Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Xrisa127 είπε:

Έχεις δίκιο κορίτσι μου,ξέχασα την επιτροπή.
Εγω θα σου πω να μη απογοητεύεσαι,πήγαινε στο γιατρό και αν δεν σε καλύψει να πας να δεις και αλλά κέντρα.Είσαι κοντά και στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη όποτε θα έχεις πολλές επιλογές.
Απλα να το ψάξεις καλά πριν κανεις τη δεύτερη διέγερση.Φυσικά στην εξωσωματική είναι όλα θέμα πιθανοτήτων αλλά θέλεις τον γιατρό σου να τον νιώθεις σύμμαχο σε αυτή την προσπάθεια. 

Επειδή είμαι επαγγελματίας υγείας έχω κοιτάξει τον εαυτό μου γενικά και γυναικολογικα πολλές φορές από ελεύθερη κιόλας, ήξερα τα εμβόλια μου, για στίγμα, για το ιστορικό μου και το οικογενειακό κλπ κλπ στα περισσότερα ουσιαστικά πήγα έτοιμη γιατι στο μεταπτυχιακό μου χρησιμοποίησα δικό μου γεννητικό υλικό για να δω προβλήματα με την πήξη μοριακά....για το σύζυγο δεν υπάρχει κάτι που δεν κάναμε θεωρώ....αυτό που δεν γνώριζα και δεν ασχολήθηκα ποτέ ήταν με τη διαδικασία της εξωσωματικής γονιμοποίησης και τα μαθαίνω τώρα....είπα αφού ψαχτηκα και όλα καλά δεν θα χρειαστεί αλλά ο θεός σε δοκιμάζει....άλλωστε δεν έμεινα και πότε έγκυος να δω αν μπορώ από προηγούμενο σύντροφο πχ....γενικά το αποδίδω σε θέμα τύχης ότι ήμουν στο 55% που δεν τα κατάφερε αλλά αυτό που με νοιάζει τώρα είναι να δω τι έφταιξε και τι πρέπει να κάνω να αυξήσω τις πιθανότητες...πχ επειδή θα το κάνουμε σε 3μηνες πάλι ο σύζυγος ξεκίνησε profertil, δεν κάνει θαύματα αλλά σίγουρα θα βελτιωθεί, ξεκίνησα διατροφή για απώλεια βάρους μιας και η καραντίνα μας έκαψε....ότι μπορώ και μου ζητηθεί θέλω να το κάνω αλλά να μην είναι το ίδιο...και ο γιατρός οσο κι αν προβλέπει δεν είναι μέσα στη μήτρα μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Nia2021 είπε:

Επειδή είμαι επαγγελματίας υγείας έχω κοιτάξει τον εαυτό μου γενικά και γυναικολογικα πολλές φορές από ελεύθερη κιόλας, ήξερα τα εμβόλια μου, για στίγμα, για το ιστορικό μου και το οικογενειακό κλπ κλπ στα περισσότερα ουσιαστικά πήγα έτοιμη γιατι στο μεταπτυχιακό μου χρησιμοποίησα δικό μου γεννητικό υλικό για να δω προβλήματα με την πήξη μοριακά....για το σύζυγο δεν υπάρχει κάτι που δεν κάναμε θεωρώ....αυτό που δεν γνώριζα και δεν ασχολήθηκα ποτέ ήταν με τη διαδικασία της εξωσωματικής γονιμοποίησης και τα μαθαίνω τώρα....είπα αφού ψαχτηκα και όλα καλά δεν θα χρειαστεί αλλά ο θεός σε δοκιμάζει....άλλωστε δεν έμεινα και πότε έγκυος να δω αν μπορώ από προηγούμενο σύντροφο πχ....γενικά το αποδίδω σε θέμα τύχης ότι ήμουν στο 55% που δεν τα κατάφερε αλλά αυτό που με νοιάζει τώρα είναι να δω τι έφταιξε και τι πρέπει να κάνω να αυξήσω τις πιθανότητες...πχ επειδή θα το κάνουμε σε 3μηνες πάλι ο σύζυγος ξεκίνησε profertil, δεν κάνει θαύματα αλλά σίγουρα θα βελτιωθεί, ξεκίνησα διατροφή για απώλεια βάρους μιας και η καραντίνα μας έκαψε....ότι μπορώ και μου ζητηθεί θέλω να το κάνω αλλά να μην είναι το ίδιο...και ο γιατρός οσο κι αν προβλέπει δεν είναι μέσα στη μήτρα μου

Και οι γιατροί άνθρωποι είναι κορίτσι μου,δεν εξαρτάται από αυτούς αλλά είναι σημαντικό να προσεγγίζουν την κάθε μια από εμάς σαν μεμονωμένη περίπτωση.

