Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

Ναι! έβγαλε δοντάκι.. σαν ρυζάκι φαίνεται χαχαχα

όσο για το νερό τι θα κάνω;; έχεις καμία συμβουλή; 

ναι σίδηρο έχει το γάλα, όντως.. απλά τώρα με τα στερεά που κατεβαίνει η ποσότητα του γάλακτος και η πρόσληψη είναι μικρότερη, φροντίζω να μην μπλέκω τροφές που έχουν σίδηρο με γαλακτοκομικά για να γίνεται καλύτερα η απορρόφηση του :)

Τα γαλακτοκομικά επηρεάζουν κυρίως την πρόσληψη του μη αιμικού σιδήρου (όσπρια, λαχανικά κλπ), που έτσι κι αλλιώς έχει μικρή απορρόφηση από τον οργανισμό. Γι' αυτό είναι καλύτερα να προσφέρουμε τροφές πλούσιες σε αιμικό σίδηρο, με έμφαση στο συκώτι (να δώ πως θα το μαγειρέψω όταν έρθει η ώρα που το σιχαίνομαι χαχαχαχαχ)

Με νερό δεν έχω ξεκινήσει ακόμα, αλλά έχω διαβάσει πως με κάποια μωράκια το μόνο που δουλέυει είναι κανονικό ποτηράκι, κατά προτίμηση ίδιο με της μαμάς🙂 Για δες μήπως έτσι τον καταφέρεις😉 Μάθηση μέσω της μίμησης....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κορίτσια μου γεια σας.. και συγγνώμη για το πρήξιμο αλλά είμαι πραγματικά μπερδεμένη. 

Τι πρόγραμμα φαγητού ακολουθείτε για τα μωράκια σας, όσες έχετε μωράκια 6 μηνών και άνω; είμαι πολύ μπερδεμένη στο εάν και πως θα κόψω το γάλα..; μέχρι τώρα δίνω φαγητό πχ πρωινό και μεσημεριανό και μετά όσο πιει σε γάλα.. αλλά διαβάζω ότι κόβεται το γάλα και περιορίζεται σε 2 φορές την ημέρα; πως θα ξέρω τι να κάνω; και πως θα ξέρω εάν χόρτασε; 😕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Klimentini είπε:

Κορίτσια μου γεια σας.. και συγγνώμη για το πρήξιμο αλλά είμαι πραγματικά μπερδεμένη. 

Τι πρόγραμμα φαγητού ακολουθείτε για τα μωράκια σας, όσες έχετε μωράκια 6 μηνών και άνω; είμαι πολύ μπερδεμένη στο εάν και πως θα κόψω το γάλα..; μέχρι τώρα δίνω φαγητό πχ πρωινό και μεσημεριανό και μετά όσο πιει σε γάλα.. αλλά διαβάζω ότι κόβεται το γάλα και περιορίζεται σε 2 φορές την ημέρα; πως θα ξέρω τι να κάνω; και πως θα ξέρω εάν χόρτασε; 😕

Εμεις είμαστε 6 μισή μηνών... 

Μετα από οδηγία του γιατρού τρώμε περίπου 200γρ φαγητό όσο ένα γιαούρτι και μετά συμπληρώνουν γάλα. Το γάλα είναι η τροφη ως ένα χρόνων... Βέβαια δεν θα το κάνουμε για τόσο καιρό... Μέχρι να τελειώσουμε με τις εισαγωγές τις βασικές.. Μετά θα τρώμε όσο θέλουμε 

Πρωί γάλα 

Δεκατιανο φρουτα

Μεσημέρι γεύμα 

Απόγευμα βρώμη ή δημητριακά ή γιαούρτι 

Βράδυ και νύχτα γάλα 

Της αρκεί να είναι το γάλα πάνω από 400ml και επίσης όχι γάλα μετά το γιαούρτι.. Αν θέλει και άλλο δίνουμε πάλι γιαούρτι.. 

Κάθε γιατρός λέει αλλά να ξέρεις.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

Κορίτσια μου γεια σας.. και συγγνώμη για το πρήξιμο αλλά είμαι πραγματικά μπερδεμένη. 

Τι πρόγραμμα φαγητού ακολουθείτε για τα μωράκια σας, όσες έχετε μωράκια 6 μηνών και άνω; είμαι πολύ μπερδεμένη στο εάν και πως θα κόψω το γάλα..; μέχρι τώρα δίνω φαγητό πχ πρωινό και μεσημεριανό και μετά όσο πιει σε γάλα.. αλλά διαβάζω ότι κόβεται το γάλα και περιορίζεται σε 2 φορές την ημέρα; πως θα ξέρω τι να κάνω; και πως θα ξέρω εάν χόρτασε; 😕

Καλημέρα! Λογικό να είσαι μπερδεμένη, όλες σε αυτή τη φάση βρισκόμαστε, με το πρώτο παιδί όλα είναι πρωτόγνωρα. Βασική τροφή μέχρι να κλείσει έτος το παιδί είναι το γάλα, όλα τα υπόλοιπα είναι συμπληρωματικά. Κi όπως ήδη αναφέρθηκε, ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του. Προσωπικά παρακαλουθώ μια ομάδα στο FB, εκτός από διάφορες πληροφορίες σχετικά με τη βρεφική-παιδική διατροφή, υπάρχουν και πάρα πολλές συνταγές που μπορείς να βρεις με μια απλή αναζήτηση στη σελίδα τους, πχ συνταγές με συκώτι, για μωρά/παιδιά κλπ. Η ιστοσελίδα τους είναι αυτή: https://childinfantnutrition.info/  Ρίξε μια ματιά, πολύ ενημερωμένη σελίδα, με βιβλιογραφικές παραπομπές σε όλα τα άρθρα τους. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Karmeliet είπε:

