Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

στις πριν 22 ώρες, ο/η whatever είπε:

Εγώ θα πάρω κανονική βαλίτσα. Οι τσάντες μαιευτηρίου τι είναι; Δεν το έχω ξανακουσει. Νομίζω είναι πολλές οι μέρες να τα αφήσεις μέσα στη τσάντα χωρίς να αερίζονται. Ειδικά αν πάρεις και όλο τον 9ο μήνα θα είναι τρεις μήνες κλεισμένα. Κάπου διάβασα από άλλη κοπέλα και μου άρεσε το εξής: πλυμένα και σιδερωμενα όλα τα πράγματα του μαιευτηρίου μαζί σε ένα ξεχωριστό συρτάρι μόνα τους, σκεπασμένα με ένα σεντονακι. Έτσι δεν σκονιζονται και μπορείς να ανοίγεις το συρτάρι να αερίζονται και μόλις μπεις στον μήνα να τα βάλεις στη βαλίτσα. Αλλά και νωρίτερα να γεννήσεις έχει την βαλίτσα δίπλα και τα βάζεις όλα μέσα σε 5-10 λεπτά. Αυτό λέω να κάνω εγώ!

Κορίτσια πάω για καφέ! Τα υπόλοιπα θα τα δω μετά!

Πολύ ωραία ιδέα αυτή! Κι εγώ έτσι θα το κάνω, θα τα ετοιμάσω σιγά σιγά τις επόμενες εβδομάδες, θα τα πλύνω όλα θα τα φυλάξω κ μόλις πλησιάζει ο καιρός θα τα βάλω στη βαλίτσα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

Καλε θεοψηλος ειναι ο μπεμπης σου!

Πραγματικά είδα κ εγώ το χαρτί του γιατρού κ λέω αποκλείεται..😂😂😂 για να δούμε πόσο θα’ναι στην επόμενη μέτρηση!! 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Efi30 είπε:

Έρωτας μεγαλος μην το συζητας! Βλεπω φωτο παλιες και δεν το θυμαμαι ποσο μικρουλι ηταν , στη χουφτα μας την κρατουσαμε! Φαντασου τα πιο μικρουλια πως ειναι! Ξεχωριζα τωρα και τα ρουχαλακια της οποια ειναι ουδετερα τα κρατησα για τον μπεμπη και τα υπολοιπα τα εδωσε σε μια φιλη μου που γενναει σεπτεμβριο κσι αυτη κοριτσακι και ειναι τοσο μικρουλια που δεν το πιστευω!! 52cm βγηκε εμενα...οντως πολυ ψηλος φαινεται ο δικος σου! Γερα να ειναι ολα τα παιδακια μας!!! 

Ναι είναι κ αγόρι πες! Αλλά και πάλι κ μένα πολύ ψηλό μου φάνηκε δεν το περίμενα..😄 Καλά είδαμε προχθές το μωράκι της φίλης μου που γέννησε τώρα 23 Μαίου..φαντάσου τώρα έχει πάει 3600 κ ήταν απίστευα μικρό με πολύ μικρά ποδαράκια κ χεράκια..όταν γεννήθηκε ήταν 3080 φαντάσου πόσο μικρούλι θα ήταν τότε..πραγματικά είναι πολύ γλυκά αν είναι τόσο μικρά όταν γεννιούνται!! Κ εγώ δεν τ θυμόμουν καθόλου πόσο μικρούλια είναι ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Να σου πω και εγώ το μόνο που με  νοιάζει  είναι να είναι η Μπέμπα κ εγώ καλά και ας πονέσω η ζοριστώ μετά το συναίσθημα που έχεις όταν πάρεις το μωράκι σου αγκαλιά τα ξεχνάς όλα....
 

ναι εμάς μας έχει έρθει εδώ και πολύ καιρό αφού είχα ανεβάσει φωτό🤣🤣μην αγχώνεσαι θα έρθει όπου ναναι εδώ εμεις που μένουμε Γερμανία κ η εταιρία είναι εδώ έκανε 3 εβδομάδες περίπου όποτε εκεί μπορεί να αργήσει λίγο παραπάνω!!!

Πραγματικά έχεις δίκιο!! ❤️🥰

Αχ ναι μωρέ, το ξέχασα..😅 Απλά είναι εδώ κ 10 μέρες "complete" το status, και δεν έχει αλλάξει ούτε το έχουν στείλει..γι’αυτό μου έκανε εντύπωση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η whatever είπε:

Ευχαριστώ! Το καταευχαριστηθηκα σήμερα! Νιώθω πολύ πιο ήρεμη τώρα που ξεκίνησε η άδεια μου και την Κυριακή δεν με πιάνει το άγχος για τη Δευτέρα. Είδα μετά τα επόμενα σου μηνύματα και κατάλαβα τι εννοούσες. Και γω θα κάνω όλα τα ψώνια μόλις ξεκινήσουν οι εκπτώσεις και θα τα ετοιμάσω σε ένα συρτάρι. Γενικώς θέλω μπαίνοντας στον μήνα μου να μην έχω τίποτα απολύτως να κάνω. 

Ωωωω τι ψηλό παλικαρακι είναι αυτό!!! 💗 Γι' αυτό λέει ο γιατρός ότι είναι ψιλολιγνος!

Ναι μωρέεε 😍🥰💙💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Καλε ναι να ναι καλά το αστερακι αλλά είναι ψιλός μπασκετμπολίστα θα τον κάνετε!!!

αυτο με το συρτάρι για να φυλάξουνε τα πράγματα για το μαιευτήριο πολύ τελεια ιδέα αυτό θα κάνω και εγώ αν και τα έχω πάρει όλα έπλυνα και το σακβουαγιαζ...

Χαχαχα ευχαρίστως 😂😂😍❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Αχχχ κορίτσια με τον ύπνο πως τα πάτε και τις κοιλίτσες σας;;;;

εγω πάλι καλά που πήρα αυτό το μαξιλάρι θηλασμού και βολεύομαι γιατί αλλιώς δεν θα την πάλευα,επίσης δεν την παλεύω καθόλου με σκάλες και περπατάω σαν κότα 🙈🤣κάνω την  βόλτα ταξίδι παρόλο που δεν έχω πάρει πολύ βάρος μέχρι τώρα στον 7 μήνα πηρα 5 κιλά ,μόνο κοιλιά έχω αλλά αισθάνομαι σαν αγγελαδιτσα 

Εγώ μέχρι στιγμής κοιμάμαι κανονικά!! Αλλά εδώ και πολλούς μήνες κοιμάμαι κυρίως στο αριστερό πλευρό..με βολεύει παραπάνω ούτως ή άλλως και έχω ακούσει ότι είναι και καλό! Κ εγώ ζεσταίνομαι περισσότερο, αλλά νταξει βάζουμε κ κανα αιρκοντισιον κ αντέχεται..επίσης κουράζομαι πολύ πιο εύκολα, εδώ κ καιρό όμως..πιέζω τον εαυτό μ κ κάνω όσα θέλω, αλλά κουράζομαι πολύ κ με πιάνει κ ζαλάδα επίσης, μετά πρέπει να ξαπλώσω για λίγα λεπτά σίγουρα..

