Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξωσωματική στο ΝΝΑ - γιατροί


Recommended Posts

@agapi82 πολύ καλά τα πας!!!!!στον δεύτερο θα δεις περισσότερα!!!! Μπράβο με το καλό και η ωοληψια...το ζητούμενο πάντως είναι να είναι καλά τα ωάρια οπότε μη κόλλας και πολύ με τον αριθμό...επίσης όλη η διαδικασία είναι δωρεάν..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 767
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 16 ώρες, ο/η agapi82 είπε:

Πήγα σήμερα στον γιατρό και είδε 8 ωαρια. Είπε ότι είναι καλά αλλά εμένα μου φαίνονται λίγα. Εσείς τι λέτε; 

Μια κοπέλα μου είχε πει "τις μεγάλες διεγέρσεις μην τις θαυμαζεις, ποιοτικά συνήθως δεν είναι καλές", επειδή κι εγώ ανησυχούσα (εμένα είχε δει 6), και είχε απόλυτο δίκιο. Και όντως θα αυξηθεί ο αριθμός μέχρι την ωοληψια. Ο αριθμός σου είναι τέλειος! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofia35 καλή επιτυχία αύριο!!! Θα σε σκέφτομαι!! Στείλε να μας πεις την εμπειρία όταν μπορέσεις!!! Τα φιλιά μου και όλη την θετική ενέργεια στα εμβρυακια να τρυπωσουν και να γατζωθουν γερά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Σελίνα μου ευχαριστώ πολύ!!!! Είναι πολύ πιο εύκολη διαδικασία από την ωοληψια.το μόνο ζορικο είναι το νερό που πρέπει να πίνεις όλη την ώρα.....άσε μιλάμε πρέπει να ήπια σε 1ωρα 3 λίτρα.... υπάρχει όμως και συγκίνηση γιατί τα βλέπεις και σου δίνουν και τον υπέρηχο τη στιγμή της έμβρυομεταφορας....!!!!! εκεί να δεις....τώρα ξαπλωμένη περιμένω....εσύ πώς είσαι;;πως πήγε ο υπέρηχος;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Sofia35 είπε:

@Σελίνα μου ευχαριστώ πολύ!!!! Είναι πολύ πιο εύκολη διαδικασία από την ωοληψια.το μόνο ζορικο είναι το νερό που πρέπει να πίνεις όλη την ώρα.....άσε μιλάμε πρέπει να ήπια σε 1ωρα 3 λίτρα.... υπάρχει όμως και συγκίνηση γιατί τα βλέπεις και σου δίνουν και τον υπέρηχο τη στιγμή της έμβρυομεταφορας....!!!!! εκεί να δεις....τώρα ξαπλωμένη περιμένω....εσύ πώς είσαι;;πως πήγε ο υπέρηχος;;;;;

Ολόψυχα εύχομαι μια θετικότατη χοριακη. Υπομονή αυτές τις δύσκολες μέρες και να σκέφτεσαι θετικά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofia35καλή επιτυχία. Χαλάρωσε τώρα και απόλαυσε ξεκούραση! Ήμουν κι εγώ σήμερα εκεί από τις 10 μέχρι τις 2.

Την Παρασκευή θα κάνω την ωοληψια και έχω αγχώθει λίγο. Επίσης δεν μου έχει ζητήσει ακόμα να κάνω εξετάσεις για ορμόνες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sofia35 είπε:

@Σελίνα μου ευχαριστώ πολύ!!!! Είναι πολύ πιο εύκολη διαδικασία από την ωοληψια.το μόνο ζορικο είναι το νερό που πρέπει να πίνεις όλη την ώρα.....άσε μιλάμε πρέπει να ήπια σε 1ωρα 3 λίτρα.... υπάρχει όμως και συγκίνηση γιατί τα βλέπεις και σου δίνουν και τον υπέρηχο τη στιγμή της έμβρυομεταφορας....!!!!! εκεί να δεις....τώρα ξαπλωμένη περιμένω....εσύ πώς είσαι;;πως πήγε ο υπέρηχος;;;;;

Υπέροχα!! Ξεκουράσου, άστα να κάνουν δουλειά τώρα, έχουν αναλάβει! Ποτέ σου είπε χοριακη??

