Μετάβαση σε περιεχόμενο

Καλοκαιρινά bebe 2019!!!


Recommended Posts

στις πριν 6 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

@joy2  το χαρτί από το νοσοκομείο λέει απλά ότι είμαι σε κύηση την 27η εβδομάδα και ότι έχω κάνει προηγούμενη καισαρική! Δλδ αυτά που σου λέω μου τα είπε, δεν τα διάβασα γιατί ως γνωστόν οι γιατροί κάνουν κολυβογράμματα και δεν τα βγάζεις ?

Νομίζω είναι οκ το χαρτί! Θα σε βγάλουν μωρέ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!

Έχω ΠΗΤ 31/07 και ο καλυτερος φιλος του ανδρα μου παντρεύεται αρχες Σεπτεμβρίου στην Πύλο (μένουμε Αθήνα).

Επειδη ειναι το 1ο μου παιδακι κ δεν ξερω τι με περιμένει, ήθελα να ρωτήσω κυρίως τις μανούλες που έχουν ηδη παιδάκι τι πιστεύουν. Μπορώ να πάω και εγω μαζι με το μωρό ή θα το ταλαιπωρησω; 

Εμενα μου φαινεται απο δυσκολο εως αδυνατο αλλα θα ηθελα πολυ τη γνωμη σας. 

Ευχαριστω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Kat90 είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!

Έχω ΠΗΤ 31/07 και ο καλυτερος φιλος του ανδρα μου παντρεύεται αρχες Σεπτεμβρίου στην Πύλο (μένουμε Αθήνα).

Επειδη ειναι το 1ο μου παιδακι κ δεν ξερω τι με περιμένει, ήθελα να ρωτήσω κυρίως τις μανούλες που έχουν ηδη παιδάκι τι πιστεύουν. Μπορώ να πάω και εγω μαζι με το μωρό ή θα το ταλαιπωρησω; 

Εμενα μου φαινεται απο δυσκολο εως αδυνατο αλλα θα ηθελα πολυ τη γνωμη σας. 

Ευχαριστω!

πως θα μεταφερθεις; εννοω μεταφορικο μεσο;

εγω θα σου πω γεννησα 22/7 6 σεμπτεμβρη παντρευοταν η αδερφη μπυ κυπρο και πηγα δεν εκατσα πολυ αργα αλλα πηγα επισης ειχα πητ 13/8 ηταν το πιο ηρεμο ταξιδι που εκανα με το μωρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η egw είπε:

πως θα μεταφερθεις; εννοω μεταφορικο μεσο;

εγω θα σου πω γεννησα 22/7 6 σεμπτεμβρη παντρευοταν η αδερφη μπυ κυπρο και πηγα δεν εκατσα πολυ αργα αλλα πηγα επισης ειχα πητ 13/8 ηταν το πιο ηρεμο ταξιδι που εκανα με το μωρο

Με αυτοκίνητο ειναι περιπου 3,5 ώρες απο την Αθήνα. Αχ μου εδωσες καποια ελπιδα τωρα! 

Το μωρακι το ειχες παρει μαζι στο γλεντι; Θήλαζες ή του εδινες γαλατακι σε σκονη;

Ευχαριστώ πολυ για την απαντηση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσια μου...Τι κάνετε ?Εγώ έχω αρχίσει και κάνω σκέψεις μήπως πρέπει να αγοράζω  σιγα σιγα τα πραγματα του μωρου..Δεν εχω τίποτα  ,είναι το πρώτο μου μωράκι .Εσεις τι λετε ? Είμαι 25η εβδ. Μήπως ειναι νωρίς ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kat90 είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!

Έχω ΠΗΤ 31/07 και ο καλυτερος φιλος του ανδρα μου παντρεύεται αρχες Σεπτεμβρίου στην Πύλο (μένουμε Αθήνα).

