Μετάβαση σε περιεχόμενο

Νέα μανούλα χρειάζομαι συμβουλές


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα, έχω ένα μπεμπουλη 25 ημερών δεν θηλάζω αποκλειστικά γτ απ ότι είπε ο γιατρός δεν χορταίνει οπότε δίνω κ ξένο. Τ θέμα είναι εδώ και κάποιες μέρες κλαίει όλη την ώρα δεν ξέρω γιατί έχει όλη μέρα γκρίνια, θέλει όλο αγκαλιά και τ βράδυ που τον βάζω για ύπνο η κάθε φορά που ξυπνάει κ τον ταΐζω κάνουμε σχεδόν μια ώρα να ξανακοιμηθουμε. Επίσης έχει πολλά αέρια οπότε υποθέτω ότι περνάει κολικούς? Έχει κάποια μανούλα παρόμοιες εμπειρίες να με συμβουλέψει? Έχω εξαντληθεί.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Angelina13 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, έχω ένα μπεμπουλη 25 ημερών δεν θηλάζω αποκλειστικά γτ απ ότι είπε ο γιατρός δεν χορταίνει οπότε δίνω κ ξένο. Τ θέμα είναι εδώ και κάποιες μέρες κλαίει όλη την ώρα δεν ξέρω γιατί έχει όλη μέρα γκρίνια, θέλει όλο αγκαλιά και τ βράδυ που τον βάζω για ύπνο η κάθε φορά που ξυπνάει κ τον ταΐζω κάνουμε σχεδόν μια ώρα να ξανακοιμηθουμε. Επίσης έχει πολλά αέρια οπότε υποθέτω ότι περνάει κολικούς? Έχει κάποια μανούλα παρόμοιες εμπειρίες να με συμβουλέψει? Έχω εξαντληθεί.. 

Καλησπέρα κ να σου ζήσει.Δεν είμαι φανατική του θηλασμού όμως κατάφερα να θηλάσω αποκλειστικά χάρη σε σύμβουλο θηλασμού...μια χαρά χορταινει....θα σου πρότεινα να δεις έναν σύμβουλο εάν επιθυμείς να θηλάσει...ως τις 60 μέρες που κατοχυρώνεται ο θηλασμός κ πια δεν πονάς κτλ τα μωρά είναι η τη μέρα στο στήθος..για παρηγοριά μυρωδιά κτλ( θα σε σώσει ένας μάρσιπος) .Τέλος είναι λογικό να ξυπνάει τόσο συχνά τόσο βρεφακι ακριβώς γιατί το πρόβλημα του δεν είναι ότι δε χορταινει...τα μωρά κλαίνε για όλα....για τους κολικούς βάζε λευκούς ήχους( πάτα στο youtube) κ ξάπλωνε τον με την κοιλίτσα στα γόνατα κ χάιδευε τον..Επειδή είσαι κ εσύ λεχώνα μην αγχώνεσαι..ότι κανείς το κάνεις τέλεια! Τα μωρά είναι όλα έτσι κι εμείς όλες όπως εσύ! Να σου ζήσει...αλλά ειλικρινά στο λέω αν θέλεις να θηλάσει αξίζει να το παλέψεις με σύμβουλο....άλλες θηλάζουν δίδυμα πως χορταινουν...;; Είναι προσφορά ζήτηση ο θηλασμός..όσο θηλάζεις θα κατεβαίνει γάλα...κ πάλι να σου ζησει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • admin changed the title to Νέα μανούλα χρειάζομαι συμβουλές

Καλησπέρα κορίτσι μου και να χαίρεσαι το βρεφακι σου! Το πιο. Πιθανό είναι κολικοι! Όπως είπε και η κοπέλα πιο πάνω μπορείς να βάλεις λευκούς ηχούν κλπ εμένα μόνο με αγκαλιά και βόλτα ησύχαζε!! Κουράγιο είναι λίγο δύσκολη περίοδος αυτή!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Για τους κολικούς να σου πω και εγώ συμπληρωματικά με όσα είπαν τα κορίτσια, έχει βιντεακια στο YouTube με μασαζ για κολικούς σε βρεφακια από παιδίατρο που εμένα με βοήθησαν πολύ! Παιδί και νέοι γονείς λέει στο τίτλο. 

Μπορείς να ρωτήσεις το παιδίατρο για σταγόνες προβιοτικα. Εμείς το δοκιμάσαμε και δεν μας βοήθησαν ιδιαίτερα και από τη στιγμή που θηλάζεις το μωρό παίρνει προβιοτικα ήδη μέσω του θηλασμού. 

Αυτό που βοήθησε τελικά στη δική μου περιπτωση(θήλαζα αποκλειστικά) ήταν να κόψω για ένα διάστημα οοοοολα τα Γαλακτοκομικά φανερά και κρυφά.

