Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μανουλες Σεπτεμβρίου 2020


Recommended Posts

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Tina92 είπε:

Δεν υπάρχει θέμα να ταξιδέψεις γενικά αυτό το ξέρω αλλά εγώ στην 8η εβδομάδα είχα την αιμορραγία το αιμάτωμα και φοβήθηκα όποτε ειπα να μην το ρισκάρω 

Αχ ναι καταλαβαίνω! Τότε λογικό κι εγώ θα φοβόμουν!! Δεν πειράζει θα έρθετε Νοέμβριο κατευθείαν 3 😄😄🥰 Οι γονείς σας θα έρθουν για τη γέννα ή θα δουν τ εγγόνι κατευθείαν τότε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Αχ ναι καταλαβαίνω! Τότε λογικό κι εγώ θα φοβόμουν!! Δεν πειράζει θα έρθετε Νοέμβριο κατευθείαν 3 😄😄🥰 Οι γονείς σας θα έρθουν για τη γέννα ή θα δουν τ εγγόνι κατευθείαν τότε;

Η μαμά μ θα έρθει με τον μπαμπά μ κ για βοήθεια κ για να δουν την Μπέμπα τον Αύγουστο κ θα κάτσουν μέχρι τον Νοέμβριο κ θα γυρίσουμε  όλοι μαζί, έχω βέβαια τα αδέρφια μ εδώ που μένουν κ αυτοί μόνιμα όποτε θα έρθουν να δουν και τους υπόλοιπους,τα πεθερικά μ θα μας δουν τον Νοέμβρη που θα κατέβουμε Αθήνα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Αυτό όπως τα λες!!!

Νόμιζα ότι την 3ωρη κάνουν πάντα οι έγκυες, κ βάσει όσων είχα διαβάσει...κ εμένα ήταν χαμηλό κάθε μήνα γύρω στο 75, αλλά την 3ωρη μου έδωσε..μάλλον ο κάθε γιατρός το κάνει αλλιώς!

Μπράβο!! Κ στον αιματοκρίτη μια χαρά είναι τα νούμερά σου! Σε τέτοιο μήνα να’χεις 34,5 αιματοκρίτη είναι τέλειο! Στις εγκύους να ξέρεις αλλάζουν τα όρια στον αιματοκρίτη είσαι μια χαρά. Μακάρι να είχα κ εγώ τόσο 😅 

Χαχαχα και είναι μια ανακούφιση να το νιώθεις δεν είναι; Τώρα σιγά σιγά θα το νιώθεις συνέχεια όλη μέρα ούτως ή άλλως, θα δεις! Σε μερικές εβδομάδες θα ηρεμήσει πάλι που θα μεγαλώσει 😄

Άντε την άλλη εβδομάδα είναι κ το ραντεβού στο γιατρό κοντεύεις ❤️❤️

Nαι μάλλον η δική μου το κάνει έτσι! Τι να πω! Ε σίγουρα θα με μαλώσει η γιατρός για τον αιματοκρίτη αλλά εντάξει (μου χει πει να πίνω 2 σίδηρα την ημέρα αλλά με τόσα που παίρνω δεν με φτάνει η μέρα οπότε πίνω 1), Τελοσπάντων να δούμε τώρα την 'άλλη εβδομάδα τι θα μας πει :D :D :D 

Όσον αφορά αυτά που σου είπε ο ενδοκρινολόγος σου,  υπομονή και θα τα καταφέρεις μια χαρά (ευκαιρία να κόψεις την ζάχαρη απο τον καφε ). Παντως η αλήθεια είναι ότι χωρίς καφέ κι εγώ δεν την παλέυω καθόλου.... τουλαχιστον με αφήνει και πίνω ένα την ημέρα!

Άχ τυχερή που θα το δεις αύριο!!!! Μια χαρα θα είναι είμαι σίγουρη :D :D 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα με προβληματίζει το θέμα του μαιευτηρίου από την άποψη ότι τώρα όσες έχουν γεννήσει δεν άφησαν κανέναν να είναι στον χώρο, ούτε καν τον μπαμπα! Και γενικά μπορεί να πηγαίνει μόνο ένα άτομο! Και αυτό λόγο κορωνοϊού! Αν έχουμε 2ο κύμα κατά τον Σεπτέμβριο (όπως έχουν πει) θα γίνεται χαμός....

