Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΙΟΥ 2019!!!?


Recommended Posts

@Narcissa εμεις οταν ειναι ξυπνιος του βαζω μουσικη παιδικη..του μιλαω..η τον αφηνω κατω μαζι με τον αγαπημενο του κουνελο και κοιτιουνται στα ματια και μιλανε  ?? και κανει κατι αγκου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 7.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Angelmammy  δ νομίζω πως σ αυτή τη φάση μπορείς να κάνεις κάτι για να τ αλλάξεις αυτό με  την έννοια οτι αυτά π μας περιγράφεις είναι οκ.

@Narcissa κ η δικιά μ τ ματι γαριδα όλη μέρα. Θέλει ποκυ αγκαλια. Ανυπομονώ να μεγαλώσει λίγο να μπορώ να την απασχόλησω. Γύρω στους 2 μηνες θα την βάλω στο γυμναστήριο. Η μεγάλη μ της άρεσε να παρατηρεί τις κουδουνιστρες της. Είχα μερικές από τα τζαμπο έτσι μαλακές σε διάφορα έντονα χρώματα της κουνουσα δεξιά αριστερά κ ρης ακολουθούσε με ρ κεφαλάκι της. Κ 2 μηνων περίπου τους μιλούσε, έβγαζε Φωνούλες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ συνήθως μουσικούλα κι αγκαλιές, αλλά άμα τον έχω στα χέρια όλη μέρα, δεν μπορώ να κάνω τίποτα άλλο! Και τουαλέτα τρέχοντας πάω ? Σήμερα τον άφησα πρώτη φορά στο ριλάξ! Ρίχνει κάτι ύπνους... Κοντεύει τρίωρο πρώτη φορά!!  @Valfrag δεν είχα σκεφτεί ακόμα να του δώσω κανά κουκλάκι, θα το δοκιμάσω! @Diwni πήραμε κι εμείς γυμναστήριο αλλά η παιδίατρος μας είπε από τον τρίτο να τον βάλω. Δεν εστιάζει καλά ακόμα πάντως για να του κρεμάσω κουδουνίστρες και παιχνιδάκια, τώρα πριν λίγες μέρες άρχισε να ψιλοβλέπει το μόμπιλε του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Narcissa στο ριλαξ εμας ακομα η παιδιατρος δεν μας αφηνει δε κανει λεει για τη σπονδυλικη του στηλη και στο γυμναστηριο θα καταλαβαινει απτον επομενο μηνα πιστευω..αλλα του χουμε παρει ενα κουνελακι zazu που ενεργοποιειται με το κλαμα του μωρου και πλεον δε κοιμαται χωρις αυτο και θελει να το αγκαλιαζει!επισης στα κουκλακια τα μωρα εστιαζουν στα ματια πιο πολυ και οχι στα χρωματα τους για αρχη!οποτε τον αφηνω κατω του βαζω και 2-3 κουκλακια μπροστα του και τα κοιταει κ μιλαει χαχαχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Valfrag εντάξει τέλειο, θα το δοκιμάσω! Του έχω πάρει ένα σωρό ζωάκια και δεν του τα έχω δώσει ακόμα. Έχουμε κι εμείς προβατάκι με λευκούς ήχους, αλλά το πήραμε έξω πριν κανά 2 βδομάδες και μας έπεσε κάτω και δεν του το ξαναέδωσα ? θα δω πώς μπορώ να το πλύνω. Στο ριλάξ του έβαλα 4-5 κουβέρτες να ισιώσει τελείως η πλατούλα του!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Narcissa είπε:

@Valfrag εντάξει τέλειο, θα το δοκιμάσω! Του έχω πάρει ένα σωρό ζωάκια και δεν του τα έχω δώσει ακόμα. Έχουμε κι εμείς προβατάκι με λευκούς ήχους, αλλά το πήραμε έξω πριν κανά 2 βδομάδες και μας έπεσε κάτω και δεν του το ξαναέδωσα ? θα δω πώς μπορώ να το πλύνω. Στο ριλάξ του έβαλα 4-5 κουβέρτες να ισιώσει τελείως η πλατούλα του!

