Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η Efi30 είπε:

Η γιατρός μου λέει ότι εξαρταται από τη δομή μας και από το πόσα κιλλα γεννηθήκαμε και εμείς εννοείτε και το κληρονομικό στη μέση! Εγω ας πούμε είμαι κακονική και ψηλή! Αδύνατη μεν αλλά όχι μικροκαμωμένη άρα μου λέει εσυ και 4 κιλά να το κάνεις εύκολα θα βγει! Η νυφη μου που ειναι κοντουλα αδυνατούλα και εκανε 3600 το παιδί ζορίστηκε πολύ και την έκοψε και γενικα ταλαιπωρήθηκε αρκετά! Καλά να είναι και αυτά κ εμείς και θα τα καταφέρουμε! Να μεινουν εκει μέσα δεν θα μείνουν άρα μην σε αγχώνει αυτό! 😁😁😁

Είχα ακούσει κι εγώ ότι κάπως έτσι πάει αλλά η μάνα μου που είχε γεννηθεί φυσιολογικά γύρω στα 3300 τα παιδιά της γεννήθηκαν απο 3800 μέχρι 4600! Ελπίζω η δική μου να βγεί νορμάλ 😂. Και η κολλητή μου που είναι μικροκαμωμένη και κοντούλα έκανε τον γιο την 3500 και ζορίστηκε απίστευτα πολύ, γέννησε και σε δημόσιο, καταλαβαίνεις!

Εγώ γεννήθηκα 3800 και η δομή μου δεν είναι μικροκαμωμένη οπότε έχω ένα άγχος και ανυπομονώ να πάω την Πέμπτη να δω που έχει φτάσειη μικρή μας αλλα προς το παρόν είναι φυσιολογικότατη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Αααα τελεια εγώ γεννήθηκα 2980 και είμαι 1,70 και κανονική άρα η Μπέμπα μ κάπου εκεί θα βγει να σε ρωτήσω εσυ που έχεις μια εμπειρία παραπάνω η δικιά μ τώρα π είναι στην 28η εβδομάδα είναι 1050 και 36εκ μου ειπαι η γιατρός φυσιολογικά για την εβδομάδα που είμαι ,εσυ τι λες;;;

Συγκρινοντας παντα με τις εξετάσεις της κορης μου θεωρω πως ειναι νορμαλ! Αν φανταστεις οτι η μικρη μου ηταν 1680 γραμ 29 και 6 γιγαντάκι είχα εγω! Αλλα οπως είπα όλα ειναι σχετικά! Και αυτοί δεν μπρουν να τα υπολογίσουν με απόλυτη ακρίβεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Efi30 είπε:

Η γιατρός μου λέει ότι εξαρταται από τη δομή μας και από το πόσα κιλλα γεννηθήκαμε και εμείς εννοείτε και το κληρονομικό στη μέση! Εγω ας πούμε είμαι κακονική και ψηλή! Αδύνατη μεν αλλά όχι μικροκαμωμένη άρα μου λέει εσυ και 4 κιλά να το κάνεις εύκολα θα βγει! Η νυφη μου που ειναι κοντουλα αδυνατούλα και εκανε 3600 το παιδί ζορίστηκε πολύ και την έκοψε και γενικα ταλαιπωρήθηκε αρκετά! Καλά να είναι και αυτά κ εμείς και θα τα καταφέρουμε! Να μεινουν εκει μέσα δεν θα μείνουν άρα μην σε αγχώνει αυτό! 😁😁😁

Εγώ είμαι 1.70 κ αδύνατη..μέχρι πόσα κιλά λές να "αντέχω"; 😆 Ρώτησα τη μαμά μου πάντως σήμερα, είναι 1.73 αδύνατη κ με γέννησε 3650 κ την έκοψαν μου είπε..😓 ενώ στην αδερφή μου που γεννήθηκε 3000 δεν σκίστηκε ούτε τπτ..

Καλά αυτό ισχύει, πρέπει να το πάρουμε απόφαση ότι κάπως θα βγουν..είτε εύκολα είτε δύσκολα κ να ελπίζουμε για το καλύτερο😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

Είχα ακούσει κι εγώ ότι κάπως έτσι πάει αλλά η μάνα μου που είχε γεννηθεί φυσιολογικά γύρω στα 3300 τα παιδιά της γεννήθηκαν απο 3800 μέχρι 4600! Ελπίζω η δική μου να βγεί νορμάλ 😂. Και η κολλητή μου που είναι μικροκαμωμένη και κοντούλα έκανε τον γιο την 3500 και ζορίστηκε απίστευτα πολύ, γέννησε και σε δημόσιο, καταλαβαίνεις!

Εγώ γεννήθηκα 3800 και η δομή μου δεν είναι μικροκαμωμένη οπότε έχω ένα άγχος και ανυπομονώ να πάω την Πέμπτη να δω που έχει φτάσειη μικρή μας αλλα προς το παρόν είναι φυσιολογικότατη!

