Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δεν είμαστε παντρεμένοι, όμως θέλουμε παιδί


FunnyBunny

Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα σας.. θέλω να μοιραστώ μαζί σας μερικά πράγματα και θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας. Είμαι 20 ετών, να σημειώσω ότι δεν είμαστε παντρεμένοι ακόμα και θέλουμε σαν τρελοί να κάνουμε παιδάκι. Με όσους το συζήτησα με κοιτάνε λες και είμαι καμία μουρλη... είναι τόσο κακό μια κοπέλα  στην ηλικία μου να θέλει με τον άνθρωπο που αγαπάει να κάνουνε παιδακι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η FunnyBunny είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σας.. θέλω να μοιραστώ μαζί σας μερικά πράγματα και θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας. Είμαι 20 ετών, να σημειώσω ότι δεν είμαστε παντρεμένοι ακόμα και θέλουμε σαν τρελοί να κάνουμε παιδάκι. Με όσους το συζήτησα με κοιτάνε λες και είμαι καμία μουρλη... είναι τόσο κακό μια κοπέλα  στην ηλικία μου να θέλει με τον άνθρωπο που αγαπάει να κάνουνε παιδακι;

Καλημέρα! Καταρχήν να σου πω ότι το θέμα του γάμου το θεωρώ το πιο ασήμαντο. Δεν χρειάζεται γάμος για την οικογένεια, οι εποχές έχουν αλλάξει. Παρόλα αυτά πέρα του κοινωνικού ο γάμος είναι πρωτίστως μια σύμβαση που εξασφαλίζει κάποιους νομικούς δεσμούς ανάμεσα στο ζευγάρι ΚΥΡΙΩΣ αν υπάρχουν κ παιδιά. Πρόσεξε λοιπόν αν δεν παντρευτείς και το αποφασίσετε για παιδί να κάνετε όλα τα χαρτιά της αναγνώρισης ή ένα σύμφωνο συμβίωσης. Δεν αμφισβητώ ούτε την επιθυμία σας ούτε την αγάπη σας αλλά είσαι μόλις 20... Σου μιλάω ως μεγαλύτερη (37 :-) ) που στα 20 υπήρξα τρελά ερωτευμένη και όχι παιδί κ στο φεγγάρι θα πήγαινα... όμως η ζωή προχωράει και όταν είμαστε τόσο νέοι αλλάζουν οι προτεραιότητες μας, οι επιθυμίες μας ή οι συνθήκες της ζωής μας αρκετά εύκολα. Έπειτα ακόμα και αν πούμε ότι εσείς είστε ένα ζευγάρι που δε θα αλλάξει γνώμη (στο εύχομαι από καρδιάς) πρέπει να καταλάβεις ότι το παιδί δεν είναι εύκολη υπόθεση. Έχει πολλές πολλές ευθύνες που τώρα ίσως δεν φαντάζεσαι κ σημαίνει ότι θα μπεις σε δεύτερη μοίρα για πάντα αλλάζοντας τη ζωή σου ριζικά, είσαι έτοιμη για όλο αυτό από τώρα; πριν ζήσετε λίγο ανέμελα με το σύντροφο σου; και το άλλο κ πιο σημαντικό είστε σε θέση (λόγω ηλικίας) να υποστηρίξετε οικονομικά κάτι τέτοιο; πχ εργάζεστε; (καθαρά επειδή είστε τόσο μικροί το λέω αυτό, αλίμονο δεν χρειάζεται κανείς να είναι κροίσος, αλλά μια δουλειά είναι απαραίτητη). Επίσης θα έχεις βοήθεια πχ από γονείς; δεν μιλάω για οικονομική, εννοώ πχ να κρατήσει κάποιος το παιδί αν χρειάζεται να εργαστείς κλπ.

Αν σκεφτείς σοβαρά όλα τα παραπάνω και είσαι σίγουρη ότι οι απαντήσεις είναι ναι σε όλα τότε θα σου έλεγα αφήστε λίγο καιρό πχ μερικούς μήνες ή ένα χρόνο κ αν ακόμα τότε το θέλετε το ίδιο οκ προχωρήστε. Κ στα 21 πολυ πολυ νέα θα είσαι, δεν αλλάζει κάτι... Με βλέπεις έτσι επιφυλακτική γιατί έχω δει από τη ζωή ότι στα 20 μοιάζουν όλα τόσο ιδανικά και εύκολα... πρόσεχε πολύ μην αναλάβεις τώρα κάτι που θα αλλάξει τη ζωή σου για πάντα κ μετά δεις ότι τα πράγματα δεν είναι όπως τα νόμιζες. Νομίζω για αυτό σε κοιτάνε έτσι όπως λες... ανησυχούν αν έχεις καταλάβει το μέγεθος της ευθύνης που αναλαμβάνεις. Κ πάλι όπως είπα κ παραπάνω αν τα αναλογιστείς όλα αυτά κ είστε σίγουροι κ οι δύο τι να πω, με το καλό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πόσο σε νιώθω εγώ στα 20 άρχισα προσπάθειες για παιδάκι και όπου έλεγα ότι είμαι 20 και παντρεμένοι με κοίταγαν σαν εξωγήινο χαχα αυτό δεν αφορά κανένα σας μόνο εσένα και τον σύντροφό σου οπότε μην δίνεις καμία σημασία σε ότι σου λένε... εσείς κάντε αυτό που πρέπει και εύχομαι με το καλό να έρθει και σύντομα το παιδάκι σας.. Α και δεν έχει σημασία ο γάμος στο να κάνετε παιδάκι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η FunnyBunny είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σας.. θέλω να μοιραστώ μαζί σας μερικά πράγματα και θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας. Είμαι 20 ετών, να σημειώσω ότι δεν είμαστε παντρεμένοι ακόμα και θέλουμε σαν τρελοί να κάνουμε παιδάκι. Με όσους το συζήτησα με κοιτάνε λες και είμαι καμία μουρλη... είναι τόσο κακό μια κοπέλα  στην ηλικία μου να θέλει με τον άνθρωπο που αγαπάει να κάνουνε παιδακι;

