Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εμβόλιο μηνιγγίτιδας C


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!

Την Πέμπτη η μπεμπού μου γίνεται 9 μηνών (πότε περάσαν??? ούτε το πιστεύω!!!) και την Παρασκευή θα πάμε να κάνουμε το εμβόλιο της μηνιγγίτιδας C.

Μιας φίλης μου ο μπέμπης που το έκανε, 6 ώρες μετά άρχισε να κλαίει απαρηγόρητος χωρίς σταματημό και έκανε και πυρετό για μιάμιση μέρα. Οπότε καταλαβαίνετε ότι έχω αγχωθεί τι θα τραβήξει το μπεμπουλίνι μου. 

Το έχει κάνει το μωρό σας? Τι συμπτώματα είχε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα. Εμένα έκανε πριν 15 μέρες που μπήκε στον 6ο, την πρώτη δόση από το bexsero. Νομίζω είναι τύπου Β. Δεν ξέρω αν έχει τις ίδιες παρενέργειες με αυτό που θα κάνετε, αλλά και εμένα ανέβασε πυρετό κοντά 39 για κάποιες ώρες και κυρίως μετά για 3 μέρες είχε απίστευτη γκρίνια. Πραγματικά ήταν άλλο παιδί. Πέρασε ωστόσο. Μακάρι να μην υπάρχει συνάφεια των εμβολίων τύπου B και C. Μεγάλη ταλαιπωρία για όλους. Ήδη σκέφτομαι την επόμενη δόση και δεν ανυπομονώ καθόλου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η tatouska είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Την Πέμπτη η μπεμπού μου γίνεται 9 μηνών (πότε περάσαν??? ούτε το πιστεύω!!!) και την Παρασκευή θα πάμε να κάνουμε το εμβόλιο της μηνιγγίτιδας C.

Μιας φίλης μου ο μπέμπης που το έκανε, 6 ώρες μετά άρχισε να κλαίει απαρηγόρητος χωρίς σταματημό και έκανε και πυρετό για μιάμιση μέρα. Οπότε καταλαβαίνετε ότι έχω αγχωθεί τι θα τραβήξει το μπεμπουλίνι μου. 

Το έχει κάνει το μωρό σας? Τι συμπτώματα είχε?

Τα εμβόλια δεν έχουν τις ίδιες παρενέργειες σε όλα τα παιδιά. Εγώ που πλέον έχω κάνει όλα τα εμβόλια στο παιδί μου μπορώ να σου πω ότι στο τσακίρ κέφι είχε απλά μια αδιαθεσία το επόμενο 24ωρο χωρίς πυρετό κλπ και μόνο στο Bexsero μου έκανε δέκατα και αδιαθεσία για 48 ώρες. Ωστόσο κανένα εμβόλιο δεν μετανιώνω που του έκανα και στο επόμενο παιδάκι που περιμένω θα ακολουθήσω την ίδια τακτική. Το κάνω για την ασφάλεια του παιδιού μου, αυτό που θέλει κάθε μανούλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η KONSTANTIA είπε:

Τα εμβόλια δεν έχουν τις ίδιες παρενέργειες σε όλα τα παιδιά. Εγώ που πλέον έχω κάνει όλα τα εμβόλια στο παιδί μου μπορώ να σου πω ότι στο τσακίρ κέφι είχε απλά μια αδιαθεσία το επόμενο 24ωρο χωρίς πυρετό κλπ και μόνο στο Bexsero μου έκανε δέκατα και αδιαθεσία για 48 ώρες. Ωστόσο κανένα εμβόλιο δεν μετανιώνω που του έκανα και στο επόμενο παιδάκι που περιμένω θα ακολουθήσω την ίδια τακτική. Το κάνω για την ασφάλεια του παιδιού μου, αυτό που θέλει κάθε μανούλα

Καλημέρα κορίτσι!! Καλά δεν το συζητώ! Πιο υπέρμαχο τον εμβολίων από εμένα δεν θα βρεις!! Εννοείται θα τα κάνει όλα! Και μπράβο σου που και σεις τα κάνατε όλα και θα τα κάνεις και στο δεύτερο παιδάκι. Παρεπιπτόντως, ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ!! Όλα να πάνε καλά!

