Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μια ερώτηση θέλω ν κάνω


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Olga_ml είπε:

Είμαι έγκυος και κάνω πολύ βαριά δουλειά ! Τι μπορώ να κάνω ; 

Kαλησπέρα και με το καλό σου εύχομαι !!Εγώ είμαι έγκυος και επειδή εργάζομαι σε μια αρκετά αγχωτική δουλειά συμφώνησα με το γιατρό να μου δώσει άδειες εφόσον υπάρχει υπέρηχος μπορεί να σου γράψει άδεια για 1 μήνα την πάει ο σύζυγός η κάποιος από την οικογένεια σου στις παροχές στ ο ικα μαζί με i ban  βιβλιάριο και σε καλούν να περάσεις Επιτροπή .Θα πάει πάλι κάποιος από την οικογένεια σου και 1 μήνα μετά πληρώνεσαι είναι γύρω στα 500 ευρώ .ότι άλλο θέλεις με Ρωτάς !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρων ! Το θέμα μου είναι ότι δεν θέλω να με καταλάβουν στη δουλειά μου μέχρι να μου γράψει ο γιατρός αναρρωτική γιατί υπάρχει πιθανότητα να με διώξουν δεν έχω πει κάτι ακόμα αλλά φοβάμαι ! Στην υπάρχει πιθανότητα να μην περάσει επιτροπή ; Και αν το απορρίψουν στην επιτροπή; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/5/2019 at 3:11 ΜΜ, ο/η Mamaioannas είπε:

Να ζητήσεις να σε αλλάξουν ποστο η να πάρεις άδεια γιατρού.ποσο είσαι;με το καλό!

6 εβδομάδων ! Είναι πολύ αυστηροί με το θέμα εγκυμοσύνης υπάρχει και πιθανότητα να με διώξουν αν καταλάβουν ότι είμαι έγκυος χωρίς να έχω χαρτί γιατρού 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!σου ευχομαι καλη εγκυμοσυνη!!!

Επιτροπη θα περνας παντα!δεν νομιζω να σε κοψουν ποτε...εγω δεν ειχα προβλημα...νομιζω δεν ρισκαρουν να σου απορριψουν αδεια κυησης!ο εργοδοτης σου απαγορευεται να σε διωξει επειδη εισαι εγκυος!μπορεις να κανεις καταγγελια!αν δεν θες να τους το πεις ακομα και θες πχ να το πεις σε 1 με 2 εβδομαδες πες οτι σε επιασε η μεση σου!εγω αυτο ειχα κανει μεχρι να τους το πω...οσο για την πληρωμη εχει να κανει με πολλα...ποσα χρονια δουλευεις το μισθο και αλλα!σου γραφει ο γιατρος την αδεια πας και την καταθετεις το ικα και απο εκει σε καλουν σε επιτροπη και μετα με ενα χαρτι του εργοδοτη ξανα πας στο ικα για να σου βγαλουν το ποσο πληρωμης...μπορει να τα παει αλλος μονο αν γραφει η αδεια σου επανω παραμονη κλινηρης απο το γιατρο...αν θες κατι αλλο και μπορω να σε βοηθησω πες μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Olga_ml είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρων ! Το θέμα μου είναι ότι δεν θέλω να με καταλάβουν στη δουλειά μου μέχρι να μου γράψει ο γιατρός αναρρωτική γιατί υπάρχει πιθανότητα να με διώξουν δεν έχω πει κάτι ακόμα αλλά φοβάμαι ! Στην υπάρχει πιθανότητα να μην περάσει επιτροπή ; Και αν το απορρίψουν στην επιτροπή; 

Καλησπερα!νομιζω οτι δν μπορουν να σε διωξουν!για μενα πες τους το μηπως σε προσεχουν κιολας.εγω τους το ειπα απο 5 εβδομαδων και μου εφυγε ενα βαρος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Olga_ml είπε:

6 εβδομάδων ! Είναι πολύ αυστηροί με το θέμα εγκυμοσύνης υπάρχει και πιθανότητα να με διώξουν αν καταλάβουν ότι είμαι έγκυος χωρίς να έχω χαρτί γιατρού 

