Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου... Περίπου σα να διαβάζω την δική μου ιστορία... Ούτε θρομβοφιλια, ούτε κυστικη ινωση, ούτε καρυοτυπο ,  ούτε D3 και βιταμίνες, ούτε υστεροσκοπηση ενώ είχα συμφισεις...

Κι εγώ τίποτα από αυτά δεν έχω κάνει και κανείς δεν μου τα ζήτησε. Έχω αλλάξει 3 γιατρούς. Τώρα είμαι σε διαδικασία να τα κάνω γιατί το απαίτησα. Δεν ξέρω όμως αν αλλάζει κάτι. Δηλ αν έχεις θρομβοφιλία απλά θα συνεχίζει να σου δίνει salospir που ούτως ή αλλως δίνουν σχεδόν όλοι. Ή ινοχεπ ξέρω γω.
Αν έχεις κάτι στον καρυότυπο - δεν έχω ιδέα τι δείχνει ακριβώς-  τι είδους παρέμβαση μπορείς να κάνεις; Κυστικη ίνωση έκανα γιατί είχα μείνει έγκυος και ήταν απαραίτητο, άσχετα αν παλινδρόμησε. Αλλά για ποιο λόγο να κάνεις από πριν την εξέταση; 
Οι βιταμίνες που κι εγώ ξεκίνησα να παίρνω δεν είναι αποδεδειγμένο ότι βοηθούν τελικά...  και δεν τις πιστεύουν ούτε τις συνιστούν όλοι! Εγώ στην 1η προσπάθεια που δεν έπαιρνα τίποτα και δεν έκανα τίποτα απ’ όλα αυτά με μέτρια έμβρυα έμεινα έγκυος άσχετα αν μετά δεν πήγε καλά. 
Τωρα που παίρνω βιταμίνες και είχα αρίστης ποιότητας έμβρυα δεν έμεινα. Χαμηλή  D εχει όλη η Ελλάδα πιστέψτε με... κι εγώ μαζί! . Όμως μένουν έγκυες κανονικά πάρα πολλές γύρω μας.  Όλα είναι σχετικά και οι γιατροί προσπαθούν κάποιες φορές να μας έχουν χαλαρές και να μην μας αγχώνουν με το παραμικρό. Παρόλο που κι εγώ πιστεύω ότι όλο αυτό είναι καθαρά εμπόριο και μας βλέπουν σαν πελατάκια, είναι ξεκάθαρο για μένα πια... Το κακό ειναι ότι πατάνε στην ανάγκη μας να γίνουμε μητέρες και φτάνει τελικά στα όρια  της εκμετάλλευσης. Αλλά από την άλλη το γνωρίζουμε και πορευόμαστε με αυτή την γνώση. Εμείς θελουμε να πετύχουμε τον στόχο μας αλλά όπως και να ‘χει θα τα συναντήσουμε όλα αυτά στον δρόμο μας. Είναι δύσβατος δρόμος κι εγώ τον είχα φανταστεί πιο εύκολο... Υπομονή και κουράγιο σε όλα τα κορίτσια... Ο επιμένων ΝΙΚΑ! Με πολύ αγάπη μας εύχομαι να γίνουμε μητέρες που τόσο πολύ θελουμε ΟΛΕΣ! ♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Κι εγώ τίποτα από αυτά δεν έχω κάνει και κανείς δεν μου τα ζήτησε. Έχω αλλάξει 3 γιατρούς. Τώρα είμαι σε διαδικασία να τα κάνω γιατί το απαίτησα. Δεν ξέρω όμως αν αλλάζει κάτι. Δηλ αν έχεις θρομβοφιλία απλά θα συνεχίζει να σου δίνει salospir που ούτως ή αλλως δίνουν σχεδόν όλοι. Ή ινοχεπ ξέρω γω.
Αν έχεις κάτι στον καρυότυπο - δεν έχω ιδέα τι δείχνει ακριβώς-  τι είδους παρέμβαση μπορείς να κάνεις; Κυστικη ίνωση έκανα γιατί είχα μείνει έγκυος και ήταν απαραίτητο, άσχετα αν παλινδρόμησε. Αλλά για ποιο λόγο να κάνεις από πριν την εξέταση; 
Οι βιταμίνες που κι εγώ ξεκίνησα να παίρνω δεν είναι αποδεδειγμένο ότι βοηθούν τελικά...  και δεν τις πιστεύουν ούτε τις συνιστούν όλοι! Εγώ στην 1η προσπάθεια που δεν έπαιρνα τίποτα και δεν έκανα τίποτα απ’ όλα αυτά με μέτρια έμβρυα έμεινα έγκυος άσχετα αν μετά δεν πήγε καλά. 
Τωρα που παίρνω βιταμίνες και είχα αρίστης ποιότητας έμβρυα δεν έμεινα. Χαμηλή  D εχει όλη η Ελλάδα πιστέψτε με... κι εγώ μαζί! . Όμως μένουν έγκυες κανονικά πάρα πολλές γύρω μας.  Όλα είναι σχετικά και οι γιατροί προσπαθούν κάποιες φορές να μας έχουν χαλαρές και να μην μας αγχώνουν με το παραμικρό. Παρόλο που κι εγώ πιστεύω ότι όλο αυτό είναι καθαρά εμπόριο και μας βλέπουν σαν πελατάκια, είναι ξεκάθαρο για μένα πια... Το κακό ειναι ότι πατάνε στην ανάγκη μας να γίνουμε μητέρες και φτάνει τελικά στα όρια  της εκμετάλλευσης. Αλλά από την άλλη το γνωρίζουμε και πορευόμαστε με αυτή την γνώση. Εμείς θελουμε να πετύχουμε τον στόχο μας αλλά όπως και να ‘χει θα τα συναντήσουμε όλα αυτά στον δρόμο μας. Είναι δύσβατος δρόμος κι εγώ τον είχα φανταστεί πιο εύκολο... Υπομονή και κουράγιο σε όλα τα κορίτσια... Ο επιμένων ΝΙΚΑ! Με πολύ αγάπη μας εύχομαι να γίνουμε μητέρες που τόσο πολύ θελουμε ΟΛΕΣ! ♥️

