Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σημάδια τοκετού;


Recommended Posts

Κορίτσια μου καλή χρονιά να έχουμε με υγιή μωράκια!!μπήκα στο μήνα μου και θα θελα να ακούσω εμπειρίες από μαμάδες που κατάλαβαν ότι έρχεται ο τοκετός σιγά σιγά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η zouzouna79 είπε:

Κορίτσια μου καλή χρονιά να έχουμε με υγιή μωράκια!!μπήκα στο μήνα μου και θα θελα να ακούσω εμπειρίες από μαμάδες που κατάλαβαν ότι έρχεται ο τοκετός σιγά σιγά...

Εγώ μόνο να σου ευχηθώ θέλω κορίτσι μου! Με το καλό να υποδεχτεις το νινακι σου! Να έχεις έναν γρήγορο και εύκολο τοκετό. Αλλά ότι και να περάσεις εκείνη την ημέρα θα τα ξεχάσεις όλα! Θα έχεις αγκαλιά το μωράκι σου και θα νιώσεις την πραγματική σημασία της ευτυχίας αλλά και της ευθύνης. Δεν έχω εμπειρία γιατί δεν κατάλαβα κάτι διαφορετικό στο τέλος. Ο δικός μου μέχρι την 40η εβδομάδα δεν ήθελε να βγει😄. Ούτε συσπάσεις δεν είχα. Έτσι μπήκα με πρόκληση. Δεν σου κρύβω ότι ήθελα εκείνη την στιγμή που θα σπάσουν τα νερά. Που θα με πιάσουν οι πόνοι! Που θα φωνάξω στον άντρα μου γεννάω! Αλλά όλα αυτά δεν έχουν σημασία... Το σημαντικό είναι ότι έχω στην αγκαλιά μου τον γιοκα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Εγώ μόνο να σου ευχηθώ θέλω κορίτσι μου! Με το καλό να υποδεχτεις το νινακι σου! Να έχεις έναν γρήγορο και εύκολο τοκετό. Αλλά ότι και να περάσεις εκείνη την ημέρα θα τα ξεχάσεις όλα! Θα έχεις αγκαλιά το μωράκι σου και θα νιώσεις την πραγματική σημασία της ευτυχίας αλλά και της ευθύνης. Δεν έχω εμπειρία γιατί δεν κατάλαβα κάτι διαφορετικό στο τέλος. Ο δικός μου μέχρι την 40η εβδομάδα δεν ήθελε να βγει😄. Ούτε συσπάσεις δεν είχα. Έτσι μπήκα με πρόκληση. Δεν σου κρύβω ότι ήθελα εκείνη την στιγμή που θα σπάσουν τα νερά. Που θα με πιάσουν οι πόνοι! Που θα φωνάξω στον άντρα μου γεννάω! Αλλά όλα αυτά δεν έχουν σημασία... Το σημαντικό είναι ότι έχω στην αγκαλιά μου τον γιοκα μου!

Ευχαριστώ πολύ πολύ!!!ήταν το πρώτο σου;γιατί λένε για τα πρώτα ότι συνήθως παίρνουν όλοι το μήνα...για να δούμε, πότε θα θέλει η δεσποινίς να κανει εμφάνιση!σ ευχαριστώ πολύ που μοιραστηκες την δική σου εμπειρία !!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η zouzouna79 είπε:

Ευχαριστώ πολύ πολύ!!!ήταν το πρώτο σου;γιατί λένε για τα πρώτα ότι συνήθως παίρνουν όλοι το μήνα...για να δούμε, πότε θα θέλει η δεσποινίς να κανει εμφάνιση!σ ευχαριστώ πολύ που μοιραστηκες την δική σου εμπειρία !!

 

@zouzouna79 καλή χρονιά να έχεις  και με το καλο το μωράκι σου.  Αστην όμως μέσα λίγο ακόμα μπας και αλλάξει  η χρονιά και παρεις και το επίδομα χαχα ελα πλακα κανω .  Μια φιλη πάντως  πήρε όλο το μήνα στο πρώτο της παιδακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από μένα! 

Εγω γέννησα φυσιολογικά 39 και 6.

