Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξωσωματική όσα πρέπει να ξέρω


Recommended Posts

Κοριτσια να κανω μια ερωτηση καπως πρακτικη.

Το κοστος που κυμαινεται?

Θα μου πεις αυτο σκεφτεσαι, ναι κι αυτο γιατι πιθανον να χρειαστει πανω απο μια φορα.

Εμεις θα προχωρησουμε στην αφαιρεση κιρσοκηλης αρχικα αλλα απο Οκτωβρη θα κοιταξουμε ολα τα ενδεχομενα.

Επισης θελω να ρωτησω αν καποια κοπελα γνωριζει αν η μικρογονιμοποιηση γινεται κ σε φυσικο κυκλο.Μεχρι στιγμης μονο στην κλασσικη εξωσωματικη την αναφερουν.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Ginaak είπε:

Κοριτσια να κανω μια ερωτηση καπως πρακτικη.

Το κοστος που κυμαινεται?

Θα μου πεις αυτο σκεφτεσαι, ναι κι αυτο γιατι πιθανον να χρειαστει πανω απο μια φορα.

Εμεις θα προχωρησουμε στην αφαιρεση κιρσοκηλης αρχικα αλλα απο Οκτωβρη θα κοιταξουμε ολα τα ενδεχομενα.

Επισης θελω να ρωτησω αν καποια κοπελα γνωριζει αν η μικρογονιμοποιηση γινεται κ σε φυσικο κυκλο.Μεχρι στιγμης μονο στην κλασσικη εξωσωματικη την αναφερουν.

 

Δεν ξέρω να σου απαντήσω παντός εγώ συγνώμη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Niki94 είπε:

Ναι ναι Αθήνα ανήκω είδα..!! Μπορείς να μας πεις τι ερωτισεις πρέπει να κάνουμε γιατί δεν μου έρχεται καμία 

Νομίζω θα σου εξηγήσει τη διαδικασία ο γιατρός ή η μαία. 

Ερωτήσεις δε μου έρχεται καμία να σου πω. Αν ήταν άλλη περίπτωση μπορεί να σου έλεγα να ρωταγες για τα έμβρυα αν σκοπεύει να βάλετε 3ης μέρας ή βλαστοκυστες αλλά ας λυθεί το θέμα του σπέρματος. Πιστεύω και εύχομαι να βρεθεί σπέρμα οπότε θα σου πει τη διαδικασία για τα έμβρυα λογικά μόνος του. Ίσως υπάρχει στάνταρ πρωτόκολλο. 

Γενικά να ρωτήσεις το γιατρό ότι απορία έχεις, ακόμα και αν σου φαίνεται ανόητο κάτι που σου δημιουργεί θέμα. Μην ντραπεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!και εγώ θα κάνω εξωσωματική μετά το Πάσχα λόγω αζωοσπερμίας...

Επίσης εμείς κάναμε και εξέταση για καρυότυπο....επέμενε ο γυναικολόγος μου,αυτός που με παρακολουθεί στη πόλη μου όχι ο εξωσωματικός.οπότε αν δεν έχετε κάνει καλό ειναι να ρωτήσετε μήπως χρειάζεται....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Πιου-πιου είπε:

Νομίζω θα σου εξηγήσει τη διαδικασία ο γιατρός ή η μαία. 

Ερωτήσεις δε μου έρχεται καμία να σου πω. Αν ήταν άλλη περίπτωση μπορεί να σου έλεγα να ρωταγες για τα έμβρυα αν σκοπεύει να βάλετε 3ης μέρας ή βλαστοκυστες αλλά ας λυθεί το θέμα του σπέρματος. Πιστεύω και εύχομαι να βρεθεί σπέρμα οπότε θα σου πει τη διαδικασία για τα έμβρυα λογικά μόνος του. Ίσως υπάρχει στάνταρ πρωτόκολλο. 

Γενικά να ρωτήσεις το γιατρό ότι απορία έχεις, ακόμα και αν σου φαίνεται ανόητο κάτι που σου δημιουργεί θέμα. Μην ντραπεις.

Σωστά θα γράψω ότι ερωτισεις μου έρθουν για να τον ρωτήσω. 

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Liveloula88 είπε:

Καλησπέρα!και εγώ θα κάνω εξωσωματική μετά το Πάσχα λόγω αζωοσπερμίας...