Ακόμη και όλα να τα κάνουμε σώστε πάντα θα έχουμε πιθανότητες  αποτυχίας αλλά δε θα μας πτοήσουν γιατί αυτή τη φορά ίσως να ήσουν στο ποσοστό των γυναικών που δεν πέτυχαν αλλά την επόμενη δεν ξέρεις!!

Οπως και εσυ έτσι και εγώ δεν έχω μείνει ποτέ έγκυος στα 40 μου χρόνια με φυσιολογικό τρόπο.Όμως με την εξωσωματική είδα επιτέλους θετική χοριακη,ας τα αν δεν προχώρησε καμία από τις δυο.

Ειναι μια δοκιμασία αλλά θα τα καταφέρουμε να είσαι σίγουρη για αυτό!😊
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Xrisa127 είπε:

Και οι γιατροί άνθρωποι είναι κορίτσι μου,δεν εξαρτάται από αυτούς αλλά είναι σημαντικό να προσεγγίζουν την κάθε μια από εμάς σαν μεμονωμένη περίπτωση.

Ακόμη και όλα να τα κάνουμε σώστε πάντα θα έχουμε πιθανότητες  αποτυχίας αλλά δε θα μας πτοήσουν γιατί αυτή τη φορά ίσως να ήσουν στο ποσοστό των γυναικών που δεν πέτυχαν αλλά την επόμενη δεν ξέρεις!!

Οπως και εσυ έτσι και εγώ δεν έχω μείνει ποτέ έγκυος στα 40 μου χρόνια με φυσιολογικό τρόπο.Όμως με την εξωσωματική είδα επιτέλους θετική χοριακη,ας τα αν δεν προχώρησε καμία από τις δυο.

Ειναι μια δοκιμασία αλλά θα τα καταφέρουμε να είσαι σίγουρη για αυτό!😊
 

Όπως τα λες Χρυσά μου είναι....το σώμα της κάθε γυναίκας είναι μοναδικό, εγώ δεν θέλω να μου γλύψουν τα αυτιά γτ πριν καταλήξω εκεί που είμαι ρώτησα έψαξα και μου λέγανε για 90% επιτυχία....δεν το πίστεψα και εφυγα..αυτό που ζητώ είναι να μου προτείνουν τι να κάνω να βάλω ένα λιθαράκι ακόμα στην επιτυχία....ας δούμε τι θα μου πει ο γιατρός την τρίτη που έχω ραντεβού και μετά βλέποντας και κάνοντας....όλες οι κοπέλες έχουν δίκιο γιατί έχουμε άγνοια, αν θες κάνε αυτό λένε που να ξέρεις....θα βγούμε όλες εκτός από μανουλες και γενετιστές στο τέλος....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nia2021 είπε:

Καλησπέρα σε όλες.... εύχομαι ένα καλό και ήρεμο σκ....μετά από μια πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια εξωσωματικής πως το διαχειριστηκατε έπειτα; Προς το παρόν νιώθω θλίψη, αλλά θέλω να ξαναπροσπαθησω. Θα προτείνατε αλλαγή κεντρου και γιατρού;

Εγώ μετά την πρώτη αποτυχημένη ετ ήμουν να με κλαίνε οι ρέγγες ψυχολογικά. Πάρα πολύ απογοητευμένη κ στενοχωρημένη. Έκανα έναν κύκλο διάλειμμα κ μετά έκανα τη δεύτερη αποτυχημένη ετ. Αυτή την πήρα πιο ψύχραιμα.

Μετά όμως αποφάσισα να κάνω ένα μεγααααάλο διάλειμμα 7 μηνών κ τώρα θα προσπαθήσω με διέγερση γιατί δεν έχω άλλα ωάρια στην κατάψυξη.

Εμείς τα έχουμε όλα… κ κακή ποιότητα σπέρματος, κ χαμηλή ΑΜΗ κ υψηλή LH, κ αυτοάνοσο, κ χαμηλή απόκριση στις ενέσεις κ γενικά ένα κακό χάλι 😅

Δεν άλλαξα όμως γιατρό γιατί δεν ένιωσα ότι έκανε κάτι λάθος… Θεωρώ ότι οι αποτυχίες ήταν λόγω κακού γενετικού υλικού. 

