Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Να σας ζήσει κορίτσι μου!! 🎀💕💞 Νωρίς νωρίς ε! Πώς τη βγάλατε;

Ευχαριστούμε πολύ... 

Και το όνομα αυτής.. Γεωργία, με δύο παππούδες γιωργιδες και μια γιαγιά γεωργία 3 σε 1 και όλοι χαρούμενοι.. 

😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 2.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Sotiria2004 να σας ζήσει η μπεμπούλα!!! 

Δεν ξέρω για εσάς κορίτσια, αλλά εμείς εδω έχουμε μπλέξει ολίγον τι...

Η μικρή εκεί που κοιμόταν κάτι 5ωρα κι έλεγα "δόξα σοι", μας το γύρισε σε τρίωρα πάλι. Έπειτα, με θέλει διαρκώς στο οπτικό της πεδίο και ακόμα καλύτερα να την κρατάω στα χέρια αγκαλιά. Στο ριλαξ κάθεται μόνο για λίγο, μόνο με "Ζουζούνια" στο κινητό (να ακούει, όχι να βλέπει) και μόνο με μένα να της τραγουδάω και να κάνω τον καραγκιόζη....

Με το ζόρι φτιάχνω ένα φαγητό, κρυφά πηγαίνω τουαλέτα (ενίοτε μαζί της)... Μπλέξαμε, λέμε!!

Εν τω μεταξύ, της κάνω ορό στη μύτη, η μισή ποσότητα θα πάει πίσω στο λαιμό αντί να βγει από το άλλο ρουθούνι και όλο αυτό της κάνει ροχαλα. Ρουφάω με τη συσκευή, τιποτα. Ξανακάνω ορό, τιποτα. Κι όσο ρουθουνιζει, τόσο δεν τρώει και τόσο δεν κοιμάται καλά. Η παιδίατρος λέει να συνεχίσω ορό, αλλά πόσο βρε σεις;; 

Εσείς τι κάνετε;

Υγ. Όσο για τις βόλτες και τους συγγενείς, κι εγώ επειδή εδώ παρεξηγούνται, την έφερα σε επαφή με συγγενείς, απλώς φρόντιζα να είμαστε έξω ή να έχω ανοιχτά παράθυρα, και μετά της έκανα τα χέρια κλπ. με μαντηλάκι με οινόπνευμα. (Αυτή η μανία ρε κορίτσια να πιάνουν μάγουλα και χέρια παιδιού.... Τι σπαστικό!!! Η δικιά μου έχει πόσον καιρό που πιπιλαει το χέρι της φορές φορές. Κι οταν βλέπω να της πιάνουν τα χέρια, τρελαίνομαι!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

@Sotiria2004 να σας ζήσει η μπεμπούλα!!! 

Δεν ξέρω για εσάς κορίτσια, αλλά εμείς εδω έχουμε μπλέξει ολίγον τι...

Η μικρή εκεί που κοιμόταν κάτι 5ωρα κι έλεγα "δόξα σοι", μας το γύρισε σε τρίωρα πάλι. Έπειτα, με θέλει διαρκώς στο οπτικό της πεδίο και ακόμα καλύτερα να την κρατάω στα χέρια αγκαλιά. Στο ριλαξ κάθεται μόνο για λίγο, μόνο με "Ζουζούνια" στο κινητό (να ακούει, όχι να βλέπει) και μόνο με μένα να της τραγουδάω και να κάνω τον καραγκιόζη....

Με το ζόρι φτιάχνω ένα φαγητό, κρυφά πηγαίνω τουαλέτα (ενίοτε μαζί της)... Μπλέξαμε, λέμε!!