Όχι κορίτσι μου δεν μπορούν να σε διώξουν.ειναι παράνομο!!πήγαινε στην επιθεώρηση εργασίας και ενημερωσου αν σου κάνουν προβλήματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου αυτά που δίνει το ΙΚΑ είναι γύρω στα 550 και εφόσον είσαι 8ωρη αν έχεις φόβο ότι θα σε διώξουν μην πεις για τη μέση σου πες του ακριβώς τι συμβαίνει στη τελική σπιτι θα είσαι και θα πληρώνεσαι από το ΙΚΑ καλή συνεχεια !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν θα ρισκάρουν να σε διώξουν. Φαντάσου μια απόλυση εγκύου έγινε τα τελευταία χρόνια κ τον τρεχαν τον εργοδότη. Το δείχνανε κ τα κανάλια. 

Έτσι κι αλλιώς δε σε πληρώνει ο εργοδότης όταν έχεις αναρρωτική. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Κορίτσι μου αυτά που δίνει το ΙΚΑ είναι γύρω στα 550 και εφόσον είσαι 8ωρη αν έχεις φόβο ότι θα σε διώξουν μην πεις για τη μέση σου πες του ακριβώς τι συμβαίνει στη τελική σπιτι θα είσαι και θα πληρώνεσαι από το ΙΚΑ καλή συνεχεια !!

Συγγνωμη κοριτσι μου αλλα δεν ειναι το ιδιο ποσο για ολους....εχω παρει αδεια με συναδελφο και ειχαμε διαφορα στο ποσο...στο λεω με σιγουρια!

Μονο τις πρωτες 25 μερες αν εισαι χρονια στη δουλεια(δεν ξερω ακριβως πως παει)σου πληρωνει ο εργοδοτης και το ικα...μετα πληρωνεσαι μονο απο το ικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Lila..! είπε:

Το ΙΚΑ σου δίνει 20% πιο κάτω (χοντρικά - δεν είμαι σίγουρη για το ποσοστό) από τον μισθό της συμβάσης σου. 

Περιπου ναι!εχεις δικιο!και με το ιδιο ποσο που σου βγαζει την ημερα πληρωνεσαι και το επιδομα λοχειας και τοκετου να ξερετε κοριτσια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η stasa199 είπε:

Συγγνωμη κοριτσι μου αλλα δεν ειναι το ιδιο ποσο για ολους....εχω παρει αδεια με συναδελφο και ειχαμε διαφορα στο ποσο...στο λεω με σιγουρια!

Μονο τις πρωτες 25 μερες αν εισαι χρονια στη δουλεια(δεν ξερω ακριβως πως παει)σου πληρωνει ο εργοδοτης και το ικα...μετα πληρωνεσαι μονο απο το ικα

Έχει διάφορα αν έχεις μισθό μηνιαίο πάνω από 600 ευρώ εγώ που έχω 550 καθαρά αυτό και παίρνω από το ικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Έχει διάφορα αν έχεις μισθό μηνιαίο πάνω από 600 ευρώ εγώ που έχω 550 καθαρά αυτό και παίρνω από το ικα

Αααα καλε εσυ εισαι πολυ ενημερωμενη!δεν ξερω κοπελα μου....επειδη τα συγκριναμε τοτε μου το ειχε πει για αυτο το ειπα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλο κουραγιο.Ξερω οτι δεν μπορουν να σε διωξουν.Δυστυχως δεν μπορεις να κανεις και πολλα απο τον ψυχολογικο πολεμο που πιθανον θα σ κανουν οταν γυρισεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/5/2019 at 5:28 ΜΜ, ο/η stasa199 είπε:

Καλησπερα!σου ευχομαι καλη εγκυμοσυνη!!!

