Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αρχικές εβδομάδες-πολύ άγχος!


Recommended Posts

Καλησπέρα! Με τελευταία περίοδο 4.4, κ κύκλο 31 ημερών, έκανα τεστ στην πρώτη μέρα καθυστέρησης κ βγήκε θετικό! Ακολούθησαν αλλά 3 κ βγήκαν όλα θετικά. Ο γιατρός μου έκλεισε ραντεβού πριν δύο μέρες όπου είδαμε ένα σάκο 4 χιλιοστά και μου είπε ότι μάλλον είμαι σε νωρίτερη εβδομάδα από ότι υπολόγιζαμε. Θα με δει ξανά σε μια εβδομάδα και εντω μεταξύ θα κάνω 2 χοριακες να δούμε τις τιμές. Η πρώτη βγήκε 1300 και αναμένω τη δεύτερη. Με έχει πιάσει ένα άγχος μέχρι να πάρω τα αποτελέσματα κ να δω αν έχει αύξηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Nadia13 είπε:

Καλησπέρα! Με τελευταία περίοδο 4.4, κ κύκλο 31 ημερών, έκανα τεστ στην πρώτη μέρα καθυστέρησης κ βγήκε θετικό! Ακολούθησαν αλλά 3 κ βγήκαν όλα θετικά. Ο γιατρός μου έκλεισε ραντεβού πριν δύο μέρες όπου είδαμε ένα σάκο 4 χιλιοστά και μου είπε ότι μάλλον είμαι σε νωρίτερη εβδομάδα από ότι υπολόγιζαμε. Θα με δει ξανά σε μια εβδομάδα και εντω μεταξύ θα κάνω 2 χοριακες να δούμε τις τιμές. Η πρώτη βγήκε 1300 και αναμένω τη δεύτερη. Με έχει πιάσει ένα άγχος μέχρι να πάρω τα αποτελέσματα κ να δω αν έχει αύξηση.

Μια χαρά είναι η χοριακη σου .., Καλά αποτελέσματα και στην δεύτερη.,, είναι λίγο νωρίς για υπέρηχο μην αγχώνεσαι.,, 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Ioann89 είπε:

Μια χαρά είναι η χοριακη σου .., Καλά αποτελέσματα και στην δεύτερη.,, είναι λίγο νωρίς για υπέρηχο μην αγχώνεσαι.,, 

Ευχαριστώ πολύ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου !!

Δε χρειάζεται να έχεις  άγχος είναι πολύ φυσιολογικά όσα είπες.. κανονικά ραντεβού κλείνουν με 15 η μέρες καθυστέρηση η χοριακη  άνω των 1500 μονάδων που βλέπεις σακο εσύ κοπέλα μου είδες...προσωπικά τώρα 3η εγκυμοσύνη με 1η χοριακη 1100 πήγα για υπέρηχο 3 μέρες μετά τη χοριακη ο γιατρός μου όταν  η 1η χοριακη είναι 1000 και δε ζητάει επανάληψη.. σου εύχομαι μια τέλεια εγκυμοσύνη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Giorgette2020 είπε:

Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου !!

Δε χρειάζεται να έχεις  άγχος είναι πολύ φυσιολογικά όσα είπες.. κανονικά ραντεβού κλείνουν με 15 η μέρες καθυστέρηση η χοριακη  άνω των 1500 μονάδων που βλέπεις σακο εσύ κοπέλα μου είδες...προσωπικά τώρα 3η εγκυμοσύνη με 1η χοριακη 1100 πήγα για υπέρηχο 3 μέρες μετά τη χοριακη ο γιατρός μου όταν  η 1η χοριακη είναι 1000 και δε ζητάει επανάληψη.. σου εύχομαι μια τέλεια εγκυμοσύνη 

Σε ευχαριστώ πολύ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/5/2020 at 4:21 ΜΜ, ο/η Nadia13 είπε:

Καλησπέρα! Με τελευταία περίοδο 4.4, κ κύκλο 31 ημερών, έκανα τεστ στην πρώτη μέρα καθυστέρησης κ βγήκε θετικό! Ακολούθησαν αλλά 3 κ βγήκαν όλα θετικά. Ο γιατρός μου έκλεισε ραντεβού πριν δύο μέρες όπου είδαμε ένα σάκο 4 χιλιοστά και μου είπε ότι μάλλον είμαι σε νωρίτερη εβδομάδα από ότι υπολόγιζαμε. Θα με δει ξανά σε μια εβδομάδα και εντω μεταξύ θα κάνω 2 χοριακες να δούμε τις τιμές. Η πρώτη βγήκε 1300 και αναμένω τη δεύτερη. Με έχει πιάσει ένα άγχος μέχρι να πάρω τα αποτελέσματα κ να δω αν έχει αύξηση.