Εν τω μεταξύ, της κάνω ορό στη μύτη, η μισή ποσότητα θα πάει πίσω στο λαιμό αντί να βγει από το άλλο ρουθούνι και όλο αυτό της κάνει ροχαλα. Ρουφάω με τη συσκευή, τιποτα. Ξανακάνω ορό, τιποτα. Κι όσο ρουθουνιζει, τόσο δεν τρώει και τόσο δεν κοιμάται καλά. Η παιδίατρος λέει να συνεχίσω ορό, αλλά πόσο βρε σεις;; 

Εσείς τι κάνετε;

Υγ. Όσο για τις βόλτες και τους συγγενείς, κι εγώ επειδή εδώ παρεξηγούνται, την έφερα σε επαφή με συγγενείς, απλώς φρόντιζα να είμαστε έξω ή να έχω ανοιχτά παράθυρα, και μετά της έκανα τα χέρια κλπ. με μαντηλάκι με οινόπνευμα. (Αυτή η μανία ρε κορίτσια να πιάνουν μάγουλα και χέρια παιδιού.... Τι σπαστικό!!! Η δικιά μου έχει πόσον καιρό που πιπιλαει το χέρι της φορές φορές. Κι οταν βλέπω να της πιάνουν τα χέρια, τρελαίνομαι!)

Ευχαριστούμε..

Ένα έχω να σου πω ξύπνησε 4.30 και κοιμήθηκε τώρα... Τα νεύρα μου.. Άσε που πρέπει να την ξυπνήσω να πάμε να κοινωνησουμε.. 

Όσο για τους συγγενείς εγώ τους λέω ότι είναι κρυωμένη και ότι δεν ξέρω από που κόλλησε και δεν την πιάνουν άλλο... Ψέματα βέβαια αλλά βρήκα την υγεία μου... 

Τα χέρια και εμάς πιπίλαει συνέχεια η παιδίατρος λέει ότι είναι φυσιολογικό.. 

Όρο στην μύτη δεν χρειάζεται προς το παρόν να βάζουμε συχνά και όταν την βάλω την ξαπλώνω σε ένα μαξιλάρι μπροστά μου να κοιτάει προς τα μένα και το πατάω, πολλές φορές το καταπίνει και εμάς αλλά έτσι μου έδειξε η γιατρός...

Εμβόλιο της γρίπης σας είπε να κάνετε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα!!

Εμένα ο μικρούλης είναι 16 ημερών, και ήδη από την αρχή τον έβλεπαν κάποιοι συγγενείς(παππούδες, θείοι) και φίλοι ελεγχόμενα...

Εντωμεταξύ την άλλη εβδομάδα έχω γενέθλια και ήθελα το άλλο Σάββατο να μαζευτούμε λίγα άτομα σπίτι αλλά ο μικρούλης θα είναι 23 ημερών και λέω μήπως δεν είναι ασφαλές;

Εσύ τι σκέφτεσαι να κάνεις;

Δεν ξέρω έχω τον φόβο αλλλα από την άλλη λέω δεν μπορώ να τον έχω και κλεισμένο 😕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

κορίτσια πως τα πάμε;; έχω πολύ καιρό να μπω και είπα να δω τι κάνετε. Σήμερα πήγαμε και για διαβατήριο και καλώς εχόντων των πραγμάτων, σε κανένα μήνα θα μπορέσουμε να ταξιδέψουμε Ελλάδα!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/9/2020 at 2:18 ΜΜ, ο/η Klimentini είπε:

κορίτσια πως τα πάμε;; έχω πολύ καιρό να μπω και είπα να δω τι κάνετε. Σήμερα πήγαμε και για διαβατήριο και καλώς εχόντων των πραγμάτων, σε κανένα μήνα θα μπορέσουμε να ταξιδέψουμε Ελλάδα!! :)

Καλημέρα! Πώς πάτε με τον μπέμπη; Έχετε βρει τον ρυθμό σας; Εμείς πριν λίγες μέρες σαραντίσαμε, και περνάμε τη φάση που στη διάρκεια της ημέρας δε θέλει καθόλου να είναι ξαπλωμένος, δε κοιμάται σχεδόν καθόλου παρά μόνο αν τον έχω αγκαλιά, οπότε απο δουλειές τπτ, που ώρες ώρες με τρελαίνει...

