Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κάπνισμα και θηλασμος.


Recommended Posts

Πάντως κι εγώ έχω διαβάσει σε ενα περιοδικό η το mommy η το παιδι και νέοι γονείς ότι ειναι καλύτερο να θηλάζει η μητέρα που καπνίζει παρα να μην θηλάζει. Σε ενα αλλο θέμα που είχε ανοίξει απο παλιά θυμάμαι ότι η πιστοποιημένη σύμβουλος θηλασμού είχε γράψει ότι μέχρι 5 τσιγάρα την ημέρα δεν ανιχνέυεται στο γάλα νικοτίνη..

Εγώ θηλάζω και καπνίζω ενα τσιγάρο το πρωί με το τσάι μου αφού θηλάσω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

scarlet30 έγραψε:

Δε νομιζω οτι αναφερθηκε κανεις στις μητερες που δεν καπνιζουν και δεν θηλαζουν...

Αυτό ακριβώς λέω! Μας ενοχλεί ο συνδυασμός καπνίσματος-θηλασμού, αλλά δεν μας ενοχλεί ο συνδυασμός καπνίσματος-ξένου γάλακτος, ούτε το σκέτο ξένο γάλα παρόλο που είναι επιβλαβή. Και μάλιστα η σειρά από το πιο επιβλαβές στο ωφέλιμο είναι η εξής:

κάπνισμα και ξένο γάλα

ξένο γάλα

κάπνισμα και θηλασμός

θηλασμός

δηλαδή τα μωρά που πίνουν ξένο γάλα και η μητέρα τους δεν καπνίζει, έχουν χειρότερη υγεία σε σχέση με τα μωρά που θηλάζουν και η μητέρα τους καπνίζει

Ειμαι ομως και υπερμαχος της ελευθερης κρισης και αποψης και επ ουδενι δεν θεωρω τον εαυτο μου εις θεση να κρινει αν καποιος κανει το σωστο η το λαθος.... (τουλαχιστον αν δεν γνωριζω επι προσωπικου την περιπτωση του)...

Ακριβώς!:) Δεν θα κρίνουμε τη μητέρα που δίνει ξένο γάλα, τη μητέρα που δίνει ξένο γάλα και καπνίζει με τον ίδιο ακριβώς τρόπο θα πρέπει να αντιμετωπίζουμε και τη μητέρα που θηλάζει και καπνίζει.

Θα δεις όμως ότι όσες φορές έγινε κουβέντα για το ίδιο θέμα πάντα χαρακτηρίζονται με βαρείς χαρακτηρισμούς οι μητέρες που θηλαζουν και καπνίζουν αλλά όχι οι υπόλοιπες που έχουν επιλέξει τις πιο επιβλαβείς εκδοχές.

Δεν απευθύνομαι σε κανέναν προσωπικά, το θέμα δεν είναι καν προσωπικό, είναι κοινωνικό. Η κοινωνία μας δεν ανέχεται το θηλασμό και με την παραμικρή ευκαιρία προσπαθεί να κάνει τη μαμά που θηλάζει να νιώσει ένοχη. Δεν είναι μόνο το κάπνισμα, είναι τα φάρμακα (που τα περισσότερα είναι συμβατά), είναι και το φαγητό της μαμάς που φταίει, είναι τα κιλά της, η διάθεσή της, οι συνήθειές της, η καθαριότητα, ο τρόπος που κάθεται, ο τρόπος που κρατάει το μωρό, η θερμοκρασία (στον καύσωνα το γάλα ξυνίζει και το χειμώνα γίνεται... παγωγό :laugh: )το μέγεθος και το σχήμα του στήθους, το μέγεθος και το σχήμα της θηλής... και φυσικά η ποιότητα του γάλακτος! :silly:

Και όλες αυτές τις ανοησίες δεν θα τις ακούσεις μόνο από τους τυχαίους ανίδεους αλλά και από τις μαίες και από τους γιατρούς.

