Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο α' τρίμηνο λόγω διαβήτη κύησης και επειδή είμαι και υπέρβαρη η ενδοκρινολόγος μου συνέστησε αυστηρή διατροφή για να χάσω κιλά... μου είπε ότι στο α τρίμηνο και επιτρέπεται και επιβάλλεται... έχασα περίπου τα 6 από τα 10-15 που ήθελε μέσα σε λίγο παραπάνω από 1 μήνα... τα οποία έτσι κι αλλιώς είχα βρει πολύ φιλόδοξο ως στόχο και μάλιστα με δεδομένο ότι από την 8η εβδ. με είχαν σε ακινησία... από τότε και μέχρι και την περασμένη βδομάδα που ζυγίστηκα τελευταία φορά δεν είχα πάρει τίποτα αν και το έκοψα το αυστηρό... ψιλοανησύχησα εκεί λόγω των κλισέ περί κιλών αλλά μου είπε ότι δεν έχω λόγο και καλύτερα που δεν παίρνω αλλά να μην χάσω κιόλας... βέβαια να πω την αλήθεια δεν έχω και μεγάλη όρεξη...

στην 1η εγκυμοσύνη είχα πάρει 23 κιλά, αλλά στο 3ο τρίμηνο κυρίως, ενώ μόλις έκλεισα τον 8ο, έπαθα προεκλαμψία... εξού και η πρόωρη καισαρική στην 37η εβδομάδα... δεν ξέρουν τι ακριβώς την προκαλεί αλλά είχα πάθει μανία με το αλάτι... κατέβαζα 2-2 τις παστές σαρδέλες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ , αυτά τα κιλά.... 

Εγώ στην περσινή (φυσιολογικη) σύλληψη, είχα ξεκινήσει δίαιτα χωρίς να ξέρω ότι είμαι έγκυος και αν και καλοκαίρι με ταβερνάκια κλπ.εχασα 2 κιλά. 

Φέτος, θες λόγω ορμονών (εξωσωματική γαρ), λόγω κορτιζόνης, λόγω του ότι ο μεταβολισμός μου από την άμβλωση και μετά κοιμήθηκε, ξεκίνησα με παραπάνω κιλά (ιατρικώς θεωρούμαι υπέρβαρη κι εγώ)  κι έχω εξίσου αυξημένο κίνδυνο για προεκλαμψία....

Δεν μπορώ όμως να κάνω δίαιτα με τίποτα. Προσπαθώ να έχω ποικιλία στα γεύματα μου, αλλά θα φάω και τη "βλακεία" μου.... 😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Και πανω που λέγαμε για κιλά, ζυγιστηκα το πρωί νηστική κι έδειχνε ότι έχω πάρει 1 κιλό μέσα σε λίγες μέρες!!!! Έχω φρικαρει... 😥😔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Ampempa είπε:

Καλήμερα κούκλες!! Από χτες με έχει πεθάνει το νεφρό μου!!! Ίσα που έχω κοιμηθεί δεν βολεύομαι πουθενά! 😢 

Το είπες στο γιατρό;;; Να το δεις, να μην υποφέρεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/2/2020 at 1:18 ΜΜ, ο/η Ampempa είπε:

 Γειά σου κοριτσαρα! Και εγώ έχω λίγα πονακια  αλλά όχι δυνατούς! Νομίζω φυσιολογικό ειναι

εγω πηγα σημεα στη γιατρο μου και μου ειπε οτι κανει συαπασεις η μητρα . ειμαι 16η εβδομαδα και μου εδωσε παραπανω μαγνησιο και ασβεστιο....το εχει ξαναπαθει καμια??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

🤗Καλησπέρα σε όλες κορίτσια! Σας εύχομαι τα καλύτερα! Και εμείς μαζί σας καλοκαιριάτικα περιμένουμε το νέο μέλος στα μέσα Αυγούστου! 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/2/2020 at 11:14 ΠΜ, ο/η konstantinaVE είπε:

Καλημέρα! Και πανω που λέγαμε για κιλά, ζυγιστηκα το πρωί νηστική κι έδειχνε ότι έχω πάρει 1 κιλό μέσα σε λίγες μέρες!!!! Έχω φρικαρει... 😥😔