Από εξετάσεις σιγά-σιγά τις έκανα όλες (ορμονες, καρυοτυπο, κυστική, υστεροσκόπηση, λαπαροσκόπηση, σαλπιγγογραφία) πήγα κ σε αιματολόγο κ έκανα κ εκεί ένα σωρό εξετάσεις. Όλα δείχνουν μέτριας ποιότητας ωάρια 😕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Kukki είπε:

Εγώ μετά την πρώτη αποτυχημένη ετ ήμουν να με κλαίνε οι ρέγγες ψυχολογικά. Πάρα πολύ απογοητευμένη κ στενοχωρημένη. Έκανα έναν κύκλο διάλειμμα κ μετά έκανα τη δεύτερη αποτυχημένη ετ. Αυτή την πήρα πιο ψύχραιμα.

Μετά όμως αποφάσισα να κάνω ένα μεγααααάλο διάλειμμα 7 μηνών κ τώρα θα προσπαθήσω με διέγερση γιατί δεν έχω άλλα ωάρια στην κατάψυξη.

Εμείς τα έχουμε όλα… κ κακή ποιότητα σπέρματος, κ χαμηλή ΑΜΗ κ υψηλή LH, κ αυτοάνοσο, κ χαμηλή απόκριση στις ενέσεις κ γενικά ένα κακό χάλι 😅

Δεν άλλαξα όμως γιατρό γιατί δεν ένιωσα ότι έκανε κάτι λάθος… Θεωρώ ότι οι αποτυχίες ήταν λόγω κακού γενετικού υλικού. 

Από εξετάσεις σιγά-σιγά τις έκανα όλες (ορμονες, καρυοτυπο, κυστική, υστεροσκόπηση, λαπαροσκόπηση, σαλπιγγογραφία) πήγα κ σε αιματολόγο κ έκανα κ εκεί ένα σωρό εξετάσεις. Όλα δείχνουν μέτριας ποιότητας ωάρια 😕

Μην στεναχωριέσαι κορίτσι μου όλα θα γίνουν.... δανεικά ωάρια το σκέφτηκες;;γιατί εγώ το σκέφτομαι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Nia2021 είπε:

Μην στεναχωριέσαι κορίτσι μου όλα θα γίνουν.... δανεικά ωάρια το σκέφτηκες;;γιατί εγώ το σκέφτομαι....

Μπα όχι. Αν δεν τα καταφέρουμε με δικά μας ωάρια κ σπερματοζωάρια θα προχωρήσουμε με υιοθεσία. Έχουμε ήδη ξεκινήσει τη διαδικασία με τη χαρτούρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Kukki είπε:

Εγώ μετά την πρώτη αποτυχημένη ετ ήμουν να με κλαίνε οι ρέγγες ψυχολογικά. Πάρα πολύ απογοητευμένη κ στενοχωρημένη. Έκανα έναν κύκλο διάλειμμα κ μετά έκανα τη δεύτερη αποτυχημένη ετ. Αυτή την πήρα πιο ψύχραιμα.

Μετά όμως αποφάσισα να κάνω ένα μεγααααάλο διάλειμμα 7 μηνών κ τώρα θα προσπαθήσω με διέγερση γιατί δεν έχω άλλα ωάρια στην κατάψυξη.

Εμείς τα έχουμε όλα… κ κακή ποιότητα σπέρματος, κ χαμηλή ΑΜΗ κ υψηλή LH, κ αυτοάνοσο, κ χαμηλή απόκριση στις ενέσεις κ γενικά ένα κακό χάλι 😅

Δεν άλλαξα όμως γιατρό γιατί δεν ένιωσα ότι έκανε κάτι λάθος… Θεωρώ ότι οι αποτυχίες ήταν λόγω κακού γενετικού υλικού. 