Καλημέρα! Λογικό να είσαι μπερδεμένη, όλες σε αυτή τη φάση βρισκόμαστε, με το πρώτο παιδί όλα είναι πρωτόγνωρα. Βασική τροφή μέχρι να κλείσει έτος το παιδί είναι το γάλα, όλα τα υπόλοιπα είναι συμπληρωματικά. Κi όπως ήδη αναφέρθηκε, ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του. Προσωπικά παρακαλουθώ μια ομάδα στο FB, εκτός από διάφορες πληροφορίες σχετικά με τη βρεφική-παιδική διατροφή, υπάρχουν και πάρα πολλές συνταγές που μπορείς να βρεις με μια απλή αναζήτηση στη σελίδα τους, πχ συνταγές με συκώτι, για μωρά/παιδιά κλπ. Η ιστοσελίδα τους είναι αυτή: https://childinfantnutrition.info/  Ρίξε μια ματιά, πολύ ενημερωμένη σελίδα, με βιβλιογραφικές παραπομπές σε όλα τα άρθρα τους. 

σε ευχαριστώ πολύ! θα μπω κι εγώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/1/2021 at 11:14 ΠΜ, ο/η Karmeliet είπε:

Καλημέρα κορίτσια, και καλή χρονιά και από εμένα! Διαβάζω τα νέα σας, αλλά δεν προλαβαίνω να γράψω με το τερατάκι μου, που γίνεται 5 μηνών την άλλη εβδομάδα. Μικρούλης ο δικός μου, μόνο μάγουλα έχει για τσιμπημα, 62εκ και 6150γρ στον έλεγχο των 4μηνών, αλλά αναπτύσσεται μια χαρά, πολύ δραστήριος και ομιλητικός. Αλλά έχω μεγάλο θέμα με τον βραδνό ύπνο ρε κορίτσια, νιώθω πως περνάμε κάποιο άλμα κάθε εβδομάδα, έχω πήξει! Δεν κοιμάται το βράδυ πάνω από 3 ώρες συνεχόμενες, και κάποια βράδια, όπως χτες, μπορεί να μείνει και κανά δίωρο ξύπνιος μετά από το τάισμα. Και δεν κλαίει, ορεξούλες έχει, δεν τη παλεύω ρε κορίτσια. Ελπίζω να είναι από τα ούλα, φάση και να περάσει σύντομα, ελπίζω. Υπάρχει περίπτωση να τον έχει επηρεάσει το γεγονός ότι αλλάξαμε σπίτι πρόσφατα, γατόνια φάση;  Εσάς πόσο κοιμούνται το βράδυ; Τι ώρα τα βάζετε για ύπνο; Τα κορίτσια που θηλάζετε αποκλειστικά @Princess28, @Frogel και λέτε κοιμούνται το βράδυ, τι εννοείτε ακριβώς; Χαχαχαχαχαχα διαβάζω τα σχόλιά σας και μου πέφτει το σαγόνι καμια φορά 🤣 

Στερεές τροφές, μιας και θηλάζω αποκλειστικά, αποφάσισα να ξεκινήσω όταν κλείσει τον 6ο μήνα, αν και μου είχαν προτείνει να ξεκινήσω δοκιμαστικά με μπουκίτσες από τον 4ο, αλλά δεν το βρήκα αναγκαίο. Κουταλάκι έτσι κι αλλιώς χρησιμοποιώ γαι τη βιταμίνη D που του δίνω, οπότε αρχίζει και το συνηθίζει. Εγώ όμως είμαι σε δίλημμα αν θα ξεκινήσω με αλεσμένα ή θα δοκιμάσω κατευθείαν με κομμάτια. Το σκέφτεται κάποια κοπέλα/ το έχει δοκιμάσει ίσως κάποια με περισσότερα παιδάκια κι έχει εμπειρία σχετικά; Διαβάζω σχετικά άρθρα και φόρουμ, αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμα. Νομίζω θα δοκιμάσω με κομμάτια αρχικά, κι αν δω πως ο μικρός δεν είναι έτοιμος για κάτι τέτοιο, να πάω σε αλεσμένα Ή ίσως μεικτά; Ζωμούς, σούπες κλπ να δίνω εγώ με κουταλάκι, και λαχανικά, κρέας κλπ σε κομμάτια; Είμαι σε δίλημμα....

 

Εμένα ήταν ονειρο η μπέμπα με τον ύπνο της από την αρχή..είναι και στο μωρό..κοιμάται από τις 9μεχρι τις 7-8 με δύο ξυπνήματα για θηλασμό.. τελευταία βδομάδα μας έχουν ταράξει τα δόντια και κάνει πολύ ανήσυχο ύπνο δυστυχώς..αλλά ελπίζω να στρώσει..έχεις δοκιμάσει να την κοιμίζει στο κρεβάτι σας και να την βάζεις μετά κούνια??εγώ ξεκίνησα 5μηνων στέρεες γιατί κατάλαβα ότι είχε όλα τα σημάδια ετοιμότητας και ενώ ξεκίνησα με πατημένα μετά από δύο μέρες έδωσα κομμάτια και συνεχίζουμε με blw  αφού τις αρέσει περισσότερο..:))

στις On 15/1/2021 at 11:05 ΠΜ, ο/η Klimentini είπε:

κορίτσια κάποια κοπέλα που δίνει νεράκι στο παιδάκι της με επιτυχία και μπορεί να δώσει κάποια συμβουλή; 🙃

Εγώ της έδινα κάθε μέρα και μετά από τρεις τέσσερις μέρες κατάλαβε πως λειτουργεί και έπινε..δοκίμασα ποτηράκι με μαλακό στόμιο ποτηρακι με καλαμάκι και εκπαιδευτικό μόνο το τελευταίο δεν έχει καταλάβει ακόμα ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Frogel είπε:

