Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

στις πριν 19 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Χαχα δεν πειράζει 😄

Τι φτιάξατε στο σπίτι;;

2ήμερο πού πήγατε; 😃

Τέλεια! Ωραία περνάς χαλαρά..έτσι πρέπει! ☺️ Εγώ από τότε που έχασα τις αισθήσεις μου και τράκαρα δεν έχω ξαναοδηγήσει!! Δεν το ρισκάρω με τις ζαλάδες κ τις υπογλυκαιμίες..και δεν έχω και αμάξι πλέον...ο άντρας μου οδηγάει κανονικά πάμε παντού ευτυχώς 😀 Δουλειές, βόλτες, και εκδρομές, και για μπάνιο..θέλω να χαρώ τις τελευταίες μου μέρες πριν κλειστώ μέσα!

Φτιάξαμε εναν τοιχο στην ουσια και καναμε ενα χώρισμα. Και φτιαξαμε λιγο την κουζίνα ετσι ωστε να μας βολευει μεχρι να κανουμε την τελικη ανακαίνιση!Α ναι σωστα ειχες αυτο το ατυχηματακι! Καλυτερα τοτε που δεν οδηγας! Πηγαμε Ελούντα! Καπου κοντα μας δηλαδή γιατι ο σύζυγος φοβόταν να παμε μακρινοτερα μην τυχει κατι! Αλλα ενταξει ξεσκασαμε! για μπανιο παω κι εγω 🏖🏖🏖 Καλα το σκεφτεσαι! 

στις πριν 14 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Στην πολυ υψηλή μυωπία (έχω 10 βαθμους) φοβουνται πως με τη δυναμη που βάζει η γυναίκα για να βγει το Μωρό μπορεί να παθει αποκόλληση στον αμφιβληστροειδή στο ματι... Μου το είχε πει κ ο οφθαλμίατρος απο παλια ότι αν δεν κάνω λέιζερ δε θα μπορώ να έχω φυσικό τοκετό😪😥😓

Ααα μαλιστα δεν το ηξερα παρολο που έχω κανει λειζερ δεν το ηξερα γιατι δεν ειχα πολυ μυωπια, μου ακούγεται λογικο τωρα που μου το εξηγησες! Εγω πριν κανω λειζερ ειχα ρωτησει αν επηρεάσει στον φυσιολογικο τοκετο αλλα μου ειχε πει οχι ο γιατρος!

στις πριν 8 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Κοριτσια μου καλημέρα🌸

πως είστε;;

εγω τα ίδια πονάκια κτλ,αυτές τις μέρες σκεφτόμουν το θέμα με τις επισκέψεις στο σπίτι μετά την γεννά  μιας που πλησιάζει ο καιρός,τι έχετε σκοπό να κάνετε εσεις;; πρώτα ο θεός όταν γεννηθούν τα μπεμπέ!

εγω αποφάσισα με τον άντρα μου να μην δεχθούμε εκτος από τους γονείς και  τα αδέρφια κ αυτοί φυσικά αφού πάρουν τα απαραίτητα μέτρα προστασίας, παιδάκια και οι υπόλοιποι εχουμε πει να έρθουν αφού το μωρό κλεισει τον πρώτο μήνα,μπορεί κάποιοι να μας θεωρήσουν υπερβολικούς και να παρεξηγηθούν αλλά σκεφτήκαμε ότι πάνω από όλα προέχει η υγεία του παιδιού και ότι το παιδί  δεν είναι αξιοθέατο....

Καλησπερα! Εννοειται πως δεν ειναι αξιοθεατο το παιδι! Εμεις θα δεχόμαστε κοσμο αλλα με τα απαραιτητα μετρα και δεν θα ερχονται σε επαφή με το μωρο! Τα παιδάκια φυσικα απαγορεύονται δια ροπαλου.... Μου το τονισε ο παιδιατρος! μεχρι το 1ο εμβόλιο στον 2ο μηνα δεν πρεπει να ερθει σε επαφη με κανενα παιδι! Επισης σε εμας εδω οι πρωτοι συγγενεις ερχονται αφηνουν το δωρο και φευγουν οταν εισαι λεχωνα.... δεν κάθονται καθολου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Καλησπερα αγάπη!! 

Μια χαρά το σκεφτήκατε... Εννοειται ότι το μωρό δεν είναι αξιοθέατο... Μπορουν να το δουν μετά τον πρώτο μήνα ειδικά κ με την πανδημια...... 

Η παιδιατρος της φίλης μου της έλεγε να μη φέρνει σε επαφή τη μικρή με άλλα παιδακια σε κλειστό χώρο ουτε όταν ήταν 4 μηνών... Τώρα είναι κ θέμα παιδιατρου κ γονιών... 

Ναι ετσι πιστεύουμε κ εμεις μωρε είναι πολύ μικρά και είναι κρίμα να κολλήσουν τίποτα κ να τρέχουμε στους γιατρός κ τα νοσοκομεία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

Φτιάξαμε εναν τοιχο στην ουσια και καναμε ενα χώρισμα. Και φτιαξαμε λιγο την κουζίνα ετσι ωστε να μας βολευει μεχρι να κανουμε την τελικη ανακαίνιση!Α ναι σωστα ειχες αυτο το ατυχηματακι! Καλυτερα τοτε που δεν οδηγας! Πηγαμε Ελούντα! Καπου κοντα μας δηλαδή γιατι ο σύζυγος φοβόταν να παμε μακρινοτερα μην τυχει κατι! Αλλα ενταξει ξεσκασαμε! για μπανιο παω κι εγω 🏖🏖🏖 Καλα το σκεφτεσαι! 

Ααα μαλιστα δεν το ηξερα παρολο που έχω κανει λειζερ δεν το ηξερα γιατι δεν ειχα πολυ μυωπια, μου ακούγεται λογικο τωρα που μου το εξηγησες! Εγω πριν κανω λειζερ ειχα ρωτησει αν επηρεάσει στον φυσιολογικο τοκετο αλλα μου ειχε πει οχι ο γιατρος!

Καλησπερα! Εννοειται πως δεν ειναι αξιοθεατο το παιδι! Εμεις θα δεχόμαστε κοσμο αλλα με τα απαραιτητα μετρα και δεν θα ερχονται σε επαφή με το μωρο! Τα παιδάκια φυσικα απαγορεύονται δια ροπαλου.... Μου το τονισε ο παιδιατρος! μεχρι το 1ο εμβόλιο στον 2ο μηνα δεν πρεπει να ερθει σε επαφη με κανενα παιδι! Επισης σε εμας εδω οι πρωτοι συγγενεις ερχονται αφηνουν το δωρο και φευγουν οταν εισαι λεχωνα.... δεν κάθονται καθολου!

Ναι ειδικά τα παιδάκια τα φοβάμαι πολύ λόγο του ότι έρχονται σε επαφή κ με αλλά, εμένα ο παιδίατρος μ είπε κ το αλλο ότι ένας απλός  πυρετός σε αυτήν την ηλικία (νεογέννητο) σημαίνει κατευθείαν νοσοκομείο όποτε πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικές!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

Φτιάξαμε εναν τοιχο στην ουσια και καναμε ενα χώρισμα. Και φτιαξαμε λιγο την κουζίνα ετσι ωστε να μας βολευει μεχρι να κανουμε την τελικη ανακαίνιση!Α ναι σωστα ειχες αυτο το ατυχηματακι! Καλυτερα τοτε που δεν οδηγας! Πηγαμε Ελούντα! Καπου κοντα μας δηλαδή γιατι ο σύζυγος φοβόταν να παμε μακρινοτερα μην τυχει κατι! Αλλα ενταξει ξεσκασαμε! για μπανιο παω κι εγω 🏖🏖🏖 Καλα το σκεφτεσαι! 

