Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

Καλημέρα καλή μου...

Τα σκεφτόμουν απο εκείνη τη μέρα αλλά προσοάθησα να μη χαλάσω τη ψυχολογία μου και να ασχοληθώ μετά. Όμως χθες βράδυ είδα ένα άσχημο όνειρο σχετικό με την ετ ξύπνησα το πρωί χάλια. Ένιωσα πως δεν τα κατάφερα. Ένα ένστικτο, δε ξέρω. Μακάρι να πέσω έξω. Δε λέω για το τεστ που έκανα σημερα το πρωί γιατί είναι αρνητικότατο αλλά είναι νωρίς και η άλλη η κοπέλα τη μέρα της χοριακής βγηκε αρνγτικο και ειχε 35!

Ελα βρε κοριτσι μου!!! Εχεις δικιο να αγχωνεσαι και να παιρνεις αφου δε σου τα εξήγησαν αναλυτικά...

Τι να πω ρε γαμωτη;; 
Κανε λιγο ακομα υπομονη και περιμενε τη χοριακη σου!!! Μακαρι να πανε ολα καλα και να μη χρειαστεί να τους ξαναδείς καν!!! 
❤️🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η JNtina είπε:

Ελα βρε κοριτσι μου!!! Εχεις δικιο να αγχωνεσαι και να παιρνεις αφου δε σου τα εξήγησαν αναλυτικά...

Τι να πω ρε γαμωτη;; 
Κανε λιγο ακομα υπομονη και περιμενε τη χοριακη σου!!! Μακαρι να πανε ολα καλα και να μη χρειαστεί να τους ξαναδείς καν!!! 
❤️🙏

Μίλησα τώρα με το εμβρυολογικό και λένε ότι σας είπαμε ότι είναι θέμα και τν δυο. Ναι λέω και δεν το θυμόμουν εγώ, τώρα το θυμήθηκα. Επιμένουν ότι μου το είπαν. Δε βρίσκω άκρη.

 

Ότι θέλουν θα πουνε και δεν μπορώ να αποδείξω και τίποτα.

Μακάρι να γίνει ένα θαύμα. 

Σ'ευχαριστώ κορίτσι μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

Καλημέρα καλή μου...

Τα σκεφτόμουν απο εκείνη τη μέρα αλλά προσοάθησα να μη χαλάσω τη ψυχολογία μου και να ασχοληθώ μετά. Όμως χθες βράδυ είδα ένα άσχημο όνειρο σχετικό με την ετ ξύπνησα το πρωί χάλια. Ένιωσα πως δεν τα κατάφερα. Ένα ένστικτο, δε ξέρω. Μακάρι να πέσω έξω. Δε λέω για το τεστ που έκανα σημερα το πρωί γιατί είναι αρνητικότατο αλλά είναι νωρίς και η άλλη η κοπέλα τη μέρα της χοριακής βγηκε αρνγτικο και ειχε 35!

 

στις πριν 17 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

Καλημέρα καλή μου...

Τα σκεφτόμουν απο εκείνη τη μέρα αλλά προσοάθησα να μη χαλάσω τη ψυχολογία μου και να ασχοληθώ μετά. Όμως χθες βράδυ είδα ένα άσχημο όνειρο σχετικό με την ετ ξύπνησα το πρωί χάλια. Ένιωσα πως δεν τα κατάφερα. Ένα ένστικτο, δε ξέρω. Μακάρι να πέσω έξω. Δε λέω για το τεστ που έκανα σημερα το πρωί γιατί είναι αρνητικότατο αλλά είναι νωρίς και η άλλη η κοπέλα τη μέρα της χοριακής βγηκε αρνγτικο και ειχε 35!

Ποια μέρα μετά την ετ είναι η σημερινή; Είστε πολλές κ έχω μπερδευτεί! 🙃

Καταρχάς δεν είπαμε πως δεν κάνουμε τεστ στο σπίτι;;; Αυτά είναι του διαβόλου! 🤣 Πηγαίνουμε κατευθείαν για χοριακή! Η υπομονή είναι μεγάαααααααλη αρετή λέει ο τετράχρονος ανηψιός μου! Λοιπόν κοίταξε να συνέλθεις κ περίμενε να έχεις πρώτα αξιόπιστα αποτελέσματα κ μετά βλέπεις τι κάνεις με τα υπόλοιπα! Η αλήθεια είναι πως έχουν γίνει σοβαρές παραλήψεις από το κέντρο σου. Στην παρούσα φάση όμως περιμένεις να γίνει το θαύμα! Μετά όλα τα άλλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Δεν αντέχω θα σας το πω τώρα. Περίμενα να πάρω αποτελέσματα χοριακής και μετά αλλά δε μπορώ να κοιμηθώ απο τις φωτιές που μου άναψαν!

