Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές μανούλες εξωσωματικής 2019


nikona

Recommended Posts

στις πριν 4 ώρες, ο/η Littleme είπε:

Καλημέρα!!!! Να σας κάνω μια ερώτηση ; Θα μπορούσε υποθετικά με την ωοληψια να υπάρχει κάτι στην ωοθηκη και να γίνει κύστη  ;

Εννοείς να γίνει κυστικό ωάριο ;

Τα μεγάλα που έχουν πιθανότητες να γίνουν κυστικα τα παίρνουν όλα. 

Αφήνουν μερικά μικρούλια, αν υπάρχουν άρα ναι θεωρητικά υπάρχει πιθανότητα. Αλλά αυτό το βλέπεις στον επόμενο κύκλο συνήθως. 

Κύστη αλλού είδους δύσκολα να εμφανιστεί από τη μια στιγμή στην άλλη. Θα την είχαν δει. Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις. 

 

 

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

@Papadakis  επιμονη και ολα θα γινουν ειμαι σιγουρη το θελεις και θα σου ερθει .τι σου είπε ο Σφακιανουδης?

Δεν με έχει πάρει ακόμα !!! Τι να πει και αυτός ;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Papadakis είπε:

Δεν με έχει πάρει ακόμα !!! Τι να πει και αυτός ;;;;

@Papadakis έχεις αλλά καταψυξη ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

@Papadakis έχεις αλλά καταψυξη ?

Όχι τέλος !!! Μου είπε να επαναλάβω του νικά την εξέταση και να πάμε με διέγερση και ας πάρουμε δυο τρία .....

θεωρει ότι μια πέφτουμε σε χάλια ενδομήτριο μια φταίνε τα με έμβρυα !! Γενικά γκαντεμιά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η sokola4 είπε:

Δεν έχω κάνει προεμφυτευτικό έλεγχο ούτε ξέρω τι είναι.. Και αυτή η εξέταση για τις φλεγμονές μετά από πίεση δικιά μου,μου την πρότειναν.

@Kokotsalo μου είναι η εξέταση αυτή που έλεγα πριν λίγο καιρό ότι θα μου πάρουν δείγμα από την μήτρα για να δουν για φλεγμονές.Ακόμα δεν την έχω κάνει αλλά  μόλις την κάνω θα σου πω ακριβώς τι εξέταση είναι.

Την εξέταση του νικά λες μάλλον !!! Σε προετοιμάζουν σαν να κανείς εμβρυομεταφορα με τεχνητό κύκλο σικλακουρ utrogestan !!!! Και την ημέρα της ετ σπυ παίρνουν δείγμα ...

Δεν θέλω να σας τρομάξω αλλά πονάει !!!!! Και να φανταστείς είμαι πολύ σκληρή γέννησα φυσιολογικά και κάνω ωοληψια πάντα  χωρίς μέθη !!!

εγβ την είχα κάνει περσυ και θέλει να την επαναλάβει .:.. τώρα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η nikona είπε:

Καλως την!!! Σας εχω στο νου εσενα και την Καρεν.. Εισαι καλα jazz μου; 

Ναι. Μου ειπε πως επειδη η κυστη δεν ηταν πολυ μεγαλη κ δεν μου δημιουργουσε συμπτωματα θα μπορουσε να μην αφαιρεθει. Γιατι με την αφαιρεση γινεται καυτηριασμος κ χανεται ωοθηκικος ιστος, δηλ ωαρια. Σε μενα αυτο εγινε ολοφανερο με την τεραστια μειωση της αμη. 

