Μετάβαση σε περιεχόμενο

δυσκοιλιοτητα στην εγκυμοσυνη-τροποι αντιμετωπισης!


Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια ... εχω προβλημα δυσκοιλιοτητας κ τωρα με την εγκυμοσυνη ειναι πιο εντονο... υπαρχει καποια κοπελιτσα π να ειχε το ιδιο προβλημα κ να βρηκε λυση σε φυσικα προιοντα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η xrisanthi είπε:

καλησπερα κοριτσια ... εχω προβλημα δυσκοιλιοτητας κ τωρα με την εγκυμοσυνη ειναι πιο εντονο... υπαρχει καποια κοπελιτσα π να ειχε το ιδιο προβλημα κ να βρηκε λυση σε φυσικα προιοντα?

Καλησπέρα! Εμένα ο γιατρός μου μου έδωσε απλή παραφίνη (ουσιαστικά ειναι σκετο λαδάκι) το πουλάνε στα φαρμακεία λεγεται nujol. Πίνω μια γουλιτσα καθε βραδυ πριν κοιμηθώ (δουλευει καλυτερα με αδειο στομαχι, να εχεις φαει δηλαδη 2-3 ωρες νωριτερα). 

Μπορω να πω με εχει βοηθησει αρκετά αλλα χρειαζεται 3-4 μερες για να δεις αποτελεσμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Kat90 είπε:

Καλησπέρα! Εμένα ο γιατρός μου μου έδωσε απλή παραφίνη (ουσιαστικά ειναι σκετο λαδάκι) το πουλάνε στα φαρμακεία λεγεται nujol. Πίνω μια γουλιτσα καθε βραδυ πριν κοιμηθώ (δουλευει καλυτερα με αδειο στομαχι, να εχεις φαει δηλαδη 2-3 ωρες νωριτερα). 

Μπορω να πω με εχει βοηθησει αρκετά αλλα χρειαζεται 3-4 μερες για να δεις αποτελεσμα

δεν σε αναγουλιαζει αυτο? το δοκιμασα αλλα μ φερνει αναγουλα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η xrisanthi είπε:

δεν σε αναγουλιαζει αυτο? το δοκιμασα αλλα μ φερνει αναγουλα....

Μια αηδία μου την έφερνε στην αρχη αλλα ειχα 2 πολυ άσχημα περιστατικα δυσκοιλιότητας και εκεί είπα θα κάνω την καρδια μου πέτρα ώστε να το αντιμετωπίζω προληπτικά και να μην ξαναφτασω σε αυτην την κατασταση του μη περαιτέρω.. Τωρα σχεδον το συνήθισα αλλα σιγουρα προτιμω το λαδι απο αυτο που περασα...

Εαν έχεις μεγάλο προβλημα δυσκοιλιοτητας εγω θα σου ´ελεγα να το προσπαθήσεις με το λαδακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!!! 

Για τη δική μου περίπτωση ένα ήταν το μυστικό που μου τα έλυσε όλα. Εντός και εκτός εγκυμοσύνης. 

1) 3 λτρ νερό τη μέρα 

2) Κάθε βράδυ σε ένα κρασοποτηρο βάζεις 5 δαμάσκηνα. Τα καλύπτεις με νερό και τα βάζεις στο ψυγείο. Το πρωί, πρώτο πράγμα που κανείς είναι να πιείς αυτό. Πρώτο πρώτο όμως. Μετά κάνεις ο, τι θες. 

3) Κάθε μέρα, ίδια ώρα, τρως 6κουταλιες της σούπας all bran. Τα τρως όπως εσύ επιθυμείς. Σκέτα, με γάλα, σε γιαούρτι, αλλιώς.... Όπως σου αρέσει. Ίδια ώρα όμως κάθε μέρα. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω το ειχα στην αρχη της εγκυμοσυνης λογω του σιδήρου που έπαιρνα..Αυτο που με βοηθησε ειναι οτι εκοψα τελείως τα τηγανιτά και την ζαχαρη γιατι με φουσκωναν,ετρωγα πολλα χορτα και σαλατες 2 φορες την μερα.Πολλα αποξηραμενα συκα και δαμασκηνα.Ολα τα δημητριακά που ετρωγα ηταν ολικης..Με βοηθουσε πολυ και το ξινογαλα.Επινα ενα ποτηρακι καθε πρωι η σκετο η με δημητριακά αντί για γαλα που με επρηζε και αυτο.Επισης παρα πολυ νερό και με το ζόρι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγω το είχα στο πρώτο τρίμηνο μόνο, μετά εξαφανίστηκε! Τώρα πχ που είμαι στον 8ο δεν έχω δυσκοιλιοτητα! Όπως είπαν τα κορίτσια, πολύ νερό, τουλ. 2 λίτρα, προσπάθησε να τρως λαχανικά και φρούτα, εγώ ετρωγα μπρόκολο το χειμώνα πολύ ή σπανάκι βραστό και με βοηθούσε! Μετά απλά πέρασε :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω θα σου προτεινα να δοκιμασεις πρωτα τα φυτικα που σου εχουν πρπτεινει και τα κοριτσις και μετα αν σν δεις αποτελεσμα να πας σε φαρμακα.αποφυγε τα λιγο βοηιανε ενα βλαπτουν δεκα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η vasiliki30 είπε:

Εγω θα σου προτεινα να δοκιμασεις πρωτα τα φυτικα που σου εχουν πρπτεινει και τα κοριτσις και μετα αν σν δεις αποτελεσμα να πας σε φαρμακα.αποφυγε τα λιγο βοηιανε ενα βλαπτουν δεκα!!

το ξερω πηγα σημερα πηρα δημητριακα δαμασκηνα ακτιβια γιαουρτακι προσπαθω ν πινω κ νερο κ ελπιζω ν τ καταφερω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...
στις On 14/7/2019 at 6:41 ΜΜ, ο/η xrisanthi είπε:

καλησπερα κοριτσια ... εχω προβλημα δυσκοιλιοτητας κ τωρα με την εγκυμοσυνη ειναι πιο εντονο... υπαρχει καποια κοπελιτσα π να ειχε το ιδιο προβλημα κ να βρηκε λυση σε φυσικα προιοντα?

Ένα ποτήρι νερό το πρωί με το που ξυπνήσεις. Στη διάρκεια της μέρας φαε κάνα ακτινίδιο. Κ πιες 2 κουταλιές ελαιόλαδο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...