Μετάβαση σε περιεχόμενο

Άνοιξη, Πάσχα, ομορφιά με το χαμόγελο στα χείλη! Όλες να μείνουν έγκυος τον μήνα τον Απρίλη!


Elenikon

Recommended Posts

στις πριν 17 λεπτά, ο/η androfight είπε:

Η βλέννη απ το μικρόβιο φάνηκε απ το σπερμοδιάγραμμα? Εμάς δείχνει αυξημένη γλοιότητα. Αυτό είναι?

Δυστυχώς δεν ξέρω αν είναι το ίδιο. Εμάς το ανέφερε σαν βλέννη. Εσάς τι σας είπε ο γιατρός; Το είδε ουρολόγος- ανδρολογος; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η androfight είπε:

Πω πω η ιστορία σου είναι τρομερή αλλά μου δίνει πολύ αισιοδοξία! Προσπαθώ να αποβάλλω το άγχος αλλά οι σκέψεις για ένα μωρό είναι πάντα εκεί. Θα βάλω τα δυνατά μου, θα έχω εσάς για συνοδοιπόρο και όλα θα έρθουν! Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και που μοιράζεστε τόσα εδώ μέσα! Δεν είμαι μόνη λοιπόν σ αυτό τον αγώνα!

Να μην αγχώνεσαι! Το άγχος μόνο κακό κάνει.

Θα σου πω την δικιά μου ιστορία. Τον περασμένο Οκτώβριο έμεινα έγκυος αμέσως και χωρίς να το έχουμε βάλει στο πρόγραμμα. Απλά ήμασταν χαλαροί. Όμως διαπιστώσαμε ότι ήταν εξωμήτριο, και μετά από σχεδόν ένα μήνα με αιμορραγία και αρκετή ταλαιπωρία μπήκα για λαπαροσκόπηση με αποτέλεσμα να μου αφαιρεθεί η μία σάλπιγγα. 

Τότε όλοι γύρω μου αγχώθηκαν(είμαι και 36) εκτός από τον γιατρό μου,εμένα και τον άντρα μου. Αφού τα κατάφερες μία μου είπε ο γιατρός μου, θα τα καταφέρεις πάλι. 

Έτσι και έγινε. Μετά από μία περίοδο έμεινα πάλι έγκυος κόντρα στις πιθανότητες.  Και αυτό γιατί δεν αγχώθηκα ούτε μία στιγμή. Ούτε πίστεψα ότι δε θα τα καταφέρω. Απλά σκεφτόμουν κάποια στιγμή θα έρθει από μόνο του! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Δυστυχώς δεν ξέρω αν είναι το ίδιο. Εμάς το ανέφερε σαν βλέννη. Εσάς τι σας είπε ο γιατρός; Το είδε ουρολόγος- ανδρολογος; 

Την εξέτασή μας την έχουν δει 2 γυναικολόγοι και 1 ενδοκρινολόγος. Κανένας δε μας το σχολίασε. Μάλιστα μας είπαν ακριβώς αυτό "δεν είναι το τέλειο σπερμοδιάγραμμα αλλά όχι και ένα σπέρμα που δεν μπορεί να γονιμοποιήσει" τώρα τι να πω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η @nn@ είπε:

Να μην αγχώνεσαι! Το άγχος μόνο κακό κάνει.

Θα σου πω την δικιά μου ιστορία. Τον περασμένο Οκτώβριο έμεινα έγκυος αμέσως και χωρίς να το έχουμε βάλει στο πρόγραμμα. Απλά ήμασταν χαλαροί. Όμως διαπιστώσαμε ότι ήταν εξωμήτριο, και μετά από σχεδόν ένα μήνα με αιμορραγία και αρκετή ταλαιπωρία μπήκα για λαπαροσκόπηση με αποτέλεσμα να μου αφαιρεθεί η μία σάλπιγγα. 

