Μετάβαση σε περιεχόμενο

μωρακια αρχες του 2021


Recommended Posts

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Ναι να το ξανά βάζεις κοριτσι μου, να προσπαθείς να βαζει στο στοματάκι του όλη τη θηλη και την περισσότερη θηλαια αλω, το σκούρο μέρος γύρω γύρω!! Μην ανησυχείς πεινάνε συνέχεια στην αρχή, αλλά και να πιπιλαει και λιγο παλι καλο ειναι γτ δίνει σημα να κατέβει το γαλα!! Ο θηλασμος τις πρώτες 40 μερες ειδικά δεν θέλει ρολόι, μην ακούς 20 λεπτά απ το καθε στήθος που λένε, αυτο γινεται πιο μετά και μπορεί και πιο λίγο από 20 λεπτά! Τωρα όμως όσες φορές θελει οση ώρα θέλει, μόνο έτσι θα κατέβει το γαλα για να το καλύπτει! 

Θα το κάνω από εδώ και πέρα για να δούμε....εν τω μεταξύ εμένα ουτε μου φουσκώνει το στήθος ούτε τρέχει το γάλα αλλά αν πιέσω τη θηλη πέφτουν σταγόνες....Μήπως δεν έχω πολύ σκέφτομαι κ αυτό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Iwannab91 είπε:

Θα το κάνω από εδώ και πέρα για να δούμε....εν τω μεταξύ εμένα ουτε μου φουσκώνει το στήθος ούτε τρέχει το γάλα αλλά αν πιέσω τη θηλη πέφτουν σταγόνες....Μήπως δεν έχω πολύ σκέφτομαι κ αυτό..

Είναι νωρίς ακόμα αγαπη μου γι αυτό δεν το νιώθεις ακόμα ετσι! Σε μερικές μέρες θα το νιώσεις, γαλα έχεις απλά το μωρο σου θα ρυθμισει την παραγωγή σου για τις δικές του ανάγκες, γι αυτό στην αρχή δεν έχει προγραμμα ο θηλασμος! Όσο περνάει ο καιρός θα τρώει θα χορταίνει θα κοιμαται και θα ξυπνάει σε 2  3 ώρες να ξανά φαει! Μην αγχώνεσαι νωρις ειναι ακόμα πάρτε τον χρόνο σας και οι 2 να προσαρμοστειτε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Iwannab91 είπε:

Ευχαριστούμε πολυυ 💗💗 θα το βάζω πάλι να δω τ γίνεται...κάθε φορά που το θηλάζεις πόση ώρα το αφήνεις??εμένα μ έχει πει η παιδιατρος 20 λεπτά στο ένα στήθος κ 20 στο άλλο...

Εξαρτάται , τον παρατηρώ πότε το πετάει από μόνος του . Τον ερεθίζω να δω αν τον ξανά πιάσει και αν όχι τον σηκώνω για ρέψιμο . Μετά το ρέψιμο θέλει πάντα λίγο ακόμα :) . Στην αρχή τον άφηνα κανα 20λεπτο αλλά μετά είδα πως στα 10-15 λεπτά σταματάει την κατάποση και θέλει το διάλειμμα του για ρέψιμο και ξανά μετά :) .

 

