Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

@stasa199 νομίζω ότι ακομη κι εμεις που έχουμε ένα η περισσότερα παιδάκια σίγουρα κάποια πράγματα θα τα συναντήσουμε πρώτη φορά γιατί κάθε μωράκι είναι διαφορετικό...απλά λίγο πολύ ξέρεις τι σε περιμένει...ειναι μαγικό πάντως να μεγαλώνεις ένα πλάσματακι κι έτσι πιστεύω θα επικεντρωθούμε σε αυτό και θα το απολαύσουμε μανουλες με όλα τα εύκολα και τα δύσκολα που θα συναντήσουμε...σε λίγο καιρό θα τα θυμόμαστε και θα γελάμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κορίτσια sos!!! Χρειάζομαι βοήθεια!!

Από το πρωί νιώθω σαν μικρά χτυπήματα κάτω κάτω στα γεννητικά μου όργανα. Μοιάζουν πολύ με τις κλωτσιές που νιώθω στην κοιλιά μου αλλά θεωρώ αδύνατον το μωρό να είναι εκεί κάτω. Μάλιστα, το μωρό μου ρίχνει μπουνίτσες κανονικά στην κοιλιά μου. Ξέρετε τι μπορεί να είναι;;; Δεν πονάω αλλά δεν είναι ευχάριστη αίσθηση. Προσπαθώ να αποφύγω να διαβάσω στο ίντερνετ γιατί λένε ο, τι να' ναι εκεί μέσα και με τρομάζουν χωρίς λόγο. Το έχω νιώσει πάρα πολλές φορές μέσα στη μέρα και δε σταματάει.

Έχετε νιώσει κάτι τέτοιο;;; Ή εσείς που έχετε ήδη μωράκια θυμάστε στις προηγούμενες εγκυμοσύνες σας να νιώσατε κάτι παρόμοιο;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Κορίτσια sos!!! Χρειάζομαι βοήθεια!!

Από το πρωί νιώθω σαν μικρά χτυπήματα κάτω κάτω στα γεννητικά μου όργανα. Μοιάζουν πολύ με τις κλωτσιές που νιώθω στην κοιλιά μου αλλά θεωρώ αδύνατον το μωρό να είναι εκεί κάτω. Μάλιστα, το μωρό μου ρίχνει μπουνίτσες κανονικά στην κοιλιά μου. Ξέρετε τι μπορεί να είναι;;; Δεν πονάω αλλά δεν είναι ευχάριστη αίσθηση. Προσπαθώ να αποφύγω να διαβάσω στο ίντερνετ γιατί λένε ο, τι να' ναι εκεί μέσα και με τρομάζουν χωρίς λόγο. Το έχω νιώσει πάρα πολλές φορές μέσα στη μέρα και δε σταματάει.

Έχετε νιώσει κάτι τέτοιο;;; Ή εσείς που έχετε ήδη μωράκια θυμάστε στις προηγούμενες εγκυμοσύνες σας να νιώσατε κάτι παρόμοιο;;

Αχ καλά κάνεις και το αναφέρεις! Ακριβώς το ίδιο ένιωθα κι εγώ εχθές και τώρα το βράδυ άρχισα να έχω σαν πόνους περιόδου κάτω χαμηλά στη κοιλιά και στη μέση κι έχω ανησυχήσει... Έχουμε και την ίδια ΠΗΤ απ'όσο θυμάμαι... Ας ελπίσουμε ότι  δεν είναι  κάτι ανησυχητικό... Αν κάποιο κορίτσι έχει παρόμοια εμπειρία, ας μας πει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Madi85 είπε:

Αχ καλά κάνεις και το αναφέρεις! Ακριβώς το ίδιο ένιωθα κι εγώ εχθές και τώρα το βράδυ άρχισα να έχω σαν πόνους περιόδου κάτω χαμηλά στη κοιλιά και στη μέση κι έχω ανησυχήσει... Έχουμε και την ίδια ΠΗΤ απ'όσο θυμάμαι... Ας ελπίσουμε ότι  δεν είναι  κάτι ανησυχητικό... Αν κάποιο κορίτσι έχει παρόμοια εμπειρία, ας μας πει...