Εμένα ήταν ονειρο η μπέμπα με τον ύπνο της από την αρχή..είναι και στο μωρό..κοιμάται από τις 9μεχρι τις 7-8 με δύο ξυπνήματα για θηλασμό.. τελευταία βδομάδα μας έχουν ταράξει τα δόντια και κάνει πολύ ανήσυχο ύπνο δυστυχώς..αλλά ελπίζω να στρώσει..έχεις δοκιμάσει να την κοιμίζει στο κρεβάτι σας και να την βάζεις μετά κούνια??εγώ ξεκίνησα 5μηνων στέρεες γιατί κατάλαβα ότι είχε όλα τα σημάδια ετοιμότητας και ενώ ξεκίνησα με πατημένα μετά από δύο μέρες έδωσα κομμάτια και συνεχίζουμε με blw  αφού τις αρέσει περισσότερο..:))

Εγώ της έδινα κάθε μέρα και μετά από τρεις τέσσερις μέρες κατάλαβε πως λειτουργεί και έπινε..δοκίμασα ποτηράκι με μαλακό στόμιο ποτηρακι με καλαμάκι και εκπαιδευτικό μόνο το τελευταίο δεν έχει καταλάβει ακόμα ..

Καλημέρα! προσπαθώ με το νεράκι και νομίζω κάτι έχει αρχίσει και καταλαβαίνει.. για το εκπαιδευτικό ποτηράκι, αυτό της Νuk το 360 ούτε καν.. εδώ εγώ δεν μπορούσα στην αρχή να καταλάβω πως λειτουργεί! χαχα :P 

εμένα ακόμα ξυπνάει το βράδυ για να φάει και του δίνω γάλα και ξανά κοιμάται.

 

ερώτηση σε όλα τα κορίτσια. πόσους ύπνους κάνετε κατα τη διάρκεια της ημέρας; προσπαθώ να παρατείνω λιγάκι την ημέρα και να μην μου κοιμάται για βράδυ στις 19:00 και δοκιμάζω διάφορα. από την άλλη κάθε περίπου 2,5 ώρες θέλει να μου πέφτει για ύπνο μέσα στην ημέρα. @Karmeliet ακόμα σου ξυπνάει ανά 2-3 ώρες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 54 λεπτά, ο/η Klimentini είπε:

Καλημέρα! προσπαθώ με το νεράκι και νομίζω κάτι έχει αρχίσει και καταλαβαίνει.. για το εκπαιδευτικό ποτηράκι, αυτό της Νuk το 360 ούτε καν.. εδώ εγώ δεν μπορούσα στην αρχή να καταλάβω πως λειτουργεί! χαχα :P 

εμένα ακόμα ξυπνάει το βράδυ για να φάει και του δίνω γάλα και ξανά κοιμάται.

 

ερώτηση σε όλα τα κορίτσια. πόσους ύπνους κάνετε κατα τη διάρκεια της ημέρας; προσπαθώ να παρατείνω λιγάκι την ημέρα και να μην μου κοιμάται για βράδυ στις 19:00 και δοκιμάζω διάφορα. από την άλλη κάθε περίπου 2,5 ώρες θέλει να μου πέφτει για ύπνο μέσα στην ημέρα. @Karmeliet ακόμα σου ξυπνάει ανά 2-3 ώρες;

Καλημέρα κορίτσι μου!!! Το ποτηράκι βολεύει; μπορει να το πιασει; θελω να του το ξεκινήσω και εγώ σιγά σιγά. Εάν και ο παιδίατρος μου πε καλύτερα με μπιμπερό το νερό αλλά θέλω να μάθει να ξεχωριζει το νερό με το γάλα. Όσο για τους πρωινους ύπνους κ.μενα θέλει να κοιμάται ας πούμε σήμερα σηκώθηκε 7μιση εφαγε κοιμήθηκε για λίγο εφαγε 10 και και τώρα ξανα κοιμάται. Δεν το κάνει πάντα όμως υπάρχουν κ μέρες που δεν κοιμάται το πρωί κ.θελει οποσδηποτε να μαι εκει μαζί του αν κάνω λίγο που φεύγω η κλαίει η κάνει ψέμματα ότι βηχει κ μόλις πάω να δω εάν βηχει όντως γελαει..

Επίσης εγώ τον βάζω ν κοιμηθεί το μεσημέρι γιατί όντως χρειάζονται ύπνο κ μετά τις 5 δεν τον αφήνω να κοιμάται. Του δίνω κρέμα μεταξύ 6 με.8 Τ απόγευμα μετά από λίγο κοιμάται σηκώνεται 12 Για γάλα και μετά μ ξύπνησε το πρωί αυτό βέβαια έγινε από τότε που του ξεκίνησα την κρέμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Frogel είπε:

Εμένα ήταν ονειρο η μπέμπα με τον ύπνο της από την αρχή..είναι και στο μωρό..κοιμάται από τις 9μεχρι τις 7-8 με δύο ξυπνήματα για θηλασμό.. τελευταία βδομάδα μας έχουν ταράξει τα δόντια και κάνει πολύ ανήσυχο ύπνο δυστυχώς..αλλά ελπίζω να στρώσει..έχεις δοκιμάσει να την κοιμίζει στο κρεβάτι σας και να την βάζεις μετά κούνια??εγώ ξεκίνησα 5μηνων στέρεες γιατί κατάλαβα ότι είχε όλα τα σημάδια ετοιμότητας και ενώ ξεκίνησα με πατημένα μετά από δύο μέρες έδωσα κομμάτια και συνεχίζουμε με blw  αφού τις αρέσει περισσότερο..:))

Εγώ της έδινα κάθε μέρα και μετά από τρεις τέσσερις μέρες κατάλαβε πως λειτουργεί και έπινε..δοκίμασα ποτηράκι με μαλακό στόμιο ποτηρακι με καλαμάκι και εκπαιδευτικό μόνο το τελευταίο δεν έχει καταλάβει ακόμα ..

