Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανούλες εξωσωματικής 2019


nikona

Recommended Posts

στις πριν 3 λεπτά, ο/η satya είπε:

Αφού το κάνουν λέμε, και στην Αμερική, τι εννοείς δεν το κάνουν? 

Τι να σπυ πω κορίτσι δεν ξέρω δεν το έχω διαβάσει για να σου είμαι ειλικρινής !!!!για να το λες όμως έτσι θα είναι !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Papadakis είπε:

Μόνο στο γεννεσις το κάνουν και έχετε ένα όλο ζωντανό παράδειγμα που πέτυχε!!!

Εχω μια φίλη εμβρυολογο που δουλεύει σε πολύ μεγάλο κέντρο στην Αθήνα και το έχουμε συζητήσει και μου είπε για τους λόγους που ανέφερα πριν ότι δεν το κάνουν ποτέ 

Έχω υπόψη μου ότι δεν το προτιμούν γιατί στο στάδιο που βρίσκονται τα έμβρυα την 4η μέρα δηλαδή στάδιο μοριδιου (morula) είναι κάπως τα κύτταρα σαν άμορφη μάζα ενώ την 3η ημέρα μπορούν να ελέγξουν τη διαίρεση των κυττάρων και την 5η μέρα να δουν πολλά στοιχεία στην βλαστοκυστη ώστε να επιλέξουν τα μορφολογικά καλύτερα έμβρυα. 

Ωστόσο στην Αμερική χρησιμοποιούν ευρέως τα έμβρυα 4ης μέρας και βάσει μελετών έχουν καλύτερη εμφυτευσιμοτητα από τα 3ης καθώς  ότι επιβιώνει περισσότερο έχει καλύτερη εμφυτευσιμοτητα. 

Τα παραπάνω τα είχα συζητήσει με τον εμβρυολογο γιατί την 3η μέρα είχα κάποια έμβρυα προχωρημένα σαν 4ης και την 5η δύο έμβρυα στο στάδιο του μοριδιου από τα οποία το ένα έγινε βλαστοκυστη την 6η ημέρα. 

Το λέω γιατί δεν είναι περίεργο που χρησιμοποιείτε έμβρυα 4ης μέρας. 

Για το παράθυρο εμφύτευσης συμφωνώ με τη @nikona δεν έχει να κάνει με την ημέρα των εμβρύων αλλά με το πόσο και πότε είναι κατάλληλο για εμφύτευση το ενδομήτριο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια η @nikona εχει δικιο. Θεωρητικα μια γυναικα ξεκιναει την προγεστερονη και μετα απο 5 μερες ανοιγει το παραθυρο εμφυτευσης οπου γινεται και η εμβρυομεταφορα. Λεγεται οτι καποιες εχουν ξεχωριστο παραθυρο εμφυτευσης και θελουν λιγο παραπανω η λιγο λιγοτερο χρονο με προγεστερονη. 

Ο νικας βλεπει με μικροσκοπιο τα πινοποδια της μητρας ενω στο era test εξεταζουν 238 γονιδια που αλλαζουν οταν η γυναικα εχει ανοιχτο το παραθυρο εμφυτευσης.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου τι κάνετε??εγώ παρ όλο που είδα σάκο και ο γιατρός μου είπε να μην κάνω άλλη χοριακή,εγω θα έσκαγα μέχρι τον δευτερο υπέρηχο 10 Απριλίου και σήμερα έκανα μια ακόμη!μέσα σε μια εβδομάδα Απο 663,50 που ήτανε πήγε 6119,60 πως σας φαίνεται??ανεβηκε αρκεταααα!μπράβο στο σποράκι μου!αλλά έκανα και μια οιστραδιόλη απο μόνη μου πάλι και βγήκε 244,27 και μου φάνηκε χαμηλή ρε κορίτσια..και πήρα τον γιατρό και μου είπε ναι,είναι λίγο χαμηλή,αλλά αφού είναι απο φυσική σύλληψη και με τέτοια καλή χοριακή να μην  φοβάμαι..και οτι αν θελω προληπτικά να πάρω cyclacur ενα πρωί ενα βράδυ!εσείς τι λέτε κορίτσια??καμιά γνώμη??καλό δεν κανουν άλλωστε τα cyclacur??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αρα @Papadakis μηπως να επικεντρωνοσασταν αυτη τη φορα στο παραθυρο εμφυτευσης. Στο λεω επειδη εχεις πει οτι θελεις γνωμες για το τι αλλο μπορεις να ψαξεις. Βεβαια, λογικα καλο ειναι να συμφωνει και ο γιατρος σου για να ψαχτεις κ προς τα εκει. Γιατι αν δεν το δεχεται τι να το κανεις;

