Μετάβαση σε περιεχόμενο

Φοβος για τον τοκετο


Recommended Posts

Καλά για τις παρενέργειες τις επισκληριδιου δ θα σχολιάσω καν. Εμείς π γέννησαμε με καισαρική δηλαδη πως αλλιώς θα γινόταν; 

Προσωπικά Δ βρίσκω λόγο να κοιλοπονας 200 ώρες μέχρι να γεννήσεις. Δε γεννάνε όλες οι γυναίκες τ ίδιο γρήγορα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και στην εποχή της γιαγιάς μου λέγανε ότι μια έγκυος είναι με το ένα πόδι στον ταφο γιατί τόσα πράγματα μπορούσαν να πάνε στραβά σε μια εγκυμοσυνη και σε έναν τοκετό. Ευτυχώς ζούμε στο σήμερα. Εντάξει, δεν ειναι τόσο τραγικά πάντως με τους πόνους. Εμένα πιο πολύ με ενοχλούσε η ακινητοποίηση. Νομίζω μόνη μου θα έβρισκα την κατάλληλη στάση και με τις αναπνοές (σωτήριες) θα τους περνούσα πιο ήπια. 

@pangipotΈχω την εντύπωση ότι στα δημόσια γενικά ακολουθούν το πρωτόκολλο με το χαμηλότερο κόστος. Οτιδήποτε έξτρα το κανονίζεις μόνος σου.

Το άλλο το ακούσατε; ότι λέει η επισκληριδιος προκαλεί αυτισμό στο παιδί! Και ότι ο πατέρας έχει λόγο στο πώς θα γεννηθεί το παιδί του! Για γέλια ή για κλάματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@pangipot Πολυ εύστοχη η παρατήρηση σου.......Στην ίδια εγκυκλιο θα πρέπει να υπάγονταν ολα τα δημόσια νοσοκομεία.. μοιαζει αδιανόητο να ισχύει άλλο πράγμα για την επαρχία και άλλο για την Αθήνα οποτε σίγουρα έχουν έλλειψη ειτε σε αναισθησιολογους είτε σε επισκληριδιους..... Οπότε σου λεει: "Δημόσιο δεν ήθελες κοπέλα μου;;; Αντέχεις λοιπόν!!! Κάτσε και πονα....." Δηλαδή για να γεννήσεις χωρίς ολο αυτό το μαρτύριο από την αρχή ως το τέλος πρέπει να τα σκάσεις.... διαφορετικά το βουλωνεις και υπομένεις!!!! Εξαλλου η Ευα τι νομίζεις οτι έκανε;;; Ειχε επισκληριδιο;;;  Είναι πολυ σωστά ολα αυτά...!!! Μιλάμε για κράτος πρόνοιας που σέβεται τον ασφαλισμένο....!!! Οκ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευτυχώς που δεν είναι δυνατόν να γίνει και επεμβαση ανοιχτής καρδιάς χωρίς αναισθησία γιατί τότε σίγουρα θα έκαναν προκειμενου να μειώσουν το κόστος...θα μας νανούριζαν με καμια βρεφικη λατερνιτσα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια έχετε δίκιο σε όλα θα συμφωνισω!! Αν και εγώ είμαι μάνουκα με καισαρική και εγώ είχα ακούσει διάφορα περί αναπηρίες και διάφορα δεν το συζητάω καν! Είτε να ήμουν με καισαρική και να μου έλεγε ολική νάρκωση (ούτε καν) είτε φυσιολογία!! Δεν βρησκω κανένα λόγο να κάτσεις να πονάς από τη στιγμή που η επιστήμη μας έχει χαρισει ένα τόσο χρήσιμο σκεύασμα χάχα! Είναι ότι καλύτερο έχει ανακαλυφθεί θα έλεγα!! Επίσης για τα δημόσια στην Αθήνα σε ξέρω τι παίζει παντός όσα νοσοκομεία επαρχίας έτυχε να ξέρω όντος σε κανένα δεν κάνουν επισκληριδιο! Και πραγματικά είναι κρίμα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσι μου