Αυτό με το μαξιλάρι θηλασμού δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα! Αν τα βρω σκούρα μπορεί να το δοκιμάσω κ αυτό μήπως με βολέψει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

Ναι ναι απο δω και περα θα παίρνει βάρος! Πάντως ρώτησα τη γιατρό γενικότερα τι γινεται με το βάρος και μου είπε οτι την ανάπτυξη δεν την μετράνε με το βάρος γιατί άλλο εμβρυο τα παίρνει σταδιακά αλλά κάποιο άλλο μπορεί να τα πάρει "μαζεμένα"!

 

Εχω ένα μεγάλο μαξιλάρι μονοκόμματο που το έβαζα στο κρεββάτι μας για "στολισμό" και έχω βολευτεί με αυτό... γενικά ύπνος μόνο στο πλάι και τώρα με τη ζέστη έχω θέμα, γιατί έτσι κι αλλιώς έχω πρόβλημα με τη ζέστη,  δεν μου αρέσει καθόλου οπότε τώρα με την εγκυμοσύνη καταλαβαίνετε!

Την άλλη εβδομάδα μπαίνω στον 7ο 5κιλα έχω πάρει ! Αλλά δεν έχω θέμα μια χαρά τα σηκώνω προς το παρόν, με τις σκάλες βεβαια δεν τα πάω καλά και όταν ανεβαίνω λαχανιάζω κι εγω 🤣

Κι εγώ έτσι έχω ακούσει όπως τ πε η γιατρός σου! Άλλα μωράκια τ παίρνουν σταδιακά κ άλλα μαζεμένα όπως λες..τ κάθε ένα είναι διαφορετικό!!

Αχ, τώρα εμείς που είμαστε καλοκαίρι θα’χουμε αυτό το θέμα με τη ζέστη δυστυχώς..υπομονή!! Κ με την κούραση κ το λαχάνιασμα!!

Εγώ τώρα σε 2 μέρες μπαίνω στον 8ο..φαντάσου πως περνάει ο καιρός, θυμάμαι που συζητούσαμε πριν καν μείνουμε έγκυες, και τώρα κοντεύουμε να γεννήσουμε, το συνειδητοποιείς; 😄😄😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Ααα ναι και εγώ μόνο στο πλέει κοιμάμαι αν κ μερικές φορές θέλω ανάσκελα αλλά η γιατρός μ ειπαι να το αποφεύγω γιατί δεν είναι καλά...

5 κιλά δεν είναι τίποτα μια χαρά να πάρουμε αλλά 5 το πολύ σε 3 μήνες 10 συνολικά!!!!😊😊 

παντως εγώ κ με αυτά τα 5 π έχω πάρει ενώ το κανονικό μ βάρος πριν μείνω έγκυος ήταν 63κιλα  τώρα 68 νιώθω είδη βαριά και δυσκολεύομαι με ποναει κ η μέση!!!🤪🤪

Εγώ έχω πάρει 6-7, πριν μείνω έγκυος είχα φτάσει τα 55 και ήδη ήθελα να χάσω να πάω στα 50, οπότε τώρα δε θέλω να πάρω πολλά ακόμη..αλλά πραγματικά τα κιλά της εγκυμοσύνης δε με αγχώνουν καθόλου, γιατί ξέρω ότι τα χάνεις μετά αμέσως..κ όχι μόνο αυτά αλλά και παραπάνω, με το θηλασμό έχω ακούσει θα χάσουμε πολλά..η φίλη μου που γέννησε τώρα κ είχε πάρει 11-12 κιλά, μετά από 20 μέρες που γέννησε τα είχε χάσει όλα, συν 1 ακόμα..άρα είναι ήδη πιο αδύνατη από πριν 😄 και θέλει να χάσει κ άλλα 3-4 που ήθελε από πριν, την κόβω να τα χάνει κ αυτά 😄

Εγω ιδανικά θα ήθελα να πάρω 2-3 ακόμη 😂 που όμως δεν πιστεύω ότι γίνεται γιατί κάπου διάβασα ότι τις τελευταίες 10 εβδομάδες παίρνεις περίπου 450γραμμάρια την εβδομάδα..αυτό σημαίνει ότι θα πάρω άλλα 4μιση κιλά;! Μόνο το μωρό βέβαια θα πάρει περίπου άλλα 2..άρα θα βαρύνουμε κ εμείς σίγουρα τόσο κ παραπάνω..αλλά εντάξει πιστεύω μέχρι 11-12 είναι καλά, μέχρι τόσο δε με πειράζει να πάω! Με τη γέννα μόνο φεύγουν κοντά στα 8 κιλά ούτως ή άλλως..

Πάντως τώρα που είμαι εκεί στα 62 δε νιώθω καθόλου βαριά ακόμη..μόνο όταν τρώω φουσκώνω πολύ κ νιώθω πολύ βαριά..τεντώνει κ η κοιλιά νομίζω ότι θα σκάσει 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Και εμείς βάλαμε λόγω εγκυμοσυνης /μωρου τώρα... Λογικά θα σε βολέψει στο δωμάτιο και τον χειμώνα (αν και έχω ακουσει αντικρουόμενες αποψεις για το air-condition και το μωρό) Από τον τριτο μεχρι τον τέταρτο και από τον τέταρτο μέχρι τον πεμπτο τίποτα, αφου αγχωνομουν μήπως κάνω κάτι λαθος... Θέλω να δω τωρα 5ο με 6ο τι θα έχω βάλει.... Φαντάσου να είχα βάλει κιόλας που θα ήταν το ζάχαρο... 😓😓😓😓😚😚

Δεν εξαρταται απαραίτητα απο τα κιλα το ζαχαρο! Ο ενδοκρινολογοςμου ειχε πει οτι ολα ειναι ορμονικα, και οτι στον 6ο είναι "επιφοβο" να εμφανισεις ζαχαρο κυησης! Κι εγω ενω τρωω γλυκα ειναι νορμαλ για την ωρα! Ειναι του οργανισμου και εξαρταται φυσικα και απο την καθε εγκυμοσυνη! Η φιλη μου που ολη κι ολη ειναι 42 κιλα ειχε και ζαχαρο κυησης και θυροειδη! Αλλα μια χαρα ειναι τωρα 😊

Οπότε κι εσυ μην αγχωνεσαι! Ολα θα πανε καλα ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Κι εγώ έτσι έχω ακούσει όπως τ πε η γιατρός σου! Άλλα μωράκια τ παίρνουν σταδιακά κ άλλα μαζεμένα όπως λες..τ κάθε ένα είναι διαφορετικό!!