@Nektarinaki_love μπραβο πολυ καλ παει η χοριακη σου. Για τα σικλακιουρ δεν ξερω να σ πω. Η δικη μου εμπειρια ειναι οτι παρολο που καναμε εξωσωματικη δεν πηρα καθολου οιστρογονα ουτε τα ελεγξα ποτε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Nektarinaki_love είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε??εγώ παρ όλο που είδα σάκο και ο γιατρός μου είπε να μην κάνω άλλη χοριακή,εγω θα έσκαγα μέχρι τον δευτερο υπέρηχο 10 Απριλίου και σήμερα έκανα μια ακόμη!μέσα σε μια εβδομάδα Απο 663,50 που ήτανε πήγε 6119,60 πως σας φαίνεται??ανεβηκε αρκεταααα!μπράβο στο σποράκι μου!αλλά έκανα και μια οιστραδιόλη απο μόνη μου πάλι και βγήκε 244,27 και μου φάνηκε χαμηλή ρε κορίτσια..και πήρα τον γιατρό και μου είπε ναι,είναι λίγο χαμηλή,αλλά αφού είναι απο φυσική σύλληψη και με τέτοια καλή χοριακή να μην  φοβάμαι..και οτι αν θελω προληπτικά να πάρω cyclacur ενα πρωί ενα βράδυ!εσείς τι λέτε κορίτσια??καμιά γνώμη??καλό δεν κανουν άλλωστε τα cyclacur??

Πόσο πρέπει να είναι η οιστραδιόλη και λες είναι χαμηλή; Είχε φυσιολογικές τιμές δίπλα; Αν έχεις το οκ του γιατρού σου μόνο τότε να πάρεις. 

Εγώ παίρνω ακόμα δύο την ημέρα στην αρχή έπαιρνα τρία. Ούτε εγώ την έχω μετρησει. 

Μην αγχώνεσαι όμως κορίτσι μου. Αφού όλα δείχνουν τόσο καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Πιου-πιου είπε:

Πόσο πρέπει να είναι η οιστραδιόλη και λες είναι χαμηλή; Είχε φυσιολογικές τιμές δίπλα; Αν έχεις το οκ του γιατρού σου μόνο τότε να πάρεις. 

Εγώ παίρνω ακόμα δύο την ημέρα στην αρχή έπαιρνα τρία. Ούτε εγώ την έχω μετρησει. 

Μην αγχώνεσαι όμως κορίτσι μου. Αφού όλα δείχνουν τόσο καλά!!!

 Καλημέρα Πιου Πιου μου!Παίρνω 2 την ημέρα γιατί μου το είπε ο γιατρός.πιο πολύ για να μην αγχώνομαι εγώ..στο χαρτί δεν γράφει φυσιολογικές τιμές για εγκυμοσύνη..γράφει μόνο για ωορρηξία..αλλα στο ιντερνέτ γράφει οτι για την εβδομάδα που είμαι ξεκινάει από 360.τέσπα,αφού παίρνω τα σικλακούρ πιστεύω να αρκεί..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η nikona είπε:

Αρα @Papadakis μηπως να επικεντρωνοσασταν αυτη τη φορα στο παραθυρο εμφυτευσης. Στο λεω επειδη εχεις πει οτι θελεις γνωμες για το τι αλλο μπορεις να ψαξεις. Βεβαια, λογικα καλο ειναι να συμφωνει και ο γιατρος σου για να ψαχτεις κ προς τα εκει. Γιατι αν δεν το δεχεται τι να το κανεις;

@Nektarinaki_love μπραβο πολυ καλ παει η χοριακη σου. Για τα σικλακιουρ δεν ξερω να σ πω. Η δικη μου εμπειρια ειναι οτι παρολο που καναμε εξωσωματικη δεν πηρα καθολου οιστρογονα ουτε τα ελεγξα ποτε. 