Εγω τα βαζω στο πλυντηριο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλησπερα!!!!εγω οταν ειναι ξυπνια την εχω απλα να καθεται και να χαζευει η μπορει να την παρουμε αγκαλιτσα και να της μιλαμε!το πρωι την φερνω στο σαλονι και το βραδυ την βαζω στο κρεβατι της για να κοιμηθει!βεβαια αλλαγη πανας δεν κανω στα σκοταδια..μαλλον θα μαθω ομως!!σημερα ανα μια ωρα θελει να τρωει περιπου(απο τις 11 μεχρι τις 3 αυτο μετα το εχει παει στη μια μιση με 2 ωρες!)και ολο γκρινιαζε και δεν ειχε ησυχια!της εβαλα λευκους ηχους στο YouTube  και ηρεμισε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια δεν αντεξα σήμερα κ έβαλα υπόθετο Voltaren βρήκα την υγεία μου έκανα κ δουλειές. Να δώσω το γάλα μου στο μωρό η δεν κάνει? Εσείς έχετε βάλει υπόθετο ενώ θηλάζετε είναι εντάξει? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η marakineos είπε:

Κορίτσια δεν αντεξα σήμερα κ έβαλα υπόθετο Voltaren βρήκα την υγεία μου έκανα κ δουλειές. Να δώσω το γάλα μου στο μωρό η δεν κάνει? Εσείς έχετε βάλει υπόθετο ενώ θηλάζετε είναι εντάξει? 

Το voltaren ειναι απο τα φαρμακα που επιτρεπονται στο θηλασμο μπορεις να το δεις και στο e lactancia

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η marakineos είπε:

Κορίτσια δεν αντεξα σήμερα κ έβαλα υπόθετο Voltaren βρήκα την υγεία μου έκανα κ δουλειές. Να δώσω το γάλα μου στο μωρό η δεν κάνει? Εσείς έχετε βάλει υπόθετο ενώ θηλάζετε είναι εντάξει? 

Ναι, μπορεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Valfrag δεν ήξερα ότι μπαίνουν στο πλυντήριο ?

@stasa199 μια χαρά είστε, κάπως έτσι κι εμείς! Το πρωί τρώει πολύ συχνά, όσο βραδιάζει ζητάει και λιγότερο και τη νύχτα φτάνουμε τις 2,5 ωρες περίπου. Είδες θαυματουργοί αυτοί οι λευκοί ήχοι! 

Κοριτσια όσες δίνετε με μπιμπερό, ποσό δίνετε; Θα πάμε σε βάφτιση αύριο και δε βρηκα φόρεμα θηλασμού της προκοπής, όποτε θα βγάλω με το θηλαστρο και θα το πάρω μαζί. Η παιδίατρος μου είπε 120-150ml αλλά μου φάνηκαν παρά πολλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Sofi90 είπε:

Και μένα έτσι ακριβώς είναι..Πολύ στήθος και σχεδόν καθόλου ύπνος..Εμάς στην κούνια δεν έχει κοιμηθεί ποτέ μονο αγκαλιά κοιμάται και να είναι δίπλα μιυ.την βαζουμε και πλανταζει..Τι να κάνω να συνηθίσει να κοιμάται εκει??Εν τω μεταξύ έχει ξεκίνησει και ξεφλουδίζει πολύ και η παιδίατρος μας είπε να μην βάζουμε κρέμα ακόμα..Τι μπορω να κάνω γι'αυτό?

Εγω της βαζω λιγη κρεμουλα στο σωμα της....στα χερια ξεφλουδοζε εμενα αλλα της περασε!μπορεις να βαλεις μια φορεμενη μπλουζα σου και να την βαλεις να κοιμηθει να εχει τη μυρωδια σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sofi90 είπε:

Και μένα έτσι ακριβώς είναι..Πολύ στήθος και σχεδόν καθόλου ύπνος..Εμάς στην κούνια δεν έχει κοιμηθεί ποτέ μονο αγκαλιά κοιμάται και να είναι δίπλα μιυ.την βαζουμε και πλανταζει..Τι να κάνω να συνηθίσει να κοιμάται εκει??Εν τω μεταξύ έχει ξεκίνησει και ξεφλουδίζει πολύ και η παιδίατρος μας είπε να μην βάζουμε κρέμα ακόμα..Τι μπορω να κάνω γι'αυτό?