Εσυ γιατι να κανεις λαπαροσκοπηση; 

Γιατί λέει έχω ενδομητριωση!! Από μια εξέταση που είδε , την ca125 που ήταν 20.. μια φίλη μου την είχε 40 και έμεινε φυσιολογικα έγκυος τον Αύγουστο, μετά από 4 εξωσωματικες.. τι να πω... Θα κάνω την εξέταση του Νίκα σ' αυτόν τον κύκλο και βλέπουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η jazz είπε:

Γιατί λέει έχω ενδομητριωση!! Από μια εξέταση που είδε , την ca125 που ήταν 20.. μια φίλη μου την είχε 40 και έμεινε φυσιολογικα έγκυος τον Αύγουστο, μετά από 4 εξωσωματικες.. τι να πω... Θα κάνω την εξέταση του Νίκα σ' αυτόν τον κύκλο και βλέπουμε

Και εμένα είναι η δεύτερη φορά που θα κάνω νικά !!!!

επισης περσυ τον Αύγουστο δεν αδιαθετουσα και πήγα στον γιατρό και είχα κύστη .... μου είπες θα φύγει με την επόμενη περίοδο ... τελικά δεν ήρθε ποτέ και επειδή μεγάλωνε ένα αυγό στην ωοληψια μου την παρακεντησε !!!

αυτα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Papadakis είπε:

Όχι τέλος !!! Μου είπε να επαναλάβω του νικά την εξέταση και να πάμε με διέγερση και ας πάρουμε δυο τρία .....

θεωρει ότι μια πέφτουμε σε χάλια ενδομήτριο μια φταίνε τα με έμβρυα !! Γενικά γκαντεμιά 

@Papadakis θα τα καταφέρεις !!λίγη υπομονή ακόμη !!και μη σου πω θα έρθουν και ακόμη 2 ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η jazz είπε:

Γιατί λέει έχω ενδομητριωση!! Από μια εξέταση που είδε , την ca125 που ήταν 20.. μια φίλη μου την είχε 40 και έμεινε φυσιολογικα έγκυος τον Αύγουστο, μετά από 4 εξωσωματικες.. τι να πω... Θα κάνω την εξέταση του Νίκα σ' αυτόν τον κύκλο και βλέπουμε

Εγω οταν την εκανα αυτην την εξεταση αφου πρωτα ειχαμε δει υπετηχογραφικα την κυστη στην ωοθηκη κ την επιβεβαιωσαμε κ με μαγνητικη, ηταν ηδη στο 35. 

Και μετα το χειρουργειο δεν επεσε. Καποιους μηνες αργοτερα πηγε κ στο 40κατι. 

Jazz, Μαρτιο χειρουργηθηκα. Τον Αυγουστο εμφανιστηκαν παλι δυο κυστεις στην ιδια ωοθηκη. Με αυτες καναμε τις δυο διεγετσεις, με αυτες εμεινα εγκυος. Βεβαια οκ καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη γιατι και η ενδομητριωση εχει πολλες μορφες. Κυστες, συμφυσεις, εστιες. Εμενα μου ειχε πει οτι ειχα μονο την κυστη. Τιποτα αλλο. 

Καντε του Νικα πρωτα. Πιστευω ειναι καλη κινηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η jazz είπε:

Γιατί λέει έχω ενδομητριωση!! Από μια εξέταση που είδε , την ca125 που ήταν 20.. μια φίλη μου την είχε 40 και έμεινε φυσιολογικα έγκυος τον Αύγουστο, μετά από 4 εξωσωματικες.. τι να πω... Θα κάνω την εξέταση του Νίκα σ' αυτόν τον κύκλο και βλέπουμε

jazz μου συμφωνώ με nikona! Η ενδομητριωση είναι μια περίπλοκη κατάσταση στην γυναίκα και δεν "γιατρεύεται" με μια λαπαροσκόπηση. Και εγώ τα ίδια έχω πάθει που περιέγραψε η nikona. Η μια μου ωοθήκη εξαφανίστηκε μετά το πρώτο χειρουργείο... Καυτηριασαν όλο τον υγιή ωοθηκικο ιστο. Δεν έμεινε τίποτα..ούτε ένα ωάριο δεν δίνει με τις διεγερσεις. Επίσης από ότι έχω καταλάβει ειδικά από μια ηλικία και μετά μια μικρή ελαφριά ενδομητριωση έχουν σχεδόν όλες. Να σου θυμίσω πρόσφατα έκανε η @Bloublou85 λαπαροσκόπηση και της βρήκαν και εκείνης εστίες ενδομητριωσης. Και έχω και άλλη μια κοπέλα στο νου μου από το φόρουμ με την ίδια ιστορία. 

