Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μια ερώτηση θέλω ν κάνω


Recommended Posts

στις On 18/5/2019 at 10:58 ΜΜ, ο/η Lila..! είπε:

Δεν θα ρισκάρουν να σε διώξουν. Φαντάσου μια απόλυση εγκύου έγινε τα τελευταία χρόνια κ τον τρεχαν τον εργοδότη. Το δείχνανε κ τα κανάλια. 

Έτσι κι αλλιώς δε σε πληρώνει ο εργοδότης όταν έχεις αναρρωτική. 

Και τελικα αν λεμε την ιδια περιπτωση δικαιωθξκε ο εργοδοτης απο το ευρωπαικο δικαστηριο!!!!Λοιπον ο νομος λεει οτι μπορει να σε διωξουν και δεν ειναι χαζοι να πουν οτι ειναι λογω εγκυμοσυνης.Αν επικαλεστιυν αλλους λογους σε διωχνουν ανετα!!!!Μου χει συμβει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/8/2019 at 8:27 ΠΜ, ο/η Cecilaki είπε:

Και τελικα αν λεμε την ιδια περιπτωση δικαιωθξκε ο εργοδοτης απο το ευρωπαικο δικαστηριο!!!!Λοιπον ο νομος λεει οτι μπορει να σε διωξουν και δεν ειναι χαζοι να πουν οτι ειναι λογω εγκυμοσυνης.Αν επικαλεστιυν αλλους λογους σε διωχνουν ανετα!!!!Μου χει συμβει

Εγω μιλάω για Ελλάδα. Κ δεν είχε δικαιωθεί ο εργοδότης μάλιστα κάθε μέρα έξω από το σούπερ μάρκετ είχε σωμάτια κλπ. 

Για να σε διώξουν πρέπει να υπάρχουν αδιάσειστα στοιχεία για πολύ σοβαρούς λόγους. Πχ αν μια έγκυος κλέβει το ταμίο κ υπάρχουν αποδείξεις θα απολυθεί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Lila..! είπε:

Εγω μιλάω για Ελλάδα. Κ δεν είχε δικαιωθεί ο εργοδότης μάλιστα κάθε μέρα έξω από το σούπερ μάρκετ είχε σωμάτια κλπ. 

Για να σε διώξουν πρέπει να υπάρχουν αδιάσειστα στοιχεία για πολύ σοβαρούς λόγους. Πχ αν μια έγκυος κλέβει το ταμίο κ υπάρχουν αποδείξεις θα απολυθεί. 

Δε λεω για τη περιπτωση στο σουπερ μαρκετ.Για μια κοπελα που δουλευε σε φουρνο νομιζω λεω.Εφοσον ο νομος ειναι ευρωπαικος ισχυει για ολες τις χωρες της Ευρωπης.Δε ξες καμια κοπελα που την απελυσαν λογω εγκυμ?Εγω ξερω αρκετες και μαλιστα καποιες τις αναγκασαν να υπογραψουν παραιτηση.Γενικα αν θελει να το κανει μπορει!!!Ο νομος του δινει το δικαιωμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/8/2019 at 9:04 ΠΜ, ο/η Cecilaki είπε:

Δε λεω για τη περιπτωση στο σουπερ μαρκετ.Για μια κοπελα που δουλευε σε φουρνο νομιζω λεω.Εφοσον ο νομος ειναι ευρωπαικος ισχυει για ολες τις χωρες της Ευρωπης.Δε ξες καμια κοπελα που την απελυσαν λογω εγκυμ?Εγω ξερω αρκετες και μαλιστα καποιες τις αναγκασαν να υπογραψουν παραιτηση.Γενικα αν θελει να το κανει μπορει!!!Ο νομος του δινει το δικαιωμα.

Προσωπικά δεν ξέρω καμια. Επίσης στην Ελλάδα υπάρχει ευτυχώς ακόμα μια ευαισθησία προς τις έγκυες από πλευράς δικαιωσυνης κ.α. 

Αν θέλει μπορεί να το κάνει για τους λόγους όμως που σου ανέφερα (μόνο γι αυτούς). 

Τον αν κάποιος εργοδότης πιέζει την έγκυο να παραιτηθεί είναι άλλο θέμα. Μπορεί απλά να μην παραιτηθεί, να πληρώνεται κανονικά από ιξα, οαεδ κλπ (γιατί αν παραιτηθεί νομίζω τα χάνει αυτά) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...