Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θηλασμός και απορίες


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, έχω μια μικρή ενάμιση μηνών. Με αγχωνει ακομα η διατροφη της.Αρχικά της έδινα μπουκάλι, μισό δικό μου μισό ξένο. Έχει περίπου 20 μέρες που θηλάζω αποκλειστικά. Το ένα το στήθος το νιώθω γεμάτο ( σκληρό και πρησμένο) ενώ το άλλο πρήζεται ελαφρώς. Ανησυχώ ότι απο αυτό δεν θα χω αρκετό γαλα. Μετα τον θηλασμό τα νιώθω πιο μαλακά . Το πρηξιμο έχει σχέση με το πόσο γάλα θα χω; Γιατί αυτή η διαφορά; θηλαζω εναλλαξ τα στηθη, εκτος αν γκρινιαξει η μικρη οποτε δινω και το αλλο ή αν έχει θηλάσει πολύ λίγο απο το ένα οπότε το ξαναδίνω στο επόμενο γεύμα. Οποιαδήποτε βοηθεια δεκτη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου κορίτσι! Να σου ζήσει το μωράκι σου. Είναι λογικό να μαλακώνει το στήθος. Κι όσο περνάει ο καιρός θα μαλακώνουν ακόμα πιο πολυ. Εγώ το αριστερό το αισθανομουν πάντα πιο πρησμένο κι έτσι επέλεγα περισσότερο να τον θηλάζω από εκείνο. Μην σε φοβίζει μια χαρά γάλα προσφέρουν και τα δύο. Εξάλλου όσο περισσότερο θηλάζεις τόσο περισσότερο γάλα θα κατεβάζεις. Θα δεις ότι όσο περνάει ο καιρός θα καταλαβαίνεις από την αίσθηση ποιο θα του δώσεις. Μπορεί να επαναλάβεις και το ίδιο στήθος. Εγώ το έκανα πολλές φορές.💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Γειά σου κορίτσι! Να σου ζήσει το μωράκι σου. Είναι λογικό να μαλακώνει το στήθος. Κι όσο περνάει ο καιρός θα μαλακώνουν ακόμα πιο πολυ. Εγώ το αριστερό το αισθανομουν πάντα πιο πρησμένο κι έτσι επέλεγα περισσότερο να τον θηλάζω από εκείνο. Μην σε φοβίζει μια χαρά γάλα προσφέρουν και τα δύο. Εξάλλου όσο περισσότερο θηλάζεις τόσο περισσότερο γάλα θα κατεβάζεις. Θα δεις ότι όσο περνάει ο καιρός θα καταλαβαίνεις από την αίσθηση ποιο θα του δώσεις. Μπορεί να επαναλάβεις και το ίδιο στήθος. Εγώ το έκανα πολλές φορές.💗

Ευχαριστω παρα πολυ για την απάντηση σου! Ειμαι πολυ αγχωμενη με το θεμα αυτο. Επισης η μικρη μου μεχρι χτες θηλαζε καθε μια  ωρα για 5-10 λεπτα σπανια παραπανω. Σημερα θηλαζει γυρω στα  7 λεπτα ανα 2ωρο και μετα κοιμαται για μια δυο ωρες και αγχωνομαι αν τρωει αρκετα. Κοιμαται σχεδον ολη μερα σημερα και φοβαμαι πως την νυχτα θα χει ανησυχιες οπως τα τελευταια βραδια. Ειναι φυσιολογικο αυτο ή να ανησυχησω πάλι; ατελειωτο το αγχος μιας καινουριας μαμας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η AnaKok είπε:

Ευχαριστω παρα πολυ για την απάντηση σου! Ειμαι πολυ αγχωμενη με το θεμα αυτο. Επισης η μικρη μου μεχρι χτες θηλαζε καθε μια  ωρα για 5-10 λεπτα σπανια παραπανω. Σημερα θηλαζει γυρω στα  7 λεπτα ανα 2ωρο και μετα κοιμαται για μια δυο ωρες και αγχωνομαι αν τρωει αρκετα. Κοιμαται σχεδον ολη μερα σημερα και φοβαμαι πως την νυχτα θα χει ανησυχιες οπως τα τελευταια βραδια. Ειναι φυσιολογικο αυτο ή να ανησυχησω πάλι; ατελειωτο το αγχος μιας καινουριας μαμας.