Και μία άσχετη ερώτηση (επειδή είμαι λίγο freak με την οργάνωση) θέλω να έχω έτοιμη τη βαλίτσα από τον 7ο (που μπαίνω στις 25.6), εσείς θα πάρετε βαλίτσα-βαλίτσα ή τις τσάντες μαιευτηρίου που κυκλοφορούν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Dimitra91 είπε:

Nαι μάλλον η δική μου το κάνει έτσι! Τι να πω! Ε σίγουρα θα με μαλώσει η γιατρός για τον αιματοκρίτη αλλά εντάξει (μου χει πει να πίνω 2 σίδηρα την ημέρα αλλά με τόσα που παίρνω δεν με φτάνει η μέρα οπότε πίνω 1), Τελοσπάντων να δούμε τώρα την 'άλλη εβδομάδα τι θα μας πει :D :D :D

Όσον αφορά αυτά που σου είπε ο ενδοκρινολόγος σου,  υπομονή και θα τα καταφέρεις μια χαρά (ευκαιρία να κόψεις την ζάχαρη απο τον καφε ). Παντως η αλήθεια είναι ότι χωρίς καφέ κι εγώ δεν την παλέυω καθόλου.... τουλαχιστον με αφήνει και πίνω ένα την ημέρα!

Άχ τυχερή που θα το δεις αύριο!!!! Μια χαρα θα είναι είμαι σίγουρη :D :D

Χαχαχα μα κι εσύ αφού σου έχει πει 2 να τα παίρνεις!! 😅😅

Αυτό είπε κ ο άντρας μου, ευκαιρία να κόψω τη ζάχαρη απ’τον καφέ, κ ότι 2 μήνες έμειναν μόνο να κάνω υπομονή..ήδη μου την έλεγε που τον πίνω τόσο γλυκό..αλλά δε μπορώ εγώ ρε γαμώτο! Δε μου αρέσει σκέτος..ελπίζω να με αφήσει η ενδοκρινολόγος να βάζω στέβια αλλιώς μπορεί να γίνει τ θαύμα κ να αρχίσω να τ πίνω σκέτο (αν τ καταφέρω😅) ..θα δούμε..κι εγώ δεν αντέχω χωρίς εναν καφέ ρε γαμώτο!!

Αχ ναι, να σου πω την αλήθεια θέλω πολύ να πάω αύριο γιατί έχω ακόμη το άγχος από την προηγούμενη εβδομάδα..παρόλο που το νιώθω αλλά ξέρω γω..ελπίζω να το δω κ να είναι όλα καλά 💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Χαχαχα μα κι εσύ αφού σου έχει πει 2 να τα παίρνεις!! 😅😅

Αυτό είπε κ ο άντρας μου, ευκαιρία να κόψω τη ζάχαρη απ’τον καφέ, κ ότι 2 μήνες έμειναν μόνο να κάνω υπομονή..ήδη μου την έλεγε που τον πίνω τόσο γλυκό..αλλά δε μπορώ εγώ ρε γαμώτο! Δε μου αρέσει σκέτος..ελπίζω να με αφήσει η ενδοκρινολόγος να βάζω στέβια αλλιώς μπορεί να γίνει τ θαύμα κ να αρχίσω να τ πίνω σκέτο (αν τ καταφέρω😅) ..θα δούμε..κι εγώ δεν αντέχω χωρίς εναν καφέ ρε γαμώτο!!

Αχ ναι, να σου πω την αλήθεια θέλω πολύ να πάω αύριο γιατί έχω ακόμη το άγχος από την προηγούμενη εβδομάδα..παρόλο που το νιώθω αλλά ξέρω γω..ελπίζω να το δω κ να είναι όλα καλά 💗

Κι εγώ έπινα γλυκό, μετά από κάποια χρόνια έκανα διατροφή και τον έπινα μέτριο και αργότερα έβαλα ένα στοίχημα με τον άντρα μου ότι αν κόψω την ζάχαρη στον καφέ, θα μου αγόραζε κάποια παπούτσια που ήθελα τότε και ήταν ακριβά. Και κάπως έτσι έγινε! Στην αρχή ήταν αηδία αλλά με τον καιρό συνήθισα! Απλά στην αρχή τον έπινα πιο ελαφρύ!!!!

Βέβαια, τα παπούτσια δεν πάρθηκαν ποτέ χαχαχαχαχαχα

Όλα θα είναι τέλεια!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Dimitra91 είπε:

Εμένα με προβληματίζει το θέμα του μαιευτηρίου από την άποψη ότι τώρα όσες έχουν γεννήσει δεν άφησαν κανέναν να είναι στον χώρο, ούτε καν τον μπαμπα! Και γενικά μπορεί να πηγαίνει μόνο ένα άτομο! Και αυτό λόγο κορωνοϊού! Αν έχουμε 2ο κύμα κατά τον Σεπτέμβριο (όπως έχουν πει) θα γίνεται χαμός....