με το καλο να δεχτεια το μωρακι σου

εγω γεννησα το πρωτο χωρις επισκληρηδιο 

δεν θα πω οτι δν πονεσα. Πονεσα και πολυ μαλιστα και ειχα κ δυσκολη γεννα και βεντουζα που σε σκιζουν περισσοτερο. ΑΛΛΑ και τωρα που θα γεννησω παλι φυσιολογικά θα γεννησω. Να πανε ολα καλα και ναι χωρις επισκληρηδιο χωρις τιποτα τα ξεχνας ολα στο λεπτο :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομιζω οτι αυτο που μας τρομαζει περισσοτεροειναι το αγνωστο.ρωτησα τον γιατρο αν υπαρχει αναισθησιολογος γτ τον θελω διπλα μου εκεινη την ωρα για να νοιωθω ασφαλεια.τωρα πως θα το αντιμετωπισει το σωμα μου και η ψυχολογια μου τους πονους εκεινη την ωρα δν ξερω.γενικα δν ειμαι υπερ των φαρμακων για αυτο και στην περιοδο δν περνω φαρμακα,προσπαθω να το αντιμετωπισω με ποιο "αθωους" τροπους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Sofi90 είπε:

Καλημερα κοριτσι μου!Με το καλο το μωρακι σου!Νομιζω πως ο φόβος που νιωθεις είναι φυσιολογικός.Ολες τον περνάμε...Ο καθενας μας ομως αντιλαμβάνεται τον πόνο διαφορετικά και εκεινη την ωρα εκτος του οτι δεν ξερεις πως θα εξελιχθουν τα πραγματα(εγω εφτασα 6 διαστολη χωρις καθόλου μα καθολου πόνο και με πηραν άρον άρον για καισαρική και τελικα εκανα επισκληριδιο λογω χειρουργείου) βρισκεις και αντοχες που δεν ηξερες οτι εχεις.Η ημερα του τοκετου ειναι μια μερα απ'ολη σου την ζωη.Θα περάσει πολυ γρήγορα.Το μετα ειναι το πολυ δύσκολο.Η αρχη με το μωρο στο σπίτι.Για μενα ασε τα βιντεακια του τοκετου και εστιασε ολη σου την ενεργεια στο να μαθεις τα παντα γι'αυτόν τον πρωτο καιρο και να εισαι προετοιμασμένη.Αν θελεις να θηλασεις να διαβάσεις να ενημερωθείς.Και οτι χρονος σου μένει να βγεις με τον αντρα σου,να βγεις με τις φιλες σου να κανεις πραγματα που σε χαλαρώνουν..Γιατι το να εισαι μαμα ειναι το πιο υπεροχο πραγμα στον κοσμο αλλά ταυτόχρονα και το πιο εξαντλητικό..

Καλημερα!σε ευχαριστω!ναι αυτο ειναι αληθεια!με αγχωνει οβπρωτος καιρος με το παιδι και ο θηλασμος.επδ ειμαι παιδαγωγος εχουν μεγαλωσει πολλα παιδια στα χερια μου αλλα εχω ασχοληθει κυριως με την ηλικια των 6 μηνων και μετα.γενικα ειναι ολα τοσο πρωτογνωρα(η γεννα,ο θηλασμος,το νεογεννητο)που οι σκεψεις ειναι πολυ μπερδεμενες και αγχωτικες!!πιστευω οταν ερθει η ωρα θα μπουν τα πραγματα σε μια σειρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/10/2019 at 11:34 ΠΜ, ο/η vasiliki30 είπε:

Ευχαριστω για την συμπαρασταση!ειναι και αυτο το αγνωστο που σε τρομαζει!και εγω πιστευω δν θα αντεξω εκεινη την ωρα το μονο που θα θελω θα ειναι να μου κανουν επισκληριδιο!!απλα λενε οτι ποναει η μεση σου,δν συνερχεσε ευκολα ...μεχρι και οτι μπορει να μεινεις παραλυτη

Γέννησα με καισαρικη την Παρασκευή και έκανα επισκληρηδιο.φυσικα και δε μένεις παράλυτη μην το βάζεις καν στο μυαλό σου.απλα είναι μια πολύ δυνατή αναισθησία η οποία στην ουσία σε μουδιάζει υπερβολικά που δεν αισθάνεσαι τίποτα.οταν λέμε τίποτα όμως τίποτα...στην κάθε γυναίκα έχει διαφορετική επίδραση κατά τη διάρκεια και μετά..μην το σκεφτεσαι όμως από τώρα.αν αντέξεις τους πόνους μη την κάνεις.αλλα και ναι την κανείς δε θα πάθεις τίποτα στο εγγυωμαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επίσης να σ πω τ άλλο. Ξεκινάς φυσιολογικά κ μακάρι να πάνε όλα καλά Κ να γεννήσεις εύκολα κ γρήγορα! Αλλά κάτι γίνεται κ πρέπει να μπεις άμεσα για καισαρική. Δ θα κάνεις επισκληριδιο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να χαιρεσαι το παιδακι σου z1989!θα την κανεις δν εχεις αλλη επιλογη.δν ειναι η επισκληριδιο που με φοβιζει,ειναι το ολο σκηνικο!!ποσο θα πονεσω,αν αντεξω τον πονο,αν γεννησω ευκολα.απλα ελεγα να προαπαθησω το χωρις επισκληριδιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η vasiliki30 είπε:

Να χαιρεσαι το παιδακι σου z1989!θα την κανεις δν εχεις αλλη επιλογη.δν ειναι η επισκληριδιο που με φοβιζει,ειναι το ολο σκηνικο!!ποσο θα πονεσω,αν αντεξω τον πονο,αν γεννησω ευκολα.απλα ελεγα να προαπαθησω το χωρις επισκληριδιο

Μην ανησυχείς κ προσπάθησε να αποβαλεις το αγχος.. μιλά με το γιατρό σου και να του έχεις εμπιστοσύνη Οπ ως και να γεννήσεις!θα δεις ότι το μονο που έχεις να κάνεις είναι να κάνεις ότι σου λέει και ολα θα πανε καλα!όσο και να πονέσεις ότι και να σου πούμε τώρα δεν θα καταλάβεις!πάντως ακόμα και εγώ που έλεγα δεν τα ξεχνάς αυτά που περνάς πλέον το λέω ότι όλα ξεχνιούνται και μου φαίνονται μακρινά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ γέννησα με επισκληρίδιο την οποία και έκανα κυρίως λόγω της φοβίας μου εκείνη την στιγμή, μιας και γέννησα πολύ γρήγορα με οξύ τοκετό. Στις 17:30 έσπασαν τα νερά και στις 20:00 γέννησα!! Έφαγα όλους τους πόνους στο αυτοκίνητο με κίνηση και πήγα στο μαιευτήριο με 4 διαστολή.. Οι πόνοι ήταν δυνατοί αλλά αρκετά ανεκτοί από εμένα (τους περίμενα πολύ δυνατότερους)! Μέχρι να μου κάνουν την αναισθησία είχα φτάσει 6 διαστολή οπότε είχα βιώσει για τα καλά τους πόνους, όμως ήταν στο ίδιο μήκος κύματος..το ζόρι είναι στην αρχή, μετά μου φάνηκε ότι ήταν πολύ καλύτερα..τουλάχιστον έτσι το βίωσα εγώ!! Να κάνετε αυτό που καταλαβαίνετε εκείνη τη στιγμή και αυτό που θα σας κάνει να χαλαρώσετε και να απολαύσετε τη στιγμή γιατί πραγματικά είναι μοναδική εμπειρία!!Η επισκληρίδιος δε μου άφησε κανένα κουσούρι!!! απλά που και που ένιωθα λιιιίγο τράβηγμα στη μέση..με τον καιρό έφυγε και αυτό! Με κανένα πόνο λοιπόν σε όλες!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/10/2019 at 3:16 ΜΜ, ο/η vasiliki30 είπε:

Να χαιρεσαι το παιδακι σου z1989!θα την κανεις δν εχεις αλλη επιλογη.δν ειναι η επισκληριδιο που με φοβιζει,ειναι το ολο σκηνικο!!ποσο θα πονεσω,αν αντεξω τον πονο,αν γεννησω ευκολα.απλα ελεγα να προαπαθησω το χωρις επισκληριδιο

κοριτσι μου δεν εζησα τους πονους οποτε σ αυτο δε μπορω να εκφερω αποψη..εζησα πονους καισαρικης..αν αντεξεις μη κανεις επισκληρηδιο..παντως κουσουρι δεν αφηνει να ξερεις .σε μουδιαζει πολυ κ δε πονας δε νιωθεις τιποτα.μετα οσο περναει η ωρα υποχωρει η αναισθησια και εισαι οπως πριν.μην αγχωνεσαι για αυτο ομως απο τωρα..και γενικα μη το σκεφτεσαι..κανε ο,τι νιωσεις εκεινη τη στιγμη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!με μια φιλη μου μικροβιολογο που το συζητησα μου ειπε αν μπορεσεις απεφυγε την.εχουν δει πολλα τα ματια μου.θα προσπαθησω να την αποφυγω,τωρα οπως με παει εκεινη την ωρα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/10/2019 at 8:30 ΠΜ, ο/η vasiliki30 είπε:

Καλημερα!ειμαι στην 29w5d οσο πλησιαζει ο καιρος για τον τοκετο αγχωνομαι πολυ.ελεγα να μην κανω επισκληριδιο γτ εχω ακουσει πολλα και την φοβαμαι αλλα δν ξερω αν θα αντεξω τον πονο!!ωρες και φορες τρομαζω τοσο πολυ ου δν ξερω πως να το αντιμετωπισω!!