Απο τη μέρα της ωοληψίας με ενημέρωσαν πως τα ωάριά μου είναι ποιοτικά και το θέμα πρέπει να είναι στο σπέρμα, επειδή γονιμοποιήθηκαν 14 μέχρι τρίτη μέρα, αλλά βλαστοκυστες έφτασαν 3! Δύο μήνες μας έλεγαν έχουμε πολύ καλές πιθανότητες καθως η γονιμοποίηση των ωαρίων δέίχνει την ποιότητά τους απο την πρώτη μέρα μέχρι την τρίτη και απο την τρίτη εως την πέμπτη αναλαμβάνει το σπέρμα.

Λοιπόν 2 λεπτά πριν μπω για εμβρυομεταφορά έρχεται ο γιατρός και απο το πουθενά ξαφνικά μετά απο δυο μηνες μου λέει ότι είναι κακή η ποιότητα ωαρίων. Δεν είχα χρόνο να σκεφτώ, μάλλον θα το έκαναν επίτηδες να μην μου πούνε 2 μήνες τίποτα κ να μου το πουνε 2 λεπτά πριν την ετ για να μην έχω περιθώρια αντίδρασης. Του είπα πως δυο μήνες τώρα οι εμβρυολόγοι λένε ψέμετα; Και έλεγε όχι , ναι μεν αλλά και μπαρούφες ότι μπορεί να έφτασαν 3η μέρα αλλά δεν ήταν άρτια κ κάτι τέτοια. Ένιωσα ότι μου έλεγε πως είναι δύσκολο να πιάσεις με κακή ποιότητα ωαρίων και να βελτιωθεί.

Έχω ένα ένστικτο ότι δεν τα κατάφερα, και αν τα κατάφερνα όμως οι άνθρωποι είναι απαράδεκτοι και επικίνδυνοι!

 

Ρώτησα έναν άλλο γιατρό κ μου λέει σε έβαλαν σε διαδικασία ετ χωρίς καρυότυπο ζεύγους, εξετ θρομβοφιλίας, κυστική ίνωση κλπ. Πρέπει πρώτα να διερευνηθέί το αίτιο της υπογονιμότητας και μετά... Υστεροσκόπηση έίπαν δε χρειάζεται επειδή δεν φάίνεται κάποιο πρόβλημα στον υπέρηχο. Αυτοί κοιτάνε μόνο τα λεφτά, μας βλλεπουν σαν νούμερα. Είχα την d στο 17 και δεν ασχολήυηκαν εγω παρακαλούσα να μου γράψουν να τη κάνω. Μου έδιναν salospir ενώ έίχα έλλειψη ενζύμου, τους το υπενθύμισα 3 φορές αλλιώς μπορέί να.μου έκαναν κακό. 

 Ασχέτως αποτελέσματος αυτά είναι λάθη που δε συγχωρούνται κ δεν έπρεπε να γίνουν.

 

Δυστυχώς αν δεν πετύχω μου μένουν άλλες δυο βλαστοκύστες σ'αυτούς ΑΑ και ΑΒ Θα τις βάλω κ τις δυο στον επόμενο κύκλο αναγκαστικά αλλιώς αν μπορούσα θα τις έπαιρνα και θα έφευγα. Δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη.

Τρεις ταπεινες αποψεις γιατι και γω αγανακτω μαζι σου.

1)Αν σου λεγανε δυο μηνες οπως λες πριν κατι πως θα σου επερναν τα λεφτουδακια σου?

2)Πως αληθεια μπορουν να σου πουν κατι αφου δεν ξερουν ?Πως να ξερουν δηλαδη χωρις εξετασεις,τα μυριζανε?

3)Τα παραπανω βιωματα σου δειχνουν επειχηρηση και οχι κλινικη.Ειναι η κοροιδια μιας γυναικας που θελει ενα μωρο και οι επιτηδιοι τυπου ....ελα να σε βαλω μεσα μια χαρα εισαι σε 1 μηνα θα χεις παιδι.

Αλλαξε καταστασεις εχω να πω...γιατι τωρα ξερεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Alexouli είπε:

Καταρχάς είναι απαράδεκτοι που δεν σου ζητησαν αυτές τις εξετασεις. Δεύτερον εχε υπόψιν σου ότι αν το σπέρμα δεν είναι καλό δεν ξεκινάει καν η γονιμοποιηση ή ξεκινάει και σταματάει στην τρίτη μέρα περίπου όπως ακριβώς έπαθα κι εγώ! Τοτε δεν το ηξερα γιατι έγινε αλλά εχθες το έμαθα μιας και βγήκε η εξεταση κατακερματισμόυ σπερματος που κάναμε με αποτέλεσμα 34%! Εκεί που για να ξεκινήσεις για εξωσωματική πρέπει να είναι τουλάχιστον κατω απο 20! Αλλά δεν το ξέραμε ότι έπρεπε να γίνει κι αυτη η εξεταση λόγω κυρσοκηλης του άντρα μου το μάθαμε κατόπιν. Η γνώμη μου κανε αυτές τις εξετασεις πριν προχωρήσεις σε άλλη ετ.

