Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Dimitra91 είπε:

Ναι ο αδερφος μου ηταν 4600 και τον γεννησε φυσιολογικα με επισκληριδιο αλλα ο γιατρος δεν της ειχε πει οτι ηταν τεραστιο μωρο για να μην την πανικοβαλει!

Το ξερω οτι παιζει το κληρονομικό αλλα και ο πατερας μου δεν ειναι κανενα τερας, ειναι 1.77 και φυσιολογικος στο βαρος κ η μανα μου 1.60 ειναι 🤣🤣🤣

Και ο αντρας μου το ιδιο 1.77 κανονικο βαρος, εγω ειμαι 1.66 λιγο τσουπωτη αλλα γενικα εχω βαρυ σκελετο και οργανα οπως μου εχουν πει γιατροι, δεν ξερω τωρα τι σημαινει αυτο! 

Μια χαρα βγηκε η μπεμπα σου! Μακαρι και ο γιος σου να βγει οσο βάρος μπορείς να αντέξεις ώστε να μην ταλαιπωρηθεις! 

Αντε να παμε να δουμε την αναπτυξη τους 🤗🤗🤗 Εμενα την προηγουμενη φορα που πηγα που ημουν 23εβδ κ 6ημ. η μπεμπα ηταν 550γρ φυσιολογική μου ειπε η γιατρος! 

Μπουμπουκακι μικρουλακι φαινεται το δικο σου!! Βεβαια απο εδω και περα θα αρχισουν να ξεκαθαριζουν τα πραγματα! Και εγω ανυπομονω καθε μηνα για το ραντεβου!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Αχ ναι!! ❤️❤️❤️ Τους κάνατε κανένα δώρο κορίτσια;;

Εμενα του εφερε η μικρη δωρο απο το σχολειο και τους μαθανε και το τραγουδι "για τον πατερα" απο Ελευθερια Ερβανιτακη! Δεν ξερω πως να το ανεβασω αλλα ακουστετο ειναι υπεροχο!!!😍😍😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Μακάρι..δεν το ήξερα αυτό για τις κομπρέσες..θα πάρω κι εγώ καλού κακού!! Η αδερφή μου μου έλεγε ότι παρόλο που δεν ένιωθε τπτ με την επισκληρίδιο, άκουγε το "χρατς χρατς" όταν την έκοβαν κ ήταν πολύ ανατριχιαστικό..😰 Ας κάνουμε υπομονή τώρα, τι να κάνουμε...🤞😄

Όχι δε μας ήρθε..από την προηγούμενη εβδομάδα μου έστειλαν εμαιλ ότι το status είναι ”complete”, και περίμενα ότι θα το στείλουν μες τη βδομαδα, αλλά ακόμη τ ίδιο είναι..είναι φυσιολογικό; Εσάς σας ήρθε;

Άντε μια χαρά, θα το χετε κ στην ώρα σας..Ανυπομονώ κ εγώ να πάρουμε καρότσι!! 😄

Να σου πω και εγώ το μόνο που με  νοιάζει  είναι να είναι η Μπέμπα κ εγώ καλά και ας πονέσω η ζοριστώ μετά το συναίσθημα που έχεις όταν πάρεις το μωράκι σου αγκαλιά τα ξεχνάς όλα....
 

ναι εμάς μας έχει έρθει εδώ και πολύ καιρό αφού είχα ανεβάσει φωτό🤣🤣μην αγχώνεσαι θα έρθει όπου ναναι εδώ εμεις που μένουμε Γερμανία κ η εταιρία είναι εδώ έκανε 3 εβδομάδες περίπου όποτε εκεί μπορεί να αργήσει λίγο παραπάνω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Άντεεε θα τρελαθώω 😍😍😍 ολόκληρα ανθρωπάκια είναι εκεί μέσα 😍😍🥰 πώς το κατάλαβες ότι είχε λόξυγγα;; Γιατί εμένα καμιά φορά κάνει κάτι γρήγορα αλλά δε ξέρω πόση ώρα κρατάει ο λόξυγγας κ πώς το καταλαβαίνεις ότι έχει 😆😆

Είναι ρυθμικό χτύπημα σαν καρδιακός παλμός και κρατάει κανένα 1λεπτό η και λιγότερο απλά είναι ρυθμικό η κλοτσιά και το γύρισμα,κίνηση δεν είναι ετσι όποτε θα το καταλάβεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η whatever είπε:

Εγώ θα πάρω κανονική βαλίτσα. Οι τσάντες μαιευτηρίου τι είναι; Δεν το έχω ξανακουσει. Νομίζω είναι πολλές οι μέρες να τα αφήσεις μέσα στη τσάντα χωρίς να αερίζονται. Ειδικά αν πάρεις και όλο τον 9ο μήνα θα είναι τρεις μήνες κλεισμένα. Κάπου διάβασα από άλλη κοπέλα και μου άρεσε το εξής: πλυμένα και σιδερωμενα όλα τα πράγματα του μαιευτηρίου μαζί σε ένα ξεχωριστό συρτάρι μόνα τους, σκεπασμένα με ένα σεντονακι. Έτσι δεν σκονιζονται και μπορείς να ανοίγεις το συρτάρι να αερίζονται και μόλις μπεις στον μήνα να τα βάλεις στη βαλίτσα. Αλλά και νωρίτερα να γεννήσεις έχει την βαλίτσα δίπλα και τα βάζεις όλα μέσα σε 5-10 λεπτά. Αυτό λέω να κάνω εγώ!