Μέσα σε λίγες μέρες να απέκτησες 1 κιλό λίπος αποκλείεται... οπότε τσέκαρε και για κατακράτηση... πχ δες τους αστραγάλους σου... πίνε αρκετό νερό και μείωσε το αλάτι... είχες γράψει ότι σου έβγαλε πιθανότητες πρόωρης πρεκλαμψίας... πώς το διαπίστωσαν αυτό;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η markpez είπε:

🤗Καλησπέρα σε όλες κορίτσια! Σας εύχομαι τα καλύτερα! Και εμείς μαζί σας καλοκαιριάτικα περιμένουμε το νέο μέλος στα μέσα Αυγούστου! 😍

καλώς την... θα μας φάει όλες ο καύσωνας... αχαχαχαχαχα... πρέπει να αρχίσουμε να καταγράφουμε τα υπέρ του να είμαστε ετοιμόγεννες και λεχώνες κατακαλόκαιρο για να μην μας πάρει από κάτω... αχαχαχαχαχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/2/2020 at 11:14 ΠΜ, ο/η konstantinaVE είπε:

Καλημέρα! Και πανω που λέγαμε για κιλά, ζυγιστηκα το πρωί νηστική κι έδειχνε ότι έχω πάρει 1 κιλό μέσα σε λίγες μέρες!!!! Έχω φρικαρει... 😥😔

Καλά δεν νομίζω τώρα να αγχώνεσαι για ένα κιλό!!! 

Νομίζω ότι ίσα ίσα είμαστε τυχερές! Ούτε ιούς ούτε αρρώστιες ούτε τίποτα! Λίγο ζέστη θα φάμε αλλά το απογευματάκι θα βγαίνουμε και κάνα περίπατο!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Ampempa είπε:

Καλά δεν νομίζω τώρα να αγχώνεσαι για ένα κιλό!!! 

Νομίζω ότι ίσα ίσα είμαστε τυχερές! Ούτε ιούς ούτε αρρώστιες ούτε τίποτα! Λίγο ζέστη θα φάμε αλλά το απογευματάκι θα βγαίνουμε και κάνα περίπατο!!!! 

Αχ, προς το παρόν έχω περάσει 4 φορές γρίπη... Αυτή τη στιγμή έχω δέκατα κι είμαι στη δουλειά.... Ούτε σαν παιδί δεν αρρωσταινα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Αχ, προς το παρόν έχω περάσει 4 φορές γρίπη... Αυτή τη στιγμή έχω δέκατα κι είμαι στη δουλειά.... Ούτε σαν παιδί δεν αρρωσταινα....

Αχ κοριτσαρα μου περαστικά!!! Χυμούς να πίνεις και να τρως καλά!!! Ας τα κιλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

Αχ, προς το παρόν έχω περάσει 4 φορές γρίπη... Αυτή τη στιγμή έχω δέκατα κι είμαι στη δουλειά.... Ούτε σαν παιδί δεν αρρωσταινα....

Αν σε αφήνει να πίνεις βιταμίνες C  να παίρνεις όσες σου επιτρέπει... εγώ εδώ και χρόνια έπινα αναβράζουσες και ούτε συνάχι δεν πάθαινα... και το πρώτο που μου είπαν όταν έμεινα έγκυος είναι να τις κόψω... έχω φρικάρει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Ampempa είπε:

Νομίζω ότι ίσα ίσα είμαστε τυχερές! Ούτε ιούς ούτε αρρώστιες ούτε τίποτα! Λίγο ζέστη θα φάμε αλλά το απογευματάκι θα βγαίνουμε και κάνα περίπατο!!!! 

να το 1ο πλεονέκτημα... γράφω το 2ο... του χρόνου το καλοκαίρι εμείς θα πάμε διακοπές με παιδάκια κι όχι μωρά, χωρίς να χρειάζεται να κάνουμε οικογενειακή μετακόμιση... αχαχαχαχαχα... και δεν αστειεύομαι... την κόρη μου την γέννησα Φεβρουάριο και το καλοκαίρι μπορούσα να πάω μόνο στην πεθερά στο χωριό... 2 κακά σε 1... αχαχαχαχα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, πώς είστε; Εγώ υποφέρω κι έχω αρχίσει να απελπίζομαι.... Τρίτη μέρα αρρωστη με τον πυρετό να σκαρφαλώνει στο 38.8, να παίρνω 1.000αρι ντεπον και μετά από 6 ώρες φτου κι απ' την αρχή...