Ναι το ξέρω ότι το κάθε παιδί αντιδρά διαφορετικά. Μέχρι τώρα μόνο λίγη υπνηλία και ανορεξία έχει παρουσιάσει στα εμβόλια. Ελπίζω το ίδιο και για της μηνιγγίτιδας. Απλά ρωτάω για να είμαι προετοιμασμένη. Είχα σκοπό να την πάω καμία βόλτα την Παρασκευή αλλά αποφάσισα να κάτσω σπίτι μήπως δεν είναι καλά η μικρή και την ταλαιπωρήσω περισσότερο με τη βόλτα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαίρομαι ειλικρινά που βλέπω μαμάδες που θέλουν να προστατεύσουν τα παιδιά τους και τα εμβολιάζουν @tatouska ! Εγώ που έχω γιο - και περιμένω γιο - περιμένω να μεγαλώσουν και να έχει εξελιχθεί το εμβόλιο για τον καρκίνο του τραχήλου της μήτρας και θα τους το κάνω και αυτό, αν οι μελέτες αποδείξουν ότι ο εμβολιασμός των αντρών μειώνει τον κίνδυνο εμφάνισης στις γυναίκες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η KONSTANTIA είπε:

Χαίρομαι ειλικρινά που βλέπω μαμάδες που θέλουν να προστατεύσουν τα παιδιά τους και τα εμβολιάζουν @tatouska ! Εγώ που έχω γιο - και περιμένω γιο - περιμένω να μεγαλώσουν και να έχει εξελιχθεί το εμβόλιο για τον καρκίνο του τραχήλου της μήτρας και θα τους το κάνω και αυτό, αν οι μελέτες αποδείξουν ότι ο εμβολιασμός των αντρών μειώνει τον κίνδυνο εμφάνισης στις γυναίκες!

Καλά, σε βρίσκω πολύ μπροστά!!!!! Τι συνείδηση είναι αυτή! 1000 ΜΠΡΑΒΟ σου!!! 

Μα τρελαίνομαι όταν ακούω ότι δεν τα εμβολιάζουν και μας 'την λένε' κιόλας εμάς που τα εμβολιάζουμε. Σου λέω μου γυρνάει το μάτι!!! Γιατί όπως καταλαβαίνεις δεν μπορούμε να κάνουμε όλα τα εμβόλια με μιας, και αν ένα ανεμβολίαστο παιδί έχει μία αρρώστια που δεν έχω προλάβει να εμβολιάσω το δικό μου, τι φταίει το δικό μου να κολλήσει και να κινδυνεύσει??? Δεν τα καταλαβαίνω αυτά τα πράγματα...

Αυτό του τραχήλου της μήτρας θέλω να το κάνω και γω στη μπέμπα, αλλά δεν στο κάνουν όταν είναι μικρή. Μόλις μεγαλώσει δεν το συζητώ. Θα το κάνει. Έχουμε και ιστορικό στην οικογένεια, οπότε είναι στο πρόγραμμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η tatouska είπε:

Καλά, σε βρίσκω πολύ μπροστά!!!!! Τι συνείδηση είναι αυτή! 1000 ΜΠΡΑΒΟ σου!!! 

Μα τρελαίνομαι όταν ακούω ότι δεν τα εμβολιάζουν και μας 'την λένε' κιόλας εμάς που τα εμβολιάζουμε. Σου λέω μου γυρνάει το μάτι!!! Γιατί όπως καταλαβαίνεις δεν μπορούμε να κάνουμε όλα τα εμβόλια με μιας, και αν ένα ανεμβολίαστο παιδί έχει μία αρρώστια που δεν έχω προλάβει να εμβολιάσω το δικό μου, τι φταίει το δικό μου να κολλήσει και να κινδυνεύσει??? Δεν τα καταλαβαίνω αυτά τα πράγματα...

Αυτό του τραχήλου της μήτρας θέλω να το κάνω και γω στη μπέμπα, αλλά δεν στο κάνουν όταν είναι μικρή. Μόλις μεγαλώσει δεν το συζητώ. Θα το κάνει. Έχουμε και ιστορικό στην οικογένεια, οπότε είναι στο πρόγραμμα. 