Από εξετάσεις σιγά-σιγά τις έκανα όλες (ορμονες, καρυοτυπο, κυστική, υστεροσκόπηση, λαπαροσκόπηση, σαλπιγγογραφία) πήγα κ σε αιματολόγο κ έκανα κ εκεί ένα σωρό εξετάσεις. Όλα δείχνουν μέτριας ποιότητας ωάρια 😕

Αυτό με την ποιότητα των ωαρίων είναι μεγάλο θέμα αλλά δεν αποκλείει μια εγκυμοσύνη!Ποσο χρόνων είσαι αν επιτρέπεται;

Εύχομαι όλα να πάνε καλά στη διέγερση σου και να πάρεις καλά ωάρια που θα προχωρήσουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Kukki είπε:

Μπα όχι. Αν δεν τα καταφέρουμε με δικά μας ωάρια κ σπερματοζωάρια θα προχωρήσουμε με υιοθεσία. Έχουμε ήδη ξεκινήσει τη διαδικασία με τη χαρτούρα. 

Θα σου ευχηθώ τότε να αποκτήσεις δύο παιδάκια και της κοιλιάς και της καρδιάς....με το καλό κορίτσι μου όλα θα γίνουν....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας...εύχομαι πραγματικα σε ολες θετικες χοριακες πολυ πολυ συντομα..το δικο μου ταξιδι της εξωσωματικης γονιμοποιησης ωστε να ζησουμε το θαυμα ξεκινάει σε λιγες μέρες ..θα γίνει στο Μητέρα αν υπάρχει αντιστοιχη εμπειρία απο το συγκεκριμενο τμημα του μαιευτηρίου θα ήταν πολυ χρήσιμη.. Πολλά φαρμακα τοσους μήνες πολλες μα παρα πολλες βιταμίνες ...ωστε να προετοιμαστούμε για όλο αυτο...και πολλες ψυχολογικές μεταπτώσεις ..το σιγουρο ειναι πως ανυπομονώ για τη μερα της ετ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Taselena είπε:

Γι'αυτό χαίρομαι που μπήκα στην παρέα σας!!! Γιατί όλες οι κοπέλες  οπως και εσύ, καταλαβαίνουν και συμπάσχουν!! Σου εύχομαι μια τέλεια και τελειομηνη εγκυμοσύνη!!! 💕💕💕👶👶👶🍼🍼🍼

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ!!!κ σε εσένα όπως κ σε όλα τα κορίτσια να πανε όλα καλά κ να έχετε σύντομα τα πιο ομορφα κ θετικα νέα,το πιο ομορφο δωρο!💝💝

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Nia2021 είπε:

Καλησπέρα σε όλες.... εύχομαι ένα καλό και ήρεμο σκ....μετά από μια πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια εξωσωματικής πως το διαχειριστηκατε έπειτα; Προς το παρόν νιώθω θλίψη, αλλά θέλω να ξαναπροσπαθησω. Θα προτείνατε αλλαγή κεντρου και γιατρού;

Καλύτερα να περιμένεις να δεις τι θα σου πει την Τρίτη και μετά να αποφασίσεις!Αν πειστείς και έχει εναλλακτική καθοδήγηση για μετά γιατί να μπεις στην διαδικασία να ψάξεις από την αρχή;Κι αυτό ψυχοφθόρο είναι!εκτός αν καταλάβεις ότι κάτι μπορούσε να γίνει και δεν έγινε! πάρε τον χρόνο σου,δες την Τρίτη και το σκέφτεσαι πάλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η maroutsalo είπε:

Καλύτερα να περιμένεις να δεις τι θα σου πει την Τρίτη και μετά να αποφασίσεις!Αν πειστείς και έχει εναλλακτική καθοδήγηση για μετά γιατί να μπεις στην διαδικασία να ψάξεις από την αρχή;Κι αυτό ψυχοφθόρο είναι!εκτός αν καταλάβεις ότι κάτι μπορούσε να γίνει και δεν έγινε! πάρε τον χρόνο σου,δες την Τρίτη και το σκέφτεσαι πάλι!

Αυτό ακριβώς σκέφτομαι να κάνω.... ευχαριστω πολύ ♥️♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Despina87 είπε:

Αααααχχχ σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!!!Τι όμορφες ευχές που περνω από την κάθε μια ξεχωριστά!!!Παρόλο που δεν γνωριζόμαστε γεμίζουμε θετική ενέργεια όλες!!!Μακάρι για όλες τις κοπέλες να έρθουν όλα όπως ακριβώς τα θέλουν!!!Η κάθε γυναίκα αξίζει να νιώσει το συναίσθημα της μητρότητας και όλες το δικαιούμαστε και σε λίγους μήνες όλες απο δω περα θα μιλάμε με φουσκωμένες πλέον κοιλίτσες!!!Όσον αφορά για το αν είναι δίδυμα δεν ξερω  λες??? ο γιατρός μου ακόμα δεν είναι σίγουρος βέβαια περιμένει να δει και την χοριακη την Τρίτη που θα κάνω έτσι ώστε να έχουμε πιο ξεκάθαρη εικόνα!!Ότι θέλει ο Θεός ας είναι...υγιής να είναι και να πάνε όλα καλά!!!!💕💕💕💕

Όλα θα πάνε μια χαρά! Έχεις περάσει σε άλλη πίστα τώρα! 😉

Την τύχη σου να έχουμε και όλες εμείς οι υπόλοιπες τώρα! Να προσέχεις!