Και μία άσχετη ερώτηση (επειδή είμαι λίγο freak με την οργάνωση) θέλω να έχω έτοιμη τη βαλίτσα από τον 7ο (που μπαίνω στις 25.6), εσείς θα πάρετε βαλίτσα-βαλίτσα ή τις τσάντες μαιευτηρίου που κυκλοφορούν;

Κι εγώ τ σκέφτομαι αυτό για το μαιευτήριο!! Ελπίζω τέλη Αυγούστου που θα έχει περάσει όλο το καλοκαίρι να έχουν χαλαρώσει τα μέτρα..αλλά θα τα έχουν χαλαρώσει; Κ εμένα πολύ με προβληματίζει γιατί θέλω κ επισκέψεις κ φυσικά τον άντρα μου συνέχεια εκεί..και στη γέννα θέλω να είναι μέσα.. Σκέφτομαι να πάρω να ρωτήσω στο μαιευτήριο, ή να ρωτήσω αύριο το γιατρό..αλλά θα ισχύουν τα ίδια τώρα με 2 μήνες μετά; 

Βρε είναι πολύ νωρίς..κ όταν θα μπεις στον 7ο θα είσαι 6 μηνών έγκυος..γιατί να τ φτιάξεις τόσο νωρίς; Θα σκονιστούν τα ρούχα 3 μήνες στη βαλίτσα😅 Εγώ σκέφτομαι να την φτιάξω μετά τις 34-35 εβδομάδες ή κάπου εκεί..και να πάρω καμια βαλίτσα σακ βουαγιαζ απ’αυτές που έχω..δεν πιστεύω ότι αξίζει να αγοράσω ειδική τσάντα μαιευτηρίου τώρα..δεν το έχω ψάξει βέβαια ακόμα καθόλου..αν βρω κάτι που μου αρέσει ή για κάποιο λόγο βολεύει καλύτερα μετά θα το ξανασκεφτώ.. Αύριο μπαίνω 30η εβδομάδα μπορεί σιγά σιγά να αρχίσω να ψάχνω τι πρέπει να πάρουμε μαζί μας κλπ..γιατί θα πρέπει να αγοράσουμε κ κάποια πράγματα μάλλον..σιγά σιγά όμως..κ τη βαλίτσα να τη φτιάξω πιο μετά.. Εσύ τι σκέφτεσαι;; Έχεις βρει τίποτα καλό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Dimitra91 είπε:

Κι εγώ έπινα γλυκό, μετά από κάποια χρόνια έκανα διατροφή και τον έπινα μέτριο και αργότερα έβαλα ένα στοίχημα με τον άντρα μου ότι αν κόψω την ζάχαρη στον καφέ, θα μου αγόραζε κάποια παπούτσια που ήθελα τότε και ήταν ακριβά. Και κάπως έτσι έγινε! Στην αρχή ήταν αηδία αλλά με τον καιρό συνήθισα! Απλά στην αρχή τον έπινα πιο ελαφρύ!!!!

Βέβαια, τα παπούτσια δεν πάρθηκαν ποτέ χαχαχαχαχαχα

Όλα θα είναι τέλεια!!!!!!!!!!!!!

Χαχαχαχα τέλεια...έτσι μπορεί να το έκανα κι εγώ 😂😂😂

Όλοι έτσι μ λένε ότι το συνηθίζεις..κ η μαμά μου τ ίδιο μ έλεγε..για να δούμε 😅

Αχ μακάρι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Princess28 είπε:

Κι εγώ τ σκέφτομαι αυτό για το μαιευτήριο!! Ελπίζω τέλη Αυγούστου που θα έχει περάσει όλο το καλοκαίρι να έχουν χαλαρώσει τα μέτρα..αλλά θα τα έχουν χαλαρώσει; Κ εμένα πολύ με προβληματίζει γιατί θέλω κ επισκέψεις κ φυσικά τον άντρα μου συνέχεια εκεί..και στη γέννα θέλω να είναι μέσα.. Σκέφτομαι να πάρω να ρωτήσω στο μαιευτήριο, ή να ρωτήσω αύριο το γιατρό..αλλά θα ισχύουν τα ίδια τώρα με 2 μήνες μετά; 

Βρε είναι πολύ νωρίς..κ όταν θα μπεις στον 7ο θα είσαι 6 μηνών έγκυος..γιατί να τ φτιάξεις τόσο νωρίς; Θα σκονιστούν τα ρούχα 3 μήνες στη βαλίτσα😅 Εγώ σκέφτομαι να την φτιάξω μετά τις 34-35 εβδομάδες ή κάπου εκεί..και να πάρω καμια βαλίτσα σακ βουαγιαζ απ’αυτές που έχω..δεν πιστεύω ότι αξίζει να αγοράσω ειδική τσάντα μαιευτηρίου τώρα..δεν το έχω ψάξει βέβαια ακόμα καθόλου..αν βρω κάτι που μου αρέσει ή για κάποιο λόγο βολεύει καλύτερα μετά θα το ξανασκεφτώ.. Αύριο μπαίνω 30η εβδομάδα μπορεί σιγά σιγά να αρχίσω να ψάχνω τι πρέπει να πάρουμε μαζί μας κλπ..γιατί θα πρέπει να αγοράσουμε κ κάποια πράγματα μάλλον..σιγά σιγά όμως..κ τη βαλίτσα να τη φτιάξω πιο μετά.. Εσύ τι σκέφτεσαι;; Έχεις βρει τίποτα καλό;

