Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Mariamagdalini είπε:

Κορίτσια μου έστειλαν δύο φίλες μήνυμα ότι αύριο του Αγίου Συμεών δεν κάνει οι έγκυες να κάνουμε δουλειές, να πιάσουμε μαχαίρι, ψαλίδι κλπ. γιατί θα βγει σημάδι στο μωρό μας! Το γνωρίζατε; Τώρα η κυνική μου πλευρά είναι έτοιμη να κοροϊδεψει αλλά η μαμαδιστικη πλευρά μάλλον θα υπακούσει... 

Δεν το έχω ακούσει, αλλά είναι μια καλή δικαιολογία για να μην κάνουμε δουλειές...???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mariamagdalini είπε:

Κορίτσια μου έστειλαν δύο φίλες μήνυμα ότι αύριο του Αγίου Συμεών δεν κάνει οι έγκυες να κάνουμε δουλειές, να πιάσουμε μαχαίρι, ψαλίδι κλπ. γιατί θα βγει σημάδι στο μωρό μας! Το γνωρίζατε; Τώρα η κυνική μου πλευρά είναι έτοιμη να κοροϊδεψει αλλά η μαμαδιστικη πλευρά μάλλον θα υπακούσει... 

Πρώτη φορά το ακούω στη ζωή μου. Μου φαίνεται αδιανόητο ο Άγιος Συμεών να κάνει σημάδια στα μωράκια μας αν κάνουμε δουλειές ή αν θελήσουμε να κόψουμε μια σαλάτα... Είναι αντιχριστιανικό ρε κορίτσια. Τώρα, αν κάποια κοπέλα τα πιστεύει, καλο είναι να μην κάνει τπτ αύριο γιατί πιο πολύ πιστεύω στον ψυχολογικό παράγοντα παρά στην "εκδίκηση" του Αγίου Συμεών. 

Αλλά είναι όντως μια ευκαιρία να μην κάνουμε δουλειές. :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Πρώτη φορά το ακούω στη ζωή μου. Μου φαίνεται αδιανόητο ο Άγιος Συμεών να κάνει σημάδια στα μωράκια μας αν κάνουμε δουλειές ή αν θελήσουμε να κόψουμε μια σαλάτα... Είναι αντιχριστιανικό ρε κορίτσια. Τώρα, αν κάποια κοπέλα τα πιστεύει, καλο είναι να μην κάνει τπτ αύριο γιατί πιο πολύ πιστεύω στον ψυχολογικό παράγοντα παρά στην "εκδίκηση" του Αγίου Συμεών. 

Αλλά είναι όντως μια ευκαιρία να μην κάνουμε δουλειές. :-)

Εμενα αυτο το πιστευε η γιαγια μου..του στυλ οτι μια φιλη της εφαγε του αγ συμεων μια ελια και μετα επιασε το σβερκο της και το μωρο βγηκε με τεραστια ελια στο σβερκο...δηλ να παω να αυτοκτονησω χαχαχαχχα!!εγω δε τα πιστευω ωστοσο ο καθενας εχει τα πιστευω του...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ κορίτσια το Είχα ακούσει αυτό αλλά νόμιζα πως ήταν το καλοκαίρι κάπου η γιορτή...(Δεν θυμάμαι πότε!) Από ότι διάβασα στο ίντερνετ λέει να για μαχαίρι ψαλίδι και βελόνα ότι αν πιάσουν οι έγκυες βγαίνει στο μωρό...Δεν το πιστεύω να σας πω τη  αλήθεια γιατί λέει ότι είναι προστάτης των εγκύων και εμβρύων...Τώρα ότι νομίζει η κάθε μία ας κάνει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Εγώ έπιασα μαχαίρι πρωί πρωί αν σας παρηγορεί να κόψω μια ταμπέλα από κάτι παπουτσάκια τ παιδιού. Από τις 2 κ μετά θα είμαι μόνη μ με τ παιδί είναι δυνατόν να μην κάνω τπτ;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω δε πιστευω σε αυτα και μαχαιρια και ψαλιδια επιασα ...οποιος πιστευει ας μη πιασει τιποτα..οι υπολοιπες ας κανουμε τις δουλειες μας οπως θελουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια ! Εμείς έχουμε ξεκινήσει με δουλειές από το πρωί. Αρχίζουμε σιγά σιγά να αδειάζουμε το δωμάτιο που θα γίνει του μπέμπη . Ειδα πόσο έχουν μειωθεί οι αντοχές μου ! Κουράστηκα πολύ ενω δεν κουβάλησα τίποτα μόνο διάλεγα τι θέλουμε και τι όχι και τα βόλευα αλλού. 