Ααα μαλιστα δεν το ηξερα παρολο που έχω κανει λειζερ δεν το ηξερα γιατι δεν ειχα πολυ μυωπια, μου ακούγεται λογικο τωρα που μου το εξηγησες! Εγω πριν κανω λειζερ ειχα ρωτησει αν επηρεάσει στον φυσιολογικο τοκετο αλλα μου ειχε πει οχι ο γιατρος!

Καλησπερα! Εννοειται πως δεν ειναι αξιοθεατο το παιδι! Εμεις θα δεχόμαστε κοσμο αλλα με τα απαραιτητα μετρα και δεν θα ερχονται σε επαφή με το μωρο! Τα παιδάκια φυσικα απαγορεύονται δια ροπαλου.... Μου το τονισε ο παιδιατρος! μεχρι το 1ο εμβόλιο στον 2ο μηνα δεν πρεπει να ερθει σε επαφη με κανενα παιδι! Επισης σε εμας εδω οι πρωτοι συγγενεις ερχονται αφηνουν το δωρο και φευγουν οταν εισαι λεχωνα.... δεν κάθονται καθολου!

Καλημέρα αγάπη!

Ωραία περάσατε; Κι εμένα φοβόταν και ήθελε να πάμε κάπου κοντά με το αυτοκίνητο, αλλά ευτυχώς τον έπεισα να πάμε Λευκάδα τελικά, που δεν είναι πολύ κοντά αλλά πας με το αυτοκίνητο 😄

Ωραία η Ελούντα, εσείς που μένετε σε νησί όλο το καλοκαίρι διακοπές κάνετε 😁☺️

Εγώ δε ξέρω τι θα κάνω, γιατί οι γονείς μου θα βλέπουν το μωρό, και ο ανιψιός μου με την αδερφή μου μένουν μαζί τους στο πατρικό μας, οπότε αν έχει κάτι μπορώ να αποφύγω να κολλήσει; Μένουμε και στην ίδια πολυκατοικία, εγώ μένω στον 1ο φαντάσου και αυτοί στον 5ο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/8/2020 at 11:57 ΜΜ, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Κορίτσια μου συγνώμη που πετάγομαι αλλά έτσι ακριβώς είναι. Όχι απλά θα τα καταφέρετε αλλά θα το κάνετε και τέλεια. Είναι στη φύση μας. Είμαστε γεννημένες για αυτό. Θα το καταλαβαίνετε μόλις πάρετε το μωράκι σας αγκαλιά. Θα νιώσετε απίστευτη δύναμη και θα ξέρετε και πως να το κρατήσετε και πως να το προστατέψετε από όλα. Ακόμα κι αν δεν υπήρχε κανείς να σας βοηθήσει πάλι θα ξέρατε πως να το θηλασετε και πως να συμπεριφερθείτε. Έχετε πίστη στην δύναμη της λέξης " μητέρα" και θα με θυμηθείτε γιατί όλα θα κυλήσουν ομαλά και όπως πρέπει!💗

Δεν πετάγεσαι εννοείται, σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια ❤️❤️ Μακάρι να είναι όπως τα λες!! 🥰💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Κοριτσια μου καλημέρα🌸

πως είστε;;

εγω τα ίδια πονάκια κτλ,αυτές τις μέρες σκεφτόμουν το θέμα με τις επισκέψεις στο σπίτι μετά την γεννά  μιας που πλησιάζει ο καιρός,τι έχετε σκοπό να κάνετε εσεις;; πρώτα ο θεός όταν γεννηθούν τα μπεμπέ!

εγω αποφάσισα με τον άντρα μου να μην δεχθούμε εκτος από τους γονείς και  τα αδέρφια κ αυτοί φυσικά αφού πάρουν τα απαραίτητα μέτρα προστασίας, παιδάκια και οι υπόλοιποι εχουμε πει να έρθουν αφού το μωρό κλεισει τον πρώτο μήνα,μπορεί κάποιοι να μας θεωρήσουν υπερβολικούς και να παρεξηγηθούν αλλά σκεφτήκαμε ότι πάνω από όλα προέχει η υγεία του παιδιού και ότι το παιδί  δεν είναι αξιοθέατο....

Καλημέρα Τίνα!!

Εγώ είχα σκοπό να δέχομαι ελεγχόμενα επισκέψεις...δηλαδή κάποιοι φίλοι και συγγενείς..τώρα δε ξέρω!

Όπως έλεγα και στη Δήμητρα, ο ανιψιός μου που είναι 5μιση μένει με τους γονείς μου και μένουμε όλοι στην ίδια πολυκατοικία..οι γονείς μου θα βλέπουν το μωρό οπότε αν έχει κάτι ο ανιψιός μου δε μπορεί να κολλήσει ούτως ή άλλως;; Δε ξέρω πώς πάνε αυτά ούτε πώς μπορώ να το αποφύγω...επίσης η μία φίλη μου που’θα ρθει έχει μωράκι νεογέννητο, γέννησε τέλη Μαίου...είναι επικίνδυνο να έρθει αυτή ή κ το μωρό;

Δε έχω ιδέα από αυτά, δε θέλω να είμαι υπερβολική αλλά ούτε να πάθει τίποτα το μωράκι μου κ να αρρωστήσει χωρίς λόγο..λέω να ρωτήσω την παιδίατρο, γιατί δε θέλω να κάνω και υπερβολές. Η αδερφή μου 9 ημερών το είχε φέρει σε τραπέζι πρωτοχρονιάτικο με τα ξαδερφάκια του που ήταν το ένα νεογέννητο κ το άλλο 3-4 κ δεν έπαθε τίποτα ούτε αρρώστησε καθόλου τον πρώτο χρόνο..(θήλαζε κι όλας)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

Καλημέρα κορίτσια!!

Τι κάνετε;

Μόλις γύρισα από το γιατρό. Τον είδα στο μαιευτήριο, με έβαλε στον καρδιοτοκογράφο.

39εβδ ακριβώς σήμερα, μπαίνω 40η.

Όλα καλά, το μωράκι μια χαρά, συσπάσεις είχα κάποιες αλλά όχι μεγάλες, κανένα πρόβλημα για να βγει πιεστικά 😆

Ο τράχηλος μαλακός μαλακός ακόμα μου είπε, αλλά πρέπει να αρχίσουν οι συσπάσεις του τοκετού για να ανοίξει! Οπότε ακόμα περιμένουμε!

Μπορεί να γεννήσω και αύριο μου είπε, όλες οι μέρες είναι πιθανές πλέον. 

Κατά τα άλλα αν δε γεννήσω αυτές τις μέρες, θα πάω τη Δευτέρα στο ιατρείο του.

Θα είμαι 39+5 τότε, οπότε φαντάζομαι αν δεν έχω γεννήσει θα συζητήσουμε για το πότε θα κάνουμε πρόκληση, γιατί μου είχε πει ότι θα περιμένει μέχρι τις 40εβδ μπορεί και λίγες μέρες μετά!

Άρα περιμένουμε και βλέπουμε 😄 Θα έρθει τώρα άραγε ή πάμε την άλλη εβδομάδα;

(Άσχετο αλλά μόλις ζυγίστηκα και έχω πάρει 6-7 κιλά τελικά 😄🤣)

@Dimitra91 @Tina92 @Xrita @Efi30 @Roula2410

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα Τίνα!!

Εγώ είχα σκοπό να δέχομαι ελεγχόμενα επισκέψεις...δηλαδή κάποιοι φίλοι και συγγενείς..τώρα δε ξέρω!