Επίσης εμείς κάναμε και εξέταση για καρυότυπο....επέμενε ο γυναικολόγος μου,αυτός που με παρακολουθεί στη πόλη μου όχι ο εξωσωματικός.οπότε αν δεν έχετε κάνει καλό ειναι να ρωτήσετε μήπως χρειάζεται....

Κι εμείς αζοωσπερμια έχουμε εύχομαι τα καλυτερα.. Κάνατε βιοψία η θα την κάνετε πριν την εξωσωματική? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Ginaak είπε:

Κοριτσια να κανω μια ερωτηση καπως πρακτικη.

Το κοστος που κυμαινεται?

Θα μου πεις αυτο σκεφτεσαι, ναι κι αυτο γιατι πιθανον να χρειαστει πανω απο μια φορα.

Εμεις θα προχωρησουμε στην αφαιρεση κιρσοκηλης αρχικα αλλα απο Οκτωβρη θα κοιταξουμε ολα τα ενδεχομενα.

Επισης θελω να ρωτησω αν καποια κοπελα γνωριζει αν η μικρογονιμοποιηση γινεται κ σε φυσικο κυκλο.Μεχρι στιγμης μονο στην κλασσικη εξωσωματικη την αναφερουν.

 

Κορίτσι μου αν υπάρχει πρόβλημα στο σπέρμα λογικά δεν αξίζει τον κόπο να έχεις μόνο το ωάριο του κύκλου για γονιμοποίηση γιατί μπορεί ένα μόνο ωάριο να μη γονιμοποιηθεί. Μπορεί βέβαια να μη γονιμοποιηθεί και  λόγους που αφορούν το ωάριο. Δεν είναι λοιπόν ότι δε γίνεται αλλά δεν το συνιστούν γιατί είναι ταλαιπωρία για τα ζευγάρια. Φυσικά και γίνεται αν η γυναίκα δεν ανταποκρίνεται στα φάρμακα και μπορεί να συλλέξει μόνο το ωάριο του κύκλου ή και αν απλά το ζητήσεις. Σίγουρα ο γιατρός που θα απευθυνθείτε θα σου πει ποια είναι η ενδεδειγμένη θεραπεία για σας. 

Το κόστος κυμαίνεται από 2500 μέχρι 3500 για μια κλασική εξωσωματική. Υπάρχουν όμως τεχνικές που μπορεί να αυξήσουν το κόστος. 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά κατ' αρχήν με την επέμβαση και βλέπετε. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Niki94 είπε:

Σωστά θα γράψω ότι ερωτισεις μου έρθουν για να τον ρωτήσω. 

Κι εμείς αζοωσπερμια έχουμε εύχομαι τα καλυτερα.. Κάνατε βιοψία η θα την κάνετε πριν την εξωσωματική? 

Έχουμε κάνει βιοψία από τον Οκτώβρη.

Σε ευχαριστώ!Και σε εσάς εύχομαι τα καλύτερα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Liveloula88 είπε:

Έχουμε κάνει βιοψία από τον Οκτώβρη.

Σε ευχαριστώ!Και σε εσάς εύχομαι τα καλύτερα? 

Και σας βρήκαν σπερμα; εύχομαι πως ναι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Niki94 είπε:

Και σας βρήκαν σπερμα; εύχομαι πως ναι 

Απ'ότι μας είπε ο ουρολόγος στο δείγμα που έλεγξαν δεν βρέθηκαν σπερματοζωάρια μόνο σπερματίδες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Liveloula88 είπε:

Απ'ότι μας είπε ο ουρολόγος στο δείγμα που έλεγξαν δεν βρέθηκαν σπερματοζωάρια μόνο σπερματίδες. 

Ναι αυτό οπότε έχετε δλδ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Liveloula88 είπε:

Εσείς περιμένετε τα αποτελέσματα της βιοψίας;

Ακριβός ξέρεις πόσο καιρό κάνει να βγει ;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Niki94 είπε:

Ακριβός ξέρεις πόσο καιρό κάνει να βγει ;;

Η βιοψία αναζήτησης σπέρματος βγήκε την ίδια μέρα.τα αποτελέσματα απο το παθολογοανατομικό εργαστήριο μετά από 20 μέρες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Liveloula88 είπε:

Η βιοψία αναζήτησης σπέρματος βγήκε την ίδια μέρα.τα αποτελέσματα απο το παθολογοανατομικό εργαστήριο μετά από 20 μέρες

Α ωραία σε ευχαριστώ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Niki94 είπε:

Εμένα μου είπε ο ιατρός μου ότι όλες της εξετάσεις τις έχω και του συζύγου οπότε θα της μαζέψω θα πάω ιατρό να τις δει και να μου δώσει το ιστορικό μου σωστα; και ρωτάω εγώ τώρα που αλαξα ιατρό μπορεί και ο καινούριος; μένω λίγο εκτως Αθηνών θα το ψάξω σε ευχαριστώ πολύ..