Φυσικα και δεν συμφωνω με οσες θεωρουν "ευκολη λυση" το ξενο γαλα απλως και μονο γιατι δεν θελουν να ζορισουν τον εαυτο τους

Δεν υπάρχει θέμα συμφωνίας ή διαφωνίας. Η κάθε μητέρα κάνει αυτό που μπορεί να κάνει. Αυτό που μπορεί να κάνει έχει σχέση με τις προσωπικές και κοινωνικές εμπειρίες, με την πληροφόρηση, με την υποστήριξη. Η μητέρα δεν μπορεί να αλλάξει το παρελθόν της και την κοινωνία, μπορεί να πληροφορηθεί, μπορεί εν μέρη να παρέμβει στο θέμα υποστήριξη διαλέγοντας κάποιους ειδικούς που θα τη στηρίξουν, αλλά δεν μπορεί να επέμβει το θέμα της υποστήριξης των γύρω της.

Όσο σημαντικά και να είναι η πληροφόρηση και η επιλογή ενός ειδικού που έχει τις γνώσεις για να στηρίξει τη μητέρα, δεν είναι πάντα αρκετά. Χρειάζεται υποστήριξη μέσα από την οικογένεια κυρίως, συνήθως όμως κηρύσσεται πόλεμος από τα περισσότερα μέλη της οικογένειας. Τα 1-2 υποστηρικτικά, αν υπάρχουν, δεν είναι πάντα αρκετά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

apis έγραψε:

μου ελεγε και μου ξαναελεγε "δεν εχεις παιδι μου γαλα να σου δωσω χαπι να σταματησει"

apis, πού έχασες το κεντρί σου;

είναι δυνατόν να σταματήσεις κάτι που δεν υπάρχει;

αφού δεν έχεις, δεν έχεις, το χάπι γιατί να το πάρεις; γιατί δεν ρώτησες το γιατρό σου να δούμε τι απάντηση θα σου έδινε;:silly:

Απο μορφωμενες γυναικες ακουω ο,τι το γαλα της Χ ειχε μικροβια οτι το γαλα της Φ δεν ηταν θρεπτικο γι αυτο σταματησε να θηλαζει κτλ

Τελικα το μεγαλυτερο εγκλημα ειναι η παραληροφορηση απο επιστημονες και η αγνοια

Ναι γιατί στην Ελλάδα οι επιστήμονες δεν έχουν μάθει να σέβονται τον όρκο τους, δεν έχουν μάθει να λένε "δεν ξέρω" όταν δεν ξέρουν και κυρίως δεν έχουν μάθει να βασίζουν τις γνώσεις τους στην επιστημονικά τεκμηριωμένη γνώση που υπάρχει....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ασε Αγλαϊα... Με ζουλαγε στο στηθος και ελεγε ο,τι δεν εχω Οταν του ελεγα πως δε γινεται να μην εχω μου τα αλλαζε "εχεις παιδι μου αλλα ειναι πολυ λιγο για το μωρο "Τρεις φορες που με ειδε στο νοσοκομειο μετα τη γεννα η πρωτη του κουβεντα ηταν να παρω χαπι για να το κοψω

Αλλα οχι μονο αυτος ΟΙ μαιες ηταν απαραδεκτες αποτομες και δεν μου εξηγησαν τιποτα Μια μαλιστα με παροτρυνε να κοψω το γαλα γιατι το μωρο μου θα μεινει πολυ καιρο στο παιδων και θα ταλαιπωρηθω αδικα Επισης το γαλα που εβγαζα στο νοσοκομειο το πεταγα γιατι δεν αναλαμβαναν να το στειλουν στο παιδων Τους παρακαλεσα να μου το πεταν αυτες να μη βλεπω να πετιεται αλλα ουτε αυτο δεν εκαναν

Πριν αρχισω καν τις αντλησεις οι νοσοκομες του μαιευτηριου μου ελεγαν ποσο επιπονη ειναι η διαδικασια αυτη και ποσο θα ταλαιπωρηθω..

Ας ειναι καλα η μανα μου και η επιμονη στηριξη της....

Sorry αν ειμαι εκτος θεματος

Οσο για το κεντρι μου το κρατω ακομα γιατι το τσιμπημα της μελισσας ισοδυναμει με το θανατο της:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε συνηθίζω να απάνταω σε ποστ που αναφέρονται ή σχολιάζουν την αποψή μου πάνω σε θέματα του φόρουμ, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση θα κάνω μία εξαίρεση.