Ο παιδίατρος μου είπε πως παιδί με παιδί διαφέρει για τον χρόνο και όντως το βλέπω και εγώ στον τρόπο που τρώει . Άλλες φορές μανιωδώς και σε 10 λεπτά δείχνει χορτάτος και άλλες τρώει πιο αργά και πιάνει μέχρι και 20 λεπτό συνολικά . Δεν τον βάζω και στα 2 στήθη σε κάθε γεύμα . Κάποιες φορές σε 1 στήθος ανα γεύμα . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια Μού τι κάνετε ?πως τα πάνε τα μωράκια μας?εμείς εδώ προσπαθούμε να δούμε τι φταίει κ σφίγγεται πολύ όταν ρευεται κ ρευεται συνέχεια πήγαμε κ σε άλλον παιδίατρο κ μου είπε ότι δεν είναι κάτι κ ότι άμα ήταν κάτι δεν θα έβαζε κιλά.κ εμένα έφτασε 4500 από 2650 σε 50 μέρες .εμένα όμως με τρώει ρε κορίτσια κ κλαίω ολοήμερα νιώθω ότι ταλαιπωρείται η μικρή κ δενμπορ. Να κάνω κάτι ξυπνάει για να ρευτει η να βγάλει γάλα συνέχεια δεν μένει καθόλου ήσυχη ούτε μια βόλτα δεν μπορώ να την βγάλω γιατί η θα τρώει ανά μία η 2 ώρες η θα ρευεται κ θα βογγαει η θα κλαίει για να φάει.πειτε Μ εσείς υπάρχει χρόνος για να ευχαριστήθηκε τα μωράκια σάς?? συγνώμη για το σεντονι αλλά έχω τρελαθεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Dona90 είπε:

Κορίτσια Μού τι κάνετε ?πως τα πάνε τα μωράκια μας?εμείς εδώ προσπαθούμε να δούμε τι φταίει κ σφίγγεται πολύ όταν ρευεται κ ρευεται συνέχεια πήγαμε κ σε άλλον παιδίατρο κ μου είπε ότι δεν είναι κάτι κ ότι άμα ήταν κάτι δεν θα έβαζε κιλά.κ εμένα έφτασε 4500 από 2650 σε 50 μέρες .εμένα όμως με τρώει ρε κορίτσια κ κλαίω ολοήμερα νιώθω ότι ταλαιπωρείται η μικρή κ δενμπορ. Να κάνω κάτι ξυπνάει για να ρευτει η να βγάλει γάλα συνέχεια δεν μένει καθόλου ήσυχη ούτε μια βόλτα δεν μπορώ να την βγάλω γιατί η θα τρώει ανά μία η 2 ώρες η θα ρευεται κ θα βογγαει η θα κλαίει για να φάει.πειτε Μ εσείς υπάρχει χρόνος για να ευχαριστήθηκε τα μωράκια σάς?? συγνώμη για το σεντονι αλλά έχω τρελαθεί.

Κοριτσάκι μου! Σε καταλαβαίν κ εγώ ετσι νιώθω που ταλαιπωρείται με τους κολικους!! Καλά κάνατε κ πήρατε δεύτερη γνώμη, μήπως να πάτε κ σε έναν παιδογαστρεντερολογο; μήπως σας βρει γτ ρευεται ετσι το μωρο κ δεν ησυχαζει; δεν ξέρω μια ιδέα λεω!! Στο βάρος σας είστε τελεια πάντως εμείς σε 40 μερες 1 κιλό πήραμε! Υπομονη μανούλα θα περάσουν που θα παει; θα ηρεμήσουν τα μωράκια μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Κοριτσάκι μου! Σε καταλαβαίν κ εγώ ετσι νιώθω που ταλαιπωρείται με τους κολικους!! Καλά κάνατε κ πήρατε δεύτερη γνώμη, μήπως να πάτε κ σε έναν παιδογαστρεντερολογο; μήπως σας βρει γτ ρευεται ετσι το μωρο κ δεν ησυχαζει; δεν ξέρω μια ιδέα λεω!! Στο βάρος σας είστε τελεια πάντως εμείς σε 40 μερες 1 κιλό πήραμε! Υπομονη μανούλα θα περάσουν που θα παει; θα ηρεμήσουν τα μωράκια μας!

Ναι το σκέφτομαι πολύ να σ πω την αλήθεια κ όλο λέω μήπως πέρασει κ είναι φυσιολογικό.γιατι δεν θέλω να την βλέπει κ.πολις κόσμος με τον κορονοιο κ όλο βάζω προθεσμίες στον εαυτό Μ αλλά θα σκάσω.ειπα άμα μέχρι το εμβόλιο δεν ηρεμισει λίγο.θα το ψάξω .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dona90 είπε:

Ναι το σκέφτομαι πολύ να σ πω την αλήθεια κ όλο λέω μήπως πέρασει κ είναι φυσιολογικό.γιατι δεν θέλω να την βλέπει κ.πολις κόσμος με τον κορονοιο κ όλο βάζω προθεσμίες στον εαυτό Μ αλλά θα σκάσω.ειπα άμα μέχρι το εμβόλιο δεν ηρεμισει λίγο.θα το ψάξω .