Με έπιασαν οι πόνοι 12 το βράδυ. Είχα αρχικά ανά 20 λεπτά, μετά ανά 15 και έφτασα ανά 3 λεπτά πριν φύγω για το μαιευτήριο. Δεν πίστευα ότι γενναω! Ο άντρας μου φώναζε στο ασανσέρ με τη βαλίτσα στο χέρι και εγώ έλεγα μισό λεπτο, να στρώσω το κρεββάτι. Δεν ήθελα να πάρω και τη γιατρό μου 4 το πρωί. Λέω άσε μην είναι φολς αλαρμ χάχα. 

Οπότε έφτασα 5 το πρωί μαιευτήριο και γέννησα 3 το μεσημέρι. Η ομορφότερη εμπειρία της ζωής μου. Με πόνους πολλούς, αλλά κάθε ένας με έφερνε πιο κοντά στο να δω τη μπέμπα μου, οπότε τπτ δεν είχε σημασία. Μακάρι να μπορούσα να γεννήσω άλλες 10 φορές το παιδί μου. 

Άρα, επειδή με συνεπήραν οι αναμνήσεις, ανακεφαλαιωνω. 

Πόνοι ανά τακτά διαστήματα, όπου είχα κατεβάσει μια εφαρμογή και εκεί τους σημειωνα. Και επίσης σημαντικό σημάδι. Διάρροια! Ω ναι. Μιάμιση μέρα πριν, φοβερή διάρροια, μια φορά μόνο. Προετοιμάζεται το σώμα λέει για τον τοκετό. Αδειάζει. 

Αυτά! 

Εύχομαι όλα να πάνε κ ευχήν και να έχεις ένα υπερφανταστικο τοκετό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Dir είπε:

Καλησπέρα και από μένα! 

Εγω γέννησα φυσιολογικά 39 και 6.

Με έπιασαν οι πόνοι 12 το βράδυ. Είχα αρχικά ανά 20 λεπτά, μετά ανά 15 και έφτασα ανά 3 λεπτά πριν φύγω για το μαιευτήριο. Δεν πίστευα ότι γενναω! Ο άντρας μου φώναζε στο ασανσέρ με τη βαλίτσα στο χέρι και εγώ έλεγα μισό λεπτο, να στρώσω το κρεββάτι. Δεν ήθελα να πάρω και τη γιατρό μου 4 το πρωί. Λέω άσε μην είναι φολς αλαρμ χάχα. 

Οπότε έφτασα 5 το πρωί μαιευτήριο και γέννησα 3 το μεσημέρι. Η ομορφότερη εμπειρία της ζωής μου. Με πόνους πολλούς, αλλά κάθε ένας με έφερνε πιο κοντά στο να δω τη μπέμπα μου, οπότε τπτ δεν είχε σημασία. Μακάρι να μπορούσα να γεννήσω άλλες 10 φορές το παιδί μου. 

Άρα, επειδή με συνεπήραν οι αναμνήσεις, ανακεφαλαιωνω. 

Πόνοι ανά τακτά διαστήματα, όπου είχα κατεβάσει μια εφαρμογή και εκεί τους σημειωνα. Και επίσης σημαντικό σημάδι. Διάρροια! Ω ναι. Μιάμιση μέρα πριν, φοβερή διάρροια, μια φορά μόνο. Προετοιμάζεται το σώμα λέει για τον τοκετό. Αδειάζει. 

Αυτά! 

Εύχομαι όλα να πάνε κ ευχήν και να έχεις ένα υπερφανταστικο τοκετό! 

Πωπω φοβερή περιγραφή ,πολύ μου άρεσε η διαδικασία του τοκετού σου!Έτσι θα ήθελα κ εγώ,να έρθει φυσικά! Σ ευχαριστω πολύ για τα σημάδια,κάθε μέρα ψάχνομαι αλλά καμία σχέση με τα δικά σου,μάλλον έχω ακόμα δρόμο...!39 κ κάτι θα θελα κ εγώ,ακόμα είμαι 37 και κατι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον κορίτσια εχω παει 38+3....Εχω να σας πω τωρα που τα περιγραφεις @Dir πραγματικα ωραια και μεγαλη παρηγορια παιρνουμε ολες,οτι χτες το βραδυ δτον υπνο μου ενιωθα πονακια πολύ ελαφρια σαν να περιμενω περιοδο,σχετικα συνεχομενα...Κι αυτό με την διαρροια που λες επισης το επαθα και ενώ ο γιατρος μετα από ξεσκόνισμα μου πε ότι παμε καλα κι όλα στην ωρα τους,εχω προβληματιστεί!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα,εγώ το μόνο που είχα ήτανε πόνους στη μέση,έκανα συσπάσεις χωρίς να τις καταλαβαίνω δεν είχα καθόλου πονακια,βέβαια γέννησα νωρίς στις 36+6 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Sofia86 είπε:

Λοιπον κορίτσια εχω παει 38+3....Εχω να σας πω τωρα που τα περιγραφεις @Dir πραγματικα ωραια και μεγαλη παρηγορια παιρνουμε ολες,οτι χτες το βραδυ δτον υπνο μου ενιωθα πονακια πολύ ελαφρια σαν να περιμενω περιοδο,σχετικα συνεχομενα...Κι αυτό με την διαρροια που λες επισης το επαθα και ενώ ο γιατρος μετα από ξεσκόνισμα μου πε ότι παμε καλα κι όλα στην ωρα τους,εχω προβληματιστεί!! 

Λες να έρχεται η ώρα;;;!!πωπω αγωνία!!❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαλλον ετσι φαινεται!!! Το πηρα σαν προειδοποιηση! κι εγω αλλιως φανταζομαι θα είναι όταν φτασει ωρα...Τουλασχιστον αλλιως το ειχα φτιαξει στο μυαλο μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η zouzouna79 είπε:

Ευχαριστώ πολύ πολύ!!!ήταν το πρώτο σου;γιατί λένε για τα πρώτα ότι συνήθως παίρνουν όλοι το μήνα...για να δούμε, πότε θα θέλει η δεσποινίς να κανει εμφάνιση!σ ευχαριστώ πολύ που μοιραστηκες την δική σου εμπειρία !!

 

Ναι το πρώτο μου! Βέβαια εύχομαι να αποκτήσω κι ένα δεύτερο! Μακάρι να μου έρθει σύντομα!!! Κι εγώ έτσι ξέρω ότι γενικά τα πρώτα τον θέλουν τον χρόνο τους. Με το καλό και πάλι να υποδεχτεις την κουκλίτσα σου! Καλή Πρωτοχρονιά!💗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vivika10 είπε:

Καλησπέρα,εγώ το μόνο που είχα ήτανε πόνους στη μέση,έκανα συσπάσεις χωρίς να τις καταλαβαίνω δεν είχα καθόλου πονακια,βέβαια γέννησα νωρίς στις 36+6 

Και πώς κατάλαβες ότι ήρθε η ώρα του τοκετου κ πήγες μαιευτήριο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Με το καλο το μωράκι σου... 

Λοιπόν. 38 και 3 εβδομάδες.. Τεταρτη βραδυ στις 11 μεσα στον ύπνο μου νιωθω εσωτερικά ενα "κρακ" καθως αλλαζω πλευρο...... Αχ λεω πιαστηκα...μετα απο λιγο αισθάνομαι οτι θέλω διαρροια..(λεω με πείραξε το σουβλακι που εφαγα.. Εκεινο το βράδυ ειχ απίστευτη όρεξη για σουβλακι!).. Παω κατευθείαν στο μπανιο, κατεβαζω εσωρουχο και βλεπω να ναι βρεγμενο και να έχω αιμα.. Παίρνω τον γιατρο και μου λεει προφανώς ξεκινάει η διαδικασία αλλα εφοσον δεν έχεις πόνους εχεις πολλυ δρομο ακομα.. Και όντως ετσι εγινε... Παρολο που σιγα σιγα ειχαν αρχισει να τρεχουν νερα, οι πονοι με έπιασαν το πρωί μετα τις 12 κ αυτοί με τη βοήθεια ορου..... Τελικά γέννησα τι κοριτσακι μου στις 5 το απόγευμα. 

Τωρα που ειμαι ξανα έγκυος εύχομαι οκα να γίνουν πολυ πιο γρήγορα... 

Με το καλό το μωράκι σου!! 🤗 

Υς.. Δε ξερω αν έπαιξε ρολο αλλα εκείνη την μερα που σπασαν τα νερα ειχα ρίξει τρελο περπατημα ασταμάτητο για 4 ωρες. Ηθελα να ψωνίσουμε πραγνατα κ περπατουσα πολυ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Καλησπέρα! Με το καλο το μωράκι σου... 