Όπως έλεγα και στη Δήμητρα, ο ανιψιός μου που είναι 5μιση μένει με τους γονείς μου και μένουμε όλοι στην ίδια πολυκατοικία..οι γονείς μου θα βλέπουν το μωρό οπότε αν έχει κάτι ο ανιψιός μου δε μπορεί να κολλήσει ούτως ή άλλως;; Δε ξέρω πώς πάνε αυτά ούτε πώς μπορώ να το αποφύγω...επίσης η μία φίλη μου που’θα ρθει έχει μωράκι νεογέννητο, γέννησε τέλη Μαίου...είναι επικίνδυνο να έρθει αυτή ή κ το μωρό;

Δε έχω ιδέα από αυτά, δε θέλω να είμαι υπερβολική αλλά ούτε να πάθει τίποτα το μωράκι μου κ να αρρωστήσει χωρίς λόγο..λέω να ρωτήσω την παιδίατρο, γιατί δε θέλω να κάνω και υπερβολές. Η αδερφή μου 9 ημερών το είχε φέρει σε τραπέζι πρωτοχρονιάτικο με τα ξαδερφάκια του που ήταν το ένα νεογέννητο κ το άλλο 3-4 κ δεν έπαθε τίποτα ούτε αρρώστησε καθόλου τον πρώτο χρόνο..(θήλαζε κι όλας)

Καλησπερα κοριτσια... Και εμεις το ιδιο θεμα συζητάμε... Οι γονεις και τα αδέρφια μας θα ερθουν... Τωρα οι φιλοι και οι υπόλοιποι συγγενείς θα ερθουν αλλα με μετρο και δεν θα αφήνω να μπαίνουν στο δωματιο του μωρού αλλα ουτε αγκαλιές..... Με ολα αυτα που γινονται φοβόμαστε... Καλυτερα να προσέχουμε και ας με πουνε και παράξενη αν και πλεον καταλαβαινουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα αγάπη!

Ωραία περάσατε; Κι εμένα φοβόταν και ήθελε να πάμε κάπου κοντά με το αυτοκίνητο, αλλά ευτυχώς τον έπεισα να πάμε Λευκάδα τελικά, που δεν είναι πολύ κοντά αλλά πας με το αυτοκίνητο 😄

Ωραία η Ελούντα, εσείς που μένετε σε νησί όλο το καλοκαίρι διακοπές κάνετε 😁☺️

Εγώ δε ξέρω τι θα κάνω, γιατί οι γονείς μου θα βλέπουν το μωρό, και ο ανιψιός μου με την αδερφή μου μένουν μαζί τους στο πατρικό μας, οπότε αν έχει κάτι μπορώ να αποφύγω να κολλήσει; Μένουμε και στην ίδια πολυκατοικία, εγώ μένω στον 1ο φαντάσου και αυτοί στον 5ο!

Ναι μια χαρα ηταν! Λευκάδα θα ηθελα να παμε κι εμεις  ! Μακαρι να παμε καποια στιγμη 😊😊😊

θα φορουν μασκα και θα βαζουν αντισυπτικο.... δεν υπαρχει αλλη λυση! Κι εμεις μενουμε εμεις κατω ο αδερφος του αντρα μου απο πανω (εχει και 2 παιδακια που σιγουρα θα θελιυν να το βλεπουν το μωρο αλλα θα το ρυθμίσουμε γιατι πανε σχολειο και τα 2 και δεν θελω να ερχοβται σε επαφη με το μωρο) και τερμα μενουν τα πεθερικα μου..... Οι γονεις μου και τα αδέρφια μου επισης μενουν στη διπλα γειτονια οποτε ειμαστε ολπι μαζι στην ουσια.... Αλλα γενικα δεν μπορω την πολυκοσμία, ποσο μαλλον τωρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

 

Καλημέρα κορίτσια!!

Τι κάνετε;

Μόλις γύρισα από το γιατρό. Τον είδα στο μαιευτήριο, με έβαλε στον καρδιοτοκογράφο.

39εβδ ακριβώς σήμερα, μπαίνω 40η.

Όλα καλά, το μωράκι μια χαρά, συσπάσεις είχα κάποιες αλλά όχι μεγάλες, κανένα πρόβλημα για να βγει πιεστικά 😆

Ο τράχηλος μαλακός μαλακός ακόμα μου είπε, αλλά πρέπει να αρχίσουν οι συσπάσεις του τοκετού για να ανοίξει! Οπότε ακόμα περιμένουμε!

Μπορεί να γεννήσω και αύριο μου είπε, όλες οι μέρες είναι πιθανές πλέον. 

Κατά τα άλλα αν δε γεννήσω αυτές τις μέρες, θα πάω τη Δευτέρα στο ιατρείο του.

Θα είμαι 39+5 τότε, οπότε φαντάζομαι αν δεν έχω γεννήσει θα συζητήσουμε για το πότε θα κάνουμε πρόκληση, γιατί μου είχε πει ότι θα περιμένει μέχρι τις 40εβδ μπορεί και λίγες μέρες μετά!

Άρα περιμένουμε και βλέπουμε 😄 Θα έρθει τώρα άραγε ή πάμε την άλλη εβδομάδα;

(Άσχετο αλλά μόλις ζυγίστηκα και έχω πάρει 6-7 κιλά τελικά 😄🤣)

@Dimitra91 @Tina92 @Xrita @Efi30 @Roula2410

Αχχχχ αντε κοριτσι μου! Η ωρα η καλη να ειναι και με 1 πονο! Ολα να πανε κατ ευχην!!

Θεωρω οτι θα γεννήσεις οπου να ναι και δεν θα πας για πρόκληση! Εκτός κι αν ο μπεμπουλης σου εχει βολευτει τοσο πολυ μεσα στην κοιλια σου😄😄

Τα κιλα σου μια χαρα ειναι τιποτα δεν πηρες! Το μωρο ποσο εχει παει τωρα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dimitra91 είπε:

Αχχχχ αντε κοριτσι μου! Η ωρα η καλη να ειναι και με 1 πονο! Ολα να πανε κατ ευχην!!

Θεωρω οτι θα γεννήσεις οπου να ναι και δεν θα πας για πρόκληση! Εκτός κι αν ο μπεμπουλης σου εχει βολευτει τοσο πολυ μεσα στην κοιλια σου😄😄

Τα κιλα σου μια χαρα ειναι τιποτα δεν πηρες! Το μωρο ποσο εχει παει τωρα?

❤️❤️❤️

Θεωρώ ότι έχεις δίκιο αλλά θα δούμε...

Δε μου έκανε μετρήσεις τώρα, την προηγούμενη Τετάρτη στις 38εβδ ήταν 3254γρ..πήγα στο μαιευτήριο και με έβαλε στον καρδιοτοκογράφο, μετά με εξέτασε από κάτω δε με πόνεσε αλλά ήταν έντονο μπορώ να πω...και τώρα που πήγα τουαλέτα είδα ροζ αίμα στο σκούπισμα!! Έστειλα στο γιατρό και μου είπε να μην ανησυχώ ότι είναι από την εξέταση...αλλά η φίλη μου που γέννησε τώρα μου είπε ότι της έκανε το ίδιο η μαία, την εξέτασε έντονα και μετά κι εκείνη είδε αίμα και την επόμενη μέρα γέννησε!! Οπότε για να δούμε...

Αλλιώς θα περάσω ωραία το τελευταίο μου σκ, έχουμε το πάρτυ της κολλητής μου την Παρασκευή, και θα πάω Δευτέρα στο γιατρό..! Βέβαια ήδη από χθες που δεν είχαμε πάει στο γιατρό, βγήκαμε για τα γενέθλια της(πέρα από το πάρτυ της Παρασκευής), και όταν γυρνάγαμε είπα στον άντρα μου ότι δε νομίζω να προλάβουμε να πάμε την Παρασκευή..μου φάνηκε κάπως σαν αποχαιρετηριστήρια έξοδος το χθεσινό με όλα τα παιδιά μαζί, έτσι ένιωθα...αλλά θα δούμε 😄

Αύριο έχεις ραντεβου εσύ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

❤️❤️❤️

Θεωρώ ότι έχεις δίκιο αλλά θα δούμε...