Τότε όλοι γύρω μου αγχώθηκαν(είμαι και 36) εκτός από τον γιατρό μου,εμένα και τον άντρα μου. Αφού τα κατάφερες μία μου είπε ο γιατρός μου, θα τα καταφέρεις πάλι. 

Έτσι και έγινε. Μετά από μία περίοδο έμεινα πάλι έγκυος κόντρα στις πιθανότητες.  Και αυτό γιατί δεν αγχώθηκα ούτε μία στιγμή. Ούτε πίστεψα ότι δε θα τα καταφέρω. Απλά σκεφτόμουν κάποια στιγμή θα έρθει από μόνο του! 

Ουαου! Μα πόσες ιστορίες! Μπράβο ρε κορίτσια! Αληθινά μπράβο! Είστε ηρωίδες! Ελπίζω να σας βγάλω κι εγώ ασπροπρόσωπες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Kostef είπε:

Μου έστειλαν το αποτέλεσμα της χοριακης.... 700,30 διπλασιαστηκε γουπιιιι... Είμαι πολύ χαρουμενη😁🤩🤩 θα πάρω το απόγευμα το γιατρό τηλέφωνο να δω τι θα μου πει!!! 

Είδες που άδικα αγχωνοσουν; Με το καλό κοριτσάκι μου καλή συνέχεια να εχεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η androfight είπε:

Την εξέτασή μας την έχουν δει 2 γυναικολόγοι και 1 ενδοκρινολόγος. Κανένας δε μας το σχολίασε. Μάλιστα μας είπαν ακριβώς αυτό "δεν είναι το τέλειο σπερμοδιάγραμμα αλλά όχι και ένα σπέρμα που δεν μπορεί να γονιμοποιήσει" τώρα τι να πω... 

Κατά την γνώμη μου κανένας από τους δύο δεν είναι ειδικός. Ο γυναικολόγος μου μου είχε πει καθένας στον τομέα του και συμφωνώ απόλυτα. Εγώ του το πήγα για να το περάσει στο αρχείο. Το είδε και είπε την γνώμη του αλλά με προέτρεψε να το δει ανδρολογος. Κι όντως είχε απόλυτο δίκαιο. Ο ειδικός μας εξήγησε λεπτομερώς το θέμα και μας έδωσε την λύση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Κατά την γνώμη μου κανένας από τους δύο δεν είναι ειδικός. Ο γυναικολόγος μου μου είχε πει καθένας στον τομέα του και συμφωνώ απόλυτα. Εγώ του το πήγα για να το περάσει στο αρχείο. Το είδε και είπε την γνώμη του αλλά με προέτρεψε να το δει ανδρολογος. Κι όντως είχε απόλυτο δίκαιο. Ο ειδικός μας εξήγησε λεπτομερώς το θέμα και μας έδωσε την λύση.

Καλημέρα! Ακολούθησα τη συμβουλή σου και χθες το βράδυ μέσα στο νάζι πρότεινα στον άντρα μου να πάμε να δούμε και έναν ανδρολόγο! Και ευτυχώς είπε ναι... :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η androfight είπε:

Καλημέρα! Ακολούθησα τη συμβουλή σου και χθες το βράδυ μέσα στο νάζι πρότεινα στον άντρα μου να πάμε να δούμε και έναν ανδρολόγο! Και ευτυχώς είπε ναι... :-)

Καλημέρα κορίτσι! Εύγε! Έτσι θέλουν οι άντρες! Να τους παίρνουμε με το μαλακό!😄 Κι εγώ μην νομίζεις τις κάνω τις μαλαγανιες μου αν θέλω κάτι!😁 Πάντως θεωρώ ότι θα πράξετε σωστά. Θα δεις ότι θα σας συμβουλέψει καλύτερα! Εύχομαι βέβαια να μην χρειαστεί να πάτε πουθενά κι αυτό τον μήνα να σας έρθει το νινακι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα αγαπες πηρα τον οικογενειακό γιατρό χθες κ μιλησαμε με τηλεφωνικό ραντεβού κ καταφερα  κ μ εδωσε 4 βδομαδες αναρρωτική αδεια για την ωρα. Κ μ ειπε οτι αν χρειαστω παραπανω πιο πριν τελελιώσει αυτη η αδεια να ξαναπαρω τηλ ν μ δωσει κιαλλη. Πόσο ανακουφιστικό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 47 λεπτά, ο/η Evie2 είπε:

Καλημερα αγαπες πηρα τον οικογενειακό γιατρό χθες κ μιλησαμε με τηλεφωνικό ραντεβού κ καταφερα  κ μ εδωσε 4 βδομαδες αναρρωτική αδεια για την ωρα. Κ μ ειπε οτι αν χρειαστω παραπανω πιο πριν τελελιώσει αυτη η αδεια να ξαναπαρω τηλ ν μ δωσει κιαλλη. Πόσο ανακουφιστικό. 

Καλημέρα πάλι καλά! Οπότε τώρα μπορείς να ηρεμήσεις και να ξεκουραστείς! Να μην πολυσηκώνεσαι ούτε να κάνεις δουλειές...❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα πάλι καλά! Οπότε τώρα μπορείς να ηρεμήσεις και να ξεκουραστείς! Να μην πολυσηκώνεσαι ούτε να κάνεις δουλειές...❤️

Δεν κανω τπτ απολυτως κοπελα μ. Μόνο τουαλετα παω κ αντε ν βαλω ενα ποτήρι νερό. Όταν ανεβαίνω για υπνο τότε Θα κανω ενα ντουζ οποτε δεν ανεβοκατεβαίνω σκάλες. Δοξα το θεο ο γλυκός μ τα ανελαβε ολα εξολοκλήρου. Ευτυχώς π ειναι σπιτι βασικα κ πηραμε αλλες 3 βδομαδες lockdown δε ξερω τι θα εκανα χωρις αυτον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η androfight είπε:

Καλημέρα! Ακολούθησα τη συμβουλή σου και χθες το βράδυ μέσα στο νάζι πρότεινα στον άντρα μου να πάμε να δούμε και έναν ανδρολόγο! Και ευτυχώς είπε ναι... :-)

Καλησπέρα!

Πολύ έκανες.. έχει δίκαιο η @Ευάγγελοςτ..κ στην περίπτωση μας το σπερμοδιαγραμμα το προτείνε η γυναικολόγος γιατί εννοείται ξεκίνησα πρώτη εγω με τις εξετάσεις (!)

Όταν το είδε μου είπε οτι η κινητικότητα δεν είναι καθόλου καλή, (που κ ειδικός να μην είσαι το βλέπεις). Μου είπε οτι στην περίπτωση μας βοηθά η σπερματεγχυση και κάποιες βιταμίνες για τον συζυγο που χρησιμοποιούνται στην εξωσωματική. Μας παρέπεμψε ομως και σε ανδρολογο.. Εννοείται και πήγαμε..

Αυτός με τη σειρά του μας ειπε να επαναλάβει ο σύζυγος το σπερμοδιαγραμμα, να κάνει καλλιέργεια ούρων, εξετάστηκε για κιρσοκήλη κ του είπε να κανει κ triplex, παρ όλο που φαίνεται να μην έχει κάτι, απλά για να το αποκλείσουμε τελείως.

Που θελω να καταλήξω; Έκαστος στο είδος του!!! Κάτι παραπάνω ξέρει ο ανδρολογος!!

ΥΓ. Έχω από αυτούς τους άντρες που θέλουν σπρώξιμο!!! Πανω που τον είχα ζεστό μας έπιασε η καραντίνα... ελπίζω να μην δώσω πάλι αγώνα για να πάμε!!!

