Μετάβαση σε περιεχόμενο

Νεύρα, άγχος, κακή διάθεση......


Recommended Posts

Κορίτσια βοήθεια!!!

Είμαι στην 5η εβδομάδα της κύησης, δεν αντιμετωπίζω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, έχω μεν τα συνήθη συμπτώματα, αλλά σε λογικά πλαίσια, εκτός από το εξής:

Είμαι μέσα στα νεύρα, μου φταίνε όλοι και όλα, ξεσπάω όπου βρω, κυρίως στον άντρα μου, ο οποίος αντιμετωπίζει με θαυμαστή ψυχραιμία και κατανόηση την κατάσταση, για πόσο όμως ακόμα? Έφτασα στο σημείο να σκέφτομαι ότι κανείς πια δεν ενδιαφέρεται για μένα, ότι όλοι ενδιαφέρονται για το μωρό και μόνο και κανένας δεν δίνει σημασία στο ότι αυτή τη στιγμή συντελείται μια σημαντική αλλαγή στο σώμα μου, στη ζωή μου, στην ψυχοσύνθεσή μου.Στη δουλειά κυκλοφορώ σαν χαμένη, είμαι εκτός τόπου και χρόνου, δεν επικοινωνώ.

Όταν πάλι ηρεμώ και τα σκέφτομαι, λέω ότι είμαι τρελή, ότι κάνω σαν κακομάθημένο παιδί, ότι κανέις δεν μου φταίει σε τίποτα και κυρίως ο άντρας μου και ότι όλες οι γυναίκες βρίσκονται κάποια στιγμή στη θέση μου και το αντιμέτωπίζουν φυσιολογικά.

Δεν ξέρω τι έχω πάθει, δεν αναγνωρίζω τον εαυτό μου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαλλον προκειται για τρελλο χορο ορμονων...

Κι εγω θυμαμαι τσακωνομουν με το παραμικρο -τι ακουσε ο πατερουλης μου...αστα..

Με βοηθησε η μουσικη και .λιγακι η απομονωση πχ ελεγα να με αφησουν λιγο μονη με τη δικαιολογια οτι ημουν κουρασμενη ή ζαλισμενη..

ΑΑ..και βαθιες ανασες απο τη μυτη εισπνοη παρατεταμενη και κατοπιν εκπνοη οοολου του αερα απο το στομα!

Εχεις φιλες;; "Χρησιμοποιησε" τις για μπλα μπλα. Κανουν θαυματα!!

Πες στον καλο σου πόσο δυσκολο σου ειναι να ελεγξεις τα νευρα σου και ποσο προσπαθεις...

Γελα μονη σου οσο κι αν σου φαινεται γελοιο και ηλιθιο εχει αποτελεσματα

Παρε ενα χαρτι και βρισε γραψε αυτα που θα ελεγες σε ολους τους:angry: - μετα στειλτο να γελασουμε:laugh:

Μην ανυσηχεις θα περασει:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mimina μου ειναι οι ορμόνες της εγκυμοσύνης!!!!!!!!και γω στην αρχή έτσι ήμουν!!!Μέσα στα νευρα συνέχεια και ήθελα να δείρω όλο τον κόσμο..χιχιχι..Ακουσε μουσική για να εκτονωθείς!!Βοηθάει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ!!

Κατά βάθος το ξέρω ότι δεν τρελάθηκα στα ξαφνικά, αυτό που με ανησυχεί όμως είναι ότι δεν μπορώ να συγκρατηθώ και ορμάω σε όποιον δω μπροστά μου. Ζήτησα άδεια την άλλη εβδομάδα από τη δουλειά, να μείνω λίγο στο σπίτι μου να ηρεμήσω....

Θα δοκιμάσω τη μουσική, θα κοιμάμαι περισσότερο, θα γράψω σε χαρτί αυτά που με εκνευρίζουν για να τα βγάλω από μέσα μου...