Δε μου έκανε μετρήσεις τώρα, την προηγούμενη Τετάρτη στις 38εβδ ήταν 3254γρ..πήγα στο μαιευτήριο και με έβαλε στον καρδιοτοκογράφο, μετά με εξέτασε από κάτω δε με πόνεσε αλλά ήταν έντονο μπορώ να πω...και τώρα που πήγα τουαλέτα είδα ροζ αίμα στο σκούπισμα!! Έστειλα στο γιατρό και μου είπε να μην ανησυχώ ότι είναι από την εξέταση...αλλά η φίλη μου που γέννησε τώρα μου είπε ότι της έκανε το ίδιο η μαία, την εξέτασε έντονα και μετά κι εκείνη είδε αίμα και την επόμενη μέρα γέννησε!! Οπότε για να δούμε...

Αλλιώς θα περάσω ωραία το τελευταίο μου σκ, έχουμε το πάρτυ της κολλητής μου την Παρασκευή, και θα πάω Δευτέρα στο γιατρό..! Βέβαια ήδη από χθες που δεν είχαμε πάει στο γιατρό, βγήκαμε για τα γενέθλια της(πέρα από το πάρτυ της Παρασκευής), και όταν γυρνάγαμε είπα στον άντρα μου ότι δε νομίζω να προλάβουμε να πάμε την Παρασκευή..μου φάνηκε κάπως σαν αποχαιρετηριστήρια έξοδος το χθεσινό με όλα τα παιδιά μαζί, έτσι ένιωθα...αλλά θα δούμε 😄

Αύριο έχεις ραντεβου εσύ;

Α καταλαβα! Εχω ακουσει ομως οτι μπορει  να δεις ψιλοαιματακι ακομα και 1 εβδομάδα πριν ξεκινήσει ο τοκετος! Θα δουμε! Όποτε θελει ο μπεμπης!

Πάντως αν πας στο παρτυ τελικα, καλα να περασειιιςς 🤗🤗🤗

Όχι, την  Παρασκευή  έχω που θα είμαι ακριβώς 36 εβδομάδων.... Για να δούμε τι θα μου πει! Θα μου πάρει κολπικο δειγμα σιγουρα γιατι μου το ειχε πει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα

Τα δικά μου νέα δεν ήταν πολυ καλα χτες... 

Μου βρήκε πιεση 14.5 +9 και κου έβαλε να κάνω ένα σκασμό εξετάσεις (μέχρι κ καρκινικους δείκτες,όπως διαβασα μετά) ... Όπως καταλαβαίνετε με έχει λουσει κρυος ιδρωτας... 😪😪

Μου είπε να κόψω το αλάτι(μόνο στο φαγητό έβαζα λίγο) κ να μετριέμαι  πρωί βράδυ, όπως κ αν δω ξανά τέτοια πιεση να τον πάρω τηλ αμέσως.... Βέβαια γενικά τους τελευταίους μήνες είχα κ άλλη φορά 14 (οχι 14.5) αλλά δεν το αξιόλογουσε... Τελευταία φορά είχα 10,5...δε ξερω τι έγινε..... 😭😓

Φοβάμαι παρά πολυ για προεκλαμψια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!

Τι κάνετε;

στις On 23/8/2020 at 5:30 ΜΜ, ο/η Dimitra91 είπε:

Οταν εισαι 35 κ 7 μπαινεις στον μηνα σου...  Αλλα αφου σε βολευε ενταξει 😄😄😄😄 και επισης αφου εισαι και μια χαρά και δεν εχεις περίπτωση προωροτητας ολα τελεια!

Αλλα φαντάσου η συνυφαδα μου αλλα και μια ξαδερφη μου που γέννησαν στις 35 κ 4 και τα 2 μωρακια τα κρατησαν θερμοκυτιδα σαν προωρακια για να ελεγχουν το οξυγόνο τους!

Γι αυτο κι εγω αγχωθηκα με τα ποναλακια επειδη δεν εχω κλεισει τις 36! Αλλα αφου λες κι εσυ οτι τα εχεις εδω και  2 βδομαδες ειναι φυσιολογικο... Σημερα πχ δεν εχω νιωσει τιποτα! Μαλλο  ειναι οι προπαρασκευαστικες που λετε!

Ναι έχεις δίκιο για την προωρότητα. Νομίζω πάντως έτσι κι αλλιώς αφού κλείσουμε και την 37η εβδομάδα θεωρούνται τελειωμηνα τα μωρά! Οπότε στόχος οι 37 εβδομάδες!

Ναι εδώ που φτάσαμε είναι φυσιολογικό αλλά αν σε ανησυχεί κάτι ρωτά τη γιατρό σου για να μη σκας και συ

στις On 23/8/2020 at 7:30 ΜΜ, ο/η Tina92 είπε:

Γενικά έχω μια απίστευτη υπερένταση θέλω να καθαρίζω όλη την ώρα αν κ άυπνη μετά νιώθω την μικρή πολύ χαμηλά και πονάκια πιο επίπονα από τα αλλά δεν ξέρω έχω ένα προαίσθημα ότι μέχρι 5 Σεπτεμβρίου θα γεννήσω βέβαια μπορεί να κάνω κ λάθος θα δω την Πέμπτη!!!🙈

 

Αχ και γω ήρθα για τρεις μέρες σπίτι και δεν έχω σταματήσει να καθαρίζω! Κουράζομαι, κάθομαι και ήδη σκέφτομαι ποια είναι η επόμενη δουλειά που πρέπει να κάνω! εγώ δεν ήμουν έτσι... 😁  Περιμένουμε τα νέα σου σήμερα!

στις On 23/8/2020 at 7:40 ΜΜ, ο/η Tina92 είπε:

Αν και άυπνη έχω μια απίστευτη υπερένταση θέλω να ξεσήκωσω όλο το σπίτι αν και το καθάρισε η μαμά μου πριν δυο μέρες....αχχχχ μακάρι αρχές Σεπτεμβρίου να έρθει η μπεμπουλα μας θέλω να την πάρω αγκαλίτσα επιτέλους!!!!σημερα είχα πάει στην εκκλησία και ήταν μια Μπέμπα η οποία σαραντίσαι και έβαλα τα κλάματα μιλάμε οι ορμόνες τα έχουν παίξει 🙈🙈🙈

την Πέμπτη που θα πάω στον γιατρό θα είμαι 37+2 

Χιχιχιχιχι και που να δεις πως θα είμαστε τους πρώτους μήνες!!! Οι ορμόνες στο κόκκινο!!!

στις On 24/8/2020 at 11:24 ΠΜ, ο/η ΚατεριναΣκ είπε:

Καλημέρα... 

Λοιπόν γέννησα χθες το μεσημέρι στις 3:20.. όλα πήγαν καλά. Ο αγορίνας μου γεννήθηκε 3.020. φυσιολογικά χωρίς επισκληριδιο. Ήταν λίγο πιο δύσκολος τοκετός σε σχέση με την κόρη μου στο τέλος βασικά στο σπρώξιμο με δυσκόλεψε. Είχε βάλει την ώρα που έβγαινε το κεφάλι και το χεράκι του στο μέτωπο και βγήκε παράλληλα έτσι το κεφάλι με το χέρι και με έσκισε λίγο εκεί. Αλλά κατά τα άλλα όλα πήγαν τελεία. Ήταν μια φανταστική εμπειρία πάλι όπως και την πρώτη φορά. Εύχομαι σε λίγες μέρες να έχετε όλες αγκαλιά τα μωράκια σάς. Έχουμε ξεκινήσει τον θηλασμό κανονικά. Απλά τον έχουν προληπτικά κατω στην μονάδα  γιατί είχα αυτό με τον στρεπτόκοκκο και επειδή έκανα θεραπεία αλλά δεν έκανα επαναληπτική εξέταση και είπαν οι παιδίατροι εδώ θέλουν να τον κρατήσουν να τον παρακολουθούν 48 ώρες. Αλλά κατεβαίνω ανά 3 ώρες κανονικά και θηλάζω. Δεν του δίνουν συμπλήρωμα.