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου!

Εγώ την γέννα την φοβόμουν πριν καν μείνω έγκυος. Καταλαβαίνεις τι φόβο είχα όταν πλησίαζε ο καιρός. Ακόμα και στην αίθουσα τοκετού έτρεμα από τον φόβο και με έπιαναν και τα κλάματα.

Γέννησα πριν 25 μέρες με φυσιολογικό τοκετό. Μπήκα με πρόκληση και έκανα επισκληρίδιο. Μου χορήγησαν επισκληρίδιο πριν κάνω διαστολή για να μην πονάω με τις συσπάσεις. Έτσι δεν κατάλαβα καθόλου πόνο, παρά μόνο στην τελευταία εξώθηση την ώρα που βγήκε. Ίσως επειδή μου το έβγαλαν το μωρό με βεντούζα. Τέλος στο ράψιμο μου έκανε 2 τοπικές αναισθητικές ενέσεις για να μην πονάω.

Δεν είχα κανένα πρόβλημα με την επισκληρίδιο. Εκείνη την ώρα που στην κάνει νιώθεις μία πίεση στην σπονδυλική στήλη και μετά σαν να τρέχει κάτι πάνω της. Μετά νιώθεις τα πόδια σου ζεστά. Δεν πονούσε η μέση μου μετά. Και σκέψου ότι έχω πρόβλημα με την μέση μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Nikoleta... είπε:

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου!

Εγώ την γέννα την φοβόμουν πριν καν μείνω έγκυος. Καταλαβαίνεις τι φόβο είχα όταν πλησίαζε ο καιρός. Ακόμα και στην αίθουσα τοκετού έτρεμα από τον φόβο και με έπιαναν και τα κλάματα.

Γέννησα πριν 25 μέρες με φυσιολογικό τοκετό. Μπήκα με πρόκληση και έκανα επισκληρίδιο. Μου χορήγησαν επισκληρίδιο πριν κάνω διαστολή για να μην πονάω με τις συσπάσεις. Έτσι δεν κατάλαβα καθόλου πόνο, παρά μόνο στην τελευταία εξώθηση την ώρα που βγήκε. Ίσως επειδή μου το έβγαλαν το μωρό με βεντούζα. Τέλος στο ράψιμο μου έκανε 2 τοπικές αναισθητικές ενέσεις για να μην πονάω.

Δεν είχα κανένα πρόβλημα με την επισκληρίδιο. Εκείνη την ώρα που στην κάνει νιώθεις μία πίεση στην σπονδυλική στήλη και μετά σαν να τρέχει κάτι πάνω της. Μετά νιώθεις τα πόδια σου ζεστά. Δεν πονούσε η μέση μου μετά. Και σκέψου ότι έχω πρόβλημα με την μέση μου.

Να σου ζήσει το μωράκι σου! Να είναι γερό και καλότυχο!?Μου έκανε εντύπωση η βεντούζα; Αυτό θα με τρόμαζε περισσότερο από όλα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/10/2019 at 8:30 ΠΜ, ο/η vasiliki30 είπε:

Καλημερα!ειμαι στην 29w5d οσο πλησιαζει ο καιρος για τον τοκετο αγχωνομαι πολυ.ελεγα να μην κανω επισκληριδιο γτ εχω ακουσει πολλα και την φοβαμαι αλλα δν ξερω αν θα αντεξω τον πονο!!ωρες και φορες τρομαζω τοσο πολυ ου δν ξερω πως να το αντιμετωπισω!!