Προσωπικά θήλασα την κόρη μου μόλις 20 μέρες. Μέχρι δηλαδή να νοσηλευτώ στο Ιπποκράτειο με θρομοφλεβίτιδα και να χρειαστεί να ακολουθήσω φαρμακευτική αγωγή για 2 σχεδόν μήνες. Οι δικοί μου γιατροί έλεγαν οτι αντιμετωπίζουμε το πρόβλημα με συντηρητική αγωγή για να συνεχίσω το θηλασμο, ο παιδιατρος όμως ούτε να το ακούσει για μητρικό γάλα και μου το έκοψαν.

Ακόμα αισθάνομαι ενοχή που δεν πήγα νωρίτερα στο γιατρό μου για να διαγνωστεί το πρόβλημα και να αποφύγω τα χειρότερα. Για τον επαναγαλακτισμό έμαθα μόλις πριν 2 εβδομάδες και πάλι στεναχωρήθηκα που από τη μερια μου τουλάχιστον δεν πήρα τη σωστή πληροφόρηση.

Είμαι λοιπόν από τις μαμάδες εκείνες που δεν θήλασαν και το θεωρώ το ίδιο εγκληματικό, όσο και το κάπνισμα στο θηλασμο.

Αν προσέξετε καλύτερα το ποστ μου θα δείτε οτι αναφέρω εκ τον προτέρων πως είμαι φανατική αντικαπνίστρια και οτι η στάση μου είναι αδιάλλακτη. Πραγμα που δε συνηθίζω γενικά στη ζωή μου.

Αυτή όμως η σταση μου προέρχεται από χρόνια καταπίεση των καπνιστών απέναντι σε μη καπνιστές. Ένα είδος φασισμού κατα τη γνώμη μου, που περιλαμβάνεται στη φράση: "θες δε θες θα καπνίσεις". Αυτή η αναρμοστη συμπεριφορά, ο μη σεβασμός απέναντι στο συνάνθρωπο έχει παγιωθεί και έχει γίνει αποδεκτή, πράγμα το οποίο με εξοργίζει αφάνταστα. Θεωρώ οτι τα δικαιώματα των μη καπνιστών καταπατώνται κατάφορα, είτε είναι βρέφη, είτε παιδιά, είτε ενήλικες. Και σε αυτό είμαι απόλυτη.

Θεωρείτε οτι είναι κακό να διεκδικήσουμε επιτέλους τα δικαιώματά μας; Ή ακόμα και των βρεφών, που δεν είναι σε θέση να το κάνουν απο μόνα τους απέναντι στο κάπνισμα;

Τέλος θα ήθελα να προσθέσω οτι στο ποστ μου φαίνεται ξακάθαρα πως δεν έχω διάθεση επίκρισης για την κουμπάρα μου ή για όποια άλλη μαμα είναι καπνίστρια, αλλά παραθέτω την αποψη μου.

Η αποψή σας ζητήθηκε για να γίνει αυτός ο ανοιχτός διάλογος και να υπάρξει ο αντίλογος, δε ζητήθηκε για να συμφωνήσετε όλες μαζί μου και να επιβεβαιωθώ, κατι τέτοιο θα ήταν ανούσιο και καθόλου επικοδομητικό. Σας το λέω ειλικρινά! :)

Ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σισσιώ έγραψε:

Δε συνηθίζω να απάνταω σε ποστ που αναφέρονται ή σχολιάζουν την αποψή μου πάνω σε θέματα του φόρουμ, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση θα κάνω μία εξαίρεση.

Σισσιώ, το φόρουμ δεν είναι για απλή παράθεση απόψεων, καλό είναι να γίνεται κουβέντα και μάλιστα πιστεύω ότι όταν ξεκινάει ένας προβληματισμός δεν είναι κακό να αναφέρονται και ευρύτεροι προβληματισμοί που έχουν εν μέρη σχέση με το θέμα.

Οι δικοί μου γιατροί έλεγαν οτι αντιμετωπίζουμε το πρόβλημα με συντηρητική αγωγή για να συνεχίσω το θηλασμο, ο παιδιατρος όμως ούτε να το ακούσει για μητρικό γάλα και μου το έκοψαν.

σου δικαιολόγησε την άποψή του;

ενδιαφέρθηκε για το καλό του μωρού περισσότερο από ότι οι υπόλοιποι γιατροί;

να σημειώσω μόνο ότι οι υπόλοιποι γιατροί που ενδιαφέρθηκαν για τη συνέχιση του θηλασμού δεν παίρνουν κανένα δωράκι από τις εταιρείες με τα γάλατα....