Επιτροπη θα περνας παντα!δεν νομιζω να σε κοψουν ποτε...εγω δεν ειχα προβλημα...νομιζω δεν ρισκαρουν να σου απορριψουν αδεια κυησης!ο εργοδοτης σου απαγορευεται να σε διωξει επειδη εισαι εγκυος!μπορεις να κανεις καταγγελια!αν δεν θες να τους το πεις ακομα και θες πχ να το πεις σε 1 με 2 εβδομαδες πες οτι σε επιασε η μεση σου!εγω αυτο ειχα κανει μεχρι να τους το πω...οσο για την πληρωμη εχει να κανει με πολλα...ποσα χρονια δουλευεις το μισθο και αλλα!σου γραφει ο γιατρος την αδεια πας και την καταθετεις το ικα και απο εκει σε καλουν σε επιτροπη και μετα με ενα χαρτι του εργοδοτη ξανα πας στο ικα για να σου βγαλουν το ποσο πληρωμης...μπορει να τα παει αλλος μονο αν γραφει η αδεια σου επανω παραμονη κλινηρης απο το γιατρο...αν θες κατι αλλο και μπορω να σε βοηθησω πες μου!

Ο γιατρός μου φοβάται να μου γράψει Αναρωτικη γιατί λέει μπορεί να μην με περάσουν στην επιτροπή... από την δουλειά μου με πιέζουν να τους πάω αναρωτηκη και είμαι σε αδιέξοδο δεν ξέρω τι να κάνω... ξέρεις ποσός καιρός παίρναει μέχρι να πάρεις τ χρήματα από το ΙΚΑ ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Olga_ml είπε:

Ο γιατρός μου φοβάται να μου γράψει Αναρωτικη γιατί λέει μπορεί να μην με περάσουν στην επιτροπή... από την δουλειά μου με πιέζουν να τους πάω αναρωτηκη και είμαι σε αδιέξοδο δεν ξέρω τι να κάνω... ξέρεις ποσός καιρός παίρναει μέχρι να πάρεις τ χρήματα από το ΙΚΑ ; 

Καλα ο γιατρος σου γιατι φοβαται???εμενα μου εγραφε υπερεμμεση κυηση τους πρωτους μηνες και με περνουσαν χωρις να μου πουν το παραμικρο!(δεν ηταν και ψεματα βεβαια)σε πιο ικα ανηκεις??κοιτα ας σου γραψει ο γιατρος 15 μερες για αρχη(να σου γραφει παραμονη κλινηρης επισης αν δε θες να πας εσυ στην επιτροπη αλλα καποιος αλλος) και αν σου πουν κατι στο ικα τους λες οτι αν συμβει κατι θα αναλαβουν αυτοι την ευθηνη?δεν εχω ακουσει παντως περιπτωση που να μην περασε επιτροπη..τα χρηματα πανε αναλογα μεχρι ποτε καταθετεις τα χαρτια!αυτο το πινακακι το ειχε βαλει μια αλλη κοπελα !

Screenshot_20190424-123039_Chrome.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια έχω απορίες ! Ο γιατρός όπως σας είπα δεν μου γράφει αναρρωτικές από την δουλειά μου με πιέζουν γιατί δεν θέλουν να πάω για δουλειά ! Η δουλειά μου είναι βαριά υπάρχουν βέβαια πράγματα που μπορώ να κάνω ! Εγώ θέλω να πηγαίνω για δουλειά γιατί χρειάζομαι τα χρήματα υπάρχει κάποιος νόμος που με αναγκάζει να παίρνω αναρρωτικές ;;;; Και αν όχι πως μπορώ να τους πω στη δουλειά να συνεχίσω μέχρι όποτε μπορώ γιατί δεν θέλω να σταματήσω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Olga_ml είπε:

Βρε κορίτσια έχω απορίες ! Ο γιατρός όπως σας είπα δεν μου γράφει αναρρωτικές από την δουλειά μου με πιέζουν γιατί δεν θέλουν να πάω για δουλειά ! Η δουλειά μου είναι βαριά υπάρχουν βέβαια πράγματα που μπορώ να κάνω ! Εγώ θέλω να πηγαίνω για δουλειά γιατί χρειάζομαι τα χρήματα υπάρχει κάποιος νόμος που με αναγκάζει να παίρνω αναρρωτικές ;;;; Και αν όχι πως μπορώ να τους πω στη δουλειά να συνεχίσω μέχρι όποτε μπορώ γιατί δεν θέλω να σταματήσω 