Λοιπόν.. Τεταρτη βραδυ στις 11 μεσα στον ύπνο μου νιωθω εσωτερικά ενα "κρακ" καθως αλλαζω πλευρο...... Αχ λεω πιαστηκα...μετα απο λιγο αισθάνομαι οτι θέλω διαρροια..(λεω με πείραξε το σουβλακι που εφαγα.. Εκεινο το βράδυ ειχ απίστευτη όρεξη για σουβλακι!).. Παω κατευθείαν στο μπανιο, κατεβαζω εσωρουχο και βλεπω να ναι βρεγμενο και να έχω αιμα.. Παίρνω τον γιατρο και μου λεει προφανώς ξεκινάει η διαδικασία αλλα εφοσον δεν έχεις πόνους εχεις πολλυ δρομο ακομα.. Και όντως ετσι εγινε... Παρολο που σιγα σιγα ειχαν αρχισει να τρεχουν νερα, οι πονοι με έπιασαν το πρωί μετα τις 12 κ αυτοί με τη βοήθεια ορου..... Τελικά γέννησα τι κοριτσακι μου στις 5 το απόγευμα. 

Τωρα που ειμαι ξανα έγκυος εύχομαι οκα να γίνουν πολυ πιο γρήγορα... 

Με το καλό το μωράκι σου!! 🤗 

Πολύ ωραία διαδικασία, Μ αρεσε!Στα πρώτα κρατάει συνήθως πολύ ώρα η διαδικασία,σίγουρα στο δεύτερο θα παει πιο γρήγορα!με το καλό να έρθει το νέο μωράκι γρήγορα κ ανώδυνα!🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Καλησπέρα! Με το καλο το μωράκι σου... 

Λοιπόν. 38 και 3 εβδομάδες.. Τεταρτη βραδυ στις 11 μεσα στον ύπνο μου νιωθω εσωτερικά ενα "κρακ" καθως αλλαζω πλευρο...... Αχ λεω πιαστηκα...μετα απο λιγο αισθάνομαι οτι θέλω διαρροια..(λεω με πείραξε το σουβλακι που εφαγα.. Εκεινο το βράδυ ειχ απίστευτη όρεξη για σουβλακι!).. Παω κατευθείαν στο μπανιο, κατεβαζω εσωρουχο και βλεπω να ναι βρεγμενο και να έχω αιμα.. Παίρνω τον γιατρο και μου λεει προφανώς ξεκινάει η διαδικασία αλλα εφοσον δεν έχεις πόνους εχεις πολλυ δρομο ακομα.. Και όντως ετσι εγινε... Παρολο που σιγα σιγα ειχαν αρχισει να τρεχουν νερα, οι πονοι με έπιασαν το πρωί μετα τις 12 κ αυτοί με τη βοήθεια ορου..... Τελικά γέννησα τι κοριτσακι μου στις 5 το απόγευμα. 

Τωρα που ειμαι ξανα έγκυος εύχομαι οκα να γίνουν πολυ πιο γρήγορα... 

Με το καλό το μωράκι σου!! 🤗 

Υς.. Δε ξερω αν έπαιξε ρολο αλλα εκείνη την μερα που σπασαν τα νερα ειχα ρίξει τρελο περπατημα ασταμάτητο για 4 ωρες. Ηθελα να ψωνίσουμε πραγνατα κ περπατουσα πολυ! 

Ωραία ιδέα το πολύ περπάτημα κατά την 39η εβδομάδα ,θα το κάνω,αν φτάσουμε ως εκεί!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η zouzouna79 είπε:

Και πώς κατάλαβες ότι ήρθε η ώρα του τοκετου κ πήγες μαιευτήριο;

Δεν το κατάλαβα είχα προγραμματισμένο ραντεβού με βάλανε καρδιοτοκογραφο  είχα πολλές συσπάσεις με εξέτασε και ο γιατρός από κάτω και ειδε πως έχω διαστολή και έτσι καναμε εισαγωγή.γεννησα μετά από 3 ημέρες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η zouzouna79 είπε:

Ωραία ιδέα το πολύ περπάτημα κατά την 39η εβδομάδα ,θα το κάνω,αν φτάσουμε ως εκεί!!!