Καλησπέρα δηλαδή εξέταση για κυστική ίνωση σε φυσική σύλληψη ή σε εξωσωματική σου έδωσε ο γυναικολόγος σου; Έχω και εγώ μία εξωμητριο στο ιστορικό μου αλλά δεν μου έδωσε να κάνω αυτή την εξέταση παρ'όλο που με πάει για εξωσωματική!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Litsadi είπε:

Καλησπέρα δηλαδή εξέταση για κυστική ίνωση σε φυσική σύλληψη ή σε εξωσωματική σου έδωσε ο γυναικολόγος σου; Έχω και εγώ μία εξωμητριο στο ιστορικό μου αλλά δεν μου έδωσε να κάνω αυτή την εξέταση παρ'όλο που με πάει για εξωσωματική!

Καλησπέρα, Κυστικη ινωση κάνεις και σε φυσική σύλληψη. Ενας από τους δύο πρεπει να την κάνει ανεξάρτητα αν έχεις στο ιστορικό αποβολές ή όχι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Litsadi είπε:

Καλησπέρα δηλαδή εξέταση για κυστική ίνωση σε φυσική σύλληψη ή σε εξωσωματική σου έδωσε ο γυναικολόγος σου; Έχω και εγώ μία εξωμητριο στο ιστορικό μου αλλά δεν μου έδωσε να κάνω αυτή την εξέταση παρ'όλο που με πάει για εξωσωματική!

Το ίδιο λέμε! Εμένα μου την έδωσε να την κάνω αφού έμεινα έγκυος όχι από πριν. Στην 6η -7η εβδομάδα περίπου. Δεν παίζει ρόλο στο να μείνεις. Είναι από τις εξετάσεις που κανεις για να δεις αν έχει ένας από τους 2. Μπορεί και ο αντρας να την κάνει αντί για εσένα. Αν είχα εγώ θα έκανε και ο άντρας μου εξέταση. Αν δεν έχει ο ένας, δεν κάνει ο άλλος.  Γιατί μόνο αν έχουν και οι 2 υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να νοσήσει το παιδί με κυστική ίνωση που είναι μια πολύ σοβαρή ασθένεια. Έχω γνωρίσει άνθρωπο που είχε.  Είναι ας πούμε όπως η μεσογειακή αναιμία, που αν έχουν και οι 2 το στίγμα υπάρχει πιθανότητα το παιδί να έχει. Δεν είμαι γιατρός αλλά έτσι κατάλαβα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@TRigirl

Έτσι όπως σκέφτεσαι σκέφτομαι-σκεφτόμουν κι εγώ. Είναι εξετάσεις που δεν επηρεάζουν στο να μείνεις έγκυος ίσως γι'αυτό δεν τις δίνουν όλοι. Σε τρέχουν μετά όμως αφου μείνεις να τις κάνεις και τι; Θα κάνεις μετά άμβλωση; Αυτό σου λένε στην ουσία.  