Κι εμείς το πρώτο δίμηνο είμασταν πολύ καλά από ύπνο. Από τον τρίτο άρχισε να χαλάει αλλά όχι τραγικα πράγματα. Περάσαμε όμως έναν εφιαλτικό τέταρτο μήνα, πέρασε πολύ έντονα αυτό το άλμα, μετά συνέπεσε και μετακόμιση, ίσως επηρεάστηκε κι από αυτό. Πλέον δεν τον βάζω στην κούνια του, τον έχω δίπλα μου στο κρεβάτι, γιατί τον βλέπω πως είναι ανήσυχος, είναι τα δόντια, είναι το καινούριο περιβάλλον, όλα μαζί; Δεν ξέρω, θα δείξει. Τώρα είμαι σε αναζήτηση κρεβατιού, γιατί γι'αρχή είχα πάρει μια μικρή κούνια για το πρώτο εξάμηνο, και δε θέλω να συνεχίσω με κούνια, προτιμώ να τον πάω σε πολύ χαμηλό κρεβατάκι, ελπίζω να τον βολέψει.

στις πριν 1 ώρα, ο/η Klimentini είπε:

ερώτηση σε όλα τα κορίτσια. πόσους ύπνους κάνετε κατα τη διάρκεια της ημέρας; προσπαθώ να παρατείνω λιγάκι την ημέρα και να μην μου κοιμάται για βράδυ στις 19:00 και δοκιμάζω διάφορα. από την άλλη κάθε περίπου 2,5 ώρες θέλει να μου πέφτει για ύπνο μέσα στην ημέρα. @Karmeliet ακόμα σου ξυπνάει ανά 2-3 ώρες;

Τον πάω για ύπνο κατά τις 8, θα περάσουμε μισή με 1 ώρα μέχρι να κοιμηθεί, θα κοιμηθεί μέχρι τις 12, σπάνια μέχρι τη 1, και μετά συνήθως ξυπνάει κάθε δίωρο. Χτες βέβαια, κοιμήθηκε 2 τεράωρα ανάμεσα στα ταίσματα! Για να δούμε μήπως καλυτερεύει. Την ημέρα φαίνεται πως έχουμε βρει έναν ρυθμό. Κάνει συνήθως 3 ύπνους, γύρω στις 10, 14 και μετά 17, 30'-60'', άλλες φορές πάνω μου, άλλες στο χαλάκι του, ανάλογα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Karmeliet είπε:

Κι εμείς το πρώτο δίμηνο είμασταν πολύ καλά από ύπνο. Από τον τρίτο άρχισε να χαλάει αλλά όχι τραγικα πράγματα. Περάσαμε όμως έναν εφιαλτικό τέταρτο μήνα, πέρασε πολύ έντονα αυτό το άλμα, μετά συνέπεσε και μετακόμιση, ίσως επηρεάστηκε κι από αυτό. Πλέον δεν τον βάζω στην κούνια του, τον έχω δίπλα μου στο κρεβάτι, γιατί τον βλέπω πως είναι ανήσυχος, είναι τα δόντια, είναι το καινούριο περιβάλλον, όλα μαζί; Δεν ξέρω, θα δείξει. Τώρα είμαι σε αναζήτηση κρεβατιού, γιατί γι'αρχή είχα πάρει μια μικρή κούνια για το πρώτο εξάμηνο, και δε θέλω να συνεχίσω με κούνια, προτιμώ να τον πάω σε πολύ χαμηλό κρεβατάκι, ελπίζω να τον βολέψει.

Τον πάω για ύπνο κατά τις 8, θα περάσουμε μισή με 1 ώρα μέχρι να κοιμηθεί, θα κοιμηθεί μέχρι τις 12, σπάνια μέχρι τη 1, και μετά συνήθως ξυπνάει κάθε δίωρο. Χτες βέβαια, κοιμήθηκε 2 τεράωρα ανάμεσα στα ταίσματα! Για να δούμε μήπως καλυτερεύει. Την ημέρα φαίνεται πως έχουμε βρει έναν ρυθμό. Κάνει συνήθως 3 ύπνους, γύρω στις 10, 14 και μετά 17, 30'-60'', άλλες φορές πάνω μου, άλλες στο χαλάκι του, ανάλογα. 

πάνω κάτω κι μενα έτσι μου κάνει...🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/1/2021 at 12:59 ΜΜ, ο/η Karmeliet είπε:

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μόνο 1-2 φορές το βράδυ ; Εγώ είμαι ευχαριστημένη αν μείνουμε στις 3-4 φορές. Το πρώτο δίμηνο ήταν πολύ καλόβολος με τον ύπνο. Εδώ και ένα δίμηνο έχει χαλάσει, και όσο πάει και χειροτερεύει. Λέω είναι τα δοντάκια, αλλά πόσο θα κρατήσει; Έχω αρχίσει κι απελπίζομαι, γιατί δεν υπάρχει και βοήθεια καμιά, μόνη από την αρχή της εγκυμοσύνης λόγω εξωτερικού και κοροναιού, κι αρχίζω να ξεπερνάω τα όριά μου, σωματικά και ψυχολογικά. Τι να πω, μακάρι να στρώσει σύντομα. Σκέφτηκα να δώσω και φόρμυλα πριν τον ύπνο, μήπως τον βοηθήσει και κοιμηθεί πιο βαριά, αν και θα ήθελα να το αποφύγω, αλλά δε νομίζω πως είναι λόγω πείνας...