Καλά αποτελέσματα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Evie2 είπε:

Δεν κανω τπτ απολυτως κοπελα μ. Μόνο τουαλετα παω κ αντε ν βαλω ενα ποτήρι νερό. Όταν ανεβαίνω για υπνο τότε Θα κανω ενα ντουζ οποτε δεν ανεβοκατεβαίνω σκάλες. Δοξα το θεο ο γλυκός μ τα ανελαβε ολα εξολοκλήρου. Ευτυχώς π ειναι σπιτι βασικα κ πηραμε αλλες 3 βδομαδες lockdown δε ξερω τι θα εκανα χωρις αυτον.

Είναι πολύ σημαντικό που είστε μαζί και είναι δίπλα σου..σε κάτι τέτοια εκτιμάς τον άλλον και δένεσαι πιο πολύ μαζί του..τι θα’κανες αν δεν ήταν και το αγόρι σου εκεί μαζί σου να το περάσετε μαζί; ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Evie2 είπε:

Καλημερα αγαπες πηρα τον οικογενειακό γιατρό χθες κ μιλησαμε με τηλεφωνικό ραντεβού κ καταφερα  κ μ εδωσε 4 βδομαδες αναρρωτική αδεια για την ωρα. Κ μ ειπε οτι αν χρειαστω παραπανω πιο πριν τελελιώσει αυτη η αδεια να ξαναπαρω τηλ ν μ δωσει κιαλλη. Πόσο ανακουφιστικό. 

Ωραία! Τώρα χαλάρωσε και ξεκουράσου γιατί μετά θα τρέχεις!🚴Απόλαυσε το! Ξέρεις χάιδεμα την κοιλίτσα, τραγουδάκια και ατελείωτες συζητήσεις! Πρέπει να νιώθει την μανούλα και πόσο πολύ το περιμένει!💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Είναι πολύ σημαντικό που είστε μαζί και είναι δίπλα σου..σε κάτι τέτοια εκτιμάς τον άλλον και δένεσαι πιο πολύ μαζί του..τι θα’κανες αν δεν ήταν και το αγόρι σου εκεί μαζί σου να το περάσετε μαζί; ❤️

Ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω αν δεν ηταν μαζι μ κ ειμαι πολυ τυχερή που τον έχω. Δεν του κανω κ τη ζωη δύσκολη 🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Ωραία! Τώρα χαλάρωσε και ξεκουράσου γιατί μετά θα τρέχεις!🚴Απόλαυσε το! Ξέρεις χάιδεμα την κοιλίτσα, τραγουδάκια και ατελείωτες συζητήσεις! Πρέπει να νιώθει την μανούλα και πόσο πολύ το περιμένει!💗

Εχω ξεκινήσει τα χαδια απεριοριστα κ οοοσο κουβεντα πολυ ακομα οχι πχ θα του πω Καλημερα το πρωί σιγουρα αλλα οχι πολλα. Θα ξεκινησω ομως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Maroulita! είπε:

Καλησπέρα!

Πολύ έκανες.. έχει δίκαιο η @Ευάγγελοςτ..κ στην περίπτωση μας το σπερμοδιαγραμμα το προτείνε η γυναικολόγος γιατί εννοείται ξεκίνησα πρώτη εγω με τις εξετάσεις (!)

Όταν το είδε μου είπε οτι η κινητικότητα δεν είναι καθόλου καλή, (που κ ειδικός να μην είσαι το βλέπεις). Μου είπε οτι στην περίπτωση μας βοηθά η σπερματεγχυση και κάποιες βιταμίνες για τον συζυγο που χρησιμοποιούνται στην εξωσωματική. Μας παρέπεμψε ομως και σε ανδρολογο.. Εννοείται και πήγαμε..

Αυτός με τη σειρά του μας ειπε να επαναλάβει ο σύζυγος το σπερμοδιαγραμμα, να κάνει καλλιέργεια ούρων, εξετάστηκε για κιρσοκήλη κ του είπε να κανει κ triplex, παρ όλο που φαίνεται να μην έχει κάτι, απλά για να το αποκλείσουμε τελείως.

Που θελω να καταλήξω; Έκαστος στο είδος του!!! Κάτι παραπάνω ξέρει ο ανδρολογος!!