Κοιταξε να δεις  προφανως ο γιατρος σου ειναι απο αυτους που δε γραφουν ευκολα...απο τη δουλεια δεν μπορουν να σε αναγκασουν να παρεις αδεια ουτε υπαρχει καποιος νομος!εχει να κανει με την κατασταση της καθε γυναικας και κατα ποσο μπορει να εργαστει!μπορεις να πας στη δουλεια και να κανεις οτι μπορεις οσο για τα χρηματα δεν χανεις και πολλα αν δεν πας για δουλεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...
στις On 18/5/2019 at 5:28 ΜΜ, ο/η stasa199 είπε:

Καλησπερα!σου ευχομαι καλη εγκυμοσυνη!!!

Επιτροπη θα περνας παντα!δεν νομιζω να σε κοψουν ποτε...εγω δεν ειχα προβλημα...νομιζω δεν ρισκαρουν να σου απορριψουν αδεια κυησης!ο εργοδοτης σου απαγορευεται να σε διωξει επειδη εισαι εγκυος!μπορεις να κανεις καταγγελια!αν δεν θες να τους το πεις ακομα και θες πχ να το πεις σε 1 με 2 εβδομαδες πες οτι σε επιασε η μεση σου!εγω αυτο ειχα κανει μεχρι να τους το πω...οσο για την πληρωμη εχει να κανει με πολλα...ποσα χρονια δουλευεις το μισθο και αλλα!σου γραφει ο γιατρος την αδεια πας και την καταθετεις το ικα και απο εκει σε καλουν σε επιτροπη και μετα με ενα χαρτι του εργοδοτη ξανα πας στο ικα για να σου βγαλουν το ποσο πληρωμης...μπορει να τα παει αλλος μονο αν γραφει η αδεια σου επανω παραμονη κλινηρης απο το γιατρο...αν θες κατι αλλο και μπορω να σε βοηθησω πες μου!

Ευχαριστω πολύ για το ενδιαφέρων ! Παίρνω ανναρωτικες ανα μήνα και θα περάσω επιτροπή στις 10 Σεπτεμβρίου ! Ξέρεις αν μπορεί να πάει ο άντρας μου αντί για εμένα ; Πρέπει να του κάνω εξουσιοδότηση ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Olga_ml είπε:

Ευχαριστω πολύ για το ενδιαφέρων ! Παίρνω ανναρωτικες ανα μήνα και θα περάσω επιτροπή στις 10 Σεπτεμβρίου ! Ξέρεις αν μπορεί να πάει ο άντρας μου αντί για εμένα ; Πρέπει να του κάνω εξουσιοδότηση ; 

Εμένα μου έγραφε κάθε 15 μέρες...πήγαινα το ένα χαρτί στο ΙΚΑ και τα άλλα τα είχα μαζί μου όταν ήταν για την Επιτροπή και μου τα περνούσαν όλα μαζί.εγω μια φορά πήγα.πηγαινε η ο άντρας μου η η πεθερά μου!Μπορεί να πάει οποιοσδήποτε αλλά πρέπει να γράφει στο χαρτί του γιατρού σου παραμονή κλινιρης!ότι άλλο θέλεις εδώ είμαι!Με το καλό το μωράκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η stasa199 είπε:

Εμένα μου έγραφε κάθε 15 μέρες...πήγαινα το ένα χαρτί στο ΙΚΑ και τα άλλα τα είχα μαζί μου όταν ήταν για την Επιτροπή και μου τα περνούσαν όλα μαζί.εγω μια φορά πήγα.πηγαινε η ο άντρας μου η η πεθερά μου!Μπορεί να πάει οποιοσδήποτε αλλά πρέπει να γράφει στο χαρτί του γιατρού σου παραμονή κλινιρης!ότι άλλο θέλεις εδώ είμαι!Με το καλό το μωράκι σου!

εμένα μου γράφει ανα μήνα και επιτροπή πρώτη φορά θα περάσω ! Έχω βέβαια 3 μηνοιες ανναρωτικες ελπίζω να μου τις περάσουν μαζί ! Ξέρεις τι ποσό θα πάρω; Εσυ ποσό επερνες; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/5/2019 at 8:37 ΜΜ, ο/η Mamaioannas είπε:

Όχι κορίτσι μου δεν μπορούν να σε διώξουν.ειναι παράνομο!!πήγαινε στην επιθεώρηση εργασίας και ενημερωσου αν σου κάνουν προβλήματα.