Αν η κατάσταση είναι όπως τώρα θα είναι τα ίδια μέτρα, αν είναι χειρότερη προφανώς θα είναι πιο αυστηρά  αλλά θα δούμε πως θα πάει. Κι εγώ θέλω επισκέψεις στο μαιευτήριο, κυρίως γιατί δεν θέλω να έρθουν μετά στο σπίτι (όχι ότι είμαι καμιά περίεργη) αλλά με ένα βρέφος δεν θέλω να έρχονται στο σπίτι ο ένας και ο άλλος, όχι πριν το 1ο εμβόλιο τουλάχιστον.

Κοίτα το σκέφτομαι γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί.... Που ξέρω εγώ αν γεννήσω νωρίτερα;;; Έλεγα σε λίγο που μπαίνουν οι εκπτώσεις, να ψάξω τσάντα μαιευτηρίου η μια βαλιτσούλα (δεν έχω ήδη) και σιγά σιγα να μαζέψω ότι μου λείβεται (ξέρω ήδη τι πρέπει να έχω μαζί μου) να τα πλένω και να φτιάξω μέσα στον Ιούλιου την βαλίτσα που να είναι έτοιμη στην ντουλάπα για παν ενδεχόμενο. Έτσι όπως το σκέφτομαι θα είμαι 30-31 εβδομάδων που θεωρώ ότι είναι μια χαρά να φτιάξεις βαλίτσα!

Η συνυφάδα μου πχ, δεν είχε φτιάξει τίποτα και γέννησε 34ων εβδομάδων και έτρεχαν όλοι πανικόβλητοι και δεν έφταναν, ούτε καν το στρωματάκι της κούνιας δεν είχε! Οπότε θέλω να νιώθω σίγουρη και καλυμμένη !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Dimitra91 είπε:

Αν η κατάσταση είναι όπως τώρα θα είναι τα ίδια μέτρα, αν είναι χειρότερη προφανώς θα είναι πιο αυστηρά  αλλά θα δούμε πως θα πάει. Κι εγώ θέλω επισκέψεις στο μαιευτήριο, κυρίως γιατί δεν θέλω να έρθουν μετά στο σπίτι (όχι ότι είμαι καμιά περίεργη) αλλά με ένα βρέφος δεν θέλω να έρχονται στο σπίτι ο ένας και ο άλλος, όχι πριν το 1ο εμβόλιο τουλάχιστον.

Κοίτα το σκέφτομαι γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί.... Που ξέρω εγώ αν γεννήσω νωρίτερα;;; Έλεγα σε λίγο που μπαίνουν οι εκπτώσεις, να ψάξω τσάντα μαιευτηρίου η μια βαλιτσούλα (δεν έχω ήδη) και σιγά σιγα να μαζέψω ότι μου λείβεται (ξέρω ήδη τι πρέπει να έχω μαζί μου) να τα πλένω και να φτιάξω μέσα στον Ιούλιου την βαλίτσα που να είναι έτοιμη στην ντουλάπα για παν ενδεχόμενο. Έτσι όπως το σκέφτομαι θα είμαι 30-31 εβδομάδων που θεωρώ ότι είναι μια χαρά να φτιάξεις βαλίτσα!

Η συνυφάδα μου πχ, δεν είχε φτιάξει τίποτα και γέννησε 34ων εβδομάδων και έτρεχαν όλοι πανικόβλητοι και δεν έφταναν, ούτε καν το στρωματάκι της κούνιας δεν είχε! Οπότε θέλω να νιώθω σίγουρη και καλυμμένη !!!

Στο θέμα της βαλίτσα συμφωνώ μαζί σου εμένα η γυναικολόγος μ ειπαι ότι από την 32η εβδομάδα πρέπει να είναι έτοιμη γιατί ποτέ δεν ξερεις τι θα προκύψει όποτε και εγώ έχω αρχίσει να  μαζεύω τα πράγματα που χρειάζονται,εγώ θα πάρω ένα ωραίο σακβουαγιαζ και θα τα βάλω εκεί έχω κάνει και μια λίστα με αυτά που χρειάζονται όποτε σιγά σιγά θα την φτιάξω μιας κ είμαι στην 28η εβδομάδα,καλητερα έτοιμη κλειστή παρά να τρέχουμε τελευταία στιγμή🙈🙈🙈🙈