Αχ, τώρα εμείς που είμαστε καλοκαίρι θα’χουμε αυτό το θέμα με τη ζέστη δυστυχώς..υπομονή!! Κ με την κούραση κ το λαχάνιασμα!!

Εγώ τώρα σε 2 μέρες μπαίνω στον 8ο..φαντάσου πως περνάει ο καιρός, θυμάμαι που συζητούσαμε πριν καν μείνουμε έγκυες, και τώρα κοντεύουμε να γεννήσουμε, το συνειδητοποιείς; 😄😄😍

Ναι είναι απίστευτο και μαγικό !

Ελπιζω να εχουμε ολες καλους τοκετους και τα μωρακια μας να ειναι υγιεστατα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Dimitra91 είπε:

Ναι είναι απίστευτο και μαγικό !

Ελπιζω να εχουμε ολες καλους τοκετους και τα μωρακια μας να ειναι υγιεστατα!!!

Μακάρι ❤️❤️❤️🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

Δεν εξαρταται απαραίτητα απο τα κιλα το ζαχαρο! Ο ενδοκρινολογοςμου ειχε πει οτι ολα ειναι ορμονικα, και οτι στον 6ο είναι "επιφοβο" να εμφανισεις ζαχαρο κυησης! Κι εγω ενω τρωω γλυκα ειναι νορμαλ για την ωρα! Ειναι του οργανισμου και εξαρταται φυσικα και απο την καθε εγκυμοσυνη! Η φιλη μου που ολη κι ολη ειναι 42 κιλα ειχε και ζαχαρο κυησης και θυροειδη! Αλλα μια χαρα ειναι τωρα 😊

Οπότε κι εσυ μην αγχωνεσαι! Ολα θα πανε καλα ❤

Το έχω ακουσει ότι είναι ορμονικά  και θέμα οργανισμου απλα πίστευα(ήθελα να πιστευω οτι επειδη προσεχα τα γλυκά τουλάχιστον δεν θα ανεβάσω) . Σε ευχαριστώ παντως  💕❤ Καλη συνέχεια!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Xrita είπε:

Το έχω ακουσει ότι είναι ορμονικά  και θέμα οργανισμου απλα πίστευα(ήθελα να πιστευω οτι επειδη προσεχα τα γλυκά τουλάχιστον δεν θα ανεβάσω) . Σε ευχαριστώ παντως  💕❤ Καλη συνέχεια!!! 

Μα δεν έχεις ανεβασμένο ζάχαρο...όταν δεν έχεις φάει είσαι μια χαρά..απλά ΌΤΑΝ τρως ζάχαρη κ γλυκά πάει ψηλά στο όριο...έχει να κάνει με το πώς μεταβολίζει ο οργανισμός σου τη ζάχαρη όταν τρως...αυτό νομίζω τουλάχιστον χωρίς να’μαι σίγουρη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Μα δεν έχεις ανεβασμένο ζάχαρο...όταν δεν έχεις φάει είσαι μια χαρά..απλά ΌΤΑΝ τρως ζάχαρη κ γλυκά πάει ψηλά στο όριο...έχει να κάνει με το πώς μεταβολίζει ο οργανισμός σου τη ζάχαρη όταν τρως...αυτό νομίζω τουλάχιστον χωρίς να’μαι σίγουρη

Εχτες έφαγα για απογευματινο καρπουζι 4 κομμάτια μεγάλα σχετικά και ανέβηκε 126(επιτηδες για να δω αν θα ανέβει) ....Μου φάνηκε παρα πολυ (μου έδωσαν όριο το 130 μια ωρα μετά φαγητου) Φαντασου με δυο παπουτσακια και σαλάτα για μεσημεριανο άλλη μέρα είχα 85....ειμαι στη φάση που ψάχνω να δω τι με ανεβάζει για να κρατάω το ζάχαρο σε χαμηλές τιμές και όχι οριακά... Έχεις δίκιο ότι δεν έχω απλά όπως είπε και ο γυναικολόγος ήταν τσιμπημενη η γλυκόζη κ θέλει διατροφή να κάνω... Εσυ πως τα πας χωρίς ζάχαρη;έκοψες τον καφε τελικά που έλεγες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Xrita είπε:

Εχτες έφαγα για απογευματινο καρπουζι 4 κομμάτια μεγάλα σχετικά και ανέβηκε 126(επιτηδες για να δω αν θα ανέβει) ....Μου φάνηκε παρα πολυ (μου έδωσαν όριο το 130 μια ωρα μετά φαγητου) Φαντασου με δυο παπουτσακια και σαλάτα για μεσημεριανο άλλη μέρα είχα 85....ειμαι στη φάση που ψάχνω να δω τι με ανεβάζει για να κρατάω το ζάχαρο σε χαμηλές τιμές και όχι οριακά... Έχεις δίκιο ότι δεν έχω απλά όπως είπε και ο γυναικολόγος ήταν τσιμπημενη η γλυκόζη κ θέλει διατροφή να κάνω... 

Το καρπούζι έχει πάρα πολύ ζάχαρη γι’αυτό...ενώ τα παπουτσάκια και η σαλάτα σχεδόν καθόλου..οι διαβητικοί φαντάσου δεν τρώνε καρπούζι..είναι το τοπ φρούτο με ζάχαρη νομίζω..γενικά κάποια φρούτα έχουν πολύ ζάχαρη πρέπει να το ψάξεις...κ εγώ τώρα τα ψάχνω..όπως κ το μέλι που έχουν στα σουπερμαρκετ έχει πολύ ζάχαρη και δεν κάνει...όμως ρώτα κ τ γιατρό σ να σ πει! Πάντως αφού μετά από 4 μεγάλα κομμάτια ήσουν στο 126 μια χαρά είσαι πιστεύω..μην τρελαίνεσαι..λίγο προσοχή για λίγους μήνες κ μετά θα τρώμε ό,τι θέλουμε! Ούτως ή άλλως εσύ και πριν πρόσεχες κ δεν έτρωγες πολλά, άρα δε θα κόψεις πολλά από τη διατροφή σου 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Το καρπούζι έχει πάρα πολύ ζάχαρη γι’αυτό...ενώ τα παπουτσάκια και η σαλάτα σχεδόν καθόλου..οι διαβητικοί φαντάσου δεν τρώνε καρπούζι..είναι το τοπ φρούτο με ζάχαρη νομίζω..γενικά κάποια φρούτα έχουν πολύ ζάχαρη πρέπει να το ψάξεις...κ εγώ τώρα τα ψάχνω..όπως κ το μέλι που έχουν στα σουπερμαρκετ έχει πολύ ζάχαρη και δεν κάνει...όμως ρώτα κ τ γιατρό σ να σ πει! Πάντως αφού μετά από 4 μεγάλα κομμάτια ήσουν στο 126 μια χαρά είσαι πιστεύω..μην τρελαίνεσαι..λίγο προσοχή για λίγους μήνες κ μετά θα τρώμε ό,τι θέλουμε! Ούτως ή άλλως εσύ και πριν πρόσεχες κ δεν έτρωγες πολλά, άρα δε θα κόψεις πολλά από τη διατροφή σου 😊