Καλημέρα Νικονάκι μου.και εγώ απο μόνη μου την ελεγξά!κακώς μάλλον,γιατί όσο  ψάχνουμε τόσο αγχος έχουμε!εσένα ο μπεμπουλης βολευτηκε εκεί στην κοιλιτσα ε??άντε με το καλό,με έναν πόνο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Nektarinaki_love είπε:

Καλημέρα Νικονάκι μου.και εγώ απο μόνη μου την ελεγξά!κακώς μάλλον,γιατί όσο  ψάχνουμε τόσο αγχος έχουμε!εσένα ο μπεμπουλης βολευτηκε εκεί στην κοιλιτσα ε??άντε με το καλό,με έναν πόνο!!!

Να κανεις αυτο που σε κανει να νιωθεις ασφαλεια Νεκταρινακι! 

Ευχαριστω για τις ευχες σου, ναι, βολευτηκε ο μπεμπακος μας. Αντε να δουμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Littleme είπε:

Καλημέρα! Ξεκίνησε καμία για χοριακή;

Εχουμε σημερα χοριακες; θυμαμαι σιγουρα για την Πεμπτη. 

Καλη επιτυχια αν εχει καποια κοπελα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Nektarinaki_love πολύ καλό το νούμερο της χοριακης!!! Όλα καλά πάνε? Η οιστραδιολη τι δείχνει στην εγκυμοσύνη? Δηλαδή πως βοηθάει την κύηση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Nektarinaki_love είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε??εγώ παρ όλο που είδα σάκο και ο γιατρός μου είπε να μην κάνω άλλη χοριακή,εγω θα έσκαγα μέχρι τον δευτερο υπέρηχο 10 Απριλίου και σήμερα έκανα μια ακόμη!μέσα σε μια εβδομάδα Απο 663,50 που ήτανε πήγε 6119,60 πως σας φαίνεται??ανεβηκε αρκεταααα!μπράβο στο σποράκι μου!αλλά έκανα και μια οιστραδιόλη απο μόνη μου πάλι και βγήκε 244,27 και μου φάνηκε χαμηλή ρε κορίτσια..και πήρα τον γιατρό και μου είπε ναι,είναι λίγο χαμηλή,αλλά αφού είναι απο φυσική σύλληψη και με τέτοια καλή χοριακή να μην  φοβάμαι..και οτι αν θελω προληπτικά να πάρω cyclacur ενα πρωί ενα βράδυ!εσείς τι λέτε κορίτσια??καμιά γνώμη??καλό δεν κανουν άλλωστε τα cyclacur??

Κοριτσακι με τη χοριακη ξεκινησες ;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η nikona είπε:

Αρα @Papadakis μηπως να επικεντρωνοσασταν αυτη τη φορα στο παραθυρο εμφυτευσης. Στο λεω επειδη εχεις πει οτι θελεις γνωμες για το τι αλλο μπορεις να ψαξεις. Βεβαια, λογικα καλο ειναι να συμφωνει και ο γιατρος σου για να ψαχτεις κ προς τα εκει. Γιατι αν δεν το δεχεται τι να το κανεις;

@Nektarinaki_love μπραβο πολυ καλ παει η χοριακη σου. Για τα σικλακιουρ δεν ξερω να σ πω. Η δικη μου εμπειρια ειναι οτι παρολο που καναμε εξωσωματικη δεν πηρα καθολου οιστρογονα ουτε τα ελεγξα ποτε. 

Ναι θέλω γνώμες φυσικά !!!! Έχω ραντεβού τον γιατρό την Φευυερα για συζήτηση και ως τότε θα έχω ξεκινήσει όλη την διαδικασία προετοιμασίας ενδομητρίου για να κάνω τον νικά .....

εγω πιστεύω Ότι είναι καθαρά θέμα ενδομητρίου το οποίο και καταστράφηκε μετά την μαλακια του κτηνιάτρου και απλά Δνε μπορώ να συλλάβω ....