Έμενα η ca125 πριν 3 χρόνια ήταν πάνω από 100.. Έκτοτε δεν την ξαναελεγξα γιατι ξέρω ότι το σώμα μου πάσχει από ενδομητριωση και πιστεύω πάντα θα πάσχει. 

Ελπίζω να πάρετε την σωστή απόφαση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/3/2019 at 7:06 ΜΜ, ο/η Niki94 είπε:

Ναι τελικά δεν βρήκαν..!!! Μήπως ξέρεις από πιο κέντρο πήρε; και πόσο όλο αυτό της κόστισε; 

250 ευρώ μου είπε .....από το κρύογονια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η nikona είπε:

Εγω οταν την εκανα αυτην την εξεταση αφου πρωτα ειχαμε δει υπετηχογραφικα την κυστη στην ωοθηκη κ την επιβεβαιωσαμε κ με μαγνητικη, ηταν ηδη στο 35. 

Και μετα το χειρουργειο δεν επεσε. Καποιους μηνες αργοτερα πηγε κ στο 40κατι. 

Jazz, Μαρτιο χειρουργηθηκα. Τον Αυγουστο εμφανιστηκαν παλι δυο κυστεις στην ιδια ωοθηκη. Με αυτες καναμε τις δυο διεγετσεις, με αυτες εμεινα εγκυος. Βεβαια οκ καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη γιατι και η ενδομητριωση εχει πολλες μορφες. Κυστες, συμφυσεις, εστιες. Εμενα μου ειχε πει οτι ειχα μονο την κυστη. Τιποτα αλλο. 

Καντε του Νικα πρωτα. Πιστευω ειναι καλη κινηση. 

Κύστες δεν είχα ποτέ.. ναι αυτό θα κάνω κοριτσάκι μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Magaiver είπε:

jazz μου συμφωνώ με nikona! Η ενδομητριωση είναι μια περίπλοκη κατάσταση στην γυναίκα και δεν "γιατρεύεται" με μια λαπαροσκόπηση. Και εγώ τα ίδια έχω πάθει που περιέγραψε η nikona. Η μια μου ωοθήκη εξαφανίστηκε μετά το πρώτο χειρουργείο... Καυτηριασαν όλο τον υγιή ωοθηκικο ιστο. Δεν έμεινε τίποτα..ούτε ένα ωάριο δεν δίνει με τις διεγερσεις. Επίσης από ότι έχω καταλάβει ειδικά από μια ηλικία και μετά μια μικρή ελαφριά ενδομητριωση έχουν σχεδόν όλες. Να σου θυμίσω πρόσφατα έκανε η @Bloublou85 λαπαροσκόπηση και της βρήκαν και εκείνης εστίες ενδομητριωσης. Και έχω και άλλη μια κοπέλα στο νου μου από το φόρουμ με την ίδια ιστορία. 

Έμενα η ca125 πριν 3 χρόνια ήταν πάνω από 100.. Έκτοτε δεν την ξαναελεγξα γιατι ξέρω ότι το σώμα μου πάσχει από ενδομητριωση και πιστεύω πάντα θα πάσχει. 

Ελπίζω να πάρετε την σωστή απόφαση!

Τώρα καταλαβαίνω γιατί δεν μου είπε για λαπαροσκόπηση. Περισσότερο κακό παρά καλό θα κάνει.. πάμε για τον Νίκα και ο θεός βοηθός!

Εσύ θα ξαναερθεις Ελλάδα για την επόμενη προσπάθεια;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η jazz είπε:

Τώρα καταλαβαίνω γιατί δεν μου είπε για λαπαροσκόπηση. Περισσότερο κακό παρά καλό θα κάνει.. πάμε για τον Νίκα και ο θεός βοηθός!