Ναι το ψάχνω με τα φρουτα και τις μετρήσεις... Έχεις δίκιο, θα τρώμε οτι θέλουμε μετά! Αρκεί να είναι καλά τα μπεμπακια!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Xrita είπε:

Ναι το ψάχνω με τα φρουτα και τις μετρήσεις... Έχεις δίκιο, θα τρώμε οτι θέλουμε μετά! Αρκεί να είναι καλά τα μπεμπακια!!!! 

Ναι 🤗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Το έχω ακουσει ότι είναι ορμονικά  και θέμα οργανισμου απλα πίστευα(ήθελα να πιστευω οτι επειδη προσεχα τα γλυκά τουλάχιστον δεν θα ανεβάσω) . Σε ευχαριστώ παντως  💕❤ Καλη συνέχεια!!! 

Συμφωνω με αυτό που σου είπε η @Princess28! Το καρπούζι είναι τιγκα στα σάκχαρα και η μαμα μου που έχει θέμα με το ζάχαρό της το αποφεύγει, αποφευγει επίσης και μαζεμένους υδατανθρακες όπως μακαρόνια ή πατατες με ψωμι, ρεβυθια κτλπ! Αφού το παρακολουθείς μην ανησυχείς!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/6/2020 at 5:50 ΜΜ, ο/η Tina92 είπε:

Αχχχ κορίτσια με τον ύπνο πως τα πάτε και τις κοιλίτσες σας;;;;

εγω πάλι καλά που πήρα αυτό το μαξιλάρι θηλασμού και βολεύομαι γιατί αλλιώς δεν θα την πάλευα,επίσης δεν την παλεύω καθόλου με σκάλες και περπατάω σαν κότα 🙈🤣κάνω την  βόλτα ταξίδι παρόλο που δεν έχω πάρει πολύ βάρος μέχρι τώρα στον 7 μήνα πηρα 5 κιλά ,μόνο κοιλιά έχω αλλά αισθάνομαι σαν αγγελαδιτσα 

Με τον ύπνο ζοριζομαι και γω πλέον. Μπρούμυτα ήδη μου το είχε κόψει ο γιατρός. Πλέον ούτε ανασκελα. Κυρίως αριστερά και όταν γυρνάω στα δεξιά μου είπε να ρίχνω το βάρος μου λίγο περισσότερο μπροστά, σαν τα προσπαθώ να ξαπλώσω μπρούμυτα.... Άσε αλλάζω στάση και σκέφτομαι αυτό τώρα επιτρέπεται;;; Μαξιλάρι πήρα πριν λίγο καιρό από τα lidl. Δεν είναι και το πιο γεμάτο μαξιλάρι που κυκλοφορεί αλλά εμένα ευτυχώς με βόλεψε πολύ και κοιμόμαστε πλέον αγκαλιά! 

Ευτυχώς με το περπάτημα δεν έχω κανένα θέμα ακόμη. Νομίζω όταν θα αρχίσω να ζοριζομαι θα μου κακοφανει πολύ γιατί έχω συνηθίσει να κινούμαι πολύ με τα πόδια 

στις On 21/6/2020 at 5:58 ΜΜ, ο/η Tina92 είπε:

Τελειααααααα ....με γεια το δωμάτιο του μπόμπιρα  και καλά υπόλοιπα ψώνια🥰🥰🥰

Εμεις τα πήραμε όλα τώρα ψωνίζω κάτι μικροπράγματα έφτιαξα και την ντουλάπα τις μπέμπας με τα ρουχαλάκια τα έπλενα τα σιδέρωσα και τώρα απέκτησε κ η μικρή μπουμπου την γκαρντερομπιτσα της😊😊ααα και περιμένουμε το καρότσι αρχές Ιουλίου 
και εγω περνώ μαγνήσιο 3 την ημέρα...ποτέ έχεις το επόμενο ραντεβού;;;;

Ευχαριστούμε πολύ!!! Αχ φαντάζομαι πόσο όμορφη θα είναι αυτή η γεμάτη ντουλάπα!!! Έχει γκαρνταρόμπα ήδη η μπουμπού!!! Καλοφορετα να είναι όλα!!! Και γω σήμερα πήγα τελικά τζάμπο και πήρα σαλιαρες, πανακια και διάφορες χαζομαριτσες! Και φυσικά μικρές κρεμαστρες για τα ρούχα του!

Σε δύο βδομαδες ακριβώς. Θα είναι η τελευταία μέρα της 29ης εβδομάδας. Όσο μου φάνηκε αιώνας μέχρι να φτάσω στην 20η τόσο γρήγορα μου φαίνεται ότι περνάει ο καιρός τώρα....

στις πριν 7 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Έχω ηρεμήσει ναι κ προσπαθώ να το ξεχάσω.. 

Πώς είσαι εσύ;

Είναι οι τελευταίες μέρες γι’αυτό σε έχει πιάσει ανυπομονησία 😁 Άντε σύντομα θα το πάρετε 😁

Ναι άσε 3 μήνες! Ευτυχώς προλάβαμε κ ασφαλίστηκα έστω πριν γεννήσω 😆

Αθήνα θα γεννήσω ναι! Μίλησα με το γιατρό μου την προηγούμενη εβδομάδα που είχα ραντεβού, μου είπε κ αυτός ότι δε νομίζει να έχει αλλάξει κάτι μέχρι τότε στο θέμα των επισκέψεων..απλά από κει που ήταν τελείως κλειστό το μαιευτήριο και δεν έμπαινε κανείς, τώρα μπορούν να μπουν οι επισκέπτες κάτω στο χώρο της καφετέριας..αλλά πάνω δε μπορούν να ανέβουν. Νταξει κάτι είναι κ αυτό 😄 Αλλά μας είπε κι όλας ότι στα 3κλινα βάζουν κανονικά 3..δε ξέρω τώρα..