Να σου πω την αλήθεια εκεινη την ημέρα δε το εκανα επίτηδες... Χαχα.. Ειχα παει μια εβδομαδα πριν στον γιατρό κ μου ειχε πει ότι μάλλον αργούμε ακόμα.. Ειχα βολευτεί κ εγω, δεν ήμουν ετσι κ αλλιως πολύ του περπατήματος, δεν αντεχα ένιωθα χαλια σωματικα λόγω βαρους.. Αλλα εκείνη την ημέρα ειχα απίστευτη όρεξη για ψωνια, δε χαμπαριασα εικρικινα τιποτα απο βαρος, πόνους στη μεση, κουραση κτλ... Ηθελα απλα να ψωνισω καποια πραγματα που όλο το καθυστερουσα χαχα! Ισως να επαιξε το ρόλο του, ίσως και όχι.. 

Τωρα ομως εικρικρινα ευχομαι να γίνουν ολα πιο γρήγορα... 

Επισης έχεις ακούσει για το "συνδρομο της φωλιάς!?" 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Να σου πω την αλήθεια εκεινη την ημέρα δε το εκανα επίτηδες... Χαχα.. Ειχα παει μια εβδομαδα πριν στον γιατρό κ μου ειχε πει ότι μάλλον αργούμε ακόμα.. Ειχα βολευτεί κ εγω, δεν ήμουν ετσι κ αλλιως πολύ του περπατήματος, δεν αντεχα ένιωθα χαλια σωματικα λόγω βαρους.. Αλλα εκείνη την ημέρα ειχα απίστευτη όρεξη για ψωνια, δε χαμπαριασα εικρικινα τιποτα απο βαρος, πόνους στη μεση, κουραση κτλ... Ηθελα απλα να ψωνισω καποια πραγματα που όλο το καθυστερουσα χαχα! Ισως να επαιξε το ρόλο του, ίσως και όχι.. 

Τωρα ομως εικρικρινα ευχομαι να γίνουν ολα πιο γρήγορα... 

Επισης έχεις ακούσει για το "συνδρομο της φωλιάς!?" 

Αυτό με το συνδρομο είναι αυτυο που θελεις να πας καπου σκοτεινα κι ησυχα να "κουρνιασεις"...?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Να σου πω την αλήθεια εκεινη την ημέρα δε το εκανα επίτηδες... Χαχα.. Ειχα παει μια εβδομαδα πριν στον γιατρό κ μου ειχε πει ότι μάλλον αργούμε ακόμα.. Ειχα βολευτεί κ εγω, δεν ήμουν ετσι κ αλλιως πολύ του περπατήματος, δεν αντεχα ένιωθα χαλια σωματικα λόγω βαρους.. Αλλα εκείνη την ημέρα ειχα απίστευτη όρεξη για ψωνια, δε χαμπαριασα εικρικινα τιποτα απο βαρος, πόνους στη μεση, κουραση κτλ... Ηθελα απλα να ψωνισω καποια πραγματα που όλο το καθυστερουσα χαχα! Ισως να επαιξε το ρόλο του, ίσως και όχι.. 

Τωρα ομως εικρικρινα ευχομαι να γίνουν ολα πιο γρήγορα... 

Επισης έχεις ακούσει για το "συνδρομο της φωλιάς!?" 

Ξέρω το σύνδρομο φωλιάς που θες να φτιάξεις το σπίτι-φωλια,να κάνεις δουλειές κτλ . Ευτυχώς με είχε πιάσει στον 7 κ 8ο μήνα,με το που μπήκα στον 9ο μου έφυγε κ μου βγήκε αυτό που λέει η Σοφία,να κουρνιάζω κ να είμαι σπιτάκι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειχα διαβασει οτι λιγο πριν γεννήσεις, η γυναίκα εχει ένστικτο κ θελει να τακτοποιησει τα παντα εδω κ τώρα.... Δε ξερω αν ισχύει αλλα εκείνη τη μερα πραγματικα ηθελα να ψωνισω καποια πράγματα κ ειχα απίστευτη σωματικη αντοχή. Ενω μέχρι πριν μια μερα εκανα 5 βήματα κ μετ καθόμουν μιση ωρα! 🤗 

Ισως να ηταν τυχαίο αλλα οταν το ειχα διαβάσει σκέφτηκα οτι ισως να εχει καποια σχέση.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια με το καλό τα μωράκια σας!Τι μου θυμίσατε!!!!σαν να πέρασαν χρόνια!χαχαχα(μόλις 7 μήνες!!!!)