Μου είπαν ότι αφου υπάρξουν αποτυχημένες ετ τις ζητάνε και δεν υπάρχει λόγος. Είναι το πρωτόκολλό τους να αποτυγχάνεις πρώτα και μετά να τρέχεις να τις κάνεις. 

Τώρα που επικοινώνησα μου λένε φτάίνε και τα δτο και ωάριο και απερματοζωάριο και ότι μου το είπανε αλλά δεν το θυμάμαι. Τόσο σοβαρό και δεν θα το θυμόμουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Alexouli είπε:

Κοριτσια δώστε μου τα φώτα σας. Ο κατακερματισμος έδειξε 34% . Περιμένουμε Απο τη βιολογο συστάσεις για να δούμε τι κάνουμε από δω και πέρα. Έχετε μήπως καμια ανάλογη εμπειρία? Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση ξερει καμια?

Ο αδερφουλης μου εκανε εξωσωματικη με 38% και επιασε μια χαρα.Ειναι αμφιλεγομενη εξεταση και οι πιο πολλοι γιατροι οπως ο ουρολογος του (που εστειλα κ τον αντρα μ) ειπανε οτι δε σημαινει κ πολλα απλα πιθανολογει.Καλη επιτυχια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

 

Ποια μέρα μετά την ετ είναι η σημερινή; Είστε πολλές κ έχω μπερδευτεί! 🙃

Καταρχάς δεν είπαμε πως δεν κάνουμε τεστ στο σπίτι;;; Αυτά είναι του διαβόλου! 🤣 Πηγαίνουμε κατευθείαν για χοριακή! Η υπομονή είναι μεγάαααααααλη αρετή λέει ο τετράχρονος ανηψιός μου! Λοιπόν κοίταξε να συνέλθεις κ περίμενε να έχεις πρώτα αξιόπιστα αποτελέσματα κ μετά βλέπεις τι κάνεις με τα υπόλοιπα! Η αλήθεια είναι πως έχουν γίνει σοβαρές παραλήψεις από το κέντρο σου. Στην παρούσα φάση όμως περιμένεις να γίνει το θαύμα! Μετά όλα τα άλλα!

Είναι η 6η μέρα. Κάτι ξέρει ο 4χρονος ανηψιός σου.

Θα περιμένω, κανονικά ήταν Κυριακή η χοριακή αλλά θα πάω Σάββατο, πάλι θα δείξει.

Θα περιμένω πρώτα τη χοριακή  κ μετά θα δράσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η I want a baby είπε:

Είναι η 6η μέρα. Κάτι ξέρει ο 4χρονος ανηψιός σου.

Θα περιμένω, κανονικά ήταν Κυριακή η χοριακή αλλά θα πάω Σάββατο, πάλι θα δείξει.

Θα περιμένω πρώτα τη χοριακή  κ μετά θα δράσω.

Έλα ρε κοριτσάκι μου είναι πολύ νωρίς! Έλα να σε χαρώ! Cheer up!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Νικολίνι είπε:

Τρεις ταπεινες αποψεις γιατι και γω αγανακτω μαζι σου.

1)Αν σου λεγανε δυο μηνες οπως λες πριν κατι πως θα σου επερναν τα λεφτουδακια σου?

2)Πως αληθεια μπορουν να σου πουν κατι αφου δεν ξερουν ?Πως να ξερουν δηλαδη χωρις εξετασεις,τα μυριζανε?

3)Τα παραπανω βιωματα σου δειχνουν επειχηρηση και οχι κλινικη.Ειναι η κοροιδια μιας γυναικας που θελει ενα μωρο και οι επιτηδιοι τυπου ....ελα να σε βαλω μεσα μια χαρα εισαι σε 1 μηνα θα χεις παιδι.

Αλλαξε καταστασεις εχω να πω...γιατι τωρα ξερεις.

Έχεις δίκαιο σε όλα.

Λένε ότι την ποιότητα την είδαν απο την εξέλιξη των εμβρύων.

Επιχείρηση ακριβώς όπως το λες. Μια χαρά είσαι δεν θέλεις υστεροσκόπηση, και αν έχω κάτι που δεν φαίνεται; Θα φαινόταν μου είπαν.

Δε βγάζω άκρη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε μας φτάνει το άγχος μας με την όλη διαδικασία, αν έχουμε και πρόβλημα με τους γιατρούς και χάσουμε και την εμπιστοσύνη μας από πού να πιαστουμε ρε κορίτσια; προσπαθησε να σκέφτεσαι θετικά και να είσαι ήρεμη όσο μπορείς. Σου στέλνω όλη μου τη θετική ενέργεια για τη χοριακη σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η I want a baby είπε:

Είναι η 6η μέρα. Κάτι ξέρει ο 4χρονος ανηψιός σου.

Θα περιμένω, κανονικά ήταν Κυριακή η χοριακή αλλά θα πάω Σάββατο, πάλι θα δείξει.