Καλησπερα! Ως μανούλα 20 χρονων σε ενα μωρακι 9 μηνών θα σ πω κ εγώ οτι όντως αυτό που έχουνε στο μυαλό μας ως ιδανικό εν τέλει δεν είναι, δλδ έχει τη κούραση τα ξενύχτια κ γενικά ο,τι έρχεται με ενα μωρακι κ γενικά θα κόψεις πολλά πραγματα που πριν λόγω ηλικιας ενδεχομενως να έκανες, μπορεί όμως κ όχι, δεν είναι δεδομένο οτι μια κοπελα 20 χρονων κανει την έξαλλη ζωή κ τα σχετικα..αν είσαι σίγουρη κ εσύ κ ο σύντροφος σου τότε κάντε αυτό που θέλετε! Οτάν υπάρχει αγάπη είναι όλα καλά! Κ όσο για το γαμο εγώ εκανα ενα πολιτικο 2 βδομάδες πριν γεννησω μονο κ μονο γτ βαριομουν τη διαδικασία αναγνώρισης κ αυτά..κ τώρα ετοιμαζουμε τον γαμο κ τη βάφτιση μαζιι..όπως κ να έχει με το καλό ο,τι αποφασισετε κ να είστε μαζί αγαπημένοι κ ερωτευμένοι!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και πολύ καλά κάνετε. 

Εφόσον το θέλετε σου εύχομαι να γίνει σύντομα. Όσον αφορά το γάμο δεν καταλαβαίνω τι σε απασχολεί. Στο 2019 είμαστε! 

Βέβαια να κοιτάξεις με έναν πολιτικό γάμο ή ένα σύμφωνο συμβίωσης να καλύψεις νομικά το παιδί εφόσον μείνεις έγκυος. 

Μανουλες είμαστε και θα φροντίσουμε να είναι κατοχυρωμένα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η FunnyBunny είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σας.. θέλω να μοιραστώ μαζί σας μερικά πράγματα και θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας. Είμαι 20 ετών, να σημειώσω ότι δεν είμαστε παντρεμένοι ακόμα και θέλουμε σαν τρελοί να κάνουμε παιδάκι. Με όσους το συζήτησα με κοιτάνε λες και είμαι καμία μουρλη... είναι τόσο κακό μια κοπέλα  στην ηλικία μου να θέλει με τον άνθρωπο που αγαπάει να κάνουνε παιδακι;