Ναι δεν έχεις κ άδικο με τον κορονοιο, αλα όπως το λες αν μέχρι το εμβολιο σας δεν έχει ηρεμήσει καπως το παιδι ψάξτο! Ίσως μετα είστε όλοι πιο ήσυχοι! Κάτι αλλο που σκέφτηκα, μήπως την ενοχλεί τπτ που τρως; παίζει κάτι τετοιο; εχει στο φβ μια ομάδα Θηλασμός και αλλεργίες λέγεται! Είναι πολύ ψαγμένα τα κοριτσια αν θες μπες να δεις τα αρχεία τους και να τους πεις τι περνάς πιστεύω θα σε βοηθήσουν πολύ! Αν δεν την βρίσκεις πες μου να τη στείλω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κορίτσια πως τα πάτε; @Dona90 κορίτσι νου σε καταλαβαίνω απόλυτα την προηγούμενη εβδομάδα περάσαμε ένα μαρτύριο ., ούτε μέρα ούτε νύχτα.,, γενικά κακά κάνει η μικρή σου; Εμείς είχαμε και δυσκοιλιότητα .,, βασικά μου είπε η παιδίατρος για 2 μέρες(έβγαζα κανονικά και πιο συχνά κιολας γάλα)  να μην δώσω δικό μου γάλα και να πάρουμε σκόνη που είναι για αλλεργία στην πρωτεΐνη γάλακτος. Και το παιδί ηρέμησε.,, έτσι έκοψα τα γαλακτομικα και μοσχαρι και ότι έχει σχέση με αγελάδα.,, και κοιτάω στις ετικέτες γιατί ας πούμε και η γαλοπούλα έχει. Μήπως παίζει κάτι τέτοιο; Τώρα δίνω δικό μου γάλα και ξένο αλλά αυτό για την αλλεργία. Και εμένα το έκανε αυτό με το ρέψιμο πάντως και δεν είχε κανένα σύμπτωμα ούτε βλεννη στα κακά ούτε αιμα ούτε κάτι που να καταλαβω, υπαρχπυν μέρες που είστε καλύτερα και μέρες που είστε χειρότερα; Η είναι συνεχόμενο ; Πλέον είναι ένα άλλο παιδακι . Ελπίζω να σε βοηθήσα.,, για τπυς κολικούς παίρνετε κάτι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Ναι δεν έχεις κ άδικο με τον κορονοιο, αλα όπως το λες αν μέχρι το εμβολιο σας δεν έχει ηρεμήσει καπως το παιδι ψάξτο! Ίσως μετα είστε όλοι πιο ήσυχοι! Κάτι αλλο που σκέφτηκα, μήπως την ενοχλεί τπτ που τρως; παίζει κάτι τετοιο; εχει στο φβ μια ομάδα Θηλασμός και αλλεργίες λέγεται! Είναι πολύ ψαγμένα τα κοριτσια αν θες μπες να δεις τα αρχεία τους και να τους πεις τι περνάς πιστεύω θα σε βοηθήσουν πολύ! Αν δεν την βρίσκεις πες μου να τη στείλω!