Επειδη ειναι το 1ο μου παιδακι κ δεν ξερω τι με περιμένει, ήθελα να ρωτήσω κυρίως τις μανούλες που έχουν ηδη παιδάκι τι πιστεύουν. Μπορώ να πάω και εγω μαζι με το μωρό ή θα το ταλαιπωρησω; 

Εμενα μου φαινεται απο δυσκολο εως αδυνατο αλλα θα ηθελα πολυ τη γνωμη σας. 

Ευχαριστω!

Εγώ έχω πητ 22/6 και αρχές Αυγούστου αν το επιτρέψει ο παιδίατρος θα ταξιδέψω με αεροπλάνο,και εμένα είναι το πρωτο μου μωρό και αγχώνομαι.ρωτα τον γιατρό όταν με το καλό γεννηθεί το μωρό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η efitta είπε:

Καλημέρα κοριτσια μου...Τι κάνετε ?Εγώ έχω αρχίσει και κάνω σκέψεις μήπως πρέπει να αγοράζω  σιγα σιγα τα πραγματα του μωρου..Δεν εχω τίποτα  ,είναι το πρώτο μου μωράκι .Εσεις τι λετε ? Είμαι 25η εβδ. Μήπως ειναι νωρίς ?

Δεν νομιζω πως είναι νωρίς,αν και εγώ να σου πω την αλήθεια άρχισα να αγοράζω πράματα μετά την 30η εβδομάδα και πάλι δεν ήταν αργά μια χαρά τα πρόλαβα όλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Kat90  νομίζω ότι στο μεγαλύτερο μέρος του ταξιδιού το μωρό σου θα κοιμάται οπότε απλά θα χρειαστεί να κάνετε κάποιες στάσεις για να το ταίσεις, είτε με θηλασμό είτε με μπιμπερό.

@efitta  μπορείς να πάρεις από τώρα κάποια πράγματα όπως καρότσι, κρεβάτι κλπ και να αφήσεις τα πιο ψηλά όπως ρούχα για αργότερα για να δεις και τι θα χρειαστείς τελικά, αν θα σου δώσουν κάτι άλλες μανούλες, πόσο μεγάλο θα είναι το μωρό κλπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Kat90 είπε:

Με αυτοκίνητο ειναι περιπου 3,5 ώρες απο την Αθήνα. Αχ μου εδωσες καποια ελπιδα τωρα! 

Το μωρακι το ειχες παρει μαζι στο γλεντι; Θήλαζες ή του εδινες γαλατακι σε σκονη;

Ευχαριστώ πολυ για την απαντηση!

το πηρα στο γλεντι ναι οσο αντεξε βεβαια κατα τις 12 φυγαμε αλλα ετσι κι αλλιως μονο οι στενοι εμειναν γιατι πηγαν σε κλαπ και εγω με το μωρο δεν ηθελα να παω σε κλαπ

θα το παρεις και ολα καλα θα πανε

θηλαζα οποτε ουτε κουβαλουσα ουτε τιποτα στο καροτσι του κι ολα καλα βεβαια ηταν ο τελευταιος γαμος που εκατσε φρονιμος απο 4 μηνων και μετα δεν καθπταν μεχρι τωρα

στο αμαξι λιγη προσοχη οταν θηλαζουμε δεν κινειται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η efitta είπε:

Καλημέρα κοριτσια μου...Τι κάνετε ?Εγώ έχω αρχίσει και κάνω σκέψεις μήπως πρέπει να αγοράζω  σιγα σιγα τα πραγματα του μωρου..Δεν εχω τίποτα  ,είναι το πρώτο μου μωράκι .Εσεις τι λετε ? Είμαι 25η εβδ. Μήπως ειναι νωρίς ?