Διδυμάκια στανταράκι σου λέω! Πεθαίνωωωωω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Xrisa127 είπε:

Αυτό με την ποιότητα των ωαρίων είναι μεγάλο θέμα αλλά δεν αποκλείει μια εγκυμοσύνη!Ποσο χρόνων είσαι αν επιτρέπεται;

Εύχομαι όλα να πάνε καλά στη διέγερση σου και να πάρεις καλά ωάρια που θα προχωρήσουν.

Είμαι 30! Μικρή θα μου πεις, αλλά έχω καταλάβει ότι σημασία έχει η ηλικία των ωοθηκών κ όχι τόσο η δικιά μου. Οι ωοθήκες μου συμπεριφέρονται σα να είμαι 40 😕

κι εσύ παιδεύεσαι με κακής ποιότητας ωάρια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Nia2021 είπε:

Θα σου ευχηθώ τότε να αποκτήσεις δύο παιδάκια και της κοιλιάς και της καρδιάς....με το καλό κορίτσι μου όλα θα γίνουν....

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου! Κι εγώ εύχομαι να γίνουμε όλες μανούλες με τον έναν ή τον άλλο τρόπο…

Αναμένουμε νεότερα από τον γιατρό σου την Τρίτη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Kukki είπε:

Είμαι 30! Μικρή θα μου πεις, αλλά έχω καταλάβει ότι σημασία έχει η ηλικία των ωοθηκών κ όχι τόσο η δικιά μου. Οι ωοθήκες μου συμπεριφέρονται σα να είμαι 40 😕

κι εσύ παιδεύεσαι με κακής ποιότητας ωάρια;

Καλημέρα κορίτσι μου ,είσαι όντως μικρή αλλά η ηλικία δεν παίζει ρόλο κάποιες φορές.Σου δίνει απλά πίστωση χρόνου για να κάνεις περισσότερες  προσπάθειες.

Εγω είναι 40 και παρά το γεγονός ότι έχω πολύ καλή ΑΜΗ και με τη διέγερση πήρα 6 βλαστοκυστες φαίνεται ότι η ποιότητα τους δεν είναι καλή.Έκανα 2 ετ , η πρώτη αποβολή και η δεύτερη βιοχημική.Ο γιατρός λέει ότι στην ηλικία μου είναι φυσιολογικό να μην έχουν καλή ποιότητα αλλά προς το παρόν με σώζει η ποσότητα.Θα κάνω άλλη μια ετ με τις τελευταίες που έχω και μετά θα δω πως θα προχωρήσω.

Πραγματικά εύχομαι να πάνε όλα καλά στη διέγερση και να πάρεις καλά ωάρια που θα κάνουν μανούλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Nia2021 είπε:

Καλησπέρα σε όλες.... εύχομαι ένα καλό και ήρεμο σκ....μετά από μια πρώτη αποτυχημένη προσπάθεια εξωσωματικής πως το διαχειριστηκατε έπειτα; Προς το παρόν νιώθω θλίψη, αλλά θέλω να ξαναπροσπαθησω. Θα προτείνατε αλλαγή κεντρου και γιατρού;

Καλημέρα κορίτσι μου! Εύχομαι να έχεις μια όμορφη Κυριακή και να μην κάνεις μαύρες σκέψεις. Είναι απόλυτα φυσιολογικό να νιώθεις θλίψη κ απογοήτευση. Η αποτυχία πάντα μας πονάει. Όμως ταυτόχρονα μας πεισμώνει κιόλας. Πήγαινε την Τρίτη στο ρνβ  με τον γιατρό σου, συζητήστε κ όταν γυρίσεις στο σπίτι σκέψου χωρίς άγχος τις επόμενες κινήσεις σου. Το κίνητρο να αλλάξεις κέντρο κ γιατρό να μην είναι όμως η αποτυχία σου. Στην εξωσωματική παίζουμε με τις πιθανότητες ακόμη κ όταν έχουν ελεγχθεί όλες οι πιθανές αιτίες υπογονιμότητας. Εξού κ την αποκαλούν ανεξήγητη υπογονιμότητα. 