Μακάρι να μας δώσουν τα φώτα τους οι πιο έμπειρες... Έχω ανησυχήσει η αλήθεια είναι. 4/5 είναι η ΠΗΤ μου. Και η δική σου;;; Λες να είναι απλά φυσιολογικό στη φάση που βρισκόμαστε;;; Αχ μακάρι!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Μακάρι να μας δώσουν τα φώτα τους οι πιο έμπειρες... Έχω ανησυχήσει η αλήθεια είναι. 4/5 είναι η ΠΗΤ μου. Και η δική σου;;; Λες να είναι απλά φυσιολογικό στη φάση που βρισκόμαστε;;; Αχ μακάρι!!! 

Δε σας παρηγορει οτι ειστε δυο και το νιωσατε και οι δυο; αρα κατι νορμαλ θα ειναι... και δεν ξερω για ποσο χαμηλα μιλατε, διοτι κι εγω εχει τυχει να νιωσω χτυπηματα αρκετα χαμηλα....

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η vayaki είπε:

Δε σας παρηγορει οτι ειστε δυο και το νιωσατε και οι δυο; αρα κατι νορμαλ θα ειναι... και δεν ξερω για ποσο χαμηλα μιλατε, διοτι κι εγω εχει τυχει να νιωσω χτυπηματα αρκετα χαμηλα....

 

Εμένα με παρηγορεί!! Ναι!! Αλλά δεν έχω νιώσει ποτέ ξανά κάτι παρόμοιο (όπως και όλα τ' άλλα που νιώθω μέχρι τώρα βέβαια) και έχω μια ανησυχία...

Χτυπήματα πολύ κάτω. Στα γεννητικά όργανα. Όχι στην κοιλιά. Και πιο παλιά είχα νιώσει κάτι αλλά ήταν 1-3 τακ και μετά δεν τα ξαναενιωθα. Σήμερα από το πρωί τα νιώθω πολύ πολύ συχνά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Μακάρι να μας δώσουν τα φώτα τους οι πιο έμπειρες... Έχω ανησυχήσει η αλήθεια είναι. 4/5 είναι η ΠΗΤ μου. Και η δική σου;;; Λες να είναι απλά φυσιολογικό στη φάση που βρισκόμαστε;;; Αχ μακάρι!!! 

4/5 και η δική μου! Μακάρι να είναι κάτι φυσιολογικό των ημερών...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

Εμένα με παρηγορεί!! Ναι!! Αλλά δεν έχω νιώσει ποτέ ξανά κάτι παρόμοιο (όπως και όλα τ' άλλα που νιώθω μέχρι τώρα βέβαια) και έχω μια ανησυχία...

Χτυπήματα πολύ κάτω. Στα γεννητικά όργανα. Όχι στην κοιλιά. Και πιο παλιά είχα νιώσει κάτι αλλά ήταν 1-3 τακ και μετά δεν τα ξαναενιωθα. Σήμερα από το πρωί τα νιώθω πολύ πολύ συχνά. 

Θέλω να πιστεύω ότι είναι φυσιολογικό αφού το έχουμε και οι δύο. Βέβαια οτιδήποτε περίεργο με ανησυχεί κι εμένα λίγο. Εγώ βέβαια για καμία ώρα είχα και συσπάσεις, αλλά ξάπλωσα και τώρα έχω ηρεμήσει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Angelmammy @Madi85 και γω τα έχω κ νομίζω πως είναι φυσιολογικό. Όσο μεγαλώνουν τα μωράκια μας δ θα τα νιώθουμε μόνο σε ένα μέρος. Μπορεί να τα νιώθουμε χαμηλά κ ψηλά ταυτόχρονα. Ανάλογα τη στάση τ μωρου. Μπορεί να είναι όρθιο πχ Κ με τα ποδαράκια τ να χτυπάει κάτω κ πάνω να χτυπάει με τα χεράκια του η να σπρώχνει με την πλατουλα του.