Θα τα καταφέρω!!!!!:P

Thanks!!!!!!!!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε καταλαβαίνω απόλυτα κι εγώ μια από τα ίδια και είμαι σίγουρη θα κοιτάξεις απο κάτω και θα δεις ότι είμαι στην 30η εβδομάδα και ίσως φρικάρεις λίγο, βέβαια το τελευταίο δίμηνο εχω ηρεμησει αρκετά σε σχέση με τους πρώτους μήνες αλλά στην αρχή της εγκυμοσύνης μου έχω κάνει σκηνικά για τα οποία ντρέπομαι πολυ, ούτε να τα θυμάμαι θέλω.Εχω σπάσει και διάφορα πράγματα μέσα στο σπίτι! Κι επειδή στο γραφείο έκανα υπομονή τα άκουγε ο άντρας μου, ήρωας! Βέβαια και του άντρα μου στην αρχή του πήρε λίγο χρόνο να συνειδητοποιήσει ότι είναι από την εγκυμοσύνη κι ότι η γυναίκα του δεν μεταλλάχθηκε, άσε που το αντρικό του μυαλό νόμιζε ότι εκμεταλεύομαι την εγκυμοσύνη μου για να τον κάνω ότι θέλω κι έτσι είχαμε φασαρίες! Τελευταία φορά που μαλώσαμε μόλις ηρέμησα με επιασε το παράπονο που του φέρθηκα έτσι κι είχα τυψεις κι έκλαιγα ενώ αυτός μου λεγε δεν πειράζει, πήγα και του πήρα δωρό και του ζητησα 20 φορες συγνώμη για να συνέλθω από τις τύψεις. Ασε,το θέατρο του παραλόγου! Θέλει προσπάθεια και υπομονή και να μιλάς γι αυτό που νιώθεις, ειδικά στο σύντροφό σου και στους κοντινούς σου ανθρώπους, πρέπει να τους εξηγήσεις να κάνουν υπομονή και να μη σου δίνουν σημασία, διακωμώδησε τη συμπεριφορά σου. Τέλος για να καταλάβεις τι μας συμβαίνει θα σου πω ατό που μου είπε η γιατρός μου όταν τις παραπονέθηκα για τα νεύρα μου: η γυναίκα που εγκυμονεί έχει τέτοιο επέπεδο ορμονών όσο 1000 γυναίκες μαζί που περιμένουν περίοδο.... Αυτό τα λέει όλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

apis έγραψε:

Παρε ενα χαρτι και βρισε γραψε αυτα που θα ελεγες σε ολους τους:angry: -μετα στειλτο να γελασουμε:laugh:

Μην ανυσηχεις θα περασει:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην πιστευεις οτι δεν εισαι στα πλαισια του λογικου!Ολες εχουμε νευρα στην εγκυμοσυνη...

Οπως λεει κι ο αντρας μου "Ή Θα εισαι μια γλύκα ή μια ...ΠΙΚΡΑ..."

Στραβοξυλια στο μεγαλειο της κι εγω - ολα μου φταινε...Τωρα ειμαι στονν ογδοο αλλα ειλικρινα οταν ημουν 3 μηνων, ημουν απεκταμπλ!:P

Προσπαθησε να χαλαρωσεις - αν και σου βγαινει το ξερω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mimina mou...

einai to prwto sou paidaki enne???

Kapote einai fusiologiko ola auta pou pernas agapi mou,,,epidi allasoun oi ormones sou...

Wmos min ta ftais ston antra sou einai krima...

Aman tha niwtheis etsi apla pes ston antra sou na min sou milisei gia ligo,gia na min mallwsetai...

Agapi mou mwlis peraseis to prwto trimino den tha eisai etsi...

Ate agapi mou sou euxwme na allakseis grigora kai na eisai eutixismeni kai xaroumeni...