Για τον επαναγαλακτισμό έμαθα μόλις πριν 2 εβδομάδες και πάλι στεναχωρήθηκα που από τη μερια μου τουλάχιστον δεν πήρα τη σωστή πληροφόρηση.

Η πρώτη εργασία για τον επαναγαλακτισμό δημοσιεύτηκε το 1967 ή 1968, δηλαδή πριν 4 δεκαετίες και αφορούσε τις κατσίκες.

Εδώ και 3 δεκαετίες έχουν δημοσιευτεί εργασίες στι οποίες ο όρος relactation (=επαναγαλακτισμός)αναφέρεται στον τίτλο, άρα με μια πρόχειρη και γρήγορη αναζήτηση όλο και κάτι θα βρει κάποιος.

Στην Ελλάδα όμως η έννοια είναι άγνωστη μεταξύ των γιατρών και των μαιών! Και αν τους το αναφέρεις, θα δεις τις αντιδράσεις τους... Οι περισσότεροι δεν πιστεύουν ούτε καν ότι γίνεται. Θα ειρωνευτούν, θα χλευάσουν... στην καλύτερη περίπτωση θα αποθαρρύνουν...

Έχω κάνει μερικό επαναγαλακτιμό, έχω υποστηρίξει πολλές μητέρες να κάνουν επαναγαλακτισμό ακόμη και μετά από εβδομάδες διακοπής, ακόμη και όταν η διακοπή έγινε με χάπια. Το ίδιο έχουν κάνει χιλιάδες μητέρες σε όλο τον κόσμο, κάποιοι το έχουν μελετήσει και έχουν δημοσιεύσεις τα αποτελέσματα.

Οι Έλληνες γιατροί σε τραγικά υψηλό ποσοστό (πάνω από 95%) δεν έχουν καμία σχέση με την έννοια της επιστημονικής τεκμηρίωσης, δεν διαβάζουν τις επιστημονικές δημοσιεύσεις, αγνοούν ακόμη και την έννοια της επιστημονικής τεκμηρίωσης. Η ενημέρωσή τους περιορίζεται τραγικά στην ενημέρωση των εταιρειών με τα φάρμακα.

Είμαι λοιπόν από τις μαμάδες εκείνες που δεν θήλασαν και το θεωρώ το ίδιο εγκληματικό, όσο και το κάπνισμα στο θηλασμο.

Τίποτα από τα δύο δεν είναι εγκληματικό και το κάπνισμα όταν η μαμά δεν θηλάζει είναι πιο επιβλαβές από το καπνισμα της θηλάζουσας μαμάς. Η καπνίστρια που δεν θηλάζει εκθέτει το παιδί της σε επιβαρυντικούς παράγοντες χωρίς αν προσφέρει καμία προστασία. Αυτό το μωρό είναι σε δυσμενέστερη θέση.

Αν προσέξετε καλύτερα το ποστ μου θα δείτε οτι αναφέρω εκ τον προτέρων πως είμαι φανατική αντικαπνίστρια και οτι η στάση μου είναι αδιάλλακτη.

Σε καταλαβαίνω αλλά θα τονίσω ακόμη μια φορά ότι το κάπνισμα που συνδυάζεται με θηλασμό δεν είναι πιο επιβλαβές από το κάπνισμα που συνδυάζεται με ξένο γάλα, μάλλον το αντίθετο!

Αυτή όμως η σταση μου προέρχεται από χρόνια καταπίεση των καπνιστών απέναντι σε μη καπνιστές. Ένα είδος φασισμού κατα τη γνώμη μου, που περιλαμβάνεται στη φράση: "θες δε θες θα καπνίσεις". Αυτή η αναρμοστη συμπεριφορά, ο μη σεβασμός απέναντι στο συνάνθρωπο έχει παγιωθεί και έχει γίνει αποδεκτή, πράγμα το οποίο με εξοργίζει αφάνταστα. Θεωρώ οτι τα δικαιώματα των μη καπνιστών καταπατώνται κατάφορα, είτε είναι βρέφη, είτε παιδιά, είτε ενήλικες. Και σε αυτό είμαι απόλυτη.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!

Με ενοχλεί πολύ όλη αυτή η στάση των καπνιστών.