Καλησπερα κοριτσι!!! Ειμαι κ εγω 21χρονων με ενα μωρακι 6μηνων! Εχω με τον αντρα μ 8χρονια μαζι....ηθελα να κανουμε ενα παιδι οχι απο τα 20 απο τα 16! Τελειωσα το σχολειο πηρα ενα πτυχιο ισα ισα για να το εχω τελειωμενο ηξερα οτι θελω αυτο κ μονο αυτο!!! Να κανετε αυτο π θελετε δεν εχει σημασια ο γαμος εμεις παντρευτηκαμε τον ιουλιο τ 2018 μιας κ τον δεκεμβριο γεννησα(κ θελαμε φυσικα να ειναι καλυμενο το παιδι απο θεμα ασφαλειας κλπ)! Φυσικα το μονο π μπορω να σ πω ειναι για το οικονομικο καλα ειναι να μπορειτε να υποστηριξετε την αποφαση σας γτ ειναι πολλα τα εξοδα ενος παιδιου! Οσο για τα ξενυχτια τις δυσκολιες κλπ κ ειδικα αν δεν εχεις βοηθεια απο πουθενα σαν εμενα ειναι λιγο  δυσκολο ειδικα στην αρχη! Απλα γ μενα οσο πιο μικρη τοσο πιο πολυ κουραγιο εχεις! Σιγουρα αν μια 21χρονη εχει εντονη κοινωνικη ζωη κ εξω κ βολτες(σε εμενα δεν ισχυε) θα δυσκολευτει αρκετα γτ αυτα αν οχι κοβωνται μειωνονται κατα ΠΟΛΥ! Αλλα τι σου λεω σιγουρα τα εχεις σκεφτει ηδη αυτα!!! Να σ ευχηθω να γινουν τα ονειρα σας πραγματικοτητα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα κορίτσι μου θα σ πω και εγώ την γνώμη μου ως μανούλα και γω... η απόφαση είναι ναι δική σου... αλλά καλό θα ήταν να σταθείς στα πόδια σου γερά μαζί με τον σύντροφο σου εννοώ οικονομικά να μείνετε και λίγο μαζί αν δεν μένετε.... γιατί στη σκέψη και την φαντασία όλα και τα μωράκια που περνάνε δίπλα σου 2 δευτερόλεπτα και τα βλέπεις χαμογελαστά και λες θέλω και γω δεν είναι όλα απλά... ναι ένα μωρό είναι ότι πολύτιμοτερο να το κάνεις και δεν αλλάζω το παιδάκι μου για τπτ στον κόσμο... αλλά όντως κοριτσάκι μου έχει πολύ ευθύνη και αρκετά έξοδα πρέπει να είσαι σίγουρη γιαυτην την απόφαση η ζωή ναι αλλάζει μετά από ένα παιδί όχι τραγικά όπως το λένε απλά πρέπει να πας με τους ρυθμούς του... πχ νυσταζει πάρα πολύ το σώμα σου δεν αντέχει άλλο αν όμως δεν κοιμηθεί το μωρό δεν μπορείς να κοιμηθείς. το βράδυ θες να κάνεις μπανακι και να χαλαρώσεις με τον σύντροφο σου.. αν το μωρό δεν ταιστει δεν κάνει μπάνιο και δεν κοιμηθεί δεν μπορείς να το κάνεις.. θες να πας βόλτα να ξεσκάσεις μόνη σου αν δεν έχεις άτομο να το κρατήσει δεν μπορεις.. φαγητό καθημερινά για το μωρό και για εσάς πλυντήριο σιδέρωμα όλα αυτά.... μπορεί να φενομαι υπερβολική κορίτσι μου αλλά προσπαθώ να σε βοηθήσω γιατί και γω στα 20 τα έβλεπε όλα σούπερ απλά και ουαου.... γιατί όταν είσαι με κάποιο αγόρι βγαινεται καφέ βόλτα και ο καθένας σπίτι του είναι όλα τέλεια όταν έρθουν οι υποχρεώσεις που θα μείνετε μαζί και όλα θα πρέπει να τα πληρώνετε εσείς τότε θα δεις πράγματικα πως είναι τα πράγματα... εγω είπα τι γνώμη μου και κάποια από τις εμπειρίες μου η απόφαση είναι δική σου... δεν κρίνω κανέναν ο καθένας έχει την γνώμη του και το τι θα κάνει με τη ζωή του είναι δική του απόφαση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ θα σου πω ότι ένα παιδί είναι ευλογια...όμως είναι κ μεγάλη ευθύνη.  Κάποιοι στα 20 τα κατάφεραν κάποιοι άλλοι όμως έκαναν ένα μοιραίο λάθος , Μια παρόρμηση της νιότης εκεί που νομίζεις ότι ο άλλος είναι ο άνθρωπος της ζωής σου ! Προσωπικά,αυστηρά προσωπικά εγώ δεν θα έκανα παιδί στα 20. Η συμβουλή μου είναι  ζήστε τη ζωή σας όσο είστε νέοι Γιατί ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω... Κι όταν θα φτάσεις 30 θ αρχίσουν να σου λείπουν αυτά που δεν Έζησες Κ τότε τι θα κάνεις;;; εγώ έτσι το βλέπω... προσωπική μου γνώμη Κ με βάση τα όσα έχω δει από ανθρώπους που έκαναν πολύ μικροί οικογένεια.  Παρόλα αυτά σε κάθε κανόνα υπάρχουν Κ εξαιρέσεις, ανθρώποι που μεγάλωσαν Κ γερασαν μαζί Αλλά αυτές οι εξαιρέσεις είναι λίγες.. θεωρώ ότι το μυαλό πρέπει να πήξει λίγο περισσότερο για τέτοιες αποφάσεις... Παρόλα αυτά ότι και ν αποφασίσεις εύχομαι να είσαι ευτυχισμένη!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια πάντως δεν καταλαβαίνω. Εγώ 40 είμαι και στα 20 δεν ήθελα παιδί ούτε καν στα 30. Βασικά παντρεύτηκα 31. Και πάλι ήθελα να αφήσω χρόνο και μετά κατά τα 33. Βέβαια ήρθαν κάπως αλλιώς τα πράγματα και καθυστέρησα και άλλο αλλά αυτό δεν έχει σημασία. 

