Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βιβλία Ανατροφής Παιδιών


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια μου, μανούλες αλλά και μελλοντικές μανούλες!! 😍 Με λένε Μαρία και είμαι στον 4ο  μήνα, περιμένω το πρώτο μου παιδάκι!! Ψάχνω να βρω βιβλία μιας και κάθομαι στο σπίτι σχετικά με την ανατροφή - διαπαιδαγώγηση των παιδιών.  Έκανα μια έρευνα στο διαδίκτυο, πολλά τα best- sellers κΑι χάθηκα κάπως. Θα ήθελα να μου προτείνετε όσες έχετε διαβάσει ποιο βιβλίο σας άρεσε, ακόμα και κάποιο που πήρατε κΑι δεν μείνατε ευχαριστημένες!! Μπας και καταλήξω κάπου!!! Σας ευχαρισυώ εκ των προτέρων!! 🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η marimar_ είπε:

Γεια σας κορίτσια μου, μανούλες αλλά και μελλοντικές μανούλες!! 😍 Με λένε Μαρία και είμαι στον 4ο  μήνα, περιμένω το πρώτο μου παιδάκι!! Ψάχνω να βρω βιβλία μιας και κάθομαι στο σπίτι σχετικά με την ανατροφή - διαπαιδαγώγηση των παιδιών.  Έκανα μια έρευνα στο διαδίκτυο, πολλά τα best- sellers κΑι χάθηκα κάπως. Θα ήθελα να μου προτείνετε όσες έχετε διαβάσει ποιο βιβλίο σας άρεσε, ακόμα και κάποιο που πήρατε κΑι δεν μείνατε ευχαριστημένες!! Μπας και καταλήξω κάπου!!! Σας ευχαρισυώ εκ των προτέρων!! 🥰🥰

δεν νομιζω οτι καποιο βιβλιο θα σε βοηθησει να δωσεις την σωστη ανατροφη που θες στο παιδι σου αλλα εσυ η ιδια η καρδια σοιυ και το μυαλο σου η ανατροφη που θα του δωσεις εσυ θα ειναι η καλυτερη κανενα βιβλιο δεν την διδασκει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Penny89 είπε:

δεν νομιζω οτι καποιο βιβλιο θα σε βοηθησει να δωσεις την σωστη ανατροφη που θες στο παιδι σου αλλα εσυ η ιδια η καρδια σοιυ και το μυαλο σου η ανατροφη που θα του δωσεις εσυ θα ειναι η καλυτερη κανενα βιβλιο δεν την διδασκει

Συμφωνώ δεν αντιλέγω και γω αυτή την άποψη έχω, απλά έτσι ξαφνικά και αφού είμαι και άνεργη είπα να διαβάσω κάτι. Όλο και κάτι μαθαίνεις από τα βιβλία. Και επειδή είμαι και νηπιαγωγός το βρίσκω ακόμα πιο ενδιαφέρον να διαβάσω. Δεν τα ξέρουμε και όλα. Ίσως να μας λυθούν και κάποιες απορίες!! Σ´ευχαριστώ πάντως!  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η marimar_ είπε:

Συμφωνώ δεν αντιλέγω και γω αυτή την άποψη έχω, απλά έτσι ξαφνικά και αφού είμαι και άνεργη είπα να διαβάσω κάτι. Όλο και κάτι μαθαίνεις από τα βιβλία. Και επειδή είμαι και νηπιαγωγός το βρίσκω ακόμα πιο ενδιαφέρον να διαβάσω. Δεν τα ξέρουμε και όλα. Ίσως να μας λυθούν και κάποιες απορίες!! Σ´ευχαριστώ πάντως!  

Εγώ πήρα τώρα το " το βιβλίο που θα ήθελες να έχουν διαβάσει οι γονείς σου"  της philippa Perry δεν το έχω ξεκινήσει ακόμα μόλις σήμερα το παρέλαβα..θα σου πω εντυπώσεις..επίσης είχα πει μήπως έπαιρνα και του παπαβεντση μιας και το βιβλιο του για το θηλασμό μου άρεσε πολύ..αν έχεις κι εσύ να προτείνει κάποια πες μου γιατί είμαι κι εγώ του διαβάσματος :) με το καλό το μωρό σου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολυ καλα κανεις που θες να διαβάσεις τετοια βιβλια. Τα περισσότερα απο αυτα δ σ λενε πως να μεγαλώσεις τ οαιδι σου αλλά προσπαθουν να σε κανουν να κατανοησεις το πως σκέφτονται κ λειτουργούν τα παιδια σε καθε ηλικια. 