Αχ μπράβο βρε κορίτσι με την καμπύλη! Τέλεια κι εσύ! Ξεμπέρδεψες και μ’αυτό! Εμένα μου ήρθε από κει που δεν το περίμενα με την καμπύλη, γιατί κάθε μήνα είχα πολύ χαμηλό ζάχαρο στις εξετάσεις οπότε ήμουν σίγουρη ότι δε θα’χω διαβήτη κύησης και μου ήρθε το αντίθετο,υπογλυκαιμίες 😆 τώρα ζηλεύω τόσο αυτή τη βάφλα που λες 😍 ενώ δεν είμαι του γλυκού φαντάσου 😂 τώρα στην εγκυμοσύνη έτρωγα κ αυτό όχι τεράστιες ποσότητες..ανυπομονώ κ εγώ τώρα με το που περάσουν οι 2 μήνες κ γεννήσω θα τσακίσω μια βάφλα όλο σοκολάτα μπισκότο και παγωτό 🤤🤤🤤

Για νησάκι μου είπε αν είναι όλα καλά ναι μπορώ, θα μου πουν αυτοί! Τώρα 8 Ιουλίου που θα πάω για το doppler θα ρωτήσω για να κλείσω αν είναι!! Ωραία ιδέα αυτή με μεγάλο νησί που να’χει νοσοκομείο, γιατί ο άντρας μου φοβάται λίγο μη γίνει κάτι κ μου λέει να πάμε κάπου με τ αμάξι ή σε νησί με νοσοκομείο να είμαστε σίγουροι..κ Χαλκιδική σκεφτήκαμε σαν ιδέα, που πας με το αμάξι και είναι και ωραία για διακοπές! Θα δούμε τώρα! Οπότε εσύ Χαλκιδική θα τη βγάλεις όλο το καλοκαίρι ε; Τι δουλειά κάνει ο άντρας σου αν επιτρέπεται;

Ήρεμη πολύ πλέον και ξεκούραση. Κυρίως γιατί σταμάτησα να οδηγάω πλέον κάθε μέρα για τη δουλειά. Τελευταία αγχωνομουν και με την οδήγηση συν ότι με έπιασε η μέση και το ισχίο από τον δεύτερο μήνα οπότε με ζοριζομουν και από αυτό. 

Πάλι καλά που το προλάβατε γιατί έχει άλλες τιμές και στα μαιευτήρια

Λοιπόν άκου να δεις τι έγινε σήμερα με το καρότσι! Όπως είπα πήγα τζάμπο και πήραν τηλέφωνο ότι παρέλαβαν το καρότσι και να πάμε να το πάρουμε! Τέλεια λέω και γω κοντά ήμαστε πάμε! Φτάνω στο κατάστημα και βλέπω ένα καρότσι από τα ανοιχτά όχι τα κλασικά του σούπερ μάρκετ γεμάτο κούτες.... 6 κούτες.... Όλα σε ξεχωριστό κουτί.... Σκελετός, Πορτ μπεμπέ, κάθισμα καροτσιου, αυγό, βάση για το Πορτ μπεμπέ και η τσάντα.... Μα η τσάντα σε κουτί;;;; 🤨 Δεν χωρούσαν με τίποτα στο αυτοκίνητο καθώς ήμασταν και τρία άτομα οπότε και δεν το πήραμε.... 🤣Ευτυχώς βολεύει τον αδερφό μου και θα περάσει αργότερα να το πάρει!!!!

Ευτυχώς ναι βγήκαν πολύ καλά τα νούμερα! Τρελαινομαι για γλυκά αλλά στην εγκυμοσύνη τώρα δεν έτρωγα καθόλου, δεν με τραβούσε. Μια σοκολάτα την έτρωγα για πλάκα και τώρα με μια σειρά από τη σοκολάτα μπουχτιζα. Μάλλον αυτό με έσωσε και με τα κιλά. Ήταν πολύ λίγες οι φορές που ήθελα γλυκό με αποκορύφωμα τη βάφλα! Μάλλον μου αρκούσε ο καφές που έπινα μέτριο κάθε μέρα. Θα περάσουν πολύ γρήγορα οι δύο μήνες και μετά θα την τσακίσεις!!! Απόλαυση!!! Μόνο αυτό έχω να πω!!!

Εννοείται αφού μπορείτε να πάτε και να περάσετε τέλεια! Να πάτε όπου νιώθετε εσείς ασφάλεια για να το ευχαριστηθειτε! Όλο το καλοκαίρι όχι αλλά όσο μπορώ θα πηγαίνω! Από βδομάδα θα πάω σίγουρα μερικές μέρες. Είναι μάγειρας οπότε θα δουλεύει σίγουρα μέχρι να γεννήσω! Τον βλέπω όταν έρθει η ώρα του τοκετού να παρατάει τηγανια γεμάτα και να φεύγει τρέχοντας!!!! Θα αφήσει το κόσμο νηστικό!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η whatever είπε:

Με τον ύπνο ζοριζομαι και γω πλέον. Μπρούμυτα ήδη μου το είχε κόψει ο γιατρός. Πλέον ούτε ανασκελα. Κυρίως αριστερά και όταν γυρνάω στα δεξιά μου είπε να ρίχνω το βάρος μου λίγο περισσότερο μπροστά, σαν τα προσπαθώ να ξαπλώσω μπρούμυτα.... Άσε αλλάζω στάση και σκέφτομαι αυτό τώρα επιτρέπεται;;; Μαξιλάρι πήρα πριν λίγο καιρό από τα lidl. Δεν είναι και το πιο γεμάτο μαξιλάρι που κυκλοφορεί αλλά εμένα ευτυχώς με βόλεψε πολύ και κοιμόμαστε πλέον αγκαλιά! 

Ευτυχώς με το περπάτημα δεν έχω κανένα θέμα ακόμη. Νομίζω όταν θα αρχίσω να ζοριζομαι θα μου κακοφανει πολύ γιατί έχω συνηθίσει να κινούμαι πολύ με τα πόδια 

Ευχαριστούμε πολύ!!! Αχ φαντάζομαι πόσο όμορφη θα είναι αυτή η γεμάτη ντουλάπα!!! Έχει γκαρνταρόμπα ήδη η μπουμπού!!! Καλοφορετα να είναι όλα!!! Και γω σήμερα πήγα τελικά τζάμπο και πήρα σαλιαρες, πανακια και διάφορες χαζομαριτσες! Και φυσικά μικρές κρεμαστρες για τα ρούχα του!

Σε δύο βδομαδες ακριβώς. Θα είναι η τελευταία μέρα της 29ης εβδομάδας. Όσο μου φάνηκε αιώνας μέχρι να φτάσω στην 20η τόσο γρήγορα μου φαίνεται ότι περνάει ο καιρός τώρα....