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Papadakis είπε:

Ναι θέλω γνώμες φυσικά !!!! Έχω ραντεβού τον γιατρό την Φευυερα για συζήτηση και ως τότε θα έχω ξεκινήσει όλη την διαδικασία προετοιμασίας ενδομητρίου για να κάνω τον νικά .....

εγω πιστεύω Ότι είναι καθαρά θέμα ενδομητρίου το οποίο και καταστράφηκε μετά την μαλακια του κτηνιάτρου και απλά Δνε μπορώ να συλλάβω ....

 

Ευχομαι να μην εχει γινει κατι που δεν διορθωνεται. Υποθετω οτι θα εκανες καμια υστεροσκοπηση μετα απο αυτο το συμβαν, ε; να δειτε τι γινεται μεσα στη μητρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Ευχομαι να μην εχει γινει κατι που δεν διορθωνεται. Υποθετω οτι θα εκανες καμια υστεροσκοπηση μετα απο αυτο το συμβαν, ε; να δειτε τι γινεται μεσα στη μητρα. 

Έχω κανείς 4 !!!! Είχα πολύ μεγάλη ζημιά από θέμα συμφησεων .... διορθώθηκε εν μέρει πάντα η ζημιά !! Ποτέ δεν θα είναι άριστο όπως ήταν το ενδομήτριο ξανά αυτό μου το έχει ξεκαθαρίσει αλλά κατά την άποψη του παντα κυοφορεί ...

Εγω μέτα από 6 ετ δεν το πιστεύω ..... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι ;;;; έχω αγχωθει παρά πολύ με την περίοδο μου !!! Εσάς ποσες ημέρες κρατάει ;;;

εμενα 2 .. χθες μου ήρθε και άντε να κρατήσει μέχρι σήμερα το βράδυ ......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Papadakis είπε:

Έχω κανείς 4 !!!! Είχα πολύ μεγάλη ζημιά από θέμα συμφησεων .... διορθώθηκε εν μέρει πάντα η ζημιά !! Ποτέ δεν θα είναι άριστο όπως ήταν το ενδομήτριο ξανά αυτό μου το έχει ξεκαθαρίσει αλλά κατά την άποψη του παντα κυοφορεί ...

Εγω μέτα από 6 ετ δεν το πιστεύω ..... 

Γιατι 4 papadakis? Παντα κατι βλεπατε; ή προληπτικα; και το μονο δηλαδη θεματακι που βρισκατε ηταν οι συμφυσεις; μία φορα βρηκατε συμφυσεις; ή επανηλθαν; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Papadakis είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι ;;;; έχω αγχωθει παρά πολύ με την περίοδο μου !!! Εσάς ποσες ημέρες κρατάει ;;;

εμενα 2 .. χθες μου ήρθε και άντε να κρατήσει μέχρι σήμερα το βράδυ ......

Το έχεις ρωτήσει στο ιατρό σου; Μήπως από της υστεροσκοπησεις είναι αυτο; εμένα κρατάει 6 με 8  μερες πλέων από 14 που κράταγε τώρα δεν ξέρω πόσο θα κρατάει μετά από την τελευταία υστεροσκοπηση αλλά πιστεύω πάλι 6 με 8 μέρες να κραταει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Papadakis είπε:

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι ;;;; έχω αγχωθει παρά πολύ με την περίοδο μου !!! Εσάς ποσες ημέρες κρατάει ;;;

εμενα 2 .. χθες μου ήρθε και άντε να κρατήσει μέχρι σήμερα το βράδυ ......

Εγω ειμαι στο αλλο ακρο. 6-7 μερες κ μεχρι να καθαρισω κι απο τα καφε εντελως μπορει να παει 8-9

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Papadakis είπε:

@Μπεμπελουκα καλά αποτελέσματα κοριτσάκι μου !!! Ποτέ θα ξέρεις ;;;;;

Τα πήρα ήδη 65 ! @Papadakis

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Τι; εχουμε χοριακη @Μπεμπελουκα;;;; 