Κορίτσια πάω για καφέ! Τα υπόλοιπα θα τα δω μετά!

Πολυ πολυ καλη ιδέα αυτό με το σεντονακι και το συρτάρι!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/6/2020 at 7:35 ΜΜ, ο/η Dimitra91 είπε:

Ναι αυτό λέω κι εγώ, καλύτερα να είμαστε σίγουρες!! Και απ ότι βλέπω είστε υπερ του σακβαγιαζ... ισως καταλήξω κι εγώ εκει!!!

Δεν νομίζω να τους κάνουν εμβόλιο στο μαιευτήριο εδώ, δλδ δεν το έχω ακούσει απο καμία μανούλα... το πρώτο απ όσο ξέρω είναι 2 ή 3ων μηνών!

Και γω απ' όσο ξέρω το πρώτο εδω το κάνουν όταν το μωρό είναι δύο μηνών. 

 

στις On 17/6/2020 at 5:55 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Ναι ναι στείλε μας! Για πες μας κ αυτή τη λίστα που έχεις φτιάξει, αυτό έλεγα τώρα στη Δήμητρα να φτιάξουμε λίστα 😄

Αυτη τη λίστα μου έδωσαν από το μαιευτήριο. Προσωπικά ήδη φαντάζομαι χτένα, οδοντόκρεμα, οδοντόβουρτσα, σαμπουάν , αφρολουτρο, σφουγγάρι. Τι άλλο μου διαφεύγει;

IMG_20200621_163819.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/6/2020 at 11:07 ΜΜ, ο/η Efi30 είπε:

Πωπω εσένα λοιπόν σε κόβω για Αυγουστο να γεννάς με το καλό...εμένα ελπίζω να μην μου κάνει αυγουστιάτικη έκπληξη και τρεχω παλι! Δεν πειράζει εμείς ζοριζόμαστε με τις καλοκαιρινές εγκυμοσύνες αλλα έχουνε ωραια γενεθλια τα παιδάκια μας! Τα καλύτερα πάρτυ θα τους κάνουμε!! 😃😃😃

 

Ναι όλα καλά μέχρι τώρα! Έκανα κ την καμπύλη την προηγούμενη βδομαδα και ήταν εξαιρετική! 76-100-76 ( τη διωρη έκανα) τωρα 28 Ιούλη έχω το ντοπλερ και τελειώσαμε με τους μεγάλους υπερήχους!!! Εσύ όλα καλά με τις εξετάσεις;

Να σου πω ότι και γω αυτό με τα πάρτυ σκέφτηκα από την αρχή όταν έμεινα έγκυος;;;!!! Πάρτυ έξω στην αυλή!!! 

Και σχεδόν ίδια νούμερα έχουμε στην καμπύλη! 68-105-76. Ανησύχησα λίγο με το 68 γιατί μου φάνηκε λίγο αλλά γυναικολόγος και ενδοκρινολόγος μου είπαν ότι τα νούμερα είναι τέλεια

στις On 18/6/2020 at 11:22 ΜΜ, ο/η Efi30 είπε:

Κορίτσια πραγματικά το λέω παντού και το εύχομαι σε όλες τις εγκυμονούσες...μακάρι όλες να γεννήσουν όπως γέννησα εγώ ( το πρώτο μου) 8 το βραδυ εφτασα στο μαιευτήριο με σπασμένα νερά χωρις διαστολή ( άρα δεν πονούσα καθόλου) μέχρι να με ετοιμάσουν ξέρετε κλίσματα και όλα αυτα τα ωραία πήγα διαστολη 4 χωρίς να το καταλάβω ( έκανα και την επισκληρίδιο μου εκει) και στις 11 το βραδυ ειχα διαστολη 9! Οταν πηγα τελεία σε 3 εξωθήσεις την εβγαλα! Ο αντρας μου μαζι και σε ολη τη διαδικασία βγάζαμε φωτο και καναμε βιντεοκληση με τις φίλες μου και τους γονεις που ήταν από κάτω!!!

Τι καλα!!! Πολύ θα ήθελα να μου πάει και μένα έτσι! Λοιπόν η μαμά μου γέννησε και τον αδερφό μου και εμένα έχοντας πάρει μόνο μια εβδομάδα από τον 9ο. Βέβαια τότε που δεν είχαν τους υπερήχους δεν ξέρω αν όντως αυτή ήταν η ηλικία της κύησης ή υπήρχαν μεγαλύτερες αποκλίσεις. Πάντως και στους δύο είχε διαστολή χωρις να πονάει ιδιαιτερα και μας γέννησε πολύ γρήγορα και εύκολα. Άραγε να παίζει ρόλο η κληρονομικότητα σε αυτή τη περίπτωση; Πολύ θα το ήθελα!