Αν θυμάμαι καλά έβαλες μόνο μία βλαστοκύστη; Η ηλικία σου;

Για εμένα αυτός ήταν κ ο λόγος που άλλαξα κέντρο. Όχι ότι απέτυχα αλλά γιατί με έβαλε στη διαδικασία της ετ για μία βλαστοκύστη. Έρευνες δείχνουν πως όσες περισσότερες βάζεις τόσο αυξάνονται κ οι πιθανότητες εμφύτευσης. Σκέψου ότι κ λόγω της ηλικίας μου (43) ο γιατρός που είμαι τώρα θέλει να βάλει εάν όχι 4 σίγουρα 3. 

Μην σε παίρνει από κάτω. Πείσμα κ επιμονή! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Vasilique είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Εύχομαι να έχεις μια όμορφη Κυριακή και να μην κάνεις μαύρες σκέψεις. Είναι απόλυτα φυσιολογικό να νιώθεις θλίψη κ απογοήτευση. Η αποτυχία πάντα μας πονάει. Όμως ταυτόχρονα μας πεισμώνει κιόλας. Πήγαινε την Τρίτη στο ρνβ  με τον γιατρό σου, συζητήστε κ όταν γυρίσεις στο σπίτι σκέψου χωρίς άγχος τις επόμενες κινήσεις σου. Το κίνητρο να αλλάξεις κέντρο κ γιατρό να μην είναι όμως η αποτυχία σου. Στην εξωσωματική παίζουμε με τις πιθανότητες ακόμη κ όταν έχουν ελεγχθεί όλες οι πιθανές αιτίες υπογονιμότητας. Εξού κ την αποκαλούν ανεξήγητη υπογονιμότητα. 

Αν θυμάμαι καλά έβαλες μόνο μία βλαστοκύστη; Η ηλικία σου;

Για εμένα αυτός ήταν κ ο λόγος που άλλαξα κέντρο. Όχι ότι απέτυχα αλλά γιατί με έβαλε στη διαδικασία της ετ για μία βλαστοκύστη. Έρευνες δείχνουν πως όσες περισσότερες βάζεις τόσο αυξάνονται κ οι πιθανότητες εμφύτευσης. Σκέψου ότι κ λόγω της ηλικίας μου (43) ο γιατρός που είμαι τώρα θέλει να βάλει εάν όχι 4 σίγουρα 3. 

Μην σε παίρνει από κάτω. Πείσμα κ επιμονή! 

Καλημέρα κορίτσι μου!Αυριο θα κάνεις την ετ; Θα βάλεις 4;;;

Με το καλό εύχομαι και όλα να πάνε καταπληκτικά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Fotinible είπε:

Καλησπέρα σας...εύχομαι πραγματικα σε ολες θετικες χοριακες πολυ πολυ συντομα..το δικο μου ταξιδι της εξωσωματικης γονιμοποιησης ωστε να ζησουμε το θαυμα ξεκινάει σε λιγες μέρες ..θα γίνει στο Μητέρα αν υπάρχει αντιστοιχη εμπειρία απο το συγκεκριμενο τμημα του μαιευτηρίου θα ήταν πολυ χρήσιμη.. Πολλά φαρμακα τοσους μήνες πολλες μα παρα πολλες βιταμίνες ...ωστε να προετοιμαστούμε για όλο αυτο...και πολλες ψυχολογικές μεταπτώσεις ..το σιγουρο ειναι πως ανυπομονώ για τη μερα της ετ.

Καλημέρα κορίτσι μου καλή επιτυχία και καλή δύναμη,εύχομαι να πάνε όλα καλά🙏💖

Δεν γνωρίζω κάτι για το Μητέρα αλλά πιστεύω ότι ίσως  κάποια κοπέλα από το φόρουμ θα μπορεί να σου δώσει κάποιες πληροφορίες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Evi87 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου καλή επιτυχία και καλή δύναμη,εύχομαι να πάνε όλα καλά🙏💖

Δεν γνωρίζω κάτι για το Μητέρα αλλά πιστεύω ότι ίσως  κάποια κοπέλα από το φόρουμ θα μπορεί να σου δώσει κάποιες πληροφορίες. 