Τι νερά πίνω, τι χαμομήλι, τι χλιαρα ντους... Τίποτα. Κι έχω κι έναν βήχα που με πιάνει περιστασιακά και ξελαρυγγιαζομαι και τρανταζομαι!!! 

Ήρθε γιατρός στο σπίτι κι είπε είναι ίωση, πολλά υγρά, ντεπον και ξεκούραση. Χαίρω πολύ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαιρετώ τις μανούλες καλοκαιριου 2020 !! 

Εύχομαι να έχουμε ήρεμες καλές εγκυμοσύνες ως το τέλος!

Ειμαι και εγώ μελλοντική μανούλα καλοκαίριου  2020 το πολύ μέχρι 20 Ιουνίου  έχω ημερομηνία.. Είμαι  23ων εβδομάδων  στο 3ο μου παιδάκι...επειδή είναι η 3η εγκυμοσύνη καλοκαίρι για εμένα..τα άλλα 2 παιδάκια μου είναι Ιούλιο θα σας πω ότι έχει περισσότερα καλά...για το βρέφος...Δηλαδή δε φοβόμαστε ιώσεις μπορείς να το πας μια βόλτα ο καιρός είναι συνήθως πολύ καλός ... τώρα αν μια κοπέλα γεννήσει Σεπτέμβριο  με καύσωνα το καλοκαίρι είναι δύσκολο για τη μαμά Αλλά και  πάλι για τα μωρά είναι μια χαρά!! Καλή λευτεριά σε όλες μας😘😘😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η konstantinaVE είπε:

Κορίτσια, πώς είστε; Εγώ υποφέρω κι έχω αρχίσει να απελπίζομαι.... Τρίτη μέρα αρρωστη με τον πυρετό να σκαρφαλώνει στο 38.8, να παίρνω 1.000αρι ντεπον και μετά από 6 ώρες φτου κι απ' την αρχή...

Τι νερά πίνω, τι χαμομήλι, τι χλιαρα ντους... Τίποτα. Κι έχω κι έναν βήχα που με πιάνει περιστασιακά και ξελαρυγγιαζομαι και τρανταζομαι!!! 

Ήρθε γιατρός στο σπίτι κι είπε είναι ίωση, πολλά υγρά, ντεπον και ξεκούραση. Χαίρω πολύ... 

Κωνσταντίνα μου περαστικά σου και γρήγορα... μακάρι να είναι 3ήμερη και από το βράδυ να δεις διαφορά γιατί περνάς μεγάλο ζόρι... και όχι τίποτα άλλο αλλά δεν μπορούμε να πάρουμε και τίποτα ούτε για το αναπνευστικό ούτε για το συνάχι... για το βήχα ίσως να δοκίμαζες έναν υγραντήρα... μπορεί να σου μαλάκωνε το λαιμό... εγώ το χρειάστηκα τον Γενάρη -όπου κόντεψα να πάθω τις 7 πληγές του Φαραώ, διάφορα που δεν ήξερα ούτε το όνομα τους μέχρι τότε και δεν μπορούσα να πάρω ούτε αντιφλεγμονώδη ούτε μυοχαλαρωτικά- και επειδή δεν είχα υγραντήρα είχα όλη μέρα δίπλα μου και δούλευε ο βραστήρας από την κουζίνα... πάντως στον υψηλό πυρετό μην φοβάσαι να κάνεις και κρύα ντους... το πιθανότερο είναι να μην νιώσεις το κρύο καθόλου... και κρύες κομπρέσες στο μέτωπο... 