Εχω διαβασει το "τα δοκιμασα ολα ". Πολυ απλο, κατανοητο κ εύκολο διαβαστο.

@Frogel αμα τ διαβασεις να μ πεις κ μενα. Το χω, τ ξεκινησα αλλα θελει λιγο καθαρο μυαλο για να συγκεντρωθεις κ να τ κατανοησεις. Διαβασα περιπου τ 1/3. Οποτε αν οντως αξιζει πες μ να διαβασω κ τ υπολοιπο😅

Πολυ καλες κριτικες απο φιλες εχω ακουσει για το "πως να μιλατε στα παιδια σας ωστε να σας ακούν και πως να τα ακουτε ωστε να σας μιλούν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Diwni είπε:

Πολυ καλα κανεις που θες να διαβάσεις τετοια βιβλια. Τα περισσότερα απο αυτα δ σ λενε πως να μεγαλώσεις τ οαιδι σου αλλά προσπαθουν να σε κανουν να κατανοησεις το πως σκέφτονται κ λειτουργούν τα παιδια σε καθε ηλικια. 

Εχω διαβασει το "τα δοκιμασα ολα ". Πολυ απλο, κατανοητο κ εύκολο διαβαστο.

@Frogel αμα τ διαβασεις να μ πεις κ μενα. Το χω, τ ξεκινησα αλλα θελει λιγο καθαρο μυαλο για να συγκεντρωθεις κ να τ κατανοησεις. Διαβασα περιπου τ 1/3. Οποτε αν οντως αξιζει πες μ να διαβασω κ τ υπολοιπο😅

Πολυ καλες κριτικες απο φιλες εχω ακουσει για το "πως να μιλατε στα παιδια σας ωστε να σας ακούν και πως να τα ακουτε ωστε να σας μιλούν.

Τέλεια ακούγονται και τα δυο..θα το αρχίσω άμεσα και θα σου στείλω εννοείται.. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...
στις On 22/5/2020 at 2:35 ΠΜ, ο/η Diwni είπε:

Πολυ καλα κανεις που θες να διαβάσεις τετοια βιβλια. Τα περισσότερα απο αυτα δ σ λενε πως να μεγαλώσεις τ οαιδι σου αλλά προσπαθουν να σε κανουν να κατανοησεις το πως σκέφτονται κ λειτουργούν τα παιδια σε καθε ηλικια. 

Εχω διαβασει το "τα δοκιμασα ολα ". Πολυ απλο, κατανοητο κ εύκολο διαβαστο.

@Frogel αμα τ διαβασεις να μ πεις κ μενα. Το χω, τ ξεκινησα αλλα θελει λιγο καθαρο μυαλο για να συγκεντρωθεις κ να τ κατανοησεις. Διαβασα περιπου τ 1/3. Οποτε αν οντως αξιζει πες μ να διαβασω κ τ υπολοιπο😅

Πολυ καλες κριτικες απο φιλες εχω ακουσει για το "πως να μιλατε στα παιδια σας ωστε να σας ακούν και πως να τα ακουτε ωστε να σας μιλούν.

Επανέρχομαι για να σου πω ότι το βιβλίο είναι τέλειο και αξίζει να αφιερώσεις λίγο χρόνο να το διαβάσεις..εμένα με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη σε όσα λέει και εστιάζει πολύ στο πώς να σε κάνει καλύτερο γονιό και πως να μην αφήσεις τα δικά σου τραύματα η εμπειρίες να επιρεασουν το πώς θα είσαι σαν γονιός..επίσης προτείνεται μέσα στο βιβλίο και το βιβλίο που αναφέρεις εσευ νομίζω θα είναι η επόμενη αγορά μου :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλό ❤ εγώ είχα διαβάσει το μεγαλώνοντας μέσα στην ελληνική οικογένεια του Ματθαίου γιοσαφατ με βοήθησε πολύ γενικά...όπως κ κάποια βίντεο του π είδα στην εκπομπή στα άκρα πατα το στο YouTube το ονομα του κ την εκπομπη θα σ βγαλει συνέντευξης του!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Frogel ευχαριστώ πολύ π με θυμήθηκες κ μ απάντησες! Ειχα διαβασει τ πρωτο κεφάλαιο αλλα τ βρηκα λιγο κουραστικο. Βασικα οτι πρέπει να εχεις καθαρό μυαλο για να τ διαβασεις. Αλλα θα τ ξανα πιασω οταν βρω λίγο χρονο! Ευχαριστώ και πάλι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...