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/6/2020 at 11:04 ΠΜ, ο/η Efi30 είπε:

Καλώς σας βρήκα, 

Τι ωραία μπήκα και εγώ στο πινακάκι σας, με αρκετα αγοράκια από οτι βλέπω! 💙

Η μόνη που περιμένω το δεύτερο προς το παρόν; πάντως χαρείτε το πρώτο γιατί σαν και αυτό δεν έχει! Όλα είναι διαφορετικά στο πρώτο και έχεις να σκεφτείς μόνο γιαυτό! Εμένα προς το παρόν πιο πολύ με απασχολεί η μικρή μου και πως θα αντιδράσει με το δεύτερο και τι θα κάνω που δεν θα τη δω για 3 μερες καθόλου! 

Έχεις δίκιο στο πρώτο είναι τελείως διαφορετικά ακριβώς γιατί έχεις να σκεφτείς μόνο αυτό! Αυτό θα προσπαθήσω να κάνω και γω. Όσο το χαρώ όσο περισσότερο γίνεται!

στις πριν 21 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Χαχαχα ούτε εγώ θέλω να βγει παρθένος, ειδικά για αγόρι..αλλά μάλλον θα βγει..😄 και ο γιατρός μου δεν κάνει πρόκληση όπως άλλοι νωρίτερα όταν το δουν έτοιμο, θα περιμένει μέχρι την ΠΗΤ και λίγες μέρες μετά μου είπε..χαχαχα αν είναι καλό κ ήσυχο μακάρι..έτσι το φαντάζομαι κ εγώ 😄 απλά μεγαλώνοντας δε ξέρω αν θα μ’αρέσει..τα αγόρια νομίζω έχουν ανασφάλειες, τα ψειρίζουν κ όλα..δε ξέρω για να δούμε 😄 η κόρη σου αν είναι έτσι θα χει πολύ πλάκα θα σ έχει τρελάνει ε..τα κοριτσάκια έχουν άλλη τσαχπινιά, αν είναι κ έτσι ετοιμόλογα 😄

Ναι αυτό σκέφτομαι..2 μήνες είναι..υπομονή..😄

Λες ε; Κ ο γιατρός στα δύο τελευταία ραντεβού μας είπε ψηλό και αδύνατο ότι είναι (είδε τις μετρήσεις)..αλλά για την εβδομάδα που ήταν όταν πήγαμε είδα ότι ο μέσος όρος είναι κάπου στα 200 γραμμάρια πιο λίγο! Άρα θεωρούσα ότι είναι πολύ σε βάρος απλά επειδή είναι ψηλό κατανέμεται καλά..θα δούμε προς το τέλος! Εγώ πάντως θα’θελα να βγει 3 κιλά το μωρό, να είναι μικρούλι να μη με παιδεψει..αλλά αν είναι ήδη σχεδόν 1μιση κιλό σκέφτομαι ότι σε άλλους 2 μήνες θα πάει σίγουρα πάνω από 3, μη σου πω κ πάνω από 3μιση..γιατί έχω ακούσει ότι τις επόμενες εβδομάδες παίρνουν γύρω στα 230 γραμμάρια την εβδομάδα..κ με αγχώνει λίγο αυτό μη χρειαστεί να με κόψουν δε θα το αντέξω..γενικά τη γέννα τη φοβάμαι, θέλω να βγει μικρούλι όσο γίνεται..

Και γω το σκέφτομαι αυτό με το κόψιμο και με πιάνει κρύος ιδρώτας αλλά είναι προτιμότερο να το κάνουν και να είναι ελεγχόμενο γιατί αν δεν το κάνουν, ανάλογα με το μέγεθος του μωρού βέβαια, μπορεί να κάνει ατσαλο σχίσιμο βγαίνοντας και είναι πολύ χειρότερο αυτό. Και γω νομίζω 3200 είναι μια χαρά νούμερο! Αν και εκείνη την ώρα σκέφτεσαι απλά να γεννηθεί και να πάνε όλα καλα.

στις πριν 20 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Κορίτσιααααα σήμερα είχε η Μπέμπα μ για πρώτη φορά λόξιγγα  και ήταν πολύ αστείο🤣🤣🤣🤣

Πως ακριβώς νιώθεις τον λόξυγκα; Νιώθω κάποιες φορές κάτι διαφορετικό, όχι τρέμουλο ακριβώς, από τα χτυπήματα αλλά δεν έχω ιδέα αν αυτό είναι ο λόξυγκας ή κάτι άλλο. Έχω ακούσει πάντως ότι είναι αστείο! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

Ναι ναι υπαρχει τσαντα μαιευτηριου ειναι κατι σαν σακβουαγιαζ φαντασου.... Ναι αυτο εννοω να τα πλενω να τα σιδερωνω και να τα βαλω σε ενα μερος που να μην σκονιζονται αλλα να ειναι ολα μαζεμενα και ετοιμα! 

Καλα να περασεις 😊😊😊

Ευχαριστώ! Το καταευχαριστηθηκα σήμερα! Νιώθω πολύ πιο ήρεμη τώρα που ξεκίνησε η άδεια μου και την Κυριακή δεν με πιάνει το άγχος για τη Δευτέρα. Είδα μετά τα επόμενα σου μηνύματα και κατάλαβα τι εννοούσες. Και γω θα κάνω όλα τα ψώνια μόλις ξεκινήσουν οι εκπτώσεις και θα τα ετοιμάσω σε ένα συρτάρι. Γενικώς θέλω μπαίνοντας στον μήνα μου να μην έχω τίποτα απολύτως να κάνω. 