Θα περιμένω πρώτα τη χοριακή  κ μετά θα δράσω.

Μακαρι να πετυχεις και να μην ταλαιπωρηθεις.Μεσα απο τη καρδια μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η I want a baby είπε:

Έχεις δίκαιο σε όλα.

Λένε ότι την ποιότητα την είδαν απο την εξέλιξη των εμβρύων.

Επιχείρηση ακριβώς όπως το λες. Μια χαρά είσαι δεν θέλεις υστεροσκόπηση, και αν έχω κάτι που δεν φαίνεται; Θα φαινόταν μου είπαν.

Δε βγάζω άκρη

Ευτυχως που εχω τον αδερφο μου και τον αντρα μου.Εμενα πηγανε να μου κανουνε το ιδιο.Σχεδον δηλ.

Σπερματεγχυση χωρις να με εξετασουν και μαλιστα ελεγε θα σας κανω 2-3 και γα πιασετε.Ουτε σαλπιγγογραφια ουτε τιποτα ουτε σπερμοδιαγραμμα.Πρωτο ονομα στη πιατσα.Γιατι πιατσα ειναι.Και οταν βρισκομαστε σε τετοιες καταστασεις καλο ειναι να λεμε φυγε απο κει και να μη λεμε κανε υπομονη.Κανε υπομονη για να περασει?Τι φαση?Δε το λεω συγκεκριμενα για καποοια αυτο αλλα τα παιρνω λιγο οταν εκθετει καποια απο μας μια απατη και απο κατω λενε υπομονη...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Νικολίνι είπε:

Ευτυχως που εχω τον αδερφο μου και τον αντρα μου.Εμενα πηγανε να μου κανουνε το ιδιο.Σχεδον δηλ.

Σπερματεγχυση χωρις να με εξετασουν και μαλιστα ελεγε θα σας κανω 2-3 και γα πιασετε.Ουτε σαλπιγγογραφια ουτε τιποτα ουτε σπερμοδιαγραμμα.Πρωτο ονομα στη πιατσα.Γιατι πιατσα ειναι.Και οταν βρισκομαστε σε τετοιες καταστασεις καλο ειναι να λεμε φυγε απο κει και να μη λεμε κανε υπομονη.Κανε υπομονη για να περασει?Τι φαση?Δε το λεω συγκεκριμενα για καποοια αυτο αλλα τα παιρνω λιγο οταν εκθετει καποια απο μας μια απατη και απο κατω λενε υπομονη...

Οι περισσότεροι είναι επιχειρήσεις και πλουτίζουν με τον ανθρώπινο πόνο, εκμεταλλεύονται την δίψα των ζευγαριών για ένα μωρό.

Κι εγω τρεις σπερματεγχύσεις, σε άλλον γιατρό βέβαια, πρώτη μούρη, τον πριτείνουν σε όλα τα φόρουμ και δεν είχε ζητήσει τίποτα. Ούτε σαλπιγγογραφία ούτε κατακερματισμό. Αλλά κι εμείς άπειροι, δεν ξέραμε. Νομίζαμε έτσι θα είναι.

Εγώ αν δεν πετύχω τώρα έχω άλλες δυο βλαστοκυστες, δυστυχως δεν μπορώ να φύγω, αναγκαστικά θα κάνω κ την επόμενη εκει. Αν μπορούσα θα έπαιρνα τις βλαστοκύστες μου κ θα πηγαινα αλλού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η Alexouli είπε:

Κοριτσια δώστε μου τα φώτα σας. Ο κατακερματισμος έδειξε 34% . Περιμένουμε Απο τη βιολογο συστάσεις για να δούμε τι κάνουμε από δω και πέρα. Έχετε μήπως καμια ανάλογη εμπειρία? Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση ξερει καμια?

Θα συμφωνήσω με την @Νικολίνι. Εάν διαβάσεις σχετικά με τον κατακερματισμό θα καταλάβεις πως ακόμα και σε ζευγάρια όπου ο άνδρας έχει ένα υψηλό ποσοστό σπερματοζωαρίων με κατακερματισμένο DNA, οι πιθανότητες δλδ μειώνονται σημαντικά, εντούτοις μπορεί να υπάρξει μια απόλυτα φυσιολογική κύηση. Εφόσον το ζευγάρι υποβάλλεται σε εξωσωματική γονιμοποίηση, σε περίπτωση υψηλού κατακερματισμού του DNA, η μέθοδος που μπορεί να είναι μια πιο αποτελεσματική είναι η μικρογονιμοποίηση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Vasilique είπε:

Τελικά από αυτά που διαβάζω, τις εμπειρίες σας δλδ από τον προεμφυτευτικό, δεν εγγυάται πως το αποτέλεσμα θα είναι θετικό. Σωστά;

Εγω είχα θετικό και μάλιστα δίδυμη κύηση δυστυχως όμως τερματίστηκε στην 6η εβδομάδα.... η αιτία αγνωστη....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η peacock είπε:

Εγω είχα θετικό και μάλιστα δίδυμη κύηση δυστυχως όμως τερματίστηκε στην 6η εβδομάδα.... η αιτία αγνωστη....