Εγώ όλα καλά, 15 σχεδόν το ενδομήτριο και Τρίτη εμβρυομεταφορα... Μου είπε να κάνω από Πέμπτη αντιπηκτικες και σαλοσπιρ μαζί με τα άλλα, σου είχε πει κι εσένα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η agapi82 είπε:

@Sofia35καλή επιτυχία. Χαλάρωσε τώρα και απόλαυσε ξεκούραση! Ήμουν κι εγώ σήμερα εκεί από τις 10 μέχρι τις 2.

Την Παρασκευή θα κάνω την ωοληψια και έχω αγχώθει λίγο. Επίσης δεν μου έχει ζητήσει ακόμα να κάνω εξετάσεις για ορμόνες 

Σου είπε να σε ξαναδεί μέχρι την Παρασκευή? Συμπλήρωσατε κάτι έντυπα με τις κοπέλες σήμερα που έγραφε για εξετάσεις κλ?

Η ωοληψια μην σε αγχωνει, είναι παρόμοια διαδικασία με την υστεροσκοπιση αν έχεις κάνει... Σε ετοιμάζουν, παίρνεις στάση σε τυλίγουν με ένα σωρό σεντόνια, πιάνεις λίγο την κουβέντα μέχρι να έρθει ο γιατρός και μετά ύπνος! Μετά θα είσαι λίγο νυσταγμενη αλλά δεν θα έχεις καταλάβει πολλά. Πολυ καλή επιτυχία εύχομαι, καλή ωοληψια με ώριμα αυγουλάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου ευχαριστώ πολύ!!!!! μακάρι να πάνε για όλες μας καλά τα πράγματα!!!!!

@Σελίνα μου μου είπε απο Δευτέρα να πάρω 2 inohep και τώρα κι εγώ μετά την έμβρυομεταφορα θα κάνω 1inohep και σαλοσπιρ....

@agapi82 άρα σίγουρα συναντηθήκαμε....εμένα με ανέβασαν κατά τις 11:30 και πηγαινα σα χεσ@#@νη από το φόβο μου?..ο άντρας μου είχε ένα κοτσιδακι στα μαλλιά ( ασχολιαστο το λουκ...) Για την ωοληψια μη φοβάσαι τίποτα, ούτε θα την καταλάβεις....

@Lenia1983 ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου!!!!!

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/11/2019 at 10:01 ΠΜ, ο/η Σελίνα είπε:

Μια κοπέλα μου είχε πει "τις μεγάλες διεγέρσεις μην τις θαυμαζεις, ποιοτικά συνήθως δεν είναι καλές", επειδή κι εγώ ανησυχούσα (εμένα είχε δει 6), και είχε απόλυτο δίκιο. Και όντως θα αυξηθεί ο αριθμός μέχρι την ωοληψια. Ο αριθμός σου είναι τέλειος! 

ισχύει κορίτσια! Εγώ έκανα διέγερση τον Οκτώβριο και παρά τη χαμηλή ΑΜΗ δίνω γενικά πολλά ωοθηλάκια. Να μην τα πολυλογώ είχα 17! Χαρές κ πανηγύρια λέω ουαου... όντως μεγάλωσαν και κατέληξα με 10 ωάρια που είναι πολλά για μένα (είμαι 38), να μην σας τα πολυλογώ ενώ γονιμοποιήθηκαν 7 μόλις 2 κατέληξαν σε καλά έμβρυα που τα καταψήξαμε την 3η ημέρα ενώ τα υπόλοιπα δεν ήταν καλά και δεν τα κρατήσαμε καν. Ο γιατρός δεν μπορούσε να το πιστέψει α) γιατί αρχικά περίμενε να πάρει το πολύ 5 βαριά 6 ωάρια κ τα χασε που έκανα τόσα πολλά και β) από την κακή τους πορεία. Αν λοιπόν αυτό το μήνα είχα λιγότερα μπορεί και να είχαν πάει καλύτερα... τελοσπάντων κρατάμε αυτά τα 2 αν και γενικά μάλλον θα προσπαθήσω να μαζέψω και κανένα ακόμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Tokyo ελπίζω να είναι αυτά τα γλυκά μωράκια σου και να μην ταλαιπωρηθείς άλλο! Αν έχεις δυνάμεις μάζεψε μερικά ακόμα για να έχεις απόθεμα ώστε να μην ξαναασχοληθεις με διέγερση, μετά μόνο με γεννητουργια!! 

