Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες 2021 με εξωσωματική


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα σας θα ήθελα να μου πείτε για το κέντρο εξωσωματικής το Medimal στην Αθήνα και για τον γιατρό Ξυδιας γνώμες??? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Nia2021 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ γλυκειά μου εύχομαι να πάνε όλα καλά και σε σένα...ελπίζω να μην μου μείνει το κουσουρι της γκρίνιας..... υπομονή θέλει αλλά θα πετύχουμε.....πονάει και το στήθος όλα μαζί 

Υπομονή κορίτσι μου!!όλα θα περάσουν θετική σκέψη και ηρεμία χρειάζεται...εδώ θα ήμαστε να τα λέμε και όσο μπορούμε η μια να δίνει κουράγιο στην άλλη💖💖
Σε ποιο κέντρο είσαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Evi87 είπε:

Υπομονή κορίτσι μου!!όλα θα περάσουν θετική σκέψη και ηρεμία χρειάζεται...εδώ θα ήμαστε να τα λέμε και όσο μπορούμε η μια να δίνει κουράγιο στην άλλη💖💖
Σε ποιο κέντρο είσαι;

Στο Νewlife Θεσσαλονίκη με τον κύριο Παντελή.....κουράγιο σε όλες μας....όλα γίνονται....το πρωί ήμουν σε πανικό....τώρα όπως ήμουν.....ήμουν και μόνη σπίτι μετά ήρθε και ο άντρας μου και άλλαξαν όλα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η maroutsalo είπε:

Δεν απάντησα γιατί δεν έχω φτάσει σε αυτό το σημείο και δεν γνωρίζω!εύχομαι όλα να σου πάνε καλά!!!

Που βρίσκεσαι εσύ;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Evi87 είπε:

Εγώ είμαι στο embryolab δίπλα από το new life.Δυο βλαστοκυστες θα βάλεις;

Ναι δύο καθότι 37....εσύ;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Nia2021 είπε:

Ναι δύο καθότι 37....εσύ;;;

Κ εγώ δύο θα βάλω και θα αφήσω και άλλες δυο στην κατάψυξη για επόμενη φορά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η troia είπε:

Καλά, μην παίρνεις κι όρκο ότι έχεις πρόβλημα...Η Τσεκούρα λέει ότι όλες αυτές οι εξετάσεις με το μοριακό έλεγχο είναι εφεύρεση των παθολογοανατόμων για να μας τα παίρνουν...

Ξέρω τις απόψεις των γιατρών γενικά... Οι μισοί τα πιστεύουν και οι άλλοι μισοί όχι...ακόμα κι εκείνοι τα ψάχνουν αυτά... Δε παίρνω όρκο ότι έχω προβλημα..δε παίρνω όρκο όμως κι ότι δεν έχω... 

Πέρασαν 9 μήνες από την αποβολή μου και απαντήσεις δεν έχω πάρει...με απογοητεύει ότι ήταν υγιή τα έμβρυα, αν δεν ήταν θα υπέθετα ότι παλλινδρομησαν λόγω χρωμοσωμικων... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η maroutsalo είπε:

Με την απόξεση δεν αναλύουν τα του ενδομητρίου; αυτή είναι άλλη εξέταση;Είναι στρεσογόνος η κατασταση έχεις δίκιο!αλλά μόνη σου χωρίς γυναικολόγο να σε κατευθύνει βήμα βήμα δεν θα πελαγωσεις χειρότερα; μήπως πρέπει να βρεις κάποιον να ξαναεμπιστευτεις και να το πάτε μαζί..

Στην αποξεση βλέπουν αν υπήρξε κάποια κακοήθεια που οδήγησε σε αποβολή, αυτό που αναφέρω εγώ είναι άλλη εξέταση. 