στις πριν 4 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Πόσα εκατοστά βγήκε;; Γιατι εμένα στη μέτρηση που πήγα τώρα έλεγε ότι είναι 46.5 εκατοστά κ 1363 γραμμάρια..κ μου φαίνεται πολύ το ύψος γιατί στις μετρήσεις που βλέπω για την 29 εβδομάδα λέει κάπου 38-41εκ ότι είναι κ μ φαίνεται μεγάλη διαφορά..δε με αγχώνει βέβαια πολύ,όπως το βάρος, αλλά της φίλης μου τώρα που γεννήθηκε ήταν 49.5εκ, αν είναι ήδη 46.5εκ ο μπέμπης μας πόσο θα πάει μετά; Εκτός αν τα πήρε τώρα όλα μαζί 😂

Ωωωω τι ψηλό παλικαρακι είναι αυτό!!! 💗 Γι' αυτό λέει ο γιατρός ότι είναι ψιλολιγνος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η whatever είπε:

Ευχαριστώ! Το καταευχαριστηθηκα σήμερα! Νιώθω πολύ πιο ήρεμη τώρα που ξεκίνησε η άδεια μου και την Κυριακή δεν με πιάνει το άγχος για τη Δευτέρα. Είδα μετά τα επόμενα σου μηνύματα και κατάλαβα τι εννοούσες. Και γω θα κάνω όλα τα ψώνια μόλις ξεκινήσουν οι εκπτώσεις και θα τα ετοιμάσω σε ένα συρτάρι. Γενικώς θέλω μπαίνοντας στον μήνα μου να μην έχω τίποτα απολύτως να κάνω. 

Ωωωω τι ψηλό παλικαρακι είναι αυτό!!! 💗 Γι' αυτό λέει ο γιατρός ότι είναι ψιλολιγνος!

Καλε ναι να ναι καλά το αστερακι αλλά είναι ψιλός μπασκετμπολίστα θα τον κάνετε!!!

αυτο με το συρτάρι για να φυλάξουνε τα πράγματα για το μαιευτήριο πολύ τελεια ιδέα αυτό θα κάνω και εγώ αν και τα έχω πάρει όλα έπλυνα και το σακβουαγιαζ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Πολυ πολυ καλη ιδέα αυτό με το σεντονακι και το συρτάρι!!! 

Και μενα καλή ιδέα μου φάνηκε και βολική!

 

Κορίτσια τα δικά μου νέα έχουν ως εξής. Τα αποτελέσματα της καμπύλης βγήκαν πολύ καλά. Ξεκίνησε η άδεια μου όπως ήδη σας είπα. Μέσα στη βδομάδα ήρθαν και τα έπιπλα του δωματίου και το στήσαμε. Περνάω απ' έξω και κάθομαι και το χαζεύω! Ξεκίνησα και μαγνήσιο αυτές τις μέρες γιατί πάθαινα κράμπες στα πόδια αλλά όλα είναι πολύ καλά! Ο μικρός κλωτσαει συνέχεια όταν είμαι σε ήρεμη κατάσταση. Μόλις ξεκινήσουν και οι εκπτώσεις θα κάνω όλα τα ψώνια που μου έχουν μείνει, πετσετες, σεντόνια, ρουχαλακια και τέτοια!

Σίγουρα θα μου ξέφυγαν κάποια μήνυματα σε τόσες σελίδες οπότε δείξτε κατανόηση αν δεν απαντησα κάπου που έπρεπε αλλά ήδη έγραψα πολλά και σας κούρασα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχχχ κορίτσια με τον ύπνο πως τα πάτε και τις κοιλίτσες σας;;;;

εγω πάλι καλά που πήρα αυτό το μαξιλάρι θηλασμού και βολεύομαι γιατί αλλιώς δεν θα την πάλευα,επίσης δεν την παλεύω καθόλου με σκάλες και περπατάω σαν κότα 🙈🤣κάνω την  βόλτα ταξίδι παρόλο που δεν έχω πάρει πολύ βάρος μέχρι τώρα στον 7 μήνα πηρα 5 κιλά ,μόνο κοιλιά έχω αλλά αισθάνομαι σαν αγγελαδιτσα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η whatever είπε:

Και μενα καλή ιδέα μου φάνηκε και βολική!

 

Κορίτσια τα δικά μου νέα έχουν ως εξής. Τα αποτελέσματα της καμπύλης βγήκαν πολύ καλά. Ξεκίνησε η άδεια μου όπως ήδη σας είπα. Μέσα στη βδομάδα ήρθαν και τα έπιπλα του δωματίου και το στήσαμε. Περνάω απ' έξω και κάθομαι και το χαζεύω! Ξεκίνησα και μαγνήσιο αυτές τις μέρες γιατί πάθαινα κράμπες στα πόδια αλλά όλα είναι πολύ καλά! Ο μικρός κλωτσαει συνέχεια όταν είμαι σε ήρεμη κατάσταση. Μόλις ξεκινήσουν και οι εκπτώσεις θα κάνω όλα τα ψώνια που μου έχουν μείνει, πετσετες, σεντόνια, ρουχαλακια και τέτοια!