Γεωργία το θυμάμαι, έχουμε μιλήσει κατ' ιδίαν κ μου τα έχεις πει. Καταλαβαίνω όμως κ από αυτό το φόρουμ αλλά κ από ένα άλλο που μπαίνω κ διαβάζω εμπειρίες πως στον προεμφυτευτικό -πέρα από τους κινδύνους που ελλοχεύουν- δεν σου εγγυάται κανείς πως τα ελεγμένα έμβρυα θα δώσουν τελικά εγκυμοσύνη κ δη τελειόμηνη κύηση. Αν το σκεφτείς είναι λίγο δίκοπο μαχαίρι στο τι θα αποφασίσεις. Κ φυσικά δεν μιλάω για περιπτώσεις ζευγαριών που τον κάνουν στοχευμένα για κάποιες συγκεκριμένες παθήσεις όπως μεσογειακή αναιμία αλλά για ζευγάρια που τους συστήνεται μετά από επανειλημμένες αποτυχίες. Σε εμένα ο γιατρός μου το σύστησε λόγω ηλικίας (43) μετά την αποτυχημένη ετ τεσσάρων ΑΑ βλαστοκύστεων. Πραγματικά όμως προβληματίζομαι στο αν τελικά θα τον επιλέξω. Να μην μιλήσω για το οικονομικό κομμάτι αυτού ...

Θύμισέ μου εσείς τότε είχατε κάνει μετά την αποβολή καρυότυπο εμβρύου;

Ξεκίνησες τις εγχύσεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η I want a baby είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Δεν αντέχω θα σας το πω τώρα. Περίμενα να πάρω αποτελέσματα χοριακής και μετά αλλά δε μπορώ να κοιμηθώ απο τις φωτιές που μου άναψαν!

Απο τη μέρα της ωοληψίας με ενημέρωσαν πως τα ωάριά μου είναι ποιοτικά και το θέμα πρέπει να είναι στο σπέρμα, επειδή γονιμοποιήθηκαν 14 μέχρι τρίτη μέρα, αλλά βλαστοκυστες έφτασαν 3! Δύο μήνες μας έλεγαν έχουμε πολύ καλές πιθανότητες καθως η γονιμοποίηση των ωαρίων δέίχνει την ποιότητά τους απο την πρώτη μέρα μέχρι την τρίτη και απο την τρίτη εως την πέμπτη αναλαμβάνει το σπέρμα.

Λοιπόν 2 λεπτά πριν μπω για εμβρυομεταφορά έρχεται ο γιατρός και απο το πουθενά ξαφνικά μετά απο δυο μηνες μου λέει ότι είναι κακή η ποιότητα ωαρίων. Δεν είχα χρόνο να σκεφτώ, μάλλον θα το έκαναν επίτηδες να μην μου πούνε 2 μήνες τίποτα κ να μου το πουνε 2 λεπτά πριν την ετ για να μην έχω περιθώρια αντίδρασης. Του είπα πως δυο μήνες τώρα οι εμβρυολόγοι λένε ψέμετα; Και έλεγε όχι , ναι μεν αλλά και μπαρούφες ότι μπορεί να έφτασαν 3η μέρα αλλά δεν ήταν άρτια κ κάτι τέτοια. Ένιωσα ότι μου έλεγε πως είναι δύσκολο να πιάσεις με κακή ποιότητα ωαρίων και να βελτιωθεί.

Έχω ένα ένστικτο ότι δεν τα κατάφερα, και αν τα κατάφερνα όμως οι άνθρωποι είναι απαράδεκτοι και επικίνδυνοι!

 

Ρώτησα έναν άλλο γιατρό κ μου λέει σε έβαλαν σε διαδικασία ετ χωρίς καρυότυπο ζεύγους, εξετ θρομβοφιλίας, κυστική ίνωση κλπ. Πρέπει πρώτα να διερευνηθέί το αίτιο της υπογονιμότητας και μετά... Υστεροσκόπηση έίπαν δε χρειάζεται επειδή δεν φάίνεται κάποιο πρόβλημα στον υπέρηχο. Αυτοί κοιτάνε μόνο τα λεφτά, μας βλλεπουν σαν νούμερα. Είχα την d στο 17 και δεν ασχολήυηκαν εγω παρακαλούσα να μου γράψουν να τη κάνω. Μου έδιναν salospir ενώ έίχα έλλειψη ενζύμου, τους το υπενθύμισα 3 φορές αλλιώς μπορέί να.μου έκαναν κακό. 

 Ασχέτως αποτελέσματος αυτά είναι λάθη που δε συγχωρούνται κ δεν έπρεπε να γίνουν.