Πόνους περιόδου κ πόνους στη μέση έχω κ γω σήμερα άλλα κουράστηκα αρκετά οπότε τώρα χαλαρώνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@Angelmammy @Madi85 και γω τα έχω κ νομίζω πως είναι φυσιολογικό. Όσο μεγαλώνουν τα μωράκια μας δ θα τα νιώθουμε μόνο σε ένα μέρος. Μπορεί να τα νιώθουμε χαμηλά κ ψηλά ταυτόχρονα. Ανάλογα τη στάση τ μωρου. Μπορεί να είναι όρθιο πχ Κ με τα ποδαράκια τ να χτυπάει κάτω κ πάνω να χτυπάει με τα χεράκια του η να σπρώχνει με την πλατουλα του.

Πόνους περιόδου κ πόνους στη μέση έχω κ γω σήμερα άλλα κουράστηκα αρκετά οπότε τώρα χαλαρώνω.

Χτυπηματακια η κατι σα τσιμπηματα;γιατι εγω ειχα τσιμπηματιακια απο κατω και μου ειπε η γιατρος οτι ειναι φυσιολογικο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@Angelmammy @Madi85 και γω τα έχω κ νομίζω πως είναι φυσιολογικό. Όσο μεγαλώνουν τα μωράκια μας δ θα τα νιώθουμε μόνο σε ένα μέρος. Μπορεί να τα νιώθουμε χαμηλά κ ψηλά ταυτόχρονα. Ανάλογα τη στάση τ μωρου. Μπορεί να είναι όρθιο πχ Κ με τα ποδαράκια τ να χτυπάει κάτω κ πάνω να χτυπάει με τα χεράκια του η να σπρώχνει με την πλατουλα του.

Πόνους περιόδου κ πόνους στη μέση έχω κ γω σήμερα άλλα κουράστηκα αρκετά οπότε τώρα χαλαρώνω.

Ωραία! Είμαστε ήδη 3!! Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Ηρέμησα. :-)

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Valfrag είπε:

Χτυπηματακια η κατι σα τσιμπηματα;γιατι εγω ειχα τσιμπηματιακια απο κατω και μου ειπε η γιατρος οτι ειναι φυσιολογικο..

Χτυπήματα ξεκάθαρα! Πάντως αφού δεν το έχω μόνο εγώ νιώθω ήδη πολύ ανακουφισμένη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Valfrag πιο παλια τσιμπήματακια σαν να χτυπάει ρεύμα. Τις τελευταίες μερες χτυπηματακια. Σαβ να πατάει με τα ποδαράκια της προς τα κάτω.

@Angelmammy χθες ήμουν με μια φίλη μ έγκυο Επίσης ένα μηνα σχεδόν μπροστά από μας. Το ίδιο ακριβως μ έλεγε ότι την έχει ταράξει αρην κλωτσιά εκεί κάτω. 3η εγκυμοσύνη της πρώτη φορά λέει τ ένιωσε τόσο χαμηλά. Αλλά μ είπε ότι κ σαν μωρο ειναι πιο κινητικό καμία σχεση με τα προηγ παιδιά της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια το έχω νιώσει νομίζω και εγώ αυτό αυτή τη βδομάδα σε σημείο που τρόμαξα και λέω παναγιά μου θα βγει έξω!!!!!Αλλά μάλλον είναι η στάση που έχουν τα μικρακια μας!!Εγώ πολλές φορές τη νιώθω να χτυπάει και προς τα πίσω προς το έντερο δεν ξέρω Ναι είναι κάπως περίεργο!