Αχ εμένα μου λες κορίτσι μου! Είμαι το άγχος προσωποποιημένο!😆 Τρίχα να πετάει αγχώνομαι! Κοντεύει 4 κι ακόμα ξυπνάω το βράδυ 10 φορές για να τον κοιτάξω.

Είναι ανάλογα το μωρό. Ο δικός μου θήλαζε ανά δύο ώρες 5 με 10 λεπτά. ( Άλλα μωρά θηλάζουν μια ώρα παρόλα αυτά τρώνε την ίδια ποσότητα με τα δικά μας).

Υπήρχαν φορές που τον έπαιρνε ο ύπνος το απόγευμα και ξυπνούσε μετά από πέντε ώρες! Είχα ρωτήσει τον παιδίατρο και μου είχε πει να μην φοβάμαι. Αν πεινάσει θα ξυπνήσει. Ξέρουν αυτά. Η φύση έχει προνοήσει!

Είσαι μανούλα και σε καταλαβαίνω απόλυτα! Μπορείς να ρωτάς ότι θέλεις! Όσο μπορούμε να σε βοηθήσουμε με τις εμπειρίες μας. Πάντως να ξέρεις ότι έτσι θα είναι πάντα είτε είσαι νέα είτε έμπειρη μαμά. Εγώ πάντως δεν αφήνω τίποτα να πέσει κάτω. Ρωτάω τα πάντα στον γιατρό κι ας με λένε υπερβολική. Θέλω να κοιμάμαι ήσυχη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από μένα και να σου ζήσει! Τα πάτε εξαιρετικά μην αγχώνεσαι για τίποτα αφού λες ότι κοιμάται τόσο άρα χορταίνει, μωράκι που πεινάει δεν κρύβεται! 

Όσο για το στήθος και εμένα ο γιατρός μου είπε ότι η μια μεριά έχει 3 ανοιχτούς πόρους και άλλη 2 οπότε λογικό είναι να γεμίζουν και διαφορετικά ! Και το μαλακό καλό είναι, σκληρό να μην είναι όλη την ώρα και δεν αδειάζει και τρέχουμε για καμιά μαστίτιδα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου! 

Η παιδίατρος μας είπε ότι δίνουμε στήθος οπότε το ζητήσει το μωρό. Μετά τις 40 μέρες προσπαθούμε να τηρήσουμε το 3ωρο. Εμένα μπορεί να ζητήσει και στις 4 ώρες, μπορεί και στη 1 ώρα. Εάν βλέπεις ότι το μωρό έχει βαριές πάνες και παίρνει βάρος, να μην ανησυχείς. Επίσης, όταν εδραιώνεται ο θηλασμός, μαλακωνουν τα στήθη. Μπορεί το ένα να είναι λίγο πιο φουσκωμένο από το άλλο, η να βγάζει περισσότερο από το άλλο. Εάν το σκληρό στήθος πονάει, είναι ζεστό και κόκκινο, είναι μαστίτιδα. Γενικά, θεωρώ ότι αν βλέπεις το μωράκι ευχαριστημένο μετά από κάθε γεύμα, είσαι σε καλό δρόμο.!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!! Εχω εναν μικρουλη 3,5 μηνων κι ειχα πολλες αποριες για το τι κανω σωστα και τι οχι!! Το "καλο"μου στηθος ειναι το δεξι που παντα το χρησιμοποιω περισσοτερο και βλεπω οτι γεμιζει πιο γρηγορα και πιο πολυ απο το αλλο,παντως και το αριατερο την κανει τη δουλεια του εκει που λες φαινεται αδειο...

Την ιδια απορια ειχα κι εγω με το μαλακο στηθος παντως!