Για την εισαγωγή στερεών, θα δω όντως με ποιο τρόπο θα ανταποκριθεί καλύτερα, και θα συνεχίσω ανάλογα. Πότε έκανες την μετάβαση απο αλεσμένα σε κομμάτια με τον γιο σου; Να υποθέσω 7-8ο μήνα, που λένε είναι το πρώτο παράθυρο για μετάβαση;

Η αλήθεια είναι πως το βράδυ δεν θέλει να φάει πολύ. Βέβαια τώρα που βγάζει δόντια κοιμάται και ξυπνάει με το στήθος στο στόμα. Εάν βγει ουρλιάζει 🥴

Μετάβαση έκανα σταδιακά ξεκινώντας από τον 8ο μήνα. Είχα ξεκινήσει σιγά σιγά να μην πολτοποιω εντελώς το φαγητό αλλά να αφήνω μικρά κομματάκια και όσο έβλεπα ότι με έπαιρνε του άφηνα όλο και πιο πολλά κομμάτια. Παράλληλα πειραματιζομουν με διαφορά φρούτα ή λαχανικά που του τα έδινα κομμένα σε μπαστουνακια. Ώσπου στο τέλος έτρωγε κανονικο φαΐ από εμάς μόλις συμπλήρωσε τον χρόνο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

ερώτηση σε όλα τα κορίτσια. πόσους ύπνους κάνετε κατα τη διάρκεια της ημέρας; προσπαθώ να παρατείνω λιγάκι την ημέρα και να μην μου κοιμάται για βράδυ στις 19:00 και δοκιμάζω διάφορα. από την άλλη κάθε περίπου 2,5 ώρες θέλει να μου πέφτει για ύπνο μέσα στην ημέρα. @Karmeliet ακόμα σου ξυπνάει ανά 2-3 ώρες;

Την ημέρα συνήθως κάνει 3 ύπνους από μισή μέχρι μιάμιση ώρα. Τις τελευταίες μέρες βέβαια ζήτημα να έχει κοιμηθεί σύνολο μια ώρα όλο το πρωί και αυτό στα χέρια. Όχι πως το βράδυ κοιμάται καλύτερα αλλά τεσπα. 

 

Έχεις προσπαθήσει να παίξεις με το παιδί για να το κράτησες λίγο παραπάνω ξύπνιο? Κάνετε ρουτίνα ύπνου? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Angel mommy είπε:

Την ημέρα συνήθως κάνει 3 ύπνους από μισή μέχρι μιάμιση ώρα. Τις τελευταίες μέρες βέβαια ζήτημα να έχει κοιμηθεί σύνολο μια ώρα όλο το πρωί και αυτό στα χέρια. Όχι πως το βράδυ κοιμάται καλύτερα αλλά τεσπα. 

 

Έχεις προσπαθήσει να παίξεις με το παιδί για να το κράτησες λίγο παραπάνω ξύπνιο? Κάνετε ρουτίνα ύπνου? 

εντάξει! μόλις κατάλαβα ότι δεν είμαι μόνη σε αυτό. Βέβαια, έχουμε ρουτίνα ύπνου από 2 μηνών! με πολύ προσπάθεια καταφέραμε και τώρα πλέον τον κομίζουμε μέσα στην ημέρα ενώ παλιά ήθελε μόνο πάνω μας. την ημέρα κάνει τρεις ύπνους από 45 λεπτά μέχρι και 1,5 ώρες τον κάθε ύπνο. ανάλογα. το βράδυ μου είναι λιγάκι ζόρι καθώς μου ξυπνάει...

Απλά θα ήθελα να μου κοιμάται ρε γαμώτο λίγο πιο αργά.. δηλαδή γύρω στις 20.00 να πηγαίνει για τον ύπνο το βραδινό.. αλλά δεν μου αντέχει. 😕 😕 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Klimentini είπε:

εντάξει! μόλις κατάλαβα ότι δεν είμαι μόνη σε αυτό. Βέβαια, έχουμε ρουτίνα ύπνου από 2 μηνών! με πολύ προσπάθεια καταφέραμε και τώρα πλέον τον κομίζουμε μέσα στην ημέρα ενώ παλιά ήθελε μόνο πάνω μας. την ημέρα κάνει τρεις ύπνους από 45 λεπτά μέχρι και 1,5 ώρες τον κάθε ύπνο. ανάλογα. το βράδυ μου είναι λιγάκι ζόρι καθώς μου ξυπνάει...

Απλά θα ήθελα να μου κοιμάται ρε γαμώτο λίγο πιο αργά.. δηλαδή γύρω στις 20.00 να πηγαίνει για τον ύπνο το βραδινό.. αλλά δεν μου αντέχει. 😕 😕 

Γνώμη μου ακόλουθα τις αντοχές του παιδιού ούτως ή άλλως δεν θα είναι για πολύ. Σύντομα κάτι θα γίνει (άλμα, δόντια) και θα αλλάξει πάλι. Επίσης σύντομα θα είναι περισσότερες οι ώρες που θα είναι ξύπνιο μέσα στην ημέρα και θα θέλει να είσαι από πάνω του για παρέα, διασκέδαση κλπ οπότε θα έχεις λιγότερο διαθέσιμο χρόνο και από τον χρόνο που έχεις τώρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Angel mommy είπε:

Γνώμη μου ακόλουθα τις αντοχές του παιδιού ούτως ή άλλως δεν θα είναι για πολύ. Σύντομα κάτι θα γίνει (άλμα, δόντια) και θα αλλάξει πάλι. Επίσης σύντομα θα είναι περισσότερες οι ώρες που θα είναι ξύπνιο μέσα στην ημέρα και θα θέλει να είσαι από πάνω του για παρέα, διασκέδαση κλπ οπότε θα έχεις λιγότερο διαθέσιμο χρόνο και από τον χρόνο που έχεις τώρα. 