Ήρεμη πολύ πλέον και ξεκούραση. Κυρίως γιατί σταμάτησα να οδηγάω πλέον κάθε μέρα για τη δουλειά. Τελευταία αγχωνομουν και με την οδήγηση συν ότι με έπιασε η μέση και το ισχίο από τον δεύτερο μήνα οπότε με ζοριζομουν και από αυτό. 

Πάλι καλά που το προλάβατε γιατί έχει άλλες τιμές και στα μαιευτήρια

Λοιπόν άκου να δεις τι έγινε σήμερα με το καρότσι! Όπως είπα πήγα τζάμπο και πήραν τηλέφωνο ότι παρέλαβαν το καρότσι και να πάμε να το πάρουμε! Τέλεια λέω και γω κοντά ήμαστε πάμε! Φτάνω στο κατάστημα και βλέπω ένα καρότσι από τα ανοιχτά όχι τα κλασικά του σούπερ μάρκετ γεμάτο κούτες.... 6 κούτες.... Όλα σε ξεχωριστό κουτί.... Σκελετός, Πορτ μπεμπέ, κάθισμα καροτσιου, αυγό, βάση για το Πορτ μπεμπέ και η τσάντα.... Μα η τσάντα σε κουτί;;;; 🤨 Δεν χωρούσαν με τίποτα στο αυτοκίνητο καθώς ήμασταν και τρία άτομα οπότε και δεν το πήραμε.... 🤣Ευτυχώς βολεύει τον αδερφό μου και θα περάσει αργότερα να το πάρει!!!!

Ευτυχώς ναι βγήκαν πολύ καλά τα νούμερα! Τρελαινομαι για γλυκά αλλά στην εγκυμοσύνη τώρα δεν έτρωγα καθόλου, δεν με τραβούσε. Μια σοκολάτα την έτρωγα για πλάκα και τώρα με μια σειρά από τη σοκολάτα μπουχτιζα. Μάλλον αυτό με έσωσε και με τα κιλά. Ήταν πολύ λίγες οι φορές που ήθελα γλυκό με αποκορύφωμα τη βάφλα! Μάλλον μου αρκούσε ο καφές που έπινα μέτριο κάθε μέρα. Θα περάσουν πολύ γρήγορα οι δύο μήνες και μετά θα την τσακίσεις!!! Απόλαυση!!! Μόνο αυτό έχω να πω!!!

Εννοείται αφού μπορείτε να πάτε και να περάσετε τέλεια! Να πάτε όπου νιώθετε εσείς ασφάλεια για να το ευχαριστηθειτε! Όλο το καλοκαίρι όχι αλλά όσο μπορώ θα πηγαίνω! Από βδομάδα θα πάω σίγουρα μερικές μέρες. Είναι μάγειρας οπότε θα δουλεύει σίγουρα μέχρι να γεννήσω! Τον βλέπω όταν έρθει η ώρα του τοκετού να παρατάει τηγανια γεμάτα και να φεύγει τρέχοντας!!!! Θα αφήσει το κόσμο νηστικό!!!

 

Ναι έχουν πολύ πλάκα τα ρουχαλάκια το μέγεθος!!!!🥰🥰🥰

αααα πολύ ωραία δυο εβδομάδες δεν είναι τίποτα περνάνε γρήγορα εγώ έχω σε 3 εβδομάδες πάλι ραντεβού το καλό είναι ότι μετά από αυτό θα πηγαινω  κάθε δυο εβδομάδες κ όχι κάθε 4....το πως περνάει ο καιρός δεν περιγράφεται άντε λίγο  έμεινε!!!!!😊😊😊
 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Κι εγώ έτσι έχω ακούσει όπως τ πε η γιατρός σου! Άλλα μωράκια τ παίρνουν σταδιακά κ άλλα μαζεμένα όπως λες..τ κάθε ένα είναι διαφορετικό!!

Αχ, τώρα εμείς που είμαστε καλοκαίρι θα’χουμε αυτό το θέμα με τη ζέστη δυστυχώς..υπομονή!! Κ με την κούραση κ το λαχάνιασμα!!

Εγώ τώρα σε 2 μέρες μπαίνω στον 8ο..φαντάσου πως περνάει ο καιρός, θυμάμαι που συζητούσαμε πριν καν μείνουμε έγκυες, και τώρα κοντεύουμε να γεννήσουμε, το συνειδητοποιείς; 😄😄😍

Έφτασες στον 8ο ε;;; Είσαι η πρώτη αν θυμάμαι καλά! Αυτό σκεφτόμουν και γω. Όσο δεν περνούσαν οι μέρες μέχρι την 20η τώρα φεύγουν σαν νεράκι!

στις πριν 7 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Εγώ έχω πάρει 6-7, πριν μείνω έγκυος είχα φτάσει τα 55 και ήδη ήθελα να χάσω να πάω στα 50, οπότε τώρα δε θέλω να πάρω πολλά ακόμη..αλλά πραγματικά τα κιλά της εγκυμοσύνης δε με αγχώνουν καθόλου, γιατί ξέρω ότι τα χάνεις μετά αμέσως..κ όχι μόνο αυτά αλλά και παραπάνω, με το θηλασμό έχω ακούσει θα χάσουμε πολλά..η φίλη μου που γέννησε τώρα κ είχε πάρει 11-12 κιλά, μετά από 20 μέρες που γέννησε τα είχε χάσει όλα, συν 1 ακόμα..άρα είναι ήδη πιο αδύνατη από πριν 😄 και θέλει να χάσει κ άλλα 3-4 που ήθελε από πριν, την κόβω να τα χάνει κ αυτά 😄

Εγω ιδανικά θα ήθελα να πάρω 2-3 ακόμη 😂 που όμως δεν πιστεύω ότι γίνεται γιατί κάπου διάβασα ότι τις τελευταίες 10 εβδομάδες παίρνεις περίπου 450γραμμάρια την εβδομάδα..αυτό σημαίνει ότι θα πάρω άλλα 4μιση κιλά;! Μόνο το μωρό βέβαια θα πάρει περίπου άλλα 2..άρα θα βαρύνουμε κ εμείς σίγουρα τόσο κ παραπάνω..αλλά εντάξει πιστεύω μέχρι 11-12 είναι καλά, μέχρι τόσο δε με πειράζει να πάω! Με τη γέννα μόνο φεύγουν κοντά στα 8 κιλά ούτως ή άλλως..