ΥΓ. Έχω από αυτούς τους άντρες που θέλουν σπρώξιμο!!! Πανω που τον είχα ζεστό μας έπιασε η καραντίνα... ελπίζω να μην δώσω πάλι αγώνα για να πάμε!!!

Καλά αποτελέσματα!!!

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον! Κι εμείς είχαμε σχεδιάσει σπερματέγχυση την οποία τώρα βλέπω να κάνω καλοκαίρι! Πρέπει να βρω τώρα και σε ποιον γιατρό να κλείσω ραντεβού γιατί δε ξέρω κανέναν πάνω σε αυτό τον τομέα. Πρέπει να το ψάξω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η androfight είπε:

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον! Κι εμείς είχαμε σχεδιάσει σπερματέγχυση την οποία τώρα βλέπω να κάνω καλοκαίρι! Πρέπει να βρω τώρα και σε ποιον γιατρό να κλείσω ραντεβού γιατί δε ξέρω κανέναν πάνω σε αυτό τον τομέα. Πρέπει να το ψάξω!

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί είμαι από επαρχία και δεν ξέρω κάποιον! 🙂 Τα άλλα κορίτσια κάτι παραπάνω ξέρουν σίγουρα! Εύχομαι να βρεις τον καλύτερο και ως επιστήμονα και ως άνθρωπο!

Εγω για την ώρα το θέμα αυτό το άφησα για να δω πρώτα αν λύνεται το οποιο προβλημα με φυσικό τρόπο κ αν οχι τότε να προχωρήσω με σπερματεγχυση η οτιδήποτε άλλο χρειαστεί..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα σε ολες! @Evie2 μου μια χαρα πηρες την αδεια να ξεκουραστεις να χαλαρωσεις κ να απολαυσεις τη φροντιδα κ περιποιηση του καλου σου. Οντως τι θα καναμε χωρις τους αντρες μας,στα δυσκολα δενομαστε ακομη παραπανω μαζι τους ❤

Εδω κ 3 μερες ειχα καποια πετρωματα χαμηλα δεξια στην κοιλια που συνοδευονταν απο πονους περιοδου κ κατι σαν εξογκωμα που φουσκωνε στο σημειο που ποναω.Επειδη το μωρο δεν ειναι σιγουρα αυτο που ενιωθα να σπρωχνει,πηρα τηλ το γιατρο μου επειδη πηγε το μυαλο μου σε συσπασεις.Πηγα το μεσημερι να με δει,το αγορακι μου ειναι καλα,ακουσαμε καρδουλα παλι κ ειχε 150.Ομως απο την τελευταια φορα που πηγα στις 6/4,το ινομυωμα που εχω κ ηταν 3 εκατοστα μεγαλωσε κ πηγε 4.5 εκατοστα.Μεγαλη αυξηση για 16 μερες παρολο που τα ινομυωματα μεγαλωνουν λογω των ορμονων της εγκυμοσυνης.Οποτε το παρακολουθουμε,μου αυξησε ο γιατρος το μαγνησιο,πρεπει να μεινω στο κρεβατι 3 μερες κ γενικα να μην κουραζομαι καθολου.Το ινομυωμα δε γινεται να το βγαλουμε οσο ειμαι εγκυος γιατι προκαλειται αιμορραγια.Ομως οσο μεγαλωνει,μεγαλωνει κ η πιθανοτητα για προωρο τοκετο,αποβολη,αποκολληση πλακουντα κ αιμορραγιες.Εχω καταστεναχωρηθει.Ειχε καμια εγκυμοσυνη με αυξανομενο ινομυωμα που να πηγε καλα μεχρι τελους;Φοβαμαι για το μωρακι μου ομως δε θελω να χασω τις ελπιδες μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Maroulita! είπε:

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί είμαι από επαρχία και δεν ξέρω κάποιον! 🙂 Τα άλλα κορίτσια κάτι παραπάνω ξέρουν σίγουρα! Εύχομαι να βρεις τον καλύτερο και ως επιστήμονα και ως άνθρωπο!