σε ευχαριστώ. ακολουθούμε τις αντοχές του παιδιού, παίζουμε μαζί του και γενικά κάνουμε  δραστηριότητες μέσα στην ημέρα. απλά ούσα πρώτη φορά μαμά, έχω πολλές απορίες στο τι είναι οκ και τι όχι. εάν συμβαίνει αυτό που σύμβαινε σε εμάς και σε αλλά μωράκια η όχι. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 51 λεπτά, ο/η Klimentini είπε:

σε ευχαριστώ. ακολουθούμε τις αντοχές του παιδιού, παίζουμε μαζί του και γενικά κάνουμε  δραστηριότητες μέσα στην ημέρα. απλά ούσα πρώτη φορά μαμά, έχω πολλές απορίες στο τι είναι οκ και τι όχι. εάν συμβαίνει αυτό που σύμβαινε σε εμάς και σε αλλά μωράκια η όχι. 

 

Το άγχος της πρωτομανας, σε καταλαβαίνω απόλυτα πίστεψε με! Γι αυτό είμαστε εδώ για ανταλλάζουμε εμπειρίες και να παίρνουνε κουράγιο η μία από την άλλη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/1/2021 at 11:14 ΠΜ, ο/η Karmeliet είπε:

Καλημέρα κορίτσια, και καλή χρονιά και από εμένα! Διαβάζω τα νέα σας, αλλά δεν προλαβαίνω να γράψω με το τερατάκι μου, που γίνεται 5 μηνών την άλλη εβδομάδα. Μικρούλης ο δικός μου, μόνο μάγουλα έχει για τσιμπημα, 62εκ και 6150γρ στον έλεγχο των 4μηνών, αλλά αναπτύσσεται μια χαρά, πολύ δραστήριος και ομιλητικός. Αλλά έχω μεγάλο θέμα με τον βραδνό ύπνο ρε κορίτσια, νιώθω πως περνάμε κάποιο άλμα κάθε εβδομάδα, έχω πήξει! Δεν κοιμάται το βράδυ πάνω από 3 ώρες συνεχόμενες, και κάποια βράδια, όπως χτες, μπορεί να μείνει και κανά δίωρο ξύπνιος μετά από το τάισμα. Και δεν κλαίει, ορεξούλες έχει, δεν τη παλεύω ρε κορίτσια. Ελπίζω να είναι από τα ούλα, φάση και να περάσει σύντομα, ελπίζω. Υπάρχει περίπτωση να τον έχει επηρεάσει το γεγονός ότι αλλάξαμε σπίτι πρόσφατα, γατόνια φάση;  Εσάς πόσο κοιμούνται το βράδυ; Τι ώρα τα βάζετε για ύπνο; Τα κορίτσια που θηλάζετε αποκλειστικά @Princess28, @Frogel και λέτε κοιμούνται το βράδυ, τι εννοείτε ακριβώς; Χαχαχαχαχαχα διαβάζω τα σχόλιά σας και μου πέφτει το σαγόνι καμια φορά 🤣 

Στερεές τροφές, μιας και θηλάζω αποκλειστικά, αποφάσισα να ξεκινήσω όταν κλείσει τον 6ο μήνα, αν και μου είχαν προτείνει να ξεκινήσω δοκιμαστικά με μπουκίτσες από τον 4ο, αλλά δεν το βρήκα αναγκαίο. Κουταλάκι έτσι κι αλλιώς χρησιμοποιώ γαι τη βιταμίνη D που του δίνω, οπότε αρχίζει και το συνηθίζει. Εγώ όμως είμαι σε δίλημμα αν θα ξεκινήσω με αλεσμένα ή θα δοκιμάσω κατευθείαν με κομμάτια. Το σκέφτεται κάποια κοπέλα/ το έχει δοκιμάσει ίσως κάποια με περισσότερα παιδάκια κι έχει εμπειρία σχετικά; Διαβάζω σχετικά άρθρα και φόρουμ, αλλά δεν έχω καταλήξει ακόμα. Νομίζω θα δοκιμάσω με κομμάτια αρχικά, κι αν δω πως ο μικρός δεν είναι έτοιμος για κάτι τέτοιο, να πάω σε αλεσμένα Ή ίσως μεικτά; Ζωμούς, σούπες κλπ να δίνω εγώ με κουταλάκι, και λαχανικά, κρέας κλπ σε κομμάτια; Είμαι σε δίλημμα....

 

Αχαχαχ όταν λέμε όλο το βράδυ εννοούμε όλο το βράδυ 🤣 τον πρώτο μήνα ξύπναγε μια δυο φορές μόνο για να φάει και κοιμόταν πάλι, από εκεί και έπειτα κοιμάται σερί από τις 12 περίπου μέχρι 8 το πρωί, όπου ξυπνάει τρώει κ ξανακοιμόμαστε μέχρι 12-1 το μεσημέρι..κοιμάται δηλαδή σερι 12-12 με ένα ξύπνημα γύρω στις 8 για να φάει..υπναράς μου βγήκε🤣 βασικά ό,τι ώρα σηκωθώ εγώ ξυπνάει..αν σηκωθώ 11μιση θα ξυπνήσει μετά από 1 λεπτό, αν σηκωθώ 3 θα ξυπνήσει τότε..αλλά τις τελευταίες μέρες μου έχει κάνει νερά ξυπνάει καναδυο φορές μέσα στη νύχτα..τρώει και ξανακοιμάται βέβαια, αλλά δεν έχω συνηθίσει έτσι και μου κακοφαίνεται..ξυπνάει από τα ούλα μάλλον γιατί τον ενοχλούν.ελπίζω να’ναι φάση και να μην κρατήσει😆 Γενικά με τον ύπνο ήμασταν τυχεροί όντως, και το φοβόμασταν. Ίσως να εχει επηρεάσει τον δικό σας και η αλλαγή περιβάλλοντος, και τα ούλα βέβαια. Πριν αλλάξετε γειτονιά κοιμόταν περισσότερο; 

Μικρούλης όντως ο δικός σου 💕 Εμένα γίνεται 5 μηνών σε 2 εβδομάδες και θα ξεκινήσουμε και στέρεες τότε! Καλά κάνεις και θα ξεκινήσεις στους 6. Μου είπε και εμένα η παιδίατρος ότι αφού θηλάζουμε αποκλειστικά μπορεί να ξεκινήσει και στους 6 μήνες, αλλά αποφάσισα να ξεκινήσω στους 5 γιατί μπορεί να πάω για δουλειά μετά, και δε θέλω να ξεκινήσει κάποιος άλλος στο μωρό μου τις στέρεες, θέλω να το κάνω εγώ. Ε με έπιασε λίγο ένα άγχος και θα ξεκινήσω τώρα.