Νομίζω αυτό το άγχος δε θα τελειώσει ποτέ... το καταλαβαίνω απόλυτα, απλά πρέπει να σκεφτόμαστε πως πιο πιθανό είναι να πάνε όλα καλά παρά να μην πάνε ☺️ Εγώ αύριο θα κάνω υπέρηχο για να ακούσω καρδούλα... νομίζω πως δε θα κλείσω μάτι απόψε....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/5/2020 at 11:27 ΜΜ, ο/η Lily20 είπε:

Νομίζω αυτό το άγχος δε θα τελειώσει ποτέ... το καταλαβαίνω απόλυτα, απλά πρέπει να σκεφτόμαστε πως πιο πιθανό είναι να πάνε όλα καλά παρά να μην πάνε ☺️ Εγώ αύριο θα κάνω υπέρηχο για να ακούσω καρδούλα... νομίζω πως δε θα κλείσω μάτι απόψε....

Άστα να πάνε... Μόνιμο το άγχος! Σε ποια εβδομάδα είσαι? Όλα καλά εύχομαι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nadia13 είπε:

Άστα να πάνε... Μόνιμο το άγχος! Σε ποια εβδομάδα είσαι? Όλα καλά εύχομαι! 

Σ’ευχαριστώ πολύ ❤️ Για την ώρα όλα καλά δόξα το Θεό. Στην πραγματικότητα είμαι 7η, ο γιατρός στο νοσοκομείο υπολόγισε 9η, αντίθετα με τη γιατρό που με παρακολουθεί. Γενικά επειδή έχω μεγάλο κύκλο, μου είπαν θα ξεκαθαρίσει στην αυχενική. Με έχουν μπερδέψει κι εμένα. Υπομονηηη.. εσυ;; 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Lily20 είπε:

Σ’ευχαριστώ πολύ ❤️ Για την ώρα όλα καλά δόξα το Θεό. Στην πραγματικότητα είμαι 7η, ο γιατρός στο νοσοκομείο υπολόγισε 9η, αντίθετα με τη γιατρό που με παρακολουθεί. Γενικά επειδή έχω μεγάλο κύκλο, μου είπαν θα ξεκαθαρίσει στην αυχενική. Με έχουν μπερδέψει κι εμένα. Υπομονηηη.. εσυ;; 🙂

Και εγώ μια από τα ίδια! Υπολόγιζα 6η αλλά την προηγούμενη εβδομάδα που πήγα στο γιατρό είδαμε μόνο σάκο οπότε μου είπε ότι ίσως είμαι και λιγότερο! Άρα ίσως τώρα διανύω την 5η! Κ εγώ μεθαύριο έχω ραντεβού.. Είχες κάνει υπέροχο νωρίτερα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Nadia13 είπε:

Και εγώ μια από τα ίδια! Υπολόγιζα 6η αλλά την προηγούμενη εβδομάδα που πήγα στο γιατρό είδαμε μόνο σάκο οπότε μου είπε ότι ίσως είμαι και λιγότερο! Άρα ίσως τώρα διανύω την 5η! Κ εγώ μεθαύριο έχω ραντεβού.. Είχες κάνει υπέροχο νωρίτερα? 