αυτο για το εμβόλιο που λες εδώ το πρώτο το κάνουν στο μαιευτήριο εκεί όχι;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Tina92 είπε:

Στο θέμα της βαλίτσα συμφωνώ μαζί σου εμένα η γυναικολόγος μ ειπαι ότι από την 32η εβδομάδα πρέπει να είναι έτοιμη γιατί ποτέ δεν ξερεις τι θα προκύψει όποτε και εγώ έχω αρχίσει να  μαζεύω τα πράγματα που χρειάζονται,εγώ θα πάρω ένα ωραίο σακβουαγιαζ και θα τα βάλω εκεί έχω κάνει και μια λίστα με αυτά που χρειάζονται όποτε σιγά σιγά θα την φτιάξω μιας κ είμαι στην 28η εβδομάδα,καλητερα έτοιμη κλειστή παρά να τρέχουμε τελευταία στιγμή🙈🙈🙈🙈

αυτο για το εμβόλιο που λες εδώ το πρώτο το κάνουν στο μαιευτήριο εκεί όχι;;;;

Ναι αυτό λέω κι εγώ, καλύτερα να είμαστε σίγουρες!! Και απ ότι βλέπω είστε υπερ του σακβαγιαζ... ισως καταλήξω κι εγώ εκει!!!

Δεν νομίζω να τους κάνουν εμβόλιο στο μαιευτήριο εδώ, δλδ δεν το έχω ακούσει απο καμία μανούλα... το πρώτο απ όσο ξέρω είναι 2 ή 3ων μηνών!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Dimitra91 είπε:

Ναι αυτό λέω κι εγώ, καλύτερα να είμαστε σίγουρες!! Και απ ότι βλέπω είστε υπερ του σακβαγιαζ... ισως καταλήξω κι εγώ εκει!!!

Δεν νομίζω να τους κάνουν εμβόλιο στο μαιευτήριο εδώ, δλδ δεν το έχω ακούσει απο καμία μανούλα... το πρώτο απ όσο ξέρω είναι 2 ή 3ων μηνών!

Εδώ το πρώτο τα κάνουν στο μαιευτήριο από ότι μ είπαν 🤷🏻‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Tina92 είπε:

Εδώ το πρώτο τα κάνουν στο μαιευτήριο από ότι μ είπαν 🤷🏻‍♀️

Μακάρι να το κάνουν κι εδώ αν και δεν νομίζω!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Α τώρα διάβασα το μήνυμά σου... Υπομονή!!! Μια χαρά θα τα καταφέρεις, αφου θα σκέφτεσαι το μπαμπάκι σου🥰🥰🥰... Με τον καφέ θα συνηθίσεις στις 3 εβδομάδες! Έπινα δυο τη μέρα κ τον έκοψα στο πρωτο τρίμηνο γιατί μου έφερνε εμετό!!!! Τον 4ο μήνα τον ξεκινησα τον καφέ κ με βλέπω να τον κόβω παλι κ εγώ.... Σου είπε να μετριεσαι με μηχανάκι;Σου ειπε ποσο πρεπει να είναι η τιμή με το μηχανάκι μια ώρα μετά το φαγητό;;;

Λοιπόν, ο γυναικολογος μου είπε να παω σε ενδοκρινολογο για διατροφή κ ότι ήταν τσιμπημενο το 177 δε μου είπε αν ήταν εκτός ορίου. Μίλησα με ενδοκρινολογο πριν καμια ωρα και μου είπε αυτό που μου είπες κ εσυ ότι για τις έγκυες είναι 180 το όριο! Εγώ, πρινμιλησω με τον γιατρό μετρήθηκα το πρωί με το μηχανάκι που έχει ο άντρας μου γιατί έχει λίγο τσιμπημενο ζαχαρο... Τώρα το απόγευμα μου είπε ο ενδοκρινολογος  να αρχίσω να μετριέμαι κ θα μου τα πει στο ραντεβου...... Εσένα δε σου ειπε λογικα να μετριεσαι γιατί δεν έχεις υψηλό ζάχαρο, όποτε τι να δει;;;θα δεις με το κόψιμο των γλυκών θα φτιαξει λογικά.. 😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Dimitra91 είπε:

Εμένα με προβληματίζει το θέμα του μαιευτηρίου από την άποψη ότι τώρα όσες έχουν γεννήσει δεν άφησαν κανέναν να είναι στον χώρο, ούτε καν τον μπαμπα! Και γενικά μπορεί να πηγαίνει μόνο ένα άτομο! Και αυτό λόγο κορωνοϊού! Αν έχουμε 2ο κύμα κατά τον Σεπτέμβριο (όπως έχουν πει) θα γίνεται χαμός....