Σίγουρα θα μου ξέφυγαν κάποια μήνυματα σε τόσες σελίδες οπότε δείξτε κατανόηση αν δεν απαντησα κάπου που έπρεπε αλλά ήδη έγραψα πολλά και σας κούρασα!

Τελειααααααα ....με γεια το δωμάτιο του μπόμπιρα  και καλά υπόλοιπα ψώνια🥰🥰🥰

Εμεις τα πήραμε όλα τώρα ψωνίζω κάτι μικροπράγματα έφτιαξα και την ντουλάπα τις μπέμπας με τα ρουχαλάκια τα έπλενα τα σιδέρωσα και τώρα απέκτησε κ η μικρή μπουμπου την γκαρντερομπιτσα της😊😊ααα και περιμένουμε το καρότσι αρχές Ιουλίου 
και εγω περνώ μαγνήσιο 3 την ημέρα...ποτέ έχεις το επόμενο ραντεβού;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Efi30 είπε:

Μωρε πανάκριβα είναι αλλα τι να κάνεις; για τα παιδακια μας θα τα βρουμε! Και για εμας βεβαια! Εσυ που εισαι και απο εδω με καταλαβαινεις! Βενιζελειο κσι παγνη εγω προσωπικα ουτε απεξω δεν θα ηθελα να περασω! Για μενα παντα μιλώντας!

Ναι εννοείται ούτε κι εγώ! Αλλά η φίλη μου που σας είπα Βενιζέλειο γέννησε και γενικά πολλές ακούω σε δημόσιο αλλα κι εγω δνε το συζητάω καν!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Efi30 είπε:

Μπουμπουκακι μικρουλακι φαινεται το δικο σου!! Βεβαια απο εδω και περα θα αρχισουν να ξεκαθαριζουν τα πραγματα! Και εγω ανυπομονω καθε μηνα για το ραντεβου!! 

Ναι ναι απο δω και περα θα παίρνει βάρος! Πάντως ρώτησα τη γιατρό γενικότερα τι γινεται με το βάρος και μου είπε οτι την ανάπτυξη δεν την μετράνε με το βάρος γιατί άλλο εμβρυο τα παίρνει σταδιακά αλλά κάποιο άλλο μπορεί να τα πάρει "μαζεμένα"!

 

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Tina92 είπε:

Αχχχ κορίτσια με τον ύπνο πως τα πάτε και τις κοιλίτσες σας;;;;

εγω πάλι καλά που πήρα αυτό το μαξιλάρι θηλασμού και βολεύομαι γιατί αλλιώς δεν θα την πάλευα,επίσης δεν την παλεύω καθόλου με σκάλες και περπατάω σαν κότα 🙈🤣κάνω την  βόλτα ταξίδι παρόλο που δεν έχω πάρει πολύ βάρος μέχρι τώρα στον 7 μήνα πηρα 5 κιλά ,μόνο κοιλιά έχω αλλά αισθάνομαι σαν αγγελαδιτσα 

Εχω ένα μεγάλο μαξιλάρι μονοκόμματο που το έβαζα στο κρεββάτι μας για "στολισμό" και έχω βολευτεί με αυτό... γενικά ύπνος μόνο στο πλάι και τώρα με τη ζέστη έχω θέμα, γιατί έτσι κι αλλιώς έχω πρόβλημα με τη ζέστη,  δεν μου αρέσει καθόλου οπότε τώρα με την εγκυμοσύνη καταλαβαίνετε!

Την άλλη εβδομάδα μπαίνω στον 7ο 5κιλα έχω πάρει ! Αλλά δεν έχω θέμα μια χαρά τα σηκώνω προς το παρόν, με τις σκάλες βεβαια δεν τα πάω καλά και όταν ανεβαίνω λαχανιάζω κι εγω 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

Ναι ναι απο δω και περα θα παίρνει βάρος! Πάντως ρώτησα τη γιατρό γενικότερα τι γινεται με το βάρος και μου είπε οτι την ανάπτυξη δεν την μετράνε με το βάρος γιατί άλλο εμβρυο τα παίρνει σταδιακά αλλά κάποιο άλλο μπορεί να τα πάρει "μαζεμένα"!

 

Εχω ένα μεγάλο μαξιλάρι μονοκόμματο που το έβαζα στο κρεββάτι μας για "στολισμό" και έχω βολευτεί με αυτό... γενικά ύπνος μόνο στο πλάι και τώρα με τη ζέστη έχω θέμα, γιατί έτσι κι αλλιώς έχω πρόβλημα με τη ζέστη,  δεν μου αρέσει καθόλου οπότε τώρα με την εγκυμοσύνη καταλαβαίνετε!

Την άλλη εβδομάδα μπαίνω στον 7ο 5κιλα έχω πάρει ! Αλλά δεν έχω θέμα μια χαρά τα σηκώνω προς το παρόν, με τις σκάλες βεβαια δεν τα πάω καλά και όταν ανεβαίνω λαχανιάζω κι εγω 🤣

Ααα ναι και εγώ μόνο στο πλέει κοιμάμαι αν κ μερικές φορές θέλω ανάσκελα αλλά η γιατρός μ ειπαι να το αποφεύγω γιατί δεν είναι καλά...