Ναι είμαι στην ομάδα θα ρωτήσω να δω τι θα Μ πουν κ από κει.ευχαριστω κορίτσι μ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Dona90 είπε:

Ναι είμαι στην ομάδα θα ρωτήσω να δω τι θα Μ πουν κ από κει.ευχαριστω κορίτσι μ

Ελπιζω να βρείτε άκρη και να ηρεμησετε🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Ioann89 είπε:

Καλημερα κορίτσια πως τα πάτε; @Dona90 κορίτσι νου σε καταλαβαίνω απόλυτα την προηγούμενη εβδομάδα περάσαμε ένα μαρτύριο ., ούτε μέρα ούτε νύχτα.,, γενικά κακά κάνει η μικρή σου; Εμείς είχαμε και δυσκοιλιότητα .,, βασικά μου είπε η παιδίατρος για 2 μέρες(έβγαζα κανονικά και πιο συχνά κιολας γάλα)  να μην δώσω δικό μου γάλα και να πάρουμε σκόνη που είναι για αλλεργία στην πρωτεΐνη γάλακτος. Και το παιδί ηρέμησε.,, έτσι έκοψα τα γαλακτομικα και μοσχαρι και ότι έχει σχέση με αγελάδα.,, και κοιτάω στις ετικέτες γιατί ας πούμε και η γαλοπούλα έχει. Μήπως παίζει κάτι τέτοιο; Τώρα δίνω δικό μου γάλα και ξένο αλλά αυτό για την αλλεργία. Και εμένα το έκανε αυτό με το ρέψιμο πάντως και δεν είχε κανένα σύμπτωμα ούτε βλεννη στα κακά ούτε αιμα ούτε κάτι που να καταλαβω, υπαρχπυν μέρες που είστε καλύτερα και μέρες που είστε χειρότερα; Η είναι συνεχόμενο ; Πλέον είναι ένα άλλο παιδακι . Ελπίζω να σε βοηθήσα.,, για τπυς κολικούς παίρνετε κάτι; 

Πρέπει να το κοιτάξω κ εγώ με διατροφή δεν γίνεται.εχεις κάποια λίστα με το τι ακριβώς δεν τρως??για κολικούς πήραμε τις σταγόνες biogaiaκ σε 2 εβδομάδες πέρασαν όλα ήταν ήπιοι.ναι άλλες μέρες καλύτερα άλλες χειρότερα γι'αυτό δεν μπορώ να βρω τι φταίει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Dona90 είπε:

Πρέπει να το κοιτάξω κ εγώ με διατροφή δεν γίνεται.εχεις κάποια λίστα με το τι ακριβώς δεν τρως??για κολικούς πήραμε τις σταγόνες biogaiaκ σε 2 εβδομάδες πέρασαν όλα ήταν ήπιοι.ναι άλλες μέρες καλύτερα άλλες χειρότερα γι'αυτό δεν μπορώ να βρω τι φταίει.

Κοριτσι μου κανε για αρχή αποχή από τα γαλακτοκομικα αν θες να δεις πώς θα είναι το μωρο!! Εγω το έψαξα πολύ γτ κανω σχεδόν απο την αρχη κ με βοηθησε η ομάδα που σου είπα! Εχει αρχείο με τι πρέπει να τρώμε κ τι όχι, αν την κανεις σωστά σε 1 μήνα θα φανει αν φτιάχνει το μωρο άρα θα είναι από αυτά! Θέλει υπομονή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλησπέρα τι κανετε;; δίνεται πιπιλα στα μωρακια σας; αν ναι, την δέχτηκαν ευκολα;; προσπαθώ να της την μάθω αλλα δεν την δέχεται με τπτ😓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Κοριτσια καλησπέρα τι κανετε;; δίνεται πιπιλα στα μωρακια σας; αν ναι, την δέχτηκαν ευκολα;; προσπαθώ να της την μάθω αλλα δεν την δέχεται με τπτ😓

Καλησπέρα κοπέλα μου, δίνω ναι εμένα όμως δέχονται μόνο της mam. Καμμία άλλη δεν μας βόλεψε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου, δίνω ναι εμένα όμως δέχονται μόνο της mam. Καμμία άλλη δεν μας βόλεψε 

Αυτή είναι η μόνη που καπως παει να την πιάσει αλλα κ παλι την σπρώχνει κ την βγάζει!! Παλευω μερικές μέρες τώρα, ελπίζω να της την μάθω στο τελος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Αυτή είναι η μόνη που καπως παει να την πιάσει αλλα κ παλι την σπρώχνει κ την βγάζει!! Παλευω μερικές μέρες τώρα, ελπίζω να της την μάθω στο τελος!