εγώ προσπαθώ να έρχομαι σε επαφή με όσο λιγότερα άτομα γίνεται... αυτό βέβαια είναι εύκολο γιατί δεν πολυβγαίνω έξω και έχω και αναρρωτική από τη δουλειά από τον Δεκέμβρη... και μια και δεν μπορώ να πάρω εγώ βιταμίνες C μπουκώνω τον άντρα μου με υπερδόσεις για να μην κολλήσει κάτι αυτός στη δική του δουλειά...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Giorgette2020 είπε:

Χαιρετώ τις μανούλες καλοκαιριου 2020 !! 

Εύχομαι να έχουμε ήρεμες καλές εγκυμοσύνες ως το τέλος!

Ειμαι και εγώ μελλοντική μανούλα καλοκαίριου  2020 το πολύ μέχρι 20 Ιουνίου  έχω ημερομηνία.. Είμαι  23ων εβδομάδων  στο 3ο μου παιδάκι...επειδή είναι η 3η εγκυμοσύνη καλοκαίρι για εμένα..τα άλλα 2 παιδάκια μου είναι Ιούλιο θα σας πω ότι έχει περισσότερα καλά...για το βρέφος...Δηλαδή δε φοβόμαστε ιώσεις μπορείς να το πας μια βόλτα ο καιρός είναι συνήθως πολύ καλός ... τώρα αν μια κοπέλα γεννήσει Σεπτέμβριο  με καύσωνα το καλοκαίρι είναι δύσκολο για τη μαμά Αλλά και  πάλι για τα μωρά είναι μια χαρά!! Καλή λευτεριά σε όλες μας😘😘😘

Καλωσόρισες στο παρεάκι και με το καλό να γεννήσεις και το 3ο... μάλιστα σύμφωνα με τις ημερομηνίες σου πιθανότατα -και μακάρι- θα είσαι και η πρώτη... εγώ αύριο συμπληρώνω τις 19ε ακριβώς... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Athinaa πίστεψε με δεν μπορώ ούτε χλιαρό να κάνω όταν με πιάνουν οι κρυαδες μου. Σήμερα ξύπνησα με 37.9, πήρα ντεπον, έκανα ντους, μετά ήμουν απυρετη κάμποσες ώρες και το μεσημέρι να σου πάλι το 38, να πάλι ντεπον... Βαρέθηκα... 

Άσχετο, αλλά άδεια πως πήρες; Με χαρτί για επαπειλούμενη; Η επιτροπή θέλει κι υπέρηχο, ξέρεις; συζητάω από χτες να βγω σε άδεια, γιατί δεν αντέχω άλλο ούτε την οδήγηση, ούτε τις ιώσεις από τα μικρά... Έχω καταπονηθεί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

@Athinaa πίστεψε με δεν μπορώ ούτε χλιαρό να κάνω όταν με πιάνουν οι κρυαδες μου. Σήμερα ξύπνησα με 37.9, πήρα ντεπον, έκανα ντους, μετά ήμουν απυρετη κάμποσες ώρες και το μεσημέρι να σου πάλι το 38, να πάλι ντεπον... Βαρέθηκα... 

Άσχετο, αλλά άδεια πως πήρες; Με χαρτί για επαπειλούμενη; Η επιτροπή θέλει κι υπέρηχο, ξέρεις; συζητάω από χτες να βγω σε άδεια, γιατί δεν αντέχω άλλο ούτε την οδήγηση, ούτε τις ιώσεις από τα μικρά... Έχω καταπονηθεί.

σε ποιο μερος ζητανε υπερηχο για να παρεις αδεια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου έχουν πει, αλλά και κάπου διάβασα ότι τα να βγεις σε άδεια επαπειλούμενης κύησης η επιτροπή πέρα από τη γνωμάτευση του γιατρού, θέλει και υπέρηχο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

Μου έχουν πει, αλλά και κάπου διάβασα ότι τα να βγεις σε άδεια επαπειλούμενης κύησης η επιτροπή πέρα από τη γνωμάτευση του γιατρού, θέλει και υπέρηχο.