Αλλά γιατί η σημερινή γενιά να μη θέλει παιδί στα 20 όταν οι δικές μανάδες που σήμερα είναι 55-60 μια χαρά παντρευοντουσαν και έκαναν παιδιά στα 20 και στα 22 και στα 25;

Το λέω γιατί στις προηγούμενες γενιές μέχρι τους σημερινούς 55 αρηδες μην πω και 50αρηδες είναι πολύ πολύ συχνό να έκαναν το πρώτο παιδί στα 20. Γιατί είναι τόσο διαφορετικά δηλαδή τα πράγματα σήμερα για μια κοπέλα 20 χρονών που το θέλει; Και δε λέει θέλω κάτι άλλο πχ καριέρα σπουδές κλπ. Δεν είναι εξίσου ικανή  και συνειδητοποιημένη με τις μανάδες και τις γιαγιάδες μας; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Πιου-πιου είπε:

Κορίτσια πάντως δεν καταλαβαίνω. Εγώ 40 είμαι και στα 20 δεν ήθελα παιδί ούτε καν στα 30. Βασικά παντρεύτηκα 31. Και πάλι ήθελα να αφήσω χρόνο και μετά κατά τα 33. Βέβαια ήρθαν κάπως αλλιώς τα πράγματα και καθυστέρησα και άλλο αλλά αυτό δεν έχει σημασία. 

Αλλά γιατί η σημερινή γενιά να μη θέλει παιδί στα 20 όταν οι δικές μανάδες που σήμερα είναι 55-60 μια χαρά παντρευοντουσαν και έκαναν παιδιά στα 20 και στα 22 και στα 25;

Το λέω γιατί στις προηγούμενες γενιές μέχρι τους σημερινούς 55 αρηδες μην πω και 50αρηδες είναι πολύ πολύ συχνό να έκαναν το πρώτο παιδί στα 20. Γιατί είναι τόσο διαφορετικά δηλαδή τα πράγματα σήμερα για μια κοπέλα 20 χρονών που το θέλει; Και δε λέει θέλω κάτι άλλο πχ καριέρα σπουδές κλπ. Δεν είναι εξίσου ικανή  και συνειδητοποιημένη με τις μανάδες και τις γιαγιάδες μας; 

Θα σου μιλήσω γενικά Κ Όχι ειδικά για την συγκεκριμένη κοπέλα γιατί κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός.  Όχι δεν θέωρω πως οι σημερινές 20χρονες Ούτε κι εγώ εγώ όταν ήμουν 20 (τώρα 29) είναι συνειδητοποιημενες στα 20 διότι δεν μεγάλωσαν όπως οι μανάδες Κ οι γιαγιάδες μας ... Οι γυναίκες εκείνης της εποχής δεν είχαν Κ πολλά επιλογές Ούτε για καριέρα Ούτε για να γνωρίσουν Κ άλλους συντρόφους.μεγαλωσαν σε δύσκολες εποχές και σκληραγωθηκαν απ τα γεννοφάσκια τους.  Το ότι έκαναν τόσο μικρές οικογένειες Κ άντεξαν δεν σημαίνει ότι αν ζούσαν στο σήμερα δεν θα έκαναν άλλες επιλογές.. οι σημερινές κοπέλες στα 20 έχουν τα μυαλά πάνω απ το κεφάλι ( Κ το δικο μου τα τελευταία χρόνια άρχισε να πηζει).. 20 χρόνων την σημερον ημέρα δεν έχεις κατασταλάξει ούτε οικονομικά Ούτε ψυχικα... Επίσης έχεις Κ τα facebook Και τα ινσταγκραμ,κόσμους που στα παρουσιάζουν όλα ιδανικά μέσα από φωτογραφίες Κ οι μικρές κοπέλες νομίζουν ότι θα είναι έτσι...έλα όμως που δεν είναι !. Επίσης στα 20 ακόμα Κ το οικονομικό να το έχεις κάπως διευθετημενο δεν έχεις προλάβει να συγκατοίκησεις να δεις τι εστί βερίκοκο. Καλά είναι όταν έχουμε την σχέση μας Κ βρισκόμαστε Κ μετά Κ καθένας στο σπιτάκι του να τρώει έτοιμο το φαγάκι απ τη μαμά.. για ξύπνα κάθε μέρα Κ ξεκινά να τα κάνεις όλα.  Κ να έχεις Κ ένα μωρο να κλαίει..  είμαστε λίγο καλομαθημένη γενιά Κ γι αυτό βλέπεις τα διαζύγια να έρχονται το ένα μετά το άλλο σ αυτές τις ηλικίες.  Ξαναλέω αυτό είναι ένας γενικός κανόνας Κ δεν μιλάω ειδικά για την κοπέλα που άνοιξε το θέμα η για όποια άλλη κοπέλα έκανε παιδί στα 20. Εξαιρέσεις υπάρχουν.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Πιου-πιου γιατί στις μέρες μας δ είναι θέμα κατά πόσο συνειδητοποιημένος είσαι αλλά το ότι έχεις ένα σωρό επιλογές. Κάποτε οι γιαγιάδες μας δεν έφευγαν ποτέ από το χωριό τους. Δεν έκαναν κάτι πέρα από τ να κάνουν παιδιά, να προσέχουν τ σπίτι, τους παππούδες που έμεναν μαζί τους και δουλειές στα χωραφια κτλ.