Είναι γεγονός πως πολλές γυναίκες που τις έχουν κάνει όλες και προεμφυτευτικό και όλα ήταν φυσιολογικά κσι πάλι δεν τα κατάφεραν και δεν μπορούν να βρούνε τι φταίει.

Είναι όλα σχετικά, πραγματικά δεν ξέρεις τι να κάνεις. Τη μια λες έτσι την άλλη αλλιώς. Το πρόβλημα είναι ότι είναι όλα μπίζνα και σπάνια κάποιος ενδιαφέρεται πραγματικά για τον άνθρωπο που έχει μπροστά του. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η JNtina είπε:

Τι να πουν τωρα... επιμένουν οτι σου το ειπαν!! 
Τι να πω πραγματικα... λυπάμαι πολυ με αυτα που ακουω απο εμπειριες κοριτσιών... 

Αθήνα εισαι;; Σε ποιο κέντρο; Δε θυμαμαι αν το ειπες με τοσα μηνυματα που διαβάζουμε... 

 

Σου έστειλα πμ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Litsadi είπε:

@Ιωάννα28iwantababy @TRigirl πόσο σας κόστισε; 

1.400 για τα 8 εμβρυα και μετά ανάλογα το κέντρο παίρνει και αυτό χρήματα..  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

@TRigirl

Έτσι όπως σκέφτεσαι σκέφτομαι-σκεφτόμουν κι εγώ. Είναι εξετάσεις που δεν επηρεάζουν στο να μείνεις έγκυος ίσως γι'αυτό δεν τις δίνουν όλοι. Σε τρέχουν μετά όμως αφου μείνεις να τις κάνεις και τι; Θα κάνεις μετά άμβλωση; Αυτό σου λένε στην ουσία.  

Είναι γεγονός πως πολλές γυναίκες που τις έχουν κάνει όλες και προεμφυτευτικό και όλα ήταν φυσιολογικά κσι πάλι δεν τα κατάφεραν και δεν μπορούν να βρούνε τι φταίει.

Είναι όλα σχετικά, πραγματικά δεν ξέρεις τι να κάνεις. Τη μια λες έτσι την άλλη αλλιώς. Το πρόβλημα είναι ότι είναι όλα μπίζνα και σπάνια κάποιος ενδιαφέρεται πραγματικά για τον άνθρωπο που έχει μπροστά του. 

Η τελευταία παράγραφος με κάλυψε απόλυτα! Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ συνεχώς στον άνδρα μου, αλλά μου λέει ότι θα πρέπει να το αποδεχτώ και να πορευτώ με αυτό..  Ότι έτσι πρέπει να είναι και να μην μας βλέπουν συναισθηματικά. Κι εγώ λέω όχι συναισθηματικά, ανθρώπινα θέλω να με δουν... Αυτοί έχουν δει άπειρες γυναίκες, γι’ αυτούς είμαστε ακόμη μία περίπτωση. Εγώ νευριάζω που δεν θυμούνται ακριβώς την αγωγή που σου δίνουν και σε ρωτάνε να τους πεις ξανά και ξανά  ή όταν τους παίρνεις τηλ πρέπει πάντα να εξηγήσεις από την αρχή ποια είσαι. Τα ίδια πράγματα τα έχω πει άπειρες φορές στον ίδιο γιατρό.  Γενικά υπάρχει αυτή η αντιμετώπιση  από όλους.. οπότε δεν περιμένω κάτι διαφορετικό, συνεχίζω όμως  και θα προσπαθώ μέχρι να πετύχω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

Σου έστειλα πμ.

Κι εγώ θα ήθελα να μου πεις για να το βγάλω από τη λίστα... αν είσαι Αθήνα. Ευχαριστώ πολύ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Litsadi είπε:

@Ιωάννα28iwantababy @TRigirl πόσο σας κόστισε; 

Εγώ δεν έχω κάνει προεμφυτευτικό έλεγχο... το σκέφτομαι για την επόμενη φορά όμως ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η TRigirl είπε:

Εγώ δεν έχω κάνει προεμφυτευτικό έλεγχο... το σκέφτομαι για την επόμενη φορά όμως ... 

Ουτε εγω εκανα στην πρώτη μου εξωσωματικη... 

Θα τους ρωτησω για αυτήν αν και παλι τιποτα δεν ειναι σιγουρο. 
Παιζουμε με πιθανότητες... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η JNtina είπε:

Ουτε εγω εκανα στην πρώτη μου εξωσωματικη... 

Θα τους ρωτησω για αυτήν αν και παλι τιποτα δεν ειναι σιγουρο. 
Παιζουμε με πιθανότητες... 