Και μία άσχετη ερώτηση (επειδή είμαι λίγο freak με την οργάνωση) θέλω να έχω έτοιμη τη βαλίτσα από τον 7ο (που μπαίνω στις 25.6), εσείς θα πάρετε βαλίτσα-βαλίτσα ή τις τσάντες μαιευτηρίου που κυκλοφορούν;

Και εγώ σακβουαγιάζ μικρό θα σου προτεινα, λογικά θα είναι πιο οικονομικό από τη τσάντα έγκυου! Διαβαζα το θέμα με τις μανουλες αυγουστου με τις οποίες γεννάμε κοντά κ νομίζω πως έχουν βάλει εκεί μια φώτο τσάντας έγκυου για μαιευτήριο... Αν θες ψάξε εκεί στις τελευταίες σελίδες Δήμητρα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Tina92 είπε:

Στο θέμα της βαλίτσα συμφωνώ μαζί σου εμένα η γυναικολόγος μ ειπαι ότι από την 32η εβδομάδα πρέπει να είναι έτοιμη γιατί ποτέ δεν ξερεις τι θα προκύψει όποτε και εγώ έχω αρχίσει να  μαζεύω τα πράγματα που χρειάζονται,εγώ θα πάρω ένα ωραίο σακβουαγιαζ και θα τα βάλω εκεί έχω κάνει και μια λίστα με αυτά που χρειάζονται όποτε σιγά σιγά θα την φτιάξω μιας κ είμαι στην 28η εβδομάδα,καλητερα έτοιμη κλειστή παρά να τρέχουμε τελευταία στιγμή🙈🙈🙈🙈

αυτο για το εμβόλιο που λες εδώ το πρώτο το κάνουν στο μαιευτήριο εκεί όχι;;;;

Νομιζω κ εγώ ότι το πρωτο το κάνουν στο μαιευτήριο κ μάλιστα στην πατουσα, αν θυμάμαι καλά! Έτσι μου είχε πει μια φίλη μου που γέννησε πριν κανα 6μηνο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Xrita είπε:

Νομιζω κ εγώ ότι το πρωτο το κάνουν στο μαιευτήριο κ μάλιστα στην πατουσα, αν θυμάμαι καλά! Έτσι μου είχε πει μια φίλη μου που γέννησε πριν κανα 6μηνο! 

Ναι ακριβώς πάντως εδώ ένα εμβόλιο στο μαιευτήριο το κάνουν 100%μια φίλη που γέννησε τον Φεβρουάριο μ το είπε και το διάβασα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Xrita είπε:

Και εγώ σακβουαγιάζ μικρό θα σου προτεινα, λογικά θα είναι πιο οικονομικό από τη τσάντα έγκυου! Διαβαζα το θέμα με τις μανουλες αυγουστου με τις οποίες γεννάμε κοντά κ νομίζω πως έχουν βάλει εκεί μια φώτο τσάντας έγκυου για μαιευτήριο... Αν θες ψάξε εκεί στις τελευταίες σελίδες Δήμητρα!!! 

Αν θέλετε πάντως για το σακβουαγιαζ  όταν θα έχω την δικιά μ έτοιμη γιατί την έχω βάλει για πλύσιμο θα σας την στείλω φωτό να πάρετε μια ιδέα για όσες δεν έχετε αποφασίσει🌸💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tina92 είπε:

Αν θέλετε πάντως για το σακβουαγιαζ  όταν θα έχω την δικιά μ έτοιμη γιατί την έχω βάλει για πλύσιμο θα σας την στείλω φωτό να πάρετε μια ιδέα για όσες δεν έχετε αποφασίσει🌸💕

Ναι ναι στείλε να πάρουμε ιδέες!!!!

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Xrita είπε:

Και εγώ σακβουαγιάζ μικρό θα σου προτεινα, λογικά θα είναι πιο οικονομικό από τη τσάντα έγκυου! Διαβαζα το θέμα με τις μανουλες αυγουστου με τις οποίες γεννάμε κοντά κ νομίζω πως έχουν βάλει εκεί μια φώτο τσάντας έγκυου για μαιευτήριο... Αν θες ψάξε εκεί στις τελευταίες σελίδες Δήμητρα!!! 

Θα το ψάξω ευχαριστώ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλησπερα!!!🌸

σημερα πήγα στην  γιατρό και ήταν όλα καλά είμαι στην 28 εβδομάδα κ η Μπέμπα μας είναι 1050 κιλά και 35εκ μεγάλωσε η μπουμπουκα μας έκανα κ καρδιοτοκογραφο και είχε 140 παλμούς όλα καλά δόξα τον θεό!!!

Το επόμενο ραντεβού είναι  στις 15/7 και μετά θα με βλέπει κάθε δυο εβδομάδες...