Όμως δεν μπορώ να παραβλέψω ότι υπάρχουν πάρα πολλοί καπνιστές που θα προτιμούσαν να μην καπνίζουν αλλά είναι δύσκολο να το κόψουν. Δυστυχώς το τσιγάρο προκαλεί εθισμό και δεν είναι τόσο απλή η διακοπή του.

Υποχρέωση του γιατρού και του κάθε επαγγελματία υγείας είναι να ενημερώνει τη μητέρα για το πόσο επιβλαβής είναι αυτή η συνήθεια και να την ενθαρρύνει να το διακόψει.

Υποχρέωσή του είναι να την ενημερώνει και για τα θετικά του θηλασμού και τα αρνητικά του γάλακτος σε σκόνη.

Υποχρέωσή του είναι να γνωρίζει τις επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις και έχει τεκμηριωθεί ότι το κάπνισμα δεν αποτελεί αντένδειξη για το θηλασμό.

Δυστυχώς από όλα αυτά γίνονται τα ελάχιστα... η μητέρα συνήθως είναι ενημερωμένη για τα αρνητικά του καπνίσματος αλλά όχι για τα υπόλοιπα.

Θεωρείτε οτι είναι κακό να διεκδικήσουμε επιτέλους τα δικαιώματά μας; Ή ακόμα και των βρεφών, που δεν είναι σε θέση να το κάνουν απο μόνα τους απέναντι στο κάπνισμα;

Το αντίθετο! κι εγώ μαζί σου! :)

Η διεκδίκηση αυτή όμως είναι ανεξάρτητη από το αν η μητέρα θηλάζει ή όχι. Η καπνίστρια μητέρα έχει ανάγκη από σωστή πληροφόρηση όπως κάθε άλλη μητέρα, πρέπει να ξέρει ότι μπορεί να θηλάσει και είναι σημαντικό να το κάνει.

Το ίδιο και η εργαζόμενη μητέρα, θα πρέπει ο παιδίατρος να την ενημερώνει για τη δυνατότητα να συνεχίσει το θηλασμό και μετά την επιστροφή της στη δουλειά. Όμως δεν τα ξέρει ούτε ο ίδιος, ούτε ενδιαφέρεται να τα μάθει και δεν σταματά εκεί, φροντίζει συχνά να την αποθαρρύνει να το κάνει λέγοντας αυτά που έλεγαν οι μαίες στην apis, ότι η διαδικασία είναι πολύ επίπονη κλπ ανακρίβειες.

Δυστυχώς η στάση τους είναι μονομερώς υπέρ του αποθηλασμού.

Οι μητέρες που υποστηρίζω αλλάζουν συχνά 4-5 παιδιάτρους για να βρούνε έναν όχι υπέρ του θηλασμού, αλλά ουδέτερο. Έναν που να μην τους κάνει πόλεμο.

Η αποψή σας ζητήθηκε για να γίνει αυτός ο ανοιχτός διάλογος και να υπάρξει ο αντίλογος, δε ζητήθηκε για να συμφωνήσετε όλες μαζί μου και να επιβεβαιωθώ,

κι εμείς ευκαιρία ψάχνουμε για να γίνει κουβέντα!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aglaiap έγραψε:

Σισσιώ... καλό είναι να γίνεται κουβέντα και μάλιστα πιστεύω ότι όταν ξεκινάει ένας προβληματισμός δεν είναι κακό να αναφέρονται και ευρύτεροι προβληματισμοί που έχουν εν μέρη σχέση με το θέμα.

όταν λέω δε συνηθίζω να απαντώ σε ποστ που σχολιάζουν την αποψή μου, θα ήθελα να ξεκαθαρίσω πως αυτή είναι η γενικότερη στάση μου και οτι δεν αναφέρομαι σε συγκεκριμένα μέλη ή ποστ.

σου δικαιολόγησε την άποψή του;

ενδιαφέρθηκε για το καλό του μωρού περισσότερο από ότι οι υπόλοιποι γιατροί;

Ο γυναικολόγος τελικά ήταν αυτός που μου χορήγησε το χάπι αποθηλαμού, όταν αποφασίστηκε οτι η αγωγή που έπρεπε να ακολουθήσω, περιείχε αντιβιώτικα, αντιφλεγμονώδη και ηπαρίνη για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Ο παιδίατρος αρχικά μου συνέστησε να πετάω με θήλαστρο το "μολυσμένο" γάλα μέχρι να επανέλθω. όταν όμως άκουσε το συνδυασμό και τη διάρκεια της αγωγής, μου είπε οτι είναι ανώφελο.