@Sofia35 εμένα με ανησύχησε τώρα που μου έδωσε Ivor 5 μέρες πριν την εμβρυομεταφορα... Δεν έχω θέμα με θρομβοφιλια και τα κορίτσια στη μονάδα που ρώτησα παραξενεύτηκαν... Να τον ξαναπάρω? Τελικά ποια μέρα του κύκλου ήταν η μεταφορά σου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Σελίναδεν είπε να ξαναπάω. Οι τελευταίες εξετάσεις ήταν για ομάδα αίματος και πηκτικοτητα και γενικές. 

@Sofia35ναι σας θυμάμαι. Και σκέφτηκα ότι έτσι θα είμαι κ εγώ την Παρασκευή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου βρήκε 3 μικρά 8 μεγάλα ωοθηλακια από τα οποία μόνο τα 2 είχαν ωαρια. 

@Σελίνασε τι φάση είσαι; 

@Sofia35όλα καλά; πως είσαι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

?@agapi82 ωχ κατάλαβα ρεζίλι γίναμε?.....εγώ σήμερα έχω δύσκολη μέρα...πολύ καλή ψυχολογία μάλλον λόγω των φαρμάκων...σήμερα έκανες την ωοληψια;;; δηλαδή έκανες σύνολο 11ωοθηλακια και τα 2 είχαν ωάριο μέσα;

@Σελίνα μου τι είναι το ivor 5; Εγώ έκανα 3 inohep 0,45 ml πριν την ΕΤ αλλά επειδή εγώ έχω θρομβοφιλια μου είπε να ακολουθησω τις οδηγίες του αιματολογου.. οπότε για τις κοπέλες που δεν χρειάστηκαν αιματολογο μάλλον ακολουθούν άλλες οδηγίες.. παρόλα αυτά αν έχεις αμφιβολίες εννοείται τηλεφώνησε του. .πάντως στις οδηγίες με την ΕΤ όλες ανεξαρτήτου θρομβοφιλιας παίρνουμε σαλοσπιρ και inohep...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Σελίνα ξέχασα να σου πω πως ΕΤ πήγα την 27η μέρα αλλά με τα χάπια αλλάζει τελείως ο κύκλος... ειδικά με αυτά που παίρνουμε μετά την ΕΤ...οπότε πραγματικά πιστεύω ότι η μέρα του κύκλου δεν παίζει κανένα ρόλο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sofia35 είπε:

?@agapi82 ωχ κατάλαβα ρεζίλι γίναμε?.....εγώ σήμερα έχω δύσκολη μέρα...πολύ καλή ψυχολογία μάλλον λόγω των φαρμάκων...σήμερα έκανες την ωοληψια;;; δηλαδή έκανες σύνολο 11ωοθηλακια και τα 2 είχαν ωάριο μέσα;

@Σελίνα μου τι είναι το ivor 5; Εγώ έκανα 3 inohep 0,45 ml πριν την ΕΤ αλλά επειδή εγώ έχω θρομβοφιλια μου είπε να ακολουθησω τις οδηγίες του αιματολογου.. οπότε για τις κοπέλες που δεν χρειάστηκαν αιματολογο μάλλον ακολουθούν άλλες οδηγίες.. παρόλα αυτά αν έχεις αμφιβολίες εννοείται τηλεφώνησε του. .πάντως στις οδηγίες με την ΕΤ όλες ανεξαρτήτου θρομβοφιλιας παίρνουμε σαλοσπιρ και inohep...

@Sofia35άσε εγώ πήγαινα δίπλωμενη στα δύο γιατί πόνουσα στο έντερο λόγω δυσκοιλιοτητας. Όλα έγιναν πολύ γρήγορα γιατί υπέφερα. 

Ναι έτσι μου είπε ότι είχα 11 αλλά μόνο 2 πήρε. Από τον πόνο δεν κατάλαβα και πολλά. Αύριο θα με πάρει η εμβρυολογος και μετά θα πάρω τον γιατρό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@agapi82 ωχ υπεφερες κοπέλα μου....αύριο θα σε πάρει τηλέφωνο να σου πει πόσα γονιμοποιηθηκαν...ήταν η πρώτη διέγερση αυτή;;;τώρα πως είσαι;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sofia35 είπε:

@agapi82 ωχ υπεφερες κοπέλα μου....αύριο θα σε πάρει τηλέφωνο να σου πει πόσα γονιμοποιηθηκαν...ήταν η πρώτη διέγερση αυτή;;;τώρα πως είσαι;;;

Ναι η πρώτη και σήμερα ξεκινάω προγεστερονη. Πήρα dufalac και είμαι καλύτερα ευτυχώς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η agapi82 είπε:

Ναι η πρώτη και σήμερα ξεκινάω προγεστερονη. Πήρα dufalac και είμαι καλύτερα ευτυχώς. 