Εσύ θα ξαναερθεις Ελλάδα για την επόμενη προσπάθεια;;

Jazz μου πολλες κοπελες εχουν βοηθηθει μετα απο λαπαροσκοπηση. Πχ μπορει να υπαρχουν απλα συμφυσεις ή μικρες εστιες ενδομητριωσης πανω σε διαφορα οργανα. Οπότε με την λαπαροσκοπηση ο γιατρος καθαριζει το εσωτερικο και σιγουρα αυτο βοηθαει. 

Εγω και η magaiver επειδη ειχαμε ωοθηκικες κυστεις ειχαμε την ατυχια να μειωθουν τα αποθεματα των ωαριων μας. 

Δεν θα θελα να αφησουμε μια λανθασμενη εντυπωση για τις λαπαροσκοπησεις γιατι πολλες φορες εχουν βοηθησει κοπελες να συλλαβουν και φυσιολογικα. 

Το θεμα ειναι η μορφη της ενδομητριωσης. Που εκτος απο τις κυστεις οι οπιιες φαινονται στον υοερηχο, ολα τα υπολοιπα δεν μπορει κανεις να τα δει αν δεν κανει λαπαροσκοπηση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η nikona είπε:

Jazz μου πολλες κοπελες εχουν βοηθηθει μετα απο λαπαροσκοπηση. Πχ μπορει να υπαρχουν απλα συμφυσεις ή μικρες εστιες ενδομητριωσης πανω σε διαφορα οργανα. Οπότε με την λαπαροσκοπηση ο γιατρος καθαριζει το εσωτερικο και σιγουρα αυτο βοηθαει. 

Εγω και η magaiver επειδη ειχαμε ωοθηκικες κυστεις ειχαμε την ατυχια να μειωθουν τα αποθεματα των ωαριων μας. 

Δεν θα θελα να αφησουμε μια λανθασμενη εντυπωση για τις λαπαροσκοπησεις γιατι πολλες φορες εχουν βοηθησει κοπελες να συλλαβουν και φυσιολογικα. 

Το θεμα ειναι η μορφη της ενδομητριωσης. Που εκτος απο τις κυστεις οι οπιιες φαινονται στον υοερηχο, ολα τα υπολοιπα δεν μπορει κανεις να τα δει αν δεν κανει λαπαροσκοπηση. 

Ναι σωστα τα λες! Αυτό με την φυσική σύλληψη το καταλαβαίνω.  Με την ενδομητριωση μου είπε ότι κατά την ωχρινικη φαση εκκρίνεται τοξικό υγρό που καταστρέφει το ωάριο.. Όμως με την εξωσωματική αυτή η φάση δεν παρακάμπτεται ;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η jazz είπε:

Ναι σωστα τα λες! Αυτό με την φυσική σύλληψη το καταλαβαίνω.  Με την ενδομητριωση μου είπε ότι κατά την ωχρινικη φαση εκκρίνεται τοξικό υγρό που καταστρέφει το ωάριο.. Όμως με την εξωσωματική αυτή η φάση δεν παρακάμπτεται ;;

Jazz μου τι να σου πω... Αυτο πρωτη φορα το ακουω για το τοξικο υγρο. 

Γενικα ξερω πως οταν υπαρχει κυστη ενδομητριωσης επανω στην ωοθηκη ισως επηρεαζει την ποιοτητα των ωαριων. 

Εσυ λογικα δεν εχεις καποια κυστη στην ωοθηκη. Θα φαινοταν στον υπερηχο. Οπότε ισως δεν σε αφορα με το τοξικο υγρο που σου ειπε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Papadakis είπε:

ω ρ

Δεν ξέρω ρε κορίτσια είμαι πολύ μπερδεμένη !!! Να ξανά κάνω νικά ;;;; αφού έκανα περσυ ήπια τρεις μήνες αντιβίωση έκανα και εκγυσεις Καο έκανα άλλες 4 αποτυχημένες εξωσωματικές .... Όποτε το δοκίμασα και πάλι απέτυχα...