τα μεγαλα μεγαλα παραγγειλε τα θελουν και καποιο καιρο να ερθουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωραία κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ...Παντα με  βοηθατε να είστε καλά.Θα ξεκινήσω με τα μεγάλα όπως λέτε γιατί θέλω να ψάξω κιολας...μου φαίνονται πολύ ακριβά  μερικά πράγματα (καρότσι -κούνια ) Ελπίζω να βρω καλά και πιο οικονομικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα! Ολοκλήρωσαμε σήμερα  τα σεμινάρια μητρικού θηλασμού και ψυχοπροφυλαχτικης στο Έλενα! Ενθουσιαστηκα! Σας το προτείνω αν έχετε χρόνο! Πολλές χρήσιμες πληροφορίες και η μαία απίστευτη! 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η efitta είπε:

Καλημέρα κοριτσια μου...Τι κάνετε ?Εγώ έχω αρχίσει και κάνω σκέψεις μήπως πρέπει να αγοράζω  σιγα σιγα τα πραγματα του μωρου..Δεν εχω τίποτα  ,είναι το πρώτο μου μωράκι .Εσεις τι λετε ? Είμαι 25η εβδ. Μήπως ειναι νωρίς ?

Εγώ ξεκινησα να ψωνίζω κάπως νωρίς, όχι πολλά πράγματα τα πιο χρήσιμα.επαιρνα κάτι κάθε μήνα για να μη φαίνονται τα λεφτά ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η MissMary είπε:

Εγώ ξεκινησα να ψωνίζω κάπως νωρίς, όχι πολλά πράγματα τα πιο χρήσιμα.επαιρνα κάτι κάθε μήνα για να μη φαίνονται τα λεφτά ?

Χχαχα..κάπως έτσι θα κάνω Και εγώ μου φαίνεται. Με το καλό να γεμίσουν τα σπιτάκια μας μπεμπεδοπραγματακια?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η efitta είπε:

Χχαχα..κάπως έτσι θα κάνω Και εγώ μου φαίνεται. Με το καλό να γεμίσουν τα σπιτάκια μας μπεμπεδοπραγματακια?????

Εγω δεν πήρα τίποτα απολύτως ούτε ασχολήθηκα μόνο που έπλυνα κάποια κομμάτια

Υποτίθεται είναι όλα οκ στο υπόγειο υποτίθεται όμως 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοπέλες! Σχετικά με τα ακριβά πράγματα του μωρού όπως καρότσι, κάθισμα αυτοκινήτου κλπ @efitta έχω να πω το εξής. Δεν λέω να πάρεις ότι πιο οικονομικό βρεις αλλά γνώμη μου είναι ότι είναι καλό να πάρεις ένα αξιόπιστο, σε νορμάλ τιμή, unisex γιατί το επόμενο παιδί δεν ξέρεις αν θα είναι του ιδίου φύλου και πάνω από όλα εύχρηστο. Δεν έχω κάτι με τους ανθρώπους που αγοράζουν καρότσι 1000 ευρώ αλλά προσωπικά το θεωρώ υπερβολή. 

Στα άλλα νέα της ημέρας, στο νοσοκομείο την Τετάρτη μου είπανε ότι στο επόμενο ραντεβού τον Ιούνιο θα μου δώσουν και ημερομηνία για καισαρική εκτός λέει αν θέλω να περάσω επιτροπή για VBAC....Σε καμία περίπτωση τους λέω, εγώ έχω ήδη προσπαθήσει για 2 τοκετούς, ο κύκλος έκλεισε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Evoula4  στις 19 Ιουνίου που έχω το ραντεβού μου θα μου δώσουν. Μην νομίζεις, αρχές Αυγούστου με κόβω, οπότε είναι λογικό να ξέρουν και αυτοί το πρόγραμμά τους καλοκαιριάτικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@KONSTANTIA σωστά.  Μάλλον πρέπει να πάω κι εγω οφθαλμίατρο για να δω αν μπορώ να γεννήσω φυσιολογικά (λόγω υψηλής μυωπίας), διαφορετικά να το κανονίσω κι εγώ για την καισαρικη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Evoula4 είπε:

@KONSTANTIA σωστά.  Μάλλον πρέπει να πάω κι εγω οφθαλμίατρο για να δω αν μπορώ να γεννήσω φυσιολογικά (λόγω υψηλής μυωπίας), διαφορετικά να το κανονίσω κι εγώ για την καισαρικη. 