5 κιλά δεν είναι τίποτα μια χαρά να πάρουμε αλλά 5 το πολύ σε 3 μήνες 10 συνολικά!!!!😊😊 

παντως εγώ κ με αυτά τα 5 π έχω πάρει ενώ το κανονικό μ βάρος πριν μείνω έγκυος ήταν 63κιλα  τώρα 68 νιώθω είδη βαριά και δυσκολεύομαι με ποναει κ η μέση!!!🤪🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Πόσα εκατοστά βγήκε;; Γιατι εμένα στη μέτρηση που πήγα τώρα έλεγε ότι είναι 46.5 εκατοστά κ 1363 γραμμάρια..κ μου φαίνεται πολύ το ύψος γιατί στις μετρήσεις που βλέπω για την 29 εβδομάδα λέει κάπου 38-41εκ ότι είναι κ μ φαίνεται μεγάλη διαφορά..δε με αγχώνει βέβαια πολύ,όπως το βάρος, αλλά της φίλης μου τώρα που γεννήθηκε ήταν 49.5εκ, αν είναι ήδη 46.5εκ ο μπέμπης μας πόσο θα πάει μετά; Εκτός αν τα πήρε τώρα όλα μαζί 😂

Τέλεια!!!! Θα σας βγεί ψηλός!!!!! 😀😛😜😝

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Αχχχ κορίτσια με τον ύπνο πως τα πάτε και τις κοιλίτσες σας;;;;

εγω πάλι καλά που πήρα αυτό το μαξιλάρι θηλασμού και βολεύομαι γιατί αλλιώς δεν θα την πάλευα,επίσης δεν την παλεύω καθόλου με σκάλες και περπατάω σαν κότα 🙈🤣κάνω την  βόλτα ταξίδι παρόλο που δεν έχω πάρει πολύ βάρος μέχρι τώρα στον 7 μήνα πηρα 5 κιλά ,μόνο κοιλιά έχω αλλά αισθάνομαι σαν αγγελαδιτσα 

Εγω προσπαθώ να κοιμάμαι στο πλαι και κυρίως αριστερά αλλά γενικά αλλάζω συνεχεια πλευρο, μια δεξιά, μια αριστερά... Συνέχεια ξυπνάω κ αλλάζω πλευρο γιατί πιανομαι απο τους γλουτούς μέχρι κατω.. Έχουν ξεκινησει και οι κράμπες, αν και παίρνω ήδη 2 φορές μαγνήσιο... Δεν ξέρω όταν μεγαλωσει κι άλλο η κοιλιά πρωτα ο θεός τι θα κάνουμε... Σε βόλεψε το μαξιλάρι θηλασμου ε;;;;το έχω σκεφτεί και εγώ να το παρω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

Ναι ναι απο δω και περα θα παίρνει βάρος! Πάντως ρώτησα τη γιατρό γενικότερα τι γινεται με το βάρος και μου είπε οτι την ανάπτυξη δεν την μετράνε με το βάρος γιατί άλλο εμβρυο τα παίρνει σταδιακά αλλά κάποιο άλλο μπορεί να τα πάρει "μαζεμένα"!

 

Εχω ένα μεγάλο μαξιλάρι μονοκόμματο που το έβαζα στο κρεββάτι μας για "στολισμό" και έχω βολευτεί με αυτό... γενικά ύπνος μόνο στο πλάι και τώρα με τη ζέστη έχω θέμα, γιατί έτσι κι αλλιώς έχω πρόβλημα με τη ζέστη,  δεν μου αρέσει καθόλου οπότε τώρα με την εγκυμοσύνη καταλαβαίνετε!

Την άλλη εβδομάδα μπαίνω στον 7ο 5κιλα έχω πάρει ! Αλλά δεν έχω θέμα μια χαρά τα σηκώνω προς το παρόν, με τις σκάλες βεβαια δεν τα πάω καλά και όταν ανεβαίνω λαχανιάζω κι εγω 🤣

Και εμένα άρχισε να με ενοχλεί η ζέστη και το air condition μου φαίνεται όαση.... Είχαμε ένα μεγάλο στη σαλόνοκουζινα και τώρα βάλαμε και στο υπνοδωμάτιο... Ευτυχώς δεν έχει κάνει ακόμα πολλες ζεστές εδώ τουλάχιστον...Σε σένα στην Κρητη ίσως έχει λίγο πιο πολλη ζέστη....Όσο για τα κιλά μια χαρά σε βρίσκω!!! Θα πάω και εγώ στο γιατρό να δω επιτέλους το μωρό κ ποσα κιλα πηρα και αν πήρα. Και τον προηγουμενο μήνα νόμιζα ότι είχα παρει που σας έλεγα και δεν είχα παρει... Τώρα πιστευω εχω παρει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Xrita είπε:

Εγω προσπαθώ να κοιμάμαι στο πλαι και κυρίως αριστερά αλλά γενικά αλλάζω συνεχεια πλευρο, μια δεξιά, μια αριστερά... Συνέχεια ξυπνάω κ αλλάζω πλευρο γιατί πιανομαι απο τους γλουτούς μέχρι κατω.. Έχουν ξεκινησει και οι κράμπες, αν και παίρνω ήδη 2 φορές μαγνήσιο... Δεν ξέρω όταν μεγαλωσει κι άλλο η κοιλιά πρωτα ο θεός τι θα κάνουμε... Σε βόλεψε το μαξιλάρι θηλασμου ε;;;;το έχω σκεφτεί και εγώ να το παρω...