Να σας ζήσει το παλικαρακι σας!!! Γερός και τυχερός να είναι στη ζωή του!!! 

Να σε ρωτήσω κάτι.... Επειδή είπες δεν έκανες επισκληριδιο, την ώρα που βγήκε και σε έσκισε το κατάλαβες κανονικά; Πονάει πολύ; Και μετά για να σε ράψουν σε κάνουν κάποια τοπική αναισθησία;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/8/2020 at 5:33 ΜΜ, ο/η Xrita είπε:

Ναι η βιασύνη φταίει 🤣🤣🤣... Σήμερα είμαι ακριβώς 35...Ειμαι απο τις τελευταιες της παρεας😪😓😥😪Καλα ναι δυο μερες πάνω,δυο κάτω, δεν έχει σημασία.... 

 

Και γω προς το τέλος είμαι! Μην αγχώνεσαι θα μάθουμε και τα κόλπα από τα κορίτσια που θα γεννήσουν νωρίτερα! 

στις On 24/8/2020 at 6:07 ΜΜ, ο/η Xrita είπε:

Ετσι ακριβώς αγάπη! 

Λίγο τρομακτικό... Αλλά λένε ότι με το ένστικτο τα καταφέρνουμε.... Αυτό έγραφα κ στην princess τόσες κ τόσες γέννησαν κ τα καταφεραν, γιατί όχι κ εμεις;! 

Είναι είναι! Έψαξα για κάνα βιντεάκι στο yt σχετικά με το μπανάκι στο χέρι αλλά δεν βρήκα κάτι.

Βρήκα όμως βιντεάκια της Πατσουρου σχετικά με τον θηλασμό. Είναι 6-7 νομίζω και λέω να ξεκινήσω. Όποια ενδιαφέρεται υπάρχουν στο yt

στις On 24/8/2020 at 10:25 ΜΜ, ο/η Xrita είπε:

Και εγώ ήξερα για τα δευτερα ότι βγαίνουν νωρίς και ότι τα αγόρια αργουν γενικά... Αντε να δουμε!!!!!!! Εσυ έφυγες από αυτές τις ημερομηνίες! Θα δουμε οι υπόλοιπες!!! 

Και γω αυτό ξέρω γενικώς. Αλλά δεν είναι και απόλυτο. Φίλη μου γέννησε τον Ιούνιο το δεύτερο αγοράκι της στις 40+ με πρόκληση γιατί ο μικρός δεν έδειχνε καμμιά διάθεση να βγεί.... Πραγματικά αν και πρώτο και αγοράκι ελπίζω να νιώσει έτοιμος νωρίτερα και να μην φτάσω τόσο!

στις On 24/8/2020 at 11:50 ΜΜ, ο/η Dimitra91 είπε:

@Princess28

Τώρα ειδα οτι δεν σου απάντησα στο τι κανω τωρα που δεν δουλευω 😂😂

Γενικα με το που σταματησα τη δουλειά πιασαμε το σπιτι, το πηραμε σερί κ τελειώσαμε σε 1.5 εβδομαδα. Μετα πηγαμε κι ενα 2ημερακι και χαλαρωσαμε λίγο. Κατα τα αλλα σπίτι, κανω καμια δουλειά, το δωματιο της μπεμπας ειναι σχεδον έτοιμο,μονο θελω να φτιαξω λίγο τα συρταρια της αλλαξιερα της.Το καροτσι μας ηρθε την προηγούμενη εβδομαδα. Αυτα, γενικά χαλαρά πράγματα τώρα, πηγαίνω για κάνα καφέ, πηγαίνω στο πατρικο μου, αυτά... Οδηγαω και ακομα βεβαια αλλα σε κοντινες αποστασεις!

Εσεις οδηγατε? Εσυ πως περνάς?😊

Σε πολύ κοντινές αποστάσεις οδηγάω και γω ακόμη! Μιλάω για απόσταση ούτε 10' με το αυτοκίνητό! Πιο μακριά δεν με αφήνει και ο γιατρός, κυρίως για να μη τύχει και σπάσουν τα νερά ή με πιάσουν πόνοι εκείνη την ώρα 

στις On 24/8/2020 at 11:57 ΜΜ, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Κορίτσια μου συγνώμη που πετάγομαι αλλά έτσι ακριβώς είναι. Όχι απλά θα τα καταφέρετε αλλά θα το κάνετε και τέλεια. Είναι στη φύση μας. Είμαστε γεννημένες για αυτό. Θα το καταλαβαίνετε μόλις πάρετε το μωράκι σας αγκαλιά. Θα νιώσετε απίστευτη δύναμη και θα ξέρετε και πως να το κρατήσετε και πως να το προστατέψετε από όλα. Ακόμα κι αν δεν υπήρχε κανείς να σας βοηθήσει πάλι θα ξέρατε πως να το θηλασετε και πως να συμπεριφερθείτε. Έχετε πίστη στην δύναμη της λέξης " μητέρα" και θα με θυμηθείτε γιατί όλα θα κυλήσουν ομαλά και όπως πρέπει!💗

Εσένα στο έχω ξαναπεί!!! Γράφεις τόσο όμορφα και είσαι τόσο θετικός άνθρωπος που χαίρομαι να διαβάζω σχόλια σου!

στις On 25/8/2020 at 2:54 ΠΜ, ο/η Princess28 είπε:

Εγώ σήμερα είμαι 38+5!! Την Τετάρτη που θα πάω στο γιατρό θα είμαι ακριβώς 39!!

Το περίμενα ότι θα είναι τελειόμηνο γιατί και η μαμά μου κ η αδερφή μου γέννησαν τη 40η εβδομάδα, κ γιατί χτύπα ξύλο είχα καλή εγκυμοσύνη!! Η μαμά μου με γέννησε 39+2 και η αδερφή μου τον ανιψιό μου 39+5. Βέβαια δε ξέρω αν είναι κληρονομικά αυτά αλλά εγώ υπέθετα ότι είναι 😄 κ τελικά έπεσα μέσα γιατί κι εγώ κοντά τους θα γεννήσω 😄 

Πάντως άλλοι λένε τα αγόρια βγαίνουν νωρίτερα, άλλοι τα κορίτσια! Δε βγάζεις άκρη! Πιστεύω είναι στο μωρό! 

Και γω δεν ξέρω αν είναι κληρονομικά και παίζουν ρόλο αλλά με ρώτησε και ο γιατρός. Η μαμά μου γέννησε και τον αδερφό μου και μένα στις 38 εβδομάδες. Ο άντρας μου γεννήθηκε 37 εβδομάδων (πρωτότοκος) , δεν ξέρω αν παίζουν ρόλο και τα γονίδια του μπαμπά για το πότε θα είναι έτοιμο το μωρό για τοκετό

στις On 25/8/2020 at 2:35 ΜΜ, ο/η Tina92 είπε:

Κοριτσια μου καλημέρα🌸

πως είστε;;

εγω τα ίδια πονάκια κτλ,αυτές τις μέρες σκεφτόμουν το θέμα με τις επισκέψεις στο σπίτι μετά την γεννά  μιας που πλησιάζει ο καιρός,τι έχετε σκοπό να κάνετε εσεις;; πρώτα ο θεός όταν γεννηθούν τα μπεμπέ!