Εγώ έχω κάνει 3 και δεν έχω κάνει έλεγχο.. το θέμα είναι ότι αξίζει να κάνεις μόνο αν έχεις πολλά έμβρυα.. με 3-4 έμβρυα δεν υπάρχει λόγος.. τα βάζεις και απλά ελπίζεις. 
Διαβάζω τόσα πολλά που δεν ξέρω αν αξίζει, δεν εμπιστεύομαι κανέναν πια και αυτό είναι πρόβλημα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Εγώ δεν έχω κάνει προεμφυτευτικό έλεγχο... το σκέφτομαι για την επόμενη φορά όμως ... 

Εγώ έκανα λόγω στίγματος.. Να σου πω την αλήθεια μου φοβάμαι γιατί δνε είχα κάποια διάγνωση ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Εγώ έχω κάνει 3 και δεν έχω κάνει έλεγχο.. το θέμα είναι ότι αξίζει να κάνεις μόνο αν έχεις πολλά έμβρυα.. με 3-4 έμβρυα δεν υπάρχει λόγος.. τα βάζεις και απλά ελπίζεις. 
Διαβάζω τόσα πολλά που δεν ξέρω αν αξίζει, δεν εμπιστεύομαι κανέναν πια και αυτό είναι πρόβλημα... 

Ακριβως. Με τοσα που διαβάζουμε κι εγω δεν εμπιστεύομαι κανεναν... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Κι εγώ θα ήθελα να μου πεις για να το βγάλω από τη λίστα... αν είσαι Αθήνα. Ευχαριστώ πολύ! 

Θεσσαλονίκη είναι. Αν θες σου στέλνω..

 

Δεν με αφηνει να κανω αλλες αντιδρασεις. Συμφωνω με αυτα που γραφεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Εγώ έχω κάνει 3 και δεν έχω κάνει έλεγχο.. το θέμα είναι ότι αξίζει να κάνεις μόνο αν έχεις πολλά έμβρυα.. με 3-4 έμβρυα δεν υπάρχει λόγος.. τα βάζεις και απλά ελπίζεις. 
Διαβάζω τόσα πολλά που δεν ξέρω αν αξίζει, δεν εμπιστεύομαι κανέναν πια και αυτό είναι πρόβλημα... 

Κοριτσια εγω πάντως το τόλμησα. Θα σας πω στο τέλος αν αξιζε η όχι.απλα ήρθε για μένα η ώρα που στο μυαλο μου αυτο ίσως ήταν η μόνη λύση  στη εξήγηση του γρίφου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Dimi1981 είπε:

Κοριτσια εγω πάντως το τόλμησα. Θα σας πω στο τέλος αν αξιζε η όχι.απλα ήρθε για μένα η ώρα που στο μυαλο μου αυτο ίσως ήταν η μόνη λύση  στη εξήγηση του γρίφου...

Οπωσδήποτε να μας πεις! Περιμένουμε με ανυπομονησία..

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

Θεσσαλονίκη είναι. Αν θες σου στέλνω..

 

Δεν με αφηνει να κανω αλλες αντιδρασεις. Συμφωνω με αυτα που γραφεις.

Θεσσαλονίκη δεν με ενδιαφέρει! Ευχαριστώ 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η TRigirl είπε:

Εγώ δεν έχω κάνει προεμφυτευτικό έλεγχο... το σκέφτομαι για την επόμενη φορά όμως ... 

Για την κυστική ίνωση ήθελα να μάθω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια ..τι γίνεται είμαι καινούρια στο κλαμπ της εξωσωματικής...2απριλιου περνάω επιτροπή!!! Καλή επιτυχία σε ολεεες!!!😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:

1.400 για τα 8 εμβρυα και μετά ανάλογα το κέντρο παίρνει και αυτό χρήματα..  

Η εξέταση για κυστική ίνωση;τόσα πολλά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Litsadi είπε:

Η εξέταση για κυστική ίνωση;τόσα πολλά;

Τι εννοείς? Η εξέταση για κυστικη ίνωση ή να δεις αν τα έμβρυα έχουν κυστικη ίνωση?

Η εξέταση πάντως γίνεται με μοριακό έλεγχο,  δίνεις αίμα, τα αποτελέσματα τα βγάζει ένας γενετιστής,  κοστίζει γύρω στα 150 ευρώ αν θυμάμαι καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Nansi είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ..τι γίνεται είμαι καινούρια στο κλαμπ της εξωσωματικής...2απριλιου περνάω επιτροπή!!! Καλή επιτυχία σε ολεεες!!!😍

Καλώς  ήρθες!!!καλή επιτυχία στην προσπάθειά σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...