Κορίτσια προς θεού η ζωή δ σταματάει με ένα παιδί. Μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα κ με το παιδί κ μόνος σου εφόσον μεγαλώσει λίγο τ παιδί κ μπορείς να τ αφήσεις. Αλλά δ είναι το ίδιο. Πότε δ θα είναι το ίδιο. Φέρνοντας στον κόσμο ένα παιδί έχεις μονίμως μια ευθύνη. Ακόμη κ ένα καφέ να πας να πιεις, ακόμη κ να έχεις βοήθεια κ να σ κρατάνε τ παιδί για να πας οχ μια εκδρομή θα έχεις μόνιμα την έννοια του στο μυαλό σου. Έχοντας 2 μωρά τα οποία εννοείται λατρεύω θα σας πω ότι τα ξενύχτια, η κούραση, ακόμη κ το να περιοριστείς για ένα διάστημα από εξόδους κτλ είναι το λιγότερο. Το θέμα είναι ότι από τη στιγμή που θα μάθεις για την εγκυμοσύνη θα έχεις μια μόνιμη έννοια που θα σε ακολουθεί μια ζωή. Προσωπικά θεωρώ πως στα 20 σου πρέπει να περνάς ανέμελα. Ανεξαρτήτως αν είσαι πάρτυ άνιμαλ η όχι. Από εκεί και πέρα δ υπάρχει σωστό κ λάθος. Ο καθένας κάνει την επιλογή του. Απλά τ παιδί είναι μια επιλογή που θα κουβαλάς μια ζωή. Η μητρότητα δ κάνει διαλείμματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

To θέμα δεν ειναι αν ειστε παντρεμένοι η όχι .Αλλα το πόσο συνειδητοποιημένοι είστε γ αυτην την απόφαση και κατα πόσο μπορείτε να την στηρίξετε.Καλή επιτυχία σε οτι κι αν αποφασίσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Πιου-πιου καταλαβαίνω τι λες όμως οι εποχές είναι πολύ διαφορετικές. Ακόμα κ οι γιαγιάδες μας αν είχαν την επιλογή ίσως να είχαν πράξει διαφορετικά... δεν αμφισβητώ αν η κοπέλα είναι ώριμη για μαμα, απο τη στιγμη που το κάνει θα γίνει σιγουρα θαυμάσια μητέρα, απλα λέω να το σκεφτεί καλά κ να είναι σίγουρη για το τι αναλαμβάνει. Η ανεμελιά των 20 δεν επιστρέφει κ οχι γιατί εισαι παρτυ ανιμαλ αλλα γιατί είσαι νέος κ χωρίς ευθύνες κ εχεις περιθώριο να ζήσεις κ να κάνεις πράγματα. Φυσικά αυτή είναι η άποψη μου. Δεν είναι όλοι ίδιοι κ εύχομαι απο καρδιάς κάθε ευτυχία σε ο,τι κ αν αποφασίσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Χρυσάφω είπε:

Η κοπέλα που άνοιξε το θέμα τι εχει να πει;;

Χαχα ελα ντε, στήσαμε εδώ ολοκληρο ντιμπέιτ κ λογαριάζουμε χωρίς τον ξενοδόχο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια συμφωνώ στα περί άλλων συνθηκών σήμερα κλπ. Ακριβώς όμως επειδή έχεις άλλες επιλογές σήμερα, θεωρώ ότι όταν επιλέγεις αυτό το θέλεις στα αλήθεια. 

Γιατί εμείς στα 20 που ξέραμε ότι θέλαμε σπουδές και όχι γάμο και παιδιά ξέραμε τί θέλαμε και κάποιος που θέλει αυτό ίσως πρέπει να σκεφτεί τις δυσκολίες; 

Όσον αφορά τα διαζύγια εγώ λόγω επαγγέλματος γνωρίζω καλά δυστυχώς. 

Επίσης τελικά βάζουμε νομίζω εμείς οι ίδιες φοβερά ασφυκτικά πλαίσια στο θέμα μητρότητα στους εαυτούς μας και η μία στην άλλη. 

Όλη η κοινωνία μέχρι τα 35 μας απαιτεί να κάνουμε παιδια γιατί μετά θα χάσουμε το τρένο θα είμαστε μεγάλες κλπ κλπ κλπ. Και μας πιέζει σε σημείο που πραγματικά έχω δει κοπέλες εδώ στο φόρουμ που υποφέρουν επειδή είναι ξέρω γω 2-3 χρόνια παντρεμένες και τους λένε ακόμα; Αν και είναι 30-32 χρονών. 

Αν αρχίζουμε να λέμε οι ίδιες ότι και πριν ας πούμε τα 25 είμαστε μικρές τότε μας μένει το ασφυκτικό πλαίσιο μιας δεκαετίας 25-35 που πρέπει να κάνουμε παιδί ανεξάρτητα από δυνατότητα ή επιθυμία ψυχολογία και γενική κατάσταση. 