Είναι ακόμα μικρούλια κ τους βγαίνει εύκολα. Κ μένα στην αρχή δεν μπορούσαν να την κρατήσουν πολύ, εβγαινε πιο γρήγορα απ ότι τώρα. Αλλά τη δουλειά της την έκανε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Είναι ακόμα μικρούλια κ τους βγαίνει εύκολα. Κ μένα στην αρχή δεν μπορούσαν να την κρατήσουν πολύ, εβγαινε πιο γρήγορα απ ότι τώρα. Αλλά τη δουλειά της την έκανε.

Εμενα δεν την θελει νομίζω, κανει σαν να πάει να κανει εμετο, ασε που άμα της την δώσω 2 3 φορές συνεχόμενα νευριαζει μετα κ κλαιει🙄 θα το προσπαθήσω πάντως γτ νομίζω χρειάζεται πλέον γτ κανει εμενα πιπιλα ολο κ πιο συχνά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Κοριτσια καλησπέρα τι κανετε;; δίνεται πιπιλα στα μωρακια σας; αν ναι, την δέχτηκαν ευκολα;; προσπαθώ να της την μάθω αλλα δεν την δέχεται με τπτ😓

Δεν δέχονται όλα τα μωρά τη πιπίλα και δεν είναι αναγκαία ξέρεις... 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Loulou80 είπε:

Δεν δέχονται όλα τα μωρά τη πιπίλα και δεν είναι αναγκαία ξέρεις... 🙂

Και εγώ αυτής της άποψης ήμουν ότι δεν είναι αναγκαία, αλλά τελικά είναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Και εγώ αυτής της άποψης ήμουν ότι δεν είναι αναγκαία, αλλά τελικά είναι!

Ειδάλλως κάθεται όλη μέρα στήθος; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Ειδάλλως κάθεται όλη μέρα στήθος; 

Ακριβώς!! Και τα βοηθάει και στον ύπνο θεωρώ συζητώντας με άλλες μανούλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Ακριβώς!! Και τα βοηθάει και στον ύπνο θεωρώ συζητώντας με άλλες μανούλες!

Και βελτιώνει τις θηλάστηκες κινήσεις και ηρεμεί ! Για εμένα απαραίτητη... δοκιμάσαμε μαμ νουκ και καταλήξαμε σε αβεντ .... είναι τι θα καθίσει στο παιδί 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Ακριβώς!! Και τα βοηθάει και στον ύπνο θεωρώ συζητώντας με άλλες μανούλες!

Βρε κ γω με πιπίλα τα έχω δεν το συζητώ!! Δοκίμασε τες όλες μια θα κάτσει δεν υπάρχει περίπτωση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Ioann89 είπε:

Και βελτιώνει τις θηλάστηκες κινήσεις και ηρεμεί ! Για εμένα απαραίτητη... δοκιμάσαμε μαμ νουκ και καταλήξαμε σε αβεντ .... είναι τι θα καθίσει στο παιδί 

Κ εγω αυτες τις 2 έχω δοκιμάσει κ τωρα παραγγειλα avent εχθες κ περιμένω να έρθουν να τις δοκιμάσω κ αυτες! Εύχομαι να την πιασει🙏 νιώθω απελπισμένη δεν κοιμάται πουθενα περα από τα χερια😓

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Κ εγω αυτες τις 2 έχω δοκιμάσει κ τωρα παραγγειλα avent εχθες κ περιμένω να έρθουν να τις δοκιμάσω κ αυτες! Εύχομαι να την πιασει🙏 νιώθω απελπισμένη δεν κοιμάται πουθενα περα από τα χερια😓

Στείλε κοριτσάκι μου τον άντρα σου να πάει σε 2-3 εφημερεύοντα φαρμακεία να σου φέρει ότι πιπίλες βρει κάποια θα σας ταιριάξει να ηρεμήσεις κ συ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...