εγω αποφάσισα με τον άντρα μου να μην δεχθούμε εκτος από τους γονείς και  τα αδέρφια κ αυτοί φυσικά αφού πάρουν τα απαραίτητα μέτρα προστασίας, παιδάκια και οι υπόλοιποι εχουμε πει να έρθουν αφού το μωρό κλεισει τον πρώτο μήνα,μπορεί κάποιοι να μας θεωρήσουν υπερβολικούς και να παρεξηγηθούν αλλά σκεφτήκαμε ότι πάνω από όλα προέχει η υγεία του παιδιού και ότι το παιδί  δεν είναι αξιοθέατο....

Εγώ πάντως το θεωρώ δεδομένο ότι τον πρώτο καιρό θα έρχονται μόνο οι γονείς μας. Ο αδερφός μου δήλωσαν ήδη ότι θα αργήσουν να μας δουν καθώς έχουν δυο παιδιά δημοτικού και η αλήθεια είναι θα μου λείψουν πολύ τα ανήψια μου αλλά θα βολευτουμε με το viber όπως κάναμε και στην καραντίνα. Γενικώς μου κάνει εντύπωση και από άλλα θέματα που έχω διαβάσει κατά καιρούς να γίνεται παρέλαση από συγγενείς και φίλους ειδικά τον πρώτο καιρό. Ίσως γιατί ούτε στον αδελφό μου είχε γίνει ούτε στις στενές μου φίλες είχε γίνει κάτι τέτοιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/8/2020 at 1:19 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα Τίνα!!

Εγώ είχα σκοπό να δέχομαι ελεγχόμενα επισκέψεις...δηλαδή κάποιοι φίλοι και συγγενείς..τώρα δε ξέρω!

Όπως έλεγα και στη Δήμητρα, ο ανιψιός μου που είναι 5μιση μένει με τους γονείς μου και μένουμε όλοι στην ίδια πολυκατοικία..οι γονείς μου θα βλέπουν το μωρό οπότε αν έχει κάτι ο ανιψιός μου δε μπορεί να κολλήσει ούτως ή άλλως;; Δε ξέρω πώς πάνε αυτά ούτε πώς μπορώ να το αποφύγω...επίσης η μία φίλη μου που’θα ρθει έχει μωράκι νεογέννητο, γέννησε τέλη Μαίου...είναι επικίνδυνο να έρθει αυτή ή κ το μωρό;

Δε έχω ιδέα από αυτά, δε θέλω να είμαι υπερβολική αλλά ούτε να πάθει τίποτα το μωράκι μου κ να αρρωστήσει χωρίς λόγο..λέω να ρωτήσω την παιδίατρο, γιατί δε θέλω να κάνω και υπερβολές. Η αδερφή μου 9 ημερών το είχε φέρει σε τραπέζι πρωτοχρονιάτικο με τα ξαδερφάκια του που ήταν το ένα νεογέννητο κ το άλλο 3-4 κ δεν έπαθε τίποτα ούτε αρρώστησε καθόλου τον πρώτο χρόνο..(θήλαζε κι όλας)

Γενικώς το πρόβλημα με τα παιδάκια είναι με αυτά που πηγαίνουμε σχολείο και εκτίθενται σε ιώσεις. Το μωράκι της φίλης σου δεν αποτελεί κίνδυνο, τουλάχιστον όχι μεγαλύτερη από την ίδια τη φίλη σου. 

Εγώ πήγαινα στην κουμπάρα μου όταν κοιμόταν το μωρό και ήθελε παρέα αλλά είχε το μωρό στο Πορτ μπεμπέ στο σαλόνι και μεις καθόμασταν στο μπαλκόνι του σαλονιού! Οπότε αν δεις ότι ζοριζεσαι και χρειάζεσαι και συ παρεα έχε στο νου σου κάτι τέτοιο. Εγώ κάτι τέτοιο έχω στο μυαλό μου για 2-3 κοντινούς φίλους.

στις πριν 23 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

 

Καλημέρα κορίτσια!!

Τι κάνετε;

Μόλις γύρισα από το γιατρό. Τον είδα στο μαιευτήριο, με έβαλε στον καρδιοτοκογράφο.

39εβδ ακριβώς σήμερα, μπαίνω 40η.

Όλα καλά, το μωράκι μια χαρά, συσπάσεις είχα κάποιες αλλά όχι μεγάλες, κανένα πρόβλημα για να βγει πιεστικά 😆

Ο τράχηλος μαλακός μαλακός ακόμα μου είπε, αλλά πρέπει να αρχίσουν οι συσπάσεις του τοκετού για να ανοίξει! Οπότε ακόμα περιμένουμε!

Μπορεί να γεννήσω και αύριο μου είπε, όλες οι μέρες είναι πιθανές πλέον. 

Κατά τα άλλα αν δε γεννήσω αυτές τις μέρες, θα πάω τη Δευτέρα στο ιατρείο του.

Θα είμαι 39+5 τότε, οπότε φαντάζομαι αν δεν έχω γεννήσει θα συζητήσουμε για το πότε θα κάνουμε πρόκληση, γιατί μου είχε πει ότι θα περιμένει μέχρι τις 40εβδ μπορεί και λίγες μέρες μετά!

Άρα περιμένουμε και βλέπουμε 😄 Θα έρθει τώρα άραγε ή πάμε την άλλη εβδομάδα;

(Άσχετο αλλά μόλις ζυγίστηκα και έχω πάρει 6-7 κιλά τελικά 😄🤣)

@Dimitra91 @Tina92 @Xrita @Efi30 @Roula2410

Μια χαρά δηλαδή! Και συσπάσεις και μαλακός τράχηλος! Με το καλό να έρθει!

στις πριν 5 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Κορίτσια καλημέρα

Τα δικά μου νέα δεν ήταν πολυ καλα χτες... 

Μου βρήκε πιεση 14.5 +9 και κου έβαλε να κάνω ένα σκασμό εξετάσεις (μέχρι κ καρκινικους δείκτες,όπως διαβασα μετά) ... Όπως καταλαβαίνετε με έχει λουσει κρυος ιδρωτας... 😪😪

Μου είπε να κόψω το αλάτι(μόνο στο φαγητό έβαζα λίγο) κ να μετριέμαι  πρωί βράδυ, όπως κ αν δω ξανά τέτοια πιεση να τον πάρω τηλ αμέσως.... Βέβαια γενικά τους τελευταίους μήνες είχα κ άλλη φορά 14 (οχι 14.5) αλλά δεν το αξιόλογουσε... Τελευταία φορά είχα 10,5...δε ξερω τι έγινε..... 😭😓

Φοβάμαι παρά πολυ για προεκλαμψια

Μήπως αγχωθηκες πολύ για το ραντεβού; 

Επειδή και μένα μου έβγαλαν μια αυξημένη πιθανότητα για προεκλαμψία στην αυχενική καταλαβαίνω τον φόβο σου αλλά να ξέρεις η πίεση από μόνη της δεν σημαίνει ότι θα πάθεις προεκλαμψία. Θα φανεί και από τις αιματολογικές σου αν υπάρχει κίνδυνος. Ελέγχουν την ουρια ή το ουρικό οξύ ( δεν θυμάμαι ακριβώς) και τα ούρα για λεύκωμα. 

Ειχα και γω μια φορά στον γιατρό 14,5 με 9 και από τότε μείωσα και άλλο το αλάτι. Είχα παρακολουθήσει τοτε την πίεση πρωί απόγευμα για μια εβδομάδα και δεν είχα ξανανεβασει πανω από 12 με 7. Πλεον την μετράω μια φορά τη μέρα και δεν ξανανεβασα. Πρόσεχε και για τρόφιμα που έχουν "κρυμμένο" αλάτι και πινε πολύ νερό. Και προσπάθησε όσο μπορείς να ηρεμήσεις γιατί αν στρεσαρεσαι θα ανεβάζεις πίεση. 

