Μετάβαση σε περιεχόμενο

13 προς 14 εβδομάδα


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, είμαι έγκυος στο 1ο μου παιδάκι. Είμαι στο 2ο τρίμηνο συγκεκριμένα σε 2 μέρες μπαίνω στην 14 εβδομάδα σύμφωνα με τον γιατρό. Αν και εγω ακόμα δεν έχω καταλάβει πως τα μετράνε! Γιατί εγώ ξέρω την μέρα της σύλληψης και σύμφωνα με αυτή είμαι σε μικρότερη εβδομάδα. Είχα κάποιες ενοχλήσεις χαμηλά δεν μπορώ να τις εξηγήσω καλά. Έχω κάτι σαν τραβήγματακια και νιώθω ότι κάτι θα βγει να το πω δεν ξέρω. Επίσης νιώθω ότι είναι και από το έντερο μου! Επίσης οι ανακατωσουρες δεν μου έχουν φύγει! Ο γιατρός μου είπε οι ανακατωσουρες είναι φυσιολογικες τα τραβήγματα και τα πονακια όχι. Εσείς είχατε κάποια παρόμοια εμπειρία; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Jerry είπε:

Καλησπέρα σας, είμαι έγκυος στο 1ο μου παιδάκι. Είμαι στο 2ο τρίμηνο συγκεκριμένα σε 2 μέρες μπαίνω στην 14 εβδομάδα σύμφωνα με τον γιατρό. Αν και εγω ακόμα δεν έχω καταλάβει πως τα μετράνε! Γιατί εγώ ξέρω την μέρα της σύλληψης και σύμφωνα με αυτή είμαι σε μικρότερη εβδομάδα. Είχα κάποιες ενοχλήσεις χαμηλά δεν μπορώ να τις εξηγήσω καλά. Έχω κάτι σαν τραβήγματακια και νιώθω ότι κάτι θα βγει να το πω δεν ξέρω. Επίσης νιώθω ότι είναι και από το έντερο μου! Επίσης οι ανακατωσουρες δεν μου έχουν φύγει! Ο γιατρός μου είπε οι ανακατωσουρες είναι φυσιολογικες τα τραβήγματα και τα πονακια όχι. Εσείς είχατε κάποια παρόμοια εμπειρία; 

Επίσης, αυτό που εννοώ "νιώθω θα βγει κάτι" είναι στο κάτω μέρος ή ενόχληση! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Jerry είπε:

Καλησπέρα σας, είμαι έγκυος στο 1ο μου παιδάκι. Είμαι στο 2ο τρίμηνο συγκεκριμένα σε 2 μέρες μπαίνω στην 14 εβδομάδα σύμφωνα με τον γιατρό. Αν και εγω ακόμα δεν έχω καταλάβει πως τα μετράνε! Γιατί εγώ ξέρω την μέρα της σύλληψης και σύμφωνα με αυτή είμαι σε μικρότερη εβδομάδα. Είχα κάποιες ενοχλήσεις χαμηλά δεν μπορώ να τις εξηγήσω καλά. Έχω κάτι σαν τραβήγματακια και νιώθω ότι κάτι θα βγει να το πω δεν ξέρω. Επίσης νιώθω ότι είναι και από το έντερο μου! Επίσης οι ανακατωσουρες δεν μου έχουν φύγει! Ο γιατρός μου είπε οι ανακατωσουρες είναι φυσιολογικες τα τραβήγματα και τα πονακια όχι. Εσείς είχατε κάποια παρόμοια εμπειρία; 

Καλημέρα jerry μου!Με το καλό να έρθει το μωράκι σου. Η εγκυμοσύνη μετράει από την πρώτη ημέρα της τελευταίας περιόδου. Στην πραγματικότητα τις δύο πρώτες εβδομάδες της εγκυμοσύνης μας δεν είμαστε έγκυες?. Οι αναγουλες είναι φυσιολογικές αλλά και ο πόνος επίσης! Πολλές γυναίκες πονάνε στην αρχή της εγκυμοσύνης. Στον υπέρηχο τι σου είπε; Αν είναι όλα καλά μην ανησυχείς.Σου έδωσε μαγνήσιο;σου είπε να ξεκουραζεσαι; Πάντως μην αποκλείσεις και το έντερο. Χτυπάει χαμηλά ο πόνος και μπορεί να σε μπερδεύει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα. Κοριτσια ναι νομίζω είναι φυσιολογικό οι ανακτοσουρες σίγουρα τώρα ο πόνος μόνο εσύ τον νιώθεις και μπορείς να προσδιωρησεις που κ πόσο πονάς για μένα το καλύτερο είναι να ενημερώσεις το γιατρό σου αν είναι συσπάσεις θα σου δώσει μαγνησίου! Όπως και να έχει όμως πρέπει να του το πεις ακόμα και για να ξεαγχωθεις!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Jerry είπε:

Καλησπέρα σας, είμαι έγκυος στο 1ο μου παιδάκι. Είμαι στο 2ο τρίμηνο συγκεκριμένα σε 2 μέρες μπαίνω στην 14 εβδομάδα σύμφωνα με τον γιατρό. Αν και εγω ακόμα δεν έχω καταλάβει πως τα μετράνε! Γιατί εγώ ξέρω την μέρα της σύλληψης και σύμφωνα με αυτή είμαι σε μικρότερη εβδομάδα. Είχα κάποιες ενοχλήσεις χαμηλά δεν μπορώ να τις εξηγήσω καλά. Έχω κάτι σαν τραβήγματακια και νιώθω ότι κάτι θα βγει να το πω δεν ξέρω. Επίσης νιώθω ότι είναι και από το έντερο μου! Επίσης οι ανακατωσουρες δεν μου έχουν φύγει! Ο γιατρός μου είπε οι ανακατωσουρες είναι φυσιολογικες τα τραβήγματα και τα πονακια όχι. Εσείς είχατε κάποια παρόμοια εμπειρία; 

Με το καλο το μωρακι σου. Τραβηγματα ηπια ειναι νορμαλ να εχεις αλλα οχι εντονα. Ειχα καποιους πονους κ εγω πριν 2 εβδομαδες και ευτυχως ηταν ολα καλα αλλα μου εδωσε μαννησιο. Οσο για τις ανακατοσουρες, καλως ηρθες στο κλαμπ. Δυστυχως ουτε εγω νιωθω πολυ καλυτερα και ειμαστε μαζι σχεδον σε μερες. Υπομονη και θετικη σκεψη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια! Για τις ανακατωσουρες διάβασα ότι φρυγανιές πριν σηκωθείς βοηθάνε γιατί τραβάνε τα υγρά. Σήμερα με βοήθησε και θα κάνω κ λίγα πιο μικρά και συχνά γεύματα! Σαν τραβήγματακια είναι αλλά έχω κ από κάτω! Τώρα θα το παρατηρήσω μαγνήσιο παίρνω  εδώ και καιρό. Ξέρω πολλές κοπέλες δεν νιώθουν τίποτα για αυτό μου κάνει εντύπωση. Σας ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Jerry καλησπέρα και με το καλο το νινακι!! Οι ανακατωσούρες είναι στα πλαισια του φυσιολογικου μεχρι καποιον καιρο...Τα ψιλοπονακια και τα ελφρια τραβηγματακια θυμαμαι τα ειχα κι εγω κι ηταν η μητρα που μεγαλωνε όπως ειχε πει ο γιατρος..Αλλα κρατανε λιγο κι ισα ισα που τα νιώθεις...Αυτό το τράβηγμα προς τα κατω είναι στην κοιλια 'η στην περιοχη εσωτερικα του τραχηλου?Το εντερο παντως επισης κανει εμφανισεις πονου που μπορει ευκολα να τα μπερδεψεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αλήθεια είναι δεν μου κρατάνε αλλά είναι σαν τσιμπήματα να το πω!συνήθως αριστερά νιώθω την ενόχληση. Σαν βάρος να το πω είναι δεν ξέρω! Απλά νόμιζα ότι σε αυτή την φάση δεν έπρεπε να έχω τίποτα. Τα τσιμπήματα από κάτω μου είπε είναι φυσιολογικα η γιατρός. Της είπα ότι νιώθω ότι εινσι κ από το έντερο. Μου είπε ότι είναι νωρίς απλά να ξεκουραζομε και καλή διατροφή. Εσείς σε αυτήν την φάση δεν έχετε τίποτα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα! Δεν είναι δεδομένο ότι πρέπει να έχεις κράμπες, δεν έχουν όλες οι κοπέλες ή σε όλες τις κυησεις δεν είναι ίδια τα συμπτώματα! Εγώ πχ στην προηγούμενη δεν είχα τίποτα πέρα από τα βασικά, πρήξιμο κούραση στήθος.. αυτά.. Τώρα.......;! Χαχαχαχαχα!! Για την κυστική ίνωση δεν έχω να πω πολλά πέρα από το να ευχηθώ να πάνε όλα κατ'ευχήν και το μωράκι σας να είναι υγιέστατο!! Καταλαβαίνω τους φόβους σου που είναι απόλυτα λογικοί αλλά επειδή μου