Θα σε βοηθήσει πολύ αν βάλεις ελαιόλαδο σε ένα κουτάλι και το πιεις!Δεν κάνει να ζοριστεις!όλα να σου πάνε καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@agapi82 μπράβο βρε κορίτσι μου...άντε σήμερα με το καλό να ακούσεις τα ευχάριστα...!!!!!και απ'ότι κατάλαβα σε 5 μέρες και η έμβρυομεταφορα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυστυχώς έγινε το χειρότερο σενάριο. Δεν έζησε κανένα. Το ένα ήταν ανωριμο κ το άλλο δεν γονιμοποιηθηκε. Ο γιατρός είπε να περιμένω περίοδο να κάνω αμη και καμπύλη ζαχαρου και να πάω στον ενδοκρινολογο να δουμε τι φταίει. Απογοητευτηκα γιατί περίμενα τουλάχιστον να μεταφέρει ένα κι ας γινόταν ότι ήθελε μετά αλλά ούτε έως εκεί δεν έφτασα. Εύχομαι να έχετε θετικά αποτέλεσματα και να πάνε όλα καλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η agapi82 είπε:

Δυστυχώς έγινε το χειρότερο σενάριο. Δεν έζησε κανένα. Το ένα ήταν ανωριμο κ το άλλο δεν γονιμοποιηθηκε. Ο γιατρός είπε να περιμένω περίοδο να κάνω αμη και καμπύλη ζαχαρου και να πάω στον ενδοκρινολογο να δουμε τι φταίει. Απογοητευτηκα γιατί περίμενα τουλάχιστον να μεταφέρει ένα κι ας γινόταν ότι ήθελε μετά αλλά ούτε έως εκεί δεν έφτασα. Εύχομαι να έχετε θετικά αποτέλεσματα και να πάνε όλα καλά. 

@agapi82έπαθα το ίδιο τον προηγούμενο μήνα, τσάμπα η ταλαιπωρία, η επιβάρυνση των ορμονών, η ψυχολογική επιβάρυνση! Ας ελπίσουμε η επόμενη φορά να είναι πιο τυχερή! Καμπύλη σακχάρου ο γιατρός μου δεν μου είπε να κάνω...σε ποιες περιπτώσεις τη ζητάνε, έχει λόγο που σε έβαλε να την κάνεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@agapi82 λυπάμαι βρε κοπέλα.... πάντως εχε στο νου σου πως κύκλος με κύκλο διαφέρει!!! δηλαδή το ότι συνέβη αυτό τώρα δε σημαίνει οτι θα επαναληφθεί και στο μέλλον... καλά θα κάνεις ενδοκρινολόγο και αιματολογο οπωσδήποτε πριν προσπαθήσεις ξανά...

@Ριρίκα και σε μένα την ζήτησε ο γιατρός από το πρώτο ραντεβού να φανταστείς.απ ότι κατάλαβα σχετίζεται με τα ωάρια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Sofia35 είπε:

@agapi82 λυπάμαι βρε κοπέλα.... πάντως εχε στο νου σου πως κύκλος με κύκλο διαφέρει!!! δηλαδή το ότι συνέβη αυτό τώρα δε σημαίνει οτι θα επαναληφθεί και στο μέλλον... καλά θα κάνεις ενδοκρινολόγο και αιματολογο οπωσδήποτε πριν προσπαθήσεις ξανά...

@Ριρίκα και σε μένα την ζήτησε ο γιατρός από το πρώτο ραντεβού να φανταστείς.απ ότι κατάλαβα σχετίζεται με τα ωάρια...

Η καμπύλη σακχάρου τι σχέση έχει με τα ωάρια; Τι ακριβώς δείχνει; Συγνώμη αλλά δε γνωρίζω...Έχω κάνει 4 διεγέρσεις και κανείς μέχρι τώρα δεν μου το ζήτησε? Λέτε να χρειάζεται από μόνη μου να το ψάξω; Χρειάζεται να το κάνουν όλες οι κοπέλες ανεξαρτήτου ιστορικού;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...