Έτσι κι αλλιώς αν κάτσω και σκεφτώ αυτά που έχω περάσει και στο σημείο που είμαι τώρα (σημείο 0) θα πελαγωσω. Δεν έχω βρει ακόμα 100% τον γιατρό που θα "εμπιστευτώ", πρέπει να κάνω το βήμα βέβαια γιατί και ο άντρας μου πλέον θέλει να προχωρήσουμε στις προσπάθειες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Ξέρω τις απόψεις των γιατρών γενικά... Οι μισοί τα πιστεύουν και οι άλλοι μισοί όχι...ακόμα κι εκείνοι τα ψάχνουν αυτά... Δε παίρνω όρκο ότι έχω προβλημα..δε παίρνω όρκο όμως κι ότι δεν έχω... 

Πέρασαν 9 μήνες από την αποβολή μου και απαντήσεις δεν έχω πάρει...με απογοητεύει ότι ήταν υγιή τα έμβρυα, αν δεν ήταν θα υπέθετα ότι παλλινδρομησαν λόγω χρωμοσωμικων... 

 

Εγώ είμαι της άποψης ότι ο μοριακός έλεγχος βοηθάει παρα πολύ...και μπορεί να ανακαλύψουμε κάποιο πρόβλημα στο οποίο δεν πάει το μυαλό μας!!!Μπορεί να είναι λίγο ακριβές σαν εξετάσεις αλλά πιστεύω ότι αξίζει να τις κάνουμε🌸

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Evi87 είπε:

Κ εγώ δύο θα βάλω και θα αφήσω και άλλες δυο στην κατάψυξη για επόμενη φορά!

Δυστυχώς εγώ δεν θα έχω αλλά....νιώθω όπως κάθε φορά που πάω να κάνω κάτι μεγάλο, στις σπουδές, στη δουλειά, στο γάμο όλα στο παρ τσακ.... αλλά πάντα στο τέλος είχα επιτυχία....άντε να γίνουμε μανουλες φέτος....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Nia2021 είπε:

Δυστυχώς εγώ δεν θα έχω αλλά....νιώθω όπως κάθε φορά που πάω να κάνω κάτι μεγάλο, στις σπουδές, στη δουλειά, στο γάμο όλα στο παρ τσακ.... αλλά πάντα στο τέλος είχα επιτυχία....άντε να γίνουμε μανουλες φέτος....

Δεν πειράζει θα πιάσεις με αυτά!!!Καλη επιτυχία να έχεις κορίτσι μου...την άλλη εβδομάδα θα μιλάμε για την τεράστια χοριακη σου💖💖💖

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Evi87 είπε:

Δεν πειράζει θα πιάσεις με αυτά!!!Καλη επιτυχία να έχεις κορίτσι μου...την άλλη εβδομάδα θα μιλάμε για την τεράστια χοριακη σου💖💖💖

Και λίγες μέρες μετά για τη δική σου.....♥️♥️♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nia2021 είπε:

Που βρίσκεσαι εσύ;;;

Περιμένω να αδιαθετησω την άλλη εβδομάδα για να ξεκινήσω την διαδικασία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η maroutsalo είπε:

Περιμένω να αδιαθετησω την άλλη εβδομάδα για να ξεκινήσω την διαδικασία!

Με το καλό να πάνε όλα καλά....να έχεις υπομονή και να σκέφτεσαι θετικά....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Nefeliap είπε:

Φαντασου οτι εγω δεν γνωριζα τιποτα..τι εννοω;;! τεταρτη ειχαμε κανει ωοληψια κατεβασα μονο 2 ωαρια και θελαμε να φτασουν σε βλαστοκυστες και να τα μεταφερουμε 5η μερα..εκει να δεις αγχος & αγωνια!! διοτι εγω ΔΕΝ ηξερα αν θα φτασουν καν σε βλαστοκύστη λογω κακού ορμονικου μου και γιατι παντα 3ης μερας εμβρυας κατεψυχα,δε ξαναειχα βλαστοκυστη..καθε μηνα μαζευα το ωαριο με φυσικους).εσυ να εισαι χαλαρη κ πρεπει να εισαι γιατι εχεις εμβρυα ηδη!! Και ολα θα πανε καλά!!!!θα δεις!

Με βλαστοκύστη κατάφερες την εγκυμοσύνη;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Στην αποξεση βλέπουν αν υπήρξε κάποια κακοήθεια που οδήγησε σε αποβολή, αυτό που αναφέρω εγώ είναι άλλη εξέταση. 

