίρνεις κάποια αντιπηκτικη θεραπεία; μπορεί να είναι κάποιο αιματωματάκι ή καμια μικρή αποκόλληση... Δεν είναι απαραίτητο να είναι κάτι ανησυχητικό.... Σου εύχομαι τα καλύτερα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η kalina είπε:

Γεια σας. Είμαι 36ετων και ναι είμαι έγκυος ξανα μετά από μια παλλιδρομη κύηση. Με βάση την Τερ είμαι στην 6η εβδομάδα και εδώ και λίγες μέρες έχω καφέ υγρά,2μερες αίμα και γενικά ψυχολογία άστα να πάνε. Με το ιστορικό μου και την πρόσφατη εμπειρία μου φυσικά και τόσο μυαλό πάει στο χειρότερο. Την Παρασκευή ευτυχώς πήγα για τον 1ο υπέρηχο και όλα έδειχναν καλά και ηρέμησα λιγάκι. Και εχθές πάμε πάλι(λίγο αίμα, συνεχώς μετά καφέ). Πλέον έγκλειστη σπίτι,δεν κάνω τίποτα και ελπίζω για το καλύτερο. Υπάρχουν μανουλες που περάσανε παρόμοιες καταστάσεις και τα κατάφεραν;

Καλησπέρα κορίτσι μου, βασικά συγχαρητήρια!!! Και γω είχα αίμα 2 φορές και καφέ καμμία 10αρια μέρες. Εμένα είναι από αποκόλληση η οποία υπάρχει ακόμα. Είμαι στην 9η εβδομάδα πλέον και από τότε που είδα αίμα απλά παίρνω έξτρα προγεστερονη. Απ ότι έχω καταλάβει συνήθως δεν είναι τόσο ανησυχητικό. Ο γιατρός σου τι σου είπε; Από που προέρχεται το αίμα είδε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ.Το αίμα το είδα την 1η φορά μια μέρα πριν τον υπέρηχο και κράτησε λίγες ωρες. Μου είπε ότι ήταν της εμφύτευσης και μου έδωσε   utrogestan και salospir προληπτικά γιατί τον Ιανουάριο είχα παλλιδρομη.Χθες είχα πάλι το απόγευμα τον πήρα και μου είπε να ξεκουραζομαι και ότι μπορεί να είναι κανένα αγγείο. Ευτυχώς τώρα έχω μόνο καφέ που λένε ότι είναι παλιό αιμα. Απλά με έχει λιγάκι τρελάνει η όλη κατάσταση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η kalina είπε:

Σας ευχαριστώ.Το αίμα το είδα την 1η φορά μια μέρα πριν τον υπέρηχο και κράτησε λίγες ωρες. Μου είπε ότι ήταν της εμφύτευσης και μου έδωσε   utrogestan και salospir προληπτικά γιατί τον Ιανουάριο είχα παλλιδρομη.Χθες είχα πάλι το απόγευμα τον πήρα και μου είπε να ξεκουραζομαι και ότι μπορεί να είναι κανένα αγγείο. Ευτυχώς τώρα έχω μόνο καφέ που λένε ότι είναι παλιό αιμα. Απλά με έχει λιγάκι τρελάνει η όλη κατάσταση. 

Σε καταλαβαίνω κορίτσι μου. Και γω 5η και 6η εβδομάδα είδα αίμα. Μετά τη 2η φορά είχα καφέ για άλλη μια βδομάδα και από τότε τίποτα. Λογικά δεν είναι κάτι. Όπως σου είπε ο γιατρός σου ξεκουράσου πάρε τα φάρμακα και όλα θα πάνε καλά!! Ποτε θα ξανά πας; Λογικά θα ακούσεις και καρδούλα την επόμενη φορά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Σε καταλαβαίνω κορίτσι μου. Και γω 5η και 6η εβδομάδα είδα αίμα. Μετά τη 2η φορά είχα καφέ για άλλη μια βδομάδα και από τότε τίποτα. Λογικά δεν είναι κάτι. Όπως σου είπε ο γιατρός σου ξεκουράσου πάρε τα φάρμακα και όλα θα πάνε καλά!! Ποτε θα ξανά πας; Λογικά θα ακούσεις και καρδούλα την επόμενη φορά 

Είπαμε να ξανά πάω σε καμία 10αρια μέρες. Ναι πόσο θέλω να την ακουσωωωω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η kalina είπε:

Είπαμε να ξανά πάω σε καμία 10αρια μέρες. Ναι πόσο θέλω να την ακουσωωωω. 

Ρώτησε τον μήπως σταματήσεις το σαλοσπιρ για κάνα 2 μέρες.. Μη φοβάσαι αυτό που κατάλαβα είναι ότι για να χαθεί το κυημα πρέπει να υπάρχει πολύ μεγάλη συνεχόμενη ροή και πόνος... Μείνε ήρεμη και ξαναμιλα με τον γιατρό σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η melodyy είπε:

Ρώτησε τον μήπως σταματήσεις το σαλοσπιρ για κάνα 2 μέρες.. Μη φοβάσαι αυτό που κατάλαβα είναι ότι για να χαθεί το κυημα πρέπει να υπάρχει πολύ μεγάλη συνεχόμενη ροή και πόνος... Μείνε ήρεμη και ξαναμιλα με τον γιατρό σου! 