4600;;; ουαου ηρωιδα η μαμα!! 

Παίζει βέβαια και το κληρονομικό, πως είναι και ο μπαμπας ψηλος , κοντος, μικροσωμος!

Και η νυφη μου ειναι κοντουλα αδυνατουλα αλλά ο αδερφος μου είναι 1.90 100 κιλά, άρα ο μπεμπης μας πήρε από αυτόν από οτι φαινεται και την ζόρισε πολυ!

Εμένα φαίνεται αρκετα μεγάλος προς το παρόν και έχω και εγω αγχος για το επόμενο ραντεβού να σου πω που ειναι 9 ιουλίου 😓😓😓

Φαντάσου ότι την ώρα που γεννούσα μου ψηλαφιζε η μαια την κοιλιά και μου έλεγε ααα έχεις μεγαλο μωρο 3800-4000 την υπολογίζω! Σοκ εγω! Κσι τελικά βγήκε 3340! Απλα ηταν ψηλη και τους μπερδεψε όλους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Εγώ είμαι 1.70 κ αδύνατη..μέχρι πόσα κιλά λές να "αντέχω"; 😆 Ρώτησα τη μαμά μου πάντως σήμερα, είναι 1.73 αδύνατη κ με γέννησε 3650 κ την έκοψαν μου είπε..😓 ενώ στην αδερφή μου που γεννήθηκε 3000 δεν σκίστηκε ούτε τπτ..

Καλά αυτό ισχύει, πρέπει να το πάρουμε απόφαση ότι κάπως θα βγουν..είτε εύκολα είτε δύσκολα κ να ελπίζουμε για το καλύτερο😅

Τι γίνεται όλες στο 1.70 είμαστε; και εγώ 1.71 είμαι και αδύνατη-κανονικη θα έλεγα και η γιατρος μου μου λέε εσυ θα κάνεις μεγάλα παιδιά! Καμία ελπίζα δηλαδη! 😓😓😓

Πάντως εγω 3340 που την έκανα ουτε με έκοψε ούτε με εραψε τίποτα δεν έπαθα! Βέβαια μετά που φεύγει η επισκληρίδιος είναι λίγο ζόρικα! Εγώ σαραντησα για να ξανακατσω κανονικα! 😮😮 όλα ομως περνανε μην αγχώνεστε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Πάντως σε αυτό που λες για το ράψιμο από κάτω είναι το νονό π με αγχώνει κ το φοβάμαι λίγο η αδερφή μ που στο δεύτερο σκίστηκε δεν την κόψανε ειπαι ότι δεν κατάλαβαινεις τίποτα ούτε κ όταν σε ράβουν γιατί είσαι τόσο μουδιασμένη από κάτω από την γεννά που δεν αυτήν την ώρα δεν το νιώθεις μετά όπως έχεις ένα τσούξιμο όταν πας τουαλέτα και όταν κάθεσαι,γιαυτο κ εγώ αγόρασα κάτι κομπρέσες για εκεί κάτω που μ είπαν ότι είναι θαυματουργές και σε ανακουφίζουν 🙈🙈🙈🙈

να σε ρωτήσω το λικνακι σας ήρθε;;;;

εμεις περιμένουμε στις 15/7 το δικό μας καρότσι και ανυπομονώ....

Μακάρι..δεν το ήξερα αυτό για τις κομπρέσες..θα πάρω κι εγώ καλού κακού!! Η αδερφή μου μου έλεγε ότι παρόλο που δεν ένιωθε τπτ με την επισκληρίδιο, άκουγε το "χρατς χρατς" όταν την έκοβαν κ ήταν πολύ ανατριχιαστικό..😰 Ας κάνουμε υπομονή τώρα, τι να κάνουμε...🤞😄

Όχι δε μας ήρθε..από την προηγούμενη εβδομάδα μου έστειλαν εμαιλ ότι το status είναι ”complete”, και περίμενα ότι θα το στείλουν μες τη βδομαδα, αλλά ακόμη τ ίδιο είναι..είναι φυσιολογικό; Εσάς σας ήρθε;

Άντε μια χαρά, θα το χετε κ στην ώρα σας..Ανυπομονώ κ εγώ να πάρουμε καρότσι!! 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Κορίτσιααααα σήμερα είχε η Μπέμπα μ για πρώτη φορά λόξιγγα  και ήταν πολύ αστείο🤣🤣🤣🤣

Άντεεε θα τρελαθώω 😍😍😍 ολόκληρα ανθρωπάκια είναι εκεί μέσα 😍😍🥰 πώς το κατάλαβες ότι είχε λόξυγγα;; Γιατί εμένα καμιά φορά κάνει κάτι γρήγορα αλλά δε ξέρω πόση ώρα κρατάει ο λόξυγγας κ πώς το καταλαβαίνεις ότι έχει 😆😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!!!