Έτσι κι αλλιώς αν κάτσω και σκεφτώ αυτά που έχω περάσει και στο σημείο που είμαι τώρα (σημείο 0) θα πελαγωσω. Δεν έχω βρει ακόμα 100% τον γιατρό που θα "εμπιστευτώ", πρέπει να κάνω το βήμα βέβαια γιατί και ο άντρας μου πλέον θέλει να προχωρήσουμε στις προσπάθειες. 

Έχεις ακούσει για τον Δρακάκη; Είναι καθηγητής στο Αλεξάνδρα στο τμήμα καθέξιν αποβολών... Ίσως να μπορεί να σε καθοδηγήσει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα,

Εγώ μπήκα στη διαδικασία της εξωσωματικής τον περασμένο Σεπτέμβρη. Είμαι 33 ετών. Όπως έχω γράψει και παλιότερα ο λόγος που μπήκα στη διαδικασία είναι ότι ο σύντροφός μου έχει περάσει καρκίνο των όρχεων και μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μόνο κατεψυγμένο σπέρμα. Κατά τα άλλα οι ενδείξεις μέχρι στιγμής είναι ότι εγώ δεν έχω κάποιο πρόβλημα, οι γιατροί μας θεωρούσαν απλή σχετικά περίπτωση και ήταν αισιόδοξοι.

Σήμερα πήρα τη δεύτερη μηδενική χοριακή μου από εμβρυομεταφορά μίας κατεψυγμένης βλαστοκύστης 4ΑΑ (μορφολογικά τέλεια κατά το γιατρό). Πριν 1 μήνα είχα ξαναπάρει μηδενική χοριακή από εμβρυομεταφορά μίας φρέσκιας βλαστοκύστης 4ΑΑ. Έχω στην κατάψυξη άλλες 4 βλαστοκύστες 4ΑΑ, 1 4ΑΒ και 1 4ΒΒ.

Μετά το σημερινό δεύτερο αρνητικό αποτέλεσμα νιώθω χάλια... Δεν ξέρω πώς να σκεφτώ και να κινηθώ... Να προχωρήσω σε επόμενη εβρυομεταφορά ή να κάνω μια παύση και να το ψάξω; Ίσως να είναι υπερβολικό να νιώθω έτσι απλά με μια δεύτερη αποτυχία. Υπάρχουν εδώ μέσα γυναίκες που έχουν παλέψει πολύ περισσότερο από μένα και πραγματικά τις θαυμάζω. Όμως αυτό δε μειώνει τον πόνο που αισθάνομαι, και κυρίως το φόβο μου μήπως τελικά δε τα καταφέρουμε.

Οι εξετάσεις που γράφετε πιο πάνω δε μου ζητήθηκαν ποτέ και δεν τις έχω κάνει (καρυότυπος, θρομβοφιλία, υστεροσκόπηση, κυστική ίνωση). Εχω κάνει μόνο τις βασικές αιματολογικές και σαλπιγγογραφία. Αυτή τη φορά σκέφτομαι μήπως πρέπει να κάνω μόνη μου όλες τις πιθανές εξετάσεις. Θα σκεφτώ επίσης μήπως αλλάξω γιατρό. Είμαι σε ένα από τα μεγαλύτερα κέντρα εξωσωματικής της Αθήνας με πολύ γνωστό γιατρό. Μέχρι τώρα δεν έχω εντοπίσει κανένα λάθος στις διαδικασίες, αλλά νιώθω ότι το περιβάλλον είναι απρόσωπο και δεν έχω προσωπική υποστήριξη και ενδιαφέρον από το γιατρό μου. 

Αν έχετε να προτείνετε καλούς γιατρούς στην Αθήνα που συνεργάζονται με έμπιστα εμβρυολογικά εργαστήρια, και ασχολούνται προσωπικά με την κάθε περίπτωση με ενδιαφέρει πολύ να ακούσω τις προτάσεις σας. Δε με ενδιαφέρει ο γιατρός να είναι όνομα, με ενδιαφέρει να ασχολείται διεξοδικά με την κάθε περίπτωση ώστε να μπορέσω να στηριχτώ και να τον εμπιστευτώ για να συνεχίσω.