Antekse akoma ligo kai tha perasei agapi mou...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

apis έγραψε:

"Παρε ενα χαρτι και βρισε γραψε αυτα που θα ελεγες σε ολους τους -μετα στειλτο να γελασουμε

Μην ανυσηχεις θα περασει"

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Κι εγω επεσα κατω απο τα γελια....

Και δε μου λες φιλεναδα..... μηπως μπορω να το κανω κι εγω

οταν περιμενω περιοδο....που εχω ακριβως τα ιδια συμπτωματα???:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mimina μην στεναχωριεσαι καθολου...

Θα σου περασει.

Οι ορμονες ειναι στα κοκκινα σε αυτη τη φαση οποτε φαντασου τι γινεται μεσα σου!!!

Κολαση!!!!!!!!

Υπομονη....

Σκεψου το μωρακι σου που θα ερθει σε λιγους μηνες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mimina γεια σου κ απο μενα οπως ειπαν κ τα κοριτσια πιο κατω μια μικρη κριση υστεριας την περασαμε ολες :blush: κ εγω ειχα νευρα τον πρωτο καιρο κ δε μιλιουμονα αλλα σιγα,σιγα αρχιζω κ τα βλεπω ολα πιο ροζ....:lol: ευτηχως ο αντρας μου καταλαβενε την κατασταση κ προσπαθουσε να ειναι πιο γλυκος μαζι μου....;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με κάλυψαν όλες οι κοπέλες! Τα μεγάλα ''θύματα'' των εγκυμονούσων οι άντρες τους! ΧΙ!ΧΙ! Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη!

ΥΣ. Εγώ πάντως κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αποφεύγω όσους με εκνευρίζουν και έχουν αρνητική ενέργεια, γιατί είμαι ικανή να κάνω και ΦΟΝΟ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mimina μου, μην αισθάνεσαι μοναξιά σε αυτά που περνάς.

Όλες λιγο πολύ τα περνάμε με διάφορες διακυμάνσεις.

Εγώ έχω τρομερά νεύρα που από τότε που έμεινα έγκυος έχει αλλάξει όλη μου η ζωή και όλες μου οι συνήθειες. Έχω κόψει τη γυμναστική που τόσο πολυ΄αγαπώ και καθημερινά έκανα στο γυμναστήριο, τις βόλτες με τη μηχανή με τον άντρα μου, το σεξ (κατα το 1ο τρίμηνο) και για όλα αυτά είχα και έχω τρομερά νεύρα τα οποία προσπαθώ να μην τα εκδηλώνω όπου κι όπου και δυστυχώς αυτοί που τα λούζονται είναι οι δικοί μου άνθρωποι:ο άντρας μουκαι οι γονείς μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lilaki έγραψε:

Έχω κόψει τη γυμναστική που τόσο πολυ΄αγαπώ και καθημερινά έκανα στο γυμναστήριο, το σεξ.

Lilaki έτσι ακριβώς! Προσωπικά μου στοιχίζει πολύ που δεν μπορώ να γυμναστώ! Νιώθω ''σκουριασμένη''! Έκανα από όλα! pilates, aerobic, κολύμβηση! Πραγματικά ανυπομονώ όσο τίποτα άλλο! (καλά λέω ψέματα, πρώτα θέλω να περιποιηθώ τα μαλλιά μου) Όσο για το σεξ... Να μην το σκέφτομαι καλύτερα! Ωραία τα χαδάκια, ωραία τα φιλάκια και οι αγκαλιές, έρχεσαι κοντά με τον σύντροφό σου αλλά κακά τα ψέματα, προσωπικά θεωρώ ότι το ''πλατωνικό'' φέρει και τον αντίκτυπο! Νεύρα-νεύρα-νεύρα! Φαντάσου να μην μπορείς να φας και τις σοκολατίτσες σου!

Όμως όλα αυτά είναι μηδαμινά μπροστά στην ψυχούλα που θα φέρεις στον κόσμο! Η ωραιότερη στιγμή, η πιο εκστασιακή της ζωής μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...