Σας γράφω τα πράγματα που μου έχουν πει να έχω μαζί μου το μαιευτήριο να έχετε μία ιδέα (φυσικά κάθε μαιευτήριο ζητάει άλλα πράγματα). @Princess28

  • 4-6 Ζιπουνάκια
  • 4-6 Φορμάκια
  • 4 Βαμβακερές πάνες
  • 4-6 Σαλιάρες
  • 1 Κουβερτάκι εποχής
  • Κατωσέντονο - Πανωσέντονο
  • 1 Πετσέτα ή μπουρνούζι
  • 1 Σκουφάκι
  • Νεσεσέρ με 1 χτένα και βούρτσα, 1 σφουγγάρι, σαμπουάν και 1 κρέμα για ερεθισμούς

 

Τέλεια!! Τόσα πολλά χρειάζονται για το μωρό ε;; Θα ρωτήσω βέβαια κ τι παρέχει το μαιευτήριο.. για εμάς σου είπαν τι θα χρειαστούμε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Efi30 είπε:

Συγκρινοντας παντα με τις εξετάσεις της κορης μου θεωρω πως ειναι νορμαλ! Αν φανταστεις οτι η μικρη μου ηταν 1680 γραμ 29 και 6 γιγαντάκι είχα εγω! Αλλα οπως είπα όλα ειναι σχετικά! Και αυτοί δεν μπρουν να τα υπολογίσουν με απόλυτη ακρίβεια!

Επίσης έχω ακούσει ότι το κάθε μωρό παίρνει διαφορετικά το βάρος!! Πχ εσένα ήταν στην 30η 1680 κ μετά τις επόμενες εβδομάδες πήρε πιο λίγα κ γεννήθηκε κανονικό..άλλο μπορεί να είναι στην 30η 1400 ή 1500 πχ κ να πάρει μετά όλο το βάρος!! Το κάθε μωρό αναπτύσσεται διαφορετικά!! Πάντως αφού εμένα στην 29η ήταν 1363γρ κ παίρνουν κάπου 230 γραμμάρια την εβδομάδα τώρα, στην 30η θα είναι 1600 πάνω κάτω άρα τα ίδια..οπότε ελπίζω να βγει κ μένα μέχρι 3300 μετά, δε νομίζω να αντέξω παραπάνω..🙏😆 αλλά φοβάμαι ότι μπορεί να πάει παραπάνω

Επίσης ναι κ ο υπέρηχος έχει αποκλίσεις έχω ακούσει..δε ξέρω βέβαια αν εννοούν τώρα ή στο τέλος ότι έχει αποκλίσεις αλλά στο περίπου είναι κ αυτά 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Επίσης έχω ακούσει ότι το κάθε μωρό παίρνει διαφορετικά το βάρος!! Πχ εσένα ήταν στην 30η 1680 κ μετά τις επόμενες εβδομάδες πήρε πιο λίγα κ γεννήθηκε κανονικό..άλλο μπορεί να είναι στην 30η 1400 ή 1500 πχ κ να πάρει μετά όλο το βάρος!! Το κάθε μωρό αναπτύσσεται διαφορετικά!! Πάντως αφού εμένα στην 29η ήταν 1363γρ κ παίρνουν κάπου 230 γραμμάρια την εβδομάδα τώρα, στην 30η θα είναι 1600 πάνω κάτω άρα τα ίδια..οπότε ελπίζω να βγει κ μένα μέχρι 3300 μετά, δε νομίζω να αντέξω παραπάνω..🙏😆 αλλά φοβάμαι ότι μπορεί να πάει παραπάνω

Επίσης ναι κ ο υπέρηχος έχει αποκλίσεις έχω ακούσει..δε ξέρω βέβαια αν εννοούν τώρα ή στο τέλος ότι έχει αποκλίσεις αλλά στο περίπου είναι κ αυτά 😄

Πραγματικά όλα είναι σχετικα! Το βάρος βγαινει απο μετρησεις των οστων και την περιμετρο του κεφαλιου ή καπως ετσι! Εμένα ειχε μακρια ποδια και μεγάλο κεφάλι και εβγαινε μεγάλο παιδί! Τελικά οταν γεννήθηε ήταν ψηλολυγνη με ποδαρακια σαν καλαμακια ουτε διπλες ουτε τίποτα! Αφου την φωναζα ακριδάκι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σήμερα είναι η γιορτη του πατέρα! Να χαιρόμαστε τους μπαμπαδες μας και τους μελλοντικους μπαμπαδες των παιδιων μας! ❤💙💙💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Τέλεια!! Τόσα πολλά χρειάζονται για το μωρό ε;; Θα ρωτήσω βέβαια κ τι παρέχει το μαιευτήριο.. για εμάς σου είπαν τι θα χρειαστούμε;

Στο μητερα τότε μου είχαν πει ότι για το μωρο θα χρειαστω μόνο το πιο ωραιο φορμάκι εξόδου για τη μαμα δεν θυμαμαι πρεπει να τα ξαναρωτησω!! 