Πάντως τώρα που είμαι εκεί στα 62 δε νιώθω καθόλου βαριά ακόμη..μόνο όταν τρώω φουσκώνω πολύ κ νιώθω πολύ βαριά..τεντώνει κ η κοιλιά νομίζω ότι θα σκάσει 😂😂

Θα τα πάρουμε σίγουρα αυτά που λες στο τέλος γιατί μόνο το μωρό θα είναι +2 κιλά σίγουρα! Και γω δεν θέλω να πάρω πάνω από 12 συνολικά όχι γιατί με αγχωνει πως θα τα χάσω μετά αλλά επειδή δεν θέλω να ζοριστω λόγω καλοκαιριού και επειδή ξεκίνησα με πολλα παραπάνω. Προς το παρών παραμένω στα +3,5-4

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η whatever είπε:

Με τον ύπνο ζοριζομαι και γω πλέον. Μπρούμυτα ήδη μου το είχε κόψει ο γιατρός. Πλέον ούτε ανασκελα. Κυρίως αριστερά και όταν γυρνάω στα δεξιά μου είπε να ρίχνω το βάρος μου λίγο περισσότερο μπροστά, σαν τα προσπαθώ να ξαπλώσω μπρούμυτα.... Άσε αλλάζω στάση και σκέφτομαι αυτό τώρα επιτρέπεται;;; Μαξιλάρι πήρα πριν λίγο καιρό από τα lidl. Δεν είναι και το πιο γεμάτο μαξιλάρι που κυκλοφορεί αλλά εμένα ευτυχώς με βόλεψε πολύ και κοιμόμαστε πλέον αγκαλιά! 

Ευτυχώς με το περπάτημα δεν έχω κανένα θέμα ακόμη. Νομίζω όταν θα αρχίσω να ζοριζομαι θα μου κακοφανει πολύ γιατί έχω συνηθίσει να κινούμαι πολύ με τα πόδια 

Ευχαριστούμε πολύ!!! Αχ φαντάζομαι πόσο όμορφη θα είναι αυτή η γεμάτη ντουλάπα!!! Έχει γκαρνταρόμπα ήδη η μπουμπού!!! Καλοφορετα να είναι όλα!!! Και γω σήμερα πήγα τελικά τζάμπο και πήρα σαλιαρες, πανακια και διάφορες χαζομαριτσες! Και φυσικά μικρές κρεμαστρες για τα ρούχα του!

Σε δύο βδομαδες ακριβώς. Θα είναι η τελευταία μέρα της 29ης εβδομάδας. Όσο μου φάνηκε αιώνας μέχρι να φτάσω στην 20η τόσο γρήγορα μου φαίνεται ότι περνάει ο καιρός τώρα....

Ήρεμη πολύ πλέον και ξεκούραση. Κυρίως γιατί σταμάτησα να οδηγάω πλέον κάθε μέρα για τη δουλειά. Τελευταία αγχωνομουν και με την οδήγηση συν ότι με έπιασε η μέση και το ισχίο από τον δεύτερο μήνα οπότε με ζοριζομουν και από αυτό. 

Πάλι καλά που το προλάβατε γιατί έχει άλλες τιμές και στα μαιευτήρια

Λοιπόν άκου να δεις τι έγινε σήμερα με το καρότσι! Όπως είπα πήγα τζάμπο και πήραν τηλέφωνο ότι παρέλαβαν το καρότσι και να πάμε να το πάρουμε! Τέλεια λέω και γω κοντά ήμαστε πάμε! Φτάνω στο κατάστημα και βλέπω ένα καρότσι από τα ανοιχτά όχι τα κλασικά του σούπερ μάρκετ γεμάτο κούτες.... 6 κούτες.... Όλα σε ξεχωριστό κουτί.... Σκελετός, Πορτ μπεμπέ, κάθισμα καροτσιου, αυγό, βάση για το Πορτ μπεμπέ και η τσάντα.... Μα η τσάντα σε κουτί;;;; 🤨 Δεν χωρούσαν με τίποτα στο αυτοκίνητο καθώς ήμασταν και τρία άτομα οπότε και δεν το πήραμε.... 🤣Ευτυχώς βολεύει τον αδερφό μου και θα περάσει αργότερα να το πάρει!!!!

Ευτυχώς ναι βγήκαν πολύ καλά τα νούμερα! Τρελαινομαι για γλυκά αλλά στην εγκυμοσύνη τώρα δεν έτρωγα καθόλου, δεν με τραβούσε. Μια σοκολάτα την έτρωγα για πλάκα και τώρα με μια σειρά από τη σοκολάτα μπουχτιζα. Μάλλον αυτό με έσωσε και με τα κιλά. Ήταν πολύ λίγες οι φορές που ήθελα γλυκό με αποκορύφωμα τη βάφλα! Μάλλον μου αρκούσε ο καφές που έπινα μέτριο κάθε μέρα. Θα περάσουν πολύ γρήγορα οι δύο μήνες και μετά θα την τσακίσεις!!! Απόλαυση!!! Μόνο αυτό έχω να πω!!!

Εννοείται αφού μπορείτε να πάτε και να περάσετε τέλεια! Να πάτε όπου νιώθετε εσείς ασφάλεια για να το ευχαριστηθειτε! Όλο το καλοκαίρι όχι αλλά όσο μπορώ θα πηγαίνω! Από βδομάδα θα πάω σίγουρα μερικές μέρες. Είναι μάγειρας οπότε θα δουλεύει σίγουρα μέχρι να γεννήσω! Τον βλέπω όταν έρθει η ώρα του τοκετού να παρατάει τηγανια γεμάτα και να φεύγει τρέχοντας!!!! Θα αφήσει το κόσμο νηστικό!!!

 

Τέλεια!! Σε λίγο θα τ χετε σπίτι σας 😁😁

Καλύτερα που δε χρειάζεται πια να οδηγάς..μετά από αυτό που έπαθα αγχώνομαι πολύ με την οδήγηση!!

Εγώ το αντίθετο, πριν την εγκυμοσύνη με μια σειρά σοκολάτα μπούχτιζα και τώρα έτρωγα άνετα..αλλά πάει τώρα κόπηκαν όλα 😅 τον καφέ τον έπινα πολύ γλυκό, πάει τώρα. Βάζω στεβια εντάξει συνηθίζεται! Απ’το καθόλου..εντωμεταξύ δεν την έχω ρωτήσει για τ στεβια, αλλά φαντάζομαι επιτρέπεται..

Μωρέ εγώ δεν έχω πρόβλημα, και σε νησί ασφάλεια νιώθω..πόσο άτυχη να μαι να συμβεί κάτι στον 8ο, και στις 5 μέρες πχ που θα πάω διακοπές; Αλλά ο άντρας μου φοβάται..θα δούμε θα βρούμε τη μέση λύση 😊 δε με πειράζει κ τόσο κ κάπου με αμάξι να πάμε για να’χουμε περισσότερη ασφάλεια, αρκεί να θυμίζει διακοπές, να χει θάλασσα τουρισμό μαγαζάκια..😁

Έχει πάει ήδη δηλαδή; Πωπω ναι θα δουλεύει σίγουρα μέχρι να γεννήσεις..πότε είσαι; Τέλη Σεπτέμβρη ή μέσα; Πλάκα πλάκα φαντάσου να σε πιάσει κ να’ναι στη δουλειά να μαγειρεύει...😂 ελπίζω να χεις καμια προειδοποίηση πιο πριν να προετοιμαστεί ο άνθρωπος 😂😂 να ‘χει έναν αντικαταστάτη έστω 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η whatever είπε:

Έφτασες στον 8ο ε;;; Είσαι η πρώτη αν θυμάμαι καλά! Αυτό σκεφτόμουν και γω. Όσο δεν περνούσαν οι μέρες μέχρι την 20η τώρα φεύγουν σαν νεράκι!