επειδή διαβάζω για τα όρια της καμπύλης ζαχαρου σήμερα την ρώτησα ποσο ακριβώς είχα γιατί όταν βγήκαν τα αποτελέσματα με πήρε τηλ και μ ειπαι όλα καλά κ δεν την ρώτησα ποσο ακριβώς είχα και σήμερα μ ειπαι από κοντά ότι ήταν 131 που σημάνει ότι είναι καλό εεε ρωτάω κ εσας γιατί από το Ίντερνετ δεν βγάζω άκρη όχι ότι δεν εμπιστεύομαι την γιατρό μ είναι πολύ καλή απλά επειδή μ ειπαι ότι είναι μια χαρά δεν ρώτησα λεπτομέρειες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Dimitra91 είπε:

Αν η κατάσταση είναι όπως τώρα θα είναι τα ίδια μέτρα, αν είναι χειρότερη προφανώς θα είναι πιο αυστηρά  αλλά θα δούμε πως θα πάει. Κι εγώ θέλω επισκέψεις στο μαιευτήριο, κυρίως γιατί δεν θέλω να έρθουν μετά στο σπίτι (όχι ότι είμαι καμιά περίεργη) αλλά με ένα βρέφος δεν θέλω να έρχονται στο σπίτι ο ένας και ο άλλος, όχι πριν το 1ο εμβόλιο τουλάχιστον.

Κοίτα το σκέφτομαι γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί.... Που ξέρω εγώ αν γεννήσω νωρίτερα;;; Έλεγα σε λίγο που μπαίνουν οι εκπτώσεις, να ψάξω τσάντα μαιευτηρίου η μια βαλιτσούλα (δεν έχω ήδη) και σιγά σιγα να μαζέψω ότι μου λείβεται (ξέρω ήδη τι πρέπει να έχω μαζί μου) να τα πλένω και να φτιάξω μέσα στον Ιούλιου την βαλίτσα που να είναι έτοιμη στην ντουλάπα για παν ενδεχόμενο. Έτσι όπως το σκέφτομαι θα είμαι 30-31 εβδομάδων που θεωρώ ότι είναι μια χαρά να φτιάξεις βαλίτσα!

Η συνυφάδα μου πχ, δεν είχε φτιάξει τίποτα και γέννησε 34ων εβδομάδων και έτρεχαν όλοι πανικόβλητοι και δεν έφταναν, ούτε καν το στρωματάκι της κούνιας δεν είχε! Οπότε θέλω να νιώθω σίγουρη και καλυμμένη !!!

Αχ για να δούμε θα καταφέρουμε να έχουμε επισκέψεις εκεί!!

Έτσι όπως τ λες 30-31 εβδομάδα είναι μια χαρά..για τώρα έλεγα είναι πολύ νωρίς! Να σου πω μιας κ ξέρεις τι πρέπει να έχουμε, δε μ λες να πάρω μια ιδέα; Φαντάζομαι πυτζάμες για μας, σερβιέτες, πάνα αγκαλιάς για το μωρό κ τι άλλο; Πχ πετσέτες σεντόνια θέλουμε;γιατί νομίζω στα ιδιωτικά έχουν αλλα δεν είμαι σίγουρη..τι άλλο; Για έλα να κάνουμε μια λίστα 😄

Τα πράγματα του μωρού(κούνια,ρουχαλάκια κλπ) κ εμείς τα έχουμε πάρει ήδη γτ θέλουν κ καιρό να έρθουν κ μην είναι κ όλα τα έξοδα μαζεμένα..μόνο καρότσι δεν έχουμε πάρει κ θα τ πάρουμε στις εκπτώσεις, εκεί είμαστε λίγο οριακά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Λοιπόν, ο γυναικολογος μου είπε να παω σε ενδοκρινολογο για διατροφή κ ότι ήταν τσιμπημενο το 177 δε μου είπε αν ήταν εκτός ορίου. Μίλησα με ενδοκρινολογο πριν καμια ωρα και μου είπε αυτό που μου είπες κ εσυ ότι για τις έγκυες είναι 180 το όριο! Εγώ, πρινμιλησω με τον γιατρό μετρήθηκα το πρωί με το μηχανάκι που έχει ο άντρας μου γιατί έχει λίγο τσιμπημενο ζαχαρο... Τώρα το απόγευμα μου είπε ο ενδοκρινολογος  να αρχίσω να μετριέμαι κ θα μου τα πει στο ραντεβου...... Εσένα δε σου ειπε λογικα να μετριεσαι γιατί δεν έχεις υψηλό ζάχαρο, όποτε τι να δει;;;θα δεις με το κόψιμο των γλυκών θα φτιαξει λογικά.. 😀

Μακάρι..🥰 κ σένα μια χαρά θα είναι θα δεις..απλά επειδή πάει πάνω πάνω στο όριο ίσως σ πει να προσέξεις λίγο..αλλά μπορεί να σ πει κ ότι όλα είναι οκ..θα πας κ θα δεις! Πότε έκλεισες ραντεβού;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Xrita είπε:

Και εγώ σακβουαγιάζ μικρό θα σου προτεινα, λογικά θα είναι πιο οικονομικό από τη τσάντα έγκυου! Διαβαζα το θέμα με τις μανουλες αυγουστου με τις οποίες γεννάμε κοντά κ νομίζω πως έχουν βάλει εκεί μια φώτο τσάντας έγκυου για μαιευτήριο... Αν θες ψάξε εκεί στις τελευταίες σελίδες Δήμητρα!!! 