Σ ευχαριστώ πάρα πολυ..ευχομαι σε ολες μας γρήγορα να.δουμε θετικα Αποτελέσματα γιατι ολη αυτη η διαδικασία έχει ψυχολογικη φθορά και πολυ άγχος...ευχαριστώ πολυ για την απάντηση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Vasilique είπε:

Όλα θα πάνε μια χαρά! Έχεις περάσει σε άλλη πίστα τώρα! 😉

Την τύχη σου να έχουμε και όλες εμείς οι υπόλοιπες τώρα! Να προσέχεις!

Διδυμάκια στανταράκι σου λέω! Πεθαίνωωωωω! 

Το εύχομαι ολόψυχα από τα βαθύ της καρδιάς μου όλες να έχετε θετικές χοριακες και πολύ σύντομα φουσκωμένες κοιλίτσες!Σε όλες μας αξίζει να νιώσουμε το αίσθημα της μητρότητας και αυτο το θαύμα της ζωής!!!🤰🤰🤰❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Vasilique είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Εύχομαι να έχεις μια όμορφη Κυριακή και να μην κάνεις μαύρες σκέψεις. Είναι απόλυτα φυσιολογικό να νιώθεις θλίψη κ απογοήτευση. Η αποτυχία πάντα μας πονάει. Όμως ταυτόχρονα μας πεισμώνει κιόλας. Πήγαινε την Τρίτη στο ρνβ  με τον γιατρό σου, συζητήστε κ όταν γυρίσεις στο σπίτι σκέψου χωρίς άγχος τις επόμενες κινήσεις σου. Το κίνητρο να αλλάξεις κέντρο κ γιατρό να μην είναι όμως η αποτυχία σου. Στην εξωσωματική παίζουμε με τις πιθανότητες ακόμη κ όταν έχουν ελεγχθεί όλες οι πιθανές αιτίες υπογονιμότητας. Εξού κ την αποκαλούν ανεξήγητη υπογονιμότητα. 

Αν θυμάμαι καλά έβαλες μόνο μία βλαστοκύστη; Η ηλικία σου;

Για εμένα αυτός ήταν κ ο λόγος που άλλαξα κέντρο. Όχι ότι απέτυχα αλλά γιατί με έβαλε στη διαδικασία της ετ για μία βλαστοκύστη. Έρευνες δείχνουν πως όσες περισσότερες βάζεις τόσο αυξάνονται κ οι πιθανότητες εμφύτευσης. Σκέψου ότι κ λόγω της ηλικίας μου (43) ο γιατρός που είμαι τώρα θέλει να βάλει εάν όχι 4 σίγουρα 3. 

Μην σε παίρνει από κάτω. Πείσμα κ επιμονή! 

Καλημέρα κορίτσι μου....δεν με παίρνει από κάτω, ήταν αναμενόμενο να γίνει και αυτό...είμαι 37 χρόνων και ναι ειχα μια βλαστοκυστη όταν άλλες κοπέλες έχουν 3-4....ίσως να προσπάθησε με τη μία που ήταν καλής ποιότητας μπας και πετύχει, τώρα που το ξέρει δεν θα με αφήσει έτσι....είμαι σίγουρη ότι θα γίνω μανούλα αλλά θα ταλαιπωρηθω όπως όλες μας...το κεφάλι ψηλά, δυνάμεις και με υπομονή και την τσέπη γεμάτη πάμε στα επόμενα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Nia2021 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου....δεν με παίρνει από κάτω, ήταν αναμενόμενο να γίνει και αυτό...είμαι 37 χρόνων και ναι ειχα μια βλαστοκυστη όταν άλλες κοπέλες έχουν 3-4....ίσως να προσπάθησε με τη μία που ήταν καλής ποιότητας μπας και πετύχει, τώρα που το ξέρει δεν θα με αφήσει έτσι....είμαι σίγουρη ότι θα γίνω μανούλα αλλά θα ταλαιπωρηθω όπως όλες μας...το κεφάλι ψηλά, δυνάμεις και με υπομονή και την τσέπη γεμάτη πάμε στα επόμενα