Και εγώ μια από τα ίδια κράμπες δεν έχω γιατί πίνω μαγνήσιο 3 την ημέρα απλά πιάνομαι στους γλουτούς αλλά το μαξιλάρι να σου πω είναι θαυματουργό σκέψου χωρίς αυτό δεν πάω πουθενά μέσα στο σπίτι ,βολεύει και στον καναπέ γιατί στηρίζει  και την μέση όταν κάθεσαι και φυσικά αργότερα στον θηλασμό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Xrita είπε:

Και εμένα άρχισε να με ενοχλεί η ζέστη και το air condition μου φαίνεται όαση.... Είχαμε ένα μεγάλο στη σαλόνοκουζινα και τώρα βάλαμε και στο υπνοδωμάτιο... Ευτυχώς δεν έχει κάνει ακόμα πολλες ζεστές εδώ τουλάχιστον...Σε σένα στην Κρητη ίσως έχει λίγο πιο πολλη ζέστη....Όσο για τα κιλά μια χαρά σε βρίσκω!!! Θα πάω και εγώ στο γιατρό να δω επιτέλους το μωρό κ ποσα κιλα πηρα και αν πήρα. Και τον προηγουμενο μήνα νόμιζα ότι είχα παρει που σας έλεγα και δεν είχα παρει... Τώρα πιστευω εχω παρει... 

Εμεις φαντασου δεν εχουμε ακομα aircondition, τωρα θα παρουμε στο υπνοδωματιο γτ δεν θα την παλεψω!

Ναι κι εγω ανυπομονω να δω τη μικρή, καθολου δεν ειχες παρει? Μια χαραααα! 

Εγω κοριτσια δεν εχω καθολου κραμπες! Πινω βεβαια 1 μαγνησιο καθε βράδυ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Και εγώ μια από τα ίδια κράμπες δεν έχω γιατί πίνω μαγνήσιο 3 την ημέρα απλά πιάνομαι στους γλουτούς αλλά το μαξιλάρι να σου πω είναι θαυματουργό σκέψου χωρίς αυτό δεν πάω πουθενά μέσα στο σπίτι ,βολεύει και στον καναπέ γιατί στηρίζει  και την μέση όταν κάθεσαι και φυσικά αργότερα στον θηλασμό

Το έχω στο νου να το κοιτάξω... Αφου λες κ εσυ θετικά σχόλια κ το έχεις δοκιμάσει, όταν παω στ μαγαζιά θα το δω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

Εμεις φαντασου δεν εχουμε ακομα aircondition, τωρα θα παρουμε στο υπνοδωματιο γτ δεν θα την παλεψω!

Ναι κι εγω ανυπομονω να δω τη μικρή, καθολου δεν ειχες παρει? Μια χαραααα! 

Εγω κοριτσια δεν εχω καθολου κραμπες! Πινω βεβαια 1 μαγνησιο καθε βράδυ. 

Και εμείς βάλαμε λόγω εγκυμοσυνης /μωρου τώρα... Λογικά θα σε βολέψει στο δωμάτιο και τον χειμώνα (αν και έχω ακουσει αντικρουόμενες αποψεις για το air-condition και το μωρό) Από τον τριτο μεχρι τον τέταρτο και από τον τέταρτο μέχρι τον πεμπτο τίποτα, αφου αγχωνομουν μήπως κάνω κάτι λαθος... Θέλω να δω τωρα 5ο με 6ο τι θα έχω βάλει.... Φαντάσου να είχα βάλει κιόλας που θα ήταν το ζάχαρο... 😓😓😓😓😚😚

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Είναι ρυθμικό χτύπημα σαν καρδιακός παλμός και κρατάει κανένα 1λεπτό η και λιγότερο απλά είναι ρυθμικό η κλοτσιά και το γύρισμα,κίνηση δεν είναι ετσι όποτε θα το καταλάβεις 

Ένα ρυθμικό χτύπημα σαν παλμό έχω νιώσει πολλές φορές εδώ κ βδομαδες, αλλά δεν νομίζω ότι είναι αυτό γιατί δεν κρατάει καν πάνω από 10-20 δεύτερα..νιώθω δηλαδή μερικά ρυθμικά χτυπήματα κ τέλος. Κ δε ξέρω τι είναι , ούτε κλωτσιά ούτε τέντωμα προφανώς ούτε κωλοτούμπα αλλά τι; 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η whatever είπε:

Καλημέρα και καλή Κυριακή να έχουμε! 

Πως είσαι κορίτσι μου; Έχεις ηρεμήσει;

Θεσσαλονίκη μενω! Ναι αν δες θες στον φυσιολογικό να κάνεις επισκληριδιο το ζητάς και δεν κάνεις ούτε στο ιδιωτικό. Δεν ειναι υποχρεωτικη.