Θα τα πάρουμε σίγουρα αυτά που λες στο τέλος γιατί μόνο το μωρό θα είναι +2 κιλά σίγουρα! Και γω δεν θέλω να πάρω πάνω από 12 συνολικά όχι γιατί με αγχωνει πως θα τα χάσω μετά αλλά επειδή δεν θέλω να ζοριστω λόγω καλοκαιριού και επειδή ξεκίνησα με πολλα παραπάνω. Προς το παρών παραμένω στα +3,5-4

 

Ναι έφτασα!! Η κοιλιά μου εντωμεταξύ δε ξέρω αν μοιάζει για 8ο 😂 φαίνεται βέβαια κανονικά, και μοιάζει ότι έχει αγόρι πάντως, προχθές με ρώτησε μια κυρία αν έχω αγόρι, γιατί φαίνεται απ’την κοιλιά μου λέει είναι μυτερή 😅😅 

Η πρώτη είμαι απ’την ομάδα ναι!! Αλλά για να δούμε θα γεννήσω πρώτη ή θα με προλάβει κάποια άλλη; 😋 Πίστευα αφού έχω 2 Σεπτέμβρη ΠΗΤ μπορεί να γεννήσω κ τέλη Αυγούστου, αλλά δε ξέρω τώρα γιατί τα πρώτα μωρά παίρνουν όλο τον καιρό(στην πλειοψηφία τους)..8ο πάντως ναι!! Νιώθω ότι τελειώνει πλέον με πιάνει πού κ πού μια ανυπομονησία να γεννήσω να δω το μωράκι μου, ενώ πριν δε με έπιανε αυτό, ήθελα να μείνω για πάντα έγκυος που είναι πιο ανέμελη περίοδος..😆 κι εγώ νιώθω ότι πλέον περνάει πολύ γρήγορα ο καιρός, ενώ στην αρχή όπως λες όχι!

3,5-4;; Καλέ εσύ δεν έχεις πάρει τίποτα, έχεις χάσει μη σου πω 😁😁 έχω διαβάσει ότι όσα παραπάνω είσαι πριν μείνεις έγκυος, τόσο λιγότερα πρέπει να πάρεις στην εγκυμοσύνη, και το αντίθετο..οπότε μια χαρά είσαι!! Μέχρι 12 ναι είναι καλά!! Κ γω πιστεύω ότι αυτά που λένε θα τα πάρουμε σίγουρα μέχρι το τέλος ακριβώς γι’αυτό!! Μόνο το μωρό θα ναι συν 2 σίγουρα!! Συν όλα τ άλλα, το 4-5αρι το έχουμε στο τσεπάκι μας 😅

Είχα βρει κ μια εφαρμογή στο ίντερνετ που βάζεις το βάρος που ήσουν πριν μείνεις έγκυος, το ύψος σου και την εβδομάδα που είσαι, και σου βγάζει το ιδανικό βάρος για την εβδομάδα σου, και το μέγιστο βάρος μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης!! Αν θέλετε μπορώ να σας το στείλω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλά πολύ καλά, καμία σχέση αλήθεια, καμένα άγχος πέρα από την αρχή λίγο μετά τπτ! Το άκρως αντίθετο με την πρώτη😅 αγοράκι περιμένω τώρα😊
    • Καλημέρα Μαριλού!!!! ☀️  Μπράβο κορίτσι μου!!! τέλειες οι εξετάσεις και ξεκινάς!!!!!! Με το καλό!!!! 🙏❤️😍
    • Καλημερα Νεφέλη μου!!! ☀️ Καλή αρχή στη διέγερσή σου και εύχομαι να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος!! 🙏❤️  βήμα βημα με εμπιστοσυνη στο γιατρο και πίστη θα γίνουν όλα!! το σωμα σου κάνει ό,τι καλύτερο μπορεί!! βοήθησε το κι εσυ όσο μπορεις και ευχομαι πολυ συντομα να μας πεις τα ευχαριστα! 🤞🥰
    • Καλημέρα κορίτσι μου! Σε καταλαβαίνω πάρα πολύ γιατί κι εγώ έχω τον ίδιο φόβο και το μωρό μου είναι ακριβώς στην ίδια ηλικία. Έχω δώσει μπισκοτάκι και πατημενη μπανάνα μόνο κι αυτά με πολύ φόβο. Δε γνωρίζω να σου απαντήσω αν μπορεί κάποιος να σε βοηθήσει σε αυτό, αλλά κάτι που βοήθησε πάρα πολύ εμένα και έχω πλέον περισσότερη σιγουριά όταν του δίνω κάτι, είναι ένα σεμινάριο πρώτων βοηθειών που παρακολούθησα. Με βοήθησε ουσιαστικά ψυχολογικά ότι - πέρα απ' το ότι τον προσέχω πολύ όταν τρώει (να μην πάει να μιλήσει, να μην κλαίει, να μη γελάει) - οτιδήποτε κι αν συμβεί ξέρω τι πρέπει να κάνω.
    • Καλημέρα κορίτσι μου! Κι εγώ δεν μπορούσα να κάνω τίποτα με τους εμετούς τους πρώτους μήνες. Το πρωί μόνο που σηκωνόμουν απ' το κρεβάτι, με έπιανε κατευθείαν έντονη ναυτία και πήγαινα για εμετό. Γι αυτό πέρναγα όλη τη μέρα ξαπλωμένη. Μόνο το βράδυ αισθανομουν λίγο καλύτερα και σηκωνόμουν. Έτρωγα 2-3 πολύ συγκεκριμένα πράγματα και το να τρως πολύ συχνά από πολύ λίγο νομίζω βοηθάει πολύ. Οπότε βρες κάτι που να μπορείς έστω λίγο να φας και φάε πολύ συχνά, μη μένεις πολλές ώρες νηστική γιατί χειροτερεύει η κατάσταση. Εγώ δεν έπαιρνα κάτι, οπότε δε γνωρίζω γι αυτό να σε βοηθήσω. Υπομονή, θα περάσει κι αυτό! Να πάνε όλα καλά στην εγκυμοσύνη σου και με το καλό! ❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...