Δεν πιστεύω πως ο Άγιος τιμωρεί ίσα ίσα ! Βέβαια αν κάποια το πιστεύει καλό είναι να κάτσει ήσυχη σήμερα για να μην το σκέφτεται! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η marakineos είπε:

Καλημέρα κορίτσια ! Εμείς έχουμε ξεκινήσει με δουλειές από το πρωί. Αρχίζουμε σιγά σιγά να αδειάζουμε το δωμάτιο που θα γίνει του μπέμπη . Ειδα πόσο έχουν μειωθεί οι αντοχές μου ! Κουράστηκα πολύ ενω δεν κουβάλησα τίποτα μόνο διάλεγα τι θέλουμε και τι όχι και τα βόλευα αλλού. 

Δεν πιστεύω πως ο Άγιος τιμωρεί ίσα ίσα ! Βέβαια αν κάποια το πιστεύει καλό είναι να κάτσει ήσυχη σήμερα για να μην το σκέφτεται! 

 

Μια απ τα ιδια... απ το πρωι αδειαζουμε και αδειαζουμε... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

Μια απ τα ιδια... απ το πρωι αδειαζουμε και αδειαζουμε... 

Ωχ υπομονή !! Κάτι έγινε ! Τα υπόλοιπα ο άντρας μου. Καλά που το ξεκινήσαμε τώρα γιατί όταν θα χουμε βαρύνει κ άλλο άστα ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ έπιασα μαχαίρι κ περιποιήθηκα καλεσμένους που είχαμε.. σπάμε τις δεισιδαιμονίες, δεν πιστεύουμε σε άγιους τιμωρους αλλά προστάτες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια κι εγώ μια από τα ίδια...και μαχαίρι έπιασα κ δουλειές έκανα ..κι επίσης όταν ήμουν έγκυος στην κόρη μου η οποία γεννήθηκε Ιούνιο άρα ήμουν ένα μήνα πίσω τέτοια μέρα ούτε που το ήξερα επομένως σίγουρα θα είχα κάνει όλα τα παραπάνω.. το παιδί πάντως κάποιο σημάδι δεν έχει...καλή δύναμη με το άδειασμα...από αύριο έχει ο άντρας μου αδεια και θα παλέψω κι εγώ να κάνουμε καμία δουλειά σχετικά με το δωμάτιο ..αν και δεν έχω πολλά...σιδερωστρα απλώστρα και μια ντουλάπα που πρέπει να αδειάσω και να βγει από εκεί...ασχετο αλλά έχουν ξεκινήσει οι καούρες και δυσκολεύομαι πολύ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια. Καούρες έχω κι εγώ αρκετές. Πρέπει να προσέχω πολύ τι τρώω. Κατάλαβα ότι με ενοχλούν τα πιτοειδη, σφολιατες ζύμες κλπ. Με πεθαίνουν μετά. Πήρα σήμερα τις εξετάσεις μου μαζί με την καμπύλη. Όλα καλά, ανέβηκε κι ο αιματοκρίτης από 33 σε 36. Αλλά έχω ανεβασμένη δεύτερη φορά στην ίδια τιμή την CRP. Είναι 13,5. Την προηγούμενη φορά ο γιατρός δεν έδωσε πολύ σημασία κ με ρώτησε απλά αν πέρασα καμία ιωσουλα. Ήμουν λίγο συναχωμενη αλλά τώρα δεν είχα κάτι. Να τον πάρω τηλέφωνο ή να περιμένω Παρασκευή που έχουμε ραντεβού;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Mariamagdalini είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Καούρες έχω κι εγώ αρκετές. Πρέπει να προσέχω πολύ τι τρώω. Κατάλαβα ότι με ενοχλούν τα πιτοειδη, σφολιατες ζύμες κλπ. Με πεθαίνουν μετά. Πήρα σήμερα τις εξετάσεις μου μαζί με την καμπύλη. Όλα καλά, ανέβηκε κι ο αιματοκρίτης από 33 σε 36. Αλλά έχω ανεβασμένη δεύτερη φορά στην ίδια τιμή την CRP. Είναι 13,5. Την προηγούμενη φορά ο γιατρός δεν έδωσε πολύ σημασία κ με ρώτησε απλά αν πέρασα καμία ιωσουλα. Ήμουν λίγο συναχωμενη αλλά τώρα δεν είχα κάτι. Να τον πάρω τηλέφωνο ή να περιμένω Παρασκευή που έχουμε ραντεβού;