Τωρα για τον υπνο εγω και βραδυ απο τον 1ο μηνα και μετα τον αφηνα να κοιμαται οσο θελει...Πανω απο 5ωρο δεν ειχε κοιμηθει ποτε..Ξυπναγε ετρωγε και ξανα υπνος... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα! Σας ευχαριστω ολες για τις απαντησεις! Οταν το στηθος μαλακωνει η μικρη κλαει και δεν το θελει, τοτε της δινω το αλλο. Όμως αν καποια στιγμη ειναι μαλακα και τα δυο τι κάνω; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η AnaKok είπε:

Καλημερα! Σας ευχαριστω ολες για τις απαντησεις! Οταν το στηθος μαλακωνει η μικρη κλαει και δεν το θελει, τοτε της δινω το αλλο. Όμως αν καποια στιγμη ειναι μαλακα και τα δυο τι κάνω; 

Καλημέρα κορίτσι! Δεν υπάρχει περίπτωση! Όσο το θηλάζεις αποκλειστικά δεν θα μείνεις από γάλα. Κι αν είσαι από τις σπάνιες περιπτώσεις να σου συμβεί αυτό το μωρό θα φάει με άλλον τρόπο. Αν θέλεις να με ακούσεις μην σε ανησυχούν προβλήματα που δεν υπάρχουν ακόμα. Το ίδιο κάνω κι εγώ. Σκέφτομαι το μετά περισσότερο από το τώρα. Να απολαύσεις αυτό το θαύμα που έχεις στην αγκαλιά σου και για όλα τα άλλα θα βρεις λύση!🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσι μου να χαιρεσε το μωρακι σου

ο θηλασμος ειναι ενα θεμα που στην αρχη ειδικα θέλει πολυ υπομονη. Οτι μαλακώνει το στηθος μετα το θηλασμο ειναι φυσιολογικο. 
πριν 2 χρόνια που γεννησα η βιβλιογραφία οπως μ είχε πει ο παιδίατρος έλεγε και τα δυο στήθη καθε φορα μ. Αυτο ομως άλλαξε και λενε πτι το παιδί πρέπει πρώτα να αδειάζει το ενα στηθος καλα (διοτι το τελευταιο γαλα έχει πολυ θρεπτικές πρωτεΐνες για το μωρο.)

ο θηλασμος ειναι θεμα ζητήσης. Οσο θηλάζεις τοσο κατεβάζεις γαλα.
Αν καποιες φορές τπ νιώθεις σκληρό και σε ποναει κανε ενα ζεστο ντους και κανε μαλάξεις. Θα σε ανακουφίσει.

πριν καθε θηλασμο κανε λιγο μασάζ στο στηθος σου. Βοηθαει στο γαλα και στο θηλασμο. 
στην αρχη, ειναι δύσκολο μπορει το μωρο σου να θηλάζει λιγο και να θέλει κ άλλο μετα απο λιγο. Δεν υπάρχει ωράριο σιγά σιγά θα δεις οτι θα μπαίνετε σε ενα προγραμμα. 
κανε υπομονη και κουράγιο, όχι δεν ειναι εύκολος ειδικα στην αρχη πονάς κι το μωρο αρκετές φορές θα γκρινιάζει αλλα πταν το δεις και σταματαει κ δεν θέλει απο το ενα δοκιμασε απο το άλλο.

κανε μια διατροφη πλούσια σε υγρα. Σούπες , νερο πολυ και λίγο καφε γιατι ειναι διουρητικός και χάνεις υγρα. 

Αν θέλεις μπορείς να δοκιμάσεις και συμπληρώματα που υπάρχουν στο εμπόριο οπως μαγια, τσάι, κι ενα άλλο πόσιμο της huimAna 
μ καλη σου επιτυχία !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλησπερα και καλο μηνα! Απο χθες πολυ γκρινια η μικρη. Ειδικα σημερα σε καθε γευμα σταματαει και κλαιει. Χτυπαει το στηθος και απομακρυνεται, την σηκωνω και ρευεται γτ μαζευει πολυ αερα αλλα παλι κλαιει. Την βαζω παλι στο στηθος ξανα τα ιδια. Να την πειραζει κατι που εφαγα; μηπως ειναι μικρη η ροή ή αντίθετα μεγάλη; οταν πιεζω την θηλη το γαλα αρχικα πεταγεται στα 2 μετρα και μετα αναβλύζει. Αρα γαλα εχω...αφου γκρινιαξει ετσι μετα απο λιγη ωρα κοιμαται. Λετε να αφηνω το παιδι νηστικο; 😪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...