Και τα τιπς που μου έδωσε ο καρδιολόγος για να μετράω την πίεση: 

Να έχουν περάσει δύο ώρες από το φαγητό

Να έχεις πάει τουαλέτα για τσισα

Να κάθεσαι πρώτα 5-10 λεπτά και μετά να μετράς πίεση

Να μετράς δύο φορές. Παίρνεις την πρώτη μέτρηση μετράς ως το 10 και ξαναπαίρνεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Κορίτσια καλημέρα

Τα δικά μου νέα δεν ήταν πολυ καλα χτες... 

Μου βρήκε πιεση 14.5 +9 και κου έβαλε να κάνω ένα σκασμό εξετάσεις (μέχρι κ καρκινικους δείκτες,όπως διαβασα μετά) ... Όπως καταλαβαίνετε με έχει λουσει κρυος ιδρωτας... 😪😪

Μου είπε να κόψω το αλάτι(μόνο στο φαγητό έβαζα λίγο) κ να μετριέμαι  πρωί βράδυ, όπως κ αν δω ξανά τέτοια πιεση να τον πάρω τηλ αμέσως.... Βέβαια γενικά τους τελευταίους μήνες είχα κ άλλη φορά 14 (οχι 14.5) αλλά δεν το αξιόλογουσε... Τελευταία φορά είχα 10,5...δε ξερω τι έγινε..... 😭😓

Φοβάμαι παρά πολυ για προεκλαμψια

Κορίτσι μου όλα καλά θα πάνε το πολύ πολύ να σου το πάρουν λίγο νωρίτερα το μπεμπέ αν δουν για προεκλαμψία,τώρα σε ποια εβδομάδα είσαι,το ξέρω ότι φοβάσαι αλλά σκεψου οσο μπορείς θετικά!!!σου είχαν πει από πιο νωρίς για πιθανότητα προεκλαμψίας;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@whatever Σε ευχαριστώ πολύ πολύ για τα λόγια σου!🥰

Πόσο χαίρομαι που πλησιάζετε στο τέλος κορίτσια! Αχ θέλω τόσο πολύ να το ζήσω ξανά όλο αυτό!🤗 Τώρα καταλαβαίνω πόσο όμορφη ήταν αυτή η διαδρομή! 

Για τις επισκέψεις κορίτσια σίγουρα δεν χρειάζεται να είστε υπερβολικές αλλά προσεκτικές. Εγώ μέχρι να σαραντισω δεν δεχομουν επισκέψεις. Μόνο γονείς. Είδα τι πέρασε η κολλητή μου δυο εβδομάδες στο νοσοκομείο με ένα μωρό 3ων εβδομάδων από ίωση. Από την αϋπνία και την στεναχώρια είχε ξεχάσει και το όνομα της. Δεν με πείραζε καθόλου που με έλεγαν φοβιτσιαρα και υπερβολική αλλά το πρώτο εξάμηνο δεν άφηνα να τον πιάνουν και πολύ πολύ. Βέβαια εγώ γέννησα και μέσα στο καλοκαίρι και αυτό βοήθησε. 

Με το καλό κορίτσια να κρατήσετε αγκαλιά τα μωράκια σας!💗

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου καλησπερα 🌸🌸

λοιπόν διάβασα τα σχόλια σας σχετικά με τις επισκέψεις κ από ότι καταλαβα λίγο πολύ όλες το ίδιο σκεφτόμαστε... @Princess28 διάβασα και τα νέα σου από τον γιατρό,μια χαρά όλα όποτε είσαι σε αναμονή πάντως και εγώ πιστεύω ότι δεν θα πας για πρόκληση την επόμενη εβδομάδα θα έρθει ο μπέμπης σας,να περπατάς οσο μπορείς λένε ότι βοηθάει όπως κ οι σκάλες....

εχει καμία άλλη ραντεβού @whatever εσυ είχες νομίζω;;;

να σας πω και τα δικά μου νέα ,σήμερα ήμουν στο γιατρό ολα μια χαρά δόξα τον θεό...η Μπέμπα είναι 3250 και 51εκ, έχει πάρει και θέση χαμηλά αλλά ακόμα δεν γεννάμε τουλάχιστον αυτήν την εβδομάδα...έκανα κ καρδιοτοκογραφο μια χαρά κ αυτό και το τεστ για τον στρεπτόκοκκο βγήκε αρνητικό,επισης έχασα και σχεδόν ένα κιλο,συνολικά μέχρι τώρα έχω περί 10...ραντεβου έχω πάλι την άλλη Παρασκευή...

το μόνο που με έχει δυσκολέψει είναι οι καούρες ,πλέον ότι και να φαω με ενοχλεί (γιαυτο και η κ έχασα ένα κιλό δεν μπορώ να φαω πολύ)και η γιατρός σήμερα μου είπε να πάρω gaviskon γιατί έχω να κοιμηθώ 10 μέρες ,ο ύπνος είναι πολύ δύσκολος....τεσπα δεν παραπονιέμαι όμως γιατί σκέφτομαι ότι σε λίγο καιρό θα έχουν τελειώσει αυτά,..😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η whatever είπε:

Γενικώς το πρόβλημα με τα παιδάκια είναι με αυτά που πηγαίνουμε σχολείο και εκτίθενται σε ιώσεις. Το μωράκι της φίλης σου δεν αποτελεί κίνδυνο, τουλάχιστον όχι μεγαλύτερη από την ίδια τη φίλη σου. 

Εγώ πήγαινα στην κουμπάρα μου όταν κοιμόταν το μωρό και ήθελε παρέα αλλά είχε το μωρό στο Πορτ μπεμπέ στο σαλόνι και μεις καθόμασταν στο μπαλκόνι του σαλονιού! Οπότε αν δεις ότι ζοριζεσαι και χρειάζεσαι και συ παρεα έχε στο νου σου κάτι τέτοιο. Εγώ κάτι τέτοιο έχω στο μυαλό μου για 2-3 κοντινούς φίλους.

Μια χαρά δηλαδή! Και συσπάσεις και μαλακός τράχηλος! Με το καλό να έρθει!

Μήπως αγχωθηκες πολύ για το ραντεβού; 

Επειδή και μένα μου έβγαλαν μια αυξημένη πιθανότητα για προεκλαμψία στην αυχενική καταλαβαίνω τον φόβο σου αλλά να ξέρεις η πίεση από μόνη της δεν σημαίνει ότι θα πάθεις προεκλαμψία. Θα φανεί και από τις αιματολογικές σου αν υπάρχει κίνδυνος. Ελέγχουν την ουρια ή το ουρικό οξύ ( δεν θυμάμαι ακριβώς) και τα ούρα για λεύκωμα. 

Ειχα και γω μια φορά στον γιατρό 14,5 με 9 και από τότε μείωσα και άλλο το αλάτι. Είχα παρακολουθήσει τοτε την πίεση πρωί απόγευμα για μια εβδομάδα και δεν είχα ξανανεβασει πανω από 12 με 7. Πλεον την μετράω μια φορά τη μέρα και δεν ξανανεβασα. Πρόσεχε και για τρόφιμα που έχουν "κρυμμένο" αλάτι και πινε πολύ νερό. Και προσπάθησε όσο μπορείς να ηρεμήσεις γιατί αν στρεσαρεσαι θα ανεβάζεις πίεση. 