Εγώ απλά αυτό λέω. Ότι το θέμα μητρότητα δεν έχει για μένα ηλικία. Όπως καταλαβαίνω και μια γυναίκα 45 -50 χρονών που θέλει και το θεωρώ δικαίωμα της άλλο τόσο θεωρώ ότι το επιθυμεί συνειδητά μια κοπέλα 20 χρονών που το διαλέγει. Όλες οι ηλικίες έχουν μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα για να γίνεις μητέρα . Για μένα πρέπει να αφήνουμε το θέμα και στο πότε έρχεται το θέλω για την καθεμία μας. Η φύση άλλωστε δίνει τη δυνατότητα στην 20χρονη απλόχερα, ενώ σε μένα που είμαι 40 σχετικά δύσκολα. Κάτι λέει και αυτό. 

Φίλη μου @Χρυσάφω και γω αυτό λέω εγώ δεν νιώθω ότι χρειάζεται συμβουλές για το αν θα κάνει παιδιά όχι η κοπέλα αλλά καμία μας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Πιου-πιου είπε:

Κορίτσια συμφωνώ στα περί άλλων συνθηκών σήμερα κλπ. Ακριβώς όμως επειδή έχεις άλλες επιλογές σήμερα, θεωρώ ότι όταν επιλέγεις αυτό το θέλεις στα αλήθεια. 

Γιατί εμείς στα 20 που ξέραμε ότι θέλαμε σπουδές και όχι γάμο και παιδιά ξέραμε τί θέλαμε και κάποιος που θέλει αυτό ίσως πρέπει να σκεφτεί τις δυσκολίες; 

Όσον αφορά τα διαζύγια εγώ λόγω επαγγέλματος γνωρίζω καλά δυστυχώς. 

Επίσης τελικά βάζουμε νομίζω εμείς οι ίδιες φοβερά ασφυκτικά πλαίσια στο θέμα μητρότητα στους εαυτούς μας και η μία στην άλλη. 

Όλη η κοινωνία μέχρι τα 35 μας απαιτεί να κάνουμε παιδια γιατί μετά θα χάσουμε το τρένο θα είμαστε μεγάλες κλπ κλπ κλπ. Και μας πιέζει σε σημείο που πραγματικά έχω δει κοπέλες εδώ στο φόρουμ που υποφέρουν επειδή είναι ξέρω γω 2-3 χρόνια παντρεμένες και τους λένε ακόμα; Αν και είναι 30-32 χρονών. 

Αν αρχίζουμε να λέμε οι ίδιες ότι και πριν ας πούμε τα 25 είμαστε μικρές τότε μας μένει το ασφυκτικό πλαίσιο μιας δεκαετίας 25-35 που πρέπει να κάνουμε παιδί ανεξάρτητα από δυνατότητα ή επιθυμία ψυχολογία και γενική κατάσταση. 

Εγώ απλά αυτό λέω. Ότι το θέμα μητρότητα δεν έχει για μένα ηλικία. Όπως καταλαβαίνω και μια γυναίκα 45 -50 χρονών που θέλει και το θεωρώ δικαίωμα της άλλο τόσο θεωρώ ότι το επιθυμεί συνειδητά μια κοπέλα 20 χρονών που το διαλέγει. Όλες οι ηλικίες έχουν μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα για να γίνεις μητέρα . Για μένα πρέπει να αφήνουμε το θέμα και στο πότε έρχεται το θέλω για την καθεμία μας. Η φύση άλλωστε δίνει τη δυνατότητα στην 20χρονη απλόχερα, ενώ σε μένα που είμαι 40 σχετικά δύσκολα. Κάτι λέει και αυτό. 

Φίλη μου @Χρυσάφω και γω αυτό λέω εγώ δεν νιώθω ότι χρειάζεται συμβουλές για το αν θα κάνει παιδιά όχι η κοπέλα αλλά καμία μας. 

Έχεις δίκιο σε οσα λες, άλλωστε δεν είπε καμιά κοπέλα να μην κάνει παιδί, αλλά μόνο να είναι σίγουρη οτι το θέλει. Εφόσον είναι αυτό που θέλει προφανώς κ να το κάνει. Εμένα μου έδωσε την εντύπωση ότι εχει αμφιβολίες επειδή ρωτάει εδώ... διαφορετικά εννοείται ότι μόνο η ιδια ξέρει την ευτυχία της κ της εύχομαι να γίνει ο,τι κ αν επιθυμεί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Χαχα ελα ντε, στήσαμε εδώ ολοκληρο ντιμπέιτ κ λογαριάζουμε χωρίς τον ξενοδόχο!

Εεεε μα ναι! Άφαντη η σπιτονοικοκυρά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Πιου-πιου είπε:

Κορίτσια συμφωνώ στα περί άλλων συνθηκών σήμερα κλπ. Ακριβώς όμως επειδή έχεις άλλες επιλογές σήμερα, θεωρώ ότι όταν επιλέγεις αυτό το θέλεις στα αλήθεια. 

Γιατί εμείς στα 20 που ξέραμε ότι θέλαμε σπουδές και όχι γάμο και παιδιά ξέραμε τί θέλαμε και κάποιος που θέλει αυτό ίσως πρέπει να σκεφτεί τις δυσκολίες; 

Όσον αφορά τα διαζύγια εγώ λόγω επαγγέλματος γνωρίζω καλά δυστυχώς. 