Εγω για την ώρα το θέμα αυτό το άφησα για να δω πρώτα αν λύνεται το οποιο προβλημα με φυσικό τρόπο κ αν οχι τότε να προχωρήσω με σπερματεγχυση η οτιδήποτε άλλο χρειαστεί..

Βρήκα έναν. Έχει πολύ καλές κριτικές. Θα πάμε με το καλό μετά την Πρωτομαγιά. Ελπίζω και για σένα να μη χρειαστεί να πας καν για σπερματέγχυση. Να αποκτήσεις το μωράκι σου φυσιολογικά και να είναι μια όμορφη έκπληξη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η st3llina είπε:

Καλησπερα σε ολες! @Evie2 μου μια χαρα πηρες την αδεια να ξεκουραστεις να χαλαρωσεις κ να απολαυσεις τη φροντιδα κ περιποιηση του καλου σου. Οντως τι θα καναμε χωρις τους αντρες μας,στα δυσκολα δενομαστε ακομη παραπανω μαζι τους ❤

Εδω κ 3 μερες ειχα καποια πετρωματα χαμηλα δεξια στην κοιλια που συνοδευονταν απο πονους περιοδου κ κατι σαν εξογκωμα που φουσκωνε στο σημειο που ποναω.Επειδη το μωρο δεν ειναι σιγουρα αυτο που ενιωθα να σπρωχνει,πηρα τηλ το γιατρο μου επειδη πηγε το μυαλο μου σε συσπασεις.Πηγα το μεσημερι να με δει,το αγορακι μου ειναι καλα,ακουσαμε καρδουλα παλι κ ειχε 150.Ομως απο την τελευταια φορα που πηγα στις 6/4,το ινομυωμα που εχω κ ηταν 3 εκατοστα μεγαλωσε κ πηγε 4.5 εκατοστα.Μεγαλη αυξηση για 16 μερες παρολο που τα ινομυωματα μεγαλωνουν λογω των ορμονων της εγκυμοσυνης.Οποτε το παρακολουθουμε,μου αυξησε ο γιατρος το μαγνησιο,πρεπει να μεινω στο κρεβατι 3 μερες κ γενικα να μην κουραζομαι καθολου.Το ινομυωμα δε γινεται να το βγαλουμε οσο ειμαι εγκυος γιατι προκαλειται αιμορραγια.Ομως οσο μεγαλωνει,μεγαλωνει κ η πιθανοτητα για προωρο τοκετο,αποβολη,αποκολληση πλακουντα κ αιμορραγιες.Εχω καταστεναχωρηθει.Ειχε καμια εγκυμοσυνη με αυξανομενο ινομυωμα που να πηγε καλα μεχρι τελους;Φοβαμαι για το μωρακι μου ομως δε θελω να χασω τις ελπιδες 

Εύχομαι ολόψυχα όλα να πάνε καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η st3llina είπε:

Καλησπερα σε ολες! @Evie2 μου μια χαρα πηρες την αδεια να ξεκουραστεις να χαλαρωσεις κ να απολαυσεις τη φροντιδα κ περιποιηση του καλου σου. Οντως τι θα καναμε χωρις τους αντρες μας,στα δυσκολα δενομαστε ακομη παραπανω μαζι τους ❤