Και τα τιπς που μου έδωσε ο καρδιολόγος για να μετράω την πίεση: 

Να έχουν περάσει δύο ώρες από το φαγητό

Να έχεις πάει τουαλέτα για τσισα

Να κάθεσαι πρώτα 5-10 λεπτά και μετά να μετράς πίεση

Να μετράς δύο φορές. Παίρνεις την πρώτη μέτρηση μετράς ως το 10 και ξαναπαίρνεις

Ναι θυμάμαι αυτό που είπες για την αυχενικη... Νομίζω είχαμε ίδιο/παρομοιο ποσοστο ... Εμένα δε μου είχε πει κάτι ουτε ο ένας γιατρός της αυχενικη ουτε ο δικός μου... 

Ναι μου τις έβαλε αυτές τις εξετάσεις που λες και άλλες τόσες..... 😓😓😓

Σε ευχαριστώ για τα tips.... 

Μόνο στο φαγητό βάζω αλάτι και αυτό ελάχιστο από τα Κύθηρα από αλικες φυσικό... Βέβαια χτες είχα φάει μαγειρευτο απ εξω.. 

Αυτό Για το παραπάνω νερό δεν το ήξερα... Θα αρχίσω να πινω κι άλλο... 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 50 λεπτά, ο/η Tina92 είπε:

Κορίτσι μου όλα καλά θα πάνε το πολύ πολύ να σου το πάρουν λίγο νωρίτερα το μπεμπέ αν δουν για προεκλαμψία,τώρα σε ποια εβδομάδα είσαι,το ξέρω ότι φοβάσαι αλλά σκεψου οσο μπορείς θετικά!!!σου είχαν πει από πιο νωρίς για πιθανότητα προεκλαμψίας;;;

Ειμαι πολυ νωρίς... 35+3 

Δεν μου είχαν πει τίποτα για προεκλαμψια😭😪😪

Θα δείξει όταν πάρω τις εξετάσεις κορίτσι... Σε ευχαριστώ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Xrita είπε:

Ειμαι πολυ νωρίς... 35+3 

Δεν μου είχαν πει τίποτα για προεκλαμψια😭😪😪

Θα δείξει όταν πάρω τις εξετάσεις κορίτσι... Σε ευχαριστώ... 

Κοιτα το πολύ πολύ θα σου δώσει κανένα χαπάκι για ρύθμιση της πίεσης αν είναι κάτι η στην χειρότερη θα σε κάνει εισαγωγή μέχρι να γίνεις 36+0,4 μερούλες είναι θα τα καταφέρεις όλα αυτά αν είναι κάτι ,σίγουρα δεν θα είναι τίποτα κ απλά θα σου ανέβηκε η πίεση για άσχετο λόγο,σημασία έχει ότι το μπεμπέ είναι καλά και ότι μετά 36 εβδομάδες και να γεννήσεις δεν θεωρείτε πρόωρο εμένα ετσι μ ειπαι η γιατρός και το μαιευτήριο, όποτε όλα καλά θα πάνε,η νύφη μου της κάνανε εισαγωγή 10 μέρες πριν γεννήσει γιατί είχε ανεβασμένη πίεση χωρίς να έχει προεκλαμψία απλά για να την παρακολουθούν και γέννησε φυσιολογικά ένα υγιέστατο παιδάκι όποτε μην αγχώνεσαι αγάπη αυτά τα ελέγχουν όλα!!!🌸

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

Α καταλαβα! Εχω ακουσει ομως οτι μπορει  να δεις ψιλοαιματακι ακομα και 1 εβδομάδα πριν ξεκινήσει ο τοκετος! Θα δουμε! Όποτε θελει ο μπεμπης!

Πάντως αν πας στο παρτυ τελικα, καλα να περασειιιςς 🤗🤗🤗

Όχι, την  Παρασκευή  έχω που θα είμαι ακριβώς 36 εβδομάδων.... Για να δούμε τι θα μου πει! Θα μου πάρει κολπικο δειγμα σιγουρα γιατι μου το ειχε πει!

Ναι μωρέ, όποτε θέλει ☺️

Ευχαριστώ ❤️❤️ Σίγουρα θα είναι ωραία στο πάρτυ, το κάνει κάθε χρόνο η φίλη μου με την αδερφή της που έχουν κ οι δύο τώρα γενέθλια, και περνάμε τέλεια κάθε φορά ☺️

Άντε να πας αύριο κι εσύ ❤️❤️ Να μας πεις νέα. Εμένα αυτό με το κολπικό δείγμα θα μου το κάνουν στο μαιευτήριο όταν κάνω εισαγωγή

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Κορίτσια καλημέρα

Τα δικά μου νέα δεν ήταν πολυ καλα χτες... 

Μου βρήκε πιεση 14.5 +9 και κου έβαλε να κάνω ένα σκασμό εξετάσεις (μέχρι κ καρκινικους δείκτες,όπως διαβασα μετά) ... Όπως καταλαβαίνετε με έχει λουσει κρυος ιδρωτας... 😪😪

Μου είπε να κόψω το αλάτι(μόνο στο φαγητό έβαζα λίγο) κ να μετριέμαι  πρωί βράδυ, όπως κ αν δω ξανά τέτοια πιεση να τον πάρω τηλ αμέσως.... Βέβαια γενικά τους τελευταίους μήνες είχα κ άλλη φορά 14 (οχι 14.5) αλλά δεν το αξιόλογουσε... Τελευταία φορά είχα 10,5...δε ξερω τι έγινε..... 😭😓

Φοβάμαι παρά πολυ για προεκλαμψια

Καλημέρα Ριτάκι!!

Μην αγχώνεσαι...μπορεί και να αγχώθηκες και να ανέβηκε η πίεση. Καλά έκανε και σου έβαλε εξετάσεις, καλύτερα να μην έχεις κάτι παρά να το ρισκάρετε!

Να κόψεις το αλάτι όπως σου είπε και να μετράς πίεση..το πολύ πολύ να πάρουν λίγο νωρίτερα το μωράκι αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα..μην αγχώνεσαι κ μη σκέφτεσαι για προεκλαμψία, δεν πιστεύω ότι θα ‘χεις τέτοιο θέμα..όλα καλά είναι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η whatever είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Τι κάνετε;

Ναι έχεις δίκιο για την προωρότητα. Νομίζω πάντως έτσι κι αλλιώς αφού κλείσουμε και την 37η εβδομάδα θεωρούνται τελειωμηνα τα μωρά! Οπότε στόχος οι 37 εβδομάδες!

Ναι εδώ που φτάσαμε είναι φυσιολογικό αλλά αν σε ανησυχεί κάτι ρωτά τη γιατρό σου για να μη σκας και συ

Αχ και γω ήρθα για τρεις μέρες σπίτι και δεν έχω σταματήσει να καθαρίζω! Κουράζομαι, κάθομαι και ήδη σκέφτομαι ποια είναι η επόμενη δουλειά που πρέπει να κάνω! εγώ δεν ήμουν έτσι... 😁  Περιμένουμε τα νέα σου σήμερα!

Χιχιχιχιχι και που να δεις πως θα είμαστε τους πρώτους μήνες!!! Οι ορμόνες στο κόκκινο!!!

Να σας ζήσει το παλικαρακι σας!!! Γερός και τυχερός να είναι στη ζωή του!!! 

Να σε ρωτήσω κάτι.... Επειδή είπες δεν έκανες επισκληριδιο, την ώρα που βγήκε και σε έσκισε το κατάλαβες κανονικά; Πονάει πολύ; Και μετά για να σε ράψουν σε κάνουν κάποια τοπική αναισθησία;

Κάνουν αναισθησία για να σε ράψουν ναι!! Επειδή συζητούσα μήπως δεν κάνω επισκληρίδιο και τους έλεγα ότι θα κάνω σίγουρα αφού υπάρχει περίπτωση να με κόψουν, η μαία μου είπε ότι και να μην κάνω επισκληρίδιο μου κάνουν τοπική αναισθησία ούτως ή άλλως..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...