Α και χτενα για τα μαλλιά γιατι αυτές δεν τα χτενίζουν ( δεν εχω ιδεα γιατι)!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και καλή Κυριακή να έχουμε! 

στις On 15/6/2020 at 8:52 ΠΜ, ο/η Princess28 είπε:

Ναι πάρα πολύ..εκείνη την ώρα που έβλεπα τι γίνεται νόμιζα ότι θα πεθάνω..ευτυχώς όλα καλά ❤️ Ναι τώρα έχω όλο σκέψεις κ εικόνες στο μυαλό μ όπως τ λες..προσπαθώ να ηρεμήσω κ να ξεχαστώ..ευτυχώς έχω τον άντρα μου δίπλα μου κ νιώθω καλύτερα όλη μέρα αλλιώς δε θα μπορούσα ούτε να κοιμηθώ το βράδυ.. θα το ξαναπώ να προσέχετε πολύ κορίτσια..κ για σας κ για τα μωράκια σας κ για την οικογένειά σας ❤️❤️

Πως είσαι κορίτσι μου; Έχεις ηρεμήσει;

στις On 15/6/2020 at 9:02 ΠΜ, ο/η Princess28 είπε:

Ήρθε τελικά το καρότσι σας; Ευτυχώς το παραγγείλατε εγκαίρως οπότε όσο καιρό και να κάνει θα το έχετε στην ώρα σας χωρίς άγχος!

Χαχαχα ε ναι!! Ελπίζω να κάνουν καμιά καλή προσφορά στις εκπτώσεις!! Ή κ νωρίτερα μήπως το πάρουμε από πριν μην τ πάρουμε τελευταία στιγμή..

Εμάς μας δυσκόλεψε ότι πέσαμε μέσα στην καραντίνα γιατί παντρευτήκαμε κ στην καραντίνα, οπότε όταν πήγαμε στο ΙΚΑ μας είπαν ότι δε δέχονται από κοντά κ πρέπει να το κάνουμε ηλεκτρονικά..κ καταλαβαίνεις τι γίνεται όταν στέλνεις μαιλ ή παίρνεις τηλ σε αυτές τις υπηρεσίες..δε μας απάνταγε κανείς, δε βρίσκαμε άκρη..έπρεπε να βρούμε μόνοι μας πού να στείλουμε, τα στείλαμε όλα τα χαρτιά κ πάλι δεν απαντούσαν κλπ..ευτυχώς μετά από 3 μήνες κ δικιά μου πίεση στα μαιλ κ στα τηλ που τους έλεγα ότι είμαι έγκυος κ είναι λίγο επείγον (γιατί λέω θα γεννήσω στο τέλος κ θα μαι ανασφάλιστη δε γίνεται) μου έστειλαν τώρα ότι με ασφάλισαν..

Έτσι κ εγώ σκέφτομαι! Φυσιολογικά εκτός αν για κάποιο λόγο χρειαστεί καισαρική..όμως δεν το έχω συζητήσει με το γιατρό μου να δω την άποψή του σχετικά με φυσιολογικό, πρόκληση κλπ. Κ σε ιδιωτικό αν δε θες επισκληρίδιο δεν κάνεις νομίζω..έτσι δεν είναι ή κάνω λάθος; Πάντως κ εγώ θέλω σίγουρα! Οι πόνοι της γέννας ίσως αντέχονται αλλά αυτό το κόψιμο-ράψιμο δε θα το αντέξω 😆 Αθήνα μένεις εσύ ή εκτός; 

Θεσσαλονίκη μενω! Ναι αν δες θες στον φυσιολογικό να κάνεις επισκληριδιο το ζητάς και δεν κάνεις ούτε στο ιδιωτικό. Δεν ειναι υποχρεωτικη.

Ήταν2,5 μήνες κλειστό το εργοστάσιο της peg perego. Χθες επιτέλους έφθασε Θεσσαλονίκη αλλά η μεταφορική δεν κάνει παραδόσεις Σάββατο οπότε αύριο μεθαύριο θα πάει στο κατάστημα. Με έχει πιάσει μια ανυπομονησία τις τελευταίες μέρες με το καρότσι άλλο πράγμα.... Έχουμε ακόμη καιρό αλλά με έπιασε τώρα και θέλω να το παραλάβω! 

3 μήνες για να σου κάνουν τα χαρτιά;;; Χαρά στην υπομονή σου! Τουλάχιστον τώρα ξεμπερδεψες! 