Εμεις τον βαζουμε στο λικνο καθεται για περιπου 2 ωρες κ μετα ξυπναει κ τον περνουμε στο κρεββατι...δε ξερω τι να σ πω σε αυτο..για το ξεφλουδισμα κ μενα μ ειπε να μη παρω ειδικη κρεμα..και του βαζω καθε μερα λιγο απο αυτη που του βαΖω μετα το μπανακι..και εχω δει διαφορα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια καλησπερα!!!!

Τα ποδια σας πως ειναι μετα τη γεννα????

Πριν λιγο εδωσα πιπιλα στη μικρη....ο αντρας μου με κανει να νιωθω τυψεις!δε μου μιλαει καλα καλα!εγω ειπα αν την παρει καλως αν οχι δεν πειραζει αλλα αν το ηρεμει το μωρο δεν το θεωρω κακο!αυτος πιστευει πως θα χαλαει ο θηλασμος και ειναι πολυ νωρις σε μωρο 6 ημερων να δωσω πιπιλα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199  είναι λίγο νωρίς για πιπίλα ΑΛΛΑ από το να τρελαθείς εσύ που είσαι η μητέρα του μωρού πρέπει όλοι να δείξουν κατανόηση και να σε στηρίξουν. Λίγο η αυπνία, λίγο οι μαραθώνιοι θηλασμοί, λίγο οι ορμόνες κλπ δεν θέλει και πολύ να σε πάρει από κάτω και να μην είσαι όπως θέλεις με το μωρό σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η KONSTANTIA είπε:

@stasa199  είναι λίγο νωρίς για πιπίλα ΑΛΛΑ από το να τρελαθείς εσύ που είσαι η μητέρα του μωρού πρέπει όλοι να δείξουν κατανόηση και να σε στηρίξουν. Λίγο η αυπνία, λίγο οι μαραθώνιοι θηλασμοί, λίγο οι ορμόνες κλπ δεν θέλει και πολύ να σε πάρει από κάτω και να μην είσαι όπως θέλεις με το μωρό σου. 

Γιατι ειναι νωρις,??δεν εχω προβλημα εγω το εκανα για να τη βοηθησω.....δεν ειναι ολη μερα στο στηθος στην χειροτερη στην ωρα θελει ξανα...και την αυπνια την αντεχω αλλα να μη βασανιζεται η μικρη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η stasa199 είπε:

Γιατι ειναι νωρις,??δεν εχω προβλημα εγω το εκανα για να τη βοηθησω.....δεν ειναι ολη μερα στο στηθος στην χειροτερη στην ωρα θελει ξανα...και την αυπνια την αντεχω αλλα να μη βασανιζεται η μικρη!

Κοίτα, συνήθως βασανίζονται όταν ξεκινάνε οι κολικοί και αργότερα τα δοντάκια που πονάνε και δεν ξέρεις πως να τα ηρεμήσεις και η πιπίλα είναι μια κάποια λύση. Η δικιά σου είναι 6 ημερών και σίγουρα ηρεμεί στην αγκαλιά και στο στήθος, επίσης το skin to skin θα την κρατήσει ήρεμη αλλά όλα αυτά πρέπει να είναι επιλογή σου και να νιώθεις καλά κάνοντάς τα. Αν ζορίζεσαι και νιώθεις κάπως, δώσε πιπίλα, κανένα παιδάκι δεν έπαθε ανεπανόρθωτη ζημιά από την πιπίλα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/6/2019 at 12:04 ΜΜ, ο/η Mist είπε:

@Mariamagdalini σχετικά με το λώρο, αφού έπεσε, μετά από πόσες μέρες έκλεισε; εμάς δεν έχει κλείσει ακόμα!

