Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πόνος σε μηρό-ισχίο


Recommended Posts

Γεια σε όλα τα κορίτσια! Είμαι στην 21η εβδομαδα κυησης και απ τη στιγμή που ξεκινησε ο 5ος μήνας, έχω έναν πόνο ψηλά στον μηρό... εκεί στην περιοχή του ισχίου. Μοιάζει με πόνο πιασίματος απο γυμναστική και μπορώ να πω οτι χτυπάει και στα γεννητικά όργανα σαν να τα χτύπησα και να πονάνε εξωτερικά. Ξέρω ότι είναι κάτι που τυχαίνει στην εγκυμοσύνη και το έχουν κι άλλες κοπέλες. Μίλησα και με τον γιατρό γι αυτό.

Άνοιξα αυτό το θέμα μήπως υπάρχει κοπέλα που βρήκε κάτι που να τη βοηθάει με αυτόν τον πόνο. Δεν αναφέρομαι σε φάρμακο φυσικά αλλά σε κάποια στάση, κάποια άσκηση... οτιδήποτε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω και εγώ αυτόν τον πόνο τις τελευταιες 3 εβδομάδες και είναι πολύ ενοχλητικός ωρες ωρες αλλά είναι φυσιολογικός όπως μου είπε και η γιατρός μου.Δυστυχως δε νομίζω πως μπορούμε να κάνουμε κάτι πέρα από υπομονή ?.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η vayaki είπε:

Γεια σε όλα τα κορίτσια! Είμαι στην 21η εβδομαδα κυησης και απ τη στιγμή που ξεκινησε ο 5ος μήνας, έχω έναν πόνο ψηλά στον μηρό... εκεί στην περιοχή του ισχίου. Μοιάζει με πόνο πιασίματος απο γυμναστική και μπορώ να πω οτι χτυπάει και στα γεννητικά όργανα σαν να τα χτύπησα και να πονάνε εξωτερικά. Ξέρω ότι είναι κάτι που τυχαίνει στην εγκυμοσύνη και το έχουν κι άλλες κοπέλες. Μίλησα και με τον γιατρό γι αυτό.

Άνοιξα αυτό το θέμα μήπως υπάρχει κοπέλα που βρήκε κάτι που να τη βοηθάει με αυτόν τον πόνο. Δεν αναφέρομαι σε φάρμακο φυσικά αλλά σε κάποια στάση, κάποια άσκηση... οτιδήποτε. 

τι  σου ειπε ο γιατρος;

ειχα και εγω που και που και κυριως μετα τη γεννα οταν επεστρεφε στη θεση του εκανα τα ποδια μου να πατανε κατω δεξια και αριστερα και τη σταση της γατας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η egw είπε:

τι  σου ειπε ο γιατρος;

ειχα και εγω που και που και κυριως μετα τη γεννα οταν επεστρεφε στη θεση του εκανα τα ποδια μου να πατανε κατω δεξια και αριστερα και τη σταση της γατας

Ο γιατρος με λιγα λογια μου ειπε να κανω υπομονη κι αν θεωρω οτι με βοηθαει η ξεκουραση να το ξεκουραζω. Μαα και στην ξεκουραση ποναει... Υπομονη θα κανω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Χριστινακι89 είπε:

Έχω και εγώ αυτόν τον πόνο τις τελευταιες 3 εβδομάδες και είναι πολύ ενοχλητικός ωρες ωρες αλλά είναι φυσιολογικός όπως μου είπε και η γιατρός μου.Δυστυχως δε νομίζω πως μπορούμε να κάνουμε κάτι πέρα από υπομονή ?.

Αχ ναα αυτο φοβομουν... την υπομονη?.... ειναι πολυ ενοχλητικο οπως λες... ωρες ωρες με ποναει σε καθε βημα... σαν την παπια περπαταω? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ γω έχω πόνο εδώ κ μερικές βδομάδες σ αυτό τ σημείο. Κουράζομαι κ αρκετά με περπάτημα κ ρη μικεη π τη σηκώνω π όπως λες κ συ ώρες ωρες πάω σαν την πάπια. Μέρες π δ περπάτησα τόσο πάντως ένιωθα καλυτετα. Μόνο η ξεκούραση μπορεί να βοηθήσει νομίζω. Αλλά κ πάλι πόσο να κατσεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εμένα με είχε πιάσει, ειδικά για ένα διήμερο έκλαιγα για να σηκωθώ από την τουαλέτα και γενικά από χαμηλά καθίσματα. Πέρασε με το καιρό. Εμένα ήταν καλοκαίρι και με ανακουφίζε το κρύο, έβαζα παγοκυστες. Οπότε υπομονή κορίτσια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diwni είπε:

Κ γω έχω πόνο εδώ κ μερικές βδομάδες σ αυτό τ σημείο. Κουράζομαι κ αρκετά με περπάτημα κ ρη μικεη π τη σηκώνω π όπως λες κ συ ώρες ωρες πάω σαν την πάπια. Μέρες π δ περπάτησα τόσο πάντως ένιωθα καλυτετα. Μόνο η ξεκούραση μπορεί να βοηθήσει νομίζω. Αλλά κ πάλι πόσο να κατσεις;

Κι εγω ειχα παρατηρησει οτι οσο ημουν ξεκουραστη δεν πονουσε τοσο πολυ... αλλα δυο μερες τωρα που ειμαι φουλ ξεκουραστη γιατι με πεθαινει; ελπιζω σε βελτιωση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 41 λεπτά, ο/η misofeggaro είπε:

Και εμένα με είχε πιάσει, ειδικά για ένα διήμερο έκλαιγα για να σηκωθώ από την τουαλέτα και γενικά από χαμηλά καθίσματα. Πέρασε με το καιρό. Εμένα ήταν καλοκαίρι και με ανακουφίζε το κρύο, έβαζα παγοκυστες. Οπότε υπομονή κορίτσια! 

Αχ ισχυει... το σηκωμα απο χαμηλα καθισματα δεν αντεχεται εδω και 2 μερες! Αυτο... υπομονη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εδώ και λίγες μέρες είμαι πολύ καλύτερα όσον αφορά τον πόνο μου στο μηρό-ισχιο. Μακάρι να μην επανέλθει γιατί ήταν τραγικό. Εμενα με πιάνει όταν ξαπλώνω κι όχι όταν είμαι όρθια ή καθιστή. Μουδιάζει όλο μου το πόδι και δεν μπορώ να κοιμηθώ σε καμία στάση. Αλλά έχει βελτιωθεί εδώ και 5 μέρες. Ίσως περάσει και σε σένα με τον καιρό @vayaki. Υπομονή. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Εδώ και λίγες μέρες είμαι πολύ καλύτερα όσον αφορά τον πόνο μου στο μηρό-ισχιο. Μακάρι να μην επανέλθει γιατί ήταν τραγικό. Εμενα με πιάνει όταν ξαπλώνω κι όχι όταν είμαι όρθια ή καθιστή. Μουδιάζει όλο μου το πόδι και δεν μπορώ να κοιμηθώ σε καμία στάση. Αλλά έχει βελτιωθεί εδώ και 5 μέρες. Ίσως περάσει και σε σένα με τον καιρό @vayaki. Υπομονή. 

Αααα καλο αυτο! Κι εγω εχω παρατηρησει βελτιωση αυτες τις μερες! Για να δουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ίσως να  Μ έχει πιάσει και μένα το ίδιο εδώ και κανα2 μέρες. Είναι πάνω πάνω στην ένωση περίπου του ποδιού με της λεκανης; Αν ναι εδώ και 2 μέρες με πιάνει όταν είμαι ξαπλωμένη για ύπνο .  Ξεκινά σαν πόνος και σχεδόν Μουδιαζει όλο μου το πόδι ! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η marakineos είπε:

Κορίτσια ίσως να  Μ έχει πιάσει και μένα το ίδιο εδώ και κανα2 μέρες. Είναι πάνω πάνω στην ένωση περίπου του ποδιού με της λεκανης; Αν ναι εδώ και 2 μέρες με πιάνει όταν είμαι ξαπλωμένη για ύπνο .  Ξεκινά σαν πόνος και σχεδόν Μουδιαζει όλο μου το πόδι ! 

 

ναι μαλλον το ιδιο σημειο λες κι εσυ. Ανεφερα αυτον τον πονο και στον γιατρο που μου εκανε τη β επιπεδου και ξερεις τι μου ειπε: "Αυτος ο πονος λεγεται ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ" ? Υπομονη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

ναι μαλλον το ιδιο σημειο λες κι εσυ. Ανεφερα αυτον τον πονο και στον γιατρο που μου εκανε τη β επιπεδου και ξερεις τι μου ειπε: "Αυτος ο πονος λεγεται ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ" ? Υπομονη!

Καλώς μας ήρθε τότε και το σύμπτωμα αυτό ? 

Η αλήθεια είναι πως πάθαινα κάποιες κραμπουλες στα πόδια και άρχισα να τρώω μια μπανάνα την ημερα που περιέχει μαγνήσιο και είχαν φύγει  . Πρέπει να ξαναπάρω γιατί μου τελείωσαν εδώ και κάνα 2μερες ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vayaki είπε:

ναι μαλλον το ιδιο σημειο λες κι εσυ. Ανεφερα αυτον τον πονο και στον γιατρο που μου εκανε τη β επιπεδου και ξερεις τι μου ειπε: "Αυτος ο πονος λεγεται ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ" ? Υπομονη!

χαχα ολα προετοιμαζονται για τη μεγαλη στιγμη τη γεννα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η marakineos είπε:

Καλώς μας ήρθε τότε και το σύμπτωμα αυτό ? 