Αγαπημένη μου μην ανησυχείς, θα τη βρείτε την άκρη!!! Δυστυχώς τίποτα δεν είναι σίγουρο στην πορεία αυτή της εξωσωματικής! Εγώ είχα 7 βλαστοκήστες, έχω κάνει 2 ετ από τη βάλαμε την κάθε φορά και ενώ ήταν όλα μια χαρά δεν έχω καμία επιτυχία προς το παρόν, ενώ να φανταστείς έχω μείνει μόνη μου όταν δεν ήταν και τόσο καλό το έδαφος( ινωμύωμα τότε σχεδόν 5 εκ ενδοτοιχωματικό) και αδύναμο σπέρμα! Για αυτό καταλαβαίνω την απογοήτευση αλλά σου λέω όλα στο τέλος ελπίζω και εύχομαι θα πάνε καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Nia2021 είπε:

Επειδή είμαι επαγγελματίας υγείας έχω κοιτάξει τον εαυτό μου γενικά και γυναικολογικα πολλές φορές από ελεύθερη κιόλας, ήξερα τα εμβόλια μου, για στίγμα, για το ιστορικό μου και το οικογενειακό κλπ κλπ στα περισσότερα ουσιαστικά πήγα έτοιμη γιατι στο μεταπτυχιακό μου χρησιμοποίησα δικό μου γεννητικό υλικό για να δω προβλήματα με την πήξη μοριακά....για το σύζυγο δεν υπάρχει κάτι που δεν κάναμε θεωρώ....αυτό που δεν γνώριζα και δεν ασχολήθηκα ποτέ ήταν με τη διαδικασία της εξωσωματικής γονιμοποίησης και τα μαθαίνω τώρα....είπα αφού ψαχτηκα και όλα καλά δεν θα χρειαστεί αλλά ο θεός σε δοκιμάζει....άλλωστε δεν έμεινα και πότε έγκυος να δω αν μπορώ από προηγούμενο σύντροφο πχ....γενικά το αποδίδω σε θέμα τύχης ότι ήμουν στο 55% που δεν τα κατάφερε αλλά αυτό που με νοιάζει τώρα είναι να δω τι έφταιξε και τι πρέπει να κάνω να αυξήσω τις πιθανότητες...πχ επειδή θα το κάνουμε σε 3μηνες πάλι ο σύζυγος ξεκίνησε profertil, δεν κάνει θαύματα αλλά σίγουρα θα βελτιωθεί, ξεκίνησα διατροφή για απώλεια βάρους μιας και η καραντίνα μας έκαψε....ότι μπορώ και μου ζητηθεί θέλω να το κάνω αλλά να μην είναι το ίδιο...και ο γιατρός οσο κι αν προβλέπει δεν είναι μέσα στη μήτρα μου

Καλησπέρα,μπορώ να σε ρωτήσω πριν την εξωσωματικη είχατε προετοιμάσει το σπέρμα με βιταμίνες?Το ξέρατε ότι είναι κακής ποιότητας από τα σπερμοδιαγραμματα?

Επίσης όταν τα έμβρυα ήταν 3 ημερών τι ριπορτ σας έδωσαν για την κατάσταση του?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η Ginaak είπε:

Καλησπέρα,μπορώ να σε ρωτήσω πριν την εξωσωματικη είχατε προετοιμάσει το σπέρμα με βιταμίνες?Το ξέρατε ότι είναι κακής ποιότητας από τα σπερμοδιαγραμματα?

Επίσης όταν τα έμβρυα ήταν 3 ημερών τι ριπορτ σας έδωσαν για την κατάσταση του?

Καλησπέρα κορίτσι μου....όχι δεν πήραμε κάποια βιταμίνη δεν το έκρινε κάποιος, ουρολόγος, βιολόγος κλπ....το σπέρμα το είδε ο βιολόγος του κέντρου και έβγαλε ένα πολύ χάλια σπερμοδιαγραμμα αλλά τα 5-10 σπερματοζωάρια που χρειαζόμασταν με σωστή μορφολογία κινητικότητα και εμπρόσθια κίνηση υπήρχαν..χρωμοσωμικα δεν υπήρχε κάποιο ζήτημα...τωρα για τις βλαστοκυστες που δεν συνέχισαν περαιτέρω δεν μας είπε κάτι ο γιατρός αλλά ο εμβρυολογος μας είπε ότι οφείλεται στην ποιότητα του σπέρματος....επίσης έχω και φωτό των μην εξελισσόμενων βλασροκυστεων..έχω πολλές απορίες και θέλω να μου τις λύσουν, όπως τι έφταιξε και δεν προχώρησαν οι 2, τι έφταιξε και η μια δεν γραπωθηκε στο ενδομήτριο κλπ κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...