@nikona είμαι στη 12 μέρα εμβρυομεταφορας και είπα να κάνω μια έδειξε 65

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Και γω ποτέ δε το προτιμούσα, ας ελπίσουμε οι υπόλοιπες επαφές να είναι καλές και να έρθει το σπορακι🤞 Εμένα υπάρχουν διάφορες καταστάσεις που είχαν τύχει και είχαν συνδεθεί με την εγκυμοσύνη αυτή, που νομίζω συνεχώς θα μου περνάει από το μυαλό, τουλάχιστον όσο περνάει ο καιρός λίγο λίγο απαλύνουν, Συνέχεια βλέπω πεταλουδιτσες να με περιτριγυριζουν και σκέφτομαι πως αυτές οι πεταλουδιτσες είναι τόσο μικρές όσο και αυτό το μωρακι όταν έφυγε και πέταξε ψηλά στον ουρανό, είναι στιγμές που περνάει από το μυαλό μου έντονα και σκέφτομαι πωπω πως μπορεί να αλλάξει η ζωή έτσι....πως να μην είναι δύσκολο ψυχολογικά μετά; πραγματικά έχουμε τόση δύναμη μέσα μας 
    • Κοριτσια μ πως είστε; Εγω εισαγωγή νοσοκομειο λόγω συσπάσεων. Εχθες το βραδυ εκανα μια μεγαλη πέτρωσε ολη η κοιλιά κ κράτησε καποια λεπτα. Σημερα πρωι μιλησα με την γιατρό μ κ μ ζήτησε να με δει. Οντως μ ειπε κανω συσπασούλες κ με κράτησε μεσα για ενδοφλέβιο μαγνήσιο. Εχω απο τις 5:30 το απογευμα να κανω, θελω μα πιστευω πως εκανε δουλεια το Mg κ δεν θα ξανακάνω. Κοριτσια εσεις παίρνετε μαγνήσιο; Εμενα δεν μ είχε ξεκινήσει
    • Γλυκούλα μου!! 🥹🥹🥹   Καλό μήνα κορίτσια!!! Καλό καλοκαίρι!! Σήμερα πήγαμε σε ένα παραλιακό μαγαζί με τον άντρα μου και τους κουμπάρους μας και τα παιδιά μας και ήταν μαγικά!! Μου ρθε επιθυμία για μπύρα βαρελίσια, πήρα μια μεγάλη το ευχαριστήθηκε η ψυχή μου!! Και μετά σκεφτόμουν λες αυτή να ήταν η τελευταία μπύρα του καλοκαιριού;; Να μην μπορέσω να πιω άλλη;; Χάχαχα του τρελού!! 
    • Ρένα μου κ η μεγάλη μου η κόρη από τη μια στιγμή στην άλλη άλλαξε από αλεσμένα σε κομμάτια! Οπότε μην ανησυχείς! Λίγο προσοχή μόνο, μην την αφήνεις μόνη της να τρώει! Κάποιος να είναι συνέχεια μαζί της!    Εμείς τρώμε και φρούτα κ μεσημεριανό σαν μεγαλύτερες 😂😂😂😂😂  Τώρα που πάμε κούνιες η δικιά μου είναι από τις μεγαλύτερες! Ενώ πριν 1 χρόνο ήταν από τα μικρότερα κ φοβόμουν μην την πάρει κανένας αμπαριζα καθώς έτρεχε 😂😂 πως αλλάζουν οι καιροί 😂😂
    • Πόσο γλυκιά κίνηση αυτή που έκανες κορίτσι μου..... Δεν θα ξεχάσω όσο ακόμα πενθουσα το μωρό μου και ανάρρωνα από την αποξεση, σε μια βόλτα με τον καλό μου είδα ένα μικρό κοριτσάκι με την μαμά του. Το κοίταξα στιγμιαία, γιατί με πονούσε πολύ η εικόνα, ήταν σαν να μου έστριβαν το μαχαίρι στην πληγή, αλλά ο άντρας μου το κατάλαβε. Μην στεναχωριέσαι μου είπε, σύντομα θα έχεις και εσύ το παιδάκι μας. Μου φάνηκαν τόσο κενά λόγια, λόγια παρηγοριάς, αλλά είχε δίκιο. Η υπέροχη κορούλα μου ήταν πολύ κοντά, το μόνο που χρειάστηκε ήταν να μην το βάλω κάτω 🫶🌈🌈
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...