Καλησπέρα! Ένα τηλέφωνο δε κάνει κακό! Να σου φύγει και η έννοια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Έκανα κι εγώ την καμπύλη σήμερα, το απόγευμα θα βγουν τα αποτελέσματα κι ανυπομονώ να δω τι γίνεται. Εν τω μεταξύ ούτε κι εμένα μου είπε αν θα πρέπει να τον πάρω τηλέφωνο για τα αποτελέσματα, αλλά θα πάρω να ρωτήσω. Κατά τ άλλα με τη γλυκόζη οκέι συμπαθητική δε λέω αλλά μ' έπιασαν οι καούρες μου, αναγούλα και μια ψιλοζάλη. Αυτά μέχρι να περάσει η πρώτη ώρα πιο πολύ και μετά ήμουν λίγο καλύτερα. Βέβαια πήγα κιόλας μέσα στο δωμάτιο που μου είπαν να ξαπλώσω σε περίπτωση που αισθανθώ αδιαθεσία και βοήθησε. Η δεύτερη ώρα πέρασε πιο γρήγορα κι έφυγε η γεύση της γλυκόζης. ? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η irened91 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!! Έκανα κι εγώ την καμπύλη σήμερα, το απόγευμα θα βγουν τα αποτελέσματα κι ανυπομονώ να δω τι γίνεται. Εν τω μεταξύ ούτε κι εμένα μου είπε αν θα πρέπει να τον πάρω τηλέφωνο για τα αποτελέσματα, αλλά θα πάρω να ρωτήσω. Κατά τ άλλα με τη γλυκόζη οκέι συμπαθητική δε λέω αλλά μ' έπιασαν οι καούρες μου, αναγούλα και μια ψιλοζάλη. Αυτά μέχρι να περάσει η πρώτη ώρα πιο πολύ και μετά ήμουν λίγο καλύτερα. Βέβαια πήγα κιόλας μέσα στο δωμάτιο που μου είπαν να ξαπλώσω σε περίπτωση που αισθανθώ αδιαθεσία και βοήθησε. Η δεύτερη ώρα πέρασε πιο γρήγορα κι έφυγε η γεύση της γλυκόζης. ? 

Καλα αποτελεσματα!!! Θα τα εχεις σημερα κιολας! Τι καλα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@vayakiΣ ευχαριστώ πολύ!! Ναι η αλήθεια είναι κι εγώ είπα να πάω σήμερα για να τελειώνω κι αν χρειαστουν κάνα 2 μέρες για τ αποτελέσματα να είναι μες τη βδομάδα. Αλλά μπαμ μπαμ με συνοπτικές διαδικασίες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@irened91 Καλά αποτελέσματα!!!! Εγώ Τετάρτη έχω τη μηνιαία επίσκεψη στο γυναικολόγο και μετά θα πάω στη διαβητολόγο .. Λογικά θα μου δώσει διατροφή γιατί δεν είναι πολύ πάνω απτο όριο οι τιμές του ζαχαρου μου! Θα δούμε!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ Καλά αποτελέσματα @irened91!!

 

@Mariamagdalini και εμένα ανέβηκε ο αιματοκρίτης!Από 34.6 πήγε 35.9!!

Εγώ κορίτσια έχω ραντεβού σήμερα στις 5 ήταν αλλά με πήρε ο γιατρός λόγω γέννας να πάω κατά τις 7!!!!!!Ανυπομονώ μα περάσει η ώρα να πάμε!!