Ήταν2,5 μήνες κλειστό το εργοστάσιο της peg perego. Χθες επιτέλους έφθασε Θεσσαλονίκη αλλά η μεταφορική δεν κάνει παραδόσεις Σάββατο οπότε αύριο μεθαύριο θα πάει στο κατάστημα. Με έχει πιάσει μια ανυπομονησία τις τελευταίες μέρες με το καρότσι άλλο πράγμα.... Έχουμε ακόμη καιρό αλλά με έπιασε τώρα και θέλω να το παραλάβω! 

3 μήνες για να σου κάνουν τα χαρτιά;;; Χαρά στην υπομονή σου! Τουλάχιστον τώρα ξεμπερδεψες! 

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει προς το παρών κάτι με τις επισκέψεις αλλά να σου πω την αλήθεια δεν το βλέπω, προσωπική εκτίμηση και μόνο. Αθήνα θα γεννήσεις εσύ; Λογικά όλα τα μαιευτήρια το κάνουν αυτό με τα δωμάτια για να υπάρχουν αποστάσεις. Αλλά νομίζω δεν θα ήθελα μονοκλινο αν δεν επιτρέπονται τα επισκεπτήρια γιατί δεν θα περνάει η ώρα μόνη μου. 

Ανθρωπάκι πλέον που το νιώθω κάθε μέρα! Απίστευτο είναι! 

Εκανα την καμπύλη, την 2ωρη και γω, πολύ καλά τα αποτελέσματα οπότε τσακισα και την βάφλα μου! Ενθουσιάστηκα με τόση σοκολάτα!!! Μου έδωσαν για την καμπύλη ένα σφραγισμένο μπουκαλάκι με γεύση πορτοκάλι και όχι τη σκόνη. Το πλήρωσα 5 ευρώ παραπάνω αλλά ήταν πολύ ωραίο τελικά!

Σε άφησε ο γιατρός σου για νησάκι ε; Εμένα μόνο σε μεγάλο νησί με άφησε για να υπάρχει νοσοκομείο αν κάτι γίνει και γενικώς οπουδήποτε απέχει νοσοκομείο 2 ώρες με άμεση πρόσβαση. Δεν το είχαμε στο πλάνο βέβαια φέτος γιατί ο άντρας μου θα δουλεύει όλο το καλοκαίρι Χαλκιδική οπότε και γω θα πηγαίνω εκεί. 

 

Καλημέρα κορίτσι μου! Έχω ηρεμήσει ναι κ προσπαθώ να το ξεχάσω.. 

Πώς είσαι εσύ;

Είναι οι τελευταίες μέρες γι’αυτό σε έχει πιάσει ανυπομονησία 😁 Άντε σύντομα θα το πάρετε 😁

Ναι άσε 3 μήνες! Ευτυχώς προλάβαμε κ ασφαλίστηκα έστω πριν γεννήσω 😆

Αθήνα θα γεννήσω ναι! Μίλησα με το γιατρό μου την προηγούμενη εβδομάδα που είχα ραντεβού, μου είπε κ αυτός ότι δε νομίζει να έχει αλλάξει κάτι μέχρι τότε στο θέμα των επισκέψεων..απλά από κει που ήταν τελείως κλειστό το μαιευτήριο και δεν έμπαινε κανείς, τώρα μπορούν να μπουν οι επισκέπτες κάτω στο χώρο της καφετέριας..αλλά πάνω δε μπορούν να ανέβουν. Νταξει κάτι είναι κ αυτό 😄 Αλλά μας είπε κι όλας ότι στα 3κλινα βάζουν κανονικά 3..δε ξέρω τώρα..

Αχ μπράβο βρε κορίτσι με την καμπύλη! Τέλεια κι εσύ! Ξεμπέρδεψες και μ’αυτό! Εμένα μου ήρθε από κει που δεν το περίμενα με την καμπύλη, γιατί κάθε μήνα είχα πολύ χαμηλό ζάχαρο στις εξετάσεις οπότε ήμουν σίγουρη ότι δε θα’χω διαβήτη κύησης και μου ήρθε το αντίθετο,υπογλυκαιμίες 😆 τώρα ζηλεύω τόσο αυτή τη βάφλα που λες 😍 ενώ δεν είμαι του γλυκού φαντάσου 😂 τώρα στην εγκυμοσύνη έτρωγα κ αυτό όχι τεράστιες ποσότητες..ανυπομονώ κ εγώ τώρα με το που περάσουν οι 2 μήνες κ γεννήσω θα τσακίσω μια βάφλα όλο σοκολάτα μπισκότο και παγωτό 🤤🤤🤤

Για νησάκι μου είπε αν είναι όλα καλά ναι μπορώ, θα μου πουν αυτοί! Τώρα 8 Ιουλίου που θα πάω για το doppler θα ρωτήσω για να κλείσω αν είναι!! Ωραία ιδέα αυτή με μεγάλο νησί που να’χει νοσοκομείο, γιατί ο άντρας μου φοβάται λίγο μη γίνει κάτι κ μου λέει να πάμε κάπου με τ αμάξι ή σε νησί με νοσοκομείο να είμαστε σίγουροι..κ Χαλκιδική σκεφτήκαμε σαν ιδέα, που πας με το αμάξι και είναι και ωραία για διακοπές! Θα δούμε τώρα! Οπότε εσύ Χαλκιδική θα τη βγάλεις όλο το καλοκαίρι ε; Τι δουλειά κάνει ο άντρας σου αν επιτρέπεται;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...