Η αλήθεια είναι πως πάθαινα κάποιες κραμπουλες στα πόδια και άρχισα να τρώω μια μπανάνα την ημερα που περιέχει μαγνήσιο και είχαν φύγει  . Πρέπει να ξαναπάρω γιατί μου τελείωσαν εδώ και κάνα 2μερες ! 

αυτο δε το σκεφτηκα καθολου στη πρωτη επινα μαγνησιο τωρα δεν το δινει ο γιατρος μου και πρεπει να δω τι θα κανω αν εχω θεμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στην εγκυμοσύνη ειχα τετοιες κραμπες κορίτσια που κόλλαγαν τα δαχτυλα μου μεταξυ τους...Μαγνησιο και σχεδόν πέρασαν!!! Ολα για εναν σκοπό συμβαίνουν, και είναι ο πιο μαγικός σκοπός!!!!!!! Με το καλό τα μωρακια σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν σας έχει γράψει ο γιατρος σας μαγνήσιο;Εμένα μου τον ξεκίνησε από τον προηγούμενο μήνα και πλέον δεν έχω κράμπες περιόδου που είχα πριν τον ξεκινήσω.Απο ότι διάβασα το μαγνήσιο βοηθάει στο να μη κάνει συσπάσεις η μήτρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εδώ και λίγες μέρες με έχει πιάσει αυτός ο πόνος και δεν λέει να με αφήσει!!!!!Μια δουλειά κάνω και υποφέρω μετά! Εγώ παίρνω 2 φορές τη μέρα μαγνήσιο και αυτές τις μέρες που εχω τον πόνο από το ισχιο και όλο το πόδι μέχρι κάτω  με πιάνουν και κάτι πονάκια σαν περιόδου...ελπίζω να είναι Καλά η μπέμπα μόνο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Χριστινακι89 είπε:

Δεν σας έχει γράψει ο γιατρος σας μαγνήσιο;Εμένα μου τον ξεκίνησε από τον προηγούμενο μήνα και πλέον δεν έχω κράμπες περιόδου που είχα πριν τον ξεκινήσω.Απο ότι διάβασα το μαγνήσιο βοηθάει στο να μη κάνει συσπάσεις η μήτρα.

Καλησπέρα. 

Όχι, οι πόνοι στο ισχίο δεν έχουν να κάνουν με τις κράμπες και τις συσπάσεις της μήτρας. Είναι πόνοι λόγω του ανοίγματος της λεκάνης κατά βάση. Αλλάζει πολύ το σώμα μας και προσπαθεί να προσαρμοστεί. 

Εγώ ενώ υπέφερα από τον πόνο στο μηρό-ισχιο για κάνα 3μηνο (και βάλε!!!) δεν είχα και δεν έχω ούτε μισή κράμπα. Ο γιατρός δε μου έχει δώσει και πιστεύει ότι ίσως να μη χρειαστώ καν να πάρω. Κάθε κοπέλα έχει άλλες ανάγκες. Εγώ πχ παίρνω 2 φορές σίδηρο τη μέρα ενώ άλλες εγκυούλες μόνο μια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η stasa199 είπε:

Εδώ και λίγες μέρες με έχει πιάσει αυτός ο πόνος και δεν λέει να με αφήσει!!!!!Μια δουλειά κάνω και υποφέρω μετά! Εγώ παίρνω 2 φορές τη μέρα μαγνήσιο και αυτές τις μέρες που εχω τον πόνο από το ισχιο και όλο το πόδι μέχρι κάτω  με πιάνουν και κάτι πονάκια σαν περιόδου...ελπίζω να είναι Καλά η μπέμπα μόνο!

Νατάσα μου, αυτά τα πονάκια σαν περιόδου που έχουμε, μου είχε πει ο γιατρός ότι είναι φυσιολογικά ειδικά τις μέρες που θα περιμέναμε κανονικά περίοδο αν δεν ήμασταν έγκυες. Το λόγο δεν τον γνωρίζω αλλά μην ανησυχείς. Μια χαρά θα είναι η μικρούλα σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Νατάσα μου, αυτά τα πονάκια σαν περιόδου που έχουμε, μου είχε πει ο γιατρός ότι είναι φυσιολογικά ειδικά τις μέρες που θα περιμέναμε κανονικά περίοδο αν δεν ήμασταν έγκυες. Το λόγο δεν τον γνωρίζω αλλά μην ανησυχείς. Μια χαρά θα είναι η μικρούλα σου. 

στο γιο μου ειχα καθε μηνα και τωρα το ιδιο σημερα θα εβλεπα περιοδο και ποναω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η egw είπε:

στο γιο μου ειχα καθε μηνα και τωρα το ιδιο σημερα θα εβλεπα περιοδο και ποναω

Ναι, συμβαίνει! Απλά δεν ξέρω να το εξηγήσω. Με το καλό τα μωράκια μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Ναι, συμβαίνει! Απλά δεν ξέρω να το εξηγήσω. Με το καλό τα μωράκια μας!

ορμονες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...