Δεν θυμάμαι αν σας το είπα αλλά Εχθές το βράδυ και σήμερα κάποια στιγμή το απόγευμα φούσκωσε τόσο πολύ κάτω δεξιά η η κοιλιά μου που ξεχώριζε ότι πήγε εκεί το μωράκι από τον αφαλό και προς τα κάτω!πολύ περίεργο και όμορφο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni σε ευχαριστούμε πολύ για την ανταπόκριση! Η αλήθεια είναι ότι τελευταία συνεχώς τον αισθάνομαι και αλλού. Πότε ψηλά, πότε χαμηλά! Προσπαθεί κι εκείνος να βολευτει! Χαχαχα! Μπορεί και οι πόνοι που είχα χαμηλά σαν περίοδο να οφείλονταν στη θέση του μπέμπη! Κατά τις 5 το πρωί ηρέμησα λίγο. Τώρα ευτυχώς όλα καλά! Βέβαια, υποθέτω ότι είναι φυσιολογικά τα πονακια αυτά καθώς μεγαλώνουν τα μωρά μας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Diwni απ' ότι καταλαβαίνω τα μωράκια μας είναι υπερκινητικά!! Χαχα! Ζωή να' χουν! 

@Madi85 σήμερα είσαι καλύτερα;;; Οπότε όλα καλά. Κι εγώ μέχρι στιγμής είμαι μια χαρά. 

@stasa199 αλήθεια;;; Εγώ ακόμα δεν έχω νιώσει κάτι τέτοιο. Μου έχει συμβεί να βλέπω λίγο φουσκωμένη τη μια πλευρά της κοιλιάς μου, αλλά λίγο. Όσον αφορά αυτό που λες ότι έχεις νιώσει το μωράκι σου να σε χτυπάει και πίσω, εμένα μου συμβαίνει πάρα πολλές φορές και γελάω. Χαχα! Κάνω εικόνα μικρά χεράκια και ποδαράκια να κουνιούνται και τρελαίνομαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

@Diwni απ' ότι καταλαβαίνω τα μωράκια μας είναι υπερκινητικά!! Χαχα! Ζωή να' χουν! 

@Madi85 σήμερα είσαι καλύτερα;;; Οπότε όλα καλά. Κι εγώ μέχρι στιγμής είμαι μια χαρά. 

@stasa199 αλήθεια;;; Εγώ ακόμα δεν έχω νιώσει κάτι τέτοιο. Μου έχει συμβεί να βλέπω λίγο φουσκωμένη τη μια πλευρά της κοιλιάς μου, αλλά λίγο. Όσον αφορά αυτό που λες ότι έχεις νιώσει το μωράκι σου να σε χτυπάει και πίσω, εμένα μου συμβαίνει πάρα πολλές φορές και γελάω. Χαχα! Κάνω εικόνα μικρά χεράκια και ποδαράκια να κουνιούνται και τρελαίνομαι!!!

Ναι μάλλον επειδή είναι πολύ μικρή η κοιλίτσα  μου φάνηκε!Καλά είναι πολύ παράξενο και εγώ σκέφτομαι που να βρίσκει τώρα??χαχαχαχαχα τι να κάνουν κι αυτά κάπως πρέπει να περνάνε τις ώρες τους!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

@Diwni απ' ότι καταλαβαίνω τα μωράκια μας είναι υπερκινητικά!! Χαχα! Ζωή να' χουν! 

@Madi85 σήμερα είσαι καλύτερα;;; Οπότε όλα καλά. Κι εγώ μέχρι στιγμής είμαι μια χαρά. 

@stasa199 αλήθεια;;; Εγώ ακόμα δεν έχω νιώσει κάτι τέτοιο. Μου έχει συμβεί να βλέπω λίγο φουσκωμένη τη μια πλευρά της κοιλιάς μου, αλλά λίγο. Όσον αφορά αυτό που λες ότι έχεις νιώσει το μωράκι σου να σε χτυπάει και πίσω, εμένα μου συμβαίνει πάρα πολλές φορές και γελάω. Χαχα! Κάνω εικόνα μικρά χεράκια και ποδαράκια να κουνιούνται και τρελαίνομαι!!!