Νομίζω ότι είναι υποχρέωση μας σαν γονείς να τα φροντίζουμε αυτά τα θέματα και να μην περιοριζόμαστε σε φήμες που μας τρομοκρατούν και μελέτες που βγαίνουν στο πόδι και να φοβόμαστε! Όσον αφορά τους ασυνείδητους "ψαγμένους και διαβασμένους" γονείς που κοιμούνται με τις τελευταίες μελέτες του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας αγκαλιά - απορώ αν καταλαβαίνουν τι διαβάζουν ή αν απλά τους μεταφέρονται αποσπασματικά κομμάτια από αυτές! -  θα πω απλά ότι μέσα στο γενικότερο εμβολιασμένο πληθυσμό είναι λογικό να έχουν εξαλειφθεί κάποιες παθήσεις χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αν σταματήσουμε να εμβολιαζόμαστε δεν κινδυνέυουμε να αναζοπυρώσουμε αυτές τις παθήσεις. Ο καθένας βέβαια αναλαμβάνει την ευθύνη των πράξεων του. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Νομίζω ότι είναι υποχρέωση μας σαν γονείς να τα φροντίζουμε αυτά τα θέματα και να μην περιοριζόμαστε σε φήμες που μας τρομοκρατούν και μελέτες που βγαίνουν στο πόδι και να φοβόμαστε! Όσον αφορά τους ασυνείδητους "ψαγμένους και διαβασμένους" γονείς που κοιμούνται με τις τελευταίες μελέτες του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας αγκαλιά - απορώ αν καταλαβαίνουν τι διαβάζουν ή αν απλά τους μεταφέρονται αποσπασματικά κομμάτια από αυτές! -  θα πω απλά ότι μέσα στο γενικότερο εμβολιασμένο πληθυσμό είναι λογικό να έχουν εξαλειφθεί κάποιες παθήσεις χωρίς αυτό να σημαίνει ότι αν σταματήσουμε να εμβολιαζόμαστε δεν κινδυνέυουμε να αναζοπυρώσουμε αυτές τις παθήσεις. Ο καθένας βέβαια αναλαμβάνει την ευθύνη των πράξεων του. 

Πόσο δίκιο έχεις! Και γω αυτά ακριβώς λέω. Άσε που δεν υπάρχει καμία απτή απόδειξη ότι τα εμβόλια συνδέονται με τον αυτισμό. Επίσης, από τον κίνδυνο να μου πεθάνει το παιδί μου, προτιμώ τον υποτιθέμενο κίνδυνο του αυτισμού. Καταρχήν, δεν βλέπουν ότι αποδεδειγμένα μειώθηκε η παιδική θνησιμότητα από όταν ξεκίνησαν τα εμβόλια?? Ασε... μεγάλη συζήτηση, αλλά όταν την πιάνεις με αυτούς που είναι αντιεμβολιαστές μόνο που δεν σε δέρνουν.

Ο καθένας είναι υπεύθυνος των πράξεών του, αλλά όταν οι πράξεις του μπορεί να επηρεάσουν και τον δίπλα του, νομίζω περνάει σε άλλο επίπεδο. Τα ανεμβολίαστα παιδιά έχουν πιθανότητες να μην αρρωστήσουν γιατί οι περισσότεροι γύρω τους είναι εμβολιασμένοι! Αλλά ούτε αυτό καταλαβαίνουν...

Τέσπα... μεγάλο θέμα και έχω διαφωνήσει και επιχειρηματολογήσει πολλάκις, αλλά χωρίς αποτέλεσμα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@tatouska  όλες οι απόψεις είναι σεβαστές, φαντάζομαι συμφωνούμε σε αυτό. Εμένα οι εμμονές που διατηρούν μερικοί άνθρωποι σε κάποια θέματα με κουράζουν κυρίως, και ειδικά όταν είναι ελλειπώς ενημερωμένοι ή ακόμα καλύτερα παραπληροφορημένοι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η KONSTANTIA είπε:

@tatouska  όλες οι απόψεις είναι σεβαστές, φαντάζομαι συμφωνούμε σε αυτό. Εμένα οι εμμονές που διατηρούν μερικοί άνθρωποι σε κάποια θέματα με κουράζουν κυρίως, και ειδικά όταν είναι ελλειπώς ενημερωμένοι ή ακόμα καλύτερα παραπληροφορημένοι.

Εννοείται όλες οι απόψεις σεβαστές. Απλά για το συγκεκριμένο θέμα θεωρώ ότι δεν υπάρχει 'γκρι ζώνη' γιατί μπορεί να επηρεάσει αρνητικά και τον υπόλοιπο πληθυσμό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...