Έχω ακούσει για το blw, αλλά εγώ θα ξεκινήσω κανονικά με αλεσμένα αρχικά, και μετά βλέπουμε. Η αδερφή μου που θήλαζε αποκλειστικά, ξεκίνησε στους 6 μήνες στέρεες αλλά δεν τις πολυήθελε ο μικρός, και γύρω στους 8 μήνες άρχισε αυτή τη μέθοδο και άρχισε να του δίνει κομμάτια και εκεί άρχισε και ο μικρός να τρώει καλά. Με τα αλεσμένα κάπως σαν να σιχαινόταν, δεν τα πολυήθελε. Οπότε δες το και με το παιδί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/1/2021 at 12:28 ΠΜ, ο/η Frogel είπε:

Ρε συ ίδια τα παιδιά μας..κι εμάς είναι πολύ καλό μωρό δεν μας δυσκόλεψε καθόλου..τώρα κι εμείς βγάζουμε τα κάτω δοντακια και έχουμε λίγη γκρίνια αλλά πάλι μην φανταστείς ίσα ισα..τα πάει πολύ καλά με το φαγητό έφαγε κολοκύθα και καρότακι από τον κήπο μας..καλά ο τέταρτος είμαι μήνας που κάνουν άλματα τα μωρά..εγώ νιώθω λες και μεγαλώνει κάθε βράδυ και το πρωί κάνει και κάτι διαφορετικό..είναι τρέλα μωρέ..θυμάμαι πέρσυ τέτοιο καιρό εγώ περίμενα την αυχενική και τώρα την έχω και την ζουλαω όλη μέρα..πάντως για τις στέρεες μην το φοβηθείς έτσι κι αλλιώς πιο πολύ την περιέργεια του θα ικανοποιήσεις και θα αρχίσει να δοκιμάζει φαγακι..επίσης ψάξε στα αρχεία του thilasmos.gr έχει άρθρα για την εισαγωγή στερεών και εμένα με βοήθησαν πολύ να ξεαγχωθω και να σιγουρευτώ ότι κάνω το σωστό..υπάρχουν παιδιά που είναι 6 μηνών και δεν ενδιαφέρονται για το φαγητό και υπάρχουν και άλλα που μας κοιτάνε και ξεροσταλιαζουν πριν τη ώρα τους χαχαχαχα

Ναι έτσι σκέφτηκα κι εγώ για τις στέρεες, ότι πιο πολύ θα δοκιμάζουμε και θα ανακαλύπτουμε γεύσεις, δε θα στερηθεί και το μητρικό, πόσες κουταλίτσες να τρώει τη μέρα στην αρχή ούτως ή άλλως; 😄 

Εσένα πόσο σου έτρωγε στην αρχή; Πόσα γεύματα θηλασμού κάνατε τον πρώτο μήνα των στέρεων;

Θα τα δω τα άρθρα σε ευχαριστώ πολύ!! Ό,τι μας βοηθήσει να μάθουμε κάτι παραπάνω καλό είναι..όλα άγνωστα είναι ούτως ή άλλως σε εμάς που είμαστε πρώτη φορά μαμάδες 😁

Αχχ πραγματικά μεγαλώνουν τόσο γρήγορα ❤️❤️ Και όσο μεγαλώνουν και κάνουν καινούργια πράγματα και μπορείς να επικοινωνείς και να παίζεις παραπάνω μαζί τους, τόσο πιο τέλεια είναι 💕💕🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

Απλά θα ήθελα να μου κοιμάται ρε γαμώτο λίγο πιο αργά.. δηλαδή γύρω στις 20.00 να πηγαίνει για τον ύπνο το βραδινό.. αλλά δεν μου αντέχει. 😕 😕 

Να ξέρεις πως παίζει ρόλο και το μέρος που βρίσκεστε. Είναι λογικό ρε, αν νυχτώνει από τις 15 εκεί, το μωρό μετά από 3-4 ώρες, να δείχνει σημάδια κόπωσης και να θέλει να πάει για ύπνο. Κι ο μικρός μου κουράζεται από τα φώτα, πού να τον κρατήσω ξύπνιο, από τις 7 και μετά ήδη αρχίζει να γκρινιάζει, 8 το αργότερο τον έχω πάει στο υπνοδωμάτιο να μπούμε σε διαδικασία ύπνου. Περίμενε να δεις καλοκαίρι τι θα σου κάνει, που θα νυχτώνει στις 12😋 Εγώ τόσα χρόνια έξω κι ακόμα να το συνηθίσω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Karmeliet είπε:

Να ξέρεις πως παίζει ρόλο και το μέρος που βρίσκεστε. Είναι λογικό ρε, αν νυχτώνει από τις 15 εκεί, το μωρό μετά από 3-4 ώρες, να δείχνει σημάδια κόπωσης και να θέλει να πάει για ύπνο. Κι ο μικρός μου κουράζεται από τα φώτα, πού να τον κρατήσω ξύπνιο, από τις 7 και μετά ήδη αρχίζει να γκρινιάζει, 8 το αργότερο τον έχω πάει στο υπνοδωμάτιο να μπούμε σε διαδικασία ύπνου. Περίμενε να δεις καλοκαίρι τι θα σου κάνει, που θα νυχτώνει στις 12😋 Εγώ τόσα χρόνια έξω κι ακόμα να το συνηθίσω...