Μετά από τέσσερις μέρες που έπεσε έκλεισε κιόλας. Τις πρώτες δύο μέρες εβγαζε λίγες σταγονιτσες κ μερικά ξεραμένα κομματάκια. Μετά καθάρισε

Κορίτσια εγώ την πάτησα.. χθες όλη μέρα με τη συναίνεση της γιατρού έβγαζα με θηλαστρο γιατί οι θηλες μου είναι πολύ ερεθισμένες ακόμα. Το βράδυ αντί για δύο φορές έβγαλα μια, δεν άντεχα την κούραση κ σήμερα βλέπω στο πλάι του δεξιού μαστού ένα κόκκινο εξογκωμα!!! Αν δε φύγει με μασάζ κ θηλασμό θα πάρω αντιβίωση. Έχει καμία σχετική εμπειρία; Στεναχωρήθηκα που παρά την υπερπροσπάθεια την πάτησα έτσι. Κ όσο περνάει η ώρα αρχίζει κ μ ενοχλεί εκείνο το σημείο

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stasa199 Είναι πολύ νωρίς ακόμα για πιπίλα κοπέλα μου όντως. Πιπίλα κανονικά απ την 6η εβδομάδα και μετά. Προκαλεί όντως προβλήματα με τον θηλασμό ειδικά τόσο νωρίς που δεν έχει εδραιωθει ακόμα. Αν θέλεις να την βοηθήσεις μόνο στο στήθος ηρεμεί. Στο λέω επειδή τραβήξαμε αρκετή ταλαιπωρία 4 μέρες και μόνο στο στήθος ηρεμουσε. Κουράστηκα πάρα πολύ και προσπάθησα να της δώσω και πιπίλα και είμαστε 23 ημερών. Βέβαια δεν την πήρε κι εγώ όμως το έκανα όπως λες για δικό της όφελος και γιατί κι εγώ είχα κουραστεί. Υπομονή και μόνο θέλει τελικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Mariamagdalini είπε:

Μετά από τέσσερις μέρες που έπεσε έκλεισε κιόλας. Τις πρώτες δύο μέρες εβγαζε λίγες σταγονιτσες κ μερικά ξεραμένα κομματάκια. Μετά καθάρισε

Κορίτσια εγώ την πάτησα.. χθες όλη μέρα με τη συναίνεση της γιατρού έβγαζα με θηλαστρο γιατί οι θηλες μου είναι πολύ ερεθισμένες ακόμα. Το βράδυ αντί για δύο φορές έβγαλα μια, δεν άντεχα την κούραση κ σήμερα βλέπω στο πλάι του δεξιού μαστού ένα κόκκινο εξογκωμα!!! Αν δε φύγει με μασάζ κ θηλασμό θα πάρω αντιβίωση. Έχει καμία σχετική εμπειρία; Στεναχωρήθηκα που παρά την υπερπροσπάθεια την πάτησα έτσι. Κ όσο περνάει η ώρα αρχίζει κ μ ενοχλεί εκείνο το σημείο

 

Τι κόκκινο εξογκωμα; από που έγινε αυτό; Κι εγώ θέλω να πάρω θηλαστρο, εσύ είχες θέμα και βγάζεις με θηλαστρο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η irened91 είπε:

Τι κόκκινο εξογκωμα; από που έγινε αυτό; Κι εγώ θέλω να πάρω θηλαστρο, εσύ είχες θέμα και βγάζεις με θηλαστρο; 

Λόγω πληγωμένων θηλών το ξεκίνησα. Μια χαρά άλλες κοπέλες βγάζουν κ μήνες με θηλαστρο, έχω έχω μια υπερευαισθησία μάλλον. Μαστίτιδα λέει ο γιατρός. Λιμνασε σε εκείνο το σημείο γάλα κ δημιουργήθηκε φλεγμονή

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ δε θα της ξανα δωσω....δεν φανταστηκα οτι δεν κανει!δεν με πειραζει στηθος θελει στηθος θα εχει αρκη να ειναι καλα η μικρη!!

Κοριτσια παιρνετε σιδηρο???μου ειπε π γιατρος 2 φορες τη μερα και ασβεστιο και σκεφτηκα μηπως φταιει αυτο για τα κακακια της που μειωθηκαν καο γενικα που βλεπω οτι ζοριζεται...θα μιλησω και με τη παιδιατρο αυριο να δουμε...επισης δινετε βιταμινη d;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...