 

Δυστυχώς αν δεν πετύχω μου μένουν άλλες δυο βλαστοκύστες σ'αυτούς ΑΑ και ΑΒ Θα τις βάλω κ τις δυο στον επόμενο κύκλο αναγκαστικά αλλιώς αν μπορούσα θα τις έπαιρνα και θα έφευγα. Δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη.

Ειναι πραγματικα απαραδεκτα κ εξοργιστικα οσα λες!! Η αληθεια ειναι οτι ειναι πολυ μεγαλη μπιζνα η εξωσωματικη! Κ απο οτι καταλαβα απο ιστοριες γυναικων παιζουν τραγικα λαθη τα οποια δεν μπορεις κ να τα αποδειξεις! Παιζει σημαντικο ρολο ομως να ειναι ανθρωπος κ ειλικρινης ο γιατρος...ξερεις ομως που θα πεσεις; Μονο να εχεις τυφλη εμπιστοσυνη μπορεις μεχρι να αποδειχθει το αντιθετο. Παρολα αυτα πολλες γυναικες (μεσα σε αυτες ειμαστε κ εμεις) δεν εχουμε αλλη επιλογη κ με αυτο τον τροπο θα πραγματοποιηθει το ονειρο μας...

ευχομαι να σου πανε ολα καλα ομως κ να εισαι τυχερη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

Γεωργία το θυμάμαι, έχουμε μιλήσει κατ' ιδίαν κ μου τα έχεις πει. Καταλαβαίνω όμως κ από αυτό το φόρουμ αλλά κ από ένα άλλο που μπαίνω κ διαβάζω εμπειρίες πως στον προεμφυτευτικό -πέρα από τους κινδύνους που ελλοχεύουν- δεν σου εγγυάται κανείς πως τα ελεγμένα έμβρυα θα δώσουν τελικά εγκυμοσύνη κ δη τελειόμηνη κύηση. Αν το σκεφτείς είναι λίγο δίκοπο μαχαίρι στο τι θα αποφασίσεις. Κ φυσικά δεν μιλάω για περιπτώσεις ζευγαριών που τον κάνουν στοχευμένα για κάποιες συγκεκριμένες παθήσεις όπως μεσογειακή αναιμία αλλά για ζευγάρια που τους συστήνεται μετά από επανειλημμένες αποτυχίες. Σε εμένα ο γιατρός μου το σύστησε λόγω ηλικίας (43) μετά την αποτυχημένη ετ τεσσάρων ΑΑ βλαστοκύστεων. Πραγματικά όμως προβληματίζομαι στο αν τελικά θα τον επιλέξω. Να μην μιλήσω για το οικονομικό κομμάτι αυτού ...

Θύμισέ μου εσείς τότε είχατε κάνει μετά την αποβολή καρυότυπο εμβρύου;

Ξεκίνησες τις εγχύσεις;

Όχι δε θέλω να κάνω εγχύσεις και το ξεκαθαρισα...παίρνω αντιβίωση και θα δω σε επανάληψη εξετάσεις πως θα είναι το ενδομήτριο. 

Δεν έκανα καρυότυπο στα έμβρυα γιατί δεν έκανα αποξεση, μου έδωσε χάπια να ολοκληρωθεί η αποβολή. 

Κοίτα ο προεμφυτευτικος δεν εγγυάται τίποτα...ξεκαθαρίζει όμως λίγο το τοπίο...είχα 7 βλαστοκυστες...θα έκανα ξανά και ξανά εμβρυομεταφορα σε έμβρυα που είχαν τρισωμιες και μονοσωμιες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Όχι δε θέλω να κάνω εγχύσεις και το ξεκαθαρισα...παίρνω αντιβίωση και θα δω σε επανάληψη εξετάσεις πως θα είναι το ενδομήτριο. 

Δεν έκανα καρυότυπο στα έμβρυα γιατί δεν έκανα αποξεση, μου έδωσε χάπια να ολοκληρωθεί η αποβολή. 

Κοίτα ο προεμφυτευτικος δεν εγγυάται τίποτα...ξεκαθαρίζει όμως λίγο το τοπίο...είχα 7 βλαστοκυστες...θα έκανα ξανά και ξανά εμβρυομεταφορα σε έμβρυα που είχαν τρισωμιες και μονοσωμιες. 

Να σε ρωτήσω,  γιατί δεν ήθελες να κάνεις εγχυσεις? Μπορει να γίνει κάτι κακό? Εγώ έκανα,  δεν ήξερα ότι μπορεί να δημιουργήσει κάτι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η I want a baby είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Δεν αντέχω θα σας το πω τώρα. Περίμενα να πάρω αποτελέσματα χοριακής και μετά αλλά δε μπορώ να κοιμηθώ απο τις φωτιές που μου άναψαν!