αρέσει πολύ να στηρίζομαι στα μαθηματικά τα οποία ποτέ δεν ψεύδονται, να θυμίσω ότι οι πιθανότητες να νοσεί το έμβρυο είναι 25% οπότε στατιστικά οι πιθανότητες το μωράκι σας να φέρει απλά τη νόσο ή να είναι απόλυτα υγιές είναι πολύ περισσότερες συνδυαστικά!! Ξέρω βέβαια ότι επειδή το έχεις ήδη βιώσει μια φορά δυστυχώς, δεν πρόκειται να ηρεμήσεις μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα της τροφοβλάστης.. μαζί θα αγωνιούμε να ξέρεις, ίδια μέρα έχουμε αυχενική! Μακάρι να μας πάνε όλα δεξιά με υγιή μωράκια πάνω απ'όλα! 🙏🙏🙏🙏 Εγώ έκλεισα σήμερα την 9η εβδομάδα και με το καλό μπαίνουμε στη 10η.. μαζί θα πηγαίνουμε!!
    • Καλημέρα κορίτσι μου. Να πας στα επείγοντα αν είναι να τρελαθείς... Πάρε τον γιατρό σου τηλέφωνο άμεσα. Άλλα συμπτώματα δεν έχεις;;;
    • Καλημέρα κορίτσια πως είστε ; αχ το πέρασα και εγω αλλά όχι με το στήθος με τον εμετό 7εβδ + 5  ακόμα το θυμάμαι ήταν Παρασκευή ξύπνησα ήμουν μια χαρά δεν είχα καθόλου ναυτία εεε λέω μπορεί να έτυχε και το απόγευμα ειδα κάτι περίεργα υγρά που δεν είχα ξανά δει.. πήρα τηλ τον γιατρό εγω πίστευα πως το εχασα το μωρο μου λέει ο γιατρός εαν με έπαιρνες μια ώρα νωρίτερα θα σου έλεγα να έρθεις να σε δω ( τελευταία φορά με ειχε δει 5 μερες πριν που άκουσα και καρδούλα ) αλλά εχω φύγει για Αθήνα εδώ και μια ώρα ταξιδεύω   ελα Δευτέρα μου είπε… καταλαβαίνεις πως ήμουν μέχρι να πάω την Δευτέρα στο κέντρο υγείας δεν είχε μηχάνημα να ακούσω το μωρο… έριξα ένα κλάμα αστα να πάνε και τελικά ήταν όλα μια χαρά  παντως εγω το πρωτο μήνα έκανα 1 φορά τη βδομαδα ραντεβού στον γιατρό γιατί φοβομουν πολύ είχα άγχος τεράστιο..  δεν υπάρχει κάτι που να σου δείχνει αν πάνε καλά τα πράγματα μόνο ο υπέρηχος ίσως να μιλήσεις με γιατρό σήμερα ή αύριο να πας από κοντά να σε δει κορίτσι μου όσο μπορείς ψυχραιμία και πιστεύω πως είναι όλα καλά 
    • Αχ μάλλον πρέπει να το πάρω απόφαση κ να διώξω το άγχος. Έτσι κ αλλιώς απ την εγκυμοσύνη με ενδιεφερε η μέθοδος κ την είχα ψάξει κ να που τώρα το επέλεξε η μικρή 😂 Έχω κατεβάσει κ το solid starts που δείχνει κατάλληλα κομμάτια ανα ηλικία, αλλά νομίζω πως κάτι κάνω λάθος στο μαγείρεμα κ μαλακώνουν πολύ κ λιώνουν κ μετά φοβάμαι ότι θα φάει μεγάλο κομμάτι. Η γιατρός μας συστήνει αυτήν την μέθοδο και σε εμάς απλά είπε λόγω του ότι η μικρή δεν είναι φαγανη, να αρχίσουμε με αλεσμένα μήπως και αρχίσει να τρώει κ το αλλάζουμε στο διμήνο. 
    • Καλημέρα κορίτσι μου!! Μην κατσεις να σκας! Πήγαινε για έναν απλό υπέρηχο σε κάποια κλινική, ώστε να σου φύγει το άγχος. Όλα καλά θα είναι, αλλά ποιος ο λόγος να χαλάσεις την Κυριακή σου; Εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση πήγα στο Γεν… για έναν υπέρηχο και μου πέρασε το άγχος. Αν παρόλα αυτά μπορείς να το διαχειριστείς, μίλα με τον γιατρό και άκου τι θα σου πει. 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...