Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θήλαστρο και μείωση γάλακτος


Recommended Posts

Καλημέρα σας! Έχω ένα μωράκι 15 ημερών. Βγάζω με το θήλαστρο στην αρχή έβγαζα 60 μετά 100 με 150 τώρα μου μειώθηκε. Κάνω πιο συχνές αντλήσεις. Μου κόβεται; τον βάζω κ στο στήθος μήπως τα καταφέρουμε έχω πολύ μικρές θήλες αλλά προσπαθώ! "ξέρω κόβεται με το θήλαστρο αλλά ήλπιζα όχι τόσο νωρίς! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Jerry είπε:

Καλημέρα σας! Έχω ένα μωράκι 15 ημερών. Βγάζω με το θήλαστρο στην αρχή έβγαζα 60 μετά 100 με 150 τώρα μου μειώθηκε. Κάνω πιο συχνές αντλήσεις. Μου κόβεται; τον βάζω κ στο στήθος μήπως τα καταφέρουμε έχω πολύ μικρές θήλες αλλά προσπαθώ! "ξέρω κόβεται με το θήλαστρο αλλά ήλπιζα όχι τόσο νωρίς! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Θα σου πρότεινα να βρεις σύμβουλο θηλασμού κ να σε βγάλει από το θηλαστρο.Εγω θήλασα 12 μήνες .Μετά σταμάτησα για ιατρικούς λόγους.Πηγα σε σύμβουλο εξ αρχής..Το δύσκολο κομμάτι είναι οι πρώτες 60 μέρες .Επειδή έχεις βρεφακι βάζε το όσο μπορείς..πιάνει;εάν ναι βάζε το συνέχεια να κατεβαίνει γάλα...εγώ έπινα και γλυκάνισο τσάι( έχει στο σουπερμάρκετ τύπου λθπτον αλλά ρώτα πρώτα γιατρό..εμένα μου το συναιστησαν).έχεις κάνει τον μεγαλύτερο αγώνα ως τώρα..στο λέω ειλικρινά οι πρώτες δύο βδομάδες είναι δύσκολες ...άσε το θηλαστρο και βάζε το μωρό...εάν δεν μπορείς να το κρατάς πάρε μάρσιπο..μην το αφήσεις αφού το παλέψεις τόσο.επισγς μπες στην ομάδα Αττικής θηλασμού θα σε βοηθήσουν.Στο γράφω όχι ως κολλημένη θηλάζουσα αλλά ως γυναίκα που ήθελα να θηλάσω.Φυικα προέχει η δική σου υγεία.εαν δεις ότι όλο αυτό σε ταλαιπωρεί άφησε το αλλά πραγματικά έχεις κάνει το μεγαλύτερο κ πιο δυσκολο βημα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η santaloxilo είπε:

Θα σου πρότεινα να βρεις σύμβουλο θηλασμού κ να σε βγάλει από το θηλαστρο.Εγω θήλασα 12 μήνες .Μετά σταμάτησα για ιατρικούς λόγους.Πηγα σε σύμβουλο εξ αρχής..Το δύσκολο κομμάτι είναι οι πρώτες 60 μέρες .Επειδή έχεις βρεφακι βάζε το όσο μπορείς..πιάνει;εάν ναι βάζε το συνέχεια να κατεβαίνει γάλα...εγώ έπινα και γλυκάνισο τσάι( έχει στο σουπερμάρκετ τύπου λθπτον αλλά ρώτα πρώτα γιατρό..εμένα μου το συναιστησαν).έχεις κάνει τον μεγαλύτερο αγώνα ως τώρα..στο λέω ειλικρινά οι πρώτες δύο βδομάδες είναι δύσκολες ...άσε το θηλαστρο και βάζε το μωρό...εάν δεν μπορείς να το κρατάς πάρε μάρσιπο..μην το αφήσεις αφού το παλέψεις τόσο.επισγς μπες στην ομάδα Αττικής θηλασμού θα σε βοηθήσουν.Στο γράφω όχι ως κολλημένη θηλάζουσα αλλά ως γυναίκα που ήθελα να θηλάσω.Φυικα προέχει η δική σου υγεία.εαν δεις ότι όλο αυτό σε ταλαιπωρεί άφησε το αλλά πραγματικά έχεις κάνει το μεγαλύτερο κ πιο δυσκολο βημα

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Τον έβαλα πάλι αλλά δεν πιάνει τις θήλες αλλά θα τον ξανά βάλλω θα τον βάζω συνέχεια μήπως τα καταφέρουμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Jerry είπε:

Καλημέρα σας! Έχω ένα μωράκι 15 ημερών. Βγάζω με το θήλαστρο στην αρχή έβγαζα 60 μετά 100 με 150 τώρα μου μειώθηκε. Κάνω πιο συχνές αντλήσεις. Μου κόβεται; τον βάζω κ στο στήθος μήπως τα καταφέρουμε έχω πολύ μικρές θήλες αλλά προσπαθώ! "ξέρω κόβεται με το θήλαστρο αλλά ήλπιζα όχι τόσο νωρίς! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Να σου ζήσει κοπέλα μου! Όταν γέννησα οι πρώτες δύο εβδομάδες ήταν φρικτές! Το μωρό δεν έπιανε με τίποτα ούτε μπορούσα να βγάλω με το θηλαστρο την απαραίτητη ποσότητα. Έκλαιγα από την στεναχώρια μου. Ήθελα πολύ να θηλάσω. Είχα όμως πείσμα και τεράστια υπομονή! Φαντάσου ότι υπήρχαν φορές που έκανε δύο ώρες για πιάσει. Σίγουρα κάθε περίπτωση είναι διαφορετική αλλά εγώ το μόνο που θα σου προτείνω είναι να επιμείνεις υπερβολικά στο να πιάσει την θηλή. Ο σύμβουλος θηλασμού μου είπε ότι και μικρές θηλές να έχεις θα προσαρμοστεί το μωρό. Του ζήτησα να δοκιμάσω ψευτοθηλες όλα μου τις απαγόρευσε. Προσπάθησε το κορίτσι μου με όλη σου την δύναμη και θα τα καταφέρεις💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζήσει!είμαι μαία και έχω γεννήσει κι εγω πριν 5 μήνες!θηλάζουμε αλλά τώρα τρώμε και λίγο κρέμα και είναι λίγο καλύτερα!Το μωράκι σου δε πάιρνει στήθος; προσπάθησε να μην αγχώνεσαι γιατί και η ψυχολογία μετράει και να βάζεις το μωρό πάνω στο δέρμα σου να ενεργοποιήσουμε τις ορμόνες! Είναι πολύ σημαντική η ψυχολογία το άγχος δε βοηθάει σε τίποτα! Παρόλα αυτά δε πιστεύω ότι θα σου κοπεί το μητρικό γάλα είναι ποιότητα όχι ποσότητα μή στεναχώριέσαι! Εγώ τώρα κάνω μεταπτυχιακό και προσπαθώ να τελειώσω τη πτυχιακή μου πάνω στη σχέση της ανεπάρκειας βιταμίνης d και της επιλόχειας κατάθλιψης θα ήθελα όποια μανούλα που έχει γεννήσει πρόσφατα να απαντήσει είναι ανώνυμο https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=DQSIkWdsW0yxEjajBLZtrQAAAAAAAAAAAAMAAOJWtKVUQzlTR1lVQUNUUzQxS1NWQUVVOU5XWU02My4u

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/5/2020 at 9:44 ΠΜ, ο/η Jerry είπε:

Καλημέρα σας! Έχω ένα μωράκι 15 ημερών. Βγάζω με το θήλαστρο στην αρχή έβγαζα 60 μετά 100 με 150 τώρα μου μειώθηκε. Κάνω πιο συχνές αντλήσεις. Μου κόβεται; τον βάζω κ στο στήθος μήπως τα καταφέρουμε έχω πολύ μικρές θήλες αλλά προσπαθώ! "ξέρω κόβεται με το θήλαστρο αλλά ήλπιζα όχι τόσο νωρίς! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Καλημέρα και να σου ζήσει το μωράκι!

Απόλαυσε το μικρουλι σου γιατί θα μεγαλώσει πολύ γρήγορα! Εμένα είναι 5,5 μηνών τώρα και πραγματικά άλλο παιδί!

Στο θέμα μας τώρα... όπως είπαν και οι άλλες κοπέλες, προσπάθησε να μην στεναχωριέσαι και να αγχώνεσαι. Κάθε αρχή κ δύσκολη! Είχα κ εγώ σύμβουλο θηλασμού και με βοήθησε πολύ. Αν δεν ήταν αυτή για σωστές οδηγίες από την αρχή, δεν θα τα είχα καταφέρει... Οι θηλές μου δεν είναι μικρές αλλά ο δικός μου είχε μικρό στόμα και γενικά δεν μπορούσε να πιάσει...έτσι έκανα συστηματικά θηλαστρο κ όχι μόνο το γάλα δεν μειώθηκε απεναντίας αυξήθηκε πολύ! Έκανα κάθε 3-4 ώρες κ το έδινα με σύριγγα για να μην μπερδευτεί με το μπιμπερο μια κ ήλπιζα να θηλάσω. Ήθελα να το έβαζα συχνοτερα καθώς κ skin to skin αλλά πραγματικά δεν προλάβαινα άσε που απογοητεύουν με την άρνηση του...

Για 1,5 μήνα πάλευα με σύριγγα, πήρα κ το sns αλλά τπτ οπότε το έδινα μετά με μπιμπερο κ μια στο τόσο προσπαθούσα κιόλας...κ ξαφνικά έπιασε! Πρώτα το ένα κ μετά από λίγο κ το άλλο στήθος! Έκτοτε θηλάζουμε κανονικά...οπότε υπάρχει ελπίδα! Όλοι οι σύμβουλοι είναι ενάντια στις ψευδοθηλες, οπότε μην πάρεις. Κeep trying!☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
    • Ήθελα να αποθηλασω φυσικά... Το έκανα παρά πολύ αργά για να μην τη πατήσω αλλά κουράστηκα πολύ τις τελευταίες μέρες και μείωσα τις αντλήσεις πολύ... Οπότε την πάτησα.... Πονάει πολύ, νιώθω ερείπιο.  Εμένα έχει και πάνω και κάτω δόντια - σωστό κουνέλι δηλ. 🤣 Αλλά η γκρίνια δε φεύγει ποτέ 🤣 αγκαλίτσα και παιχνίδι μαζί αλλιώς γίνεται χαμός! Βρήκατε βρεφονηπιακό;  Εγώ δεν ανυπομονώ να γυρίσω στη δουλειά να είμαι ειλικρινής αλλά ξέρω πως όταν επιστρέψω θα νιώσω καλά... Παράνοια η κατάσταση.
    • Ξέρω ότι πρέπει να το δω σίγουρα απλά δεν μπορω να πάω αυτήν την βδομαδα με το καλο  που θα γυρίσω θα ψαξω να βρω γιατρό γιατί ξέρεις εδώ στο χωριό δεν έχει κιολας όποτε δεν είναι τόσο εύκολο να πω πετάγομαι παω σε έναν ενδοκρινολόγο, πρέπει κάνω ολόκληρο ταξίδι... αν ήμουν στο πρώτο τρίμηνο σίγουρα δεν θα το άφηνα καθόλου.. ευχαριστώ κορίτσι μου 🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...