Το σκέφτεστε για Ελλάδα εεε; Κι εμείς περιμένουμε το ραντεβού στην πρεσβεία αυτόν τον μήνα για τα χαρτιά, που όμως θα πάρει παραπάνω χρόνο γιατί δεν είμαστε παντρεμένοι, άρα πρέπει πρώτα να γίνει αναγνώριση/δήλωση του μωρού και μετά διαβατήριο...κούραση! Ευελπιστούμε μέχρι τα Χριστούγεννα να είναι έτοιμα, κι αν το επιτρέπει η κατάσταση τότε να κατέβουμε, αλλά η αλήθεια είναι πως κρίνοντας από το πώς είναι τώρα τα πράγματα, πολύ πιθανόν να μην το ρισκάρουμε.

Άσχετο, αλλά μιας και είσαι Δανία, ήθελα να σε ρωτήσω, καθαρά εγκυκλοπαιδικά: εδώ δεν μετράνε το ύψος του μωρού όταν γεννιέται, γιατί βρίσκουν πως δεν είναι καλό για τους γοφούς του μωρού να το τεντώνεις για τη μέτρηση τόσο νωρίς. Τον μπέμπη τον μέτρησαν πρώτη φορά όταν έκλεισε μήνα, δεν το κάνουν νωρίτερα, κι αναρωτιόμουν αν και Δανία γίνεται αυτό, γιατί Ελλάδα σίγουρα όχι, και μου κάνει εντύπωση αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Karmeliet είπε:

Καλημέρα! Πώς πάτε με τον μπέμπη; Έχετε βρει τον ρυθμό σας; Εμείς πριν λίγες μέρες σαραντίσαμε, και περνάμε τη φάση που στη διάρκεια της ημέρας δε θέλει καθόλου να είναι ξαπλωμένος, δε κοιμάται σχεδόν καθόλου παρά μόνο αν τον έχω αγκαλιά, οπότε απο δουλειές τπτ, που ώρες ώρες με τρελαίνει...

Το σκέφτεστε για Ελλάδα εεε; Κι εμείς περιμένουμε το ραντεβού στην πρεσβεία αυτόν τον μήνα για τα χαρτιά, που όμως θα πάρει παραπάνω χρόνο γιατί δεν είμαστε παντρεμένοι, άρα πρέπει πρώτα να γίνει αναγνώριση/δήλωση του μωρού και μετά διαβατήριο...κούραση! Ευελπιστούμε μέχρι τα Χριστούγεννα να είναι έτοιμα, κι αν το επιτρέπει η κατάσταση τότε να κατέβουμε, αλλά η αλήθεια είναι πως κρίνοντας από το πώς είναι τώρα τα πράγματα, πολύ πιθανόν να μην το ρισκάρουμε.

Άσχετο, αλλά μιας και είσαι Δανία, ήθελα να σε ρωτήσω, καθαρά εγκυκλοπαιδικά: εδώ δεν μετράνε το ύψος του μωρού όταν γεννιέται, γιατί βρίσκουν πως δεν είναι καλό για τους γοφούς του μωρού να το τεντώνεις για τη μέτρηση τόσο νωρίς. Τον μπέμπη τον μέτρησαν πρώτη φορά όταν έκλεισε μήνα, δεν το κάνουν νωρίτερα, κι αναρωτιόμουν αν και Δανία γίνεται αυτό, γιατί Ελλάδα σίγουρα όχι, και μου κάνει εντύπωση αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο.

 

Καλημέρα και από μένα!

Πωπω αυτό με τον ύπνο Θεέ μου... το περνάω κι εγώ εάν και αρχίζει σιγά σιγά και στρώνει. αλλά πολυυυυυυ σιγά σιγά!! 

Κι εμείς δηλώσαμε το παιδί στην Πρεσβεία, κάναμε δηλαδή τα χαρτιά του για να δηλωθεί ως Έλληνας στην Ελλάδα στο ληξιαρχείο και προχθές καταθέσαμε τα έγγραφα για το διαβατήριο. Θέλω πολύ να παω Αθήνα, κοντεύω χρόνο που δεν έχω πάει.. 