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη είχα Παρασκευή θυμάμαι αίμα σαν περιόδου χωρίς πόνους την ημέρα και το βράδυ καφέ. Το Σάββατο άρχισε πάλι το αίμα και οι πόνοι και ξημερώματα Κυριακής πήγα στο Έλενα με αιμορραγία. Προσπαθώ να είμαι ήρεμη αυτή την φορά γιατί είναι διαφορετικά αλλά είναι φρεσκες οι μνημες. Ευτυχώς άλλαξα γιατρό και νιώθω πιο σιγουριά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η kalina είπε:

Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη είχα Παρασκευή θυμάμαι αίμα σαν περιόδου χωρίς πόνους την ημέρα και το βράδυ καφέ. Το Σάββατο άρχισε πάλι το αίμα και οι πόνοι και ξημερώματα Κυριακής πήγα στο Έλενα με αιμορραγία. Προσπαθώ να είμαι ήρεμη αυτή την φορά γιατί είναι διαφορετικά αλλά είναι φρεσκες οι μνημες. Ευτυχώς άλλαξα γιατρό και νιώθω πιο σιγουριά.

Μην κάνεις κακές σκέψεις... Κ στο λέω εγώ που ούτε να χαρώ δε μπορώ άμα δεν περάσει το τρίμηνο... Χαχαχα.. Όλα καλά θα πάνε... Είναι όντως διαφορετικα αυτή τη φορά... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η melodyy είπε:

Μην κάνεις κακές σκέψεις... Κ στο λέω εγώ που ούτε να χαρώ δε μπορώ άμα δεν περάσει το τρίμηνο... Χαχαχα.. Όλα καλά θα πάνε... Είναι όντως διαφορετικα αυτή τη φορά... 

Και εγώ γενικά είμαι της λογικής "θετική σκέψη" αλλά μερικές φορές υπερνικά το άγχος. Θα προσπαθήσω να είναι πιο αισιόδοξη. Ένα μαγικό ταξίδι ξεκινά. Καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη σε όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!! Σήμερα ξεκινήσαμε καλά χωρίς καθόλου αίμα ούτε κόκκινο ούτε καφέ. Μόνο κάτι ζαλάδες και ταχυκαρδίες. Η θετική σκέψη σας μάλλον βοήθησε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η kalina είπε:

Καλημέρα!!! Σήμερα ξεκινήσαμε καλά χωρίς καθόλου αίμα ούτε κόκκινο ούτε καφέ. Μόνο κάτι ζαλάδες και ταχυκαρδίες. Η θετική σκέψη σας μάλλον βοήθησε!!!

Κορίτσι και εγώ είχα αίμα στην πρώτη εγκυμοσύνη 9 εβδομάδα και όλα πήγαν καλά !! Τώρα στην δεύτερη είχα από την αρχή ροζ και πάλι στην 9 εβδομάδα ποτάμι το αίμα !! Δεν είναι αποκόλληση και μου αύξησε τα utrigestan και ένεση ανά τρεις ημέρες lentogest !!!!σεμερα ειμαο 11 εβδομάδων και Μοκις γύρισα από τον γιατρό και όλα βαίνουν καλώς 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Papadakis είπε:

Κορίτσι και εγώ είχα αίμα στην πρώτη εγκυμοσύνη 9 εβδομάδα και όλα πήγαν καλά !! Τώρα στην δεύτερη είχα από την αρχή ροζ και πάλι στην 9 εβδομάδα ποτάμι το αίμα !! Δεν είναι αποκόλληση και μου αύξησε τα utrigestan και ένεση ανά τρεις ημέρες lentogest !!!!σεμερα ειμαο 11 εβδομάδων και Μοκις γύρισα από τον γιατρό και όλα βαίνουν καλώς 

Καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη σου εύχομαι. Σου είπε λόγω του αίματος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η kalina είπε:

Καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη σου εύχομαι. Σου είπε λόγω του αίματος;

Δεν κατάλαβα τι με ρωτάς κόριτσι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Papadakis είπε:

Δεν κατάλαβα τι με ρωτάς κόριτσι 

Σου εξήγησε για ποιον λόγο ειχες αιμα αφού δεν ήταν αποκόλληση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η kalina είπε:

Σου εξήγησε για ποιον λόγο ειχες αιμα αφού δεν ήταν αποκόλληση;

Από την φλεγμονή που είχα στην μήτρα μετά από μια αποξυση που έκανα με την γεννά μου .... να φανταστείς και τώρα πήγα τουαλέτα και είχα πάλι πολύ ροζ !!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Papadakis είπε:

Από την φλεγμονή που είχα στην μήτρα μετά από μια αποξυση που έκανα με την γεννά μου .... να φανταστείς και τώρα πήγα τουαλέτα και είχα πάλι πολύ ροζ !!! 

Καλημέρα. Από ότι κατάλαβα είναι κλασσικό φαινόμενο τελικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα,πως είμαστε σήμερα; Εγώ άυπνη,με έπιασαν κολικοί χθες σε σημείο που μάτωσε πίσω. Τα καφέ ελαττώθηκαν αρκετά ευτυχώς (ένα ένα προβλημα κάθε φορά). Ο γιατρός είπε να ξεκινήσω δαμάσκηνα,ακτινίδια. Ευτυχώς που μου έδωσε άδεια από την δουλειά γιατί θα τρόμαζα τους πελάτες χιχι. Με κοίταξα στον καθρέφτη και απλά είδα ένα ζόμπι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...