Μιλά με το παιδίατρο σου κ αν έχεις αμφιβολίες πάρε και δεύτερη γνώμη... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα ναι ίσως να είναι κολικοί. Η γνώμη μου όμως είναι ότι πρέπει να πάρεις τον παιδίατρό σου και να του πεις όλα αυτά που μας έγραψες. Ίσως πρέπει να τον δει ο γιατρός.. να σου ζήσει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Angelina13 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, έχω ένα μπεμπουλη 25 ημερών δεν θηλάζω αποκλειστικά γτ απ ότι είπε ο γιατρός δεν χορταίνει οπότε δίνω κ ξένο. Τ θέμα είναι εδώ και κάποιες μέρες κλαίει όλη την ώρα δεν ξέρω γιατί έχει όλη μέρα γκρίνια, θέλει όλο αγκαλιά και τ βράδυ που τον βάζω για ύπνο η κάθε φορά που ξυπνάει κ τον ταΐζω κάνουμε σχεδόν μια ώρα να ξανακοιμηθουμε. Επίσης έχει πολλά αέρια οπότε υποθέτω ότι περνάει κολικούς? Έχει κάποια μανούλα παρόμοιες εμπειρίες να με συμβουλέψει? Έχω εξαντληθεί.. 

ειμαι στην ιδια φαση ακριβως.σε νιωθω απολυτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Joannaero είπε:

Καλησπέρα ναι ίσως να είναι κολικοί. Η γνώμη μου όμως είναι ότι πρέπει να πάρεις τον παιδίατρό σου και να του πεις όλα αυτά που μας έγραψες. Ίσως πρέπει να τον δει ο γιατρός.. να σου ζήσει!!!

Ευχαριστώ! Εχω πει τ παιδιάτρου όλα αυτά αλλά λέει είναι φυσιολογικά αγκαλιά, βόλτα, κ όλα αυτά π λένε γ τους κολικούς μ είπε.. Τώρα μ τ ξένο γάλα κι εγώ τ σκέφτηκα αλλά ξεκίνησαν όλα πριν τ δώσω ξένο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Angelina13 είπε:

Ευχαριστώ! Εχω πει τ παιδιάτρου όλα αυτά αλλά λέει είναι φυσιολογικά αγκαλιά, βόλτα, κ όλα αυτά π λένε γ τους κολικούς μ είπε.. Τώρα μ τ ξένο γάλα κι εγώ τ σκέφτηκα αλλά ξεκίνησαν όλα πριν τ δώσω ξένο. 

Να σου ζήσει το μωράκι σου!οι κολικοί συνήθως είναι απο το μητρικό γάλα κ όχι από το ξένο...Ίσως έφαγες κάτι που πείραξε το μωρό σου!προσπάθησε να αποφύγεις τα γαλακτοκομικά όσπρια αυγά κ σιτηρά(τα δύο πρώτα είναι το νούμερο ενα)Κ Οπ ως είπες αγκαλίτσες βόλτες κ απορροφητηρα!!!υπομονή θα περάσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κ από μένα! Έχω ακούσει καλές κριτικές για τα μπιμπερό από Dr Brown με ένα πράσινο σωληνάκι στο εσωτερικό του που βοηθάει στους κολικούς . Δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά έχω ακούσει καλά λόγια. Συζήτησε το με τον γιατρό σου ! Υπομονή κ γρήγορα να ξεπεραστούν οι κολικοι εύχομαι ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η stasa199 είπε:

Να σου ζήσει το μωράκι σου!οι κολικοί συνήθως είναι απο το μητρικό γάλα κ όχι από το ξένο...Ίσως έφαγες κάτι που πείραξε το μωρό σου!προσπάθησε να αποφύγεις τα γαλακτοκομικά όσπρια αυγά κ σιτηρά(τα δύο πρώτα είναι το νούμερο ενα)Κ Οπ ως είπες αγκαλίτσες βόλτες κ απορροφητηρα!!!υπομονή θα περάσει

Ισως κάνει κάποιους κολικούς με το μητρικό αλλά με τη φόρμουλα σίγουρα κάνει, και πολυ περισσότερους. Για τα σιτηρά τί εννοείς ακριβώς;;; Δεν πρέπει να τρώει ψωμί, φρυγανιές, αλεύρι κλπ;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Joannaero είπε:

Ισως κάνει κάποιους κολικούς με το μητρικό αλλά με τη φόρμουλα σίγουρα κάνει, και πολυ περισσότερους. Για τα σιτηρά τί εννοείς ακριβώς;;; Δεν πρέπει να τρώει ψωμί, φρυγανιές, αλεύρι κλπ;;;

Εμένα που είχε τρελούς πόνους η μικρή μου έλεγαν όλοι ότι είναι απο το θηλασμό!Και όσες φίλες μου δε θήλασαν μου είπαν ότι δεν είχαν κολικούς....τι να σου πω δεν ξέρω!για τα σιτηρά μου είχε πει ο παιδίατρος ότι και αυτά ερεθίζουν το έντερο του μωρού αλλά πιο πολύ γαλακτοκομικά και όσπρια..Όταν δεν ηρέμουσε ενώ τα είχα κόψει τότε μου είπε να τα κόψω....Μια τρέλα ήταν δεν ήξερα τι να φάω για να μην υποφέρει η μικρή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...