σκεφτηκα να πάω στην λευκού και μα κάνω έναν εξονυχιστικό έλεγχο !!!!

εχει Κάμα κοπέλα κάτι να μου προτείνει να με βοηθήσει ;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η jazz είπε:

Τώρα καταλαβαίνω γιατί δεν μου είπε για λαπαροσκόπηση. Περισσότερο κακό παρά καλό θα κάνει.. πάμε για τον Νίκα και ο θεός βοηθός!

Εσύ θα ξαναερθεις Ελλάδα για την επόμενη προσπάθεια;;

Πιστεύω ότι σε μια γυναίκα που δεν είναι 25 χρονών και ήδη είναι στην διαδικασία της εξωσωματικής η λαπαροσκόπηση μπορεί και να κάνει πράγματι χειρότερο κακό ναι. Τώρα στις περιπτώσεις που ανέφερε η nikona όπου δεν χρειάζεται να κάψουν ωοθήκη μπορεί να βοηθήσει την φυσική σύλληψη. Έχω ζωντανά παράδειγματα στον κύκλο μου που συνέβη. Κυρίως αυτό εξαρτάται από τον βαθμό της ενδομητριωσης. Συνήθως επωφελούνται γυναίκες με μικρό βαθμό ενδομητριωσης. Για τις συμφυσεις που είπε η nikona δεν συμφωνώ απόλυτα μίας και μπορεί και να γίνουν πάλι συν ότι προστίθονται και οι μετεγχειρητικες συμφυσεις. Δυστυχώς είναι κατά περίπτωση εάν θα επωφεληθείς ή όχι. Πάντως η λαπαροσκόπηση δεν σε απαλλασει από την ενδομητριωση καθότι ο ιστός από το ενδομητριο συνεχίζει να μεταφέρεται σε άλλα σημεία. Δεν είναι δηλαδή θεραπεία παρά προσωρινή "επίλυση" του προβλήματος. 

Θεωρώ ότι η τοξικότητα στην οποία αναφέρθηκε η γιατρός σου εχει να κάνει με το γεγονός ότι η ενδομητριωση προκαλεί μια μόνιμη φλεγμονή στην πυελο. Και συγκεκριμένα εάν έχεις ενδομητριωση των ωοθηκών το περιβάλλον το ωοθηκών είναι φλεγνονωδες και αυτό επηρεάζει τα ωάρια. Όμως δεν έχω ακούσει ότι αυτό συμβαίνει μόνο στην ωχρινικη φάση. Σε γυναίκες με ενδομητριωση η ποιότητα των ωαριων μπορεί να είναι φτωχότερη. Από ότι θυμάμαι όμως σε εσένα δεν υφίσταται αυτό το πρόβλημα. 

Εγώ jazz μου θα κανονίσω να πάω Ελλάδα πάλι ναι. Κάποια στιγμή μετά το Πάσχα θα προχωρήσω ξανά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η nikona είπε:

@Bloublou85 εσυ τι κανεις; πηγες Αθηνα; 

Ναι πήγα,ολα πήγαν πολύ καλά έκανα δοκιμαστική εμβρυομεταφορα κ πέρασε πανευκολα.δεν χρειάζεται να κάνω κάτι ευτυχώς.οποτε προχωραω κανονικα μετά το πασχα.εσυ τι κάνεις;δε λέει να βγει ο μπομπιρας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Bloublou85 είπε:

Ναι πήγα,ολα πήγαν πολύ καλά έκανα δοκιμαστική εμβρυομεταφορα κ πέρασε πανευκολα.δεν χρειάζεται να κάνω κάτι ευτυχώς.οποτε προχωραω κανονικα μετά το πασχα.εσυ τι κάνεις;δε λέει να βγει ο μπομπιρας?

Μπράβο ρε κορίτσι !!!! Άντε με το καλό .....να σου πάνε όλα Κατ ευχήν πολύ χάρηκα με τα νέα σου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...