ααα ερωτηση εκανες....δεν το προσεξα....οχι δεν ζητανε,σε εμενα τουλαχιστον τιποτα δεν ζηταν 2 λεπτα βλεπουν το βιβλιαριο και φευγεις...δεν με ρωταν καν για τιποτα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η konstantinaVE είπε:

@Athinaa πίστεψε με δεν μπορώ ούτε χλιαρό να κάνω όταν με πιάνουν οι κρυαδες μου. Σήμερα ξύπνησα με 37.9, πήρα ντεπον, έκανα ντους, μετά ήμουν απυρετη κάμποσες ώρες και το μεσημέρι να σου πάλι το 38, να πάλι ντεπον... Βαρέθηκα... 

Άσχετο, αλλά άδεια πως πήρες; Με χαρτί για επαπειλούμενη; Η επιτροπή θέλει κι υπέρηχο, ξέρεις; συζητάω από χτες να βγω σε άδεια, γιατί δεν αντέχω άλλο ούτε την οδήγηση, ούτε τις ιώσεις από τα μικρά... Έχω καταπονηθεί.

Εγώ δεν περνάω από επιτροπή γιατί το ταμείο μου δεν είναι στον ΕΟΠΠΥ... μέχρι τέλη Γενάρη έστελνα 15ήμερες άδειες με μέιλ στη δουλειά από τον γιατρό μου, όπου ανέφερε κολπική αιμόρροια... τώρα για Φλεβάρη και Μάρτη θα πληρώνομαι από το ταμείο μου οπότε έστειλα στη γυναικολόγο του ταμείου πάλι τις άδειες από τον γιατρό μου και θα μου γράψει τις δικές της για να τις στείλω στη δουλειά... από Απρίλη θα στέλνω του γιατρού πάλι κατευθείαν στη δουλειά μέχρι να βγω σε άδεια τοκετού...

ο γιατρός σου είναι ιδιωτικός; μόνο υπέρηχο ζητάνε; μήπως να κάνεις καμιά εισαγωγή σε δημόσιο μαιευτήριο ώστε να πάρεις πιο εύκολα χαρτί για επαπειλούμενη;; ενημερώσου γρήγορα και βγες σε άδεια γιατί αν εργάζεσαι με μικρά θα είναι πολύ δύσκολο... και ώρες οδήγηση; πώς τα καταφέρνεις;; θηρίο είσαι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Athinaa είπε:

Εγώ δεν περνάω από επιτροπή γιατί το ταμείο μου δεν είναι στον ΕΟΠΠΥ... μέχρι τέλη Γενάρη έστελνα 15ήμερες άδειες με μέιλ στη δουλειά από τον γιατρό μου, όπου ανέφερε κολπική αιμόρροια... τώρα για Φλεβάρη και Μάρτη θα πληρώνομαι από το ταμείο μου οπότε έστειλα στη γυναικολόγο του ταμείου πάλι τις άδειες από τον γιατρό μου και θα μου γράψει τις δικές της για να τις στείλω στη δουλειά... από Απρίλη θα στέλνω του γιατρού πάλι κατευθείαν στη δουλειά μέχρι να βγω σε άδεια τοκετού...

ο γιατρός σου είναι ιδιωτικός; μόνο υπέρηχο ζητάνε; μήπως να κάνεις καμιά εισαγωγή σε δημόσιο μαιευτήριο ώστε να πάρεις πιο εύκολα χαρτί για επαπειλούμενη;; ενημερώσου γρήγορα και βγες σε άδεια γιατί αν εργάζεσαι με μικρά θα είναι πολύ δύσκολο... και ώρες οδήγηση; πώς τα καταφέρνεις;; θηρίο είσαι...

Στο μαιευτήριο πως θα μου το δικαιολογήσουν; Μέχρι στιγμής έχω κάποια θέματα λίγο θεωρητικά (αυξημένο κίνδυνο για προεκλαμψία). Δύσκολα θα μου δώσουν χαρτί...

Ναι, δουλεύω με παιδιά και είναι και σε άλλη περιοχή το σχολείο και κάνω καμιά 45χλμ καθε μέρα. Αλλά έχω αρρωστήσει τόσες φορές που δεν αντέχω άλλο. Το ανοσοποιητικό μου είναι στο πάτωμα. Ούτε να φάω δεν έχω όρεξη αυτές τις μέρες. Το μικρό τι θα βγει δεν έχω ιδέα ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...