Εδω κ 3 μερες ειχα καποια πετρωματα χαμηλα δεξια στην κοιλια που συνοδευονταν απο πονους περιοδου κ κατι σαν εξογκωμα που φουσκωνε στο σημειο που ποναω.Επειδη το μωρο δεν ειναι σιγουρα αυτο που ενιωθα να σπρωχνει,πηρα τηλ το γιατρο μου επειδη πηγε το μυαλο μου σε συσπασεις.Πηγα το μεσημερι να με δει,το αγορακι μου ειναι καλα,ακουσαμε καρδουλα παλι κ ειχε 150.Ομως απο την τελευταια φορα που πηγα στις 6/4,το ινομυωμα που εχω κ ηταν 3 εκατοστα μεγαλωσε κ πηγε 4.5 εκατοστα.Μεγαλη αυξηση για 16 μερες παρολο που τα ινομυωματα μεγαλωνουν λογω των ορμονων της εγκυμοσυνης.Οποτε το παρακολουθουμε,μου αυξησε ο γιατρος το μαγνησιο,πρεπει να μεινω στο κρεβατι 3 μερες κ γενικα να μην κουραζομαι καθολου.Το ινομυωμα δε γινεται να το βγαλουμε οσο ειμαι εγκυος γιατι προκαλειται αιμορραγια.Ομως οσο μεγαλωνει,μεγαλωνει κ η πιθανοτητα για προωρο τοκετο,αποβολη,αποκολληση πλακουντα κ αιμορραγιες.Εχω καταστεναχωρηθει.Ειχε καμια εγκυμοσυνη με αυξανομενο ινομυωμα που να πηγε καλα μεχρι τελους;Φοβαμαι για το μωρακι μου ομως δε θελω να χασω τις ελπιδες μου.

Κοπέλα μου ξεκουρασου κ να σου πάνε όλα καλά! Προσωπική εμπειρία δεν έχω με ινομυωμα αλλά από αυτά που έχω ακούσει είναι κάτι που το συναντανε οι γιατροί οπότε πιστεύω ότι θα το αντιμετώπισε τε. Ολα καλα θα πάνε και να σκέφτεσαι θετικά όσο μπορείς! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η st3llina είπε:

Καλησπερα σε ολες! @Evie2 μου μια χαρα πηρες την αδεια να ξεκουραστεις να χαλαρωσεις κ να απολαυσεις τη φροντιδα κ περιποιηση του καλου σου. Οντως τι θα καναμε χωρις τους αντρες μας,στα δυσκολα δενομαστε ακομη παραπανω μαζι τους ❤

Εδω κ 3 μερες ειχα καποια πετρωματα χαμηλα δεξια στην κοιλια που συνοδευονταν απο πονους περιοδου κ κατι σαν εξογκωμα που φουσκωνε στο σημειο που ποναω.Επειδη το μωρο δεν ειναι σιγουρα αυτο που ενιωθα να σπρωχνει,πηρα τηλ το γιατρο μου επειδη πηγε το μυαλο μου σε συσπασεις.Πηγα το μεσημερι να με δει,το αγορακι μου ειναι καλα,ακουσαμε καρδουλα παλι κ ειχε 150.Ομως απο την τελευταια φορα που πηγα στις 6/4,το ινομυωμα που εχω κ ηταν 3 εκατοστα μεγαλωσε κ πηγε 4.5 εκατοστα.Μεγαλη αυξηση για 16 μερες παρολο που τα ινομυωματα μεγαλωνουν λογω των ορμονων της εγκυμοσυνης.Οποτε το παρακολουθουμε,μου αυξησε ο γιατρος το μαγνησιο,πρεπει να μεινω στο κρεβατι 3 μερες κ γενικα να μην κουραζομαι καθολου.Το ινομυωμα δε γινεται να το βγαλουμε οσο ειμαι εγκυος γιατι προκαλειται αιμορραγια.Ομως οσο μεγαλωνει,μεγαλωνει κ η πιθανοτητα για προωρο τοκετο,αποβολη,αποκολληση πλακουντα κ αιμορραγιες.Εχω καταστεναχωρηθει.Ειχε καμια εγκυμοσυνη με αυξανομενο ινομυωμα που να πηγε καλα μεχρι τελους;Φοβαμαι για το μωρακι μου ομως δε θελω να χασω τις ελπιδες μου.