Απο τη μέρα της ωοληψίας με ενημέρωσαν πως τα ωάριά μου είναι ποιοτικά και το θέμα πρέπει να είναι στο σπέρμα, επειδή γονιμοποιήθηκαν 14 μέχρι τρίτη μέρα, αλλά βλαστοκυστες έφτασαν 3! Δύο μήνες μας έλεγαν έχουμε πολύ καλές πιθανότητες καθως η γονιμοποίηση των ωαρίων δέίχνει την ποιότητά τους απο την πρώτη μέρα μέχρι την τρίτη και απο την τρίτη εως την πέμπτη αναλαμβάνει το σπέρμα.

Λοιπόν 2 λεπτά πριν μπω για εμβρυομεταφορά έρχεται ο γιατρός και απο το πουθενά ξαφνικά μετά απο δυο μηνες μου λέει ότι είναι κακή η ποιότητα ωαρίων. Δεν είχα χρόνο να σκεφτώ, μάλλον θα το έκαναν επίτηδες να μην μου πούνε 2 μήνες τίποτα κ να μου το πουνε 2 λεπτά πριν την ετ για να μην έχω περιθώρια αντίδρασης. Του είπα πως δυο μήνες τώρα οι εμβρυολόγοι λένε ψέμετα; Και έλεγε όχι , ναι μεν αλλά και μπαρούφες ότι μπορεί να έφτασαν 3η μέρα αλλά δεν ήταν άρτια κ κάτι τέτοια. Ένιωσα ότι μου έλεγε πως είναι δύσκολο να πιάσεις με κακή ποιότητα ωαρίων και να βελτιωθεί.

Έχω ένα ένστικτο ότι δεν τα κατάφερα, και αν τα κατάφερνα όμως οι άνθρωποι είναι απαράδεκτοι και επικίνδυνοι!

 

Ρώτησα έναν άλλο γιατρό κ μου λέει σε έβαλαν σε διαδικασία ετ χωρίς καρυότυπο ζεύγους, εξετ θρομβοφιλίας, κυστική ίνωση κλπ. Πρέπει πρώτα να διερευνηθέί το αίτιο της υπογονιμότητας και μετά... Υστεροσκόπηση έίπαν δε χρειάζεται επειδή δεν φάίνεται κάποιο πρόβλημα στον υπέρηχο. Αυτοί κοιτάνε μόνο τα λεφτά, μας βλλεπουν σαν νούμερα. Είχα την d στο 17 και δεν ασχολήυηκαν εγω παρακαλούσα να μου γράψουν να τη κάνω. Μου έδιναν salospir ενώ έίχα έλλειψη ενζύμου, τους το υπενθύμισα 3 φορές αλλιώς μπορέί να.μου έκαναν κακό. 

 Ασχέτως αποτελέσματος αυτά είναι λάθη που δε συγχωρούνται κ δεν έπρεπε να γίνουν.

 

Δυστυχώς αν δεν πετύχω μου μένουν άλλες δυο βλαστοκύστες σ'αυτούς ΑΑ και ΑΒ Θα τις βάλω κ τις δυο στον επόμενο κύκλο αναγκαστικά αλλιώς αν μπορούσα θα τις έπαιρνα και θα έφευγα. Δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη.

Λυπάμαι για όλα όσο σου συμβαίνουν και εύχομαι να πάνε όλα καλά για να μην ξανά πατήσεις εκεί μέσα! Είναι επιεικώς απαράδεκτοι! Να σου πω όμως το εξής: αν τα πράγματα δεν πάνε καλά που το απεύχομαι, είναι δικαίωμα σου να πάρεις τις βλαστοκύστες σου και να τις μεταφέρεις όπου εσύ θέλεις για να συνεχίσεις την προσπάθεια σου αλλού! Καλή επιτυχία σου εύχομαι από καρδιάς!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η I want a baby είπε:

Μίλησα τώρα με το εμβρυολογικό και λένε ότι σας είπαμε ότι είναι θέμα και τν δυο. Ναι λέω και δεν το θυμόμουν εγώ, τώρα το θυμήθηκα. Επιμένουν ότι μου το είπαν. Δε βρίσκω άκρη.

 

Ότι θέλουν θα πουνε και δεν μπορώ να αποδείξω και τίποτα.

Μακάρι να γίνει ένα θαύμα. 

Σ'ευχαριστώ κορίτσι μου.

Τι να πουν τωρα... επιμένουν οτι σου το ειπαν!! 
Τι να πω πραγματικα... λυπάμαι πολυ με αυτα που ακουω απο εμπειριες κοριτσιών... 