Θα ήθελα να προσθέσω οτι ο παιδιατρος μας είναι ένας αξιόλογος άνθρωπος, που μου είχε τονίσει κατα την πρώτη του επίσκεψη στη μικρή πως έχω "ιερό καθήκον" να θηλάσω το μωρό μου και ήταν άκρως αρνητικός στη χορήγηση συμπληρώματος ξένου γάλακτος.

Μου έκανε έκπληξη δε το γεγονός οτι όταν τελικά χρειάστηκε να πάρω γάλα δε μου σύστησε καμία μάρκα!

Η πρώτη εργασία για τον επαναγαλακτισμό δημοσιεύτηκε το 1967 ή 1968, ...έχουν δημοσιευτεί εργασίες στι οποίες ο όρος relactation (=επαναγαλακτισμός)αναφέρεται στον τίτλο, άρα με μια πρόχειρη και γρήγορη αναζήτηση όλο και κάτι θα βρει κάποιος.

Οι Έλληνες γιατροί σε τραγικά υψηλό ποσοστό (πάνω από 95%) δεν έχουν καμία σχέση με την έννοια της επιστημονικής τεκμηρίωσης, δεν διαβάζουν τις επιστημονικές δημοσιεύσεις, αγνοούν ακόμη και την έννοια της επιστημονικής τεκμηρίωσης...

Και όμως εγώ προσωπικά δεν ήξερα καν τη λέξη επαναγαλακτισμός και οτι υπάρχει τέτοια διαδικασία, ίσως να μην πήρα σωστή πληροφόρηση γιατί, όπως αναφέρεις, δεν είναι ευρέως αποδεκτός.

Είμαι λοιπόν από τις μαμάδες εκείνες που δεν θήλασαν και το θεωρώ το ίδιο εγκληματικό, όσο και το κάπνισμα στο θηλασμο.

Τίποτα από τα δύο δεν είναι εγκληματικό και το κάπνισμα όταν η μαμά δεν θηλάζει είναι πιο επιβλαβές από το καπνισμα της θηλάζουσας μαμάς. Η καπνίστρια που δεν θηλάζει εκθέτει το παιδί της σε επιβαρυντικούς παράγοντες χωρίς αν προσφέρει καμία προστασία. Αυτό το μωρό είναι σε δυσμενέστερη θέση.

Μήπως τελικά αυτός ο βαρύς χαρακτηρισμός που ίσως ενόχλησε, να είναι αποτέλεσμα της ενοχικής στάσης που δημιουργείται σε κάποιες μαμάδες από την πίεση που ασκείται τελευταία για θηλασμό; Πριν καποια χρόνια γινόταν ακριβώς το αντίθετο. Οι φαρμακευτικές μέσω των γιατρών ωθούσαν τις μητέρες στο ξένο γάλα. Μήπως τώρα που περάσαμε πάλι στον αντίποδα με τη στάση μας ενοχοποιούμε τις μητέρες που δε θηλάζουν;

Και να ρωτήσω και το εξής: Και εγώ και η αδερφή μου δε θηλάσαμε ως βρέφη, αλλα παρόλα αυτα είχαμε μια άριστη ανάπτυξη. Τί βλάβες μας προκάλεσε το ξένο γάλα;

Προσοχή, επισημαίνω πως δε ρωτάω για να ενθαρρύνω αυτήν την πρακτική, αλλά για να ξεκαθαρίσουμε λίγο το τοπίο.

Σε καταλαβαίνω αλλά θα τονίσω ακόμη μια φορά ότι το κάπνισμα που συνδυάζεται με θηλασμό δεν είναι πιο επιβλαβές από το κάπνισμα που συνδυάζεται με ξένο γάλα... και έχει τεκμηριωθεί ότι το κάπνισμα δεν αποτελεί αντένδειξη για το θηλασμό...

Το καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που μου εξηγείς, ωστόσο δε νομίζω πως είμαι σε θέση να το αποδεχτώ. Μακάρι και το εύχομαι ειλικρινά να μην διαψευσθεί αυτό στο μέλλον, από άλλες επιστημονικές έρευνες.