στις On 15/6/2020 at 9:15 ΠΜ, ο/η Princess28 είπε:

Χαχαχα ε μα.... Καλή τιμή έχει το δικό σας μαιευτήριο! Πάλι καλά.. Ωραίο αυτό με το δίκλινο, ελπίζω να το κάνουν κ σε μας.. μια φίλη μου που γέννησε τώρα πριν 20 μέρες κ πλήρωσε 3κλινο, την έβαλαν μόνη της φαντάσου ούτε καν με 2ο άτομο μαζί..απλά η βλακεία είναι ότι δε δέχονται επισκέψεις..ελπίζω να αλλάξει αυτό σε μας, γιατί θέλω να’ρθει κόσμος στο μαιευτήριο. Έχεις ακούσει αν θα χαλαρώσουν καθόλου τα μέτρα στα μαιευτήρια;

Έκλεισα ραντεβού με την ενδοκρινολόγο αύριο..μετά από αυτό που πέρασα, κ εγώ πιστεύω πλέον ότι όλα τα άλλα διορθώνονται..θα πάω αύριο κ ό,τι μου πει θα κάνω..! 

Άντε μωρέ μεγαλώνει το αγοράκι σου για δεες..πότε ήταν ένα χιλιοστό χωρίς βάρος κ πότε φτάνουν το ένα κιλό κοντά κ είναι ολόκληρα ανθρωπάκια φαντάσου 😍🥰

Εγώ έχω αύριο ενδοκρινολόγο κ μεθαύριο στις 17 γυναικολόγο να πάω να δω το μωράκι μου!! Πήγα κ την προηγούμενη εβδομάδα έκτακτα με αυτό που έγινε, είχε τα χεράκια κ τα ποδαράκια στο πρόσωπο χαχα, αλλά τώρα θα πάω να τ δούμε κ λεπτομερώς..❤️

Πήγες σήμερα για την καμπύλη εσύ;;

Εε φάε κ αυτή τη βάφλα αφού τη λιγουρεύεσαι σιγά..🤣 εγώ δε μπορώ να κρατηθώ όταν θέλω να φάω κάτι 😇

 

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει προς το παρών κάτι με τις επισκέψεις αλλά να σου πω την αλήθεια δεν το βλέπω, προσωπική εκτίμηση και μόνο. Αθήνα θα γεννήσεις εσύ; Λογικά όλα τα μαιευτήρια το κάνουν αυτό με τα δωμάτια για να υπάρχουν αποστάσεις. Αλλά νομίζω δεν θα ήθελα μονοκλινο αν δεν επιτρέπονται τα επισκεπτήρια γιατί δεν θα περνάει η ώρα μόνη μου. 

Ανθρωπάκι πλέον που το νιώθω κάθε μέρα! Απίστευτο είναι! 

Εκανα την καμπύλη, την 2ωρη και γω, πολύ καλά τα αποτελέσματα οπότε τσακισα και την βάφλα μου! Ενθουσιάστηκα με τόση σοκολάτα!!! Μου έδωσαν για την καμπύλη ένα σφραγισμένο μπουκαλάκι με γεύση πορτοκάλι και όχι τη σκόνη. Το πλήρωσα 5 ευρώ παραπάνω αλλά ήταν πολύ ωραίο τελικά!

στις On 15/6/2020 at 9:22 ΜΜ, ο/η Princess28 είπε:

Οπότε σε 2 μήνες ακριβώς σήμερα μπαίνεις στο μήνα σου ε;; Εγώ 2 Σεπτέμβρη κλείνω 40 εβδομάδες για να δούμε θα βγει Αύγουστο ή Σεπτέμβρη ο μικρούλης;; 😅 Διακοπές είχα υπολογίσει να πάω Ιούλιο πάντως που θα είμαι στον 8ο ακόμα, αν έχουμε λεφτά κ είμαστε καλά πρώτα ο Θεός..ο άντρας μου βέβαια έλεγε να πάμε κάπου με αμάξι για να μαστε σίγουροι μη γίνει τπτ κ χρειαστεί να γυρίσουμε, αλλά εγώ θέλω νησί κ σκέφτομαι αν είμαι στον 8ο πόσο πρόωρα μπορεί να γεννήσω πχ..ρώτησα κ τη μαία αν μπορώ να πάω Ιούλιο κ μου είπε αν είναι όλα καλά μπορώ θα μου πουν αυτοί! Εσύ θα πας διακοπές; Μένεις και Γερμανία εσύ βέβαια οπότε εδώ δύσκολο να ρθεις..