πω πω.. λες; δεν το είχα σκεφτεί έτσι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

πω πω.. λες; δεν το είχα σκεφτεί έτσι...

Λογικό μου φαίνεται, όχι; Δεν περιμένω να έχουν τον ίδιο ρυθμό άνθρωποι που ζουν στην Σκανδιναβία με αυτούς που ζουν πχ Μεσόγειο, το κλίμα και η διάρκεια της ημέρας κάθε εποχή διαφέρουν πολύ, πόσο μάλλον τα μπεμπουδάκια....

Αλήθεια, η @konstantinaVE τι κάνει; Όλα καλά με τη μπέμπα σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Karmeliet είπε:

Λογικό μου φαίνεται, όχι; Δεν περιμένω να έχουν τον ίδιο ρυθμό άνθρωποι που ζουν στην Σκανδιναβία με αυτούς που ζουν πχ Μεσόγειο, το κλίμα και η διάρκεια της ημέρας κάθε εποχή διαφέρουν πολύ, πόσο μάλλον τα μπεμπουδάκια....

Αλήθεια, η @konstantinaVE τι κάνει; Όλα καλά με τη μπέμπα σου;

ξέρω και 'γώ ρε γαμώτο.. το προσπαθώ με φώτα κλπ.. ξέρεις να υπάρχει πολύς φωτισμός το απόγευμα και να υπάρχει λίγος φωτισμός το βράδυ. αλλά αυτό που λες έχει βάση. Φαντάσου και ο δικός μας ο ύπνος έχει σκατέψει 6 χρόνια εδώ πάνω..:( 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/1/2021 at 3:11 ΜΜ, ο/η Angel mommy είπε:

Την ημέρα συνήθως κάνει 3 ύπνους από μισή μέχρι μιάμιση ώρα. Τις τελευταίες μέρες βέβαια ζήτημα να έχει κοιμηθεί σύνολο μια ώρα όλο το πρωί και αυτό στα χέρια. Όχι πως το βράδυ κοιμάται καλύτερα αλλά τεσπα. 

 

Έχεις προσπαθήσει να παίξεις με το παιδί για να το κράτησες λίγο παραπάνω ξύπνιο? Κάνετε ρουτίνα ύπνου? 

Ρε παιδιά πώς το κάνετε αυτό που κοιμούνται μες τη μέρα; Εμένα σπάνια να κοιμηθεί μέσα στη μέρα..σήμερα κοιμήθηκε 1-1μιση ώρα κ έκανα πάρτυ..πώς το κάνετε πείτε μου κι εμένα..

Μήπως επειδή κοιμάται πολλές ώρες τη νύχτα δεν κοιμάται μεσα στη μέρα;

Πώς μπορώ να φτιάξω το προγραμμά του να κοιμάται νωρίς το βράδυ και να κοιμάται και μέσα στη μέρα, ενώ θηλάζω;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/1/2021 at 5:32 ΜΜ, ο/η Klimentini είπε:

Κι εγώ αυτό πήρα! αλλά πήρα κι ένα άλλο που λέγεται 360.. και δεν το καταλαβαίνει ρε παιδιά.. τι να κάνω; 😕 😕 

 

Δεν το έχω πάρει αυτό..το κοίταξα μόλις το είπες και θα το πάρω κι εγώ..ωραίο φαίνεται..πάντως από τις φωτο ούτε εγώ το πολυκαταλαβαίνω 😆 να δούμε από κοντά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Ρε παιδιά πώς το κάνετε αυτό που κοιμούνται μες τη μέρα; Εμένα σπάνια να κοιμηθεί μέσα στη μέρα..σήμερα κοιμήθηκε 1-1μιση ώρα κ έκανα πάρτυ..πώς το κάνετε πείτε μου κι εμένα..

Μήπως επειδή κοιμάται πολλές ώρες τη νύχτα δεν κοιμάται μεσα στη μέρα;

Πώς μπορώ να φτιάξω το προγραμμά του να κοιμάται νωρίς το βράδυ και να κοιμάται και μέσα στη μέρα, ενώ θηλάζω;

Καλημέρα!

Αυτό που έκανα από την αρχή και με πολύ προσπάθεια κατάφερα και τον έβαλα να κοιμάται, είναι να του φτιάξω πρόγραμμα ύπνου ανάλογα με την ηλικία του. Στο Ίντερνετ έχει αρκετές πληροφορίες σχετικά με το πόσο περίπου πρέπει να κοιμάται ένα βρέφος. 

Έτσι κάθε φορά που ξύπναγε, πχ το πρωί μετά από τον βραδινό ύπνο ήξερα ότι είχα στη διάθεση μου περίπου 1,5 ώρες όταν ήταν 4 μηνών μέχρι να τον βάλω να κοιμηθεί. έτσι τον έπαιρνα, σκοτεινίαζα το δωμάτιο, έβαζα λευκό ήχο και προσπαθούσα να τον κοιμήσω. εάν ξύπναγε στο 10λεπτο, προσπαθούσα ξανά. εάν πάλι δεν ήθελε να κοιμηθεί, τότε άνοιγα τις κουρτίνες και προσπαθούσα ξανά σε μισή με μια ώρα. Αυτό το έκανα μέρες.. μη σου πω εβδομάδες. και τώρα προς το παρόν μου κοιμάται μέσα στην ημέρα. 

δεν ξέρω εάν βοήθησα.. 

να και ένας σύνδεσμος από όπου μπορείς να πάρεις ιδέες για πρόγραμμα ύπνου ανά ηλικία

https://www.healthline.com/health/parenting/baby-sleep-schedule#sleep-tips

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...