Πλέον είμαι πιο χαλαρή γιατί τη νιώθω συνέχεια τη μπουμπού μου !Είναι τόσο περίεργο που κουνιέται μωρεεεε!!!τρελαίνομαι!συνέχεια κοιτάω τη κοιλιά μου  και της μιλάω!Η χαζομαμα!!!Χαχαχαχαχα γερά να είναι όλα τα μωράκια μας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Valfrag Με το καλό κι εσύ κορίτσι μου, δε νομίζω να παιδευτείς πολύ ευτυχώς ήταν πολύ λίγο ανεβασμένες οι τιμές σου. Εγώ τη μηνιαία επίσκεψη την έχω στις 21 οπότε έχω ακόμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια τώρα μιλούσα με μια γνωστή και μου είπε ότι έκανε την καμπύλη και πλήρωσε 80 ευρώ...είναι τόσα πολλά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Βρε κορίτσια τώρα μιλούσα με μια γνωστή και μου είπε ότι έκανε την καμπύλη και πλήρωσε 80 ευρώ...είναι τόσα πολλά?

Χωρίς ασφάλεια δεν ξερω αν και δε νομίζω να είναι τόσο. Πάντως εγώ με το ΙΚΑ μαζί με γενική αίματος και ούρων πλήρωσα συμμετοχή 1,80. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Βρε κορίτσια τώρα μιλούσα με μια γνωστή και μου είπε ότι έκανε την καμπύλη και πλήρωσε 80 ευρώ...είναι τόσα πολλά?

Εκανα την καμπυλη μαζι με γενικη αιματος και ουρων και πληρωσα 9,50 ευρω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Βρε κορίτσια τώρα μιλούσα με μια γνωστή και μου είπε ότι έκανε την καμπύλη και πλήρωσε 80 ευρώ...είναι τόσα πολλά?

Κ εγω καπου 8-9€ ολες μαζι αιματος ουρων καμπυλη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mariamagdalini αν νιώθεις αγωνία πάρε τον γιατρό σου. Διαφορετικά περίμενε μέχρι το ραντεβού σας, δεν αργεί άλλωστε. Και για να ήταν ήρεμος την πρώτη φορά, μάλλον θα παραμείνει και τώρα. :-)

@irened91 με το καλό τα αποτελέσματά σου. Στείλε μας να μας πεις.

@stasa199 εμένα την εξέταση μου την έχει γράψει ο γιατρός και θα την κάνω σε δημόσιο νοσοκομείο. Δε θα πληρώσω τίποτα απολύτως! 

Κορίτσια, από χθές έχω μια απίστευτη δυσφορία και ακόμα και αν πάω να σκύψω λιγο νιώθω ότι θα σκάσω!!! Και ο άντρας μου μού είπε πως φαίνεται σα να μεγάλωσε κι άλλο ξαφνικά η κοιλιά μου και φάνηκε πολύ πιο έντονη η linea nigra. Αφού ούτε το φαγητό από το φούρνο δεν μπορώ να βγάλω. Κι έχουμε ακόμα 3 μήνες!!! Χαχαχα! 

Επίσης, νιώθω τη μικρή μου να κουνιέται και να με κλωτσάει όλη την ώρα πια! Αφού ανησυχώ μήπως δεν κοιμάται το παιδί μου. Καλά... μετά σκέφτομαι ότι είμαι παράλογη... πριν λίγο καιρό ανησυχούσα όταν δεν την ένιωθα πολύ και τώρα ανησυχώ που τη νιώθω συνεχώς;;; Τρέλα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω παντως πλεον δε μπορω να κοιμηθω ουτε στο πλαι...μετα απο λιγο με πιανει το ισχιο μου και ποναωω...κοιμαμαι (οσο μπορω) ψιλο ορθια στο μαξιλαρι ανασκελα...γιατι πιο χαμηλα με πιανει δυσφορια...

παντως εμενα ακομα χοντρη με περνανε αντι για εγκυο...δεν εχω μυτερη κοιλια εχει απλωθει κατα πλατος...?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...