όσον αφορά το μέτρημα, μας τον μέτρησαν εδώ το παιδί όταν γεννήθηκε αλλά ήταν κατα προσέγγιση, δεν τον τεντώσαν δηλαδή.. Σε ποιο μέρος βρίσκεσαι θύμισέ μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κι εγώ πάνω από χρόνο έχω να πάω Αθήνα🙁 Θελουμε κι εμείς πολύ να κατέβουμε αλλά θα δούμε...μακάρι να μην είναι άσχημα τα πράγματα τότε, αν και πολύ αμφιβάλλω. 

Ολλανδία βρίσκομαι, και φθινοπώριασε, συννεφιά, βροχή, κλασικά, που σημαίνει θα κλειστούμε μέσα πφφφφφ. Μέχρι τώρα ήταν καλά, μπορούσαμε να πάμε σε ένα καφέ και να κάτσουμε έξω, αλλά από εδώ και πέρα μόνο καμια βόλτα με το καρότσι, γιατί σε κλειστό χωρό με το μωρό δεν παίζει... εσύ εκεί πώς τα περνάς; Εχει πιάσει κρύο; Βγαίνετε με το μωρό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Karmeliet είπε:

Αχ κι εγώ πάνω από χρόνο έχω να πάω Αθήνα🙁 Θελουμε κι εμείς πολύ να κατέβουμε αλλά θα δούμε...μακάρι να μην είναι άσχημα τα πράγματα τότε, αν και πολύ αμφιβάλλω. 

Ολλανδία βρίσκομαι, και φθινοπώριασε, συννεφιά, βροχή, κλασικά, που σημαίνει θα κλειστούμε μέσα πφφφφφ. Μέχρι τώρα ήταν καλά, μπορούσαμε να πάμε σε ένα καφέ και να κάτσουμε έξω, αλλά από εδώ και πέρα μόνο καμια βόλτα με το καρότσι, γιατί σε κλειστό χωρό με το μωρό δεν παίζει... εσύ εκεί πώς τα περνάς; Εχει πιάσει κρύο; Βγαίνετε με το μωρό;

Η αλήθεια είναι ότι κι εδώ αρχίζει γ μαυρίλα και πολύ με λυπεί αυτό!!!! 
βγαινω με το μωρό αλλά όχι και πολύ συχνά καθώς δεν του αρέσει καθόλου μέσα στο καρότσι και τσιρίζει!!! Τι είναι αυτό το πράγμα ;; Κι αναγκάζομαι και τον έχω στο baby carrier το οποίο οκ μετά από λίγο λε κουράζει στη μέση μου... εσείς βγαινετε; Το θέλει το καρότσι;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

Η αλήθεια είναι ότι κι εδώ αρχίζει γ μαυρίλα και πολύ με λυπεί αυτό!!!! 
βγαινω με το μωρό αλλά όχι και πολύ συχνά καθώς δεν του αρέσει καθόλου μέσα στο καρότσι και τσιρίζει!!! Τι είναι αυτό το πράγμα ;; Κι αναγκάζομαι και τον έχω στο baby carrier το οποίο οκ μετά από λίγο λε κουράζει στη μέση μου... εσείς βγαινετε; Το θέλει το καρότσι;; 

Καλημέρα! Κι εμείς μέχρι τώρα βγαίναμε, όχι καθημερινά βέβαια, ανάλογα αν είχαμε κοιμηθεί καλά το βράδυ και δε σερνόμουν την επόμενη μέρα 😉 Στο καρότσι κι ο δικός μας δεν τρελαίνεται, καταπιέζεται νομίζω. Αν και με την κίνηση έξω ηρεμεί, αν σταματήσω όμως και μείνουμε για λίγο ακίνητοι αρχίζει και γκρινιάζει, γι'αυτό και στο σπίτι δεν το θέλει καθόλου. Ακόμα κι αν κοιμάται, με το που τον ακουμπήσω στο καρότσι θα ξυπνήσει, εκτός κι αν είναι κομμάτια εχεχεχεχ. Με μάρσιπο ηρεμεί, αλλά κι εγώ λόγω μέσης δεν μπορώ να τον έχω για πολλή ώρα πάνω μου και να περπατάμε. Από εδώ και πέρα είμαι περίεργη πώς θα πάει, που σύντομα και με την αλλαγή της ώρας, θα νυχτώνει και νωρίς, και θα τον έχω από νωρίς μες στα φώτα... εκεί φαντάζομαι χειμώνα σκοτεινιάζει από τις 3;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Karmeliet είπε:

Καλημέρα! Κι εμείς μέχρι τώρα βγαίναμε, όχι καθημερινά βέβαια, ανάλογα αν είχαμε κοιμηθεί καλά το βράδυ και δε σερνόμουν την επόμενη μέρα 😉 Στο καρότσι κι ο δικός μας δεν τρελαίνεται, καταπιέζεται νομίζω. Αν και με την κίνηση έξω ηρεμεί, αν σταματήσω όμως και μείνουμε για λίγο ακίνητοι αρχίζει και γκρινιάζει, γι'αυτό και στο σπίτι δεν το θέλει καθόλου. Ακόμα κι αν κοιμάται, με το που τον ακουμπήσω στο καρότσι θα ξυπνήσει, εκτός κι αν είναι κομμάτια εχεχεχεχ. Με μάρσιπο ηρεμεί, αλλά κι εγώ λόγω μέσης δεν μπορώ να τον έχω για πολλή ώρα πάνω μου και να περπατάμε. Από εδώ και πέρα είμαι περίεργη πώς θα πάει, που σύντομα και με την αλλαγή της ώρας, θα νυχτώνει και νωρίς, και θα τον έχω από νωρίς μες στα φώτα... εκεί φαντάζομαι χειμώνα σκοτεινιάζει από τις 3;

ακριβώς.. θα νυχτώνει από τις 15.00! ευελπιστώ όμως Δεκέμβριο να κατέβω στην Αθήνα.. εάν όμως δεν γίνει έτσι όπως τα σχεδιάζω, τότε σκέφτομαι να ανάβω φώτα ούτως ώστε να καταλαβαίνει ότι είναι μέρα.. δεν έχω κάτι άλλο σκεφτεί προς το παρόν.. 😕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Καλό μήνα!! 🍂🍁

Πώς πάνε τα μωράκια σας; Εμείς αύριο κλείνουμε μήνα!! 

Να σας ρωτήσω κάτι, τα χρήματα από το επίδομα σας μπήκαν; Και αν ναι πότε;

Είχα ακούσει ότι η πρώτη δόση (τα πρώτα 1000€) μπαίνουν στο τέλος του μήνα που κάνεις την αίτηση. Ισχύει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Καλό μήνα!! 🍂🍁

Πώς πάνε τα μωράκια σας; Εμείς αύριο κλείνουμε μήνα!! 

Να σας ρωτήσω κάτι, τα χρήματα από το επίδομα σας μπήκαν; Και αν ναι πότε;

Είχα ακούσει ότι η πρώτη δόση (τα πρώτα 1000€) μπαίνουν στο τέλος του μήνα που κάνεις την αίτηση. Ισχύει;

Καλησπέρα καλά είμαστε εμείς σήμερα κλείσαμε τον τρίτο μηνα.. 

Τα 1000ε μπαίνουν την τελευταία μέρα του επόμενου μήνα που κάνεις την αίτηση... 

Φιλάκια στις πατουσιτσες... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Athinaa δεν ξέρω αν μπαίνεις πλέων αλλά θα ήθελα να μάθω νέα σας.. Είναι καλά το μωράκι σας; πόσο είστε τώρα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Sotiria2004 είπε:

Καλησπέρα καλά είμαστε εμείς σήμερα κλείσαμε τον τρίτο μηνα.. 

Τα 1000ε μπαίνουν την τελευταία μέρα του επόμενου μήνα που κάνεις την αίτηση... 

Φιλάκια στις πατουσιτσες... 

Πωπωω καλέ εσείς μεγαλώσατε 😀 φτου φτου!

Εμείς 1 μηνός σήμερα 💙💙

Ευχαριστούμε κορίτσι! Αναμένουμε τον άλλο μήνα λοιπόν..!