Μπορουν να σε διωξουν!!!!Συνεβη σε μενα!!!Ο ευρωπαικος νομος λεει οτι δε μπορουν να σε διωξοθν για λογο σχετικο με εγκυμοσυνη αλλα μπορουν να σε διωξοθν λεγοντας οτι ειναι μεσα στις αλλαγες που κανει η εταιρεια ,για οικονομικους λογους για χιλια δυο!!!Αν θελουν να το κανουν ειτε πας χαρτι γιατρου ειτε οχι θα το κανουν.Εχω ρωτησει δικηγορο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ετσι ειναι!!! Κι αυτος ο ανθρωπος ησουν εσυ γ μενα!!❤️🫶 Μια κοπελα π δν ξερω καλα καλα κ π μου σταθηκε καλυτερα κ απο φιλη!! 😍 Δε λεω κ ο αντρας μου διπλα μου σε ολα! Βραχος... αλλα ειναι αλλιως οταν ο αλλος το εχει ζησει κ εχει τις ιδιες αγωνιες.. περναει τα ιδια σκαμπανεβασματα, εχει κ τις ορμονες να βαρανε κοκκινο, μπαινει στη θεση σου γτ το ξερει πως ειναι κ σε νιωθει με μια λεξη π θα πεις..  Σε ευχαριστω πααααααρα πολυ!!💞💞💞
    • Ευχαριστω Ραμ μου!!!! 🥰 με το καλο ολα!!! 🙏❤️ Καλη αρχη στη νεα προσπαθεια κ με το καλο να μεγαλωσετε την οικογενεια σας!!!💫
    • Γλυκο μου μισοφεγγαρο!!! 🫶❤️🫶 Σε ευχαριστω για ολες τις ευχες!!! 🥰 Μακαρι ο θεος ν μας αξιωσει να γινουμε γονεις!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα σε αυτο το ταξιδι π μολις ξεκινησε μεχρι το τελος!!! 🥹
    • Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε κάπως όμως δεν μου έδωσε περιθώρια ο γιατρός να το επεξεργαστώ! Με κοίταξε μου λέει είναι όλα καθαρά ντύσουν και έλα να τα πούμε! Μας ξεκίνησε με τις έρευνες και μας διάβαζε διαφορα πράγματα που είχε μελετήσει και μας λέγε το θα κάνουμε και πως θα προχωρήσουμε όποτε δεν πρόλαβα να σκεφτώ την παλινδρομη! Ναι δεν υπάρχει λογος για εξωσωματικη για την ωρα! Θα δούμε και τις εξετάσεις και τι θα μου δώσει και μετά αν δεν είναι εδώ ο σύντροφος θα καταψηξουμε σπερμα και θα κάνω σπερματεγχυνση! Μου είπε ότι μπορεί να αργησει να έρθει η περίοδος λόγω ΣΠΩ όχι όμως ότι είναι απόλυτο! Απλά για να μην ανησυχήσω! Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου🙏
    • Τοκυο μου!!!! ❤️ Σε ευχαριστω κι εσενα για ολα!!! 🥰 Αληθεια αν δεν ησουν εσυ ν τα λεμε με dm κ να μου συστησεις αυτο τον τρομερο γιατρο (γενικα ειχα φτασει σ ενα σημειο π ειχα μπλοκαρει κ με ξεμπλοκαρες..), μπορει ακομα να εχανα χρονο κ να ημασταν στο μηδεν οπως τοσα χρονια π ψαχναμε ψαχναμε κ ακρη δε βγαζαμε!!!  Να εισαι καλα κ να χαιρεσαι την οικογενεια σου!!!😊 Με το καλο ν ερθει κ το 2ο παιδακι σας γερο και καλοτυχο!!!🙏💫🎈 Μακαρι κι εμας τα εμβρυακια μας να ερθουν στην αγκαλια μας καποια μερα!🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...