Εξακολουθώ να είμαι της αποψης: "ΘΗΛΑΖΕΙΣ; ΜΗΝ ΚΑΠΝΙΖΕΙΣ" και τονίζω όχι της άποψης: "Καπνίζεις; Μη θηλάζεις"

Όμως δεν μπορώ να παραβλέψω ότι υπάρχουν πάρα πολλοί καπνιστές που θα προτιμούσαν να μην καπνίζουν αλλά είναι δύσκολο να το κόψουν. Δυστυχώς το τσιγάρο προκαλεί εθισμό και δεν είναι τόσο απλή η διακοπή του.

Θα ήθελα να προσθέσω πως δε ζητάω από κανένα καπνιστή να μην καπνίζει. Δεν το ζήτησα ποτέ ούτε απο το σύζυγό μου, που ευτυχώς το έχει σταματήσει τρια χρόνια τώρα.

Είναι δικαίωμα του καθενός να κανει ό,τι νομίζει στον εαυτό του και για τον εαυτό του.

Αυτό όμως που απαιτώ είναι σεβασμός στα δικαιώματα μου ως μη καπνιστή, στα δικαιώματα των παιδιών μας γενικά.

Η διεκδίκηση αυτή όμως είναι ανεξάρτητη από το αν η μητέρα θηλάζει ή όχι. Η καπνίστρια μητέρα έχει ανάγκη από σωστή πληροφόρηση όπως κάθε άλλη μητέρα, πρέπει να ξέρει ότι μπορεί να θηλάσει και είναι σημαντικό να το κάνει.

Λυπάμαι, δεν τη θεωρώ ανεξάρτητη. Όταν μια γυναίκα, καπνίστρια και μητέρα, δε βρίσκει τη δύναμη να κάνει τη θυσία για το παιδί της θα είναι σε θέση να σεβαστεί και να συμμεριστεί τους άλλους; Επίτρεψε μου να αμφιβάλλω...

Ευχαριστώ για την ευκαιρία που μου έδωσες και για όλες τις πραγματικά χρήσιμες πληροφορίες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aglaiap έγραψε:

Οι Έλληνες γιατροί σε τραγικά υψηλό ποσοστό (πάνω από 95%) δεν έχουν καμία σχέση με την έννοια της επιστημονικής τεκμηρίωσης, δεν διαβάζουν τις επιστημονικές δημοσιεύσεις, αγνοούν ακόμη και την έννοια της επιστημονικής τεκμηρίωσης. Η ενημέρωσή τους περιορίζεται τραγικά στην ενημέρωση των εταιρειών με τα φάρμακα.

Δυστυχώς η στάση τους είναι μονομερώς υπέρ του αποθηλασμού.

Οι μητέρες που υποστηρίζω αλλάζουν συχνά 4-5 παιδιάτρους για να βρούνε έναν όχι υπέρ του θηλασμού, αλλά ουδέτερο. Έναν που να μην τους κάνει πόλεμο.

Το πιο άστοχο σχόλιο που άκουσα από νεαρή γιατρό ήταν κατά τη διάρκεια της νοσηλείας του μόλις 45 ημερών μωρού μας στο νοσοκομείο. Είδε που διάβαζα (για πολλοστή φορά) το βιβλίο της Άννας Πατσούρου για το θηλασμό για να παίρνω κουράγιο και πέταξε το θεϊκό: "Μα καλά τι μπορεί να γράφει ένα βιβλίο σε τόσες σελίδες για το θηλασμό;"

Δυστυχώς κανένας γιατρός δεν εκπαιδευεται στο θέμα του θηλασμού, έχω αποκομίσει την αίσθηση ότι δεν τους απασχολεί το θέμα στην παιδιατρική. Το μόνο που ξέρουν όλοι είναι να δίνουν την οδηγία "10' από κάθε στήθος κάθε 3 ώρες". Δεν ξέρω αν καμιά μαμά τα κατάφερε ποτέ να θηλάσει αποκλειστικά ακολουθώντας αυτή την οδηγία, αλλά προσωπικά μου φαίνεται ανέφικτο (κρίνοντας και από την προσωπική μου εμπειρία).