Φιλάκια φιλάκια 🦶🍼

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και απο εμας κορίτσια! Καιρό εχουμε να τα πούμε. Μόλις κλείσαμε τον 2ο μηνα κ ομολογώ ότι εχουμε αποκτήσει ενα συμπαθητικο πρόγραμμα όσον αφορά στα γευματα κ στον υπνο. Η καθημερινότητα μας ειναι πλεόν λιγότερο χαοτική. Στη διαρκεια της ημέρας κ εμενα δεν κοιμάται το κοριτσι μου αρκετα οποτε την απασχολω με βόλτες εξω, παιχνιδια στο ρηλαξ κτλ. Το βραδυ όμως κοιμαται πολύ, πολυ καλά οποτε ειμαι σχετικά ξεκουραστη. 

@Princess28 το επίδομα μπήκε σε εμάς εναν μηνα ακριβώς μετα την γεννηση του παιδιού. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/10/2020 at 3:27 ΜΜ, ο/η Klimentini είπε:

@Sotiria2004 πως τα πάτε με τον ύπνο; 

Μέχρι πριν τρεις μέρες πεινάμε ακόμα γάλα για τους κολικούς και ξυπνούσαμε κάθε 3 ώρες, τώρα έχει τρεις μέρες που το γυρίσαμε στο κανονικο και κοιμάται 6 με 7 ώρες και μετά πίνει γάλα και ξανακοιμαται... 8 το απόγευμα κάνουμε μπάνιο και μετά γάλα και ύπνο... Εσείς; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sotiria2004 είπε:

Μέχρι πριν τρεις μέρες πεινάμε ακόμα γάλα για τους κολικούς και ξυπνούσαμε κάθε 3 ώρες, τώρα έχει τρεις μέρες που το γυρίσαμε στο κανονικο και κοιμάται 6 με 7 ώρες και μετά πίνει γάλα και ξανακοιμαται... 8 το απόγευμα κάνουμε μπάνιο και μετά γάλα και ύπνο... Εσείς; 

Εγώ προσπαθώ πολύ!!! Κατάφερα και τον έκανα νανκομηθει μερικές ώρες την ημέρα και μετά το βράδυ κατά τις 19.00 τον βάζω για τον βραδινό του ύπνο και κοιμάται 7 ώρες σερί. Με την ημέρα έχω το πρόβλημα που δεν κοιμάται εύκολα.. καθόλου εύκολα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

Εγώ προσπαθώ πολύ!!! Κατάφερα και τον έκανα νανκομηθει μερικές ώρες την ημέρα και μετά το βράδυ κατά τις 19.00 τον βάζω για τον βραδινό του ύπνο και κοιμάται 7 ώρες σερί. Με την ημέρα έχω το πρόβλημα που δεν κοιμάται εύκολα.. καθόλου εύκολα.

Καλά σοβαρά μιλάς; εσύ είσαι τέλεια... Την ημέρα ούτε εμένα κοιμάται κανένα τέταρτο και αυτό στην αγκαλιά μου, αν την αφήσω ξυπνάει... Και για να μην μάθει αγκαλιά δεν την κρατάω και δεν κοιμάται καν.. Φτου σας... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sotiria2004 είπε:

Καλά σοβαρά μιλάς; εσύ είσαι τέλεια... Την ημέρα ούτε εμένα κοιμάται κανένα τέταρτο και αυτό στην αγκαλιά μου, αν την αφήσω ξυπνάει... Και για να μην μάθει αγκαλιά δεν την κρατάω και δεν κοιμάται καν.. Φτου σας... 

πωπω ρε 'σύ.. απλά να σου πω ότι το δουλεύω αρκετά αυτό με τον ύπνο. Ξέρω πως τα παιδιά εφόσον ξυπνήσουν (στην ηλικία των μωρών μας) πρέπει να μείνουν ξύπνια 90 λεπτά. μετά τα γραπώνεις και προσπαθείς να τα κοιμισεις με οποίο τροπο μπορείς... δεν θέλω ούτε κι εγώ να μάθει αγκαλιά, βαρενει και έχω και ένα χειρουργείο στη σπονδυλική στήλη παλαιότερα και δεν θέλω να το ρισκάρω. είναι ένα Δράμα αυτό που ζούμε!! 