Σας ευχαριστώ πολύ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Nia2021 είπε:

Δυστυχώς εγώ δεν θα έχω αλλά....νιώθω όπως κάθε φορά που πάω να κάνω κάτι μεγάλο, στις σπουδές, στη δουλειά, στο γάμο όλα στο παρ τσακ.... αλλά πάντα στο τέλος είχα επιτυχία....άντε να γίνουμε μανουλες φέτος....

Καλή επιτυχία κορίτσι μου!!Ευχομαι να σου πάνε όλα καλά και σε αυτήν την προσπάθεια σου!!Να μην αγχώνεσαι και να σκέφτεσαι θετικά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η peacock είπε:

Ξέρω τις απόψεις των γιατρών γενικά... Οι μισοί τα πιστεύουν και οι άλλοι μισοί όχι...ακόμα κι εκείνοι τα ψάχνουν αυτά... Δε παίρνω όρκο ότι έχω προβλημα..δε παίρνω όρκο όμως κι ότι δεν έχω... 

Πέρασαν 9 μήνες από την αποβολή μου και απαντήσεις δεν έχω πάρει...με απογοητεύει ότι ήταν υγιή τα έμβρυα, αν δεν ήταν θα υπέθετα ότι παλλινδρομησαν λόγω χρωμοσωμικων... 

Έχεις κάνει πλήρη έλεγχο; Αιματολογικό, ανοσολογικό, ενδοκρινολογικό (π.χ. για ζάχαρο); Αν είσαι στην Αθήνα ή κάπου κοντά, 1/2 ανοίγουν τα ραντεβού στην Τσεκούρα για το Μάρτιο, αλλά πρέπει να έχεις το νου σου γιατί θα είναι μόνο 8 για όλο το μήνα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η mia2020 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα,

Εγώ μπήκα στη διαδικασία της εξωσωματικής τον περασμένο Σεπτέμβρη. Είμαι 33 ετών. Όπως έχω γράψει και παλιότερα ο λόγος που μπήκα στη διαδικασία είναι ότι ο σύντροφός μου έχει περάσει καρκίνο των όρχεων και μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μόνο κατεψυγμένο σπέρμα. Κατά τα άλλα οι ενδείξεις μέχρι στιγμής είναι ότι εγώ δεν έχω κάποιο πρόβλημα, οι γιατροί μας θεωρούσαν απλή σχετικά περίπτωση και ήταν αισιόδοξοι.

Σήμερα πήρα τη δεύτερη μηδενική χοριακή μου από εμβρυομεταφορά μίας κατεψυγμένης βλαστοκύστης 4ΑΑ (μορφολογικά τέλεια κατά το γιατρό). Πριν 1 μήνα είχα ξαναπάρει μηδενική χοριακή από εμβρυομεταφορά μίας φρέσκιας βλαστοκύστης 4ΑΑ. Έχω στην κατάψυξη άλλες 4 βλαστοκύστες 4ΑΑ, 1 4ΑΒ και 1 4ΒΒ.

Μετά το σημερινό δεύτερο αρνητικό αποτέλεσμα νιώθω χάλια... Δεν ξέρω πώς να σκεφτώ και να κινηθώ... Να προχωρήσω σε επόμενη εβρυομεταφορά ή να κάνω μια παύση και να το ψάξω; Ίσως να είναι υπερβολικό να νιώθω έτσι απλά με μια δεύτερη αποτυχία. Υπάρχουν εδώ μέσα γυναίκες που έχουν παλέψει πολύ περισσότερο από μένα και πραγματικά τις θαυμάζω. Όμως αυτό δε μειώνει τον πόνο που αισθάνομαι, και κυρίως το φόβο μου μήπως τελικά δε τα καταφέρουμε.