Σήμερα είμαι μια χαρά, ευτυχώς!!! Τελικά ήταν των ημερών...?!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου καλημερες!!!cross fingers να παει καλα η μερα μου γιατι ειμαι παρα πολυ αγχωμενη σημερα στο γραφειο..σε σημειο π με πιανει δυσπνοια...?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Valfrag είπε:

Κοριτσια μου καλημερες!!!cross fingers να παει καλα η μερα μου γιατι ειμαι παρα πολυ αγχωμενη σημερα στο γραφειο..σε σημειο π με πιανει δυσπνοια...?

Κορίτσι μου καλημέρα! Γιατί τόσο άγχος;;; Προσπάθησε να παραμείνεις όσο μπορείς πιο ήρεμη... Πάνω απ' όλα τα μωράκια μας! Μπορείς να ζητήσεις βοήθεια από κάποιον συνάδελφο σου, ώστε να είσαι κι εσύ πιο χαλαρή;;; Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να βγει η μέρα χωρίς προβλήματα!!!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια σημερα πρωτη μερα χωρις εξεταστικη. Χτες τελειωσε. Μολις ξυπνησα... κοντεψα να φτασω 12ωρο υπνου... πωπω τι κουραση θα ειχα... 

Απο εδω και περα εχουν να πεσουν υπνοιιι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Valfrag ηρεμία!! Δεν ξέρω τι συμβαίνει στη δουλειά σου αλλά σου στέλνουμε όλες θετική ενέργεια και όλα θα πάνε καλά. Βέβαια, τη μεγαλύτερη θετική ενέργεια την κουβαλάς στην κοιλίτσα σου. 

@vayaki καλή τύχη στα αποτελέσματά σου. Πάνε πολλά χρόνια από το δικό μου μεταπτυχιακό αλλά θυμάμαι τα ξενύχτια, το άγχος και την τρέλα των εξετάσεων. Βέβαια, δεν κυοφορούσα... ήμουν 22 ετών. Χαχα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Angelmammy είπε:

@Valfrag ηρεμία!! Δεν ξέρω τι συμβαίνει στη δουλειά σου αλλά σου στέλνουμε όλες θετική ενέργεια και όλα θα πάνε καλά. Βέβαια, τη μεγαλύτερη θετική ενέργεια την κουβαλάς στην κοιλίτσα σου. 

@vayaki καλή τύχη στα αποτελέσματά σου. Πάνε πολλά χρόνια από το δικό μου μεταπτυχιακό αλλά θυμάμαι τα ξενύχτια, το άγχος και την τρέλα των εξετάσεων. Βέβαια, δεν κυοφορούσα... ήμουν 22 ετών. Χαχα!! 

Έχω τρελό πήξιμο..δεν έχω άλλο άτομο στο λογιστήριο..και έχω πελαγώσει!!!που θα πάει θα περάσει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Valfrag είπε:

Έχω τρελό πήξιμο..δεν έχω άλλο άτομο στο λογιστήριο..και έχω πελαγώσει!!!που θα πάει θα περάσει!!

Θα περάσει!! Υπομονή!! Και να σκέφτεσαι το μωράκι σου. Μην άγχεσαι γιατί το αγχώνεις κι αυτό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υπομονή, περαστικά @Valfrag ανασουλες, σε κάποιον πες το ζόρι σου αν χρειαστεί να πάρεις τον αέρα σου για λίγο. @vayaki  καλή ξεκούραση τώρα, καλούς υπνους!! :)

Αυτό με τα τσιμπήματα τόσο χαμηλά δε μου έτυχε, αλλά γενικά σφάχτες, πονακια κ πρηξιματα έχω κατά καιρούς, την επόμενη μέρα περνάνε. Έτσι περαστικά να είναι κορίτσια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...