Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ


danitsa

Recommended Posts

Αγαπητές, πριν λίγο καιρό έμαθα οτι είμαι έγκυος και ήθελα να μάθω ποιες εξετάσεις θα χρειαστεί να κάνω τους επόμενους μήνες.  Ακόμα να σας πω οτι είμαι ασφαλισμένη κ ήθελα αν μπορεί να μου πεί καποια τις εξετάσεις αυτές μου τις γραφει κάποιος και ποια είναι η διαδικασία. Να σας πώ ακόμα οτι σκεφτομαι να γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο χωρίς κάποιο συγκεκριμένο ιατρό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η danitsa είπε:

Αγαπητές, πριν λίγο καιρό έμαθα οτι είμαι έγκυος και ήθελα να μάθω ποιες εξετάσεις θα χρειαστεί να κάνω τους επόμενους μήνες.  Ακόμα να σας πω οτι είμαι ασφαλισμένη κ ήθελα αν μπορεί να μου πεί καποια τις εξετάσεις αυτές μου τις γραφει κάποιος και ποια είναι η διαδικασία. Να σας πώ ακόμα οτι σκεφτομαι να γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο χωρίς κάποιο συγκεκριμένο ιατρό.

Γεια σου κορίτσι και εγώ πριν λίγο καιρό έμαθα πως είμαι έγκυος και έχω και εγώ κάποιες απορίες όπως εσύ.εμενα μέχρι στιγμής όλες τις αιματολογικές που έχω κάνει μου τις έγραψε ο γυναικολόγος μου.η αυχενικη διαφάνεια δεν γράφεται.και εγώ σκέφτομαι να γεννήσω σε δημόσιο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η danitsa είπε:

Αγαπητές, πριν λίγο καιρό έμαθα οτι είμαι έγκυος και ήθελα να μάθω ποιες εξετάσεις θα χρειαστεί να κάνω τους επόμενους μήνες.  Ακόμα να σας πω οτι είμαι ασφαλισμένη κ ήθελα αν μπορεί να μου πεί καποια τις εξετάσεις αυτές μου τις γραφει κάποιος και ποια είναι η διαδικασία. Να σας πώ ακόμα οτι σκεφτομαι να γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο χωρίς κάποιο συγκεκριμένο ιατρό.

Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου. Λοιπόν, αν πας σε δημόσιο νοσοκομείο σου ανοίγουν καρτέλα και σε παρακολουθούν οι γιατροί που εφημερεύουν. Δεν πληρώνεις τίποτα απολύτως και αυτοί σε καθοδηγούν για τις εξετάσεις που πρέπει να κάνεις και σου συνταγογραφούν τα πάντα. Εγώ είμαι στη 18η εβδομάδα κύησης και με παρακολουθούν στο νοσοκομείο Έλενα. Έχω και ένα γιατρό που με παρακολουθεί αλλά 99% δε θα συνεχίσω με αυτόν για διάφορους λόγους... (στον Έλενα με παρακολουθούν από την 6η εβδομάδα κύησης και έχω παράλληλα αλλάξει 3 γιατρούς... μεγάλη ιστορία... η γιατρός που με παρακολουθεί χρόνια συνεργάζεται μόνο με το Ιασώ και σύνολο θέλει ένα 4000€ χαλαρά!! Και πέραν του ότι δεν τα έχω και να τα είχα δε θα τα έδινα!!!) Οπότε μάλλον θα γεννήσω χωρίς κάποιο γιατρό αλλά με όποιον εφημερεύει όταν έρθει η ώρα η καλή. 

Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι. Θα σε κατευθύνουν οι γιατροί. Εσύ το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να κλείσεις το πρώτο σου ραντεβού. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Γεια σου κορίτσι και εγώ πριν λίγο καιρό έμαθα πως είμαι έγκυος και έχω και εγώ κάποιες απορίες όπως εσύ.εμενα μέχρι στιγμής όλες τις αιματολογικές που έχω κάνει μου τις έγραψε ο γυναικολόγος μου.η αυχενικη διαφάνεια δεν γράφεται.και εγώ σκέφτομαι να γεννήσω σε δημόσιο 

Καλησπέρα!! Με το καλό και το δικό σου μωράκι. Η αυχενική διαφάνεια φυσικά και γράφεται. Στα δημόσια κανονικότητα. Στα ιδιωτικά όχι γιατί είναι ξενοδοχεία!!! Και θέλουν να αρπάξουν από όπου μπορούν. Λυπάμαι αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Εγώ έκανα την αυχενική διαφάνεια στο Έλενα και δεν πλήρωσα ούτε 1€!! Ψαχτείτε κορίτσια!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Καλησπέρα!! Με το καλό και το δικό σου μωράκι. Η αυχενική διαφάνεια φυσικά και γράφεται. Στα δημόσια κανονικότητα. Στα ιδιωτικά όχι γιατί είναι ξενοδοχεία!!! Και θέλουν να αρπάξουν από όπου μπορούν. Λυπάμαι αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Εγώ έκανα την αυχενική διαφάνεια στο Έλενα και δεν πλήρωσα ούτε 1€!! Ψαχτείτε κορίτσια!!! 

Δεν το γνώριζα είναι η αλήθεια!!!Ευχαριστώ!!!και εγώ μετά την αυχενικη θα κλείσω ραντεβού στο νοσοκομείο να με παρακολουθεί κάποιος γυναικολόγος Γιατί μάλλον εκεί θα γεννήσω αν και δεν θα αφήσω το γιατρό μου,απλά περνει πολλά λεφτά και συνεργάζεται μόνο με ιδιωτική κλινική.

Επεξεργάστηκε από vivika10
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η vivika10 είπε:

Δεν το γνώριζα είναι η αλήθεια!!!Ευχαριστώ!!!και εγώ μετά την αυχενικη θα κλείσω ραντεβού στο νοσοκομείο να με παρακολουθεί κάποιος γυναικολόγος Γιατί μάλλον εκεί θα γεννήσω αν και δεν θα αφήσω το γιατρό μου,απλά περνει πολλά λεφτά και συνεργάζεται μόνο με ιδιωτική κλινική.

Το ξέρω δυστυχώς. Κι εμένα η γυναικολόγος μου μόνο με το Ιασώ συνεργάζεται οπότε... Πρέπει να την αποχωριστώ μέχρι τη γέννα τουλάχιστον. Μετά δεν ξέρω αν θα νιώθω άνετα να επιστρέψω σε αυτήν. Θα δούμε... Ξέρεις.. όταν γνωρίζει ότι είμαι άνεργη (απολύθηκα 15 μέρες πριν μείνω έγκυος) και ότι ο άντρας μου παίρνει 600€ το μήνα και μου ζητάει €1700 συν όλες τις επισκέψεις που είναι ένα €50 ανα επίσκεψη συν αυχενική, β' επιπέδου, καμπύλη σακχάρου κλπ να τα πληρώσω εξολοκλήρου από την τσέπη μου, συν το νοσοκομείο που θέλει για τρίκλινο €1650... Νιώθω πολύ περίεργα. Σα να μην είμαστε άνθρωποι πια. Και στενοχωριέμαι. Με €600 το μήνα δύο άνθρωποι που περιμένουν και μωράκι και εσύ ζητάς της Μιχαλους; Εύχομαι με το καλό τα μωράκια μας, γερά να είναι και να εχουμε μια καλή εγκυμοσύνη όλες (είτε πάμε σε δήμοσιο είτε σε ιδιωτικό νοσοκομείο)!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Το ξέρω δυστυχώς. Κι εμένα η γυναικολόγος μου μόνο με το Ιασώ συνεργάζεται οπότε... Πρέπει να την αποχωριστώ μέχρι τη γέννα τουλάχιστον. Μετά δεν ξέρω αν θα νιώθω άνετα να επιστρέψω σε αυτήν. Θα δούμε... Ξέρεις.. όταν γνωρίζει ότι είμαι άνεργη (απολύθηκα 15 μέρες πριν μείνω έγκυος) και ότι ο άντρας μου παίρνει 600€ το μήνα και μου ζητάει €1700 συν όλες τις επισκέψεις που είναι ένα €50 ανα επίσκεψη συν αυχενική, β' επιπέδου, καμπύλη σακχάρου κλπ να τα πληρώσω εξολοκλήρου από την τσέπη μου, συν το νοσοκομείο που θέλει για τρίκλινο €1650... Νιώθω πολύ περίεργα. Σα να μην είμαστε άνθρωποι πια. Και στενοχωριέμαι. Με €600 το μήνα δύο άνθρωποι που περιμένουν και μωράκι και εσύ ζητάς της Μιχαλους; Εύχομαι με το καλό τα μωράκια μας, γερά να είναι και να εχουμε μια καλή εγκυμοσύνη όλες (είτε πάμε σε δήμοσιο είτε σε ιδιωτικό νοσοκομείο)!! 