Σε άφησε ο γιατρός σου για νησάκι ε; Εμένα μόνο σε μεγάλο νησί με άφησε για να υπάρχει νοσοκομείο αν κάτι γίνει και γενικώς οπουδήποτε απέχει νοσοκομείο 2 ώρες με άμεση πρόσβαση. Δεν το είχαμε στο πλάνο βέβαια φέτος γιατί ο άντρας μου θα δουλεύει όλο το καλοκαίρι Χαλκιδική οπότε και γω θα πηγαίνω εκεί. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Τέλεια!! Τόσα πολλά χρειάζονται για το μωρό ε;; Θα ρωτήσω βέβαια κ τι παρέχει το μαιευτήριο.. για εμάς σου είπαν τι θα χρειαστούμε;

Ναι εκει που θα γεννησω τοσα θελουν για το μωρο αν και ξερω οτι στο Μητερα πχ. θελεις ελαχιστα πραγματα για το μωρο γιατι στα παρεχουν σχεδον ολα! Θα σας γραψω και τα πραγματα που γραφει οτι χρειαζομαστε εμεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Efi30 είπε:

Στο μητερα τότε μου είχαν πει ότι για το μωρο θα χρειαστω μόνο το πιο ωραιο φορμάκι εξόδου για τη μαμα δεν θυμαμαι πρεπει να τα ξαναρωτησω!! 

Α και χτενα για τα μαλλιά γιατι αυτές δεν τα χτενίζουν ( δεν εχω ιδεα γιατι)!

Ναι στο Μητερα χρειαζεσαι ελαχιστα πραγματα του μωρου! γι αυτο ειναι και πιο ακριβο απο το Ασκληπιείο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Efi30 είπε:

4600;;; ουαου ηρωιδα η μαμα!! 

Παίζει βέβαια και το κληρονομικό, πως είναι και ο μπαμπας ψηλος , κοντος, μικροσωμος!

Και η νυφη μου ειναι κοντουλα αδυνατουλα αλλά ο αδερφος μου είναι 1.90 100 κιλά, άρα ο μπεμπης μας πήρε από αυτόν από οτι φαινεται και την ζόρισε πολυ!

Εμένα φαίνεται αρκετα μεγάλος προς το παρόν και έχω και εγω αγχος για το επόμενο ραντεβού να σου πω που ειναι 9 ιουλίου 😓😓😓

Φαντάσου ότι την ώρα που γεννούσα μου ψηλαφιζε η μαια την κοιλιά και μου έλεγε ααα έχεις μεγαλο μωρο 3800-4000 την υπολογίζω! Σοκ εγω! Κσι τελικά βγήκε 3340! Απλα ηταν ψηλη και τους μπερδεψε όλους!

Ναι ο αδερφος μου ηταν 4600 και τον γεννησε φυσιολογικα με επισκληριδιο αλλα ο γιατρος δεν της ειχε πει οτι ηταν τεραστιο μωρο για να μην την πανικοβαλει!

Το ξερω οτι παιζει το κληρονομικό αλλα και ο πατερας μου δεν ειναι κανενα τερας, ειναι 1.77 και φυσιολογικος στο βαρος κ η μανα μου 1.60 ειναι 🤣🤣🤣

Και ο αντρας μου το ιδιο 1.77 κανονικο βαρος, εγω ειμαι 1.66 λιγο τσουπωτη αλλα γενικα εχω βαρυ σκελετο και οργανα οπως μου εχουν πει γιατροι, δεν ξερω τωρα τι σημαινει αυτο! 

Μια χαρα βγηκε η μπεμπα σου! Μακαρι και ο γιος σου να βγει οσο βάρος μπορείς να αντέξεις ώστε να μην ταλαιπωρηθεις! 

Αντε να παμε να δουμε την αναπτυξη τους 🤗🤗🤗 Εμενα την προηγουμενη φορα που πηγα που ημουν 23εβδ κ 6ημ. η μπεμπα ηταν 550γρ φυσιολογική μου ειπε η γιατρος! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Efi30 είπε:

Τι γίνεται όλες στο 1.70 είμαστε; και εγώ 1.71 είμαι και αδύνατη-κανονικη θα έλεγα και η γιατρος μου μου λέε εσυ θα κάνεις μεγάλα παιδιά! Καμία ελπίζα δηλαδη! 😓😓😓

Πάντως εγω 3340 που την έκανα ουτε με έκοψε ούτε με εραψε τίποτα δεν έπαθα! Βέβαια μετά που φεύγει η επισκληρίδιος είναι λίγο ζόρικα! Εγώ σαραντησα για να ξανακατσω κανονικα! 😮😮 όλα ομως περνανε μην αγχώνεστε!!

Χαχα ναι κ εγώ 1.70-1.71 κάπου εκεί! Όλες κοντά κοντά 😅 Πωπω..για να δούμε τώρα θα τη γλιτώσεις ή θα σου βγει μεγάλο! 😅 νταξει κ τα μεγάλα παιδιά για τα ίδια καλό είναι, για μας είναι δύσκολο στη γέννα μόνο!! Υγιή να’ναι τα μικράκια και μη παραπονιόμαστε!