Περπάταγα πολύ!!!2 ώρες το πρωί και 2 το απόγευμα!Δεν άντεχα άλλο ήθελα να γεννήσω!Μου είχε δώσει το οκ φυσικά ο γιατρός μου περίπου στις 37 εβδ. τράχηλο καθόλου σχεδόν όλο το μήνα!και φτανω μια μερα πριν την πητ.οπου βλέπω λίγο αίμα και η χαρά μου δεν περιγράφεται!!!!!!Ο άντρας μου στη δουλειά, εγώ με τη μαμά μου στο σπίτι κανουμε δουλειες!παιρνω τον αντρα μου τον ενημερώνω μου λέει πάρε και το γιατρό!Ούτε πόνους ούτε τίποτα δεν είχα.παιρνω το γιατρό (με τον οποίο είχα μιλήσει 3 ώρες πριν )και δεν τον έβρισκα πουθενά!μετά από μια ώρα τον βρήκα  Μου λέει έλα το μαιευτήριο!Του λέω ο άντρας ακόμα ειναι στη δουλειά θα πάμε αργότερα αν είναι και Μου λέει πες του να φύγει από τη δουλειά και ελατε!όντως ξεκινάμε να πάμε,ενδιάμεσα μια στάση για ένα δώρο που έπρεπε να πάρω Και φτάνουμε!Τίποτα!Δεν ερχόταν ακόμα η μπέμπα αλλά ήταν πολύ κοντά!έφτασα 40 και 1 και μπήκα με πρόκλησητο βράδυ στις 11 κ γέννησα την επόμενη στις 9 το πρωί!είχα το άγχος μη δεν καταλάβω ότι γενναω αλλά πραγματικά  νομίζω πως οι περιπτώσεις γυναικων που έχουν συσπάσεις  ,γεννάνε και δεν το καταλαβαίνουν είναι λίγες!μην εχετε άγχος απολαύστε το όσο μπορείτε!Εγώ δεν είχα καθόλου απλά δεν άντεχα άλλο με τους εμετούς και για αυτό ήθελα να γεννήσω!θυμάμαι από την 39η παρακαλαγα το γιατρό να μπούμε με πρόκληση και έπειθε τον άντρα μου να περιμένουμε λίγο ακόμα και μετά και οι δύο μαζί εμένα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή χρονιά να έχουμε και με το καλό να υποδεχτεις το μωράκι σου! Γέννησα κ εγώ πριν 18 μέρες τον γιο μου 39 και 3.. στις 17 θα μπαίναμε με πρόκληση κανένα απολύτως σύμπτωμα τοκετού..στις 12 του μήνα αργά το βράδυ ένιωθα τον μπέμπη μου να κινείται πολύ έντονα πολύ διαφορετικά από τις άλλες φορές και για πολλές ώρες συνεχόμενα στις 13 το πρωί εκανα το τελευταίο καρδιοτοκογραφημα όπου έκανα κάποιες συσπάσεις αλλά τίποτα το σπουδαίο και ούτε καν που τις ένιωθα , το ίδιο απόγευμα ελεγα στον άντρα μου ότι δεν θέλω να μπω με πρόκληση και ότι θέλω να γίνουν όλα φυσικά να βγει το μωράκι μου όποτε θέλει εκείνο και πραγματικά δεν πέρασε ένα τέταρτο και έσπασαν τα νερά μου..νιώθω πραγματικά ευτυχισμένη που έζησα και αυτή την εμπειρία!! μέσα σε μισή ώρα με έπιασαν και οι πόνοι,  στην αρχή 20λεπτοι και μέσα σε λίγη ώρα 3λεπτοι! Όλα έγιναν πολύ γρήγορα αν και γέννησα τελικά με καισαρική γιατί το μωράκι μου είχε περιτυληξη και δεν κατέβαινε.. είναι ο πιο γλυκός πόνος της γέννας που θα νιώσεις να ευχαριστηθεις την κάθε στιγμή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Petalouditsa28 είπε:

Ειχα διαβασει οτι λιγο πριν γεννήσεις, η γυναίκα εχει ένστικτο κ θελει να τακτοποιησει τα παντα εδω κ τώρα.... Δε ξερω αν ισχύει αλλα εκείνη τη μερα πραγματικα ηθελα να ψωνισω καποια πράγματα κ ειχα απίστευτη σωματικη αντοχή. Ενω μέχρι πριν μια μερα εκανα 5 βήματα κ μετ καθόμουν μιση ωρα! 🤗 

Ισως να ηταν τυχαίο αλλα οταν το ειχα διαβάσει σκέφτηκα οτι ισως να εχει καποια σχέση.. 