Πού την είδες αυτή τη τσάντα;; Γτ δν την είδα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Tina92 είπε:

Αν θέλετε πάντως για το σακβουαγιαζ  όταν θα έχω την δικιά μ έτοιμη γιατί την έχω βάλει για πλύσιμο θα σας την στείλω φωτό να πάρετε μια ιδέα για όσες δεν έχετε αποφασίσει🌸💕

Ναι ναι στείλε μας! Για πες μας κ αυτή τη λίστα που έχεις φτιάξει, αυτό έλεγα τώρα στη Δήμητρα να φτιάξουμε λίστα 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Tina92 είπε:

Κορίτσια μου καλησπερα!!!🌸

σημερα πήγα στην  γιατρό και ήταν όλα καλά είμαι στην 28 εβδομάδα κ η Μπέμπα μας είναι 1050 κιλά και 35εκ μεγάλωσε η μπουμπουκα μας έκανα κ καρδιοτοκογραφο και είχε 140 παλμούς όλα καλά δόξα τον θεό!!!

Το επόμενο ραντεβού είναι  στις 15/7 και μετά θα με βλέπει κάθε δυο εβδομάδες...

επειδή διαβάζω για τα όρια της καμπύλης ζαχαρου σήμερα την ρώτησα ποσο ακριβώς είχα γιατί όταν βγήκαν τα αποτελέσματα με πήρε τηλ και μ ειπαι όλα καλά κ δεν την ρώτησα ποσο ακριβώς είχα και σήμερα μ ειπαι από κοντά ότι ήταν 131 που σημάνει ότι είναι καλό εεε ρωτάω κ εσας γιατί από το Ίντερνετ δεν βγάζω άκρη όχι ότι δεν εμπιστεύομαι την γιατρό μ είναι πολύ καλή απλά επειδή μ ειπαι ότι είναι μια χαρά δεν ρώτησα λεπτομέρειες....

Καλησπέρα!! 💗💗

Αχ πέρασε το κιλό 😍 τι ωραία🥰 θα ανυπομονείς τώρα για την επόμενη φορά ε!!

Εγώ έχω ραντεβού σε 1μιση ώρα περίπου!! Θα σας στείλω μετά να σας πω..έχω πολύ άγχος για το μωρό, με αυτό που είχε γίνει την προηγούμενη εβδομάδα..ελπίζω να είναι όλα καλά κ να σας πω κ εγώ καλά νέα..❤️

131 ήταν στα 60 λεπτά; Αν ναι τότε είναι τέλειο το νούμερο μην ανησυχείς! Τα όρια για τα 60’ είναι 120-180 περίπου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
    • Ήθελα να αποθηλασω φυσικά... Το έκανα παρά πολύ αργά για να μην τη πατήσω αλλά κουράστηκα πολύ τις τελευταίες μέρες και μείωσα τις αντλήσεις πολύ... Οπότε την πάτησα.... Πονάει πολύ, νιώθω ερείπιο.  Εμένα έχει και πάνω και κάτω δόντια - σωστό κουνέλι δηλ. 🤣 Αλλά η γκρίνια δε φεύγει ποτέ 🤣 αγκαλίτσα και παιχνίδι μαζί αλλιώς γίνεται χαμός! Βρήκατε βρεφονηπιακό;  Εγώ δεν ανυπομονώ να γυρίσω στη δουλειά να είμαι ειλικρινής αλλά ξέρω πως όταν επιστρέψω θα νιώσω καλά... Παράνοια η κατάσταση.
    • Ξέρω ότι πρέπει να το δω σίγουρα απλά δεν μπορω να πάω αυτήν την βδομαδα με το καλο  που θα γυρίσω θα ψαξω να βρω γιατρό γιατί ξέρεις εδώ στο χωριό δεν έχει κιολας όποτε δεν είναι τόσο εύκολο να πω πετάγομαι παω σε έναν ενδοκρινολόγο, πρέπει κάνω ολόκληρο ταξίδι... αν ήμουν στο πρώτο τρίμηνο σίγουρα δεν θα το άφηνα καθόλου.. ευχαριστώ κορίτσι μου 🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...