Ακριβώς το ίδιο έγινε και με εμένα! Χαχα. Έτσι η γυναικολόγος μου, μου λέει την πραγματική ηλικία, στο νοσοκομείο αλλιώς. Μπέρδεμα! Έκανα ξανά προχθές, όπου είμαι αρχή 7ης όπως είπε η γυναικολόγος. Είδαμε το σάκο εμφανώς μεγαλύτερο και ξεκάθαρο και φαινόταν μέσα ένα μικρό φασολάκι που τρεμοπαιζε. Μου είπε για να ακούσουμε καρδούλα, μόνο ενδοκολπικό και της είπα όχι να περιμένω ακόμα. Με φοβίζει η αλήθεια. Μου είπε να πάω μια και καλή σε 3 εβδομάδες. Άντε να περιμένω παλιιι... Εσυ ποτε ξαναπάς; Σχεδόν στα ίδια είμαστε ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι στα ίδια είμαστε! Ευτυχώς μοιραζόμαστε και το άγχος! 😁 Εγώ είχα πάει την περασμένη Τετάρτη κ είδαμε σάκο 4mm,κ έχω πάλι αύριο ραντεβού όπου κ πάλι μου είπε ότι δεν θα ακούσουμε καρδιά μάλλον. Αν επιτρέπεται ποτέ είχες τελευταία περίοδο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Nadia13 είπε:

Ναι στα ίδια είμαστε! Ευτυχώς μοιραζόμαστε και το άγχος! 😁 Εγώ είχα πάει την περασμένη Τετάρτη κ είδαμε σάκο 4mm,κ έχω πάλι αύριο ραντεβού όπου κ πάλι μου είπε ότι δεν θα ακούσουμε καρδιά μάλλον. Αν επιτρέπεται ποτέ είχες τελευταία περίοδο?

Ε ναι.. νωρίς θα είναι όπως κι εμένα. Μάλλον η γιατρός μου δεν είχε και τρομερά εξελιγμένο μηχάνημα από την άλλη, αλλά δεν πειράζει, είναι πολύ καλή γενικά. Δεν ήθελε να μου κάνει συχνά ραντεβού, για να φαίνεται η εξέλιξη, αλλά εγώ δεν μπορούσα να περιμένω 😂 είχα στις 16 Μαρτίου, αλλά χωρίς 100% σταθερό κύκλο και μεγάλο επίσης. Εσυ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ είχα 4. 4.. Σήμερα είχα ξανά ραντεβού που είδαμε το σάκο να έχει πάει 10 χιλιοστά από 4 κ να δημιουργείται ο λεκιθικος. Απλά με αγχωσε λίγο γτ υπολογίζει άλλη μέρα σύλληψης από ότι εγώ. Κανονικά μου είπε σε μια βδομάδα πρέπει να ακούσουμε καρδιά... Έχω αγχωθεί μήπως δεν προχωράει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μόλις πήρα την χοριακη που έχει πάει 5000 από 2000 που ήταν το Σάββατο. Δυστυχώς μου είπε ο γιατρός ότι δεν ανέβηκε αρκετά κ μειώνονται οι πιθανότητες... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Nadia13 είπε:

Μόλις πήρα την χοριακη που έχει πάει 5000 από 2000 που ήταν το Σάββατο. Δυστυχώς μου είπε ο γιατρός ότι δεν ανέβηκε αρκετά κ μειώνονται οι πιθανότητες... 

Καλημέρα! Δεν ξέρω αλλά κάτι δε μου κολλάει. Εντάξει, γιατρός είναι, αλλά εγώ δε βλέπω κάτι το μη φυσιολογικό απαραίτητα. Για τη χοριακη δεν ξέρω η αλήθεια, απλά εμένα σύμφωνα με την εβδομάδα που σου είπε πως είσαι μου φάνηκε νορμάλ. Είχες μήπως κάποιο ιστορικό; Γιατί το βλέπετε κάθε εβδομάδα; Κανονικά δεν πρέπει να περνάει και λίγο διάστημα ανάμεσα στα ραντεβού; Σίγουρα πρέπει να είναι ρεαλιστής ο γιατρός, αλλά δε θα έπρεπε να σε εμψυχώνει περισσότερο από το να σε αγχώνει; 😕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Τυχαία είδα το θέμα σας,δεν ξερω αν καταλαβα καλα η χοριακη το Σάββατο που μας πέρασε ήτανε 2000 και σήμερα είναι 5000;

Ακριβώς.. Ο υπέρηχος την περασμένη εβδομάδα έδειξε σάκο 4 χιλιοστά κ χτες, μια βδομάδα μετά έδειξε 10χιλ κ να σχημαριζεται λεκιθικο. Την άλλη εβδομάδα πρέπει να ακούσω καρδιά αλλά από ότι μου είπε μειωμένες πιθανότητες... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Lily20 είπε:

Καλημέρα! Δεν ξέρω αλλά κάτι δε μου κολλάει. Εντάξει, γιατρός είναι, αλλά εγώ δε βλέπω κάτι το μη φυσιολογικό απαραίτητα. Για τη χοριακη δεν ξέρω η αλήθεια, απλά εμένα σύμφωνα με την εβδομάδα που σου είπε πως είσαι μου φάνηκε νορμάλ. Είχες μήπως κάποιο ιστορικό; Γιατί το βλέπετε κάθε εβδομάδα; Κανονικά δεν πρέπει να περνάει και λίγο διάστημα ανάμεσα στα ραντεβού; Σίγουρα πρέπει να είναι ρεαλιστής ο γιατρός, αλλά δε θα έπρεπε να σε εμψυχώνει περισσότερο από το να σε αγχώνει; 😕

Γενικά είναι λίγο ωμός από ότι έχω καταλάβει... Σε προετοιμάζει για όλα τα ενδεχόμενα.οχι κανένα ιστορικό είναι η πρώτη εγκυμοσύνη. Απλά θεωρεί ότι με βάση την εβδομάδα τελευταίας περιόδου έπρεπε να δούμε παραπάνω.. Κ τον προβλήματισε που δεν αυξήθηκε κατά πολύ η χοριακη...τα χω χαμένα κ εγώ.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ από την μικρή μου εμπειρία στις χοριακες ξέρω ότι πρέπει να διπλασιάζεται κάθε 48 ώρες,εγω πχ ξεκίνησα με πολύ χαμηλή χοριακη 69 σε δύο μέρες διπλασιάστηκε 150.σου εύχομαι να πάνε όλα καλά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Lily20 είπε:

Καλημέρα! Δεν ξέρω αλλά κάτι δε μου κολλάει. Εντάξει, γιατρός είναι, αλλά εγώ δε βλέπω κάτι το μη φυσιολογικό απαραίτητα. Για τη χοριακη δεν ξέρω η αλήθεια, απλά εμένα σύμφωνα με την εβδομάδα που σου είπε πως είσαι μου φάνηκε νορμάλ. Είχες μήπως κάποιο ιστορικό; Γιατί το βλέπετε κάθε εβδομάδα; Κανονικά δεν πρέπει να περνάει και λίγο διάστημα ανάμεσα στα ραντεβού; Σίγουρα πρέπει να είναι ρεαλιστής ο γιατρός, αλλά δε θα έπρεπε να σε εμψυχώνει περισσότερο από το να σε αγχώνει; 😕

Εσυ έκανες χοριακη? 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Nadia13 είπε:

Εσυ έκανες χοριακη? 

 

Εγώ είχα κάνει δυο φορές στην αρχή ώστε να δούμε ότι αυξήθηκε και σταματήσαμε εκεί. Κι εμένα η πρώτη εγκυμοσύνη είναι όπως κι εσένα. 
Το καταλαβαίνω πως δεν πρέπει ο γιατρός να φουσκώνει και τα μυαλά, αλλά εφόσον δεν είδε κάτι πραγματικά ανησυχητικό, οφείλει να σε καθησυχάζει ώστε να μην αγχώνεσαι. Αν είναι κάτι αρνητικό θα αντιμετωπιστεί, αλλά από την άλλη αν σε αγχώνει θα κανεις κακό στο μωράκι σου. Η ψυχολογία σου είναι πολύ σημαντική. Στην αρχή δυστυχώς πρέπει να κάνουμε πολύ υπομονή μέχρι να σταθεροποιηθούν όλα, αλλά στο ξαναλέω πως για μένα είναι νορμάλ η εξέλιξή σου. Δε θέλω να πάω κόντρα σε έναν επιστήμονα, αλλά το θεωρώ άδικο να αγχώνεσαι τόσο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Lily20 είπε:

Εγώ είχα κάνει δυο φορές στην αρχή ώστε να δούμε ότι αυξήθηκε και σταματήσαμε εκεί. Κι εμένα η πρώτη εγκυμοσύνη είναι όπως κι εσένα. 
Το καταλαβαίνω πως δεν πρέπει ο γιατρός να φουσκώνει και τα μυαλά, αλλά εφόσον δεν είδε κάτι πραγματικά ανησυχητικό, οφείλει να σε καθησυχάζει ώστε να μην αγχώνεσαι. Αν είναι κάτι αρνητικό θα αντιμετωπιστεί, αλλά από την άλλη αν σε αγχώνει θα κανεις κακό στο μωράκι σου. Η ψυχολογία σου είναι πολύ σημαντική. Στην αρχή δυστυχώς πρέπει να κάνουμε πολύ υπομονή μέχρι να σταθεροποιηθούν όλα, αλλά στο ξαναλέω πως για μένα είναι νορμάλ η εξέλιξή σου. Δε θέλω να πάω κόντρα σε έναν επιστήμονα, αλλά το θεωρώ άδικο να αγχώνεσαι τόσο...

Σε ευχαριστώ πολύ ❤️θα προσπαθήσω να μην το σκέφτομαι μεχρι τον υπέρηχο.. Εύχομαι να έχεις καλά νέα και να ακούσεις σύντομα την καρδούλα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Nadia13 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ ❤️θα προσπαθήσω να μην το σκέφτομαι μεχρι τον υπέρηχο.. Εύχομαι να έχεις καλά νέα και να ακούσεις σύντομα την καρδούλα! 

Σ’ευχαριστώ!!! Σου εύχομαι το ίδιο κορίτσι μου. Επικεντρώσου στα θετικά, να τρέφεσαι σωστά κι ότι είναι να ‘ρθει θα ‘ρθει. Με το να αγχωνόμαστε προκαταβολικά μόνο κακό μας κάνουμε... ενημέρωνέ με για τις εξελίξεις σου. Όλα καλά θα πάνε ❤️🌸

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/5/2020 at 6:10 ΜΜ, ο/η Lily20 είπε:

Σ’ευχαριστώ!!! Σου εύχομαι το ίδιο κορίτσι μου. Επικεντρώσου στα θετικά, να τρέφεσαι σωστά κι ότι είναι να ‘ρθει θα ‘ρθει. Με το να αγχωνόμαστε προκαταβολικά μόνο κακό μας κάνουμε... ενημέρωνέ με για τις εξελίξεις σου. Όλα καλά θα πάνε ❤️🌸

Τελικά όπως το είχα αισθανθεί.. Η χοριακη δεν ανέβηκε πάλι κ ο σάκος στον υπέρηχο ξανά κενός κ λίγο μικρότερος.. Τις επομένες μέρες θα πάρω χάπια αποβολής.. Αυτά! Προσπαθώ να μην με πάρει από κάτω και να ανακαμψω γρήγορα, δεν ήταν γραφτό να γίνει...σου εύχομαι να πάνε όλα υπέροχα και να φέρεις στον κόσμο ένα υγιέστατο μωράκι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Nadia13 είπε:

Τελικά όπως το είχα αισθανθεί.. Η χοριακη δεν ανέβηκε πάλι κ ο σάκος στον υπέρηχο ξανά κενός κ λίγο μικρότερος.. Τις επομένες μέρες θα πάρω χάπια αποβολής.. Αυτά! Προσπαθώ να μην με πάρει από κάτω και να ανακαμψω γρήγορα, δεν ήταν γραφτό να γίνει...σου εύχομαι να πάνε όλα υπέροχα και να φέρεις στον κόσμο ένα υγιέστατο μωράκι! 

Κορίτσι μου, η σκέψη σου μαζί σου. Δεν το ζω αυτό το συναίσθημα αλλά μπορώ να έρθω στη θέση σου πως δεν είναι εύκολο. Δε θα σου πω μη στεναχωριέσαι, γιατί είναι ανθρώπινο να στεναχωρηθείς. Κουράγιο και να επανέλθεις γρήγορα για να ξαναπροσπαθήσεις! Σκέψου μόνο πως η απώλεια αν συμβεί είναι πιο ανώδυνη στην αρχή και μικρότερο το κακό για τον οργανισμό σου. Ότι θες να μου στείλεις. Θα προσευχηθώ για σένα να πάνε όλα όπως πρέπει και γρήγορα να σου δωθεί η επόμενη ευκαιρία. Σ’ευχαριστώ ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...