Δε θέλω να πιστεύω ότι όλοι οι γιατροί λειτουργούν με γνώμονα το συμφέρον της τσέπης τους, ίσως κάποιοι να μην είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν. Ωστόσο θεωρώ ότι είναι αναφαίρετο δικαίωμά μας να προστατεύουμε τα παιδιά μας και τους εαυτούς μας, απέναντι σε αγαθές ή μη προθέσεις.

Χαρακτηριστικά, στις πιέσεις ομάδας γιατρών στο νοσοκομείο να δώσω συμπλήρωμα απάντησα ότι θα το κάνω μόνο αν το μωρό σταματήσει να παίρνει βάρος και για κανένα άλλο λόγο. Δε ξέρω αν έκανα σωστά, αυτό μου υπαγόρευε το ένστικτό μου. Τελικά η ξεροκεφαλιά μού βγήκε σε καλό, το μωράκι είναι υγιέστατο, αναπτύσσεται πολύ ικανοποιητικά και εγώ έχω την ευχαρίστηση να εξακολουθώ να θηλάζω αποκλειστικά.

Ζητώ συγνώμη που το μήνυμα δεν έχει σχέση με το κάπνισμα, αλλά δεν άντεξα να μην εκφράσω την άποψή μου :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάμυκουλ (δεν μου γυρνάει στους λατινικούς) δεν είσαι εσύ η ξεροκέφαλη...

Σαν μάνα προς μάνα ένα έχω να σου πω: ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!!

Συνέχισε να μεταδίδεις τέτοια μηνύματα. Οι ελληνίδες το έχουμε ανάγκη!

(έχουμε φάει τόση παραπληροφόρηση που δεν βλέπουμε πια τίποτα καθαρά)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Γεωργία μου, κάθε μάνα κάνει ό,τι καλύτερο περνάει από το χέρι της για το παιδί της...

Απλώς αυτό που κατάλαβα τους 3 μήνες που μπήκα κι εγω στο club της μητρότητας είναι ότι καμιά φορά αξίζει να ακολουθούμε το ένστικτό μας και να "ακούμε" τις ανάγκες του παιδιού μας. Με ηρεμία και καλή διάθεση, το μωρό μπορεί να επικοινωνήσει μηνύματα που ούτε καν περνάνε από το μυαλό ενός παιδιάτρου ή άλλων έμπειρων (βλ. γιαγάδες, μαμάδες, πεθερές κλπ).

Κι ευτυχώς που έχουμε την παρεούλα μας εδώ να ακούμε πολλές απόψεις κ εμπειρίες, για να διαλέγουμε αυτό που μας ταιριάζει περισσότερο. Για τον αποκλειστικό θηλασμό δεν είχα ιδέα πριν ανακαλύψω το mammyland. Η μητέρα μου δε θήλασε ούτε εμένα ούτε την αδερφή μου και μάλιστα μέχρι πρότινος (δηλ τα τελευταία 30 χρόνια) πίστευε ότι δεν είχε γάλα. Η πεθερά μου από την άλλη θήλασε τον άντρα μου για 14 μήνες (και μπράβο της!!!), αλλά μου περιέγραφε τα προβλήματα που αντιμετώπισε, τις σκισμένες θηλές που έτρεχαν αίμα (μόνο φρίκη ένιωθα όταν την άκουγα), αλλά κανένα ευχάριστο συναίσθημα...

Αν δεν ήταν η Αγλαΐα, που μέσα από τα κείμενά της κατανόησα το θηλασμό και οι μαμάδες που ήδη βίωναν την ανεπανάληπτη εμπειρία, μάλλον θα είχα ακολουθήσει τα χνάρια της μητέρας μου - ευτυχώς όμως τα κατάφερα... όχι μόνο να θηλάσω, αλλά και να αλλάξω τη γνώμη και της μαμάς μου (που φοβόταν ότι για "κληρονομικούς λόγους" ούτε εγω θα είχα γάλα) και της πεθεράς μου (ο θηλασμός είναι απόλαυση, όχι μαρτύριο).

Και είμαι χαρούμενη για έναν λόγο ακόμα: η αδερφή μου και πολλές φίλες μου έχουν πλέον μάθει τόσα πολλα για το θηλασμό, που θέλουν πολύ να το προσπαθήσουν όταν έρθει ένα παιδάκι στη ζωή τους :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...