Πωπω αλήθεια;; Πονάει ε; Αχ ρε γαμώτο τη φοβάμαι τόσο πολύ τη γέννα..ας μείνω για πάντα έγκυος πιο ωραία είναι 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/6/2020 at 6:45 ΜΜ, ο/η Dimitra91 είπε:

Εμένα με προβληματίζει το θέμα του μαιευτηρίου από την άποψη ότι τώρα όσες έχουν γεννήσει δεν άφησαν κανέναν να είναι στον χώρο, ούτε καν τον μπαμπα! Και γενικά μπορεί να πηγαίνει μόνο ένα άτομο! Και αυτό λόγο κορωνοϊού! Αν έχουμε 2ο κύμα κατά τον Σεπτέμβριο (όπως έχουν πει) θα γίνεται χαμός....

Και μία άσχετη ερώτηση (επειδή είμαι λίγο freak με την οργάνωση) θέλω να έχω έτοιμη τη βαλίτσα από τον 7ο (που μπαίνω στις 25.6), εσείς θα πάρετε βαλίτσα-βαλίτσα ή τις τσάντες μαιευτηρίου που κυκλοφορούν;

Εγώ θα πάρω κανονική βαλίτσα. Οι τσάντες μαιευτηρίου τι είναι; Δεν το έχω ξανακουσει. Νομίζω είναι πολλές οι μέρες να τα αφήσεις μέσα στη τσάντα χωρίς να αερίζονται. Ειδικά αν πάρεις και όλο τον 9ο μήνα θα είναι τρεις μήνες κλεισμένα. Κάπου διάβασα από άλλη κοπέλα και μου άρεσε το εξής: πλυμένα και σιδερωμενα όλα τα πράγματα του μαιευτηρίου μαζί σε ένα ξεχωριστό συρτάρι μόνα τους, σκεπασμένα με ένα σεντονακι. Έτσι δεν σκονιζονται και μπορείς να ανοίγεις το συρτάρι να αερίζονται και μόλις μπεις στον μήνα να τα βάλεις στη βαλίτσα. Αλλά και νωρίτερα να γεννήσεις έχει την βαλίτσα δίπλα και τα βάζεις όλα μέσα σε 5-10 λεπτά. Αυτό λέω να κάνω εγώ!

Κορίτσια πάω για καφέ! Τα υπόλοιπα θα τα δω μετά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η whatever είπε:

Εγώ θα πάρω κανονική βαλίτσα. Οι τσάντες μαιευτηρίου τι είναι; Δεν το έχω ξανακουσει. Νομίζω είναι πολλές οι μέρες να τα αφήσεις μέσα στη τσάντα χωρίς να αερίζονται. Ειδικά αν πάρεις και όλο τον 9ο μήνα θα είναι τρεις μήνες κλεισμένα. Κάπου διάβασα από άλλη κοπέλα και μου άρεσε το εξής: πλυμένα και σιδερωμενα όλα τα πράγματα του μαιευτηρίου μαζί σε ένα ξεχωριστό συρτάρι μόνα τους, σκεπασμένα με ένα σεντονακι. Έτσι δεν σκονιζονται και μπορείς να ανοίγεις το συρτάρι να αερίζονται και μόλις μπεις στον μήνα να τα βάλεις στη βαλίτσα. Αλλά και νωρίτερα να γεννήσεις έχει την βαλίτσα δίπλα και τα βάζεις όλα μέσα σε 5-10 λεπτά. Αυτό λέω να κάνω εγώ!

Κορίτσια πάω για καφέ! Τα υπόλοιπα θα τα δω μετά!

Ναι ναι υπαρχει τσαντα μαιευτηριου ειναι κατι σαν σακβουαγιαζ φαντασου.... Ναι αυτο εννοω να τα πλενω να τα σιδερωνω και να τα βαλω σε ενα μερος που να μην σκονιζονται αλλα να ειναι ολα μαζεμενα και ετοιμα! 

Καλα να περασεις 😊😊😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Efi30 είπε:

4600;;; ουαου ηρωιδα η μαμα!! 

Παίζει βέβαια και το κληρονομικό, πως είναι και ο μπαμπας ψηλος , κοντος, μικροσωμος!

Και η νυφη μου ειναι κοντουλα αδυνατουλα αλλά ο αδερφος μου είναι 1.90 100 κιλά, άρα ο μπεμπης μας πήρε από αυτόν από οτι φαινεται και την ζόρισε πολυ!

Εμένα φαίνεται αρκετα μεγάλος προς το παρόν και έχω και εγω αγχος για το επόμενο ραντεβού να σου πω που ειναι 9 ιουλίου 😓😓😓

Φαντάσου ότι την ώρα που γεννούσα μου ψηλαφιζε η μαια την κοιλιά και μου έλεγε ααα έχεις μεγαλο μωρο 3800-4000 την υπολογίζω! Σοκ εγω! Κσι τελικά βγήκε 3340! Απλα ηταν ψηλη και τους μπερδεψε όλους!