Και εμένα προχθές μου πήρε 40 ευρώ για 10' επίσκεψη.συν ότι περνει 1000 ευρώ στη γέννα συν η κλινική συν όλες τη εξέτασεις πληρωμένες από την τσέπη μου.και εγώ αυτή τη στιγμή είμαι άνεργη γι'αυτό και θα πάω στο δημόσιο νοσοκομείο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και εγω παρολο που με παρακολουθουσαν και γεννησα ιδιωτικα,αυχενικη και β επιπεδου εκανα με παραπεμπτικο σε δημοσιο.Επρεπε ομως να κλεισω πολυ νωριτερα ραντεβου.Για την ακριβεια την αυχενικη οριακα δεν την προλαβα πριν ανοιξει το συστημα για αυτες τις εξετασεις,για 2-3 βδομαδες και πληρωσα 75 ευρω.Απο το Δεκεμβρη του 16 ομως γινονται κανονικα δωρεαν στα δημοσια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι πολλά τα λεφτά να πας στο ιδιωτικό και προσωπικά πιστεύω ότι είναι κρίμα από τη στιγμή που ιατρικά δεν σου παρέχουν κάτι επιπλέον... Αλλά ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Όταν πας πρώτη φορά στο νοσοκομείο σαν έγκυος θα σου ανοίξουν καρτέλα και εξαρχής όλα τα ραντεβού (και τις εξετάσεις)με βάση την εβδομάδα που θα είσαι... Όλα καλά εύχομαι να μας πανε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η AlKate είπε:

Είναι πολλά τα λεφτά να πας στο ιδιωτικό και προσωπικά πιστεύω ότι είναι κρίμα από τη στιγμή που ιατρικά δεν σου παρέχουν κάτι επιπλέον... Αλλά ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Όταν πας πρώτη φορά στο νοσοκομείο σαν έγκυος θα σου ανοίξουν καρτέλα και εξαρχής όλα τα ραντεβού (και τις εξετάσεις)με βάση την εβδομάδα που θα είσαι... Όλα καλά εύχομαι να μας πανε

Όχι απλά δεν σου παρέχουν κάτι επιπλέον ιατρικά αλλά σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά με εσένα και το μωρό καταλήγεις θες δεν θες στο δημόσιο και αυτοί πληρώνονται κανονικά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η KONSTANTIA είπε:

Όχι απλά δεν σου παρέχουν κάτι επιπλέον ιατρικά αλλά σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά με εσένα και το μωρό καταλήγεις θες δεν θες στο δημόσιο και αυτοί πληρώνονται κανονικά!

Δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια ... Πήγαινε στο νοσοκομείο της πόλης σου @danitsa και άνοιξε καρτέλα. Αν δεν σου αρέσει κάτι στο γιατρό που θα σου τύχει μπορείς να μάθεις και για τους άλλους είτε μετά το πρώτο ραντεβού εξαρχής

 Αν θέλεις μας λες σε ποια πόλη είσαι , όλο και κάποια κοπέλα θα ξέρει για ποιον γιατρό ακούγονται καλά λόγια εκεί! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...