Να σκέφτεσαι θετικά από γνωστές που ξέρω πολλές γυναίκες ανακάλυψαν ότι είχαν ινωύωμα κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης χωρίς να το γνωρίζουν από πριν και μάλιστα κάποιες είχαν πολλαπλά ινωμυωματα και οι εγκυμοσύνες τους προχώρησαν μια χαρά χωρίς προβλήματα. Ειναι κάτι αρκετά συνηθισμένο για τους γιατρούς οπότε και ο γιατρός σου θα βρει τρόπο να το αντιμετωπισετε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • @Elli13 κοριτσιιιιιι μμμ τι καλααα!!!! Ήμουν σίγουρη ότι θ ήταν όλα καλά! Το σώμα σου θυμάται και ξέρει ακριβώς τι πρέπει ν κάνει!!!! Αχχχχ ακούσαμε την πρώτη καρδούλα !!!❤️❤️❤️ ποσό είσαι τώρα;;;  Εγώ η θ πάω τη Παρασκευή η από βδομάδα! Μ είπε ο γιατρός καλυτερα από βδομάδα γ ν ακούσουμε σίγουρα καρδούλα αλλά εμένα ο άντρας θ λείπει σε ταξίδι! Όποτε λέω ν πάω τη Παρασκευή κ αν δν ακούσουμε δν θ αγχωθώ ΔΕΝ ΘΑ ΑΓΧΩΘΩ ΔΕΝ ΘΑ ΑΓΧΩΘΩ και θ ξαναπάω από βδομάδα που θ γυρίσει ο συζυγος! Πιστεύω πως όλα είναι καλά , έδωσε το σήμα του το μικρακι μ με τις ναυτίες π έχω!  @Naty @Θέτις Κ. @Girly είμαστε οι επόμενες ❤️❤️
    • Έλα ντε ; Και εγω αυτό αναρωτιέμαι ήπια 600ml ζαχαρονερό είναι δυνατόν να είναι τα ίδια όρια ;
    • Κορίτσια δεν θα παρω τηλ θα περιμένω και την άλλη φορα τα ίδια έγινε με τον θυρεοειδή και ειχα πανικοβληθεί δεν μου απάντησε ποτε στο μήνυμα μου άσε που ντράπηκα κιολας που του εστειλα μνμ στο κινητό του χωρις μου το δώσει ο ιδιος.. έτρεχα από μόνη μου σε ενδοκρινολόγο μεγάλη βδομαδα τελευταία στιγμή να βρω γιατρό να με δεχτεί  και αποτελέσματα ήταν να μην δώσει καν σημασία στην τιμή του θυρεοειδή  Δεν μου είπε ποτε να του στέλνω αποτελέσματα από εξετάσεις και απο την μια το καταλαβαίνω δεν είναι ιδιώτης να το εχω όποτε θέλω στο τηλέφωνο.. το ήξερα ότι θα γίνει αυτό από την στιγμή που πήγα σε δημόσιο νοσοκομείο 🤷‍♀️
    • Όμως αυτά είναι τα όρια της καμπύλης των 75! Πώς γίνεται να είναι ίδια και για τα 100? Νομίζω κι εγώ να πάρεις να ρωτήσεις, εγώ τουλάχιστον θα ρώταγα και μη σε νοιάζει τι σου είπανε για επείγοντα! 
    • Έλα μπράβο κορίτσι μου όλα καλά πηγαίνουν με το μωρακι σου ήθελε λίγο το χρόνο του η καρδούλα ήταν νωρίς για αυτό 🥰 εγω είμαι με τον αντρα σου 100% τώρα να σου την αλήθεια έχει δίκιο επειδή πάνω κάτω ήμουν στην ίδια κατάσταση με εσενα θέλεις βοηθεια έστω να περάσεις ο πρώτο τρίμηνο σίγουρα θα πάρεις το παιδάκι σου αγκαλιά και εγω την επαιρνα και την παίρνω ακόμα που έχει πάει 12 κιλά αλλά στην αρχή τουλάχιστον προσπαθούσα να μην την παίρνω με το παραμικρό αγκαλιά συνήθως καθόμουν στον καναπε και μου την έδινε η μαμα μου όποτε με χρειαζόταν  Με το καλοοοοο 🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...