πάντως έχω μια φίλη που το μωρό της κοιμάται 4 φορές την ημέρα και λεω τι στο καλό έχει ο δικός μου και δεν;;; αλλά μάλλον δεν είμαι η μόνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Klimentini είπε:

πωπω ρε 'σύ.. απλά να σου πω ότι το δουλεύω αρκετά αυτό με τον ύπνο. Ξέρω πως τα παιδιά εφόσον ξυπνήσουν (στην ηλικία των μωρών μας) πρέπει να μείνουν ξύπνια 90 λεπτά. μετά τα γραπώνεις και προσπαθείς να τα κοιμισεις με οποίο τροπο μπορείς... δεν θέλω ούτε κι εγώ να μάθει αγκαλιά, βαρενει και έχω και ένα χειρουργείο στη σπονδυλική στήλη παλαιότερα και δεν θέλω να το ρισκάρω. είναι ένα Δράμα αυτό που ζούμε!! 

πάντως έχω μια φίλη που το μωρό της κοιμάται 4 φορές την ημέρα και λεω τι στο καλό έχει ο δικός μου και δεν;;; αλλά μάλλον δεν είμαι η μόνη.

Όχι δεν είσαι η μόνη και εμείς δεν κοιμόμαστε ποτέ 🤣😂🤣😂

Δύο άτομα είμαστε και μας βγάζει off και τους δύο... Άσε... Εύχομαι να αλλάξουν μετά και να ηρεμήσουν.. 

Υπομονή!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα στην ομάδα :) 

έχει μιλήσει καμία κοπέλα για το πότε θα γίνει εισαγωγή στερεών τροφών; 

οι απόψεις γενικά διήστανται.. μερικοί παιδίατροι  λένε στιν 4ο μήνα, άλλοι στον 6ο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! 

Καλοφωτιστο το κοριτσάκι σου @Sotiria2004

Η μικρή πλέον 2 μηνών και 7 κιλά, σας βάζω όλες κάτω οπότε μην μιλάτε για πόνο στην μέση γιατί δεν έχω 🤣🤣🤣 

Η εισαγωγή των στερεών τροφών γίνεται συνήθως 5ο με 6ο μήνα. Τα μωρά με ΓΟΠ συνήθως ξεκινάνε τον 4ο μήνα. Βάση του ΠΟΥ είναι τον 6ο αλλά πολλοί παιδίατροι (μαζί και ο δικός μου) ξεκινάνε με ρυζάλευρο τον 5ο μήνα. Το εάν θα ακολουθήσεις τις οδηγίες του γιατρού είναι στην δική σου κρίση. Τώρα με την μπέμπα επειδή θηλάζουμε μόνο και έχει ήδη πολύ καλό βάρος θα συζητήσω με τον παιδίατρο να ξεκινήσουμε με φρούτα τον 6ο μήνα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, κορίτσια!!! Έχω πολύ καιρό να μπω και δεν προλαβαίνω καν να διαβάσω αυτά που γράφετε. Η μικρή θέλει στα χέρια και στη βόλτα όλη μέρα. Εκεί που γελάει, εκεί γκρινιαζει και κλαίει... 

Επειδή έτυχε να δω την ανάρτηση για τις στερεές τροφές, είναι καθαρά θέμα παιδιάτρου. Της κουνιάδας μου την έβαλε στον 6ο φρούτα και ρυζαλευρο. Η δική μου θα μας βάλει τον άλλο μήνα (γύρω στους 4.5) στο φρούτο ενώ είναι κατά του ρυζαλευρου, των ροφηματων τύπου κιντερτε κλπ. Εμένα μου αρέσει αφενός γιατί α κόψω την αποστείρωση, αφετέρου γιατί θα γλυτώσω περιττές θερμίδες από τα γάλατα-βομβα και το ρυζαλευρο που έχει κατηγορηθεί παγκοσμίως... 

Είναι πως το βλέπει νομίζω ο καθένας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...