Σε εμένα πάντως δεν ίσχυε κάτι τέτοιο Ούτε τις βαλίτσες για το μαιευτήριο δεν είχα έτοιμες,πάντως όπως αναφέρατε και παραπάνω μια ημέρα πριν μπω στο μαιευτήριο είχα περπατήσει παρα πολύ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Οι Kegel ασκήσεις κορίτσι μου είναι για τους μυς του κόλπου! Επιτρέπονται γενικά και βοηθούν στην ενδυνάμωση τους για την ώρα των εξωθήσεων!  Στο ιντερνετ μπορείς να διαβάσεις για αυτές ναι. Μάλλον με γυμνάστρια θα τα κάνω τα μαθήματα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα.
    • Με το καλό να έρθει η μπουμπού σου!! Μια χαρά είναι τα 6 κιλά! αχ εγώ 15αυγουστο που γεννάω θα είναι όλοι υπ' ατμον να φύγουν.. τεσπά δε θα το σκέφτομαι, δεν το κανα επίτηδες να γεννάω τότε! Με μαία θα κάνεις τα μαθήματα; Ασκήσεις kegel λες να βρω από ytube? Επίσης ρώτησες τον γιατρό σου αν σου επιτρέπει να τις κάνεις ή είναι κάτι εντελώς απλό και εύκολο; Είμαι λίγο άσχετη επίτου θέματος 😶
    • Αναστασία καλησπέρα! Είμαστε στην ίδια κατάσταση! Εγώ ξεκίνησα με ένσημα από 1η Απριλίου. Μέχρι πέρυσι τέλος Ιουνίου ήμουν αναπληρώτρια, αλλά λόγω της ειδικότητας που είχα κ το ότι ήμουν καθημερινά στο δρόμο και έκανα 180 χιλιόμετρα τη μέρα δεν άξιζε να το συνεχίσω. Όλα τα λεφτά στο δρόμο και στο αυτοκίνητο. Έτσι έψαξα τι δικαιούμαι. Για να μπορέσεις να πάρεις το επίδομα κύησης και λοχείας που βγαίνεις 56 μέρες πριν από την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ 63 μέρες μετά πρέπει να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια. Δηλαδή εγώ που έχω πιθανή 19 Σεπτεμβρίου έπρεπε από τον Ιούλιο του 2022 να έχω συμπληρώσει τα 200 ένσημα, όμως επειδή ήμουν άνεργη κι ενώ τα είχα συμπληρωμένα τα ένσημα δε θα μπορούσα να πάρω το επίδομα αυτό αν δεν ήμουν μισθωτή λόγω ασφαλείας στο ΙΚΑ. Και ξεκίνησα δουλειά για 3 μέρες 4ωρα ώστε να είμαι μισθωτή και να μπορέσω να το πάρω..τώρα πόσα λεφτά θα πάρω δε γνωρίζω. Μετά από αυτό θα γίνει η αίτηση στη ΔΥΠΑ για το επίδομα μητρότητας που έγινε 9μηνο. Στο πρώτο επίδομα κάνεις την αίτηση την 57η μέρα πριν από τον τοκετό ηλεκτρονικά στη σελίδα του ΕΦΚΑ (γι'αυτό και σου έγραψα ότι έπρεπε να έχω τα ένσημα από τον Ιούλιο του 2022).  Όσο για τη β επιπέδου να μην αγχώνεσαι!!! Όλα θα είναι τέλεια με τη μικρούλα σου!!!💞💞💞
    • Καλησπέρα κορίτσια μου. Πριν λίγο έκανα κι εγώ τη Β' επιπέδου. Όλα καλά! Κοριτσάκι 487γρ. @Raf123τράχηλος 38χιλ. με μέτρηση απο την κοιλιά. (αυχενική 35χιλ με ενδοκολπική μέτρηση)
    • Συνήθως ξέρουν πότε περίπου θα γεννήσουν οι γυναίκες που παρακολουθούν και προγραματίζουν ανάλογα το πότε και πόσο θα λείψουν. Αλλά συνήθως δε φεύγουν για πάνω απο 3-5 μέρες. Μακάρι να το ζήσουμε κορίτσι μου. Εγώ θα ξεκινήσω μαθήματα στο τελος του 7ου με την ελπίδα να έρθει στην ώρα της η μπουμπού. Για την ώρα κάνω μόνο ασκήσεις Kegel!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...