Οι εξετάσεις που γράφετε πιο πάνω δε μου ζητήθηκαν ποτέ και δεν τις έχω κάνει (καρυότυπος, θρομβοφιλία, υστεροσκόπηση, κυστική ίνωση). Εχω κάνει μόνο τις βασικές αιματολογικές και σαλπιγγογραφία. Αυτή τη φορά σκέφτομαι μήπως πρέπει να κάνω μόνη μου όλες τις πιθανές εξετάσεις. Θα σκεφτώ επίσης μήπως αλλάξω γιατρό. Είμαι σε ένα από τα μεγαλύτερα κέντρα εξωσωματικής της Αθήνας με πολύ γνωστό γιατρό. Μέχρι τώρα δεν έχω εντοπίσει κανένα λάθος στις διαδικασίες, αλλά νιώθω ότι το περιβάλλον είναι απρόσωπο και δεν έχω προσωπική υποστήριξη και ενδιαφέρον από το γιατρό μου. 

Αν έχετε να προτείνετε καλούς γιατρούς στην Αθήνα που συνεργάζονται με έμπιστα εμβρυολογικά εργαστήρια, και ασχολούνται προσωπικά με την κάθε περίπτωση με ενδιαφέρει πολύ να ακούσω τις προτάσεις σας. Δε με ενδιαφέρει ο γιατρός να είναι όνομα, με ενδιαφέρει να ασχολείται διεξοδικά με την κάθε περίπτωση ώστε να μπορέσω να στηριχτώ και να τον εμπιστευτώ για να συνεχίσω.

Σας ευχαριστώ πολύ

Για διερεύνηση σου συστήνω να πας στο τμ. καθ᾽ έξιν αποβολών του Έλενα. Ενδελικνυται και για συνεχόμενες αποτυχίες. Το πρόβλημα είναι τα ραντεβού που είναι πάρα πολύ λίγα πλέον. Πάντως 1/2 θα ανοίξουν για το μάρτιο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η troia είπε:

Έχεις κάνει πλήρη έλεγχο; Αιματολογικό, ανοσολογικό, ενδοκρινολογικό (π.χ. για ζάχαρο); Αν είσαι στην Αθήνα ή κάπου κοντά, 1/2 ανοίγουν τα ραντεβού στην Τσεκούρα για το Μάρτιο, αλλά πρέπει να έχεις το νου σου γιατί θα είναι μόνο 8 για όλο το μήνα...

Τα πάντα έχω κάνει....αιματολογικά, αυτοάνοσα από τρεις φορές τα έχω τσεκαρει, ενδοκρινολογικά δε ξέρω πόσες φορές ως τώρα (καμπύλη σακχάρου δε πάνω από έξι φορές), υστεροσκοπησεις 2 φορες, era test... Όλοι οι γιατροί μου είπαν ότι δεν έχει μείνει και κάτι άλλο να δω.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Τα πάντα έχω κάνει....αιματολογικά, αυτοάνοσα από τρεις φορές τα έχω τσεκαρει, ενδοκρινολογικά δε ξέρω πόσες φορές ως τώρα (καμπύλη σακχάρου δε πάνω από έξι φορές), υστεροσκοπησεις 2 φορες, era test... Όλοι οι γιατροί μου είπαν ότι δεν έχει μείνει και κάτι άλλο να δω.. 

To σπέρμα; Π.χ. κατακερματισμό; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Nia2021 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ ♥️♥️♥️♥️ και έχω ευτυχώς..... πιστεύω θα είμαστε μια χαρά.... συγνώμη αν γκρινιαξα.....δεν μου ταιριάζει κιόλας αυτό....πως αλλάζουμε έτσι;;;

Πως αλλαζουμε Ε;; Αστα!! Εγώ δε γκρινιαζα γενικως τα κράταγα μεσα μου .. εχω πολυ καιρο να γελάσω πραγματικα ,εστω να χαμογελάσω ρε παιδι μου ..αυτο μονο..θα γινει οταν τα παρω αγκαλια πιστευω..προς το παρων ακομα σοβαρη ειμαι και παρα πολυ μαλιστα...που ημουν χαβαλε μια ζωή..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...