Επίσης τελικά βάζουμε νομίζω εμείς οι ίδιες φοβερά ασφυκτικά πλαίσια στο θέμα μητρότητα στους εαυτούς μας και η μία στην άλλη. 

Όλη η κοινωνία μέχρι τα 35 μας απαιτεί να κάνουμε παιδια γιατί μετά θα χάσουμε το τρένο θα είμαστε μεγάλες κλπ κλπ κλπ. Και μας πιέζει σε σημείο που πραγματικά έχω δει κοπέλες εδώ στο φόρουμ που υποφέρουν επειδή είναι ξέρω γω 2-3 χρόνια παντρεμένες και τους λένε ακόμα; Αν και είναι 30-32 χρονών. 

Αν αρχίζουμε να λέμε οι ίδιες ότι και πριν ας πούμε τα 25 είμαστε μικρές τότε μας μένει το ασφυκτικό πλαίσιο μιας δεκαετίας 25-35 που πρέπει να κάνουμε παιδί ανεξάρτητα από δυνατότητα ή επιθυμία ψυχολογία και γενική κατάσταση. 

Εγώ απλά αυτό λέω. Ότι το θέμα μητρότητα δεν έχει για μένα ηλικία. Όπως καταλαβαίνω και μια γυναίκα 45 -50 χρονών που θέλει και το θεωρώ δικαίωμα της άλλο τόσο θεωρώ ότι το επιθυμεί συνειδητά μια κοπέλα 20 χρονών που το διαλέγει. Όλες οι ηλικίες έχουν μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα για να γίνεις μητέρα . Για μένα πρέπει να αφήνουμε το θέμα και στο πότε έρχεται το θέλω για την καθεμία μας. Η φύση άλλωστε δίνει τη δυνατότητα στην 20χρονη απλόχερα, ενώ σε μένα που είμαι 40 σχετικά δύσκολα. Κάτι λέει και αυτό. 

Φίλη μου @Χρυσάφω και γω αυτό λέω εγώ δεν νιώθω ότι χρειάζεται συμβουλές για το αν θα κάνει παιδιά όχι η κοπέλα αλλά καμία μας. 

Η φύση άλλωστε δίνει τη δυνατότητα στην 20χρονη απλόχερα, ενώ σε μένα που είμαι 40 σχετικά δύσκολα. Κάτι λέει και αυτό. "Αυτό τα λέει ολα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diwni είπε:

@Nancy an. μαζί τα γράφαμε χαχα

Έγραψα την έκθεση μου και περιμένω τον διάλογο! Χε χε. Ταυτιζονται οι απόψεις μας πάντως. Βέβαια ο καθένας κάνει ό,τι θέλει στη ζωή του.. Η περνάει καλά η τα λουζεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να κάνεις αυτό που αισθάνεστε!!! Ή ωριμότητα δεν ταυτίζεται με την ηλικία, έχουμε συναντήσει πολλούς νέους να είναι περισσότερο ώριμοι από άτομα μεγαλύτερης ηλικίας. Ή μητρότητα είναι ευλογία ανεξάρτητα από την ηλικία και δε μπορείτε να χαρακτηριζετε κάποια κοπέλα ανωριμη αν δεν την έχετε γνωρίσει αποκλειστικά από την απόφαση της να μείνει έγκυος.Δεν έχει τόση σημασία ποτέ θα γίνεις μάνα αλλα πόσο το θες.Η θέληση και ή δύναμη μπορούν να καταφέρουν τα παντα, ολα τα υπόλοιπα ότι ή γυναίκα πρέπει πρώτα να σπουδάσει να βρει δουλειά να παντρευτεί κ μετά να κάνει παιδί αποτελούν απλά στερεότυπα της ελλαδας του σήμερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φίλη θα σου πω κ γω την δική μου γνώμη κ εμπειρία που έχω στα 33 μου!Αν ρωτήσεις τον άντρα μου θα σου πει μετανιώνω που δν προσπαθήσαμε πιο μικροι απ τα 25 μας για παιδάκι ενω το ήθελε κ ξεκινήσαμε στα 29!!Επειδή προσπαθούσαμε 4 χρονια κ τελικά καταλήξαμε σε εξωσωματική πιστεύθει ότι πιο μικροί μπορεί να τα είχαμε καταφέρει όχι λόγω γονιμότητας!!Αν ρωτήσεις εμένα θα σου πω δν μετανιώνω θεωρώ το παιδάκι έρχεται όταν πρέπει κ όταν νιώθεις έτοιμος ότι τώρα θες να ξεκινήσεις!!Γνωμή μου κ μένα ο γάμος δν μου λεει κάτι!!Στα 20 είσαι μικρούλα θα πω κ γω!!Θεωρω σειδικά στην εποχή μας πρέπει να μαζεύουμε εμπειρίες που κακα τα ψεμματα με παιδάκι περιορίζεσαι!!Θεωρώ αλλο 20 άλλο 25!!Κομβική 5ετια!!Απ την άλλη αν το θέλετε τόσο πολύ το έχετε σκεφτεί γτ αλλο κρτάω ένα παιδάκι 1-2 ώρες ωραία έχει πλάκα άλλο φέρω ευθύνη εξ ολοκλήρου τότε σας το εύχομαι ολόψυχα να ρθει το μωράκι σύντομα κοντά σας!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου διάβασα οοοολα σας τα μηνύματα και δεν περίμενα να δεχτώ τόσες πολλές απόψεις! Χαχαχα . Αρχικά να πω ότι είμαι άνθρωπος που ποτέ δεν ήθελα να βγω να πιω να ξενυχτάω έξω να να να... Δεν ήθελα ποτέ να έχω αρκετές εμπειρίες (με αντρες) δεν μου κίνησε ποτέ το ενδιαφέρον όλη αυτή η ζωή που κάνουν οι φίλες μου και κάθε κοπέλα στην ηλικία μου. Από τα 15 μου θέλω ένα παιδί για να του δώσω όλη μου την αγάπη και την φροντίδα που του χρειάζεται. Αγαπάω τον άνθρωπο που έχω κοντά μου και με αγαπάει και αυτός. Έχουμε διαφορά ηλικίας 5 χρόνων. Η δουλειά που έχουμε επιλέξει και οι δύο έχει μέλλον στην Ελλάδα. Δεν έχουμε πρόβλημα και στην χειρότερη να φύγουμε στο εξωτερικό αρκεί να μπορούμε να μεγαλώσουμε τα παιδιά μας. Ο σύντροφος μου είναι η οικογένεια μου. Η μητέρα μου με στηρίζει πολύ σε αυτό αν και της φαίνεται περίεργο που δεν "φαιρομαι" σαν όλες τις άλλες κοπέλες. Πάντα ονειρευόμουν μια οικογένεια με παιδιά ή παιδί. Πάντα ήθελα να κάνω μικρή παιδακι γιατί εάν όπως λέτε θα κουράζομαι θα κάνω θα ρανω στα 30 δεν θα αλλάξει κάτι από το θεμα της κούρασης. Δεν νομίζω να μπορείς να συγκρίνεις την βόλτα σου έξω με τις φίλες με την αγκαλιά του παιδιού σου το βράδυ μετά από μια "κουραστική" μέρα..  πιστεύω στο τέλος της ημέρας με ένα φιλί του παιδιού σου τα ξεχνάς όλα.. Και κούραση και τα πάντα! Να βλέπεις τον άνθρωπο που δημιουργήσες με το άτομο που αγαπάς να μεγαλώνει μέρα με την μέρα.... αξία ανεκτίμητη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η FunnyBunny είπε:

Κορίτσια μου διάβασα οοοολα σας τα μηνύματα και δεν περίμενα να δεχτώ τόσες πολλές απόψεις! Χαχαχα . Αρχικά να πω ότι είμαι άνθρωπος που ποτέ δεν ήθελα να βγω να πιω να ξενυχτάω έξω να να να... Δεν ήθελα ποτέ να έχω αρκετές εμπειρίες (με αντρες) δεν μου κίνησε ποτέ το ενδιαφέρον όλη αυτή η ζωή που κάνουν οι φίλες μου και κάθε κοπέλα στην ηλικία μου. Από τα 15 μου θέλω ένα παιδί για να του δώσω όλη μου την αγάπη και την φροντίδα που του χρειάζεται. Αγαπάω τον άνθρωπο που έχω κοντά μου και με αγαπάει και αυτός. Έχουμε διαφορά ηλικίας 5 χρόνων. Η δουλειά που έχουμε επιλέξει και οι δύο έχει μέλλον στην Ελλάδα. Δεν έχουμε πρόβλημα και στην χειρότερη να φύγουμε στο εξωτερικό αρκεί να μπορούμε να μεγαλώσουμε τα παιδιά μας. Ο σύντροφος μου είναι η οικογένεια μου. Η μητέρα μου με στηρίζει πολύ σε αυτό αν και της φαίνεται περίεργο που δεν "φαιρομαι" σαν όλες τις άλλες κοπέλες. Πάντα ονειρευόμουν μια οικογένεια με παιδιά ή παιδί. Πάντα ήθελα να κάνω μικρή παιδακι γιατί εάν όπως λέτε θα κουράζομαι θα κάνω θα ρανω στα 30 δεν θα αλλάξει κάτι από το θεμα της κούρασης. Δεν νομίζω να μπορείς να συγκρίνεις την βόλτα σου έξω με τις φίλες με την αγκαλιά του παιδιού σου το βράδυ μετά από μια "κουραστική" μέρα..  πιστεύω στο τέλος της ημέρας με ένα φιλί του παιδιού σου τα ξεχνάς όλα.. Και κούραση και τα πάντα! Να βλέπεις τον άνθρωπο που δημιουργήσες με το άτομο που αγαπάς να μεγαλώνει μέρα με την μέρα.... αξία ανεκτίμητη!

Με το αίσθημα σου μένετε μαζί κορίτσι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...