@Niki94 καλημερα !!!περιμενουμε νεα σου !!για να περασεις απο επιτροπη θελεις το σημειωμα του γιατρου  εξετασεις μεταδιδομενων ορμονικες σαλπιγγογραφια εντος 5ετιας και στη περιπτωση δοτη θελεις συμβολαιογραφικη πραξη οπου καταγταφει ουσιαστικα οτι εισαι παντρεμενη χρονολογια ταυτοτητες αφμ με τη συμφωνη γνωμη και των 2 προχωρουμε σε υποβοηθουμενη αναπαραγωγη με δοτη .κοστος 50 ευρω.Σε γενικα πλαισια θα σου ζητηθει κυστικη ινωση με το μεγαλυτερο ποσοστο μορφης μεταλλαξης (γινεται στο λαικο)δωρεαν με παραπεμτικο μπορω να σου δωσω το τηλ καλυπτει το 98%μορφης μεταλλαξης.Επισης καρυοτυπος (γινεται και αυτο στη Λαμψακου )στο Αλεξανδρας και τα 2 ραντεβου πρεπει να τα κλεισεις αμεσα γιατι γινεται χαμος.Τελος θα σου ζητησει λογικα και εξεταση θρομβοφιλιας καθως και κολπικες εξετασεις ..γενικοτερα ολες γινονται με εοππυ απλα αυτοι εχουν την ταση να σε στελνουν στα κεντρα που συνεργαζονται.Επισης μη βιαζεσαι εν ηρεμια καντες τις εξετασεις σου.Σημαντικο tip !!!!πριν ξεκινησεις τη 1η σου ενεση με το καλο θα κανεις προγεστερονη οιστραδιολη και θα του τη στειλειςς να την δει αμμεσα την ιδοα μερα ωστε να αποφασισει αν ο κυκλος σου ειναι καλος !!οτι αλλο θελεις μας λεςς 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

@Niki94 καλημερα !!!περιμενουμε νεα σου !!για να περασεις απο επιτροπη θελεις το σημειωμα του γιατρου  εξετασεις μεταδιδομενων ορμονικες σαλπιγγογραφια εντος 5ετιας και στη περιπτωση δοτη θελεις συμβολαιογραφικη πραξη οπου καταγταφει ουσιαστικα οτι εισαι παντρεμενη χρονολογια ταυτοτητες αφμ με τη συμφωνη γνωμη και των 2 προχωρουμε σε υποβοηθουμενη αναπαραγωγη με δοτη .κοστος 50 ευρω.Σε γενικα πλαισια θα σου ζητηθει κυστικη ινωση με το μεγαλυτερο ποσοστο μορφης μεταλλαξης (γινεται στο λαικο)δωρεαν με παραπεμτικο μπορω να σου δωσω το τηλ καλυπτει το 98%μορφης μεταλλαξης.Επισης καρυοτυπος (γινεται και αυτο στη Λαμψακου )στο Αλεξανδρας και τα 2 ραντεβου πρεπει να τα κλεισεις αμεσα γιατι γινεται χαμος.Τελος θα σου ζητησει λογικα και εξεταση θρομβοφιλιας καθως και κολπικες εξετασεις ..γενικοτερα ολες γινονται με εοππυ απλα αυτοι εχουν την ταση να σε στελνουν στα κεντρα που συνεργαζονται.Επισης μη βιαζεσαι εν ηρεμια καντες τις εξετασεις σου.Σημαντικο tip !!!!πριν ξεκινησεις τη 1η σου ενεση με το καλο θα κανεις προγεστερονη οιστραδιολη και θα του τη στειλειςς να την δει αμμεσα την ιδοα μερα ωστε να αποφασισει αν ο κυκλος σου ειναι καλος !!οτι αλλο θελεις μας λεςς 

Ω τέλεια σε ευχαριστώ πολύ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Πιου-πιου είπε:

Κορίτσι μου αν υπάρχει πρόβλημα στο σπέρμα λογικά δεν αξίζει τον κόπο να έχεις μόνο το ωάριο του κύκλου για γονιμοποίηση γιατί μπορεί ένα μόνο ωάριο να μη γονιμοποιηθεί. Μπορεί βέβαια να μη γονιμοποιηθεί και  λόγους που αφορούν το ωάριο. Δεν είναι λοιπόν ότι δε γίνεται αλλά δεν το συνιστούν γιατί είναι ταλαιπωρία για τα ζευγάρια. Φυσικά και γίνεται αν η γυναίκα δεν ανταποκρίνεται στα φάρμακα και μπορεί να συλλέξει μόνο το ωάριο του κύκλου ή και αν απλά το ζητήσεις. Σίγουρα ο γιατρός που θα απευθυνθείτε θα σου πει ποια είναι η ενδεδειγμένη θεραπεία για σας. 

Το κόστος κυμαίνεται από 2500 μέχρι 3500 για μια κλασική εξωσωματική. Υπάρχουν όμως τεχνικές που μπορεί να αυξήσουν το κόστος. 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά κατ' αρχήν με την επέμβαση και βλέπετε. 

 

Ευχαριστω, κατατοπιστικοτατη απαντηση.

Βημα βημα προχωραμε οποτε απο Οκτωβρη κι επειτα θα αρχισει το ψαξιμο εξωσωματικης, ομως καποια πραγματα θα ηθελα να τα γνωριζω, να ειμαι καπως προετοιμασμενη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια να ρωτήσω κάτι ότι εξετάσεις έχουμε καν2ι πρέπει να πάω να πάρω ειδική σφραγίδα για την Επιτροπή;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Niki94 είπε:

Καλημέρα κορίτσια να ρωτήσω κάτι ότι εξετάσεις έχουμε καν2ι πρέπει να πάω να πάρω ειδική σφραγίδα για την Επιτροπή;;

Ναι σε όλες προτοτυπες με σφυρίδα ειδική που να λέει συμβεβλημένο με εοπυυ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εάν και σας έχουν απαντήσει αναλυτικά για ότι απορίες έχετε είμαι εδώ !!!  Πολύ παλιά και με έξι φορές ιστορικό 

 

η συμβουλή μου εάν  και δεν είμαι παθούσα μην δεχτείτε ποτέ να κάνετε εξωσωματική εάν δεν έχετε κάνει σαλπιγγογραφια .... αναφέρομαι σε κάποιες που πιθανώς δεν παίρνανε επιτροπή γιατί εκεί έτσι και αλλιώς την ζητάνε .....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Papadakis είπε:

Ναι σε όλες προτοτυπες με σφυρίδα ειδική που να λέει συμβεβλημένο με εοπυυ!!!!

Πρέπει δλδ να πάω σε όλα τα κέντρα να πάρω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Άρα τώρα που θα μας ζητήσει νέες εξετάσεις ο γιατρός, ας πάρουμε την σφραγίδα κατευθείαν για να είναι έτοιμη για την επιτροπή να μην ξανατρεχουμε? Σε όλες τις εξετάσεις την θέλει? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Σελίνα είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Άρα τώρα που θα μας ζητήσει νέες εξετάσεις ο γιατρός, ας πάρουμε την σφραγίδα κατευθείαν για να είναι έτοιμη για την επιτροπή να μην ξανατρεχουμε? Σε όλες τις εξετάσεις την θέλει? 

Σωστή θα λες θέλω για την Επιτροπή σφραγίδα εγώ βλακια έκανα και δεν Επερνα λογικά σε όλες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Niki94 είπε:

Πρέπει δλδ να πάω σε όλα τα κέντρα να πάρω 

Ναι !!!! Και για τον άντρα σου νομίζω θέλεις γνωμάτευση από ουρολόγο και εάν πάτε με δότη κάτι άλλο είναι δεν θύμαμαι....... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Σελίνα είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Άρα τώρα που θα μας ζητήσει νέες εξετάσεις ο γιατρός, ας πάρουμε την σφραγίδα κατευθείαν για να είναι έτοιμη για την επιτροπή να μην ξανατρεχουμε? Σε όλες τις εξετάσεις την θέλει? 

Ναι στα πάντα !!!!! Και το σπερμοδιαγραμμα θέλει μόνο από ειπυυ εργαστήριο και μάλιστα θέλουν δυο με κάποιους μήνες διαφορά μεταξύ τους....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...