Πόσα εκατοστά βγήκε;; Γιατι εμένα στη μέτρηση που πήγα τώρα έλεγε ότι είναι 46.5 εκατοστά κ 1363 γραμμάρια..κ μου φαίνεται πολύ το ύψος γιατί στις μετρήσεις που βλέπω για την 29 εβδομάδα λέει κάπου 38-41εκ ότι είναι κ μ φαίνεται μεγάλη διαφορά..δε με αγχώνει βέβαια πολύ,όπως το βάρος, αλλά της φίλης μου τώρα που γεννήθηκε ήταν 49.5εκ, αν είναι ήδη 46.5εκ ο μπέμπης μας πόσο θα πάει μετά; Εκτός αν τα πήρε τώρα όλα μαζί 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Efi30 είπε:

Πραγματικά όλα είναι σχετικα! Το βάρος βγαινει απο μετρησεις των οστων και την περιμετρο του κεφαλιου ή καπως ετσι! Εμένα ειχε μακρια ποδια και μεγάλο κεφάλι και εβγαινε μεγάλο παιδί! Τελικά οταν γεννήθηε ήταν ψηλολυγνη με ποδαρακια σαν καλαμακια ουτε διπλες ουτε τίποτα! Αφου την φωναζα ακριδάκι!

Ναι κι εμάς από τις μετρήσεις το είδε κ μας τ εξήγησε κι όλας..έχει μακριά πόδια κ κεφάλι, και λεπτή κοιλιά..μάλλον γι’αυτό μας είπε ότι είναι ψηλό κ αδύνατο..

Χαχαχα αχ το γλυκούλι σου 😍 πρέπει να ήταν γλύκα!!! 😍🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Efi30 είπε:

Κορίτσια σήμερα είναι η γιορτη του πατέρα! Να χαιρόμαστε τους μπαμπαδες μας και τους μελλοντικους μπαμπαδες των παιδιων μας! ❤💙💙💙

Αχ ναι!! ❤️❤️❤️ Τους κάνατε κανένα δώρο κορίτσια;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Πόσα εκατοστά βγήκε;; Γιατι εμένα στη μέτρηση που πήγα τώρα έλεγε ότι είναι 46.5 εκατοστά κ 1363 γραμμάρια..κ μου φαίνεται πολύ το ύψος γιατί στις μετρήσεις που βλέπω για την 29 εβδομάδα λέει κάπου 38-41εκ ότι είναι κ μ φαίνεται μεγάλη διαφορά..δε με αγχώνει βέβαια πολύ,όπως το βάρος, αλλά της φίλης μου τώρα που γεννήθηκε ήταν 49.5εκ, αν είναι ήδη 46.5εκ ο μπέμπης μας πόσο θα πάει μετά; Εκτός αν τα πήρε τώρα όλα μαζί 😂

Καλε θεοψηλος ειναι ο μπεμπης σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Dimitra91 είπε:

Ναι στο Μητερα χρειαζεσαι ελαχιστα πραγματα του μωρου! γι αυτο ειναι και πιο ακριβο απο το Ασκληπιείο!

Μωρε πανάκριβα είναι αλλα τι να κάνεις; για τα παιδακια μας θα τα βρουμε! Και για εμας βεβαια! Εσυ που εισαι και απο εδω με καταλαβαινεις! Βενιζελειο κσι παγνη εγω προσωπικα ουτε απεξω δεν θα ηθελα να περασω! Για μενα παντα μιλώντας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Ναι κι εμάς από τις μετρήσεις το είδε κ μας τ εξήγησε κι όλας..έχει μακριά πόδια κ κεφάλι, και λεπτή κοιλιά..μάλλον γι’αυτό μας είπε ότι είναι ψηλό κ αδύνατο..

Χαχαχα αχ το γλυκούλι σου 😍 πρέπει να ήταν γλύκα!!! 😍🥰

Έρωτας μεγαλος μην το συζητας! Βλεπω φωτο παλιες και δεν το θυμαμαι ποσο μικρουλι ηταν , στη χουφτα μας την κρατουσαμε! Φαντασου τα πιο μικρουλια πως ειναι! Ξεχωριζα τωρα και τα ρουχαλακια της οποια ειναι ουδετερα τα κρατησα για τον μπεμπη και τα υπολοιπα τα εδωσε σε μια φιλη μου που γενναει σεπτεμβριο κσι αυτη κοριτσακι και ειναι τοσο μικρουλια που δεν το πιστευω!! 52cm βγηκε εμενα...οντως πολυ ψηλος φαινεται ο δικος σου! Γερα να ειναι ολα τα παιδακια μας!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...