Πόσο μυωπία έχεις; Πάντως η ξαδέρφη μου που έχει 7 σε κάθε μάτι την ξεκίνησαν φυσιολογικά και στο τέλος έκανε καισαρική γιατί είχε χαμηλό αμνιακό υγρό και έπεσαν και οι χτύποι της καρδιάς της μπέμπας, δλδ καμία σχέση με την μυωπία. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

Πόσο μυωπία έχεις; Πάντως η ξαδέρφη μου που έχει 7 σε κάθε μάτι την ξεκίνησαν φυσιολογικά και στο τέλος έκανε καισαρική γιατί είχε χαμηλό αμνιακό υγρό και έπεσαν και οι χτύποι της καρδιάς της μπέμπας, δλδ καμία σχέση με την μυωπία. 

Καταλαβα...Είμαι στο 8 εγώ. Θα το τσεκάρω για να ειμαι σίγουρη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Evoula4 είπε:

@KONSTANTIA Καλημέρα! Από τώρα θα σου δώσουν ημερομηνία καισαρικής; 

Καλημέρα κο εγώ πάνω κάτω ξέρω για αν πάω καισαρική πότε θα είναι 

Εγώ δεν σας είπα έμαθα ότι στη γειτόνισσα ο δικός μου γιατρός της είπε από την αρχή όχι γιατί λέει πρέπει να κόψουμε τα ράμματα κι αυτή γέννησε πριν απ' εφτά χρόνια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Evoula4 είπε:

Καταλαβα...Είμαι στο 8 εγώ. Θα το τσεκάρω για να ειμαι σίγουρη.

Επειδη εχω κι εγω τοση μυωπια ειχα ρωτησει τον γιατρο και μου ειπε οτι πρεπει να το τσεκαρω με βυθοσκοπηση μολις μπω στον εννατο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανούλες!! ???

Συμφωνώ με την @KONSTANTIA για το θέμα των πραγμάτων του μωρού. Δεν υπάρχει λόγος για υπερβολές. Έχω μέχρι και τα φορμακια προσπάθησα να πάρω unisex σε ουδέτερα χρώματα. Δεν μ αρέσουν ούτως ή άλλως τα έντονα χρώματα. 

Σχετικά με τα ψώνια. Έχει πάρει καμία σας θήλαστρο? Η εάν έχει χρησιμοποιήσει σε προηγούμενη γέννα? Αξίζει τον κόπο?

Εγώ είχα και μυωπία και αστιγματισμο. Έχω κάνει laser. Είναι επικίνδυνος ο φυσιολογικος τοκετος? 

Μια φίλη που είχε κάνει κ αυτή laser γέννησε κανονικά κ δεν είχε θέμα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η LondonBaby είπε:

Καλημέρα μανούλες!! ???

Συμφωνώ με την @KONSTANTIA για το θέμα των πραγμάτων του μωρού. Δεν υπάρχει λόγος για υπερβολές. Έχω μέχρι και τα φορμακια προσπάθησα να πάρω unisex σε ουδέτερα χρώματα. Δεν μ αρέσουν ούτως ή άλλως τα έντονα χρώματα. 

Σχετικά με τα ψώνια. Έχει πάρει καμία σας θήλαστρο? Η εάν έχει χρησιμοποιήσει σε προηγούμενη γέννα? Αξίζει τον κόπο?

Εγώ είχα και μυωπία και αστιγματισμο. Έχω κάνει laser. Είναι επικίνδυνος ο φυσιολογικος τοκετος? 

Μια φίλη που είχε κάνει κ αυτή laser γέννησε κανονικά κ δεν είχε θέμα. 

Και εγώ όλα ουδέτερα τα πήρα,δεν αγόρασα τίποτα γαλάζιο μπλε και πράσινο.δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα από την στιγμή που έχεις κάνει laser,εγώ έχω 5  και 4.5 μυωπία και λίγο αστιγματισμο και ο γιατρός μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.για το θήλαστρο έχω προβληματιστεί και εγώ ειναι το μόνο πράμα που δεν έχω πάρει ακόμη  και δεν ξέρω και αν πάρω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...