Αθήνα εισαι;; Σε ποιο κέντρο; Δε θυμαμαι αν το ειπες με τοσα μηνυματα που διαβάζουμε... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

Γεωργία το θυμάμαι, έχουμε μιλήσει κατ' ιδίαν κ μου τα έχεις πει. Καταλαβαίνω όμως κ από αυτό το φόρουμ αλλά κ από ένα άλλο που μπαίνω κ διαβάζω εμπειρίες πως στον προεμφυτευτικό -πέρα από τους κινδύνους που ελλοχεύουν- δεν σου εγγυάται κανείς πως τα ελεγμένα έμβρυα θα δώσουν τελικά εγκυμοσύνη κ δη τελειόμηνη κύηση. Αν το σκεφτείς είναι λίγο δίκοπο μαχαίρι στο τι θα αποφασίσεις. Κ φυσικά δεν μιλάω για περιπτώσεις ζευγαριών που τον κάνουν στοχευμένα για κάποιες συγκεκριμένες παθήσεις όπως μεσογειακή αναιμία αλλά για ζευγάρια που τους συστήνεται μετά από επανειλημμένες αποτυχίες. Σε εμένα ο γιατρός μου το σύστησε λόγω ηλικίας (43) μετά την αποτυχημένη ετ τεσσάρων ΑΑ βλαστοκύστεων. Πραγματικά όμως προβληματίζομαι στο αν τελικά θα τον επιλέξω. Να μην μιλήσω για το οικονομικό κομμάτι αυτού ...

Θύμισέ μου εσείς τότε είχατε κάνει μετά την αποβολή καρυότυπο εμβρύου;

Ξεκίνησες τις εγχύσεις;

Δεν ξερω κ εγω τι να πιστεψω για τον προεμφυτευτικο..Εγω αυτο που φοβομουν ηταν να μην γινει καθολου εμφυτευση. Ελεγα οτι αν γινει δεν το φοβαμαι το εμβρυακι μου γιατι ηταν ελεγμενο κ ποιοτικο κ το γεγονος οτι δεν εχω καποιο θεμα υπογονιμοτητας (μαλλον), κ ομως εχω βιοχημικη οπου στην βιοχημικη το 50% ειναι συνηθως χρωμοσωμικα, επεσα δλδ στο αλλο 50% (παρολο που ο καρυοτυπος ζευγους ηταν καλος), για αγνωστους λογους δεν ειχε δυναμικη το εμβρυο να εξελιχθει;;;;; Κ αν το παρω απο την αρχη ειχα 50% πιθανοτητα να γινει εμφυτευση, οπου κ εγινε... Η πιθανοτητα της πιθανοτητας δλδ!!!!! Μα ποση τυχη πρεπει να εχουμε πια για να κανουμε ενα μωρακι;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Να σε ρωτήσω,  γιατί δεν ήθελες να κάνεις εγχυσεις? Μπορει να γίνει κάτι κακό? Εγώ έκανα,  δεν ήξερα ότι μπορεί να δημιουργήσει κάτι...

Όχι κοριτσάκι μου μη σε τρομάζω... Απλά εγώ δεν ήθελα... Είπα να το πάω συντηρητικά για αρχή με αντιβίωση από το στόμα μόνο και αν δε βγει καλή η επανάληψη της εξέτασης βλέπουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η peacock είπε:

Όχι κοριτσάκι μου μη σε τρομάζω... Απλά εγώ δεν ήθελα... Είπα να το πάω συντηρητικά για αρχή με αντιβίωση από το στόμα μόνο και αν δε βγει καλή η επανάληψη της εξέτασης βλέπουμε...

Α οκ ευχαριστώ! Εμένα ο εξωσωματιστης μου είπε να κάνουμε 20 εγχυσεις,  ο γυναικολόγος μου όμως που συνεργάζεται είπε να κάνουμε 10 και τα υπόλοιπα αντιβίωση από το στόμα για να μην επεμβενουμε πολύ στο ενδομήτριο.  Έτσι και έκανα και η επαναληπτικη εξέταση βγηκε άριστη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η N.Angel είπε:

Δεν ξερω κ εγω τι να πιστεψω για τον προεμφυτευτικο..Εγω αυτο που φοβομουν ηταν να μην γινει καθολου εμφυτευση. Ελεγα οτι αν γινει δεν το φοβαμαι το εμβρυακι μου γιατι ηταν ελεγμενο κ ποιοτικο κ το γεγονος οτι δεν εχω καποιο θεμα υπογονιμοτητας (μαλλον), κ ομως εχω βιοχημικη οπου στην βιοχημικη το 50% ειναι συνηθως χρωμοσωμικα, επεσα δλδ στο αλλο 50% (παρολο που ο καρυοτυπος ζευγους ηταν καλος), για αγνωστους λογους δεν ειχε δυναμικη το εμβρυο να εξελιχθει;;;;; Κ αν το παρω απο την αρχη ειχα 50% πιθανοτητα να γινει εμφυτευση, οπου κ εγινε... Η πιθανοτητα της πιθανοτητας δλδ!!!!! Μα ποση τυχη πρεπει να εχουμε πια για να κανουμε ενα μωρακι;;;;;

Να κάτι τέτοια διαβάζω κ σκάω! Να δίνεις έμβρυα για έλεγχο, να σε τρώει η αγωνία, να σου λένε όλα καλά προχώρα, να δίνεις ένα σκασμό λεφτά, να προχωράς με αισιοδοξία κ να λες δεν μπορεί τώρα το 'χουμε, και στο τέλος να παίρνεις το κουλούρι... Τι να πω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...