Μη το σκέφτεσαι καθόλου vasiliki μου! Εκείνη την στιγμή δεν θα έχεις την πολυτέλεια να σκεφτείς και πολλά έτσι κι αλλιώς! Να πας με χαρά και να σκέφτεσαι ότι θα φέρεις στο κόσμο ένα μωρό! Το δικό σου προσωπικό θαύμα! Κι όταν το πάρεις στην αγκαλιά σου θα καταλάβεις ότι άξιζε και θα τα ξεχάσεις όλα! Μην φοβάσαι την επισκληριδιο. Τόσες γυναίκες κάνουν. Κι εγώ έκανα! Δεν υπάρχει λόγος να υποφέρεις αφού μπορείς να το αποφύγεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Να σου ζήσει το μωράκι σου! Να είναι γερό και καλότυχο!?Μου έκανε εντύπωση η βεντούζα; Αυτό θα με τρόμαζε περισσότερο από όλα?

Σ' ευχαριστώ πολύ! Και στην κολλητή μου με βεντούζα το βγάλανε. Μου είπε ο γιατρός ότι έπεφταν οι παλμοί του και έπρεπε να το βγάλει γρήγορα ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η vasiliki30 είπε:

Καλημερα!με μια φιλη μου μικροβιολογο που το συζητησα μου ειπε αν μπορεσεις απεφυγε την.εχουν δει πολλα τα ματια μου.θα προσπαθησω να την αποφυγω,τωρα οπως με παει εκεινη την ωρα!!

Τα τελευταία χρόνια εγώ δεν έχω ακούσει κάτι πάντως! Αυτό το έλεγαν παλιά! Αν θέλεις προσπάθησε το! Αν αντέχεις τον πόνο θα τα καταφέρεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Nikoleta... είπε:

Σ' ευχαριστώ πολύ! Και στην κολλητή μου με βεντούζα το βγάλανε. Μου είπε ο γιατρός ότι έπεφταν οι παλμοί του και έπρεπε να το βγάλει γρήγορα ?

Έχω ακούσει πολλά για την βεντούζα για αυτό θα φοβόμουν! Εμένα ο γιατρός μου δεν την χρησιμοποιεί καθόλου από ότι ξέρω! Σημασία έχει ότι όλα πήγαν καλά και έχεις στην αγκαλιά σου το νινακι σού! Και πάλι να σου ζήσει!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Ευάγγελοςτ είπε:

Έχω ακούσει πολλά για την βεντούζα για αυτό θα φοβόμουν! Εμένα ο γιατρός μου δεν την χρησιμοποιεί καθόλου από ότι ξέρω! Σημασία έχει ότι όλα πήγαν καλά και έχεις στην αγκαλιά σου το νινακι σού! Και πάλι να σου ζήσει!?

Ωχ τι έχεις ακούσει; Καλά κι εγώ δεν περίμενα να μου το βγάλει με βεντούζα. Μόλις είδα την πορτοκαλί βεντούζα λέω ωωωωχ. Αλλά τι να έκανα;

Μπορεί γι' αυτό το λόγο να μην πρόλαβε να με σκίσει και σκίστηκα ακανόνιστα. Άσε 23 μέρες πονούσα από τα ράμματα. Από χθες επιτέλους είμαι πολύ καλύτερα.

Σ' ευχαριστώ!!! Κι εσύ απ' ότι διάβασα έχεις παιδάκι. Να σου ζήσει!!! ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Nikoleta... είπε:

Ωχ τι έχεις ακούσει; Καλά κι εγώ δεν περίμενα να μου το βγάλει με βεντούζα. Μόλις είδα την πορτοκαλί βεντούζα λέω ωωωωχ. Αλλά τι να έκανα;

Μπορεί γι' αυτό το λόγο να μην πρόλαβε να με σκίσει και σκίστηκα ακανόνιστα. Άσε 23 μέρες πονούσα από τα ράμματα. Από χθες επιτέλους είμαι πολύ καλύτερα.

Σ' ευχαριστώ!!! Κι εσύ απ' ότι διάβασα έχεις παιδάκι. Να σου ζήσει!!! ?

Σ' ευχαριστώ κορίτσι μου! Συγνώμη δεν ήθελα να σε τρομάξω. Απλά έχω ακούσει ότι μπορεί να προκαλέσει δυσμορφία στο μωρό επειδή το τραβάει βίαια. Τι να πω;! Μπορεί να είναι και βλακείες! Κι εγώ σκίστηκα άσχημα. Έκανα δύο μήνες να κάτσω καλά! Αφού έπιασα τον εαυτό μου να αναρωτιέται μήπως έπρεπε να γεννήσω με καισαρική! ? Τώρα φυσικά τα ξέχασα όλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...